R'DAM VIERDE WEER DE OPBOUWDAG Maasstad krijgt toch aandeel in luchtvaartverkeer Indrukken van kard. Van Roey over de Hiërarchie-feesten SCHEEPVAARTBERICHTEN -O—""- DE KROON WALA Speciaalhvis H.. kampioen-advertentie Keerpunt in de herbouw Emmen gaat ook Deense nylons maken Groots en ontroerend Consumptie in Maart gestegen Vikingen marcheerden door Enschede m HOLLANDIA ondergoed van de bovenste ptantc """"'I! """'""I de 4 heerlijke, grote SP0RTK0EKEN ZO et 250 gram Zaanse rondjes Leverpastei BBSSDAG 19 MEI 1953 PAGINA 4 Binnenstad in 1955 redelijk bruikbaar Hofje van Gerrit de Koker Binnen tu:ee maanden nieuwe industriehal Joyeuze ontvangst Belangrijk herstel na teruggang in Februari PATERS VAN DE H. GEEST TE WEERT Zij dansten en hun hoorns schalden ZIJN VRIEND BEWUSTELOOS GESLAGEN NEDERLANDSE SCHEPEN Nagekomen tijdingen RIVIERTIJ DINGEN PASSAGIERS- SCHEPEN WATERSTANDEN J (Alléén verkrijgbaar bij Bervoets!) I 96.- f 108. f 118.- tot f 158. iJlS* ae nieuwste, allercharmantsie creaties damesondergoed W*"» Met Limonadesiroop per fles 78 89 c Gazeuseper 3/<.bierfles 28 ct Frisse zomerdrups. 100 gram 15 c Gevulde drups 100 gram 18 e De bekende chocoladerepen Zuid-Afrikaanse pinda's 250 gr. 42 c Snijworst Tartaar Ondergetekende wenst zich tot wederop zegging met ingang van heden te abon neren op de „Nieuwe Schiedamsche Courant" en het abonnementsgeld te voldoen: per weekad f 0.47 per maandad f 2.00 per kwartaal ad f 5.85 Naam en adres: Met een rit van de eerste personentrein over de nieuwe lijn van Gouda via Nieuwerkerk en Rotterdam Noord naar het D.P.-station is gisteren in Rotterdam de Opbouwdag 1953 ingezet. Deze jaarlijkse Opbouwdag is ingesteld om de balans op te maken van alles, wat er gedurende een jaar op bouwgebied is tot stand gebracht en zich tegelijkertijd te bezinnen op de taak, die nog wacht. Immers, juist het bewustzijn van het enorme, haast bovenmenselijke van die taak geeft de Rotterdammer de wil en de kracht om aan te pakken en te blijven volhar den tot het doel is bereikt: het stichten van een nieuwe stad waarop heel Nederland trots kan zijn. Wat de activiteit in Rotterdam sinds de Opbouwdag 1952 van voorgaande jaren onderscheidt, is de merkwaardige en bij zonder verheugende toeneming van de bouw in het hart van de verwoeste stad Deze verandering is zo opvallend en in grijpend, dat men zonder bezwaar kan spreken van een keerpunt in de herbouw van de binnenstad. Deze verheugende ontwikkeling in de bouwactiviteit komt blijkens cei. door ir J. Rutgers, de directeur van Stadsont wikkeling en Wederopbouw gepubli ceerd rapport o.a. tot uitdrukking in de stijging van het totaal der bouwsommen van de in uitvoering zijnde gebouwen, dat op 1 Januari 1952 23 millioen gulden bedroeg, terwjjl dit thans is opgelopen tot meer dan 68 millioen gulden. Maar méér dan deze cijfers, hoe wel sprekend op zich ook, geeft een wande ling langs Hoogstraat, Meent, Coolsingel, Blaak, Lijnbaan en Korte Lijnbaan (in welke beide laatste straten onder het mot to „Thans niet touwslaan, maar toeslaan in de Lijnbaan" nog dit najaar 66 win kels van bekende Rotterdamse firma's zul len worden geopend) een indruk van de enorme bedrijvigheid, die er in Rotterdam op bouwgebied heerst. Op grond van de in uitvoering zijnde werken en de ingediende bouwplannen (het totaal der lopende goedgekeurde wer ken steeg in 1952 van 171 tot 253 millioen gulden, waardoor de in 1949 bereikte top werd overschreden) mag worden aange nomen, dat de verwoeste binnenstad bin nen de brandgrens nog tegen het einde van dit jaar voor ongeveer de helft be bouwd of in aanbouw zal zijn, tenzij de herbouw in 1953 moet worden afgeremd door contingenteringsmaatregelen van rijkswege als gevolg van de overstro mingsramp. Met grote voldoening kan dan ook wor den geconstateerd, dat de binnenstad in 1955 reeds weer redelijk bruikbaar kan zijn, terwijl men mag verwachten, dat, onvoorziene omstandighede. voorbehou den, het aspect van de binnenstad in 1960 voor de oppervlakkige beschouwer weer vrijwel normaal zal zijn. Het zijn dus wel zeer moed gevende feiten en verwachtingen, waarmee Rotter dam zijn Opbouwdag kon ingaan. Een dag die, zoals gezegd, begon met de rit van de eerste personentrein over de nieuwe spoorbaan Nieuwerkerk-Rotterdam Noord waaraan werd deelgenomen door ir H. B J, Witte, minister van wederopbouw en volkshuisvesting, het Rotterdamse colle ge van B. en W. mr K. P. v. d. Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en talrijke andere autoriteiten van rijk, gemeente en Nederlandse Spoorwegen. In de wachtkamer van het D.P.-station werd het gezelsch ip namens ir F. den Hollander, die verhinderd was, ontvangen door de heer W. R. Blankerts, chef van de Dienst Exploitatie der N.S., die een his torisch overzicht gaf van de aanleg der nieuwe lijn en die tevens enkele techni sche bijzonderheden mededeelde. De nieuwe lijn, die een lengte heeft van 11,7 kilometer, zal tot 15 October a.s. behalve door alle goederentreinen worden bereden door de internationale treinen van Utrecht naar Hoek van Hol land, de treinen met Britse verlofgangers uit West-Duitsland en door de beurs treinen Rotterdam-Amsterdam, waarvan er uit beide steden iedere dag twee rij den. Als voorzitter van het comité dat de Opbouwdagen organiseert, huldigde mr K. P. v. d. Mandele de N.S. voor het tot nog toe verrichte werk, de eerste trein via de nieuwe lijn vergelijkend met een eerste zwaluw, die naar hij hoopte nog door vele zal worden gevolgd. Daarna begaf het gezelschap zich naar de Taborstraat tot ingebruikneming van het nieuwe Hofje van Gerrit de Koker, dat in 1784 aan de Goudsesingel is ge sticht, in 1906 werd herbouwd en in Mei 1940 bij het bombardement werd ver woest. In dit Hofje, dat door de wethou der van sociale zaken en volksgezondheid Dc „Scandinavian American Nylon Ho- sery Company" te Naerum in Denemarken zal in Emmen een fabriek voor nylonkou sen vestigen. In deze fabriek zal een hon derdtal arbeidskrrachten, zestig manne lijke en veertig vrouwelijke, werk vinden. De gemeenteraad van Emmen heeft gis terenavond in een spoedzitting met twee stemmen tegen besloten voor deze fabriek binnen de tijd van twee maanden een in dustriehal te bouwen en toegangswegen aan te leggen. De burgemeester mr K. Gaarlandt, was kortgeleden naar Denemarken geweest om voor Emmen als plaats van vestiging te pleiten. Enkele andere plaatsen in ons land, waaronder Almelo, hadden reeds een industriehal voor deze fabrieken beschik baar, maar Zaterdagmorgen j.l. kwam uit Denemarken het bericht, dat Emmen het pleit had gewonnen, mits binnen twee maanden 'n industriehal beschikbaar was. Aan het ministerie van Economische Za ken zal door de gemeente een bijdrage worden gevraagd in de kosten van de bouw, die 295.000 bedragen. De fabriek zal worden gebouwd op het industrieterrein Bargermeer. Aan een plaatselijke aannemer zal ondershands het werk worden opgedragen. De aanlegkosten van de toegangswegen worden geraamd op 110.000. Twaalf mannen uit Emmen zullen voor opleiding zes weken naar De nemarken gaan. Burgemeester Gaarlandt verklaarde, dat het niet is uitgesloten, dat de fabriek na verloop van tijd zal worden uitgebreid. In Emmen zal eert halffabrikaat worden jeproduceerd, dat voltooid zal worden in "lenemarken. De „Scandinavian American Nylon Hosery Company" bezit eveneens een bedrijf in Duitsland. Vóór de raadszitting was een telegram ontvangen van de Vereniging van Tricol- en Kousenfabrikanten, waarin deze ver klaarde in de vestiging van een Deense kousenfabriek een gevaar te zien voor de binnenlandse kousenindustrie. de heer A. Hogeweg, officieel in gebruik werd gesteld, zullen als het eenmaal ge heel is voltooid, 106 bejaarde weduwen en ongehuwde vrouwen onderdak vinden Van het Hofje- in Kralingei. vertrok men naar het Zuid-Oosten van de gemeente, naar het tij het oliegebied liggende Hoog vliet, een reis, die gedeeltelijk per schip over de rivier werd gemaakt. In dit dorp, dat zoals de voorzitter van de wijk raad aldaar, de heer G. A. Soeteman, het uitdrukte een van de satellietsteden van Rotterdam wordt (het aantal inwoners bedraagt thans ongeveer 6000 tegen circa 2000 in 1952 en 1300 bij de annexatie in 1934) werd een plaquette onthuld aan een complex van 928 nieuwe woningen, welke plechtigheid werd verrricht door de wet houder van Openbare Werken van Rotter dam, de heer J. Meertens. Een joyeuze ontvangst werd het gezel schap daarna bereid in Pernis, waar men de koffiemaaltijd gebruikte. Vrouwen in de klederdracht van de Zuidhollandse eilanden brachten er 't speciale gerecht saucijzen ter tafel. De eerste plechtigheid in de middaguren vond plaats bij het gebouw van de Am- terdamsche Bank-Incasso Bank aan de Blaak, waar door burgemeester Van Wal- um het beeld „De welvaart" vervaardigd door Pieter Starreveld, werd onthuld. De eerste burger van de Maasstad sprak zijn waardering uit voor de verfraaiing van het gebouw en van het stadsbeld. En tenslotte begaf men zich naar de Katshoek voor het laatste programma punt van deze Opbouwdag 1953, die een besluit als een apotheose kreeg bjj de aankomst van twee helicoptéres van de Belgische Sabena op het gereedge maakte vliegveld in het hart van de stad. Duizenden Rotterdammers hadden zich hier verzameld en trotseerden de regen om getuige te zijn van de landing van de toestellen, een gebeurtenis, die als een symbool is van de opening van de luchtverbinding Rotterdam-Brussel met helicoptéres, waardoor Rotterdam, dat nog altijd het smarteljjkegemis van een vliegveld voelt aldus burgemees ter Van Walsum toch een aandeel zal hebben in het luchtvaartverkeer. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) MECHELEN, Dinsdagmiddag. Wij hebben zojuist in het Aartsbis schoppelijk Paleis te Mechelen bij gees telijke hoogwaardigheidsbekleders uit de onmiddellijke omgeving van Z. Em. Kardinaal van Roey, die in de hoge functie van Kardinaal-Legaat de grootse feesten rond de honderdste verjaardag van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland heeft gepresideerd naar de indrukken gevraagd, die de doorluchtige Primaat van België uit Nederland heeft meegebracht. Spontaan en met geest drift werd hierop geantwoord, dat deze impressies over de gehele lijn groot en ontroerend waren en onuitwisbaar zullen blijven,. Het is verder Z. Em. opgevallen, dat niet alleen veel eer werd bewezen aan de bijzondere afgezant van Z.H. Paus Pius XII, maar tevens ook zeer veel sympathie betuigd werd aan de persoon van de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. Het is ook de Kardinaal en het uit Mechelen met hem meegekomen gevolg niet ontgaan, dat men in Neder land zeer verheugd was over het feit, dat Z.H. een Nederlands sprekend kerk vorst als zijn speciale vertegenwoordiger naar Nederland .heeft gezonden. Dit schiep onmiddellijk een sfeer van vriend schap en genegenheid, van intimiteit zelfs. Kardinaal Van Roey was ook zeer taangenaam getroffen door de eer die hem als Kardinaal-Legaat te beurt viel door het feit, dat hii door H.M. Koningin Juliana in audiëntie werd ontvangen. Het onderhoud was zeer hartelijk. Ook over de grandiose ontvangst in Nijmegen was Z. Em. buitengewoon te vreden en het was met het grootste genoegen, dat hij in dit hoge culturele katholieke centrum heeft vertoeft. Of Zijne Eminentie na al die plechtig heden en verplaatsingen niet bijzonder vermoeid was, vroegen wij aan zijn privé-secretaris? „Vermoeid?", beant woordde deze met een handbeweging als wilde hij zeggen: „Hoe kunt U zo iets denken? Geen sprake van". En mgr Leclef vervolgde: „Hoe laat is het nu? Elf uur voormiddag. Welnu Z Em. heeft alle achterstand in het werk, dat zich na drie dagen afwezigheid had opge stapeld, reeds ingehaald". De Primaat van België mag zich in derdaad in een ijzer sterke gezondheid en Na de grote daling die gedurende Fe bruari te constateren viel in de consump. tieve uitgaven van de Nederlandse be volking geeft de maand Maart een be langrijk herstel te zien. De waarde van de totale consumptie (basis 1949 is 100) steeg van 100 tot 114. Het prijsindexcijfer verminderde met 1 tot 119. zodat het hoe. veelheidsindexcijfer van 83 tot 95 steeg, of per hoofd der bevolking van 79 tot 90. De sector van de duurzame consump tiegoederen, die in Februari het sterkst gedaald was, geeft thans ook de grootste stijging te zien. Het waardecijfer steeg met 27 tot 92, het prijsindexcijfer ver minderde met 1 tot 113, waardoor de hoeveelheid van 57 tot 81 steeg, of per hoofd der bevolking van 54 tot 77. Het waardecijfer van de voedingsmiddelen kwam van 122 op 130. het prijsindexcij fer verminderde van 127 tot 126, zodat de hoeveelheid met 7 vermeerderde tot 103 en per hoofd der bevolking van 92 tot 98. Het indexcijfer der genotmiddelen steeg met 10 tot 99, de prijs bleef onver anderd op 112, zodat de hoeveelheid hier met 9 steeg tot 88 en per hoofd der be volking met 9 tot 84. De overige goede ren en diensten vertoonden een vermeer dering met 9 tot 120. Hier daalde de prijs eveneens met 1 tot 121. zodat de hoeveel heid met 9 steeg tot 100 en per hoofd der bevolking met 8 tot 95. Op Woensdag a.s. te 12 uur zal bij het Missiehuis der Paters van de H. Geest te Weert de eerste steen worden gelegd van de nieuwe vleugel die bij dit Missiehuis in aanbouw is en die voor de bewoners daarvan een betere accommodatie zal bie den. De eerste steen zal worden gewijd en gelegd door de hoogeerw. pater J. H Strick uit Rhenen, provinciaal der Con gregatie. De deken en de burgemeester van Weert zullen daarbij mede tegen woordig zijn. Het 250-jarig bestaan van de Congre gatie der Paters van de H. Geest zal hier niet worden gevierd; wel hoopt men het volgend jaar wanneer het gebouw gereed gekomen zal zijn, het gouden feest te vieren van de vestiging dezer congrega tie in Weert en daarmede in Nederland. Het Turkse parlement heeft Maandag met algemene stemmen het vriendschaps verdrag bekrachtigd, dat op 29 Februari j.l. te Ankara tussen Turkije, Griekenland en Joego-Slavië is gesloten. De stemming werd bijgewoond door een Joegoslavische parlementaire delegatie onder leiding van de vice-voorzitter van het parlement, Mosje Pijade, de Turkse president, Bayar. en door de ambassadeurs van Griekenland en Joego-Slavië, een bijzondere werkkracht verheugen. Doch het feit dat hjj weer volledig de leidingf van het Aartsdiocees op zich heeft genomen zal niet beletten, dat Z. Em. nog lang zal nadenken aan wat hjj bjj de schone feestviering van de katholieken van Nederland gezien en beleefd heeft. Vijf en twintig Vikingen met lange baar den, helm op het hoofd en lange speer, marcheerden gisteren in hun kleurrijke tenues door de straten van Enschede. Duizenden hebben dit wonderlijke en vreedzame gezelschap gadegeslagen, dat, voorafgegaan door het politiemuziekkorps, naar het stadhuis trok, waar de Noor delijke gasten door burgemeester M. van Veen op geestige wijze werden verwel komd. Deze Vikingen komen uit Frederikssund in Denemarken en maken 'n tournee door Duitsland, België, Frankrijk en ook ons land om belangstelling te wekken voor 'n historisch spel, dat dit jaar in Juli in hun woonplaats zal worden opgevoerd. Een der Vikingen, van wie de meesten sedert Januari hun baard hebben laten staan, beantwoordde de toespraak van bur gemeester Van Veen in het Nederlands. Op het bordes van het stadhuis voerden de Denen enige dansen uit en lieten zij hun vreemdsoortige hoorns schallen. Tot slot trok de troep nogmaals door de stad. Vandaag zouden zij naar Brussel gaan. De Zutphense rechtbank heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zaak tegen J. van W. uit Apeldoorn, die bij een twist zijn vriend H. bewusteloos heeft geslagen. Na twee dagen overleed H. in een ziekenhuis. Dr Hulst bleef bij zijn reeds eerder uit gebrachte rapport, volgens hetwelk bij de seqtie van uitwendig zwaar geweld niet is gebleken. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevan genneming van de verdachte. Mr James, de verdediger, was van oor deel, dat de doodsoorzaak niet het gevolg was van uitwendig lichamelijk letsel. Hij verzocht voor de verdachte een gecombi neerde straf. De rechtbank beval na raad kamer, de onmiddellijke gevangenneming Uitspraak 29 Mei. Voorzitter Algemene Rekenkamer- Met ingang van 16 Mei jl. is benoemd tot voorzitter van de Algemene Rekenkamer de heer M. de Bloeme, thans lid van dit college. ROTTERDAM aangekomen 18 Mei: Dunmoir, Yarmouth, kolen R.K.C., Parkk.; Loide Cuba, Hamb.. stg., Kersten Hunik, Merweh. Q.D.; Chungking, Vic tory. Formosa, suiker, Ruys, Waalh. Q.D.; Maggy, Sidon, olie Muller,, Esso st. 2; Annitza L, Mormugao, erts, Groninger Scheepv., Waalh. Fr Swarttouw; Strijpe, Amstm, N.T.B., Rijnh. Zz.; Eva, Kotka, hout, Vin.ke, 2e Katdrh. Oz.; Casana, Gothen burg, stg., Schellen, Schieh.; Heddernheim, Narvik, erts, Oud kerk, 2e Katdrh. V.K.M.; Nor- derlicht, Amstm, ledig, Wagen borg, werf P. Smit; Omlandia, Caen, ijzer, Vulcaan, Binnenh.; Sherwood, Swansea, kolen, SSM Merweh.; Charles E Eckelmann, Hamb., benzine, v. Ommeren. 2e Petrh., boei R; Vecht, Midd- iesbro, ledig, J. Smith, 2e Merweh.; Vesta, Kopenh., ledig, Burger, Gem. Dok; Voloko- lasmk, Ldn., ledig, v. Uden, Waalh. 26; Kieldrecht, Antw.. stg., V.N.S., Rijnh. Nz.; 19 Mei: Nieuwehaven, Kopenh stg., v. Uden, Merweh. K.V.; Robert Eckelmann, Hamb., olie, v. Ommeren, stroom ten anker; Longboat, Amstm, ledig, Qen. Steam, le Katdrh.; Claudius Magnin, Duinkerken, ledig, Erhardt en Dekkers, Waalh. S.H.V.; Frisian Coast, Newcastlw stg., Burger, IJselh. Oz.Albi- reo, Antw., stg., v. Nievelt Gou driaan, Lekh. T.H.B.; Stavik, Ldn., olie, v. Ommeren. B.P.M., st. 3; Port de Bouc, Port Jerome v. Ommeren, 2e Petr.h. boei H; Milo. Bristol, stg., Muller. Jobsh.; New Texas, Port l*ar- court, stg., Meyer, Lekh. T.H.B; Memel, Hamb.. stg., H. Hanno. Maash. Nz.; American Defender Boston (M.), stg., U.S.L., Merwe hav. M; Sterling Victory, Hamb. ledig, E.N.C.K., Rijnh. 7;ê Pa- zifik, Kaapstad, stg.. Muller. Merweh. M: Aardyk, Antw., stg H.A.L., Wilhelminak.Inspec. Mellema, Harlingen, ledig, Schel len, Schieh.; Santa Teresa, B. Aires, stg., Wambersie, Maash T.H.B.Rebecka E, Cuxhaven, ledig, S.H.V., Parkk.; Trollnes Finneid, erts. Kersten Hunik, Waalh., Fr. Swarttouw; Palma, Hamb., benzine, v. Ommeren. B.P.M., st. 9; Java, Antw., led., James, Wilton Rottm; Thetis, Bristol, kolen, RKC, Waalh. F .Sw.; Lloydcrest, Guaymas, stg., Lenders, Lekh.; Irak, Lissabon stg.. Eurovracht, 2e Kattendr.h. Atlantico, Bremen, led.. Wam bersie, R.D.M.; Hollandia, Go- en Semer, IJsselh.Purfina, thenburg, stg.; Kuyper v. Dam Tunisië, Gonfreville, benzine, Ruys, 2e Petr.h.; Armand, Alexandrië. stg.. Muller, Mer weh.; La Fayette, N. Orleans, stg., Waterman, Merweh.; Car- po, Dublin, stg., Hudig en Ve der, Merweh.; Solvskjell, Lon den, olie, v. Ommeren, Petr.h. vertrokken 18 Mei: Bill S., Antw.; Raket, Newcastle; Deneb, Whitehaven; Tubo, J}elf zijl; Alouette, Harlignen; Ura nia Gorthon, Hamb.; Maria S. Skelleftea; Antares, Antw.; Theano, Amstm; Mowe, Hel sinki; Boston Trader, Yarmouth Tartu, Kalingrad; Antilochus, Hamb.; Black Toroa, Hamb.; Lagoa, Lissabon; Trompenburgh Bordeaux; Jalakanta, Zeebrugge Brillant, Bilbao; Megrez N, Rouaan; Export, Ldn., Kraut- sand, Bremen; Litvevrouwe- kerk, Hamb.; Schippersgracht, Helsinki; Iris, Goole; Lutter- kerk, Basrah; Thelma. Gent; Ameland, Ldn.; Arawak, Bre men; Lisa Essberger, Else, Alexandrië; Geert Bode- wes, Delfzijl; Lagarfoss, Reykja vik; 19 Mei: Atlt. Goole. Jonex I, Brugge; Melilia. Newcastle; Lilleborg, Antw.; Jednosc Robotnicza, Gdynia; Jarama, Narvik; Perrigny, Nantes; Sherwood, Antw.; So- bat, Wismar. IJMUIDEN. Aangekomen 18 Mei: Delft, Hamb. stg.; Maas, Hamb.. stg.; Hondsrug, Fowey, klei; Ljustero, Ronnskarr, py riet; Cordoba, Oslo, led.; Bom- ma, Oslo. stg.; Ardetta, Liverp. stg.; Kaap St. Vincent, Ljusne, hout; Viggen, Kristinehamn, stg.; Waltraud. Hamb., stg.; Texelstroom, Liverp. stg.; Re- gina, Hamb., suiker. 19 Mei: Theano, Rottm, stg.; Pionier, Vliss., led.; Lutterkerk Rottm, stg.; Elath, Vassiliko, pyriet. Vertrokken 18 Mei: Strijpe, Rottm; Noorderlicht, Rottm; Longboat, Rottm; Ibis, Vlaar- dingen; Hersilia, Bremen; Ju lia, Antw.; Frisian Coast, New castle; Wegro, Malmo; Rema, Delfzijn. Aardyk 19 te Rottm. Abbekerk 18 v. Cebu n. Rottm Alamak 18 v. Valencia n. Rottm Albatros p. 18 Vliss. (uiitg.3 Albireo 19 te Rotttm Aiblasserdyk p. 18 Key West. Alcyone 19 te Porto Alegre. Alhena p. 18 Finisterre. Ali S 18, 40 m. Z. v. Landsort Alkaid 18 v. L. Palmas n. B. Aires. Almkerk 18, 410 m. ZO. v. Socotra Alnati 18, 380 m. ZW v. Kaap St. Vincent. Aludra 18 nog te Kuweit. Alwaki 18 v Newport n N. York Amor 18 te Beyrouth. Ampenan p. 18 Bizerta. Amstelstad 18, 240 m. ZO v. Ceylon. Amsteltoren p. 18 Miquelon. Amstelvaart 18, 600 m. ZW v. de Galapagoseil. Amstelveen 20 te Suez verw. Anna Henny 19, 70 m. ZW v. Ouessant. Annenkerk 18 te Genua. Arendskerk p. 19 Guardafui. Argos 18 te Izmir. Aries p. 18 Den Helder. Arndyk 18, 690 m. NO v. Kaap Arundo 18, 115 m. NO v. Mas- sowah. Atlantic 17 te Londen. Atlas 18, 100 m. N. Finisterre. Averdyk 18 v. Havana n Rottm Baaron 18 te Tocopilla. Bab T 18 v. Methil n. Kopenh. Bacchus 18, 350 m. WZW Flores Bali 19 te Djakarta. Bantam 19 te Port Said. Batavier III p. 19 K St. Vincent Bengkalis 18, 310 m. W. Minicoy Bianca p. 18 Kaap d'Antifer. Bill S 18 te Antw. Bloemfontein 19 te Port Elizab. Blommersdyk 18, 300 m. NW v. Flores. Boissevain 18, 160 m. WZW v. Madagascar. Boschfontein p. 18 Kaap Palos. Boskoop 18 te oRttm. Britsum 18 v. Calcutta n/Austr. Caland 18 te Caen. Caltex Delft p. 18 K. Boucaroni Caltex Nederl. p 18 Finisterre. Caltex Pernis p. 18 Pantellaria Caltez the Hague 19 te Sidon. Caltex Utrecht p. 18 Kaap Pas- sero (Sicilië.) Castor 18 v. Puerto Cabello n. Guanta. Catharina p. 18 te Calais. Celebes 18 v. Djeddah n. Bela- wan Cistula 18, 420 m. NW. v. de Shaks-Baa. Daje Bommer 19, 40 m. Z. v. Barcelona. Dalerdyk 17 v. Los Angeles n. Vancouver. Danae 18 v. Halmstadt n. Gothenburg. Delfshaven p. 18 Finisterre. Dongedyk 19 te Antw. Diemerdyk 20 te Antw. verw. Duoro 18, 10 m. O. v. Kreta Draco 19 in Golf v. Lyonv Duiveland 18 v de Tyne n. Kiel Duivendrecht 18, 31Ö m. WZW v. Fayal. Dupivendyk p. 18 Wight. Edam 16 te Boston. Eemdyk 18 te Mobile. Ellewoutsdijk 18 v. Methil naar Schwarzenhütte. Ena 18, 870 mijl ZZW. v. Flores. Eos 19 te Livorno. Erebus 18, 45 m. WZW. v. Sta- vanger. Erinna 18, 125 m. NO. Gibraltar Esso Den Haag 18, 720 m. ZZW v. Fayal. Etrema p. 18 Sukra-baai. Frejo 18 te Londen. Friesland (KRL) 18 te Rottm. Garoet, 18, 100 m. ZO Socotra. Graveland 18, 290 mijl N. v. St. Pauls Rock. Harold 19 te Kirkealdy. Hecuba p. 18 Flores. Heelsum 18, 600 m. ZW. Scilly. Helder 18, 430 m. W. v. Flores Helena p. 18 eil. Inagua. Hera 18, 600 m. NO. Azoren. Hersilia 18 v. Amstm n. Bremen Hestia 18, 130 mijl NW. v. Pa ramaribo. Hoflaan 18 in de Botnische Golf Hos 18, 460 m. ZOO. v. Kaap Hatteras. Jacoba Catharina p. 19 Oporto Japara (KRL) 19 te Beyrouth. Jason p. 19 Vlissingen, ing. Java p. 19 Vlissingen, uitg. Jonex I 19 te Brugge verw. Jongkind p. 19 Dover. Josien p. 18 Kaap Vilano. Josef Swenden 18 te Stockholm Julia 19 te Antw. Jupiter 18 v. Patras n. Latacolo. Kedoe 19 te Belawan. Kertosono 19 te Philadelphia verw. Kieldrecht 18 te Rottm. Kota Baroe 18 v. Surabaja n. Bintang. Kota Inten 18 V. Aden n. Rottm Laagkerk 18 v. Karachi n. Bom bay. Laertes p. 18 Kp St. Vincent. Lawak 19 te Belawan. kemsterkerk 18 v- Genua naar Rottm via Hamburg. Leopoldskerk 18, 220 m. NW. v. Straat Messina. Leuvekerk 19 te Bombay verw Lievevrouwekerk 18 v. Rottm n. Hamburg. Loenerkerk 19 te Tuticorin ge ankerd. Loosdrecht 18, 80 mijl 80 van Ras Fartak. Lutterskerk 19 te Amstm. Macuba, -17, 150 m. ZW. v. Min- doro. Malvina p. 18 Thursdayeil. Manoeran p. 19 Gibraltar. Mapia p. 18 Minicoy. Maraat V 19 te Vlissingen. Marcella 18 te Sligo. Mariekerk 18 v. Walvisbaai naar Amstm. Marietje Böhmer p. 18 Oues sant. Markelo 19, 60 m. N. v. Ter- schellingerbank. Marpessa 18 v. B. Papan n. Miri Maymere (ch) p. 18 Dover. Meerkerk p. 18 Str. Messina. Meliskerk 18 v. Yokohama naar Otaru. Menkar N 19 te Rouaan. Mentor 19 te Malta. Merak N 18 nog op rede van Alexandretta. Midas 18, 160 m. NO. Vilano. Mirza p. 18 Dominica. Myfem 18 v. Gefle n. Rottm. Nestor 19 te Paramaribo. Noorderhaven p. 18 Vliss. uitg. Noordland 17 te Kopenhagen. Nijenburgh p. 18 Kiel. Oceaan p. 18 Penmarch. Omala 18 te Malta verw. Ondina p. 18 Str. Messina. Oranjefontein 18, 310 m. ZW. v. Kaap Palmas. Orion 18 v Thessaloniki n Limni Overijssel 18 v. Penang n. New York. Papendrecht p. 18 Kaap St. Vin cent. Pavo 18 in Kielerbocht. Perna 20 te Geraldton verw. Phrontis 18, 630 m. ZO. Socotra Poelau Laut 18 v. Djakarta n. Singapore. Poortvliet 21 te Aalborg verw. Prins Frederik Willem 18 160 m. W. v. Kaap Clear. Prior 20 te Belfast verw. Ridderkerk 19 v. Port Said naar Rottm. Riouw 18 nog te Damman. Roebiah 18, 470 m. OZO. van Madras. Rokin 18, 60 m. ZW. v. Land's End. Salland p. 19 Madeira. Samarinda 18, 520 m. ONO. v. Colcano-eil. Sapoea 18, 640 m. ZO. v. Kaap Palmas. Scherpendrecht 18, 240 m. NNO. v. Fortaleza. Schie p. 18 Ouessant. Schiedyk 19 te Djakarta. Senior 18, 20 m. ZW. v. Dago. Servus 18 te Havre. Singkep 18, 460 m. OZO. v. de Bermuda's. Sirrah 18, 100 m. ZZO. v. de Brothers. Slamat 18 v. Marseille n. Rottm Sliedrecht 18, 220 m. ZW. van Kreta. Soemba 20 te Belfast verw. Spolanda 19 te Londen. Stad Arnhem 18, 660 m. W. v. Land's End. Stad Maastricht 21 te Amstm verw. Stad Schiedam p. 17 Bergen. Stad Vlaardingen vertrekt 20 v. Narvik n. Rottm. Straat Makassar 18 v. Monte video n. B. Aires. Strabo 18, 140 m. ZW. v. Oues sant. Sunetta 18, 80 m. ONOO. v. Prt Sudan. Swallow 19 v. Nantes n. Casa blanca. Talisse 18 v Djibouti n. N. York Tankhaven 1, 18, 180 m. Z. v. Bangkok. Tarakan 19 te Djeddah. Taria 19 te Miri. Tawali 18 v. Paulsborough n. Dj akarta. Teiresias 19 v. Suez n. Djakarta Telemon 18 v. Curacao n. Aruba Tern ate vertrekt 19 v. Colombo n. Rottm. Texelstroom p. 18 Noord Hinder Theano 19 te Amstm. Themisto 18, 430 m. O. v. Kaap Race. Tiberius 18 v. Paramaribo naar Curacao. Tide 18, 30 m. O. v. Lizard. Tilly p. 18 Vlissingen, uitg. Titus p. 18 Ouessant. Tjibodas 18, 90 m. ZW. v. Ma dagascar. Tjimenteng 19 te Barranquilla. Tjisadane 17 Tarakan n. Sydney Tjiwangi p. 18 Poelau Laut. Tomini p. 18 eil. St. John's. Tom van der Heide 19, 100 m. N. v. de Burlings. Twee Gebroeders 18, 20 mijl W. v. Casquets. Utrecht 18 v. Singapore n. Ma nilla. Van Spilbergen p. 18 Kp Blanco Vrede 19 te Hamburg. Waal 18 v. Guanta n. S. Maria. Waterland 18, 160 m. ZW. v. St. Vincent (CV). Winsum p. 19 Finisterre. Winterswijk 18, 300 m. NO. van eil. Sombrero. Woensdrecht 18, 1470 m. ZW. v. Madeira. Wonosari 19 bij Tandjong Priok geankerd. Zonnewijk 18, 380 m. NW. v. eil. Asunsion. Abbedyk 18 te Newport News. Anna B 22 te Aden verw. Arak 18 te Genua. Arnoudspolder 19 v. Rottm n. Lissabon. Barendsz 18 v. Malmo n. Blanka holm. Barracuda 17 te Middlesbro. Beekbergen vertr. 18 v. Malta n. Tripolis Bierum 19 op de Theems. Binnenhaven 18 te Casablanca. Borneo 18 te Malta. Brinda 18 v. Parijs n. Kopenh. Casablanca 18 te Casablanca. Confiance 18, 70 m. W. v. IJmuiden. Continental 19 v. Ipswich n. Rottm. Cornelia B 2 19 v. Sfax n. Bree Belle 19 v. Rottm n. Ldn Corneliws B 22 te Sete verw. Corrie B vertrekt 19 v. Mar seille n. Lyndiane. Cresecendo 18 te Rostock. Deni 19 te Nykjobing. Deo Duce 17 te Rouaan n. Gothenburg. Depa 19 v. Waterford n Amgtm Escaut 18 te Bremen. Evertsen 19 te Londen. Fedala 18 te Liivomo. Fiducia 18 v. Maassluis n Boston. Fylevo 18 v. Triest n. Rveka Fran ka 19 te Rottm verw. Frans 19 te Newcastle. Glashaven 18 te Gothenburg. Hada 16 te Algiers. Hagno p. 18 Lizard. Hast 3 18 te Gefle. Hast 4 18 te Parijs. Hector 18 v. Hamb. n. oRttm Heerengracht p. 18 Den Helder Helvetia 18 v. Poole n. Par. Henrica vertrekt 19 v. Glasgow n. Lissabon. Henrmiette 18 v. Lnd. n. Rottm Hondsrug 19 te Vlaardingen. Ida JaceMba ift te Odense. Ida Pieter 17 te Bam'm Kenitra 17 te BordeatnL Koningin Juliana 18 te Gothen burg. Koningshaven vertreat 20 v. Al giers n. Limerick. Kortenaer 17 te Middlesbro. Larix 17 te Sutidsvall. Leemans 17 te Leixoes. Luna 18 v. Hamb n. Amstm. Martha 18 v. La Pallice n. Bayonne. Matthew 19 te Newcastle. Maystar (ch.) 18 te Cagliarl. Meike 17 te Rottm. Meres N 16 te Bordeaux. Monica 19 te Belfast. Muphrid N 21 te Oslo v.w. Nassauhaven 18 te Gothtenburg. Nero 18 v. Malaga n. Cadiz. Netta 22 te Ryeka verw. Nettie 17 te Fremington. Niobe 18 te Helsinki. Njord 18 te Garston. Noach p. 18 Gibraltar. Noord 18 v. Shellhaven n. Bil- lingham. Oise 18 v. Havre n. Parijs. Palma 19 v. Drogheda n. Rottm Plato 18 v. Bilbao n. Oporto. Prima 18 te Bayonne. Rapid 18 v. Rouaan n. Rottm Rijnhaven 19 v. Liverp. n. Duin kerken. Rijnkerk 18 te Dar es Salaam. Saba 18 v. Orno n. Antw. Schippersgracht 18 v. Rtotm n. Abo. Sirius 18 te Londen. Sommelsdyk 18 te Kohsichang. Spes 23 te Duinkerken v.w.e Tamo 16 te San Nicolas. Taurus 18 v. Hull n. Rottm Tiba p. 18 Dungeness. Ton S 17 tj Port Talbot. Toos 18 te Drontheim. Tromp 18 te Grangemouth. Unitas 18 te Garston. Vecht 19 v. Rottm n. Ldn. Veenenburgh 18 te Boston. Volharding 18 te Casablanca. Vrij burgh 18 te Casablanca Walenburgh 17 te Middlesbro Westkust 19 te Herrang. Westlaan vertrekt 19 v. Hamb n. Rottm. Westpolder vertr. 19 v. Oporto n. Lissabon. Wieldrecht 19, 500 m. ZO v. de Cocoseil. Zwerver 19 te Delfzijl. HANS WEERT, 18 MEI 1958. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Syria, Pol; Alk, Martz; Thelebrug 8. Kore- man; Fiat, Kars; Koophandel, v. d. Kruyt; Schafhausen, Kief- fer; Telegraaf 16, Hoek; id. 5, Staal; Bastiana Adriana, Visser; Trttus, Bevelander; Era, Ver- beeck; AMSTERDAM: Stad Amsterdam 8, Schouwenaar; Ibis, v. d. Putten; Furka, Reyn- goudt; Amstel 6, Schreuders; DORDRECHT: La Reunion, van Vessem; Nodier, Streil; Nieuwe Zorg, de Vries; UTRECHT: Lemavi 4. Hoekstra; Rehoboth, Novel; ZIERIKZEE: Luma 5, de Jonge; Cornelia, de Witte; ROSSUM: August, Pleters; Catharina Maria, v. d. Sluis; Johanna, Pieterman; KERK- DRIEL: Dumbo. Blokland; Scheldezonen, de Koning; GEN NEP: Belgenland, Dung; Gras- ciol, Segers; LAGE ZWALUWE Eben Haezer, ten Haaf; HAR DERWIJK: Albert, Woortman; GRONINGEN: 2 Gebroeders, v. d. Kolk; HEESSELT: Machien- scteen 23, Visser; ZIJPE: Thilla 5, Meulmeester; VLAAR DINGEN: Paty, Leeuwenstein; WERKENDAM: Onderneming, de Waal; DENEMARKEN: Freida, Suhr; ALKMAAR: Ver andering, Kranenburg LOCHEM Bertha, Broekaart; ZWOLLE: Benda, Haverhoek; JUTFAAS: Pieternella, 2, v. Suylekom; DELFT: Ariena, v. Os; AM STERDAM: Bellona. Macion- zyck; STAMPERSGAT: Chris tina, Versluis; Variatie. Versluis STRAATSBURG: Sancerres, Rietbrink. DUITSLAND: Tunisia, Ver- wymeren; Liege, Pauwels; Hel goland, Weideman; Migna, Zui- derhoek; Badenia 63, Karbaeh; Jura, de Saever; Silvermeeuw v. d. Kaap; Leuchtenburg 4, Kuhnle; Malta, Broekema; Han Kurier 35, Stempel; Wilhelmina Kramer. BAZEL: Wallonia. Buisman; Rheinunion 10, de Heel; Gott- hard, v. d. Bosch; Carl Geldner Riemens; Piz Sol. Kieffer; Uwe Quast, Markwirt; Artemisia, Schwarz; Arenaren, Szcerbinski BELGIë: Lombardia, Baan; Stad Amsterdam 1, Merrelaar; id. 4, Korstanje; Goeland, de Haas; Butania 1, v. d. Heuvel; Butania 2, v. Poelle; 2 Gebroe ders, v. Gelderen; Stad Amster dam 6, Been; Antoinette, van Laar; Rijn Schelde 17, de Vol der; Nelly, Smit; Neerlandia, de Groot; Nelly, den Herder; Anglerian 19, v. d. Meer; Sicilia Sandifort; Patria, Feenstra; Fiod, Houterman; Albert Ca mer mans; Secundo, Kik; Stad Kort rijk, de Haan; Stad Ostende, Timmermans; Carolina, Timmer Salf 3, Dua; Para, de Roo; Over schie, v. d. Dussen Corina, Buisman; Elma, v. d. Laan; Norbert, de Jonge; Chrigee, de Waal; Rival, Kornet; Sterre der Zee, v. d. Zande; Colibri, v. d. Zee; Jawi, Thomas; Dageraad, Blonk; Godefridus. Kieboom; Moron, Tatera; Ay, Wagner; Graves, Picard; August Karcher Welkerling; Damco 2, de Vries Stuttgart, v. d Giessen; Bizerte Wagner; Branly, Boos; Bertus, Schram; Faure, Stoffel; Villon Hoch; Jata, Geervliet; Johan, Hartman; Stico, Groen; Weser 15, Wekking; Louis, v. Gimst; Amstel 7, Dhondt; Merkur, Adler; Express 38, Swartjes; Telegraaf 18. v. d. Mast; Dra- naco XI, Ligtenberg; Solothurn, Kromenisu; Schelde, Laroov; Aleida, Scholing; Telegraaf 15, Koss; Ha vel, Holfken; Presburg, Geervliet; Anna, Langonberg; Industrie 76, Gottert; Neuchatel, Keek; Roveredo, v. d. Tak;* Ex celsior, Steenblock; Stad Ant werpen, de Jong; Vertrouwen, Schram; Berdu, Nieboer; Eems- hoorn, v. Urk; Mannelstein, Snger; Maraat V, Lammerts; Pro Patria, Bosma; Tavel, Les sel; Palmyre, de Haan; Holland Erlenbach; Catharina, Thijssen. Bonaire, Amsterdam naar Georgetown 18 op 180 mijl NNO van Finisterre. Groote Beer, N. York naar Rotterdam, 18 op 840 mijl W. van Land's End, 20 te Havre verwacht. Johan van Oldenbarnevelt 18 van Semarang naar Djakarta. Maasdam, N. York naar Rot terdam, 18 op 580 mijl ZW. van Land's End. Nieuw Amsterdam 18 van Lissabon naar Havre. Noordam, N. York naar Rot terdam 18 op 270 mijl ZO. van Kaap Sable. Oranjestad, Amsterdam naar Cristobal, 18 op 200 mijl NNO van Madeira. Ryndam 18 van Rotterdam t© N. York. Sibajak, Rotterdam naar Wel lington, 18 op 230 mijl NNO van de Galapagos-eil. Westerdam, Rotterdam naar N. York, 18 op 360 mijl W. van Land's End. Willem Ruys, Rotterdam naar Djakarta 17 te Belawan. Willemstad, Cristobal naar Amsterdam. 19 van Barbados Zuiderkruis, Kaapstad naar Rotterdam, passeyerde 18 Finis terre, 21 voor H. van Holland verwacht. SLEEPBEDRIJF Humber, Ras Tanura naar Geelang, 18 op 510 mijl W. van Kangaroe-eil. Loire, Ras Tanura naar Bi zerta, 18 op 110 mijl Z.O. van Port Sudan. Noord Holland, Mobile naar Cardiff, 18 op 260 mijl Z. van eil. Sable. Noordzee, met zuiger, Duala naar Rotterdam, 18 op 270 mijl Z. van Dakar. Rode Zee, met sleepboot, Marseille naar Casablanca, 18 dwars voor Malaga. Tyne, Quebec naar Curagao, passeerde 18 eil. Mona. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 20 Mei: le tij 9.46 u., 2e tij 21.54 u. VAN 19 MEI. Rheinfelden 2.39 (+0.04); Breisach 1.80 (+0.14); Straats burg 2.38 (+0.04)Maxau 4.00 0.01); Mannheim 2.38 0.14> Mainz 2.43 (—0.07)Bingen 1.60 (—0.02); Caub 1.70 (—0.02); Trier 1.10 (—0.04); Coblenz 1.73 0.017); Keulen 1.30 0.06); Ruhrort 3.31 (T0.05)Lobith 9.31 i0.07); Nijmegen 7.12 (—0.03); Arnhem 7.32 (—0.04); Eefde (IJssel) 2.52 0.05); Deventera 1.61 0.03); Monsin 55.40 (—0.05); Vise 49.62 (+0.01) Borgharen 39.51 (+0.15) Belfeld 10.90 0.06)Grave (beneden de Sluis) 4.70 (+0.03); Namen 1.44 (+0.02.) Prima kamgaren Topvorm costuums in ruit-, uni-, pickwick- en Multicolor-dessins SCHIEDAMBROERSVEST 59-61 behoeft geen kapitalen te kosten! Met de plaatsing van een Kunt gij wellicht Uw doei reeds oerelken. Nu meer dan ooit is HOLLANDIA ondergoed voor de moderne vrouw een begrip van verfijnd lingerie van degelijke kwaliteit I Bloemennamen vertolken hun gratie en charme. ,n ,00" rnaak" o vol' m de nieuwe j.slu.«ing' nnr here"' Ue sluing v°°r maakt" ondergod- Li vindt bij ons de complete, rijk gevarieerde HOLLANDIA collec tie. Onze verkoopstors zullen U haar graag voorleggen. Doe er uw keuze uitl Zwart Janstraat 14 Baljarlandsslaan 59 Schiadamaawaï 25 Pleinwai 1 (alleen damesondergoed) Noordsinfal 39 Oordtsalaan 112 In Sehladam: Oranjsgalerl] 17 melk of puur, per stuk 12 ct ook houdbaar voor 2e Pinksterdag 100 gr. 39 ct Extra aanbiedingen t/m Zaterdag 23 Mei de bekende tafelkoekjes van 52 voor 45 ct per 100 gramsblikje van 35 voor 32 ct Bij verzending per post te frankeren als brief doorhalen wat niet wordt verlangd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4