Cement van het offer, bouwstof voor het nieuwe Europa Koningin Juliana wijst Deense studenten op noodzaak van saamhorigheid „Mayer schenkt geen aandacht aan arbeidersproblemen" Christelijke eenvoud is kostbaar t I I A m Het gemeenschapskarakter der onderneming In de onderneming bestaat een arbeidsgemeenschap Geruchten over nieuwe politieke groepering in Spanje ZES MILLIOEN DOLLAR voor watersnoodslaclitoffers J Watersnood en vele levensjaren leerden, Trek nut uit fouten m De 100.000 er uit J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 21 Mei 1953 V. WEERBER1CHT Voor het aangezicht van de geschiedenis Staking bij energiebedrijven V.ROSSEM'S Het vliegongeluk boven Rhydwen Namen van omgekomen piloten bekend Leer van onze fouten Pauselijk schrijven tot Duitse bisschoppen Feilen dagen u uit" Twee knaapjes vermist te Leeuw arden Woensdagmiddag aan liet Scheveningse strand Vele problemen vragen nog 0111 een oplossing Mgr Herrera zou christen-democratische partij stichten Advies aan Britse burgers: Verlaat Egypte! Rode Kruis schenkt Pasklare huizen, textiel en landbouw- benodigdheden Goedbeterbest! Analist NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien en kans op onweer. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Vrijdag 22 Mei: Zon op 4.37 uur, onder 20.37 uur; Maan op 13.59 uur, onder 1.56 uur. Ons verheffen boven de kleinzielige horizon Ter gelegenheid van haar bezoek aan Denemarken heeft H. M. Koningin Juliana zich hedenmorgen omstreeks elf uur in een toespraak, welke in e«n gezamenlijk programma van de Ned. Radio Unie over Hilversum 11 direct werd uitgezonden, gericht tot de studenten van Kopenhagen. „Ik heb vandaag het voorrecht", aldus begon HM. deze toespraak, die werd gehouden in de universiteit van Kopenhagen, „jonge mensen studenten te ontmoeten van een zeer bevriende natienauw verbonden met de onze, en verwant van geest, met ons in hun gevoelens en gedachten. Zie ik mensen als U voor me, dan moet ik wel het feit erkennen, dat ik behoor tot een generatie, een ouder dan de uwe, wat jammer is, want het lijkt me. dat U origineel bent en vol mogelijkheden zit. Toen de onze jong teas en vaak gelijk llad en vaak ook niet hadden we tenminste de speciale sensatie, na de eerste V ereldoorlog, van ons te bevrijden uit veel vooroordelen van het verleden. Deze Taak nam U met succes over, en daarnaast deed U baanbrekend werk op weer X-teuwe gebieden. "Wat ons betreft, waren de ouderen diep geschokt, wanneer we hun onze sterke afkeuring lieten blijken, en ook over de manier waarop aejaeeen, voortgebracht door de meest baanbrekende geesten in hun midden, toen pioi- seling ontloken in de volle bloei der practyk. cratische en onchristelijke idee, dat een gewoon mens" zonder enige belangrijke positie geen invloed kan hebben. Hoe meer iemand door de dringende roep van feiten en noodzakelijkheden, tot in zijn ziel actief is geworden, des te meer kan hij de ziel van zijn medemensen opwek ken en inspireren, in een grote actie radius om hem heen, in feite onbeperkt. God heeft aan ieder mens een uniek stel van mogelijkheden meegegeven en ook een uniek vermogen om opgewassen te zijn tegen de uitdaging, die die mogelijk heden hem doen. Een ieder zal zijn eigen levensbeschouwing en levenshouding moeten vinden elk een op zijn. eigen plaats, men kan z'eggen vanuit zijn eigen operatiebasis". een der eersten bij het brengen van hulp, op een overweldigende zowel als doeltref fende wijze. Wat heeft deze toestand van broeder schap te betekenen gehad? Ik weet het niet, ik weet alleen dat het een feit was en ik weet, dat als iemand bewezen heeft ergens toe in staat te zijn, als hij iets gedaan heeft en bereikt, niemand hem dat dan kan ontnemen. Er is toen dus onthuld, dat er al eer levende internationale saamhorigheid be staat. Als wij niet samenwerken, in deze grote familie, die de mensheid is, als we ons niet bewust zijn van onze samenhang en onze saamhorigheid, dan zullen wij geval is en zoals meer en meer het geval zal zijn. Maar als we ons verheffen boven onze kleinzielige horizontjes van onkunde en eigenbelang uit, zodat de kennis van het algemeen belang binnen onze gezichts kring komt; als we, in samenwerking, de unieke eigenschappén van een ieder eer lijk hun kans geven, dan zullen wij in 't geheel niet ondergaan, maar juist, in tegendeel, alle mogelijkheden openleggen Zo kunnen we het winnen in de toekomst. Zij, die het zich bewust zijn, zullen voorop moeten gaan en de pas aangeven, zodat eenmaal allen mee op zullen kun nen trekken. De strüd om de s]ag 0m de toekomst te winnen, is hard, maar het is onze strijd, van de nu-levenden, en hierbij zult u binnenkort het spits moeten afbijten en in het heetst van het gevecht komen. Een geweldige verantwoordeiykheid, voor het aangezicht van de geschiedenis, Een nieuwe golf van arbeidsonrust heeft Frankrijk getroffen. Vakbondsleiders ver klaren, dat de regering blijkbaar niet vol doende aandacht aan de omstandigheden van de arbeiders schenkt, aangezien er in het program van premier Mayer voor fi nanciële hervormingen in het geheel niet gerept wordt van loonaanpassingen. De jongste „waa.schuwingsstaking" van 24 uur is die van Woensdag: de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven legden toen het werk neer. De regering maakte gebruik van haar bevoegdheid om het be en een vaste aanstelling voor personeel in tijdelijke dienst. In Parijs en vele plaatsen in de provin cie hadden de huisvrouwen twee uur nodig om het middagmaal te bereiden als ge volg van de lage druk op het gas. In som mige plaatsen was men plotseling van licht verstoken. Meer dan een jaar lang hebben zich in Frankrijk geen grote stakingen voorge daan. De jongste arbeidsonrust wordt voornamelijk geweten aan ontevreden heid over de groeiende werkloosheid en langrijkste personeel te gelasten aan het een, .s,ti:'gi5lg van öe kosten van levens werk te blijven teneinde althans de mini mumvoorziening te waarborgen. Aan dit bevel, dat voor ongeveer 5.000 man gold, is over het algemeen gehoor gegeven. De stakers eisen een hoger basisloon onderhoud. Woensdag heeft de minister van arbeid bekend gemaakt, dat de werkloosheids uitkering binnenkort verhoogd zal worden. f. 1.40 «n 1.- De Marinevoorlichtingsdienst heeft gis termiddag de namen van de slachtoffers bekend gemaakt, die Dinsdag by de bot sing tussen twee toestellen van de Marine- luchtvaartdienst in de omgeving van Rhydwen in Noord Wales om het leven zgn gekomen. Het zyn de 26-jarige gehuw de luitenant ter zee tweede klasse H. Statius Muller uit Rotterdam en de 25-ja- rige ongehuwde luitenant ter zee derde klasse J. P. van der Oort uit Wieringer- waard. Beiden behoorden tot het korps zee-officieren van de Koninklqke Marine en waren in het bezit van het militaire vliegbrevet. ondergaan in een wereld, waarin ieder rust op U, en dit feit geeft U een kans, zo van ieder zo afhankelijk is, zoals nu het i groots als er nog nooit een geweest is. Maar de generatie, waartoe i'k behoor, aldus de Koningin, is nu zo oud en •.arrivé" geworden, dat ze op haar beurt alweer ernstige fouten aan 't maken is. Het zou dwaasheid zijn te veronderstel len. dat de uwe er geen zou begaan tegen de 'tijd dat u twintig jaar ouder bent, maar u kunt tenminste leren door onze fouten. Vaak is het in deze vorm, dat we waarschuwingen doorgeven v-an het ene geslacht op het andere. Bn u bent dege nen, die een zo grote taaik te vervullen hebt. En Koningin. Juliana vervolgde: „Ons zelf te zijn, en toch deel van een grotere, ja, van een wereld-gemeenschap, dat is de gedachte ,die onze atmosfeer beheerst en onze geesten vervult. Indien er ook maar enige taak vlak voor de hand ligt, en die door uw gene ratie wil wonden aangepakt, dan is het wel die van het bouwen van een nieuw, verenigd, vrij Europa. Een duidelijke blauwdruk ervan moge er nog niet zijn, maar het is overduidelijk, dat die opbouw een dringende zaak is. Tenslotte geeft de jj Vader de raad, dat de Duitse katholieken een „goed gebruik" moeten maken van hun rechten, met ter. zjjdestelling van die .erjciale wensen en Paus Pius XII heeft een schrijven aan acties, welke de doelstellingen, die de Duitse katholieke bisschoppen gericht,de katholieken n- „a,treven, slechts waarin, naar Reuter meldt. o.m. gezegd nas"el wordt, dat „de besluiten, die binnenkort kunnen schaden, aidus Reuter, door de federale Duitse republiek zullen worden genomen, niet Slechts van invloed zullen zijn op de plaats van het Duitse volk in de grote gemeenschap van vol keren. docih ook op het geloofsleven en het economisch welzijn van het Duitse volk". De Paus uit verder in Zijn schrijven Zijn tevredenheid over de ontwikkeling van het katholieke leven in West-Duitsland en Berlijn. Hij verzoekt opleiding van kat'ho- Mensheid t'pn arntp fmnilie lieke leerkrachten op seminaries en iriensneia een giote familie versiteiten en dringt er on aan. dal Binnen een kwart eeuw, zullen WO in Europa of allemaal in hetzelfde huis wo nen, of in dezelfde ruïne ondergaan. Geheel afgezien van de vraag of er wel of niet van buitenaf een dreiging bestaat voor de vrije samenleving, veroorzaakt de ondoeltreffendheid van de tegenwoor dige orgamsatiie of liever het gebrek aan organisatie van Europa, met de huidige werking van z;in grenzen en an dere slagbomen, dat er geen mogelijik- w 13 vo<>r een toekomst van welvaart. 'Vanneer kleinzielig eigenbelang onze mentaliteit beheerst, zowel in de particu- }'ere als in de nationale sfeer, dan zal er ln ™et geheel geen toekomst zijn voor ons werelddeel. Wanneer wij daarentegen de handen ineen slaan en elkander helpen, dan kan Europa een overvloed van stof felijke rijkdom gaan verwerven en een f'.jkdom aan culturele waarden gaan ver- "ei ten. gedragen door morele kracht, •'•ij kunnen niet met de geest van de '"'cede helft der 20ste eeuw in gebouwen "'ijven wonen, die entworpen zijn in de Tide of zelfs in de 18de eeuw. Het is een kei-hard feit, dat een grotere eenheid van Europa, en ook van de Gereld, niet bereikt kan worden zonder offers. Men zou kunnen zeggen; als we Europa opbouwen, dan moeten de bouw stoffen verbonden worden met het cement van het offer. Dit zal moeten worden be reid met het puin van de betrekkelijk kleine huisjes, die noodzakelijk moeten worden afgebroken om plaats te maken voor het grotere gebouw. Feiten en noodzakelijkheden dagen u int. Zij eisen van U Uw beste krachten in te zetten, en het kan zijn, dat u hem het hooid moet bieden met een topprestatie van uw intelligentie. Zij wekken ieders diepste gevoel van verantwoordelijkheid op. Zij zullen misschien eens al uw activi teit opeisen en zelfs meer. Hun diepere en philosophische achtergrond zal vol komen beslag op u leggen als godsdien stig mens. Het leven eist nu en in de naaste toe komst van elk verantwoordelijk mens zijn Uiterste te geven. Gelooft niet het door en door ondemo- ,,Er zit een grote zaak in de lucht" ver volgde H. M. de Koningin. Het is nog niet mogeiyk er veel tekening in te ontdek ken. Het lastige er van is, dat het nog zo ontastbaar is. Maar toch is de naam ei van bekend. Die is broederschap. Deze broederschap is nu juist onthuld geweest, toen een groot gedeelte van Ne derland getroffen was door een vreselijke Huis of ruïne ramp en toen spontaan van over de hele wereld hulp binnenkwam, in een saam horigheid die haars gelijke nog nooit eer der heeft laten zien. Denemarken was versiteiten en dringt er op aan, dat het godsdienstonderroht op de scholen wordt gegeven door geestelijken. „Het is ont moedigend", aldus het schrijven, „dat een grote Duitse stad, met tenminste 6000 ka tholieke leerlingen, geen enkele katholieke sdhool bezit". De H. Vader spoorde de Duitse bis schoppen aan er op toe te zien. dat de geestelijken zo eenvoudig en sober mo gelijk leven. Deze christelijke eenvoud zal onder de jeugd kostbare vruchten dragen. Twee jongens van ,-s jaar, n.l. Hylke Rinsma en Evert Scheffel, woonachtig in de Herman de Costerstraat en op de Nieti- vveburen te Leeuwarden, worden sedert Dinsdagmiddag vermist en alle nasporin gen zjjn sedertdien zonder resultaat ge bleven. Hylke is Dinsdagmiddag voor hei laatst gezien om ongeveer 4 uur en Evert om ongeveer half twee. Volgens schoolkinderen bevonden zij zich op die tjjdstipPen in de Prinsentuin volgens anderen in het Vossenparkje. Tot Woensdagavond laat heeft de Leeuwarder gemeente-politie in de vijvers en grachten by deze parken laten dreggen, maar men heeft niet» gevonden en ook een per radio omgeroepen extra politie-bericht heeft nog niets opge*everd. Tot nu toe ontbreekt nog steeds elk spoor van de jon gens en de nasporingen worden voortgezet v v:v.;v?; Het Studiecentrum arbeidsvraagstukken beeft een rapport ingediend over „Het Gemeenschapskarakter der onderneming", een product van een jaren lang overleg tussen een grote groep van Katholieke geleerden en mensen uit de practijk, die maandelijks van gedachten hebben gewisseld over onderwerpen betreffende de arbeid. Als resultaat van deze beraadslagingen beeft deze studiekring bovengenoemd rapport samengesteld, hetwelk be doeld is als een uitgangspunt voor verdere en bredere discussies omtrent de eigen aard der hedendaagse onderneming en dan ook gepubliceerd werd ter uitlokking van nadere beschouwingen omtrent de plaats van de onder neming in onze maatschappij. fVoensdag werden door het regiment Kornwer der zand aan de A oordzijde van de Maastunnel te Rotterdam oefeningen gehouden o.a. met 20 en 40 m.m. luchtdoelafweergeschut. Be halve op de grond was ook op het verversingsgebouw een post ingericht In kringen van Spaanse ballingen te I'arijs gaan de geruchten, dat in Spanje ®en nieuwe, christen democratische partij '•al worden opgericht en dat de Spaanse Regering aan deze in gevorderde staat ''erkerende plannen haar sanctie heeft gehecht, aldus A.F.P. In dezelfde kringen wordt beweerd, dat de iniatiefnemer van dit plan is de ®ociaal-vooruitstrevende bisschop van Malaga, mgr Angel Herrera, die vóór de burgeroorlog als hoofdredacteur van het grote katholieke blad „El Debate" een belangrijke rol in het Spaanse politieke Wen heeft gespeeld en ook thans als bisschop bij herhaling met kracht voor sociale hervormingen in het krjjt is ge treden. E>e nieuwe partij zou veel overeen komst vertonen met de gelijknamige partjj van De Gasperi in Italië, aldus deze zegslieden, en zou voornamelijk trachten te steunen op de christelijke vakbeweging. Zij zou zich, evenals de Italiaanse zusterpartij, niet vastleggen noch voor de republikeinse, noch voor de monarchistische regeringsvorm, maar, gezien de leidende figuren enigszins monarchistisch geporteerd zijn. Het spreekt vanzelf, dat deze plannen in de kringen der Spaanse ballingen een zeer levendige belangstelling hebben ge wekt, omdaj de verschijning van een nieuwe partij het politieke beeld van Spanje aanzienlijk zou kunnen wijzigen. Bevestiging van deze geruchten zijn van Spaanse zijde inmiddels nog niet ver kregen. De vraag naar het gemeenschapskarak ter der onderneming, aldus het rapport in zijn probleemstelliing, ontleent voor een groot deel zijn urgentie aan een tweetal practische problemen van de moderne tijd. Enerzijds narryen vele ondernemingen op grond van dit gepresumeerde gemeen schapskarakter tal van maatregelen op so ciaal terrein; maatregelen dus, die recht streeks of onrechtstreeks de arbeidende mens in de onderneming betreffen, ander zijds spreekt men naar aanleiding hiervan zijn ongerustheid uit over de steeds verder gaande ondernemingsbemoeiïng, die in sommige gevallen zóver gaat, dat er voor de werknemer maar weinig levensgebieden overblijven, die aan de ondernemingsin vloed zijn onttrokken. De problemen, die hierbij om een oplos sing vragen, zijn dus de volgende: De Britse burgers in Egypte is in ver band met de gerezen spanning officieel de raad gegeven het land te verlaten als hun aanwezigheid niet noodzakelijk" is Uit Britse bron verluidt echter nadrukke lijk, dat er geen sprake is van evacuatie van de Britse burgers. Men verwacht, dat in de nabije toekomst een aantal vrou wen en kinderen per schip of vliegtuig Egypte zullen verlaten. Er zijn ongeve r 30.000 houders van Britse paspoorten, voor het merendeel personen van Malta en Cyprus, in Egypte. Uit Groot-Brittannië zelf zijn er ongeveer 4.000 afkomstig. Van hen zijn er 2.000 in Cairo. Het merendeel van de rest woont in Alexandrië en Port Said. Door het gehele land, aldus Reuter, is het optreden der Egyptische bevolking tegenover de Britten normaal. Er vallen geen tekenen van vijandigheid waar te nemen. Wel kwamen uit de Kanaalzone meldingen van botsingen tussen Britten en Egyptenaren. a. Kan de onderneming met recht een gemeenschap worden genoemd? b. Indien de eerste vraag, zij het met restricties, bevestigend moet worden be antwoord, met wat voor soort gemeenschap hebben we hier dan te maken en wat zijn daarvan de consequenties? In het rapport wordt de onderneming dan op tweeërlei wijze beschouwd, ener zijds als economische categorie (bedrijfs economisch) en vervolgens in het kader dei- maatschappelijke structuur. Bij deze laat ste beschouwingswijze wordt gesteld, dat de mensen in de onderneming samenko men, niet uit behoefte aan gemeenschaps vorming, maar omwille van een zakelijk doel. heeft uit een moreel oogpunt verantwoor de bqdrage te leveren tot het totaal maat- schappeiyk fonds van bevredigingsmid delen, m.a.w. te voorzien in redelqke be hoeften der samenleving (objectief doel), met het oogmerk om - door een recht vaardige verdeling van de opbrengst en het bevorderen van de goede onderlinge verhoudingen binnen de arbeidsgemeen schap - een bron van passend menselpk welzyn te-zgn en te blpven voor hen, die ertoe behoren (subjectief doel). In het slotwoord wijzen de rapporteurs erop, dat nog vele problemen om een oplossing vragen. Drieërlei vraagstukken worden naar voren geschoven en wel: 1) De sociale en sociaal-psychologische problemen, die binnen de arbeidsgemeen schap der onderneming besloten liggen. 2) De vraagstukken, die betrekking heb ben op de plaats, welke de factor arbeid in de onderneming dient in te nemen en op de invloed, die aan deze factor moet worden toegekend. 3) De vraagstukken, die betrekking hebben op de bevoegd- heidsgrenzen der onderneming op sociaal en paedagogisch terrein. In de 519e Staatsloterij, vierde klasse, achtste lijst, is op no. 20862 de honderd duizend gevallen. De verschillende series werden verkocht in Amsterdam, Rotter dam, IJmuidcn en Alkmaar. De Liga van Rode-Kruisverenigingen te Genève heeft gisteren hekend ge maakt, dat zij een bedrag van 6 miili- oen dollar zal besteden voor het ver schaffen van behuizing, landbouwbeno- digdheden en textielgoederen aan de slachtoffers van de watersnood in Ne derland. Volgens dit program zal 2.5 millioen dollar worden uitgegeven voor pasklare huizen, die aan drieduizend mensen on derdak kunnen bieden. De Rode-Kruis verenigingen van Finland, Noorwegen en 7 weden hebben 382 p-Cab-huizen toege zegd. Uit Finland k»®en vyftien één- familiehuizen voor zeven personen, uit Noorwegen 200 één-familiehuizen voor zeven personen en Zweden heeft 97 één familiehuizen voor vijf personen, 45 twee familiehuizen voor elk vqf personen en 25 twee-l'amiliewoningen voor elk negen personen toegezegd. De levering zou zeer binnenkort kunnen beginnen. Het pro gram van de Liga van Rode-Kruisvere nigingen beloopt een jaar. In deze tijd zouden de huizen in Nederland moeten zijn gearriveerd. Voor 2 millioen dollar zullen landbouw- benodigdheden, van hooivorken tot dors machines toe, worden verschaft. De leve ring van deze goederen zal nog deze maand beginnen en het grootste gedeelte zal tegen het einde van dit jaar by Ne derlandse boeren in gebruik zyn. De overige anderhalf millioen dollar van deze gift is dan bestemd voor textiel goederen. Verscheidene landen blijken bereid re serves beschikbaar te stellen, indien onverhoopt de behoefte groter mocht blijken. Dit program van zes millioen dollar is opgesteld onafhankelijk van hetgeen door de verschillende buitenlandse Rode-Kruis verenigingen reeds naar Nederland ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnood werd verzonden. Feit is echter, dat zij in een min of meer permanent verband byeenkomen. Dit schept dat geheel van interpersoonlijke relaties, dat men op analoge wjjze ook in andere menseiyke samenlevingsvormen terugvindt. Dergeiyke samenlevingsvor men noemt men gemeenschappen en zij zyn het ook, aldus het rapport. De eigensoortige samenwerkingsvorm, die men in de onderneming ontmoet, kan met recht een arbeidsgemeenschap ge noemd worden. „Kan men dus in iedere onderneming, die geen eenmanszaak is, een arbeidsgemeenschap onderkennen, toch wil dat nog niet zeggen, dat de on derneming als geheel genomen (dus kapi taal, arbeid en leiding) een dergelijke ge meenschap is". Het kapitaal heeft veelal een onpersoonlijk karakter. Voorzichtiger is het dus om niet te zeg gen, dat de onderneming een gemeen schap is, maar dat er in de onderneming een arbeidsgemeenschap bestaat. Dit is echter een geheel ander soort gemeen schap ais b.v. het gezin. In de solidaristische opvatting zal men moeten stellen, dat de arbeidsgemeen schap, behalve op het economische doel, dat tevens het doel is der onderneming als geheel, bovendien gericht dient te zijn op een in haarzelf gelegen doel, n.l. haar eigen welzijn, d.i. het welzijn van de ar beidende gemeenschap als geheel geno men en van de werkers in hun arbeids milieu. Er wordt op gewezen, dat deze doelomschrijving een belangrijke beper king aangeeft met betrekking tot de taak, die de ondereming heeft t.a.v. het welzijn harer werkers. Vanuit solidaristisch standpunt zou de volgende doelstelling van de onderneming gegeven kunnen worden: De onderneming is een organisatie van personen in hun werkzaamheden en kapitaal, die tot doel A, hoe zit dat nuf Generaal Ridgway, de scheidende opperbevelhebber der N.A.T.O.- strijdkrachten in Europa heeft dezer dagen het, Amerikaanse Congres ge waarschuwd tegen verlaging van hulp aan het buitenland, daar de N.A.T.O.- strijdkrachtrn in Europa nog te zwak zijn. Hoewel de doelen, welke het vorig jaar in Lissabon waren gesteld, voor een groot deel waren bereikt, zouden de strijdkrachten bij de huidige stand van zaken aanzienlijk te kort schieten in doeltreffendheid bij gevechten. Er zijn nog steeds geen beweeglijke legerreser ves voor interregionaal gebruik. Dat klonk niet zo hoopvol, doch Pre sident Eisenhower gaf een dag later zowel de burger als de militair moed door te verklaren, dat de V. S, indien zij thans tot een algehele mobilisatie zou den worden gedwongen, aan elke mili taire uitdaging het hoofd kunnen bieden en de overwinning behalen. Nu, dat was anders en beter! Het beste nummer maakte echter o.i. de opvolger van Ridgway als N.A.T.O.- opperbevelhebber, generaal. Gruenther, die uiting gaf aan zijn vaste overtuiging, dat er géén derde wereldoorlog zal ko men! Laten wij ons niet 't hoofd breken over deze ogenschijnlijk tegenstrijdige menin gen, maar het „beste" er maar van ho pen, n.l., dat er geen derde oorlog zal komen. Het is zonder meer echter niet duide lijk, waarom sommige staatslieden en hoge militairen zo openlijk verklaren, wat en hoeveel er aan de defensie van de landen der vrije wereld ontbreekt. Een gewone burger vindt die verklarin gen vreemd, om niet te zeggen stom! Te meer, omdat hij zelfs in kleine din gen stommetjemoet spelen, daar hij anders kans loopt last te krijgen wegens het verraden van militaire geheimen. Enfin, er zal achter die verklaringen wel wat anders zitten, want „zo stóm" zijn die ..hogen" natuurlijk niet. dat sjf zich in hun stafkaarten laten kijken!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1