Geen korting in verband met draag kracht van slachtoffers Ramp kost Rijk 800 millioen Bezuinigingsmaatregelen inflatie te voorkomen om Nato-strij dkrachten te zwak Ridgway waarschuwt Congres tegen verlaging van Buitenl. hulp Defensie-opdrachten en de Nederlandse industrie Drama in woonwagenkamp te Grave DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* En nou maar weer cijferen over de geleden schade zo kort Herstel in soberheid op mogelijke termijn 112,4 millioen in Rampenfonds Dinsdag 19 Mei 1953 V. WEERBERICHT Uitrusting en voorraden De bijdragen Gehouwen Aftrek van 50. Geen rente van de bijdrage Credieten Bijzondere gevallen Bestedingsplicht Voorshands geen belastingverhoging Giften en verzekering Overdracht Kantelende kipkarren doodden arbeider Gruenther: „Geen nieuwe ivereldoorlog! Voorkoming van inflatie Ook staatsleningen Geen belastingverhoging Noodzakelijk en onmisbaar Analyst Ministerieel antwoord over geplaatste orders in liet buitenland Man met klewang dodelijk getroffen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen lagere tempe. raturen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit Westelijke, later uit uiteenlopende rich tingen. Woensdag 26 Mei: Zon op 4.39 uur, onder 20.36 uur; Maan op 12.50 uur, onder 1.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1asj Half milliard voor vergoeding materiële stormschade De regering heeft gisteren liet verwachte ontwerp van wet op de watersnoodschade 1953 bij de Tweede Kamer ingediend, waarin de dooi de regering voor de particuliere slachtoffers gedachte regeling is vervat. De normen van het ontwerp, dat uitsluitend betrekking heeft op de ver goeding van de materiële schade, leiden in grote lijnen tot een gelijke uitkomst als de wet op de materiële oorlogsschaden. Evenals bij deze laatste wet is er van uitgegaan, dat de bevordering van soberheid bij het herstel er toe kan bijdragen, dat dit herstel binnen een zo kort mogelijke termijn zijn beslag krijgt. De regering meent, dat een gelijkstelling met de oorlogsslachtoffers in vele o-evallen tot integrale of nagenoeg integrale vergoeding tendeert, in het bijzonder in de "sectoren, waarvoor, wat dat betreft, belangrijke economische of sociale overwegingen gelden. Zij heeft verder om practische redenen er van afgezien in het wetsontwerp normen neer te leggen, volgens welke op de bijdrage een korting zou worden toegepast in verband met de draagkracht van de getroffenen. In totaal verwacht de minister, dat de uitgaven, welke voor het rijk uit di.t wetsontwerp zullen voortvloeien 490 millioen zullen bedragen. drage berekend als voor 'n niet-agrarisch bedrijfspand. Schepen Voor schepen, met inbegrip van woon schepen, die in bedrijf of beroep worden gebruikt, gelden dezelfde bepalingen als voor herstel en herbouw van beschadig e gebouwen. Voor het verlies van en onhei- stelbare schade aan roerende goede Wat nu de eigenlijke vergoeding van de schade betreft stelt het ontwerp het vol gende voor: De schade aan land-, tuin- en bosbouw- gronden en woeste gronden wordt zoveel mogelijk van overheidswege in natura hersteld- Wanneer herstel in natura tech nisch niet mogelijk is of financieel niet verantwoord is te achten, kan voor be schadigde grond een bijdrage worden ver leend ten bedrage van het verschil m verkoopwaarde vóór en na de beschadi ging Voor beschadigde of verloren gegane Ü"?«cen wordt de kostprijs vergoed, gewassen waar ronder het arbeidsloon. een herstelbaar beschadigd herstelkostcn naar Voor pand, waarvan de schatting niet meer dan 1000 bedragen, wordt de bjjdrage gesteld op het bedrag Van de geschatte herstclkosten. Indien deze kosten meer dan 1000, doch niet tnccr dan f 3000 bedragen, wordt de bij drage gestéld op 1000, vermeerderd met 15% van het resterende deel der bosten. Bedragen de herstelkostcn meer dan 3d000g dan wordt de "«drage gesteld op 2500 vermeerderd met 60 /o van de kosten boven 3000. hnscha- Voor een onherstelbaar bescna digd nand wordt de bijdrage gesteld op de goedgekeurde kosten van de bouw_van een nieuw pand van dezelfde aard en Krootte als het oorspronkelijke, onder at- 'rek van 1% voor ieder jaar, dat net Oorspronkelijke pand oud was en onder aftrek van de waarde van de restanten. Een belangrijke bepaling is hierbij, dat °p verzoek van de rechthebbende voor fén woning èn één bedrijfspand de aftrek ln verband met de ouderdom van het oor- ke pand wordt gehalveeid. Voor !oeri woning met een inhoud van meer dan 75o m3 wordt, eenzelfde bijdrage ver eend als voor een woning van ten hoog- sle 750 m3. Voor een bedrijfspand, waarvan de bouwkosten op 31 Januari 1953 meer dan 30.000, doch niet meer dan 60.000 zou den hebben bedragen, wordt de bijdrage verminderd met 10% van de goedgekeurde bouwkosten. Bij bouwkosten boven de f 60.000 bedraagt deze vermindering 15%. Een soortgelijke regeling kent de wet op de materiële oorlogsschaden. Voor de schade aan een boerderij kan de JHidrage worden gesteld op de goedge keurde kosten van herstel of vervanging, verminderd met een aftrek naar gelang t'an de ouderdom en de staat van onder houd van de beschadigde boerderij en van de aard en de grootte van het bedrijf, daartoe de boerderij behoorde. Op ver- Zoek van de rechthebbende wordt de bij- Met de verzekeringsuitkerin gen wordt op dezelfde wijze rekening ge houden als met de giften. Om de administratie niet te belasten met een groot aantal gevallen, waarin de schade van dien aard is, dat zij door de getroffenen zonder bezwaar zelf kan worden gedragen, is in het ontwerp be paald, dat schade tot en met een bedrag van 50 niet voor vergoeding in aan merking komt. Uit een oogpunt van bil lijkheid wordt op elke bijdrage een be drag van 50 in mindering gebracht, waardoor dus wordt vermeden, dat b.v. een verschil van 1 in het bedrag van de schade zou leiden tot een verschil ir bijdrage van 50- Over de bijdrage wordt in tegenstelling I aten; alleen bij herstel gaat ingeval van I erkoop de bijdrage met het goed over. Voorts is de verevening van het recht op de bijdrage in bepaalde opzichten beperkt. Als sluitstuk op de bijdragenregeling is 'voorzien in de mogelijkheid tot verlening van credieten in gevallen, waarin voor een gedeelte van de kosten geen bijdrage vordt verleend en de financiering daar van door de getroffene zelf op onover komelijke moeilijkheden stuit (b.v. ter f nanciering van dat deel van de kosten, dat overeenkomt met waardevermeerde- r ng wegens verbetering van oud tot nieuw). Een bijzondere kant van de credietver- ening is, dat van de verplichting tot be taling van rente en aflossing, wanneer daartoe aanleiding bestaat, ontheffing kan worden verleend, terwijl de schuld ook ge heel of gedeeltelijk kan worden kwijtge scholden. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat volgens het ontwerp de minister van Financiën de bevoegdheid verkrijgt in bij zondere gevallen, waarin de bepalingen, ia strijd met de strekking van de wet, tot onbillijkheid leiden, een bijdrage of een hogere bijdrage, in afwijking van die be palingen te verlenen. Dit is in het bijzon der van belang voor hem, die reeds oor logsschade hebben geleden en nu door de watersnood opnieuw zijn getroffen. De watersnoodschade «al dus zo kunnen wor den afgewikkeld, dat deze dubbel getrof- UVC1 <JC UllUidgC V UiUl ill LCKt:iiaiCi.lIIlK „.Li met die voor de oorlogsschade geen rente f enen met r komen .1 n, die slechts eenmaal getroffen zijn. vergoed. De gedeeltelijke rente-vergoe ding, die voor de oorlogsschadevergoeding werd gegeven, vond haar reden in de om- tandigheid, dat destijds herbouw niet direct mogelijk was. Thans is de situatie geheel anders, omdat herbouw en vooral het herstel in het getroffen gebied binnen redelijk korte termijn zullen kunnen plaats vinden. Wanneer herbouw echter niet binnen een jaar na het inwerking reden van de wet mogelijk is, kan op ver zoek van de getroffene een vergoeding worden toegekend ten bedrage van de helft van de huurwaarde, dan wel ten be drage van de volle pachtwaarde. De bijdrage voor schade aan gebouwen en schepen moet worden besteed voor her- touw of herstel. Het is echter bij onher- telbare schade mogelijk van deze bepa- ing ontheffing te vragen, b.v. bij emi gratie. Wanneer men op 1 Januari 1957 de bijdrage voor de genoemde schade nog niet ren, behorende tot de uitrusting van een heeft Desteed, krijgt men bij onherstelbare bedrijf of dienende voor de uitoefening shade de verkoopwaarde uitgekeerd, ter van eer, beroep, wordt de bijdrage gesteld wijl bij herstelbare schade het recht op op de kosten van heraanschaffing, ver- 'Uitkering vervalt. minderd met een redelijk bedrag voor af- I Er is een speciale regeling getroffen om schrijving. Voor handels- en bedrijfsvoor- de rechten van hypotheekhouders en vraden wordt de op 31 Januari 1953 gelden- indere zakelijke rechthebbenden te waar de inkoopprijs of kostprijs vergoed. Voor borgen. gebruiksvee krijgt men een vergoeding Het beroep is op dezelfde wijze geregeld van de heraanschaffingskosten, voor han- a's bij de wet op de materiële oorlogs- i maden. Er is dus beroep op de desbetref fende minister en hoger beroep op het cheidsgerecht voor de oorlogsschade mogelijk. delsvee komt de vergoeding neer o, de gemiddelde marktprijs in Januari 1953. Voor herstelbare schade aan bovengenoemde goederen wordt de bijdra ge gesteld op 't bedrag van de werkelijke kosten, bij eventuele verbetering van oud tot nieuw wordt een aftrek van hoog ste 25% toegepast. Is schade geleden aan een categorie van goederen, die niet met name in de wet is genoemd, dan zal de minister van Finan ciën, zo nodig, hiervoor een afzonderlijke regeling treffen. Uitgaven, gedaan om schade te voor komen of te beperken, worden voorzover redelijk en verantwoord, volledig vergoed. Een bijzondere regeling is getroffen in verband met de giften, in geld of natura, van derden. De regering stelt hierbij voor- od dat deze bepaling geen betrekking hééft op de giften uit het Nationaal Ram penfonds, aan welk fonds immers bijzon dere werkterreinen zijn toegewezen, waar van de overheid zich zal onthouden. Be doeld worden hier de vf" zijde, zoals b.v. die van bedrilfs- roepsgenoten, die dikwijls eigen o g - saties in het leven hebben geroepen leniging van de schade in hun_sector. Aan de ene kant zijn deze offers in de eerste plaats gebracht, opdat de getroffenen hier van het voordeel zouden hebben. Aan da andere kant echter zou het niet recht vaardig zijn, wanneer getroffenen meer dan een volledige vergoeding zouden ont vangen. In het ontwerp is daarom naar een rede lijke middenweg gezocht door te bepalen, dat met de giften slechts rekening wordt gehouden, voorzover het totaal van bij dragen en giften te zamen meer bedraagt dan de werkelijke kosten. Overdracht van bijdragen is niet toege- Omstreeks vier uur gistermiddag is in de bouwput van de tunnelbouw te Velsen als gevolg van een verzakking in een „stort" een zandtrein ontspoord en gekanteld. Doordat n.l. de rails aan een kant weg zakten, kantelden zes zware kipkarren van de baan. Hierbij werd de 24-,jarige arbei- d?.r u'4 Heiloo zodanig getroffen, dat hij vrijwel op slag werd gedood. Een an dere arbeider brak bij dit ongeval beide benen. Op een milliard schatte minister Drees in zijn mededelingen bij het debat in de Tweede Kanier over de watersnood de schade, welke door de ramp van 1 Februari was aangericht. Sedertdien zijn er veel nadere gegevens bekend geworden, zodat incn een duidelijker beeld van de situatie heeft dan toen ook maar hij benadering mogelijk was. Helaas is het gebleken, dat die oorspronkelijke, uiterst globale schatting niet zo heel ver bezijden de werkelijkheid zal blijven. In een wetsontwerp, waarbij de regering van de Staten Generaal de gelden vraagt, welke nodig zijn om de herstelkosten te financieren, berekent zij, dat de totale schade, ruw geschat, moet worden berekend op 860 millioen gulden. Daarbij is dan geen rekening gehouden met de verminderde productie en evenmin met de schade aan huisraad, kleding enz. Van deze laatste wordt immers aangenomen dat zij zal kunnen worden vergoed uit de middelen van het Nationale Rampenfonds. (Telt men dit alles bij elkaar op, dan staat liet te vrezen, dat het aanvankelijk genoemde bedrag van een milliard nog te laag is geweest). Wanneer men nu aanneemt, dat het herstel van de schade voor het over grote deel ten laste van 'g rijks kas zal komen, dan kan, aldus de regering in de toelichting op liet evengenoemde wetsontwerp, worden gesteld, dat de rechtstreekse gevolgen van de watersnood voor de rijksfinanciën naar schatting zullen resulteren in een stijging van de rijksuitgaven met een bedrag van ruim 800 millioen gulden. Gelijk vroeger reeds is medegedeeld, I digheden zulks toelaten. Het wetsvoorstel stelt de regering /ch te trachten, gaat er daarom van uit dat de rijksait. het herstel van de door de watersnood aangerichte schade in een periode van on-gaven m 1953 wegens de watersnood met geveer twee jaar tot stand te brengen, 400 millioen zullen moeten worden ver althans voor zover cte physieke omstan- I hoogd. Ter gelegenheid van de Kromstafviering ontving H.M. de Koningin op paleis Soestdiik kardinaal Van Roey. Hare Majesteit in gezelschap van kardinaal Van Roey, mgr Van der Eynden, mgr Le Clef en graaf Dreesmann. Generaal Matthew B. Ridgway, de scheidende opperbevelhebber der N.A T O. strijdkrachten in Europa, heeft Maandag tijdens een „hearing" voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden te Was hington gewaarschuwd, dat de N.A.T.O.- strjjdkrachten niet sterk genoeg zouden zijn om „ernstige tegenslagen te verhin deren" in de eerste stadia van een even tuele aanval, zelfs indien men de huidige doelen van de N.A.T.O. zou verwerke lijken. Ridgway hield een krachtig pleidooi ter voorkoming van verlaging door het Con gres van het program voor buitenlandse hulp ten bedrage van 5,8 milliard dollar, dat door president Eismhower is voor gesteld. De zwakste schakel in de verdediging, aldus Ridgway, is nog steeds de lucht macht. Ondanks het stijgend aantal vlieg tuigen en piloten kan de luchtmacht de haar toegewezen taak n°S niet vervullen. Volgens de generaal zün de plannen van de interim-commissie van de e.D.G. reeds zover gevorderd, dat zij de vorming van Westduitse militaire eenheden na ratificatie van het Europese-legerverdrag niet zullen vertragen. Die Duitse eenheden zijn onontbeerlijk, herhaalde hij. Ridgway zeide voorts, dat „nieuwe wa pens" in Europa een „machtige uitwer king" op gevechtsoperaties zouden heb ben en belangrijk tot de defensieve kracht zouden bijdragen, maar hij waarschuwde, dat zij „ook nieuwe factoren van kwets baarheid met zich mee zullen brengen". Hoewel de doelen, welke het vorig jaar in Lissabon waren gesteld, voor een groor deel waren bereikt, zouden de strijd krachten bij de huidige stand van zaken aanzienlijk te kort schieten in doeltref fendheid bij gevechten. Er zijn nog steeds geen beweeglijke legerreserves voor in terregionaal gebruik. Hoewel de Sovjet-strijdkrachten nume riek niet sterker zijn. Seworden, aldus Ridgway, is de militaire macht van de Sovjet-Unie toegenomen door modernise ring en opleiding der divisies, vervanging van verouderde vliegtuigen door straal vliegtuigen van hoge kwaliteit en een al gemene toeneming van. f gevechtsdoel treffendheid. Hij stelde het aantal Sovjet divisies op 175, met een frontlinielucht macht van 20.000 toestellen. De Sovjet- Unie beschikt volgens hem over 350 duik boten. Bovendien zijn in de satelliet staten 45 tot 70 divisies op de been ge- bracht, veel meer dan nodig is om het communistisch bewind in die landen te beschermen. In Parijs gaf de a.s. opvolger van Ridg- overtuiging", dat er géén derde wereld oorlog zal komen. Hij zeide voorts op de persconferentie, die hij gisteren hield, dat „ondanks al haar propaganda de Sovjet- Unie heel goed weet, dat het Westen niet kan aanvallen, zelfs al zou het een aan val willen". Uit de aard en de opstelling van de Westelijke strijdkrachten kan men duidelijk afleiden, dat deze uitsluitend voor de defensie bestemd zijn- Volgens Gruenther zijn de Westelijke strijdkrachten in kwaliteit superieur, maar de kwantiteit ontbreekt. Over de Russische zeemacht merkte hij op, dat de Russen zich op duikboten concentreren en zwak zijn in „de oppervlakte-vloot". „Wij Tiebben nog geen antwoord op de nieuwe „Schnorkel-duikboot", zei hij. Hoewel de Russen geen echte zeevaarders zijn en minder zijn dan b.v. de Duitsers waren, worden zij steeds bekwamer. Tot gisteren is in het Nationale Rampen fonds een bedrag bijeengebracht van 112,4 millioen. Dit betekent sedert de laatste opgave van Zaterdag een vooruit gang van zes ton. Deze uitgaven zullen, op zichzelf be schouwd, uiteraard een inflatoire wer king hebben. De regering heeft gemeend, dit inflatoire effect in de eerste plaats te moeten com penseren door, zoals dezer dagen reeds in de Deviezennota is aangekondigd, het terugnemen van het aanvankelijk voor de versnelling van oorlogsschade-uitkeringen uitgetrokken bedrag ad 50 millioen. Voorts zal het extra bedrag voor open bare werken met 20 millioen worden verminderd (met de resterende 30 mil lioen zal de bestrijding van de werkloos heid in de zgn. zwarte gebieden kunnen worden voortgezet). Verder heeft zij be sloten, het aantal in 1953 te bouwen woningen te handhaven op 65.000 (het geen een zekere verschuiving naar de rampgebieden inhoudt) en door tussen komst van de Ged. Staten een beroep te doen op de lagere publiekrechtelijke lichamen, niet essentiële investeringen (alsmede het uit dien fcaei'le noodzakelijke beroep op de kapitaalmarkt) voorshands zoveel mogelijk te beperken. Voorts wordt nagegaan in hoeverre het mogelijk is te bezuinigen op de overige rijksuitgaven. Hierbij valt, wat 1953 be treft, in eerste instantie te denken aan uitgaven voor werken op het gebied van de waterstaat e.d„ waarbij door de weinig elastische capaciteit een verschuiving zal plaats moeten vinden naar de nood- gebieden. Verder zal ook bij de in Sep tember a.s. in te dienen begroting voor het dienstjaar 1954 zoveel mogelijk naar beperking van nieuwe uitgaven moeten worden gestreefd. Hoewel men uit hoofde van de zo juist beschreven maatregelen een gedeeltelijke compensatie mag verwachten van het in flatoire effect van de overheidsuitgaven tengevolge van de watersnood, zal daar naast het uitgeven van staatsleningen niet kunnen worden ontbeerd. De regering heeft voorshands gemeend, van het invoeren van een tijdelijke belas tingverzwaring te moeten afzien, althans, zolang de overheidslasten niet hoger wor den dan thans is geraamd. Tenslotte verdient hier ook de mogelijk heid van financiering der watersnood uitgaven door middel van tegenwaarde- gelden vermelding. Hoewel de regering voor het aanbod van de Amerikaanse regering local-currency voor dit doel vrij te geven, erkentelijk is, is het duidelijk, dat deze financieringswijze de inflatoire werking van de uitkeringen niet kan neu traliseren. Afgezien van de versterking van de kaspositie van het rijk, waartoe de overmaking van local-currency leidt, kan hier dus niet van een uit monetair oogpunt doeltreffend dekkingsmiddel wor den gesproken. Gistermiddag landden in Rotterdam ter gelegenheid van de jaarlijkse Opbouw dag twee helicopters van de Sabenaf op het helicopterterrein aan de Kats- hoek. Onmiddellijk na de landing werd, er weer brandstof voor het vertrek ge laden. Op de achtergrond het stadhuis. A LS leuze stond gisteren in de kop van dit, ons lijfblad: ,fNa Krom stafvreugde harder aanpakken dan ooit te voren!" Inderdaad, het mocht wel een feest van geestdrift en dank zijn, maar moest tevens een vermaan inhouden tot be zinning. yfHistoria docct.De geschie denis leert" zeiden de klassieken en een bestudering van het verleden wijst uit, dat onze emancipatie slechts na veel strijd verkregen werd. Honderd jaar Kromstaf werd ons verder niet „cadeau gedaan"; over heel, wat krom was voor de katholieken, zou de staf gebroken kunnen worden. En zij, die het hedén kunnen aanvoelen, weten dat alleen met inspanning van alle krachten de katho lieken. wier emancipatie trouwens nog niet voltooid is, het verkregene zullen kunnen behouden. Wanneer men dan als richtlijn voor de toekomst de historie raadpleegt, blijkt daarbij zeer duidelijk, dat eendracht macht maakt". Hierop wees Z.E. Kardi naal De Jong in zijn radio-toespraak tot de deelnemers aan de plechtige Krom staf-herdenking te Utrecht op Zaterdag avond. welke rede een hartstochtelijk pleidooi werd om de eenheid te bewaren, welke ..eenheid noodzakelijk en onmis baar is!" ..Eenheid der katholieken op elk ter rein van het openbare leven". Dit ver maan klonk bij herhaling uit de mond van onze Kardinaal, dié zo ten volle overtuigd bleek van de noodzaak van de eenheid der katholieken op elk gebied van het openbare leven, dat Hij in hoofdzaak dit onderwerp behandelde in zijn radio-toespraakslechts met moeite vanwege zijn zwakke gezondheid uitge sproken. Zijne Eminentie noemde niet: politiek terrein", doch wel; „e l k terrein", het geen uiteraard alles omvat. Mogen de katholieken zonder uitzon dering bij de komende gemeenteraads- verkiesina aan het dringend vermaan tot, eenheid door onze Kardinaal-Aarts bisschop denken en er naar stemmen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Visch (K.V.P.) in verband met het ver strekken van een opdracht tot levering van een aantal vuurleidingstoest'ellen aan een buitenlandse firma antwoordt de mi nister van Oorlog, dat, toen een opdracht (Van onze correspondent.) In het woonwagenkamp bij Grave heeft zich gistermiddag een vechtpartij voor gedaan, waarvan de 32-jarige A. L. het slachtoffer is geworden, terwijl zijn 28-jarige vrouw E. L.-II. werd gewond. De politie heeft twee der vechtersbazen, de 40-jarige P. en een van zijn zoons gearresteerd. De andere zoon van P. vluchtte en was gisteravond nog niet gevonden. De oorzaak van het drama ligt ver moedelijk in een meningsverschil over een maaltijd, welke aan het dochtertje van P., dat bij het slachtoffer L. inwoonde was opgediend. Na een woor denwisseling had P. zich uit de wagen van L. verwijderd, maar keerde kort daarop, vergezeld van zijn beide zoons, way als N.A.T.O.-opperbevelhebber, ge- I terug L. was gewapend met een klewang, neraal Gruenther, uiting aan zijn „vaste de zoons resp. met een bijl en een ijzeren staaf. Zij forceerden een raam de deur was inmiddels gesloten en de met de bijl gewapende jongen betrad de woon wagen van L„ waarop het echtpaar de vlucht naar buiten nam. Daar werden zij opgewacht door P., die hun enige houwen met zijn klewang toediende. Dodelijk gewond de slagader in zijn been was doorgesneden zakte L. in elkaar, terwijl zijn vrouw een wonde aan. haar arm opliep. Een broer van het slachtoffer ving de getroffene op en begaf zich ijlings met hem naar een arts te Grave. Medische hulp mocht echter niet meer baten. Het slachtoffer werd nog het H. Oliesel toegediend. De politie, die ter plaatse een onder zoek met een politiehond instelde, bracht de twee gearresteerden, de vader en zoon P. over naar de politiekazerne, waar zij door de Officier van Justitie, mr. Imhoff en de Sub. Officier, mr. Dony, werden verhoord. aan de N.V. Hollandse Signaalapparaten, te Hengelo, werd verstrekt, onderhande lingen met een FransZwitserse combina tie zijn geopend omtrent de plaatsing var een dergelijke order. Afweging van militaire urgentie, tech nische en tactische eigenschappen, produc tiecapaciteit en leveringstijd, alsmede het belang van inschakeling der nationale in dustrie leidden tot de conclusie, dat de meest dringende, doch in aantal beperkte order aan twee producenten behoort te worden verleend. De minister is niet van oordeel, dat in het verstrekken van soortgelijke orders aan het buitenland een groot gevaar schuilt voor de eigen industrie met het oog op haar buitenlandse afzetmogelijk heden. Overigens is volledig vertrouwen geschonken aan de N.V. Hollandse Sig naalapparaten. Z.Exc. is niet bereid als nog van een buitenlandse opdracht af te zien. Op de vraag of de minister bereid is de nog nodige opdrachten op korte termijn te doen plaatsen bij de combinatie N.V. Hol landse Signaalapparaten en de N.V. Phi lips antwoordt de minister, daf hij zich verplicht acht de hierbedoelde beslissing afhankelijk te stellen van de voltooiing en resultaten der thans in gang zijnde ont. wikkeling. De minister kan niet instem men met de mening, dat in dezen door tekortkomingen van zijn ondergeschikten Nederlandse firma's zouden zijn geschaad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1