Vlillionnair in Enschede Vredestein vervaardigde de millioenste band VERWARDE TONELEN BIJ DE OMMELANDEN Schouwen en zijn Duiveland sluit dijk ;en Lagere winst R. S. Stokvis Zn FINANCIËLE LASTEN EN HET DIJKSONDERHOUD gearresteerd Verslaggeving van Intematio beslist onvoldoende Onveranderd dividend Furness Franse successen in Vietnam en Laos de V.S." 84 ste lijst van slachtoffers Willem Polak „Niet vitten op Afzet wordt steeds moeilijker Eerste Holl. Levens- verzekerings Bank Onverwachte aanstellingen en ontslagen Centralisatie van Zuid-Hollan<!s dijkbelieer wenselijk Centralisatie op Voorne-Putten, Rozenburg en Weiplaat Televisie in West- Europa Parathyphusepidemie te Schoonhoven In het zicht van de nieuwe haring Aandeelhouders krijgen volkomen verkeerd beeld van de behaalde winst Broodbezorgen na sluitingstijd Sporen lopen naar Uruguay Strijd weer verplaatst naar Tonkin-delta ÖÏNSDAG 19 MEI 1953 PAGINA 5 Regering grijpe rigoureus in ONVERANDERD DIVIDEND NIEUW BESTUUR NEEMT NIEUWE BESLUITEN (Van onze correspondent). De verwarring in eigen kringen van de Ommelanden wordt steeds groter, nu de drie oppositieleden van het bestuur na ruggespraak met de ex-directeur, de heer De Boer allerlei besluiten en maat regelen nemen en gewoonweg de fabriek bezetten, allerlei functio narissen ontslag verlenen en ande ren benoemen. VLIEGVELD haamstede °0K VOOR DAKOTA'S Nieuwe Tonge herrijst Deur van telefooncel geforceerd Oude bestuur overweegt kort geding VERDERE VERBREDING VAN DE BASIS GEWENST GEACHT Tijdelijke installatie begin van internationaal net Besmette worst de oorzaak Vierde van het Bredase zevental Scheveningse vissers niet accoord met C. A. O. JAAR IN JAAR UIT ENORME GEHEIME RESERVERINGEN Slechts beperkt deel van de winst wordt getoond Churchill over Paft Moen Djon: Het complot tegen Peron Grote stille reserves onder crediteuren Aandeelhouders werden bena deeld GEYALLENENMON1TMENT AAN HOLLANDSCH DIEP Herdenking van omgekomen Belgen fcSS (Van onze redacteur). Het was gisteren een belangrijke dag voor de N.V. Nederlands—Amerikaanse Autobandenfabriek Vredestein te En schedé. In de loop van de middag werd n'- de millioenste band vervaal digd. Dit bijzonder heuglijke feit werd huge- woond door vele genodigden uit overhcids- eh handelskringen, o.a. de commissaris der Koningin in Overijssel, Ir J. Ridder de fan der Schueren, de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers; de directeur- generaal voor de Industrialisatie, dr E. Kramer; de adjunct-directeur directoraat materieel Landmacht, generaal J. Lagas; de burgemeester van Enschedé, de heer M. van Veen; rar John L. Collyer, president B. F. Goodrich Company; de heer W. van Doorne, directeur Van Doorne's Automo biel Fabriek N.V. te Eindhoven; de heer W. van Hengel, directeur Nederlandse Kaiser-Frazer Fabrieken N.V. te Rotter dam en commissarissen der N.V., onder wie de president-commissaris, ir F. Q. den Hollander. De president-directeur, ir E. L. C. Schiff schetste bij deze gelegenheid in korte Dekken de groei van deze onderneming. De Vredesteinfabriek te Enschedé werd °P 29 October 1947 geopend. De president- commissaris herinnerde aan de spontane medewerking van de B. F. Goodrich Com pany om met een minoritei-tspositie in de N.V. Vredestein te participeren en wel voor een bedrag van 1 250.000, zonder dat de Amerikaanse regering hiervoor enige garantie verleende. De productie was aanvankelijk be rekend op 300 binnen- en buitenbanden per etmaal. Thans is zij tot 1200 banden per etmaal uitgegroeid en het aantal arbeiders Is gestegen tot 680. Van zeer groot belang voor de Neder landse deviezenpositie is de in korte tijd Onzienlijk gestegen export. In 1952 is deze opgelopen tot plm. 10 millioen gul den, hetgeen neerkomt op ca 35 pet van de productie. Om de verkoop in België te stimuleren, Werd te Brussel de S A. Vredestein opge richt, terwijl ter bevordering van de export in Den Haag een apart kantoor Werd geopend, Vredestein-Intemational. De afzet, aldus de president-directeur, Wordt echter steeds moeilijker. Dit is geen Wonder want over de gehele wereld ge- "mnen is de bandenproductie-capaciteit aanmerkelijk groter dan de consumptie en dit is speciaal het geval in ons eigen land, de Benelux en West-Europa. Zien w\j ver der om ons heen, dan valt het ons op, dut de grootste banden-consumerende lan den zoals Engeland, Frankrijk, West-Duits- 'and en Italië hogere invoerrechten heb ben dan de Benelux, hetgeen de strijd dik wijls zeer ongelijk maakt. Wjj zijn, zo ver klaarde ir Schiff, voorstanders van libe ralisatie en vrijhandel, maar dan met ge lijke rechten, zoals deze in de ideale toe stand van „The United States of Europe" gerealiseerd zouden kunnen worden. Wi) durven de strijd aan, mits met gelijke middelen. Wat het financiële aspect betreft, aan gezien gedurende de opbouwjaren en het eerste en tweede fabrieksjaar fiscaal ver- hes werd geleden hetgeen gecompen seerd werd met d'e winst van de volgende jaren behoefde er in de beginperiode Oen winstbelasting betaald te worden. De Minsten bleven dus geheel in de N.V. en z° is het door zelf-financiering gelukt de Uitbreiding van rond 2.000.000 te vol tooien Nu wél winstbelasting betaald ö'ient te worden, is het echter moeilijk ge worden om uitbreidingen van het bedrijf Zelf te financieren. Gelukkig bezint onze regering zich mo menteel op dit zeer belangrijke punt. De president-directeur sprak de wens uit, dat de regering hier nu werkelijk rigoureus zal ingrijpen, zodat het aan be staande industrieën mogelijk zal zijn de investeringen, welke ook zo dringend noodzakelijk zijn voor de oplossing van ons werkloosheidsvraagstuk, hoofdzakelijk uit eigen middelen te financieren. Mede in verband met de risico's welke tegenwoor dig door omstandigheden, die vaak niet te voorzien zijn, acuut kunnen optreden, is het noodzakelijk de kapitalisatie ener N.V. zo laag mogelijk te houden om dit risico dragende kapitaal een reële beloning te kunnen waarborgen, aldus ir Schiff. Na afloop van de korte plechtigheid volgde een bezichtiging van de fabriek. Alle soorten banden, als truck-, leger-, tanktrailer-, tractor-, landbouw- en z.g. Sahara-banden worden hier vervaardigd. In het bijzonder valt nog te vermelden de Profilux personenautoband, welke speciaal door Vredestein's ingenieurs is ontworpen en in de korte tijd van zijn bestaan een groot succes is gebleken. De onderneming verwerkt zoveel moge lijk producten uit eigen land of anders uit landen met een zg. zwakke valuta. Zo ge bruikt zij uitsluitend rayonkoord van de A.K.U., waarvan de aanschaffing in eigen land ettelijke miliioenen guldens bedraagt. De totale productie, met inbegrip van lijfrenten van de Eerste Hollandsche Le- vensverzekeringbank bedroeg in 1952 20.443.678 (19.332.964), na aftrek der roye menten zijn de verzekerde kapitalen toe genomen met 9. 947.007 en gestegen tot 164.609.667, waarvoor aan termijnpre- miën ontvangen werd 4.335.077 en aan koopsommen 256.036. De premiereserve voor de gehele porte feuille is berekend op een rentevoet van 3 pet. Daar van alle beleggingen een ge middelde rente is gemaakt van 3.87 pet., is er dus een marge van 0,87 pet. (v. j. 0.79 pet.). De premiereserve berekend vol gens de zuivere nettomethode, steeg in 1952 met 1.875.196 tot 34.081.328. De winst- en verliesrekening wijst een winstsaldo aan van 565.647 470.604). Aan de vergadering zal worden voorge steld te reserveren voor belastingen 240.202, toe te voegen aan de extra-re- serve 138.516, op nieuwe rekening over te schrijven 100.000 en het restant ad 86.927,85 als winst uit te keren, zodat een dividend kan worden betaald van 7% pet. (als v. j.), benevens 44,65 als oprichtersuitkering per aandeel le Serie. De gezamenlijke vrije reserves bedragen dan 2.195.761,23, zijnde 6.44 pet. (met in begrip van het volgestorte kapitaal 7.9 pet. der hoog berekende premiereserve). Een machtige reigerskolonie, die reeds van vele plaatsen verdreven was, is korte tijd geleden neergestreken in de bomen van het landgoed Nijenburg in Heiloo. li egens ruimtegebrek moest een aantal reigersparen hun toe vlucht zoeken in bomen, die hun takken boven het fietspad van Heiloo naar Alkmaar uitstrekken. Voor de fietsers betekende hun komst menige onaangename verrassing. Om deze verrassing nu te voorkomen heeft men baldakijnen van stro boven de fietspaden aangebracht, die de argeloze fietser tegen een onverwacht presentje zullen moeten beschermen. schreven door de voorzitter van het be stuur of z«n plaatsvervanger, zqnde de heren J. Akkerman of T. J. Wierenga Beiden liehben dit geweigerd. De drie oppositieleden in het bestuur, de heren Buiter, Holtman en Van Hem men hebben toen zelf een vergadering ge houden en daarbij de beide andere be stuursleden uitgenodigd. Deze zijn daarop niet verschenen. De drie oppositieleden hebben toen de bestuursfuncties verdeeld De heer F Buiten werd tot voorzitter be noemd, J. H. Holtman ondervoorzitter en H. W. van Hemmen secretaris Het nieuwe „bestuur" heeft toen de zaak in handen genomen. De heer F. de Boer werd in zijn oude functie hersteld. Eerst werd het privé-kantoor bezet en later ook de rest van de fabriek. En toen werden er, zo vernamen wij, enkele vérstrekkende maat regelen genomen. De controle over de boekhouding werd zonder meer in handen gegeven van het accountantskantoor Brouwer De perso neelschef de heer C. B. Baarveld en een van de technische chefs, de heer J. Bos- seher, die sinds de ommekeer weer in het bedrijf werkzaam waren, werden op staan de voet ontslagen. Hun werd de toegang ti°P de laatste vergaderi.ig van de Stich- p »_Nieuw Schouwen-Duiveland heeft ir F. Geers uiteenzetting gegeven van op "Uidige waterstaatkundige toestand et eüand- bA be Zierikzeese havendijken betreft slaat er thans redelijke hoop, dat de «venhoofden het zullen houden. De ring- 'lk van klei, nodig voor omsluiting van ',et gat in de Westhavendijk, kan om- ®treeks Pinksteren klaar zijn. Na een paar rieken kan dan door middel van caissons [jet n0g resterende deel worden gesloten. °k aan de Oostkant is men thans bezig 3?et het aanleggen van een kleidam. De "''Uatie is hier ingewikkeld, daar behal ve6 de havendijk ook de binnendijk van 'et daarachter gelegen poldertje is geper- !'eerd. In de loop van de volgende Ond kan de Oosthavendijk veilig wor- ue'i gesteld. Ie lengte van het gat b(( de Schelphoek ri'mt nog wat toe en ligt tussen de 300 a '5# meter. Het gat heeft een vermogen, groter dan alle gaten, die indertijd op Walcheren in de djjken werden geslagen. Verwacht wordt, dat in de loop van de maand Juli de verhoogde weg Den Osse- Scharendijke gereed zal komen. Tegelij kertijd zal de dam rond Scharehdijkc gorden gelegd. Verder hoopt men het gat bij Sirjansland binnen enkele weken v rn (*e zee te hebben afgesloten. Na voltooiing dit werk wordt het materiaal eerst zioh"gebracht naar Stavensluis, waar Dioh en moeilijk te bereiken gat bevindt, gating van de gaten in de overigens -• Rampaartse dijk biedt dit voor- w?!- dat de'polder Oosterland een kans u dgt eerder droog te komen dan de Vier fW?en van Duiveland. Het gat aan de j "'kant van de Gouweveerpolder werd v zer dagen gedicht. In de loop van de te maand kunnen de niet moeilijk rlp cbten bressen in de zeewering wor- T n.gesloten, zodat de polder in de maand uni droog kan vallen. De startbaan op het v'iegvcld te Ilaam- Het Informatiebureau van het Ned. Rode ruis heeft de 84e lijst van geborgen en lei'dentificeerde slachtoffers van de wa tersnoodramp uitgegeven. OOSTERLAND Van Drielv. d. Klooster. Janna Pieter- nella, geb. 14.8.1884. laatste adres: Groe- neweg A 355; Van Driel, Tanna Pieter- nella. geb. 14.4.1949, laatste adres: Groe- neweg A 355. etede wordt 600 m. lang en 30 m- breed. Bij de oplevering zuilen zelfs Dakota s van de baan gebruik kunnen maken. Het herstel van Nieuwe Tonge op Ovar- flakkee gaat gestadig voort. De Ned. Herv. kerk en ook het verenigingsgebouw zijn weer voor hun oorspronkelijke doel be schikbaar. De Kerkgracht ,s uitgediept en wordt van een nieuwe zandlaag op de bodem voorzien. De Molendijk is herbe- straat, terwijl de werkzaamheden aan de Zuiddijk, welke de meeste schade heeft opgelopen, in volle gang zijn Met de riole ringswerkzaamheden in het dorp, waar mee men voor de ramp reeds bezig was, is opnieuw een begin gemaakt. tot de fabriek en de terreinen ontzegd. De heer T. J. Wierenga, wnd directeur en beheerder, werd het recht tut het afwikke len van geld- en personeelszaken ver boden. Deze maatregelen hadden allerlei strubbelingen ten gevolge. Het accoun tantskantoor Van Dien, Van Uden en Co, welk kantoor tot dusver steeds de 0mr"®" landen-zaken behartigd had, wenste zon der meer de boekhouding niet over te dragen hetgeen later toch geschiedde. Gok wilde de telefoniste de telefooncentrale niet overdragen. De laatste tijd fungeerde als telefoniste mevr. F. P.-Van G., een Groningse van geboorte, die door haar ouwelijk Engels onderdaan is geworden. De telefoniste, die al eerder moeilijkheden met de oppositie leden had gehad, weigerde haar post te verlaten en had de deur van de centrale afgesloten. De oppositieleden forceerden echter de deur en de heer Buiter, de „nieuwe voorzitter", heeft de telefoniste de sleutel uit handen gewrongen. Zij kreeg daarna op staande voet ontslag en men verbood haar de terreinen van de Omme landen te betreden. Mevr. F. P. heeft zich in verbinding ge steld met de Engelse ambassade en dit had tot gevolg, dat de politie werd inge schakeld. Er volgde evenwel geen politio neel ingrijpen. Het oude bestuur van „De Ommelan den", bestaande dus ur de' heren: J. Wie- ringa en J. Akkerman, zou nu overwegen in kort geding door <j'e president van de rechtbank te Groningen te laten uitmaken, welk bestuur thans rechtsgeldige besluiten kan nemen. Tevens zou het een uitspraak van de rechtbank wensen waarbij het de oud-directeur van „De ommelanden", de beer F. de Boer, verboden zou worden het terrein van de fabriek te betreden. R. S. Stokvis Zonen N.V. heeft over 1952 een exploitatiewinst geboekt van 5.985.307 (9.876.910). Na aftrek van inte rest (minus inkomsten uit beleggingen) voor 479.171 (827.213), afschrijvingen 180.568 (435.428) (v. j. nog dotatie pen sioenverplichtingen 150.000) en een do tatie aan de belastingreserve van 1.800.000 (4.700.000) resteert een saldo winst van 3.525.567 (3.764.268). Voorgesteld wordt voor extra afschrij vingen te besteden 430.672 en een re serve voor onderzoekingen te vormen van 1.000.000. Hierna kan met gebruikma king van de faciliteiten van de wet op de herkapitalisatie een onveranderd di vidend uitgekeerd worden van 12 V2 pet., waarvan 10 pet. in aandelen. In het verslag wordt nog opgemerkt, dat mede door de belangrijke prijsdalin gen (hoewel de bevredigende gang van zaken zich tot ver in 1952 voortzette) het peil van 1951 niet bereikt kon worden. Toch bleef de omzet aanmerkelijk boven die van 1950, hetgeen in het licht van de algemeen economische toestand tot tevre denheid mag stemmen. Men acht het ge wenst het streven van de verbreding van de basis voort te zetten en daartoe een reserve voor onderzoekingen te vormen. Werden aanvankelijk nog zware eisen aan de liquiditeitspositie gesteld, in de loop van het ]aar heeft men deze aanzien lijk kunnen verbeteren, zodat de liquidi- t®it bij het einde van het jaar gunstig te noemen is. Voor uitbreidingen werd in 1952 320.908 besteed. De waardering van de voorraden ge schiedde op voorzichtige wijze, waarbij het gedrag van de toegepaste reserve voor prijsdaling bleef gehandhaafd, zo dat de belangrijke prijsdalingen die op traden, geheel in de resultaten zijn ver werkt. De gang van zaken in de reeds verstre ken maanden van 1953 werd aanvankelijk sterk beïnvloed door de zucht bij handel en industrie de voorraden te verminderen en de ongunstige weersomstandigheden voor de bouwbedrijven, terwijl ook de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij de Provinciale Staten voorstel len ingediend, welke ten doel hebben te komen tot centralisatie van het dijksbe- heer op Voorne en Putten. Rozenburg en de Weiplaat. De toestand, welke op Voorne en Put ten ten aanzien van de verdeling der fi nanciële lasten voor het dijksonderhoud bestaat, beantwoordt sinds lange tijd niet aan eisen van redelijkheid, aldus Ged. Staten. Bij de totstandkoming van een dijks- Waterschap zullen de hoogheenïraad- schappen en polders op die eilanden of opgeheven of van hun dijksbeherende taak moeten worden ontheven. De zorg, thans opgedragen aan het hoogheemraad schap van Putten t.a.v. de bemaling van de Vierambachtenboezem, zal overgaan op een te stichten waterschap, terwijl zo spoedig mogelijk een waterschap voor het beheer van het boezemwater de Bernisse zal woren opgericht. De dijkslasten van het op te richten waterschap zullen, be houdens naar algemene maatstaf in te stellen vrijdommen, moeten worden ge legd op alle landen en wateren binnen de gemeenschappelijke ring gelegen en ook op de daarbinnen liggende gebouwde eigendommen. Het wegenonderhoud en tegen vergoeding de eigendommen van het hoogheemraadschap van Voorne gaan van de ontzilting van het water op de ge noemde eilanden staat. Hoewel het beheer over en het onderhoud van de Brielse Maasboezem met het oog op de daarbij betrokken belangen van scheepvaart en zandwinning bij het rijk zullen blijven, ligt het h.i. voor de hand. dat het te vor men waterschap toezicht daarop zal krij gen, mede met betrekking tot het weren van zout water uit die boezem. Het rijk zal ook de zorg voor de afsluitdijken be halve die in de Botlek in verband met de uitvoering van het Rotterdamse Botlek plan, aan het nieuwe waterschap over dragen. Bij de omslagheffing zal geen on derscheid worden gemaakt tussen wei- en i: overstromingsramp j,aar invloed deed gelden. Daarna vertoonde zich een aan merkelijke verbetering jn de afzet, zowel van halffabrikaten als van duurzame ver- bruiksartikelen, terwijl ook het prijspeil een wat vastere ondertoon kreeg. Men durft zich echter aan geen voorspellingen te wagen. De resultaten van de binnen- en buiten landse ondernemingen, waarbij men be langen heeft, waren ook in 1952 over het algemeen niet onbevredigend. Tijdens een bijeenkomst van de Europese Radio Unie, welke van 6 tot 13 Mei te Florence is gehouden, is bijzondere aandacht gewÜd aan de uit wisseling van televisieprogramma's. Al de landen, die reeds televisieprogram ma's verzorgen, alsmede die, welke daar mede spoedig zullen beginnen, verklaar den zich tijdens de besprekingen bereid aan deze uitwisseling hun medewer king te verlenen. De landen in West- Europa, die thans televisie hebben, zijn: Denemarken. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland. Op 15 Juli begint Zwitserland op 15 Septem ber België. De televisie-organisaties, clje betrok ken zjjn b(j de uitzending van de kro ningsfeesten in Engeland, zullen op korte termijn onderzoeken of het mogelijk is de daarvoor tijdelijk geconstrueerde verbin dingen geheel of gedeeltelijk ;n stand te houden. Verder zullen zij trachten te bereiken, dat deze verbindingen op den duur worden uitgebreid tot een net van televisiezenders over West-Europa. De televisie-organisaties jn West- Europa zullen verder z° spoedig moge lijk overgaan tot de vervaardiging van documentaire televisieprogramma's, wel ke op de film zullen worden opgenomen en voor uitwisseling n}.et andere landen beschikbaar zullen zÜn- tijdens de bij eenkomst werden voorts regelingen vastgesteld inzake uitwisseling van te- levisiefUmjournaals, welke op grotere schaal zal gaan geschieden. Ook met Amerika zaf een uitwisseling worden georganiseerd. Bacteriologisch onderzoek heeft uitge wezen, dat besmette worst de oorzaak is geweest van een explosie van paratyphus in Schoonhoven en omgeving, qr aan de directeur van de vleeskeuringsdienst te Schoonhoven mr J. Clager medegedeeld door het laboratorium in Utrecht, dat de worst heeft onderzocht. Alle vlees en vleeswaren van de slager Van S. die de worst voor een groot gedeelte gratis ver strekte, zijn in beslag genomen en zuilen vernietigd worden. In Hannover is tjjdens het afgelopen weekeinde de uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadiger Willem Polak door de Duitse politie gearresteerd. Hiermee zjjn nu vier van de zeven ontsnapten uit de Bredase gevangenis in arrest. Hubertus Bikker, Klaas Faber en Jacob de Jonge werden reeds eerder door de politie ge grepen. Naar het Nedersaksische ministerie van Binnenlandse Zaken nader mededeelde, was Polak in het bezit van valse papie ren. Tegen hem is een arrestatiebevel uit gevaardigd. In verband met deze arrestatie wordt verwacht, dat de Nederlandse regering zeer binnenkort de Duitse regering op nieuw zal verzoeken zowel om spoedige uitlevering als om krachtige pogingen tot opsporing van de drie nog niet gearres teerde Bredase ontsnapte gevangenen. Gisteravond hebben de bjj de Centrale Bond van werknemers in het transport bedrijf aangesloten Scheveningse vissers besloten de C. A. O. voor de haringdrjjf- hetvisscrij op basis van de loonregeling 1952, niet aan te nemen. Van de 800 bij deze bond georganiseerde vissers waren slechts 270 op de in de Dierentuin gehou den vergadering aanwezig. Bij stemming waren 168 leden tegen aanneming. Van avond zal een referendum worden gehou den onder de leden, die gisteravond afwezig waren en onder de aangesloten vissers van Katwijk en Vlaardingen. Het gaat hier om de tweemaandelijkse afrekening welke de Scheveningse vissers niet meer willen accepteren. Zij staan erop, dat er maandelijks wordt afge rekend. Het bestuur zegde voorts toe, te trachten de zgn. jeugdlonen te doen af schaffen. Het zal pogen te bereiken, dat de jonge vissers naar rang betaald worden. Jeugdlonen waren vastgelegd voor vissers jonger dan 23 jaar beneden de rang van matroos. Inzake de voeding aan boord van de loggers werd besloten de beslissing af te wachten van de commissie, die deze zaak onderzoekt. Deze commissie zal Vrijdag a.s. hierover een beslissing nemen. Mocht de voeding aan boord van de loggers niet worden verbeterd, hetgeen de vissers niet verwachten dan zal hierover opnieuw worden vergaderd Aandeelhouders van Nederlandse N. V.' zijn in het algemeen in de na-oorlogse jaren niet verwend wat de dividenduit keringen betreft. Enerzijds was er voor vele industriële ondernemingen en inter nationale concerns als Unilever, Kon. Olie en Philips de noodzaak tot het verricht »n van grote investeringen. Dit leidde er toe dat grote bedragen van de winst in het bedrijf moesten worden gehouden- An derzijds was bij verschillende onderne mingen een verhoging van het dividend in verband met de dividendstop niet mo gelijk. Er zijn echter ook heel wat gevallen waar gemakkelijk aan aandeelhouders een wat hoger divdend zou kunnen worden uitgekeerd dan in feite geschiedt. Het is een lofwaardig streven van directies en raden van commissarissen, dat zij een conservatieve financiële politiek voeren en de positie van een N. V. sterk trachten te maken, teneinde in de toekomst tegen slagen te kunnen opvangen. Helaas moet geconstateerd worden, dat er gevallen zijn waarin aandeelhouders maar gewoon in de ijskast worden gezet. Zij krijgen prompt elk jaar een onveranderd divi dend. Van de gunstige conjunctuur, welke er sinds verschillende jaren is, profiteren zij echter niet. Nog erger wordt het, in dien zjj als gevolg van de methode van publicatie eigenlijk in het geheel geen inzicht krijgen in de winst, welke de N.V., waarin zij aandelen bezitten, heeft gemaakt. Men zal zich afvragen hoe het mogelijk is dat aandeelhouders niet te weten ko men welke winst er is gemaakt. De alge mene vergadering van aandeelhouders stelt toch de balans en winst- en verlies rekening vast. Hieruit moet toch blijken hoe groot de behaalde winst is. In de praktijk is er echter een constructie, wel ke het directies en commissarissen moge lijk maakt aandeelhouders een volkomen verkeerde indruk omtrent de behaalde bedrijfsresultaten te geven. In verschil lende statuten wordt nl. aan directie on commissarissen, of aan de directie onder goedkeuring van commissarissen, de be voegdheid gegeven bedragen aan te wen den voor de afschrijvingen of reserverin gen die zij nodig achten. De verslaggeving, welke de Internatio nale Crediet- en Handelsvereniging „Rot terdam" er op nahoudt, is een van de voorbeelden van een beslist onvoldoende verslaggeving. De winst- en verliesreke ning vermeldt in het credit een post „re sultaat handelszaken", welke voor 1952 zogenaamd ƒ23.838.955 (23.897.221) bedroeg en een post „interest van dividenden" in 1952 groot 1.980.608 (370.040), alsmede een gering saldo Ao. Po. In het debet van de v.- en w.-rekening worden hiervan afge trokken algemene onkosten, exploitatie (incl, afschrijvingen) en een post afschrij ving op effecten. Daarna blijft dan een winstsaldo over van 3.974.277 (4.281.450). Over 1950 resteerde een winst van 3.602.945. De Internatio werkt met een kapitaal van 26.250.000, een statutaire reserve van 4 millioen, en een extra reserve van Sir Winston Churchill, de Britse pre mier, heeft Maandag in antwoord op een reeks vragen in het Lagerhuis en kenne lijk om de huidige wederzijdse geprik keldheid op dit punt wat te kalmeren, verklaard dat men niet op de V. S. moet „vitten" wat betreft hun houding in de Koreaanse bestandsbesprekingen, te min der daar Groot-Brittannië „er niet voor terugschrikt" zijn standpunt via de daar toe dienende kanalen kenbaar te maken. De voormalige Labour-minister van oorlog John Strachey had o.a. de mening geuit, dat de Britse oorlogsinspanning in Korea moeilijker wordt, wanneer voor stellen, die men te Londen redelijk acht, „door onze onderhandelaars van de hand worden gewezen". Nadat eerst twee meisjes in het zieken huis moesten worden opgen°men doch tertjes van de families v. d. b. en v. d. W„ die echter niet in levensgevaar ver keren was de toestand van twee echt paren gistermiddag zodanig, dat de dokter ook voor hun opname nodig achtte. Het was het echtpaar D„ beiden ongeveer 70 het echtpaar St. beiden ongeveer 30 wel in dier voege, dat een jaarlijkse op brengst volgens de kadastrale registers van 200 wordt gelijkgesteld met een hectare land. Ged. Staten merken o.a. op, dat de af damming van de Brielse Maas belangrijke voordelen voor de streek heeft meege bracht. Daarom is door het rijk en de pro vincie een commissie ingesteld om te on derzoeken, welke bijdrage in de afdam- mingskosten redelijkerwijze van de streek zou kunnen worden gevorderd. Na de re cente watersnoodramp behoeft het rap port dier commissie nadere overweging op het nieuwe waterschap over welk wa- van wege het rijk. Naar schatting wordt terschap eveneens het beheer krijgt over verwacht een last per hectare van 5.30 de belangrijkste binnendijken. voor het algemeen beheer en 2.10 voor Ged. Staten merken op, dat naast het j het boezembeheer (waarin het gebouwde vraagstuk van het dijksonderhoud dat i eigendom niet betrokken wordt). land en bouwland. 1 jaar oud. Gistermiddag was het aantal Een aanslag van het gebouwd eigendom ziektegevallen tot tachtig gestegen. in de dijkslasten van het op te richten waterschap achten Ged. Staten billijk en De advocaat-generaal bjj de Hoge Raad prof. Langemeyer heeft gisteren gecon cludeerd tot verwerping van het beroep van de officier van justitie te Rotter dam, die in cassatie is gekomen van een vonnis van de Economische Kamer van de rechtbank aldaar, waarbij een bak ker te Rotterdam is vrpgesproken van overtreding der Winkelsluitingswet. H\j had terecht gestaan wegens het bezor gen van brood in de tijd, dat de winkel gesloten moest zÜn- He Hoge Raad zal arrest wijzen op 23 Juni. Furness' Scheepvaart- Agentuur M(j N.V. te Rotterdam, heeft over 1952 be drijfswinsten incl. inkomsten uit deelne mingen en effecten geboekt van 1.915.777 (1.902.413). Na aftrek van alg. onkosten en*, resteert 'n saldo winst van 1.443.527 (1.294.652). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 10 pet uit te keren, aan de dividend-reserve toe te voegen 300.000 (250.000), aan de reserve diverse belangen te doteren 250.000 (200.000), aan het fonds belangen personeel toe te voegen 150.000 (100.000) en de alg. re serverekening met 500.000 (onv.) te ver hogen. Naar nieuwe rekening gaal 388.853 (399.865). T.a.v. de dochterondernemingen wordt gemeld, dat de winst van de N.V. Rotter- damsche Stuwadoor Mij lager is dan die over 1951, hetgeen voor een groot deel moet worden toegeschreven aan het feit. dat de invoer van graan in de Rotter damse haven belangrijk lager was. De niet onbelangrijke hoeveelheden graan, die naar Amsterdam werden gedirigeerd zijn mede oorzaak van deze achteruit gang. Het stemt tot voldoening dat in middels toezeggingen werden ontvangen, welke tot een billijker verdeling der graaninvoeren over Rotterdam en Am sterdam zullen leiden. Daar de verschil lende activa voor een zeer redelijk be drag te boek staan, kon in 1952 met een lagere afschrijving worden volstaan, waardoor een hoger dividend kon worden uitgekeerd. De N.V. Zuidhollandsche Scheepvaart Mij bracht die „Albergen" op 16 October jl. in de vaart. De „Beekbergen" ving zijn eerste i-eis aan op 8 Januari jl. Het met de exploitatie in 1952 behaalde resultaat is vanzelfsprekend slechts gering. Ten- De Argentijnse politie heeft Maandag alle vluchten, behalve de geregelde van luchtvaartmaatschappijen, over uitge strekte gebieden aan de grens met Uru guay verboden. De bewaking van de grensrivieren is verdubbeld. Volgens het semi-officiële blad „Democracia" zijn de bewijzen, dat verzetsgroepen in Argen tinië in nauwe verbinding staan met poli tieke bannelingen in Uruguay, thans „overweldigend". De politic zou nog een aantal zeer belangrijke vertakkingen van het complot op het spoor zijn. Zaterdag is, zoals bekend, meegedeeld, dat een complot om president Peron om het leven te brengen is verijdeld en dat een hoeveelheid wapenen en springstoffen in beslag is genomen. gevolge van het feit dat in 1952 een be drag werd terugontvangen voor over vroegere jaren teveel betaalde belasting, kon niettemin een redelijk dividend wor den uitgekeerd. Inmiddels zijn nog twee kustvaartuigen besteld, waarvan het eer ste omstreeks Juli en 't tweede omstreeks Maart a.s. gereed zal komen. De winst van de Furness' Transport is slechts weinig lager dan die van het voorafgaande jaar. Het uitgekeerde divi dend mag bevredigend genoemd worden. De jaarstukken van de N.V. Hollandsche Verzekering Mij „De Handel' konden nog niet worden afgesloten. De afwikkeling der re-assurantie overeenkomst zal ook op de resultaten van 1952 een ongunstige invloed doen gelden. De N.V. Mij tot Ex ploitatie van Bruinkolenvelden „Caris- borg' bereikte een bevredigend resultaat. Fabriek, machinerieën enz. staan tegen lage bedragen te boek. De door de Furness' Shipping Agency Comp. S.A. Antwerpen behaalde resulta ten mogen gunstig genoemd worden. De winst bleef niet in die mate bij 1951 ten achter als verwacht werd. De eerste maanden van 1953 tonen echter een vrij sterke inzinking. Hoewel hieruit t.o.v. het gehele jaar 1953 nog generlei conclusie valt te trekken, meent men toch met de mogelijkheid van verminderde winsten ernstig rekening te moeten houden. 18.600.000. Daarnaast schuilen er onder de post crediteuren, welke ultimo 1952 39.410.107 groot was, interne, dus stille, reserves. Voorts kunnen er nog stille re serves schuilen in de investeringen in Indonesë, welke per ultimo 1952 voor 28.972.320 (29.649.948) in de balans voor komen en andere actiefposten van de ba lans en wel door te lage waardering. Indien men het vermogen van aandeel houders, dat in de Internatio werkzaam is, in aanmerking neemt en indien men be kend is met de resultaten van een inter nationaal georiënteerd handelsbedrijf van de aard als dat van de maatschappij, dan kan men veilig zeggen dat de winst ad 3,6 millioen, welke in de verlies- en winstrekening wordt getoond, niets met de feitelijk behaalde winst te maken heeft. Men kan gerust stellen, dat de w-inst inplaats van het genoemde bedrag minstens het dubbele moet hebben bedra gen, doch vermoedelijk wei ƒ8 a 9 mil lioen kan hebben belopen. De Internatio reserveert dus onzichtbaar voor aandeelhouders over 1952 en in de voorafgaande jaren was dit eveneens het geval vóór vastelling van de winst vele miliioenen guldens winst en werkt die als stille reserves weg onder crediteuren. En de aandeelhouder wordt niettegen staande de gunstige conjunctuur afge scheept met steeds onveranderd 9 pet. Op deze wijze wordt een aandeel een obli gatie met alle slechte kansen van een aandeel. Indien wij een schatting zouden moeten maken van de stille reserves, welke onder crediteuren voorkomen, dan zouden wij die op minstens 20 millioen willen stel len. Bij de Internatio is ingevolge de sta tuten reservering vóór vaststelling van de zuivere winst toegestaan. Bepaald is dat jaarlijks op de bezittingen van de N.V. zodanige bedragen worden afgeschreven en van de winst voorts zodanige bedragen aangewend worden voor reserves voor speciale doeleinden daaronder begrepen belastingen als door de raad van be stuur, onder goedkeuring van de raad van commissarissen zal worden bepaald. Hetgeen daarna overblijft is de zuivere winst. Voor de verdeling geven de statu ten voorschriften. Bovenstaande bepaling van de statuten van Internatio doet bij ons twee vragen rijzen. Op de eerste plaats vragen wij ons af, of indien de raad van bestuur het recht heeft reserves voor spe ciale doeleinden te vormen, zij niet ver plicht is het bedrag van de gevormde re serves in het jaarverslag mede te delen. Op de tweede plaats zijn dergelijke reser veringen toch slechts toelaatbaar, indien zij bepaalde grenzen niet overschrijden. En indien men nu jaar in jaar uit aan deelhouders een winst voorspiegelt, welke slechts een gering deel, laten wjj zeggen 40 a 50 pet. (of minder) van de in werke lijkheid behaalde winst bedraagt, dan wordt van een statutaire bepaling als bo ven is weergegeven o.i. misbruik gemaakt. Aandeelhouders krijgen immers, bij het geheim houden van de speciale reserverin gen, een volkomen verkeerd beeld van de winstcapaciteit en reservepositie van de N.V. Zij worden hierdoor benadeeld op twee manieren. Op de eerste plaats wordt de koers van hun aandeel door de veel te laag voorgestelde winstcapaciteit en re servepositie gedrukt. Op de tweede plaats ontvangen zij een te laag dividend. Bij een publicatie van een meer met de realiteit overeenstemmend winstcijfer zou den aandeelhouders allicht op de vergade ring van aandeelhouders tot 'n actie komen voor een hoger dividend. Maar zou de dividendstop een hoger di vidend toelaten? Wij menen, dat er niet aan getwijfeld behoeft te worden, gezien de sterke reservepositie van de Internatio, dat gemakkelijk 3 pet. meer dividend zou mogen worden uitgekeerd op basis van de Wet Dividendbeperking. Het zou dan ook goed zijn indien aan deelhouders in de vergadering zouden aan dringen op een juistere publicatie van de werkelijk gemaakte winst en verhoging van het dividend. Wij appreciëren het in dien een bestuur een maatschappij sterk wil maken, maar men kan hierbij ook te ver gaan en de aandeelhouders in de ijs kast zetten. Dit gebeurt bij de Internatio. Ook bij verhoging van het dividend tot 12 pet. is het bestuur in staat een uiterst con servatieve politiek te voeren en zich op vele eventuele ongunstige gebeurtenissen voor te bereiden. (Van onze correspondent) Op tweede Pinksterdag zullen de tij dens de oorlog op het Hoilandsch Diep omgekomen Belgische militairen plechtig worden herdacht te Willemstad, waar 'n nieuw monument is opgericht, nadat het oorspronkelijke gedenkteken in de ramp nacht van 1 Februari verloren was ge gaan. Behalve door familieleden, zullen ook door Belgische en Nederlandse autori teiten kransen voor het monument wor den gelegd. Op het Hoilandsch Diep zelf zal een krans worden uitgeworpen op de plek, waar destijds het schip met Bel gische militairen op 'n mijn liep. Pastoor Hamerlynck zal de absoute verrichten, terwijl een Belgische priester op Bastion III een plechtige H. Mis zal opdragen. Na de plechtigheden zullen de autori teiten ten stadhuize worden ontvangen. lingen van de verdedigingslinie, die wij len maarschalk De Lattre de Tassigny om de Tonkinese delta heeft laten aanleggen. De betonnen muur om Yen Vih werd door vrijwilligers van de Vietminh opgebla zen. waarna verscheidene steunpunten on danks heftig verweer van de Senegalese verdedigers ingenomen werden. Franse vliegtuigen bestookten de aanvallers tot dat een Franse versterkragscolonne kwam opdagen, die de post ontzette. De Viet minh zou bij de strijd een bataljon ver loren hebben. De Franse verliezen daar entegen zouden zeer gering zijn. In militaire kringen te Parijs is men van mening, dat generaal Ngoeyen Vo Giap. de opperbevelhebber van de Viet minh. de sterkte van de verdedigingswer ken rondom Hanoi heeft willen beproeven. In deze kringen acht men het duidelijk, dat de Vietminh thainis het zwaartepunt van haar offensief van Laos weer naar de Tonkinese delta verlegt. Franse troepen onder rechtstreeks bevel van generaal Salan, de aftredende Franse opperbevelhebber in Indo-China, hebben de plaats Xieng Khoeang, ongeveer 140 km ten Zuid-Oosten van de koninklijke resi dentie van Laos, Locang Prabang, her overd. Xieng Khoeang werd op 19 April door de Vietminh bezet. Deze mededeling is de eerste aanduiding van een Frans tegenoffensief in Laos. De heroverde plaats is de hoofdstad van de Meo-stam. Volgens Maandag in Parijs ontvangen berichten hebben voorts Franse troepen in de Indochinese staat Vietnam de eer ste grote aanval van de Vietminh op de „De Lattre-linie", die de Tonkinese delta en Hanoi beschermt, afgeslagen Verscheidene bataljons van de Vietminh bestormden Zaterdag de militaire post Yen Vih, ongeveer 50 km ten Zuiden van Hanoi. ïen Vih is een van de sleutelstei-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5