Nieuws uit STAD en OMTREK Zilveren Dr Noletstichting feest nog steeds Circus Althoff's première werd een daverend succes LANGS DE LIJN LAATSTE BERICHTEN DE STEM VAN DE LEZER T McCarthy met maakt thans ruzie zijn vrienden het Witte Huis Aspiraties voor J aargangen De 100.000 er uit Twaalf arbeiders ontslagen Programma van uitzonderlijk kaliber Na aanrijding overleden KUNSTAGENDA UIT 75 Mgr prof dr R. R. Post Huisprelaat van Z. H. de Paus Levenslang voor drie voudige moord Vietminh verovert Moeong Hoea Piloot blijkt vriend van zijn voorganger Het enfant terribleder republikeinen Correctie Staatsloterij Oatis vrij dank zij Eisenhower's initiatief belangrijke mededeling voor DE telers DONDERDAG 21 MEI 1953 PAGINA 1 REVUE DOOR PERSONEELS LEDEN Na sit-doivn staking bij Wilton Fijenoord ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP OPENLUCHT-CONCERT HET WAS TOCH EEN GOED AARDIG DIER PARLEVINKEN OP VER BODEN TERREIN ONGELUKKIGE VAL REÜNIE DRIE MULOSCHOLEN RECHERCHE ZETTE DE ROULETTE STIL Tegen twee dames 2 maanden hechtenis geëist BURGERLIJKE STAND c. NED. VRa'i:htfNM4FKT JONGETJE VERDRONKEN IN ROTTERDAM FIETSENDIEFSTALLEN SCHIEDAM IN ROTTERDAM HOE HET BEGON NIEUWE SCHIEBAMSDHE COURANT DANK AAN DE NIEUWE SCHIEDAMSE COURANT EN HET K.A.B.-LID v. d. S. Eis tegen landbouwer die zijn buren vergiftigde Navarre aanvaardt opperbevel De tweede Mig op Born holm Oppositie binnen de partij Vraagteken Eisenhower In Rotterdam in kleine porties. MOORD OP HÏLVERSUMSE BOSWACHTER BERECHT ZOUTGEHALTE GIETWATER De jubilerende Dr Noletstichting viert nog steeds feest. Het begon al ruim een week geleden met een iriduum in de ziekenhuiskapel, vervolgens werd er een feestvergaderir.g gehouden, waarbij een genodigden bevatten kon. werd, en de eigen bibliotheek van de Dr Nolet stichting verzorgd hebben. Mr Van Velzen bood mevr. Reynart een koperen kan aan, terwijl mevr. Visser een tinnen exemplaar uit handen van de voorzitter ontving. Morgen zal er nog een tweede opvoe- arbeiders het werk van uur >s mor_ ring van de revue gegeven worden, daar 6 de zaal lang niet alle personeelsleden en i gens tot zes uur s middags werd neer- Naar aanleiding van het conflict, ten gevolge waarvan gisteren op de werf Wil ton Fijenoord te Schiedam door zesduizend drietal jubilarissen gehuldigd verder was er nog een kindervoorstel ling voor kinderen van bestuur, artsen, personeel, etc., een feestmaaltijd, een plechtige Hoogmis in de Frankelandse kerk, receptie, Cia van Boort's poppen spel en gisteravond werd in de voor malige kapel van de St Jozefgezellen een revue opgevoerd door verpleegsters dienstmeisjes en leden van het manne lijk personeel. De revue werd geschreven door „Sebas- tiaan", terwijl zuster De Vreeze en de directrice van de verpleegstersschool. mej. Hanrgth, eveneens een groot aandeel in de voorbereidingen hadden. De mede spelenden hebben met de beperkte mid delen, die haar in de kleine zaal ten dienste stonden, gewoekerd en van de revue een schouwspel gemaakt, dat de moeite waard was. De verschillende scènes hadden natuurlijk allemaal op het ziekenhuisleven betrekking en zij werden soms zo komisch opgevoerd, dat de toe schouwers eerw. zusters, verpleegsters, en verder personeel, terwijl ook de hoog- eerw. Deken en het bestuur aanwezig waren er een uitbundig plezier aan hadden. Na afloop dankte de voorzitter, mr Van Velzen, allen, die aan het welslagen van de revue hebben medegewerkt, de schrij ver, zr. De Vreeze, mej. Hanrath, etc. Ook dankte hij de eerw. Broeders, die op keu rige wijze de feestversiering verzorgden in het ziekenhuis. Een bijzonder dankwoord richtte hij tot de dames J. J. Reynart en P. Visser, die steeds op opofferende en accurate wijze ■de lectuurverspreiding onder de patiënten gelegd, hebben twaalf arbeiders gisteren l een ontslagbrief thuis gekregen. In het in aanbouw zijnde bouwdok van de werf Wilton-Fijenoord is gistermorgen een dodelijk ongeluk gebeurd. De 42- jarige J. A. Breukel uit Rozenburg, ge huwd en vader van vijf kinderen, heeft hierbij het leven verloren. In het bouw dok moest van een dragline de knijper worden vervangen door een bak. De machinist liet de knijper zakken, maar door onbekende oorzaak school, deze door, maakte een zwenking en raakte ge noemde B. Deze werd meegesleurd in het bouwdok, waar hij de knijper op het lichaam kreeg. Per ziekenauto van de weTf is de man naar het Gemeentezie kenhuis te Schiedam overgebracht, waar hij gistermiddag aan de bekomen ver wondingen is bezweken. Zaterdag 23 Mei a.s. zal de arbeiders muziekvereniging „Cresendo" haar eer ste zomerconcert geven in de Plantage. Het programma meldt: 1. Lynwoord, mars, J. Ordhume; 2. Hephaistos, Ou verture. G, Boedijn; 3. Pomone, Wals, E. Waldtéufel; 4. Suite Oriëntale )4 delen) Fr. Popy; 5. Die Vier Menschen- aiter, Ouverture, E. Méhul; 6. Judex, Ch. Gounod; 7. La Favorite Fantasie, Donizetti; 8. Finale. Hedenmorgen is door de kantonrech ter de behandeling van de zaak voort gezet, waarin een hond in zekere zin de hoofdrol vervulde. Een vorige maal nl. had de eigenaar van het beest A. v. G. terecht gestaan omdat het dier een 17- jarige jongen zou hebben gebeten in pan talon en sok. De jongen was in zijn ver klaringen heel pertinent geweest, maar de eigenaar was even pertinent en stelde vast dat zijn hond een zeer goedaardig dier'moest worden genoemd. Hedenmor gen dan werden verschillende nieuwe ge tuigen gehoord o.a. een deskundige van de dierenbescherming en deze verklaar de, dat de hond inderdaad niet gevaarlijk was en de jongen alleen gebeten kon hebben, omdat deze het dier herhaalde lijk had geplaagd. Dit werd door andere getuigenverklaringen bevestigd, wes halve mr Cos A. v. G. vrijsprak omdat niet bewezen was dat zijn hond gevaar lijk was. Enige tijd geleden verschenen twee parlevinkers en opkopers voor mr Cos omdat zij hun beroep in de Wiltonhaven hadden uitgeoefend zonder in het bezit te zijn van een daartoe vereiste vergunning. Zij deden toen hele verhalen en voerden allerlei argumenten te hunner veront schuldiging aan, maar thans werd de zaak nog eens nader onderz'ocht. Zij toanden nu de kantonrechter een rijksvergunning, maar die bleek in te houden dat zij hun bedrijf alleen mochten uitoefenen op de rivier tussen Rotterdam en Vlaardingen. Derhalve veroordeelde de kantonrechter beiden tot 7,50 subs. 3 dagen hechtenis. Tegen een hunner, zekere B., liep nog een tweede proces-verbaal voor een andere overtreding. In verband hiermede wenste de ambtenaar van het O.M. B. zijn minder oirbare practijken voorgoed af te leren en hij eiste f 25,boete subs. 10 dagen hech tenis plus een voorwaardelijke veroor deling van een week hechtenis met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter oordeelde evenwel dat 7,50 sugs. 3 dagen voldoende was, maar waarschuwde de man nadrukkelijk te zorgen, dat hij niet meer voor hem zou verschijnen, ofwel met andere woorden, zoals de kantonrechter het uitdrukte: als ik je hier weer zie, krijg je een zware drukker. De 14-jarige Mieke W. van de Oost singel te Schiedam is gisteren met haar fiets op de Walenburgerweg te Rotter dam komen te vallen. In de dr Nolet stichting te Schiedam werd het meisje opgenomen. In de bovenzaal van Musis Sacrum vindt Zaterdagavond te half acht 'een reünie plaats van de St Antonius-, St Joseph - en Mater-Dei-muloscholen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze reünie oorspronkelijk op Tweede Pink sterdag zou worden gehouden, maar nu op Zaterdag a.s. is vastgesteld. Op 12 Januari j.l. kwamen enkele heren in een huis aan de Hoevestraat, waar men roulette kon spelen. Ook zij 1 werden voor spelers aangezien, doch toen ze binnen waren, nam het spel, waaraan een groot gezelschap dames en heren deelnam, plotseling een einde, want de heren waren van de recherche. Het resultaat was, dat gisteren voor de Rotterdamse rechtbank twee dames te rechtstonden, te weten de 53-jarige E. B uit Amsterdam en de 38-jarige J. H. J. A. A. H. uit Rotterdam, die de speelgele- genheid op touw hadden gezet. Zij gaven toe als compagnons te heb ben gewerkt. Om beurten waren zij crou. pier en bankhouder- Voor de gehuurde kamer betaalden ze eerst 50 later 100 per week. De dames hadden een blanco strafregister en waren niet gedetineerd. De officier van justitie, die beide ver dachten gelijkelijk wilde beoordelen, eis te tegen ieder een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek. De raadsman bracht enige verzachten de omstandigheden naar voren en vroeg een voorwaardelijke straf. De 35-jarige koopman W. v. S- uit Rot. terdam. die de kamer voor de speelgele- genhei'd had verhuurd. stond daarna, verdacht van medeplichtigheid terecht. Tegen deze man, die eveneens bekende, eiste de officier van justitie een geldboe te van 100 subs, twintig dagen, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. De raadsman bepleitte clementie. Uitspraak in alle zaken over veertien dagen. In de reclame werd Circus Franz Althoff aangekondigd als Europa s grootste circus, met drie maneges, die getransformeerd kunnen worden in een renbaan. En als rechtgeaard Nederlander begeeft men zich dan met een zekere dosis scepticisme naar het Stationsplein om zicli onder het hooggeëerd publiek te scharen, dat de première te Rotterdam van dit wonder in de wereld van zand en zaagsel gaat bijwonen. Eer de pauze wordt aangekondigd, ja veel eerder, heeft men zijn scepsis laten varen, want wat dezer dagen onder de chapiteau van Althoff wordt getoond, is inderdaad van uitzonderlijk kaliber! Het gaat er (laarbij niet om, dat het programme, niet minder dan 43 punten omvat. Op zich zegt dit natuurlijk wel iets. doch veel belangrijker is het, dat de kwaliteit de kwantiteit evenaart. In een tempo, dat geen ogenblik verflauwt wordt het programma afgewerkt en geen enkele der attracties blijft beneden de middenmaat, zodat een grote continuïteit wordt bereikt. Van alle artisten ook maar met een enkel woord te gewagen is in de verste verte niet mogelijk. We moeten ons dan ook beperken tot de meest markante nummers. De keuze daarvan valt niet moeilijk, al zijn er heel wat dingen tus sen het binnenkomen van Miss Doris' berengToep en de laat.9te noot muziek van de slotmars, die een bespreking waard zijn. Althoff's cavaleriedressuren in drie maneges en zijn olifantenballet zijn echter met de drievoudige klassieke hogeschool de hoogtepunten van het programma. De stal van Althoff bevat vele kostbare dieren en wat men de paarden ziet doen behoort tot het beste, dat er gepresteerd kan worden. De oli- GEBOREN: Frederik, zoon van Boomsluiter en N. Brusik. OVERLEDEN: M. Jongen, 86 jaar, vr. van J. Pappers; H. de Groot, 76 jaar. lil het Coolsingelziekenhuis is de 19- jarige kantoorbediende J. C. den E. uit de Kievitslaan te Vlaardingen overleden. Hij is Maandag met zijn fiets tegen de aanhangwagen van een vrachtauto ge reden in de Rochussenstraat. Hij moest daarna met een schedelbasisbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. fantenshow is massaal van opzet en voor treffelijk geregisseerd. Daarnaast kunnen we als bijzondere rirestaties nog noemen de activiteit der Knie's chimpansees van captain Smith, het jongleren van Nino Rubio en de Chinese variétékunst. Voor het overige kan men zo ongeveer alles zien, wat er doorgaans in het circus wordt vertoond: dompteurs met tijgers en leeuwen, evo luties op het koord, hondenjockeys, luchtacrobatiek, voltiges, zeeleeuwen- dressuur en Wild-Westromantiek. Slechts één deel van het programma is ons wat tegengevallen en dat waren de clowns. Eigenlijk kan men nauwelijks van clowns spreken. Wat de Charivari- Augusten lieten zien was niet veel meer dan gesmijt met een hoop water. Ten slotte nog een opmerking over de drie maneges. De aandacht van de bezoekers wordt door het simultaan-werken o.i. te veel afgeleid. Terwijl men aandachtig de toeren in een der pistes volgt, klinkt het applaus van 't publiek, dat de artis ten in een der andere delen ziju aandacht geeft op, of doen uitroepen de aandacht voor de .eigen" artisten verflauwen. Doch bovenal heeft de langwerpige vorm van de tent een nadelige invloed °P de sfeer, doordat de bezoekers van de ..korte zijden" elkaar slechts in de verte kunnen zien en er van „intimiteit" geen sprake is. ROTTERDAM, 'J0 Mei 1053. 1» Mei nam.: 260 ton dwarsliggers Dordrecht; 80 ton gerst Amsterdam; 38 stand hout Lem mer: 41 stand hout Venlo: 1000 ton granen vletten: 200 ton meel l.-V. Nijmegen; 440 ton kolen Schiedarti; 125 ton mais Deventer; 1000 ton gips Stellendam; 1000 ton gips Zevenbergen i7 sch. diverse partijen suiker Breda-Amster- dam. Totaal 86 reizen. 20 vletreizen. 20 Mei voorm.: 100 ton hout Harderwijk; 150 ton stukgoed Oosterhout; 300 ton id. Amster dam; 90 ton led. zakken Zierikzee; 540 ton kolen Gouda; 500 ton tarwe Leiden; 290 ton kali Leeuwen: 162 ton stukgoed Zutfen-Deven- ter: 152 ton mais Zaanstreek; 150 ton tarwe Lochem; 100 ton id. Doesburg. Gistermiddag is te Rotterdam de twaalf jarige G. L. uit de Feijenoordstraat in de Steigersgracht achter de Hoogstraat ver dronken. Hij was met enige vriendjes aan het voetballen geweest en was daar na gaan zwemmen. Vermoedelijk heeft de jongen daarbij kramp gekregen en is daar door in de diepte verdwenen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. J.A.V. wonende aan de Broersvest heeft bij de politie aangifte gedaan dat de fiets van zijn zoontje welke geplaatst was in de bosjes bij het SVV-veld, is ge stolen. Ten nadele van M. S. uit Maassluis is gisteren een damesfiets gestolen. Later werd de fits, zonder bel en fietstas, te ruggevonden in de put op de hoek van Singel en Korte Singelstraat. Passage-theater: Verboden Spel (14 j.) Monopole Theater: Levend begraven (18 jaar). Donderdag: Passage Theater: 'n Eigen huissleutel voor Kath. Kring, 8 uur. Vrijdag: K.V.P.-Zuid: Burgemeester Alberts van Rucphen spreekt. Stedelijk Museum: Werken van leden Schied. Kunstenaarsgemeenschap van 23 Mei tot 15 Juni op Woensdag, Zaterdag en Zondag van 25 uur. TONEEL EN MUZIEK Vrijdag: 22 Mei Schouwburg, 8 uur: Besloten voorstelling Rivièra-hal, 8 uur: Rotterd. Philh. Orkest, o. 1. v. Ed. Flipse. BIOSCOPEN Arena: Intrigues in het Oosten (14 j.); Capi tol: De Schoonheidsspecialist (ontoelaatbaar).; Cineac: Rebecca (18 j.l. Colosseum: Hard als graniet 114 j.l.; Harmonie: Café De Rode En get (volw.i; Lutusca: Eén zomer slechts heeft zij gedanst (ontoelaatbaar); Luxor: Zo jong als ie je voelt i a.LPassage (Schiedam i: Jeux In- terdits (14 j.l. Prinses: De Klauw (18 j.l. Rex: Misdaad zonder pardon (volw.). 't Ven ster: De Bruidegom heeft haast (volw.). - Victoria: Hard als graniet (14 j.). Op 23 Juni werd te dezer stede het plaatselijk telefonisch verkeer geopend met 40 aangesloten geabonneerden, terwijl een 4-tal geabonneerden nog moest wor den aangesloten. De inrichting van het Centraal-bureau had met groote zorg en volgens het nieuwste systeem plaats. Het dradennet, i geheel uit koperdraad bestaande, werd grootendeels op palen gebouwd; 112 palen en 8 stellingen werden daarvoor geplaatst, j terwijl in het geheel 70 geleidingen wer den gespannen. Men den aanleg van dit telefoonnet werd 27 Maart begonnen; de Nederlandsche -Bell-Telefoon-maatschappij heeft hier dus in zeer weinig tijds en wel binnen drie maanden dat werk tot stand gebracht. (Nieuwe Schiedamsrhe Courant van 2 Juii 1890) pat -.en ah voor scvioak rn OMsrirëKëft 75ste Jaargang No. 22156. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam '8. Telefoon 68152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2. per maand, f 0 47 per week. Advertentie prijs op gewone Kolombreedte t 0 15 oei miliimetei hoogte Ingezonden Mededelingen op redaetionen kolombreedte t II80 oei millimeter hoogte Bij connect gelden iageie tarieven, we'k» bu de administratie ot bi) de erkende advertentiebureau* veikrtlgoaai zon Kampioenen (kleine adverlentiën) tot 20 woorden SU cent. Elk woord meer Maximum so woorden bu vooruitbetaling a ie advertentie-orders worden afgesloten en aatsr overeenkomstig de Regelen het Advertentie-wezen. J cent. Plaatsing uitsluitend voor Met genoegen heb ik het ingezonden stuk als antwoord op het mijne gelezen, en breng daarvoor de krant en schrijver mijn hartelijke dank. Ik hoop, dat vele leden door dit stukje wakker zijn gewor den. Dit was ook een van mijn bedoelin gen van mijn antwoord. Dat het niet is geschied door het bestuur, zoals ik ver wachtte spijt mij niet, nu een lid geschre ven heeft, dat wij leden van de K.A.B. zelf eens meer aandacht aan onze orga nisatie moeten geven. Echter was mijn schrijven ook een antwoord op de vraag, hoe die slechte belangstelling van onze leden komt. Maar het lag niet in mijn be doeling, het voor te doen en eens eventjes de vuile was van de K.A.B. buitenshuis af te doen. Mij is zo iets niet bekend in onze K.A.B. Werd met de vuile was soms bedoeld de affaire K.A.B.—Alb. Thijm? Ik geloof, dat dit een kwestie van beide besturen is. Maar ik vraag mij af: heeft het bestuur van de K.A.B. toen ook geweten, dat met het heengaan van Alb. Thijm uit de K.A.B. de grote aanhang, die Alb. Thijm bezit, mee ging? De populariteit van deze ver eniging is ons bekend; ook weten wij, dat zij nooit verveelde en met haar spel zorg de, dat de jaarfeesten van de K.A.B. een voile bezetting hadden ondanks een slech te zaai. Daar heb ik op willen wijzen, want het is typisch, dat sinds het heen gaan van Alb. Thijm de belangstelling voor de jaarfeesten verminderde. Dat volle zalen zelf de gezelligheid brengen ben ik met u eens want zo'n pretje is niet de gehele dag het mechanisch geratel te horen en 's avonds in de zaal 'n beetje mechanisch muziek te horen. Wij hebben toch een goed orkest. Ik heb niet willen beweren, dat eigen maaksel het beste materiaal voor een eenvoudige arbeider is, maar wel eigen materiaal het beste is voor een feestavond. Want ook eigen ma teriaal kan hoge culturele waarde heb ben. Dat u het lidmaatschap van velen onzer leden van een personeelsvereniging ziet als angst voor de andere of dat zij een goede beurt willen maken bij hun werkgever of chefs daar kan ik het niet mee eens zijn. Het is erger, geachte lid; beter zal men kunnen zeggen: ze zijn ver blind en zien niet, dat er elementen zijn onder ons arbeiders, die trachtten ondanks hun slechte capaciteiten en vakkennis over de ruggen van onze arbeiders in het gezichtsveld van een directie te komen. Op al uw punten geacht lid kan ik niet ingaan. Maar dat ons K.A.B.-bestuur zijn programmapunt 3 naleeft, is mij bekend en ik profiteer daarvan. Niet alles wat zij biedt, kan ik aannemen, daar is mijn tijd te gering voor. Maar andere met mij, die leerlingen zijn van de Sociaal-Econo mische school weten, dat zij het beste van het beste genomen hebben van wat ons bestuur de leden kan aanbieden. Van af deze plaats mijn hartelijke dank aan be stuur en de leider en docenten dezer school. Deze school, die niet alleen zegt dat wij vrije zelfstandige mensen zijn maar ook overtuigt en leert, dat het zo is. De school, die de arbeider ontwikkelt en inzicht geeft in sociale zaken in Gods dienst. in bedrijfseconomie, onze moeder taal weer eens in haar fijnheden oprakelt. Kortom de arbeider ontwikkelt, zodat hij inzicht heeft in vele dingen, die in de wereld gebeuren. Straks over 14 dagen is de eerste groep klaar. Na 3 jaar studie in een prettige omgeving en met prettige docenten ontvangen zij hun diploma. Deze mensen weten, hoe erg het is lid te zijn van een personeelsvereniging, zij weten, dat het betekent een mes zetten in de rug van hun eigen organisatie; zij weten met hoeveel moeite en strijd dat alles wat wij nu hebben, is verworven. Daarom van af deze "plaats, gij leden, die lid zijt van een personeelsvereniging, bedenkt u voor het te laat is en volgt de raad van onze Bisschoppen en K.A.B.-bestuur op. Maar nog meer komt allen luisteren en kijken bij de uitreiking van de diploma's en rapporten op de dag, die nader bekend gemaakt zal worden. Dan zult u zien uw schoolmakker, die altijd een 4 voor reke nen en een 5 voor taal had, misschien voor geschiedenis een nul had, maar nu met de hoogste cijfers gaat strijken. Dan zult u zien dat verloofde paartje, dat de moeite heeft genomen zich te ontwikke len. Dan zult u zien de huisvaders met vele kinderen, die toch tijd en interesse hebben voor het gebodene door ons be stuur. Deze mensen zoeken alleen geen pret maar ook een terdege ontwikkeling. Nogmaals dank ik het geachte lid v. d. S. en de „Nieuwe Schiedamse Courant" Laten de leden, die belangstelling hebben in het geschrevene, dit warm houden tot de eerstvolgende vergadering. Dan be looft deze vergadering te worden een goed bezette vergadering waarin op pret tige wijze elkanders meningen kunnen worden gepeild. Ik dank u redactie voor de plaatsing van dit stuk. DE EERSTE SCHRIJVER. Bij ons op kantoor staat een oude Kolf stok. Daar moest ik aan denken toen ik in ons lijfblad „De Nieuwe Schiedamsche C urant" dat aardige stukje van onze archivarische vriend Ambalas over die oude Schiedamse kolvers. Ik ben die kolfstok eens wat nader gaan bekijken. Het is een stevige houten knuppel (bijna 2 meter lang). Je kunt hem haast niet tillen. Er staat onderaan een in scriptie op een ijzeren plaatje met „Kolf- concours 1892". Helemaal onderaan, waar de stok met een koperen blad be schermd is, lees ik „Juny 1792—Juny 1842". Het is dus waarschijnlijk een jubileum-geschenk geweest bij het vijf tig jarig bestaan van de club. Bij het honderdjarig bestaan is de laatste eige naar zo attent geweest er een herinne- ringsplaatie op te laten slaan, dat was dus in 1892een stok die heel wat be leefd moet hebben. Ik heb hem eens heel eerbiedig' in de hand genomen en wij zijn samen een praatje begonnen. „Mijn laatste eigenaar was de heer G. J. Vincent" zei hij, „de man die Uw archivaris in zijn artikelen noemde. Hij won met mj de frrde prijs, een zil veren inktpot. D j inktpot heeft hij thuis.in de kast gezet bij de verzameling zilveren medailles. Het hele zaakje is in 1906 verkocht toen hij met zijn. broer M. J. Vincent (die de btljartprijzen uit reikte, z^als U gelezen hebt) de firma Gebr. Vincent begon op de Buitenhaven weg. Zij waren toen beiden reeds meer dan zestig jaar. Deze heren waren behalve goede kol vers ook uitstekende vissers. Elke Woensdagmiddag zaten ze samen op het kantoortje aan de Buitenhavenweg hun simmetjes en visgerei uit elkaar te peu teren. Dan waren ze voor niemand te spreken. Donderdags trokken ze er ai heel vroeg op uit om een uur of vier in de ochtend en 's middags kwamen ze vrolijk thuis met een flinke portie baars of met een paar indrukwekkende snoeken. Waar ze hun dobbertje uitgooi den hebben ze nooit aan iemand verteld. Zij waren heel geheimzinnig met vis- watertjes, veel te bang, dat anderen die plekjes ook aan de weet zouden komen. Soms stonden ze ergens op een brug getje, een andere keer waren ze op het erf van een boer, die ze goed kenden, maar altijd wisten ze precies, waar er wat óp te halen zou zijn. Jaen 's avonds in de sociëteit „De Vriend schap", aan het eind van de Nieuwe Haven, dicht bij de Vlaardingse Dijk konden ze dan gezellig pochen over hun vangsten. Bij die sociëteit was ook de Kolf-baan Die was overdekt, zoals tegenwoordig de kegelbanen zijn. Ze speelden meest al 's avonds. Zij dronken er ook borreltjes bij: één hele om te beginnen en dan verder al leen maar halfjes. „Hé", zei ik „dat is vreemd waarom halfjes?" „Dat zal ik je uitleggen" glimlachte de kolfstok een halfje kostte de helft van een hele". „Dat snap ik" antwoordde ik, want ai hebben we dan op school alleen maar sommetjes over appelen, peren en een boertje, dat met eieren naar de markt gaat gehad, een halve borrel kost na tuurlijk de halve prijs van een héle bor rel. „Met rekenen, zoals je dat bij de broe der op school geleerd hebt" grinnikte de kolfstok, „heeft dit niets te maken want, moet je weteneen halve bor rel was bij een waard met een vlotte hand altijd veel meer dan de helft van een hele „Wat een slimmerds" vond ik. „Ja, het was vroeger een heel andere tijd, beste jongen toen wérkten de mensen nog hard". „Behalve 's Woensdags-middags en Donderdags" plaagde ik. „Maar verder elke dag van 9 tot 5 en dan 's avonds van 7 tot 9 Tussen de middag móest een kleine jongen bij hen thuis de boterhammetjes halen. Die za ten in een blikken doos met een slotje erop. Als dat jongetje hij is nu chet- tekenaar bij de firma! IJ kent hem wel die vriendelijke meneer met zijn grijze krulletjes, een bekend Orpheus- zanger ik zeg als dat jongetje de boterhammetjes voor de heren kwam halen, namen de dames thuis gauw de gelegenheid waar om hem allerlei kar weitjes te laten opknappen, om hem al lerlei boodschapjes te laten doen „Ja, Ja," zei ikHet ging toen allemaal nogal gemoedelijkmaar als je het niet erg vindt, stokzet ik je nou toch maar weer terug in je hoekje. Daar heb je al zoveel jaren ge staan. Als ik er behoefte aan voel eens méér van „de goeie ouwe tijd" te horen, babbelen we nog wel eens." „Zoals je wilt", zuchtte hijen verzonk in genoegelijke herinneringen. SEBASTIAAN. Naar wij vernemen is mgr prof. dr R. R. Post te Nijmegen benoemd tot Huis- prelaat van Z.H. de Paus. Deze mededeling is gisteren gedaan door Z.H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht tijdens een gecombineerde vergadering van de St. Radboud stichting en het Centraal Comité voor de Katho lieke Universiteit, welke gisteren te Nij megen werd gehouden- Mgr Alfrink heeft deze vergadering persoonlijk voorgezeten en deelde mee. dat deze benoeming was geschied op ver zoek van het gehele Nederlandse Episco paat, om daarmee aan mgr Post zijn er kentelijkheid te betuigen voor diens werk zaamheid als voorzitter van de Raad van Bestuur van de St. Radboud Stichting. Deze hoge onderscheiding, aldus mgr Al frink, is een uiting van de uitdrukkelijke waardering, die het gehele Episcopaat koestert voor de arbeid door mgr Post in verschillende functies verricht. Mgr dr prof. R. R. Post, die in 1894 in Kloosterburen geboren werd. was reeds sinds eind 1947 Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus en hij is hoogleraar aan de R.K. Universiteit in de faculteit der God geleerdheid. Het Centraal Comité van de Katholieke Universiteit te Nijmegen is de top-organi- satie van de parochiële comité's, terwijl een ander doel van dit Comité is de pro pagering van de universiteitsgedachte. Hedenmorgen heeft dc procureur-gene raal van het Arnhemse gerechtshof, mr N. S. Hoekstra, tegen de 53-jarige land bouwer D. J. L., te Heelweg bij Varsse- veld, wegens drievoudige moord op zjjn buren, bevestigend gerequireerd van hei vonnis van de Arnhemse rechtbank, n.l. levenslange gevangenisstraf. L. heeft op 29 Juli 1952 een zuster en twee broers van de familie te Lindert om het leven gebracht door gif in hun stamp pot te mengen, terwijl er niemand thuis was. De Franse voorpost in Laos, Moeong Hoea, 140 km. ten Noorden van Loeang Prabang, is Maandag j.l. door de Viet minh bezet. Sedert haar terugtocht van Loeang Prabang naar het. Noorden had de Vietminh bijna zes bataljons bij Moeong Hoea samengetrokken. Van het garni zoen van de post heeft men nog steeds niets gehoord. Men acht het echter waarschijnlijk, dat het zich in de rich ting van Loeang Prabang terugtrekt. Franse infanterie, gesteund door de luchtmacht, heeft Woensdag, na een strijd, die de gehele voorafgaande nacht heeft gewoed, aanvallen van de Viet minh op de post Duk He. ongeveer 50 km ten Zuiden van Hanoi in Vietnam, afgeslagen. Verder naar het Noorden zouden keurtroepen van de Vietminh ge poogd hebben de Franse defensielinie rond de Tonkinese Delta binnen te drin- gen. Generaal Henn Navarre, de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indo-China, is Woensdag naar Hanoi gevlogen De 21-jarige Poolse vlieger Kaszwenski, die zoals wij in een deel van onze oplage van gisteren meldden de tweede Mig binnen enkele weken op het Deense eiland Bornholm aan de grond zette, na een plotselinge ontsnappingsduikmanoeu- vre uit het Poolse eskader, waarmee hij op oefening was, blijkt een vriend te zijn van Franciszek Garecki, de piloot van de eerste Mig. De Deense autoriteiten hebben de piloot naar Kopenhagen overgebracht en zullen hem vermoedelijk op dezelfde wijze behandelen als zijn voorganger, die thans in de V.S. vertoeft. Het toestel za), even eens als in het vorige geval, vermoedelijk weer aan Polen worden teruggegeven. Een woordvoerder van de regering zeide. in het formele, de koude oorlog negeren de taalgebruik, dat de landing zou wor den behandeld als „een normaal geval van ongeoorloofde binnenkomst in Dene marken." De Poolse gezant in Denemarken, Kei- les-Krausz heeft al een bezoek aan het Deense ministerie van buitenlandse zaken gebracht om over dit nieuwe geval van desertie te praten. Rond het vliegtuig, dat bij zijn landing enigszins beschadigd werd, heeft de Deense politie een krachtig cordon ge- stationneerd om alle belangstellenden op veilige afstand te houden. Deense lucht vaartexperts hebben zich intussen naar de landingsplaats gehaast om ook deze Mig weer aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Onbevestigde geruchten willen, dat het toestel nog moderner is dan het eerste. het hevel op zieh te nemen over het (Van onze correspondent) NEW-YORK, Mei. Een leidenti republikeins dagblad pastte onlangs op in bet oogvallende wijze tactiek toe van te zwijgen over die republikeinse senator, die aspiraties beeft om in 1956 Eisenhower in het Witte Huis op te volgen: de heer Joe McCarthy. Dat juist op dit ogenblik, nu McCarthy in Washington „the talk óf the day" is, dit republikeinse dagblad geen enkele beschouwing wijdde aan de ambitieuze ondernemingen van deze senator met alle consequenties vandien, zegt echter meer dan welk lang hoofd artikel ook. De republikeinen beginnen zich met McCarthy, die vóór de verkiezingen nog wel hun enfant chéri" was minder gelukkig te voelen: de hele republikeinse pers zit met zijn ontstellend gedrag wat verlegen te kijken. Niettemin zijn er verschillende republikeinse dagbladen die het kind bij de naam noemen en duidelijk zeggen waar het op staat. Het conservatief-republike.nse blad „New York World Telegram" noemde Mc Carthy een „bluffende ruziezoeker" Dan valt het blad in dat verband de eigen partij als volgt aan: „Het wordt tijd dat de republikeinen in het Congres beginnen te begrijpen welke schade ze zullen aanrichten als ze Mc Carthy cum suis niet onder controle krij gen. De partij, die eens de Grand Old Party werd genoemd, heeft sedert de terugkeer tot de macht weinig zin voor verantwoordelijkheid getoond. Inplaats van tenminste de schijn van partijdisci pline en fatsoen' te geven, tracht de partij haar guerilla-elementen te bevredigen en dwingt de president zich vooral op de steun te verlaten van democraten, om zo doende zich van de uitvoering van zijn politiek te verzekeren". Dat zulke stemmen In de republikeinse partij luid worden is tenminste één gun stig gevolg van Mc Carthy's voor zijn eigen partij steeds gevaarlijker wordende agressiviteit, zoals we die indertijd bij de Bohlen-affaire en daarna bü zijn afspraak met de Griekse reders voor hei eerst dui delijk hebben kunnen beleven. McCarthy's gevaarlijkheid zou onder een democratische administratie nooit zo dui delijk aan de republikeinen geworden zijn, als nu zij zelf onder zijn „oppositie" te lijden krijgen. Naast krantenkoppen begint de senator nu tenminste ook verwijten en openlijke verachting van partijgenoten te oogsten. Ofschoon hij zich in zulk een dikke huid schijnt te verheugen, dat dit niet vee] te zijner verbetering zal mogen baten. Het tekent intussen de stemming tegen over deze veelbesproken senator, dat in de politieke salons in Washington op merkingen over hem gehoord kunnen wor den, die onder de Truman-administratie niet luid werken. Maar terwijl iedereen zich opwond over de. ruzies, die Mc Carthy in de afgelopen weken met zijn politieke boezemvriend senator Knowland en vooral met de mi nisters Dulles en Stassen maakte, bleef president Eisenhower voor „n na even te rughoudend om een positieve houding te genover McCarthy aan te nemen. Deze houding van de president heeft hier. vooral op de liberale republikeinen, een diepe indruk gemaakt en alom begint men zich af te vragen tot welk punt mr Eisenhower bereid is in zijn toegeeflijk heid te gaan. Men is er niet meer zeker van of zijn voortdurende houding tot het compromis een uiting is van onzekerheid en over schatting van McCarthy's macht en in vloed en gevaar, of dat die houding als weloverwogen tactiek is bedoeld. Men be gint meer tot de eerste overtuiging te neigen. Vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat de president, inplaats van zijn gezag te bevestigen, juist nu die in de eerste maanden van zijn ambtstijd het sterkste is, zich bereid toont dat niet te doen omwille van de lieve vrede en har monie. Doch het niet daarvan gebruik maken, staat ongeveer gelijk met het laten glippen van die macht, want McCarthy en de hele groep isolationisten, die het oneens zijn met Eisenhower's buitenland^ politiek, worden steeds agressiever. Een grote test voor Eisenhower's lel ding en fundamentele houding tegen over McCarthy zal nog komen, wanneer de laatste te gelegener tijd weer akten zal opeisen, die de F.B.I. verzamelt over personen, om te zien of zij „secunty- risks" zijn. In deze akten bevinden zich alle moge lijke serieus en niet serieus te nemen in formaties, wordt letterlijk alles verzameld van buurvrouwenkletspraat tot politie- certificaten. Om die reden hebben daarom de Roosevelt- en Truman-regeringen zich te enenmale verzet om deze mappen met materiaal senaatscommissies ter Inzage te geven. McCarthy blijft echter telkens op nieuw inzage van die mappen eisen. De ellende zou natuurlijk niet te overzien zijn, wanneer Eisenhower hem daarin zou toe geven. Alles saamgenomen komt het er dus op ueer dal men op hel ogenblik hier nog niet zo zeker is of Eisenhower wel ziet, welke enorme moeilijkheden McCarthy hem nog kan bereiden. Vooral als men verder kjjkt dan de actuele problemen, die McCarthy hem geeftwant het doel van de senator ligt veel verder dan het bepaalde detail waar hjj zich, al naar het hem uitkomt, mee bezighoudt. In repu blikeinse kringen gaat het hardnekkige gerucht, dat de Senator een zorgvuldige puhlicileilscampagne voor zichzelf op bouwt, daar hjj, zoals reeds werd gezegd, zich tot doel heeft gesteld, om Eisenho wer's opvolger te worden. Vandaar zijn inspanningen om zijn naam in de krantenkoppen te houden. Ook stuurt hij duizenden boeken over zichzelf rond en twee nieuwe „opzienba rende" onderzoekingen op zijn program één zal rubberzendingen van Malaya en Ceylon naar Rusland en Mao's China be treffen, met de andere hoopt hij belas tingschandalen op te kunnen graven Wie die ambities van McCarthy wat naïef aandoen, mag echter wel bedenken dat er in het Midden- en Zuid-Westen van Ame rika voor hem nog een sterke sympathie bestaat. Een oliekoning in Texas zou zelfs zo gaat het gerucht, al 1 millioen dollars in uitzicht hebben gesteld voor McCar thy's verkiezingscampagne Maar 1956 is nog ver. En als McCarthy doorgaat zich in zo'n tempo gehaat te ma ken als hij nu doet, zullen zijn aspiraties allerminst enige kans tot verwezenlijking hebben. 450.000 man tellende leger van de se Unie. Hij zal tot October, wanneer natte moesson, die militaire °P, bijna onmogelijk maakt, G'" tjjd hebben om zjjn plannen op te De collecteur Joh- Roosdorp te Rotter dam verkocht serie B van no. 20862 in delen en wel tweemaal een kwart lot en de rest in tientjes en twintigjes, alles aan verschillende gegadigden. Onder prijzen van ƒ200,— is de goede volgorde als volgt: 6213 7318 7363 8846 etc. Naar Radio-Praag vanmorgen omriep, is de vrjjlating van de Amerikaanse jour nalist William Oatis het resultaat ge weest van een persoonijjke boodschap van president Eisenhower aan dc Tsjechische president Zapotocky. Het Witte Huis heeft de mededelingen van het Tsjechoslowaak- se radio-station bevestigd. Op 30 Maart, aldus de radio, feliciteer de Eisenhower president Zapotocky met diens verkiezing. Hij maakte van deze ge legenheid gebruik om zich bereid te ver klaren, bepaalde onderwerpen met de Tsjechische regering te bespreken als deze Oatis in vrijheid stelde. Zapotocky dankte voor Eisenhower's gelukwens en kondigde aan dat hij op grond van een bepaald wetsartikel, het welk de president het recht tot het ver lenen van amnestie geeft, de rest van Oatis' straf had kwijtgescholden. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Eisenhower thans bereid is te onderhandelen over opheffing der sanc ties, die door de Ver. Staten destijds na de gevangenzetting van Oatis tegen Tsjecho-Slowakije zijn toegepast. Het Arnhemse gerechtshof heeft van ochtend de 33-jarige Bussumse los-wcrk- man M. C. P. en de 44-jarige Bussummer H. P. veroordeeld tot respectievelijk 12 jaar en 18 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Beiden waren, zoals bekend, er van be schuldigd, dat zij op 17 Juni 1947 de 58- jarige boswachter A. van der Schagt te Hilversum van het leven hadden beroofd Bovendien hadden zij zich schuldig ge maakt aan inbraak in een villa te Laren in het Gooi in October 1946. Veertien dagen geleden toen het Arnhemse hof de zaak behandelde, vroeg de procureur-ge- nêraal bevestiging van het arrest van het Arnhemse hof, n.l. 20 jaar gevangenisstraf voor lek. De hoge raad had dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Arnhemse gerechtshof. Evenals vorig jaar worden de telers van vroege aardappelen wederom in de gele genheid gesteld om ontheffing aan te vragen van het voorschrift dat slechts eenmaal in de drie jaren op hetzelfde per ceel aardappelen mogen worden geteeld, welke voorschrift in het Besluit Bestrij ding Aardappelmoeheid is vastgelegd. De ontheffing houdt in, dat een perceel waarop dit jaar vroege aardappelen wor den geteeld, na één jaar andere gewassen, wederom voor de teelt van aardappelen mag worden bestemd. Teneinde voor deze ontheffing in aan merking te kunnen komen, dienen alle aardappelen op het perceel waarvoor ont heffing wordt gevraagd vóór 20 Juni te zijn gerooid. Aanvragen om deze ontheffing, dienen vóór 1 Juni schriftelijk te worden inge- di-.td bij de Stichting voor de Landbouw in Zuid-Holland, Anna Paulownastraat 22 te 's-Gravenhage, of indien zulks is be kend gemaakt, bij de veiling waarvan men lid is. Later binnenkomende aanvragen zullen niet in behandeling kunnen worden genomen. Bij elke aanvrage dient duidelijk te worden vermeld, waar het betreffende be drijf gelegen is. Op 20 Juni a.s. zuilen alle aanvragen op de respectievelijke bedrijven worden ge controleerd. Mocht bij deze controle blij ken, dat op percelen waarvoor ontheffing wordt gevraagd, alle aardappelen nog niet zijn gerooid, dan zal voor deze per celen de ontheffing niet kunnen worden verleend en zal hiervoor derhalve het be sluit normaal van kracht zijn. Deze ontheffing behoeft niet te worden aangevraagd voor percelen, welke zijn gelegen in de gemeente 's-Gravenzande, het gebied van Hoek van Holland, dat ten Noorden wordt begrensd door de ge meente 's-Gravenzande, ten Oosten door het Nieuw Oranjekanaal, ten Zuiden door de Nieuwe Waterweg en ten Westen door de kust van de Noordzee; het gedeelte van de gemeente Monster dat ten Zuiden wordt, begrensd door de gemeente 's-Gra venzande, ten Oosten door de Gantel, ten Noorden door de Zwartedijk en de Molen weg en ten Westen door de Noordzee. In dit gebied is namelijk op verzoek van de Stichting voor de Landbouw in Zuid- Holland door de Minister een zodanige ontheffing verleend, dat op grond waarop in enig jaar aardappelen zijn geteeld, wel ke vóór 20 Juni van dat jaar zijn gerooid, in het tweede daaropvolgende jaar we derom aardappelen mogen worden ge teeld. Voor aardappeltelers op percelen, welke niet behoren tot een land- of tuinbouw bedrijf (volks- en particulieie-tuinen) gel den bovenstaande ontheffingsregelingen niet. Rodenrijsevaart 0.468, Zweth 0.444. Klap- wijkseweg 0.492, Noordeinde 0 352, Vaart Oude Leede voor de sluis 0.352, Vaart Oude Leede door de sluis 0.258, Schie 0.702. üelfgauw 0.516, Naaldwijk 1.430, Honselersdijk 1.522, KwintsheuJ 1.312, We verskade Maassluis 1.132. Weverskade Tol 0.936, Zuidbuurt 1.148, Bonervliet 0.720, Oostgaag 0.632, Zuidbuurt l.m. 1.100 Vlie- landseweg 0.516, Leidse vliet 0.632. Veen- weg 0.632, Dorpsvaart 0.492, Kastanje we tering 0.772, Haantje 0.820, Harnas 0.750, Poeldfik 1.640, Zwartendijk 0.208, Mapol- der 0.i64, Pa^lujolen 0.16e-,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2