Stormvloed had pas in het jaar 2000 mogen komen Verzilting had meer belang stelling dan de veiligheid BEROEPSKEUZE HEEFT VELE WENSEN POLITIEK in het bouwbedrijf Televisiescherm wordt druk bezet Dannebrogbracht koninklijke gasten naar In Deense hoofdstad herleefde een sprookje „Britse schepen vervoerden troepen van Rood €111113*' Als een trotse witte zwaan Ingenieurs verwachten alle heil van dichting der zeegaten „Beschimmeld grapje" Ontstellend gebrek aan kennis bij de ouders Kath. aannemers tegen streven naar socialisatie Internationale program ma 's Lid McCarthy's onderzoekcommissie verklaart: Stralende vorstin Het doek ging even op 30ONDERDAG 21 MET 1953 PAGINA 3 Noordzee een blinde vlek Hoe herhaling te voorkomen 120 Millioen kub. meter per getij Naar grotere waterschaps- ringen Stormvloed hield zich nog in Sprekende over het onderwerp „Wa tersnoden" gaf ir P. J. Wemelsfelder hoofdingenieur van de Rijkswater staat, in een viertal punten een alge- i Geen socialisatie Londen gelast onderzoek Kasteel Kronborg mist een spits Hornbaeck juichte en vlagde Drommen mensen Sprookje herleefde Formosa publiceert cijfers DE OMMELANDEN- KWESTIE BLIJDE GEBEURTENIS BIJ DE HABSBURGERS TABAKSINSCHRIJVING TE ROTTERDAM Niet gereed tot afweer! (Van onze Haagse redactie) „Heeft de stormvloed ons overvallen, ja of neen?" Deze vraag legde de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, voor aan de drukbezochte bijzondere ledenvergadering, welke het Koninklijk Instituut van Ingenieurs gisteren in „Diligentia" te Den Haag heeft gehouden. Deze bijeenkomst, bijgewoond door de ministers dr Drees, rnr Algera en ir Witte, een zestal Kamerleden uit de Watersnoodcomini^sie, alsmede door ver scheidene autoriteiten van leger, vloot, Rijks- en Provinciale W aterstaat, P.T.T. en Ned. Rode Kruis, was geheel gewijd aan „De stormvloed van I Februari 1953". De gestelde vraag meende ir Maris in zoverre met „neen" te moeten be antwoorden, dat er rekening werd gehouden met een theoretische kleine kwade kans, welke in een onbestemde toekomst wel eens werkelijkheid zou kunnen worden, mede in verband met het feit, dat de vaderlandse bodem 20 cm per eeuw verzakt. Een bevestigend antwoord dient echter op die vraag te worden gegeven, omdat volgens de gangbare opvatting pas in het jaar 2000 op de mogelijkheid van een dergelijke vloed behoefde te Worden gerekend en we dus nu niet gereed waren om een zó machtige Watergolf af te weren. De strijd, die de laatste jaren in het kader van vier- en vijf-eilanden- Plannen is gevoerd was zelf primair gericht tegen de verzilting en secun dair op de verhoging der veiligheid. Dit laatste element werd zeker niet Zo belangrijk geacht, dat daarvoor al het andere als sociale en culturele zorg, industrialisatie en productiviteitsverhoging opzij diende te worden gezet. meen beeld van de stormvloed: het ramphoogwater Is extreem hoog ge weest, over een grote uitgestrektheid zelfs 50 tot 70 em. hoger dan ooit werd gemeden; de uitgestrektheid van het maximum was bijzonder groot; de duur van het fatale hoogwater was onge woon lang; het derde achtereenvolgen de stormvloed-hoogwater (op Zondag middag) gaf de fatale doorslag door vele doorbraken. Daartegenover onder scheidde deze stormvloed zich in zijn algemeen karakter niet van andere. Van bijzondere verschijnselen als een vloedgolf of een zeebeving is geen sprake geweest. BIJ elke ramp worden er jachtinstinc ten wakker, die naar .schuldigen' doen zoeken, aldus de directcur-ge- heraal. Men vergeet daarbij licht, dat we hier kregen te doen met cijfers als nog nimmer waargenomen. Deze superstorm heeft al het voorgaande in de schaduw Besteld. Vóór de fatale datum werd de veronderstelling van een dergelijke ranJP dan ook beschouwd als „een beschimmeld grapje" van lieden, die in een ivoren toren contact met de werkelijkheid hadden j V "intussen is echter deze stormvloed van I rampzalige afmetingen helaas werkelijk- heid geworden Serieuze tekortkomingen ziin er volgens ir Maris' voorlopige indruk niet waargenomen. Die van geringere om vang, zoals het in stand houden van dui kers 'met een te geringe waterkeringsca paciteit, worden thans zeer nauwkeurig nagegaan. De Delta-commissie, welke met grote voortvarendheid werkt, hoopt regelmatig interim-rapporten uit te brengen, waarvan bij het voorbereidende en uitvoerende werk kan worden geprofiteerd. Ondanks haar zware bezetting heeft ook zij even wel de wijsheid niet in pacht, meende ir Maris die besloot met de wens uit te spreken, dat door de eendrachtige samen werking' van ons volk, dat de slag man moedig heeft geïncasseerd, de ramp spoe dig voltooid verleden tijd mag zijn. Nadat prof. dr P. Groen, adj.-directeur der afd. Oceanografie en maritieme me teorologie van het K.N.M.I. te De Bilt, een voordracht had gehouden over de be grippen „Storm en stuwing", gaf dr K. R. Postma, directeur der afd. Weerdienst en Luchtvaartmeteorologie van dit instituut, een referaat over „Storm- en stormvloed- Prognose". Deze stelde daarbij vast, dat de duur Van de storm 23 uur wel uitzonder- 'iik lang is geweest voor de laatste halve eeuw, welke in 1917 een record van 11 f*Ur opleverde, dat zowel in 1925 als in 1926 met 1 uur in totaal dus 12 uur Beslagen Werd Maar daar bleef het dan °«k bij. De windsnelheid echter, welke op 5 No- vernber 1948 op Vlieland werd waargeno men minstens 53 meter per sec., maar Precies weet men het niet, omdat de pen van de registratie af werd geslagen is op 1 Februari j.l. niet bereikt. Voor een goede prognose is een zo Nauwkeurig mogelijke bepaling van de op de Noordzee noodzakelijk. Het .antal waarnemingen hier staat echter ®een verhouding tot het aantal te land Gebleken is verder, dat deze storm vloed zich nog niet in zijn uiterste kracht heeft getoond. Ongunstiger combinaties van reële mogelijkheden kunnen oorzaak zijn van nog hogere stormvloedstanden. De stormvloed 1953 beeft zich dus, bij wijze van spreken, nog wat ingehouden. Bij volikomen dezelfde meteorologische omstandigheden kan de situatie nog kri- tieker worden. Het springtij van 18 Ja nuari jl. bij voorbeeld was aanmerkelijk hoger dan dat van 1 Februari. Dit aspect heeft uiteraard thans alle aandacht, daar het van betekenis is voor de vormgeving van verdere plannen. Ir Wemelsfelder acht het niet zeker, dat de St Elisabethsvloed overtroffen is. Bij het treffen van vergelijkingen met oudere zware stormvloeden mag niet uit het oog worden verloren, dat 500 jaar vroeger het land aanmerkelijk hoger lag, misschien zelfs 100 cm- of meer. Dat des ondanks de gevolgen van de St Elisa bethsvloed zo desastreus waren, zou er op kunnen wijzen, dat hij niet bij die van 1953 'heeft achtergestaan. Het is zelfs niet uitgesloten, dat er toen hogere standen zijn opgetreden. Van wetenschappelijke zijde wordt niet veel waarde gehecht aan de befaamde merksteen in het kerkje nabij s' Gravendeel. Na de middagpauze behandelde ir J. S- Klein, directeur-hoofdingenieur van de Prov. .Waterstaat van Zuid-Holland, het chapiter „Dijkbreuken".. Hij kwam daar. bij o.m. tot de conclusie, dat de dijkdoor braken hoofdzakelijk ontstonden doordat de hoge waterstanden de dijken over spoelden, daarbij het „binnenloop" aan tastend en zodoende ondermijnend werk. ten. Dit deed deed zich vooral voor bij de op het Zuiden en Oosten gelegen dij ken, omdat deze de minste „overihoogte hebben Maar ook golfoverslag en af- sehuiving hebben een boze rol gespeeld. In enkele gevallen zijn onregelmatighe den in het dijktracé, zoals de aansluiting van havendijken, fnuikend geweest. Soms ook het feit, dat in voorafgaande jaren voor het uitvoeren van werken in de dijken was geroerd. Tot de mogelijkheden ter voorkoming van een herhaling van de jongste ramp zijn te rekenen verhoging der bestaande dijken en voorzieningen aan de bimnen- belopen. Dit is echter zeer kostbaar we gens de grote lengte en daarbij moeilijk uitvoerbaar tengevolge van de dijksdor- pen. Mede door de nevenvoordelen hoopt tr Klein persoonlijk zeer sterk, dat de Delta-commissie de afsluiting der zee- Een congres, dat weidse en practische perspectieven heeft geopend en dat belooft vruchtbare resultaten te dragen, heeft de voorzitter van de Katholieke Centrale voor Beroepskeuze, prof. dr Th. Snijders, de Woens dag te Utrecht gehouden Studiedag van dit instituut genoemd. Daarbij doelde hij naar alle waarschijnlijkheid op het besluit van het congres om de op deze bijeenkomst naar voren gebrachte wensen en suggesties in schriftelijke vorm ter kennis van de onderwijsautoriteiten te brengen. Onder de hier bepleite desiderata be-wing en tijdelijke horen o.m. de stichting van een centrum I praktijk. gaten zal aanbevelen. Het zou een ze gen zijn voor Z.W.-Nederland, als alle dijken hierdoor tot slaperdijken wer den gedegradeerd .In het begin dezer eeuw zou dat technisch nog onmogelijk zijn geweest doch thans zijn de onge twijfeld nog uiterst omvangrijke moei lijkheden te overwinnen. Ook prof. ir P. Ph. Jansen van de Tech nische Hogeschool, die de sprekersrij af sloot met een verhandeling over het „Dijkherstel", wees erop, dat de hulpmid delen zoveel krachtiger zijn geworden dan in 1808, toen na de ramp bij Krui- ningen de dichting van het dijkgat werd aanbesteed voor 525.000, voor die tijd een enorm bedrag. Maar de moeilijkhe den zijn nu ontelbare malen groter dan anderhalve eeuw geleden. Zo trekt door de dijkbres bij Schelphoek, welke 300 m lang 20 tot 35 m. diep is, gemiddeld pl.m, 120 millioen m3 water per getij naar bin nen: dat is hetzelfde vermogen als dat van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Hol land! Er zijn echter ook nieuwe ideeën. Eén daarvan, dat wellicht tot een zeer bruik bare werkwijze kan leiden is dat van de fa. Zanen en Verstoep om een opgespo ten zanddam beter bestand te maken te gen de stroom door het aanbrengen van een drainering d.m.v. een filterhuis in het hart van de op te spuiten dam. Tijdens het debat, dat werd geleid dooi de voorzitter van het instituut, oud-mi nister dr J. A. Ringers, merkte ir Van Nooten op, dat het systeem der water schappen zuinigheid in de hand werkt, omdat de ingelanden zelf de kosten moe ten dragen. De waterschappen moeten z.i weliswaar behouden blijven, doch zij die nen verjongd en op veel bredere basis geschoeid te worden. Hoewel hij niemand verwijten wilde maken, achtte spreker het toch noodzakelijk, dat wanneer we een beter dijkstelsel krijgen ook het be heer daarvan verbeterd wordt. In verband hiermede verklaarde ii Klein, dat er inderdaad grotere water- schapsringen worden gevormd. Dit ge schiedt met inschakeling van kapitaal krachtige ingelanden en de stedelijke be volking. Hierdoor wordt de bestuurscapa- citeit groter en de beurs ruimer. Dit is reeds het geval of staat te gebeuren o.m. met de hoogheemraadschappen Schieland, Delfland, Rijnland Hoekschewaard en Voorne-Putten. Ook prof. Thierry verklaarde zich een groot voorstander van het afdammen der zeegaten, „wat dat ook moet kosten". Hij oordeelde dit belangrijker dan de „schuld vraag". Het jachtinstinct, waarvan ir Maris had gewaagd, zag hij liefst gesu blimeerd door meer te zoeken naar zonden dan naar zondebokken. Niettemin meende ir Van Teilegen nog te moeten betogen dat de schuld niet ligt bij polderbesturen, waterschappen, water staat of Regering maar bij de ingenieurs wereld, die zich onvoldoende het bestuur van het land aantrekt Wij hadden niet dé indruk, dat deze uitlating in dit milieu geheel au sérieuze werd genomen. Voor het overige werd bij deze op hoog peil staande gedachtenwisse- ling, waaraan o.a. 0ok prof. Thijsse ter loops deelnam, uisluitend opbouwende critiek geuit. „1" 0lhheen. De Noordzee is als een blinde *5. Waarboven zich bovendien nog vaak 0rnPlicaties voordoen. Om deze reden is direct na de ramp beslo1en, een Nederlands weerschip in dit waterveld te stationneren om betere ^rekeningen te kunnen maken van de afwijkingen der getijtafelstanden, welke hu dagelijks tweemaal aan de radio Worden gegeven ten behoeve van het dijkherstel. Van dit schip is reeds zeer veel profijt getrokken. Op het ogenblik valt nog niet te zeg gen, wat de kansen zijn, dat een derge lijke storm in het Noordzeegebied zich herhaalt, aangezien een uitgebreid onder zoek hiernaar nog gaande is. Kroonprms Carl Gustav van Zweden Wordt nu reeds gewend aan de plichten die hy eens als koning sal moeten ver', vullen. Hier ziet U hem, terwijl hij de winnaar van een jeugd-fietswedstrijd gelukwenst met zijn overwinning Het gaat alles nog een beetje onhandig maar, al doende leert men waarneming in de voor uitwisseling van denkbeelden en experimenten in zake de beroepskeuze voorlichting, geopperd door de heer H. v. d Vlist, directeur van de Ned. Stichting voor psychotechniek. Voorts bevordering van de kennis der beroepen zowel op de lagere school als op de U L O -scholen, in dier voege dat dit onderricht een in tegrerend deel van het onderwijs gaat vormen. Verder opneming van de be roepskennis in het leerplan van de op leidingsinstituten voor onderwijzers. Dit laatste is een denkbeeld van de heer Sarneel, lid van het K.O-V., die op deze bijeenkomst nogal harde noten kraakte over onze opleidingsinstituten, welke hij teveel buiten het maatschappelijk leven achtte te staan. Tenslotte uitbreiding van beroepskennis over de gehele linie van het onderwijs voor de vrouwelijke jeugd en verheffing van het welstands peil van onze ambachtsscholen. Voegt men hieraan nog toe het pleidooi van prof. dr Snijders voor verruiming van de financiën van de instituten voor beroepskeuze-voorlichtinig door grotere overheidssubsidie dan thans gebruikelijk en het vermaan van broeder Accursius, hoofd van de V.G.L O--school te Amsterl dam, dat de opleiding tot ambachtslieden in ons land vooral moet gericht zijn op de vorming van uitstekend geschoolde krachten, die kwaliteitswerk kunnen le veren, dan is hiermede het verlang lijstje van het congres zo ongeveer vol ledig. In zijn openingsrede heeft prof. Snij ders er nog op gewezen, dat er bij de ouders in het algemeen een ontstellend gemis is aan kennis van de diverse be roepen, waarin hun kinderen een levens positie kunnen vinden. En toch is die kennis nodig, omdat de ouders een zeer belangrijk aandeel in de beroepskeuze hebben. Voorts merkte de voorzitter nog op, dat een grondige kennis van de beroepsanaly. se noodzakelijk is voor de beroepskeuze- adviseurs en stelde hij een program van wetenschappelijke eisen in het vooruit zicht, waaraan de beroepskeuze-voorüch. ting te zijner tijd zal moeten voldoen. Dan is er op het ogenblik een tendens om de huidige gewestelijke of diocesane organisatie van de beroepskeuze-voor lichting te vervangen door een provincie. Ie indeling. Een voor dit doel gevormde commissie heeft dit punt in studie geno men. Als eerste inleider op het congres trad op drs J. v. Susante uit Nijmegen, die een referaat hield over de functie-analy se. Na het veelzijdig nut van de beroeps- analyse te hebben geschetst, o.a. voor een logische personeelselectie. beroepskeuze, vakopleiding, taakverdeling enz-, consta teerde spreker, dat ondanks het grote aantal methoden voor beroepsanalyse een in alle opzichten geschikte werkwijze nog niet is gevonden. Daarom meende hij te moeten volstaan met het geven van enige practische wenken van algemene aard aan de beroepsadviseurs. Zo beval hij o.m. aan het zich verdiepen in de gehele problematiek van de beroepskeuze, het vermijden van eenzijdige conclusies, re kening houden met de gehele persoonlijk heid van de te testen personen, het bena deren van de concrete sfeer der diverse beroepen en door persoonlijke aanschou- De tweede spreker, de heer H- v. d. Vlist, belichtte de mogelijkheden van de beroepsvooriichting op d'e lagere school en bij de Mulo, waarbij hij de nadruk legde op de noodzakelijkheid reeds vroeg, tijdig een algemeen oriënterende beroeps kennis bij de leerlingen aan te kweken. Op latere leeftijd kan men meer volledig te werk gaan en kunnen ook insiders uit diverse beroepen worden ingeschakeld, maar men dient dan voorop te stellen, dat door hen een volkomen objectieve voorlichting gegeven wordt. Tenslotte vertelden Broeders Accursius en de heer H. v. d. Meyden, direc teur van de Interdiocesane Stichting voor Beroepskeuze interessante dingen over hun ervaringen met de beroepskeuze op scholen. V» Koningin Ingrid van Denemarken (geheel links) en Koningin Juliana (geheel rechts) kijken met veel belangstelling naar de verrichtingen van enige patiëntjes in het instituut voor nabehandeling van lijders aan kinder verlamming te Hornback, waar de vorstelijke personen Woensdag een bezoek brachten. (Van onze correspondent) Op het Woensdag te Den Bosch voort gezette 31-ste Congres van de Ned. Ka tholieke Aannemers- en Patroonsbond, werd o.m. de voorzitter van de Ned. R.K Middenstandsbond, de heer M. Koops uit Venlo begroet. Een aantal afdelingsvoorstellen kwam daarna in behandeling, o.a. dat van de afd. Rotterdam, waarin het hoofdbestuur verzocht werd stappen te ondernemen tegen de bevoorrechting van de zgn. grootbedrijven door de grote opdracht gevers, w.o. Rijk en Gemeenten. Het hoofdbestuur laat niet na in deze diligent te blijven. De voorzitter zeidc, dat deze kwesties vaak op het politieke vlak liggen. Hij zag het aldus, dat een politieke groep de grote bedrijven aan zich trachtte te verplichten, om dan t.z.t. gemakkelijker tot socialisa tie te kunnen overgaan. T.a.v. de classificatie van aannemers deelde het hoofdbestuur bij monde van de voorzitter mede, dat een classificatie-sy steem te verwerpen is, als daardoor de belangen van bepaalde groepen van on dernemers in het gedrang komen. De Bossche diocesane afdeling zag voor de toekomst de uitgifte van werk liever geschieden in kleinere percelen, dan tot heden vaak usance is. Het hoofdbestuur zal de economische zijde van deze aange legenheid door middel van het Bonds orgaan doen belichten. Met ingang van 1 Juli a.s. komt een C.A.O. tot stand, zo werd medegedeeld, waarbij in het vastgestelde uurloon mede de toeslagen zijn opgenomen. De inhou dingen zijn dan op dit loon mede van toepassing. De heer M. Koops, voorzitter van de N.R.K.M., sprekend over de onderhandse aanbestedingen, vroeg met name druk uit te oefenen op de K.V.P., ten einde de PvdA bij het streven naar socialisatie de wind uit de zeilen te nemen. „Daar de politiek zich met ons be moeit", aldus de heer Koops, „moeten wij ons ook met de politiek bemoeien. Spr. beval de aanstaande studiedagen te Scheveningen aan en hjj sprak de ver zekering uit, dat de Ned. R.K.M. steeds klaar zal staan voor de belangen van de R.K. Aannemers- en Patroonsbond. De voorzitter betoogde dat, waar de vakorganisaties zich niet met de politiek als zodanig kunnen inlaten, hier een taak en plicht ligt voor de leden individueel. De heer G. Kunst belichtte tenslotte de noodzaak en het nut der gedegen vak opleiding, waarna rector Klaver als gees telijk adviseur vroeg in het sociaal-eco nomische leven ook steeds de hoge be ginselen te laten praevaleren. Besloten werd de jaarvergadering 1954 in Den Haag te houden. Het bestuur van dB Nederlandse Tele visiestichting is doende te bereiken, dat de televisieverbinding tussen Londen en het Continent zoveel mogelijk profijt aal afwerpen, doordat men naast de uitzen dingenreeks op 2 Juni aan de Neder landse kijkers ook andere programma's uit Engeland en Frankrijk wil tonen en wel dagelijks in de week van 29 Mei t.m. 6 Jnni. Voor het langer handhaven van de verbindingslijn tussen Londen en de andere stations is de N.T.S. bereid, sa men met Frankrijk en België de kosten te dragen. De eerste uitzending uit Londen ge schiedt op Vrijdag 29 Mei a.s. na afloop van de gewone uitzending. Dan zullen in de B.B.C.-studio de drie Nederlandse televisiemedewerkers, die het beeld op 2 Juni met commentaar zullen aanvullen, in Nederland op het televisiescherm ver schijnen en bij de kijkers worden geïn troduceerd. Het eerste grote buitenlandse televisie programma in deze reeks volgt op Zater dag 30 Mei a.s. in het programma „Coro nation's Musichall", waaraan verscheidene bekende orkesten, koren en artisten me dewerken. Dit programma wordt uitge zonden van tien tot twaalf uur 's avonds. De avond daarop wordt een programma uitgezonden (van negen tot half elf): „The passing show". Na de kroningsdag wil men nog op 3 en 4 Juni Engelse programma's geven en op 5 en 6 Juni Franse, die regelrecht uit Parijs komen. Hoewel de verwachting, dat men in deze opzet zal slagen, vrij hoog gespannen is, is de uitzending op deze laatste dagen nog niet definitief. Volgens Robert Kennedy, een lid van McCarthy's „Subcommissie voor onder zoek" van de Amerikaanse Senaat, heb ben Britse schepen in 1952 communistische troepen langs de Chinese kust vervoerd. Een der schepen "was eigendom van een firma te Hongkong, aldus Kennedy tjjdens een onderzoek van de subcommissie naar de handel tussen Oost en West. Kennedy zeide verder, dat in de eerste drie en een halve maand van dit jaar 162 schepen onder Westelijke vlag op com munistisch China hadden gevaren. Dit was door de inlichtingendienst van de Ameri kaanse marine vastgesteld. Onder deze schepen waren 100 Engelse, 12 Noorse, 12 Griekse, 8 Finse, 6 Italiaanse. 4 Franse en verscheidene van andere landen. Volgens Kennedy heeft elk van de bond genoten der V. S. ten minste één lading naar de communisten verscheept, die goe deren bevatte welke door Washington als „strategisch" van aard, doch door de bond genoten als niet-strategisch werden be schouwd. Het ministerie van defensie had geweigerd de gewraakte goederen alsook de bedoelde schepen te noemen. Senator McCarthy heeft later verklaard dat hij president Eisenhower om een ver klaring zal vragen over de handel van geallieerde landen met communistisch China. De Britse regering heeft onmiddellijk een onderzoek gelast naar de juistheid van de verklaring in Washington, dat twee Britse schepen het vorig jaar Chinese com- Tweemaal zeven-en-twintig kanonschoten dreunden gisterochtend over de haven van Kopenhagen, de eerste keer, toen Koning Frederik en Koningin Ingrid zich aan boord van het koninklijke jacht begaven, de tweede keer, 20 minuten later om kwart over negen, toen de sloep, die Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de „Dannebrog" bracht, van wal stak Het was het begin van een stralende dag, die honderden Denen naar de haven had doen stromen om het vertrek van de gasten naar Elseneur hij te wonen. Statig voer het witte koninklijke jacht de haven uit, nagewuifd door Denen en Nederlanders met vlaggetjes, die op de wallen rondom het water het prachtige schouwspel gadesloegen. 1» Koningin Juliana was voor deze tocht 'kleed in een wit shantung complet met zwarte accessoires, waarbtj zjj een zwart hoedie droeg. Koningin Ingrid droeg een witte robe met zwarte nopjes. De Koning en de Prins hadden zich voor dit gebeu ren in admiraalsuniform gestoken De Nederlandse Koningin zag er, ondanks de vermoeide dag van Dinsdag, stra lend uit en verheugde zich kennelijk op de twee uur durende tocht in de milde De belangstelling bij aankomst te El seneur was overweldigend. Buiten het af srezette deel van de kade zag het zwart van de mensen en een luid gejuich steeg op, toen het koninklijke jacht meerde. De schooljeugd had voor deze gelegen heid vrij gekregen en liet zich het konin klijke schouwspel niet ontgaan. Burge meester Schytz begroette Koningin Juliana met bloemen. Op het slot Kronborg te Elseneur, aan het begin van de Sont, staat een toren, waarop de spits ontbreekt. Dit is het werk van een Nederlandse admiraal ge weest, naar men zegt Wassenaer van Nadat de laatste klanken van de derde acte van „De bruiloft van Figaro" in "e Koninklijke Schouwburg waren verklonken, volgde een aankondiging jn jlet Deens, die kennelijk noch door de Nederlanders in de zaal, noch door Koningin Juliana en Prins Bern hard werd begrepen, Iedereen bleef zitten en het doek ging neer om even later weer op te gaan voor een batterij van camera's, die op de koninklijke loge waren ge richt. Dit maakte voor buiten staanders een dermate komisch effect, dat Prins Bernhard in een lach schoot en ook Koningin Juli ana een glimlach niet kon weer houden. Direct na het flitsen van het blitzlicht zakte het doek weer en was het tijd voor de veertig minuten pauze. Obdam, die het enige eeuwen geleden nodig achtte de Denen een lesje te lezen en daarom maar direct met geschut be gon. Een snelle achto bracht het gezelschap gistermorgen naar het kasteel, waar in het kleine ontvangkamertje Koningin en Prins in het gastenboek hun naam toe voegden aan de lange lijst van illustere persoonlijkheden, die er staan vermeld. Buiten het slot en in Elseneur wacht ten de bewoners van het stadje de gasten na het bezoek weer op en temidden van honderden vlaggen reed de stoet door naar Hornbaeck, waar het instituut voor nabehandeling van kinderverlammings patiënten werd bezocht. Voor zuster M. Kliphuis uit St Anna- parochie was het gisteren een belang rijke dag. Enige weken geleden was zij geplaatst op dit instituut en thans werd zy voorgesteld aan haar Koningin. De hoge gasten werden ontvangen door de geneesheren-directeur van dit staatsziekenhuis, dr Remvig en dr Kjaer en vervolgens rondgeleid door de behan delingszalen. Een van de laatste snufjes was het grote zwembad, dat gisteren voor het eerst in "gebruik was en waar patiënten in rondzwommen als onder deel van hun kuur. Aan de ingang boden twee meisjes, die deze week als genezen worden ont slagen, bloemen aan. Een boeketje lelie tjes van dalen en lila orchideeën voor Koningin Juliana en een boeketje thee rozen met orchideeën voor Koningin Ingrid. Koningin Juliana toonde grote belangstelling voor de behandelingswijze en vooral de kleintjes hadden haar spe ciale aandacht. De inwoners van Bad Hornbaeck had den druk gevlagd en van vrijwel elk huis wapperde de Deense vlag, met hier en daar het rood-wit-blauw er naast. Omstreeks kwart voor drie werd de terugtocht naar Kopenhagen aanvaard. De stoet werd door de honderden inwo ners van het dorpje hartelijk toegejuicht. Hoe langer het koninklijke bezoek te zien. Dat bleek weer gisterenmiddag bij de receptie, die de Koningin en de Prins voor de Nederlandse kolonie op de Nederlandse legatie hielden. Drommen mensen waren voor het huis in de Amaliengaden samengestroomd en de ongeveer 400 Nederlanders moesten zich soms door de rijen heen dringen. Na het voorstellen werd men naar de binnenplaats geleid, waar een grote tent was opgericht, waar verversingen wer den aangeboden. Toen de lange rij ge passeerd was, begaven Koningin en Prins zich eveneens naar de binnenplaats waar zij zich geruime tijd met hun land genoten onderhielden. Tegen vijf uur stond de koninklijke auto weer voor om het Nederlandse koningspaar naar zijn verblijf terug te brengen. Vandaar vertrokken de Konin gin en de Prins later naar het Frederik VlII-paleis, waar met Koning Frederik en Koningin Ingrid werd gedineerd. Het sprookje van een koning, konin ginnen, een prins en prinsessen, dat Dinsdagavond door de Deense hoofdstad trok, beleefde gisterenavond een herop voering in ander decor. Dat decor was de Koninklijke Schouwburg, maar het ge flonker van uniformen en diademen, het goud van de ridderordes en de staatsie uniformen was hetzelfde als bij het banket op Kristianborg. Om acht uur betraden de Deense Prin sen Axel en Knud met hun echtgenoten hun loge en even later verschenen het Nederlandse en het Deense Koninklijke Paar in de loge ernaast. Direct daarop klonken de in Denemarken traditionele negen „hoera's" voor de koninklijke gas ten, ingezet door de minister van Justitie onder wiens beheer de Koninklijke Schouwburg staat. Voor de eerste keer tijdens de duur van het bezoek aan Denemarken werd hierna het „Wilhel mus" gespeeld. Koningin Juliana was voor deze ge legenheid gekleed in een grijs-groene robe, de Prins droeg het gala-uniform van admiraal der Koninklijke Marine en de de Deense Koning het gala-uniform van generaal van het Deense leger. De eerste helft van het programma werd gevuld met de eerste en de derde acte van „De bruiloft van Figaro", op- gevord door leden van de Deense Staats- opera. De tweede helft bevatte een door allen zeer gewaardeerde opvoering door het Deense Staatsballet van de fantasie „Droombeelden". Met een luid applaus gaf de geheel gevulde zaal uiting aan duurt, des te groter wordt de belang- haar voldoening over de voorstelling, die stelling van de Denen. Waren se de eer-besloten werd met het Deense volkslied. ste dag misschien nog wat terughou dend, thans staan zij iii massa te trach ten op elke gelegenheid, die zich voor doet om een glimp van de hoge gasten Vele Denen stonden na afloop aan de uitgang om het vertrek der beide konin klijke paren naar Amalienborg gade te slaan. munistische troepen hebben vervoerd langs de Chinese kust. Het Britse ministe rie van buitenlandse zaken, dat „op het ogenblik nog geen commentaar" wilde ge ven, heeft de admiraliteit, het ministerie van vervoer en het ministerie van kolo niën verzocht, een onderzoek in fce stel len. De betrokken Britse rederij heeft in tussen ten stelligste ontkend, dat zij twee van haar schepen rode troepen zou heb ben laten vervoeren. Ook het officiële persbureau van de Chinese nationalisten kwam Woensdag met cijfers in de hand mededelingen doen over de handel met Communistisch China. Onder de schepen „met strategische goe deren voor communistisch China", welke in drie jaar tijds door de nationalistische vloot waren onderschept, bevonden zich 31 Britse schepen, 12 schepen van Com munistisch China, negen Panamese en twee Noorse schepen. Het persbureau gaf hiermee de door het nationalistische ministerie van defensie bekend gemaakte cijfers weer. Volgens een verklaring van dit ministerie bestonden de verscheepte goederen hoofdzakelijk uit ijzer- en staalproducten. Blijkens rappor ten van de inlichtingendienst, aldus het Chinese nationalistische ministerie, had communistisch China van de „buitenwe reld" motorvoertuigen, vloeibare brand stof, communicatiemateriaal, metalen en metaalproducten, medicamenten en ruwe rubber ingevoerd in de 32 maanden vóór Maart van dit jaar. In dezelfde periode had, volgens onvolledige gegevens, communis tisch China van de Westelijke landen ten minste twee patrouillevaartuigen aange kocht, acht kanonneerboten, 65 landings vaartuigen, 16 schepen van 100 tot 800 ton. 22 schepen van 2000 tot 5000 ton (waarvan 12 door Denemarken en Noorwegen wa ren geleverd) en twee schepen van 8000 tot 10.000 ton (waarvan één door Zweden was geleverd). (Van onze correspondent) De nieuwe bestuursleden van „De Ommelanden", die door de oppositie in het bestuur zijn gekozen, hebben gisteren op een persconferentie verklaard, dat zij de rechterlijke uitspraak inzake het korte geding, dat aanhangig is gemaakt, met vertrouwen tegemoet zien. Er zijn enkele ingrijpende maatregelen genomen in het belang van het bedrijf, zo werd vervol gens verklaard, want het tegoed van „De Ommelanden" was sinds het vertrek van de heer De Boer met een half millioen teruggelopen. Het nieuwe bestuur is be reid tot samenwerking, mits de heer De Boer als directeur terugkeert, want hij heeft 75 pet van de leden achter zich en 90 pet van de losse leveranciers. De arbitrale uitspraak zal worden na geleefd, doch de mogelijkheden, die de uitspraak biedt, zullen worden gebruikt. Een nieuwe staking onder het personeel bij terugkeer van de heer De Boer wordt niet verwacht. De rentabiliteit van het bedrijf komt inmiddels echter in gevaar. Aartshertog Otto van Habsburg, de pretendent naar de Oostenrijkse troon en zijn echtgenote, prinses Regina van Sak- 5*1Meiningen, zijn naar Wiirzburg in Beieren gekomen voor het raadplegen van de gynaecoloog professor Burger, daar prinses Regina in blijde verwach ting is. Het paar wil hier de geboorte afwach ten en ook de doop doen plaats hebben, aldus deelde de aartshertog zelf aan de journalisten mede. Zoals bekend zal op Vrjjdag 5 Juni dit jaar voor het eerst te Rotterdam een tabaksinschrijving worden gehouden De N.V. Tabaksmij. Arendsburg biedt aan 1.806 pakken Sumatra-tabak en A van Hoboken en Co. 1.714 pakken Be- soeki-blad. De monsters zijn te bezich tigen vanaf 1 Juni voor 'de Sumatra- partiien en vanaf 2 Juni voor de Java- «partijen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3