Middengroepen vinden paladijnen Ruimere toelagen voor studenten aan Universiteit en hogeschool m Naguib kondigt „slag onaf hankeli j kheid Maar hij zal niet overijld te werk gaan om aan de Schrijfmachines liegen niet Woninginhoud gevaarlijk klein Kostbaar productie-apparaat en huizenonderhoud Het drama met de baggermolen „Afrika" Rampdag voor marineluchtvaart Franse stakingen aan lopende band DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN' Zivare kopzorgen om bouwerij. Oplossing niet in de steigers 112.6 millioen Belgische loodsen staakten Om looneisen kracht bij te zetten Woensdag 20 Mei 1953 V Leraren- en hooglerarensalarissen moeten omhoog Materiaal was niet voldoende zeewaardig Mgr F. Hendrikx: „Opzetsysteem door misbruik niet veroordeeld" Twee toestellen botsten in wolkendek Toenemende bewolking Paratyphusepidemie in Schoonhoven Faber en Bikker blijven nog in Duitsland WEERBERICHT N Jansen. Mevr. De middengroepen Wat met het hij zonder hoger onderwijs? Overspanning op de arbeidsmarkt Onderhoud schromelijk verwaarloosd Te kleine woning Rivierdienst lag stil Zeven personen in ziekenhuis opgenomen De weerverwachttng van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Donderdagavond, luidt: Morgen geleidelijk toenemende bewolking met later op de dag kans op enkele buien in het Zuiden van het land. Matige en tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. Hogere temperaturen. Donderdag 21 Mei: Zon op 4.38 uur, onder 20.36 uur; Maan op 12.50 uur, onder 1.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zwaar geschut in Tweede Kamer 'S-GRAVENHAGE, 19 Mei 1953 ER LAG REEDS sinds 26 Februari van dit jaar een motie te wachten van mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) over het verstrekken van toelagen aan studenten van hoger-onderwijsinrichtingen op ruimere schaal dan tot nu toe geschiedde. De behandeling werd echter uitgesteld, omdat de minis ter van Onderwijs, al of niet onder invloed van deze motie, had toegezegd teet een nota over deze kwestie te zullen komen en de motie dan tegelijk teet deze nota zou kunnen worden behandeld. Aldus is heden geschied. De nota was intussen verschenen. Zij zegde voorlopig nog geen enkele verbetering toe, de minister gaf haar alleen als ''asis voor discussie en om aan de besprekingen suggesties te ontlenen bij 'le uitwerking van zijn plannen en bij het opstellen van de Rijksbegroting yoor 1954. Oik de minister gaat ervan uit, dat een zekere verandering van de belasting druk nodig zal zijn en een verhoging Van de salarissen van de Ieraren en hoog- laren, uit welke milieus de academici het bieest plegen voort te komen, om de te rugga *S van het aantal studerenden uit deze laringen op te vangen- De minister icSt zulfs, dat men dit moet doen op grond Van het welbegrepen eigenbelang van de ?abienleving. Hij wil dan door een royaler ^brzenstelccl de renteloze voorschotten p'eidelijk doen verminderen en het ren- ploze voorschot tevens verbinden met Vriidom van collegegeld. verder gaande De Kamer had echter :°rtanier - De ™it wenste de l*enteloze voor- Schotten hele- hlaal af te Schaffen om ai dus gelijke kan sen tijdens de studie te schep pen. Volgens de nota belopen de beurzen thans een bedrag van 400.000. Als de V I Plannen van de - minister wor den verwezen- mevr. fortanier— lijkt, zou dit DE WIT °mstreeks drie millioen worden, rijkelijk laag volgens mevr. Fortanier de Wit op een totale begroting van 510 millioen. Zij wees ook op de noodtoestand onder een groot deel van de studerende jeugd, van wie 40 pet op de 300.000 studenten de stu die niet voltooide, terwijl het Rijk daar aan niettemin 30 millioen besteedt. Zij diende daarom een nieuwe motie in (on der intrekking van de oude), waarin zij de minister uitnodigde het aantal beurzen te verhogen tot 1000 (nu 265) en het be drag van de beurs te verhogen tot 2000 (nu 1500). Tevens vroeg zij de renteloze voorschotten reeds na één jaar te veran deren in beurzen. Critisch geluid Ma6jster Stokimm^(KVP) - -er groteC problemen, namelijk het vraagstuk der selectie en dat van de financiële hulp aan de studenten of hun ouders. Wat de selectie aangaat, wees hij op het rapport van professor Querido, dat aan de nota was toegevoegd en waarin een positieve selectie werd aanbevolen door een team van vier personen, die een uitspraak zou den moeten doen over de geschiktheid en over de studierichting. Voor zijn vertrek naar Londen bracht kardinaal Griffin een bezoek aan het seminarie „Hageveld" te Heemstede. In het midden van links naar rechts: mgr. dr Henning, regent van het seminarie, kardinaal Griffin en prof. Zwartkruis. Dit zou volgens Pater Stokman tot on gewenste consequenties leiden. Prof. Querido zelf had erkend, dat er geen wetenschappelijk verantwoorde normen voor zulk een selectie bestonden. Daar om wilde hij een proefperiode van tien jaar. Maar, zo vroeg Pater Stokman: zullen er in die tien jaar wetenschappe lijk en sociaal verantwoorde normen worden gevonden? En zo ja, moeten deze dan dwingend worden toegepast? Het beslissingsrecht hierover komt aan de ouders en niet aan de overheid. Het argument van het verloren gaan van belastinggeld achtte hij ook niet over tuigend, daar de overheid door haar loon- en belastingpolitiek dit zelf in de hand werkte. Een dwingende selectie zou prac- tisch niets anders betekenen dan een con centratie van ouderlijke macht in handen van de overheid. Het is begrijpelijk, dat de KVP hier aldus over denkt, als zij uit dienzelfden hoofde reeds bevreesd is voor de invoe ring van geheel kosteloos onderwijs, waarvan trouwens de anti-revolutionai ren blijkens een uitlating van de heer Roosjen ook geen voorstanders zijn. Wel wilde Pater Stokman het probleem der selectie wetenschappelijk doen onder zoeken. Overigens miste hij enkele zaken in deze nota en wel vooreerst de zorg voor de jeugd uit de arbeidersgezinnen, die ook moet kunnen studeren en die dan speciale zorgen nodig heeft om het Semis van milieu en cultuur vóórdien in te halen. Vooral voor de middengroepen nam de K. V. P.-afge- vaardigde het stevig op. Hij legde de nadruk op de noodzaak van minder be lastingdruk en salarisverhoging voor leraren en hoogleraren. Met betrekking tot deze groe pen was de na- porlcgse nivel lering veel te ver gegaan. Hij bepleitte daar om aftrekbaar- mag. stokman heid van de studiekosten der kinderen van het belastbaar inkomen- De regering wil wel sociale voorzieningen op het ge bied van voeding en medische verzorging, waarom wil zij dit dan niet, zo vroeg hij. Spr. dacht hier aan een aftrek van j 1000 voor thuis levende studenten van 1400 voor spoorstudenten en van 1800 oor op kamers wonende studenten. Hij kon accoord gaan met meer beurzen en een groter bedrag voor iedere beurs, maar dit mocht niet de eerste stap wor den naar afschaffing van de collegegel den. Hij vroeg zich daarbij echter af. waarom zulke beurzen en toelagen niet eveneens werden gegeven voor andere in richtingen van hoger onderwijs. Ook in zake de kwestie van voeding voor studen ten, huisvesting enz. wees hij op ernstige bezwaren als ondermijning van de eigen verantwoordelijkheid, maar een aanvul lende subsidie met de nadruk op het eerste woord achtte hij in de gegeven omstandigheden toch wel noodzakelijk en dringend. De tweede motie van mevr. Fortanier de Wit achtte pater Stokman beter dan de eerste, terwijl de heer Roosjen bijvoor beeld van mening was, dat er aan deze motie geen behoefte was, omdat de ont wikkeling der toelagen toch reeds in die richting ging. De Katholieke woordvoerder vond echter het omzetten van renteloze voorschotten in beurzen juist één stap te ver. Men zal immers de renteloze voor schotten nog niet geheel kunnen missen. Hij zou dit liever iets minder scherp zien geformuleerd. Hij had geen bezwaar tegen het verstrek ken van 1000 Rijksbeurzen voor 't komen de studiejaar, maar wilde toch wel eerst eens de mening daaromtrent van de mi nister horen en diens oordeel over het be drag, dat daarmee was gemoeid. Ernstiger bezwaar had hij tegen het feit, dat er verschillende desiderata in de motie van mevr. Fortanier de Wit werden gemist, zoals de aftrekbaarheid van studiekosten van het belastbaar in komen, de salarisverhoging voor de in tellectuele middengroepen bij de selectie. En dan vroeg hij zich met name af wat de gevolgen van deze verruiming der toelagen zouden zijn voor het bijzonder hoger onderwijs. Ook de heer Roosjen (A.R-) vond het evenals de minister in zjjn nota, beter eerst na twee jaar de renteloze voorschot ten in een beurs om te zetten, omdat men dan pas enige zekerheid heeft over de studie. De renteloze voorschotten mochten ech ter volgens hem, niet al te hoog zijn .De heer Van Sleen (P.v.d.A.) daarentegen, vond de eenzijdige toelagen voor hoger onderwijs eigenlijk een discrimatie voor andere studierichtingen vooral voor het technisch middelbaar ónderwijs en het kweekschoolonderwijs. Hij bepleitte demo cratisering en daarmede bedoelde hij het onderwijs voor allen bereikbaar te maken gelijke kans voor allen Daarmee is iedereen het eens, maar het middel, dat de P.v.d.A. hiertoe wil gebruiken, name lijk kosteloos onderwijs over de gehele linie, is niet zo acceptabel, daar dit ook de heer Roosjen waarschuwde hiertegen op een miskenning zou kunnen uitlo pen van de macht en 'e gezag der ouders. Morgen zal het debat worden voort gezet. F. S. Zes en twintig kinderen in de leef tijd van 6 tot 12 jaar, afkomstig van Schouwen-Duiveland en Zuid- Beveland zijn, begeleid door twee kinderverzorgsters, enige tijd ge leden naar Zwitserland vertrok ken, om daar wat op verhaal te komen. De kinderen verblijven drie weken in Crans, als gasten van Zwitserland, waar zij een heerlijke onbezorgde tijd doormaken. Men had oorspronkelijk het plan, de kinderen in militaire barakken onder te brengen, doch de hotel eigenaar Charles Turini, die als lid van de Rotary-club de organisatie op zich had genomen, besloot een etage van zijn hotel geschikt te maken om de kinderen te ontvan gen. In kamers van het elegante Golf hotel, waar zelfs koningen en koninginnen hebben gewoond, hui zen thans de Nederlandse kinde ren, die de gehele dag omringd worden met de goede zorgen van de heer Turini. Vaak gaat de heer Turini zelf mee op wandelingetjes met de kinderen. Hier ziet li hem., aan iedere kant 'n Nederlandertje. Generaal Mohammed Naguib, de Egyptische minister-president, heeft Dinsdagavond in een radio-uitzending verklaard, dat zijn regering de Brits- Egyptische besprekingen over een ontruiming der Suez-kanaalzone door de Britse troepen, heeft opgeschort en dat zij thans voorbereidingen treft voor een „slag om de onafhankelijkheid". De generaal zeide letterlijk: „Het Egyptische volk vraagt zich af wat de volgende stap zal zijn, nu deze besprekingen zijn opgeschort. Ik kan hun mededelen, dat wij thans vastbesloten zijn onze rechten te doen gelden en dat wij, op het door ons en niet door de vijand te bepalen tijdstip en onder door ons gewenste omstandigheden, slag zullen leveren". Naguib deed een beroep op het Egyptische volk zich, „wanneer het zover is, voor te bereiden op de grootst mogelijke opofferingen, lijden en tegenslagen". De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren tegen de econo mische adviseur Y. L. wegens valsheid in geschrifte vier jaar met aftrek geëist. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1949 tot 1953 drie valse overeen komsten had opgemaakt, die het jaartal 1939 droegen en subsidiair, dat hij van deze stukken in Amsterdam en Den Haag gebruik had gemaakt, waardoor nadeel kon ontstaan. Bij het verhoor bleek, dat verdachte, die indertijd directeur van de n.V. Farady was geweest, op verschillende banken geldsbedragen had gedeponeerd tezamen van .mige tonnen. Toen hij verantwoording moest afleg gen, hoe hij aan dit geld was gekomen (verdachte scheen tijdens de bezetting be hoorlijk aan de Duitsers te hebben ver diend), was hij met allerlei verhalen voor de dag gekomen. Zo had hij b.v. beweerd, dat dit geld uit katholieke kringen afkom stig was. Toen deze bewering niet houd baar bleek, kwam hij met een verhaal, dat politeke vluchtelingen in Midden- en Oost-Europa hem aanzienlijke bedragen en sieraden ter hand hadden gesteld, welke hij voor hen naar Nederland had overgebracht. De overeenkomsten, die hij daarvoor met deze mensen had aangegaan, waren, naar hij oorspronkelijk beweerde, bij de ramp van het Bezuidenhout verlo ren gegaan. Later legde hij er evenwel fotocopieën van over en bij een onder zoek te zijnen huize werden zowel foto copieën als de oorspronkelijke overeen komsten gevonden. De deskundige W. Bodewes, die de con tracten had onderzocht, verklaarde, dat deze waren getypt met machines, die ver dachte na 1949 in handen had gekregen. Op 3 December van het vorig jaar te middernacht verdween de 27 jaar oude baggermolen „Afrika" van de Nederlandse Maatschappij voor Haven- Werken uit Amsterdam 100 mijl ten Zuiden van Lourenco Marques - voor de kust van Portugees Oost-Afrika - onder de golven Twee Nederlandse Tunners en een Engelsman jverden er afgeslagen. De bei e e er an ers konden door de motorsleepboot „Hudson' van L. Smit en os nationale Sleepdienst te Maassluis, worden gered. De Engelsman, ie geen zwemvest droeg, verdronk. molen. De oude molen was niet voldoende zeewaardig. De inspecteur zeide ov 8 overtuigd te zijn van de goede trou deskundigen, die de molen voor de reis hadden geïnspecteerd. Hij stelde de ra voor geen maatregelen tegen de kapitein te nemen. De raad zal later schriftcHjK uitspraak doen. De raad voor de scheepvaart heeft gis teren de 58-jarige kapitein L. W. uit Maas sluis van de sleepboot „Hudson" gehoord over het vergaan van de baggermolen. Tot drie keer toe was de „Hudson" met de baggermolen en een bak op sleep uit Beira vertrokken. Twee keer poogde men om de Noord heen naar Turkije te varen. Bei de malen stond er een te sterke tegen stroom. De eerste keer werden bovendien aan boord van de molen en de bak kleine 'akkages geconstateerd, die voor de tweede bitreis in Beira werden gedicht. Na over jas met de rederij, die accoord ging met bet advies van de kapitein om de reis via de Kaap te maken, voer de sleep op J-7 November voor de derde keer uit. Om balf vijf seinden de runners van de mo- J®n, dat getracht moest worden de sleep binnen te brengen. Dit vormde het begin van het einde. Steeds slechter werden de berichten van de baggermolen. Kort na tien uur was de toestand kritiek gewor den. De kapitein van de sleepboot zond ®en oproep uit naar schepen in de nabij- i aid, die de runners van boord zouden jjbnnen halen. Hij zelf kon geen boot strij- £en door de zeegang en er stond een jachtige wind. Ook het schip in de buurt a°n het risico daarvan niet nemen. Juist J°en dit schip voor de tweede keer nader- bj.i voer geschiedde de ramp. De molen, ?'e 's morgens reeds was begonnen slagzij e maken verdween in de golven. .De kapitein zeide er van overtuigd te ?.4h dat hij alles gedaan heeft wat moge- te k Was De getuige-deskundige bevestig- b® dit. He inspecteur voor de scheepvaart, J. Metz, was van oordeel, dat het vergaan Van de baggermolen te wijten was aan de slechte kwaliteit van het materiaal van de (Van onze verslaggever) In de schaduw van een der schoonste middeleeuwse bouwwerken van ons land, de St Jansbasiliek in 's-Hertogenbosch, waren voor een drietal dagen de moderne meesters van de troffel, katholieke aan- nemers en patroons, bijeen. Hun gilde is de Ned. Kath. Aannemers-patroons bond, die daar zijn 31ste jaarvergadering hield. Nadat Maandagavond het hoofdbe stuur en het bestuur van de plaatselijke afdeling door het gemeentebestuur ten stadhuize waren ontvangen, kwamen de honderden gildebroeders met hun dames gistermorgen in de „St. Jan" bijeen voor het bijwonen van een plechtige H. Mis, terwijl tevens een H. Mis voor de over leden leden werd gelezen. De organisatie demonstreert haar ka tholiek karakter echter ook op andere wijze en wel zeer concreet kunnen de leden van deze bond bewijzen, hoe het hun ernst is met de doorvoering van de christelijke beginselen. Op de jaarverga dering in „Casino" is de Vicaris-generaal van het bisdom 's-Hertogenbosch, mgr F. N. Hendrikx daarop zeer uitvoerig ingegaan, waarbij mgr doelde op het be kende opzet-systeem. In een wolkendek boven Rhydwen in Noord Wales zijn gisteravond twee 1-persoonsviiegtuigen van de Neder landse Marineluchtvaartdienst met elkaar in botsing gekomen en neer gestort. De toestellen kwamen terecht op ongeveer tweehonderd meter van twee boerderijen, die tegen de hel ling van een heuvel lagen. De wrak stukken werden wijd en zijd ver spreid. De twee piloten officieren kwamen bij dit ongeluk om het leven. Hun stoffelijke resten werden overgebracht naar het vliegveld van Valley in liet graafschap Anglesey. Het ongeluk gebeurde, toen de beide toestellen, die deel uitmaakten van het squadron nummer drie van de Marine Luchtvaartdienst voor voortgezette oefeningen, dat zich al geruime tijd in Groot Britannië be vindt, met een derde toestel in for matie op weg waren naar een basis van de Britse marine te Antliorn, Cumberland in N. W. Engeland. Zij keerden terug van een Brits vlieg- dekschip in de Ierse Zee, waar zij deelgenomen hadden aan oefeningen in het maken van deklandingen. Het derde toestel landde na het gebeur de onbeschadigd op het vliegveld van Valley. Commandant van 't Nederlandse squa dron is de luitenant ter zee vlieger eerste klasse K. L. Labree. Het sqadron is uit gerust met Hawker „Seafury" eenper soons. eenmotorige schroefvliegtuigen. De „Seafury" is de snelste schroefjager ter wereld (max. snelheid ongeveer 727 kilo meter per uur) en het laatste jachtvlieg tuig met zuigmotoren, dat in Groot-Brit- tannië is gebouwd. Zonder vooruit te willfh lopen op de uitspraak van een destijds ingestelde commissie wilde mgr we* verklaren, dat het systeem nog niet veroordeeld behoeft te worden, omdat het misbruikt is. Aan deze woorden liet mgr Hendrikx enige opmerkingen voorafgaan over de beroepskerstening, waaraan de K.A. jaar en dag werkt teneinde de maatschappij opnieuw te christianiseren. „\ye heb ben", zo zeide hij, „bij de Kromstaffees- n met recht de loftrompet over de katholieke organisaties gestoken, maar het is ook goed ons te bezinnen over de onkerkelijkheid en geloofsafval". Het getuigt ongetwijfeld van een goede gezonde geest onder de Katholieke aan nemers en bouwpatroons, dat toen het voorstel van het hoofdbestuur aan de orde kwam om de Bossche Bestedings regeling ook in de bisdommen Breda en Roermond in te voeren, daartegen geen bezwaar werd gemaakt. Dit bin dend besluit vindt echter voorlopig geen toepassing ten aanzien van werken, waarbij het Rijk financieel betrokken is. In zijn openingsrede heeft de voorzit ter, de heer R. H. Terlingen uit Bussum talrijke belangrijke urgente maatschap pelijke problemen, waarbij qe bouwwe reld nauw betrokken is, aangesneden. Allereerst oefende hij critiek uit op de maatregelen, die tot nu toe van over heidswege zjjn getroffen om de werkloos heid tegen te gaan. Het gaat er niet al leen om, dat de werkloosheid onder de werknemers bestreden worde, doch er dient evenzeer werkgelegenheid te wor den geschapen voor alle groepen van ondernemers en dus dok voor het mid den- en kleinbedrijf. Door het te veel opvoeren van het aantal te bouwen nieuwe woningen dreigt er gevaar voor overspanning van de arbeidsmarkt. Berichten uit verschil lende delen van het land, tonen aan, dat dit gevaar niet denkbeeldig is. Een en ander leidt tot moeilijkheden tussen werkgevers en werknemers over de lonen en tussen de werkgevers onder ling, waar de beschikbare vaklieden wor den weggezogen van de tvoningbouw- objecten. Bovendien zal het sterk opge voerde bouwprogramma voor de woning bouw tot gevolg hebben, dat wij straks met een zeer omvangrijk productie apparaat zitten, dat in geen enkel op zicht afgestemd is op de toekomstige be hoeften. Wellicht is de oplossing van het wo ningprobleem dichterbij dan statistische gegevens doen vermoeden, doch het lijkt nauwelijks mogelijk bij het bereiken van contributie-verhoging aangenomen. het verzadigingspunt dit grote en kostbare productie-apparaat om te schakelen op de voorziening in andere behoeften dan de nieuwbouw. Door de verhoogde activiteit in de nieuwbouw wordt intussen werkloosheid onder patroons in midden- en kleinbedrijf vooral in de onderhoudssector niet opge heven. De positie van de werkgelegenheid bij de onderhoudspatroons baart acute zorgen en hier is een spoedige oplossing geboden. De aarzelende huurpolitiek de heer Terlingen betreurde het, dat voor wat de hoogte van de nieuwe huren betreft het advies van de S.E.R. niet is opgevolgd is niet alleen onrechtvaardig tegenover de huiseigenaren en noodlottig voor de on derhoudspatroons, maar heeft ook tot ge volg, dat het onderhoud aan woningen schromelijk wordt verwaarloosd. De heer Terlingen hoopt op een behoor lijk plan van de commissie ingesteld door het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Een bijdrage tot de oplos sing van het probleem kan ook geven een uitbreiding van de onlangs afgekondigde Bijdragenregeling Woningbouw. In verhouding tot een bouwvolume van 55.000 woningen per jaar betekent het ver beteren, d.i. wederom behoorlijk bewoon baar maken van 6000 woningen een be langrijke bijdrage tot de oplossing van het woningprobleem. Een gevaar voor onze volkshuishouding noemde de heer Terlingen de daling van de gemiddelde woninginhoud. Besturen van katholieke woningbouwverenigingen hebben helaas bijna altijd tevergeefs met kracht gestreefd naar het doen bou wen van grotere woningen dan waar, zo als in heel veel gevallen, geen plaats is voor meer dan twee, hoogstens drie kin deren. Verder is de grauwe uniformiteit van de grote woningcomplexen als uiting van onze hedendaagse cultuur beschamend. Verheugd was de heer Terlingen over de goede richting, die de huidige minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting ingaat met betrekking tot de premie- en bijdragenregeling voor particuliere wo ningbouw. De hoogte van de bijdragen kan echter bezwaarlijk beschouwd worden als een sterke stimulans voor het eigen woningbezit door arbeiders en kleine zelf standigen. Tenslotte weidde de heer Terlingen uit over de bedrijfsorganisatie in het bouw bedrijf. Spr. heeft vervolgens met enige piëteit volle woorden de overleden geestelijke ad viseur, pastoor H. Wennen uit Nieuw- Vennep, herdacht en diens opvolger, rec tor C. Klaver uit Amsterdam verwelkomd Tot nieuwe bestuursleden zijn gekozen de heren B. F. Arends, Groningen; J Smolders, Hilvarenbeek en P. J. Weyts, Bergen op Zoom. Na verzet van enkele afgevaardigden is een voorstel van het hoofdbestuur tot en w(j zullen evenmin het volk aandra ven en in haast verkeerde dingen laten doen, alleen om een inhoudsloze popula riteit te verwerven. Het zjjn slechts da den, die bjj de volken cn in de geschie denis in herinnering blijven", aldus de Egyptische minister-president. Tot gisteren was bjj het Nationale Ram penfonds een bedrag van 112,6 millioen binnengekomen. Sinds de vorige opgave van eergisteren is er dus een bedrag van 200.000 bijgekomen. Naguib bond zich niet aan een termijn. Hij hield zelfs een slag om de arm met te zeggen, dat de Egyptenaren geduld moeten beoefenen, daar zij „te doen heb ben met een sluwe vijand, die van elk wapen gebruik maakt". Hij voegde hieraan toe: „Churchill zal slechts datgene on dervinden, waardoor hij nog meer gebe ten op ons zal geraken". Later op de avond hjfld Naguib weer een radiotoespraak, waarin hij antwo'""i- de op bepaalde opmerkingen, door C tÊt chili gedaan in het Britse Lagerhuis. „Churchill toonde zich gegriefd over het feit, dat Duitse militaire deskundigen het Egyptische leger raden, omdat hij wenst dat Britse officieren dit zuilen doen. Doch Egypte zou geen baat hebben van Britse officieren; deze zouden het immers niet helpen in een strijd tegen Groot-Brittan- nië. Daarom hebben wij ons verzekerd van de hulp van gewezen Duitse officie ren, die zich strikt bepalen tot uitvoe ring van de hun toegewezen taak en die deze getrouw vervullen. Voorts onderstreepte Naguib nog eens zijn eerder op de avond afgelegde ver klaringen. „Wij zijn thans vastbesloten zelf onze rechten te handhaven, doch dat is geen eenvoudige taak. De regering, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van het Egyptische volk, moet zich op deze taak voorbereiden en het volk waar schuwen voor hetgeen het te wachten staat, indien het beslissende uur daar is. Onder de voorbereidingen valt militaire opleiding. „Wij zullen niet overijld te werk gaan Het K.N.M.I. deelt mede: Als gevolg van het passeren van een storing, draaide de wind in ons land gis termiddag naar het Westen. De binnen stromende lucht van zee veroorzaakte een aanzienlijke afkoeling. Op verschillende plaatsen daalde de temperatuur in een half uur tijds ongeveer 6 graden. In het Noorden en Oosten van het land ging het binnendringen van de koelere lucht ge paard met onweer- Vandaag naderde een gebied van hogere luchtdruk ons land, waardoor dö bewol king weer oploste. Ten Zuidwesten van Ierland ligt een nieuwe depressie, die langzaam naar het Noordoosten beweegt en waarvan de wol kenvelden morgen in de loop van de dag het land zullen binnendrijven. Tot aan het einde van de dag is de kans op regen echter nog gering. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie meldden, zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag alle Belgische zee- en rivierloodsen in Vlissingen en alle an dere plaatsen, waar zij zijn gestation- neerd, in staking gegaan. Zij hadden het werk neergelegd, omdat hun grote grief was, dat het landpersoneel, dat ressor teert onder het ministerie van verkeer in Brussel, een loonsverhoging zou hebben gekregen, die niet werd toegepast voor het zeepersoneel. Gistermiddag hebben de Belgische lood sen in hun vergadering te Oostende en te Antwerpen echter besloten het werk te hervatten. Met de betreffende Belgische regerings-instanties zal de kwestie van de looneisen opnieuw worden opgenomen. Doordat een verplichte reserve in Vlis singen was achtergebleven, bestaande uit loodsen, die geen principiële bezwaren hadden tegen de uitoefening van de dienst, kon de beloodsing op zee door gaan. De rivierdienst echter heeft gedu rende de staking stil gelegen. Gisteravond werden alle diensten normaal hervat. Op medisch advies is gisteren 'n slacht offertje van de paratyphus-epidemie in Schoonhoven, een kind van de familie B.. naar het ziekenhuis te Gouda overge bracht. Overigens hebben zich gisteren geen nieuwe gevallen meer voorgedaan. Van de 80 zieken zjjn nu drie kinderen en twee echtparen in het ziekenhuis op genomen, doch hun toestand baart geen ernstige zorg. In verband met deze epidemie zijn in Schoonhoven verschillende voorzorgs maatregelen getroffen om verdere uitbrei ding van de ziekte te voorkomen. Het zwembad is voorlopig gesloten en er zijn circulaires aan de inwoners gezonden, waarin alle maatregelen worden aange geven, die onder de huidige omstandig heden dienen getroffen te worden. Voorts is aan de hoofden der scholen verzocht kinderen uit gezinnen, waar besmetting heerst, tot nader order niet tot de lessen toe te laten. De in beslag genomen worst, die de oorzaak van de ziekte was, is in middels vernietigd. Er bestaat, zo deelt men ons van officiële zijde mee, geen aanleiding tot ernstige ongerustheid. Men heeft gegronde hoop, dat de toestand zich na de getroffen maat regelen in gunstige zin zal wijzigen. Klaas Carel Faber en Hubertus Bik ker twee van het zevental ontsnapten uit Breda, zullen voorlopig in Duitsland in arrest worden gehouden, zo wordt van bevoegde zijde te Düsseldorf vernomen. Officiéél is verklaard, dat er nog geen besluit genomen is omtrent de vraag of de uitlevering van Bikker toelaatbaar is. Het „Oberlandesgericht" van Düsseldorf heeft ook nog geen besluit genomen ten aanzien van de uitlevering van Faber. Personeel van de Parijse busdiensten en de ondergrondse heeft Dinsdag, voor de tweede keer in een week, gestaakt. Hierdoor waren op de piekuren 88 pet van de bussen en de helft van de metro- treinen buiten dienst. De honderden gevorderde auto's, vrachtauto's en par ticuliere bussen veroorzaakten opstop pingen in het gewoonlijk toch al drukke verkeer van de Parijse hoofdstad. Deze vervoersstaking, die te midder nacht zou eindigen, wordt vandaag ge volgd door een staking van 24 uur bij de gas- en electriciteitsbedrijven in ge heel Frankrijk. Alleen de ziekenhuizen, klinieken en brandweerposten zullen van de staking geen hinder hebben. De sta kers eisen hogere lonen. Verwacht wordt, dat in de vroege ochtenduren de gas druk voldoende zal zijn, doch in de loop van de dag sterk zal verminderen. Afgevaardigden van drie niet-commu- nistische vakbonden van spoorweglieden hebben 27 Mei vastgesteld als datum voor een staking van 24 uur in het ge hele land. Het communistische algemene vakverbond had 22 Mej voorgesteld. De staking bij de Franse koopvaar dij, die Maandag als opgeheven werd beschouwd, blijkt nog niet definitief bijgelegd te zijn. Scheepsofficieren hebben namelijk hun ontevredenheid geuit over de scheidsrechterlijke be slissing van premier Mayer. Op een Dinsdag gehouden vergade ring van scheepsofficieren te De Havre is heftig geprotesteerd tegen de beslis sing en gezegd, dat zij „de kiem voor nieuwe geschillen in zich draagt". Met slechts 49 stemmen vóór en 46 tegen werd besloten het werk onmiddellijk te hervatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1