Duitsers juichten vergeefs voor ons tegenpunt... dat niet kwam Arbeidzaamheid en bereidheid tot dienen Krantenkiosken puilden uit van Duits verlangen naar contact PRINCESS MARINA" Oost-Nederland met 40 kansloos in Duisburg in T Biefstuk-kampioen Gronings eredoctoraat voor Groningse Commissaris der Koningin Het Mysterie Tenniskampioenschap pen te Parijs Duisburg heeft wel 'n „manneke" „Tracht niet de meesten, maar de besten te behagen" donderdag 21 mei 1553 pagina 7 Zwakke defensie Eer bijna gered Hetzel scoorde WATERPOLO-COMPETITIE HANNIE TERMEIJLEN NAAR NEW YORK WESTELIJK ELFTAL— MIDDLESEX WANDERERS 1-2 985 990 VEE VOOR MIDDEL- HARNIS Geschenk van Doetinchem „THE SKYMASTERS" NAAR DUITSLAND Engels kroningsbal in Bad Ilsen HERACLES—SHEFFIELD UNITED 0—2 rr' OP DE door GUY HAMILTON TELEVISIE B. M. R s. Sa,BP' te Hoek - Ho? (Van onze speciale verslaggever) DUISBURG, Woensdagavond. Het kleine Nederlandse legioentje, dat vanavond onder de vijftienduizend toeschouwers op de geheel open en rondom met plataanbomen beplante tribune van het voor driekwart gevulde Duisberger „Mooi Weer"-stadion geschaard zat men hoorde hier en daar groepjes Gelderse en Overijsse >e, supporters plus de Nederlandse scheepvaart- en handelskolonie van Duis burg kon met al zijn hardnekkig optimisme toch niet de goR van gejuich voortbrengen, waaronder in de laatste minuten het Oost-I cc er- landse elftal nog eens verwoed uithaalde voor zijn laatste aanva op c c smadelijke nul-score. Ja, het waren de Duitsers, die juichten en een Nederlands tegenpnn zien. En daarin kwam opnieuw tot uiting met hoeveel sympat.tic i publiek deze hervatting van het voetbalcontact tussen cs - vu,-,.,. Oost-Nederland heeft begroet. Maar toen de Nederlandse ïarinom en Kracht» uit Glanerbrug bij Enschedé haar laatste ronde maakte, was de stand nog steeds 40 voor de Duitsers en welvei lent Van der Weerd en Bleijenberg nog Turek keek nauwelijks deselfde hoek trappen. De Duitse „Vertragspieler" (halve pro fessionals) speelden weliswaar geen won- der-voetbal, maar hun techniek en positie spel waren toch wel zó veel beter en hun snelheid en strijdvaardigheid wel zó veel groter, dat ze deze 40 zege ruimschoots verdienden. Ze verkregen hun score ech ter voor een groot deel ook bij de gratie van het zeer zwakke spel in de Neder landse achterhoede, waar spil Jonker (AGOVV) herhaaldelijk verrast werd door de Duitse middenvoor Hetzel (Meide- richer Sport V.), van wie de plaatselijke pers met veel bombarie meent, dat hij door voetbaldictator Zepp Herzberger ten Onrechte reeds jarenlang uit het Duitse nationale elftal wordt geweerd (maar zo'n grootheid bleek Herr Hetzel nu óók weer niet), terwijl de backs Roes (NEC' en Busschers (Enschedé) al evenmin opge wassen bleken tegen de Duitse buiten spelers. Duitsland's onverstoorbare nationale doelman Toni Turek, de enige internatio naal in dit West-Duitse districts-elftal dat wegens kampioens- en bekerbelangen Zonder spelers van de drie clubs: Ko Qortmundt en Essen uitkwam en doo opstelling van zes Duisburgers een Plaatselijk karakter had bek lfta, slappe schutterij van ons Oostdgke elftal Pauselijks. En de achteloze Op hij omsprong met «P Weerd Waarmee Bleijenberg en Van der weera hem in het nauw trachtten te biengen, illustreerde duidelijker dan een lange ver handeling de onmacht, waarmee onze aan- val tobde. Een voorhoede m:et twee Dinnenspelers: Van der Weerd (Wageningen) en Hans kamp (AGOVV), op de buitenplaatsen; met een ook nu weer technisch-on- voldoend'e midden voor Bleijenberg (Rigtersbleek), die tegen slopper Gora- mans geen cent had in te brengen; met 'n binnenspeler als Albers (Enschedé) die er in feite nooit aan te pas is ge komen en met slechts één man van formaat: het han dige Oranjejeugd- spelertje Meijers (NEC), met de tweo kanthals Dijkgraaf (ArovV) en Hendriks (NEC) de enigen, lie het semi-mtemationaal niveau bikten. BLEIJENBERG .faalde weer. f fcwartier voor het einde maakte 'tainer Kaufmann een uitvoerig „ommetje" tend het veld om aan te geven, dat Van öer Weerd linksbinnen en Meyers links- huiten moest gaan spelen. Een omzetting, flie eindelijk wat meer snedigheid in de Nederlandse aanval bracht: Meijers bleet op niveau, terwijl aanvoerder Charlie van «er Weerd, die nu eenmaal met een van «nelsten meer is en die in z.jn speel- tr» lirt. meer op een „Vcluwse Abe Ct liiken nu meer mogelijkheden kreeg «aat Iyken,voor zyn tactische schuif - passes en zjjn verrassende sehot. Toen eindel«k kon Turek zijn klasse tonen. Wei misten Van der Weerd en Bleijenberg nog een paar niet zo moei lijke kansen, zoals ook voor de rust lïlejjenberg en voor- Van DER WEERD al Hanskamp al .Veluwse Abe.hadden gedaan 'aar er kwamen ook een paar poeiers, daarvoor inderdaad een Turek nodig was ze te stoppen. En twee minuten voor het einde was Turek dan verslagen, maar !°en kon rechtsback Itempchen tweemaal 'h vijf seconden op de doellijn de kogels Doelman Jansen maakte evenmin een <*rootse indruk en mag zich op zijn hart kloppen dat de Duitsers zich aan hun oude fout van te gering schiet-indtiatief bezondigden. Met name in d'e verdediging was het. gemis zowel van al dan miet wegens andere verplichtingen afwezige Heraclesspelers, dan toch zeker van om principiële redenen weggebleven Vitesse- cracks als Hendriks en Alberts, wel zeer merkbaar. Er waren na het spelen van de volks liederen door de uitstekende harmonie ..Kunst en Kracht" (waarbij de bij het Wilhelmus in het gras luierende ballen- jO'higens pas bij het Deutschland-lied hun houdiing hervonden....) zeventien minu ten verstreken, of Hetzel profiteerde al van de veel te grote vrijheid, die Jonker hem liet, gleed op een verre ruimte-pass handig langs de te traag inkomende Bus schers en versloeg de uitlopende Jansen met een listig boogballetje. En bij een nieuw, algemeen falen in onze Oostelijke achterhoede leidden de Duitsers, in groene shirt met rugnummers en witte broeken, na 25 minuten reeds door een prompte reactie van Hetzel met 20. 's Lands wijs, 's lands eer. Tjjdens de rust draaiden drie junioren, die dan toch nog geen leeftijd hebben om aan professionals-aspecten mee te doen in de middencirkel vrolijk rondjes met een zeildoek, dat de nieuwste reclame-slagzin voor een wasmiddel vermeldde. Maar men kon dat gauw vergeten, want na vijf minuten in de tweede helft maakte rechtsbinnen Vordenbaumen er gemakke lijk 30 van en wéér vijf minuten later was het door linksbuiten Küppers 40. Daar is het dan bij gebleven de aan' moedigingen van 't Duitse publiek voor., onze jongens ten spijt, al had onze Oostelijke ploeg: rode shirts, witte broe ken, blauwe kousen, in de laatste minuten wel'een tegenpunt verdiend. Reeds in de tweede ronde van de ten- j,lskampioenschappen te Parijs zijn de ]-jaUaanse gelederen gedecimeerd: al hun i aVjs Cup spelers verloren, alleen Merlo 1 zich handhaven! ji Gezegd moet worden, dat zij het met loting niet getroffen hadden. Stuk t °r stuk kwamen zij tegen bekende in- cU'hationale figuren. Zo trof R. del Bello o teas als tegenstander. Hij slaagde er in jA1 de derde set te winnen, maar dit lag u ®er aan de nonchalance van de Ameri- CehP' me'; 4-6, 6-3 won. Cu- }i had de Australiër Hartwig tegenover jjch. verloor met 6-8, 5-7, 5-7. M. del ®Ho kon het niet bolwerken tegen de ilere Australiër. Ayre, won geen set: ~B, 4-6, 2-6, waarna de lange Sirola zich 'ttig verweerde tegen de ex-Pool Sko- R d ki doeh m viei' sets geslagen werd: v»6*1. ®en verkouden Patty won s«n Bergamo met 6-3, 4-6, 6-3, 6-2. En 'ribani had ook een „geplaatst" speler 3 gen zich. Rosewall, was kansloos 1-6, ij 6' 3-6. Zo was het alleen Merlo die in d derde ronde kwam. door een zege op (j® Franse speler Lemyse 6-1, 6-2, 6-4. Qj.ctl.deze is ook niet van zijn formaat. ardini moet zijn tweede ronde nog spe- 9 en zal die stelling winnen. Verr de Zuid-Afrikanen leden sterke (j Hezen. Alleen Seymour is nog aan van ,.v vier. En de Zuid Slaven verloren rue"eens vier spelers. Hun veteraan Pala- bii l^oest zich terugtrekken tegen Deyro Sh 6-8. 3-6, 0-4 en hun jonge Davis Cup Lr Petrovic (Van onze speciale verslaggever) DUISBURG, Woensdagavond. Gisteren spraken we in de Goffert te Nijmegen nog verschillende Oostelijke voetbal-officials, die van mening waren, dat deze wedstrijd in Duisburg de eerst officiële voetbal-ontmoeting tussen vertegenwoordigende elftallen van Neder land en Duitsland na de oorlog en waar toe van Duitse kant het initiatief is uit gegaan ten bate van het donatie-fonds van de K.N.V B. voor de bij de Februari-vloed getroffen verenigingen nog geenszins zou betekenen, dat het van 1911 tot 1938 in 27 semi-interlands (balans voor Oost Nederland: 8 gewonnen, 4 gelijk, 15 ver loren). zeer intensieve contact tussen Oost-Nederland en West-Duitsland hier mee hervat zou worden. De Oostelijke voetbal-officials zouden Je voorkeur geven aan de voortzetting van de na de oorlog in het leven geroepen jaarlijkse serie tegen de amateurs van Noord-Oost-Frankrijk. En ook de duide lijk afwijzende houding, die Vitesse heeft aangenomen, heeft de kans op herstel van dc betrekkingen met West-Duitsland niet vergroot. Maar we zijn vandaag, een dag later, in Duisburg en we kunnen aan de talrijke kiosken in de metropolische Königsstrasze «een krant of sportblad, geen boulevard- namflet of toto-formulier in handen krij gen of van alle kanten dringt het verlan gen van de Duitsers naar herstel van het g met Nederland op ons aan voetbalcontact mewQnrppkt onver- En uit alle geschriften spreekt onver holen de dingende wens, dat spoedig weer jaarlijks om de in 19meister malige Düsseldorffse Oberbug- Wilhelm Marx beschikbaar gesteld selbeker zou worden ^streden deze wedstrijd te Duisburg de weg zal effenen. Ergens lazen we: „De sport staat huizenhoog boven ae politiek; hij (niet zijis de grote weg bereider van de vrede! Hij slaat btugg- voor de toenadering der volken. En dit maal gaat hij nog een stap verder, steil hij zich in dienst van de naastenliefde. De sportwedstrijd van vandaag beoogt met zijn recette de nood van de Nederlandse watersnood-slachtoffers te helpen lenigen!" De Duitsers grijpen deze liefdadigheids wedstrijd inderdaad met beide handen aan als de kans om weer met Nederland (tegen wie ze in de wederzijdse grens gebieden van Groningen tot Limburg al weer menige club-wedstrijd hebben ge speeld). in contact te komen. En ook op de tribunes van het Duisburger Stadion (een prachtig sport-complex niet alleen dit in een fraai natuurdecor gezette hoewel ge heel onoverdekte voetbalveld, maar ook vele velden en terreinen voor alle takken van sport, plus een magnifiek strandbad van een slordige 12 h.a. water, zand en gras, plus een complete sportschool, waar in ook het bureau van de West-Duitse districtsvoetbalbond is ondergebracht) kregen we van het publiek niets dan sympathie over het weerzien met de Ne derlanders te horen. Duisburg, Woensdagavond. Duisburg, stad van de Volks wagen, zo is de eerste indruk van het levendige verkeer in het cen trum van de eigenlijke stad Duis burg, die „hoofdstad" is van een zeer uitgestrekt conglomeraat, dat zich aan de oevers van de Rijn en Roer neervlijt en waarin Duisbur" met Ruhrort samen de grootste bin- nenscheepvaarthavens van Europa plus een kwart van. de ijzer-, staal- en kolenproductie van heel West- Europa bezitten. In het eigenlijke Duisburg merkt men echter van al die bedrijvig heid weinig. Daar merkt men wél de nog zeer talrijke ruïnes en puin hopen op, maar ook de steigers rond nieuwe warenhuizen en woon blokken en de voltooide herbouw van stadhuis en theater, station en winkelstraten, havenloodsen en pakhuizen. Men merkt ook op de talloze plantsoenen en parken. Men ontdekt echter ook het ont breken vanbromfietsen en ter rasjes; en in het station ziet men bij de loketten de aanduiding voor kinderen, volwassenen enoor logsgewonden. En het algemene beeld is dat van een nijvere, hard werkende stad. Duisburg maakte op ons nog meer de uiterlijke indruk van een echte „werkstad" dan ons eigen Rotter dam. Maar het heeft wel een stand beeld van hetzelfde „manneke", dat ze ook in Brussel hebben! Voor de hoofdklasse-competitie heren, van de K.N.Z.B., is Woensdagavond de waterpolowedstrijd Meeuwen I tegen Merwede I gespeeld. De Meeuwen won nen de strijd met 145. ER TOERT DOOR Europa een me neer, die overal proeft, waar de biefstuk het lekkerst is en dit dan weer opgeeft aan een meneer, die een boek wil uitgeven. In dat boek kan iedereen dan lezen, waar men moet zijn voor een Luculius- maaltijd met biefstuk als pièce de résis- tance. In Italië is inmiddels een meneer, die elke kiezer een flinke biefstuk be looft. Hvj heeft de party van de bief stuk opgericht. Dat is heel wat meer. Deze partij waarborgt de Italianen ingewikkelde puzzle's maakte. Zo'n man moet in de kamer en in de regering, zei ten slotte een vastbeslo ten groep bewonderaars van Prof. Te- deschi. Hy nam zichzelf toen óók ernstig en liet zich candidaat stellen. Onmiddel lijk regende het bij hem brieven van mensen, die verklaarden, het met zijn programma volkomen eens te zijn. Toen nam de puzzle-professor zichzelf nóg ernstiger. Hij liet zich interviewen. „Nu ja", zei hjj, „ik moet het wel De Glasgow Rangers hadden aan hun achterstallige laatste wedstrijd aan een gelijk spel voldoende om door een beter 'doelsaldo voetbal-kampioen van de Schotse League te worden. Zij hadden bovendien de Schotse Cup al gewonnen. Een fraaie double! Te Madrid werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Madrid en Sittardia. welke door de Spanjaarden met 3-1 werd gewonnen. Deze stand was reeds bij rust bereikt. Woensdagavond heeft het Duitse B- elftal in het Weser-stadion een wedstrijd gespeeld tegen Bolton Wanderers. De uitslag was 3-3. als ze het wint elke dag een pond winnen, want ten slotte is hetgeen ik biefstuk. Bovendien doch dat is niet in mijn programma bied, het enige, wat zo belangrijk drie maanden vacantie de Italianen werkelijk willen", per jaar, een overvloed van sportwed- Het is nogal materialistisch gedacht, strijden, loterijen, etc. 7 elen zullen zich trouwens afvragen. Voorts stelt ze afschaffing van de waarom de traditionele spaghetti- en belastingen in het vooruitzicht en ieder- macaroni-eters nu opeens zo dol op een krijgt gratis doktershulp. biefstuk zijn geworden. Die was tot be- De politici in Italië hebben aanvanke- trekkeiijk kort geleden immers vrijwel lijk om de biefstuk-party van Prof. het monopolie van de Engelsen. Corrado Tedeschi gelachen. de £rote aantrekkingskracht van Maar nu de verkiezingen naderen blükt "et biefstuk-programma zit hierin, dat het, dat heel wat mensen haar ernstig de Italianen belooft, wat ze graag nemen. lusten, maar tot dusver zelden kregen. Trouwens, de professor werd al jaren- President Hoover heeft indertijd in lang door velen ernstig genomen. de 7 erenigde Staten aan elke Ameri- En wei door de kruiswoordpuzzelaars. Hy richtte na de oorlog een puzzle- weekblad op. Er bleek grote behoefte aan te be staan. De oplaag steeg enorm. Tegeiykertöd steeg de bewondering van de lezers voor de man, die al die len? kaan een grote kip in de pot beloofd. Het is hem niet gelukt. zyn belofte te houden. Professor Tedeschi zal zyn belofte evenmin kunnen houden. Want waar zou hy al die koeien vandaan moeten ha- En toch zijn er handicaps. Inzake de krachtsverhouding. Want had ons Oostelijke voetbal vóór de oorlog tegen de West-Duitse amateurs al een zwaar nadelige balans (8415), tegen de huidige „Vertragspieler" (de na de oor log gecreëerde semi-profs) blijven wij nog veel verder achter. Zelfs als de Duitsers, zoals vandaag, met hun „tweede elftal'' komen- Maar ook de handicap inzake het „harde". Want de Duitsers mogen dan tegenwoordig een meer zakelijke profs- opvatting in hun spel leggen, de soms let terlijk wel wat pijnlijke „Gründlichkeit" waarmee ze in het lijf-aan-lijf werk te keer gingen, vaak zwaarder nog dan we wel zagen van de toch ook bikkelharde Engelsen en Zweden, alsmede andere „Berufspiel'-aspecten, deden onze spelers juist van deze tegenstanders kennelijk niet prettig aan. Enhet lag ook wel een beetje aan onze jongens, die soms reageerden alsot j.e achter elke harde, Duitse charge een zekere „Feldwebei"-mentaliteit vermoed den. reacties waarvan op hun beurt de Duitsers weer hinder hadden. Men mene echter niet, dat het hier in Duisburg een onplezierige wedstrijd is ge- weest. Dat was het zeker niet en onder leiding van de Zwi'serse scheidsrechter j Baumberger en met de steun van het j Duitse publiek is het in doorsnee 'n spor- tieve en prettige, hoewel spel-technisch j a» ma''Se wedstrijd geweest. Maar of nu de Marx-beker, in Duits be- weer jaarlijks ten tonele zal Rik^Miie vraag nog- Waarschijn- wachten We "°g even op moeten Hoewel het de moeite waard kan zijn om in gemeenschappelijk streven de ge noemde handicaps te overwinnen Luid klonk Woensdagavond het HDZ clublied door de grote ICA-hal op Schip hol. Het was voorlopig de laatste maal dat Hannie Termeuien, de bekende AmJ sterdamse zwemster, in de clubsfeer was Met haar aanstaande echtgenoot, mr j H. Boomstra, vertrok zij per K.L.M.J vliegtuig naar New-York, waar zij Zater dag of Maandag a.s. in 't huwelijksbootje zuilen stappen. Na een reisje door de V. S. noopt hel echtpaar Boomstra in Miami de boot naar Curagao te nemen, de uiteindelijke be stemming. Hannie is er zich terdege van bewust, dat haar huishoudelijke plichten niet zulk een intensieve zwemtraining zullen toe staan als in de afgelopen jaren, maar zij zal het wedstrijdzwemmen er toch met ge- Onder grote belangstelling ongeveer 10.000 bezoekers bevolkten de tribunes speelde Woensdagavond het Westelijk elftal te Utrecht tégen de Middlesex Wan derers. Geheel tegen de verhouding in wonnen de Brittön met 21- De rust stand was 00. In de eerste helft wogen de ploegen tegen elkaar op. Door goed verdedigen aan beide zijden bleven doelpunten uit. Tien minuten na de hervatting nam het Westelijk elftal de leiding. Door goed aan geven van rechtsback Boonkamp kwam de bal in het bezit van Luppens, die het leer over de doelman jn het net depo neerde. Toen rechtsbuiten Stroud voor het Ne derlandse doel een ogenblik geblesseerd raakte, maakte Page van de verwarring gebruik en bracht hij de stand op 1—1. Hoewel de gehele Westelijke voorhoede voortdurend in de aanval was kopte tien minuten voor het eind Parker' het leer in het Nederlandse doel. Met behulp van de doelpalen kon Middlesex Wanderers deze stand tot het einde handhaven. In de Aula van de Groningse Universi teit vond gistermiddag een bijzondere plechtigheid plaats. De ere-promotie van de heer E. H. Ebeis. Commissaris der Koningin in de provincie Groningen en voorzitter van de Zuiderzeeraad tot doc tor in de rechtsgeleerdheid is zeker een bekroning en beloning van het vele werk dat door de heer Ebels op veler lei terrein is gedaan. De promotor, prof. mr E. H. s' Jacob sprak dan ook gisteren middag in zijn rede tot de heer Ebels over een veelheid van verrichtingen op verschillende plaatsen, in verschillende functies: „Evenzoveel stukjes van een mozaïek welke eerst in hun onderlinge samenhang dat duidelijke beeld op roepen, waarvoor de Senaat de kwali ficatie „uitstekende verdiensten" pas send heeft geoordeeld. In het vervolg van zyn rede heeft de promotor de vele genodigden, onder wie tal van autoriteiten, een beeld ge geven van de figuur Ebels. vanaf het ogenblik dat hij in het najaar 1916 51 9d© STAATSLOTERIJ 4e klasse 8e lijst 100.000 20862 15.000 20435 5000 4213 2000 7952 1000 2163 4180 4224 10767 13407 13727 15032 17671 400 1471 7070 8924 11019 1U16 12521 12932 200 2335 2658 3851 4524 4981 5007 5287 5338 6213 7318 7363 8846 9062 9163 9691 9699 9752 10618 10836 13188 13703 13812 14190 14921 16579 17694 17773 18023 18438 19106 19337 ,c Prijzen van f 80.— 11003 028 177 203 288 310 4 45 479 512 610 707 861 915 924 986 12009 050 120 130 192 341 372 504 506 517 536 560 570 615 767 782 843 858 966 13106 204 255 260 424 512 538 5S3 655 719 744 RN1 SK4 >ciö 14088 186 253 430 432 440 463 823 15030 068 231 268 270 327 353 473 492 733 16422 451 507 604 628 746 836 938 950 "227 308 402 474 498 535 540 606 627 902 18053 058 301 355 398 445 480 515 714 775 783 19202 411 511 589 610 623 829 894 953 -8038 260 261 380 392 427 546 565 570 607 615 617 642 677 754 863 963 986 21067 073 172 263 276 279 309 313 437 477 497 641 685 692 714 740 765 809 873 S85 heel aan geven en hoopt _in de West nog 9oh 030 036 044 081 083 104 127 145 147 I m "5 282 321 336 352 361 382 411 425 486 om £3S 602 673 l'79 B9J, aaa 56 783 875 901 910 920 951 9a4 998 10004 046 064 098 102 107 112 141 J64 223 523 342 428 450 485 509 519 547 552 obO 561 567 646 695 729 754 764 775 7S7 795 804 807 884 888 918,932 11006 034 048 104 132 139 213 228 304 382 vele malen in wedstrijden uit te komen Tientallen familieleden, kennissen en j en clubgenootjes hebben Hannie op Schip hol uitgeleide gedaan en een gelukkige toekomst toegewenst. Hondeiden hadden dit in de middag in de woning van de familie Termeuien al gedaan. 1014 086 146 294 341 i52 502 516 577 736 770 802 2004 095 409 563 708 841 914 964 3002 015 042: 094 135 252 308 433 487 681 772 901 942 950 j 4114 205 228 373 505 625 718 829 838 851 880 926 5093 102 216 322 396 445 453 531 568 797 973 6160 290 296 302 345 487 798 874 882 890 931 951 7101 1()4 109 236 259 396 512 632 8234 270 362 440 480 508 535 536 742 794 9130 241 3.19 370 378 393 495 514 532 581 603 666 807 10067 070 076 137 302 427 445 4b5 504 551 859 S65 896 9i7 Nieten 403 453 459 501 539 580 645 669 714 720 735 74a 754 805 832 843 922 943 97S 12075 079 081 U99 151 228 232 286 303 310 370 424 481 502 510 539 557 623 648 658 739 745 755 756 863 875 894 18034 066 067 110 145 170 193 252 264 298 375 379 441 450 469 500 535 568 579 581 598 66.1 690 694 740 751 756 808 956 962 14017 019 150 170 213 287 299 316 331 336 3b8 376 416 425 427 447 460 471 530 554 592 603 604 612 655 692 724 760 836 873 909 933 950 952 970 löüOO 023 033 040 053 067 078 106 206 224 289 302 307 310 321 323 335 363 368 370 378 414 471 491 494 566 569 643 648 667 753 799 869 SD3 969 976 16133 135 159 206 212 214 247 281 315 363 40(. 439 458 465 468 488 492 503 545 580 583 613 706 740 758 783 796 805 810 814 841 854 876 890 923 956 966 979 17012 019 030 155 164 167 180 189 191 230 272 275 277 369 370 371 377 399 408 433 439 491 525 536 539 550 601 618 685 690 693 717 789 807 894 954 956 965 967 18018 074 147 151 155 160 164 168 179 187 227 242 279 294 303 330 332 419 421 437 460 479 526 534 552 608 619 639 645 650 712 720 787 798 800 821 830 866 867 909 910 917 930 19060 072 085 0S7 092 124 134 143 144 205 278 279 282 288 296 317 366 384 399 409 450 491 522 536 540 556 575 588 633 639 715 745 754 800 877 905 917 976 981 •0018 032 036 109 111 128 149 213 255 27S 331 369 374 384 41S 440 449 490 493 521 582 584 618 658 670 715 734 746 763 781 787 914 931 955 957 964 91004 036 051 058 069 078 113 118 158 179 181 190 215 225 236 269 274 325 402 434 445 480 507 515 518 545 555 557 580 582 612 620 638 670 673 677 682 695 718 749 753 754 762 803 811 814 829 850 862 884 889 897 914 960 972 979 981 982 1015 031 054 082 087 lOO 108 154 201 234 255 297 319 321 324 36" 396 408 413 48- 486 509 510 520 560 599 b7b b95 722 7ij 745 759 830 843 657 90S 917 921 928 93,) 945 952 961 992 bl„ 2006 010 016 084 144 209 213 214 254 2<2 282 291 360 375 390 414 41b 434 472 484 497 564 590 603 612 6a2 702 713 743 772 774 775 781 802 805 817 «22 Sbl 877 884 qiu 3004 008 039 057 101 103 129 142 162 163 166 176 198 289 323 329 343 354 421 454 469 533 560 570 577 o79 '19 748 (58 891 906 962 968 972 977 99' 4006 027 069 076 090 11b 144 15b 191 220 267 271 294 317 332 340 35b 400 434 437 464 529 562 586 611 624 b9ö 805 857 887 928 935 955 976 99J 5039 (162 068 091 104 176 225 235 23b 258 279 282 318 324 363 371 379 392 493 443 ■474 491 528 330 570 o92 607 669 678 714 716 753 754 880 882 894 967 #016 023 024 026 081 104 123 137 145 189 206 236 271 327 354 377 422 458 462 495 553 555 580 585 587 642 699 703 705 712 7.16 735 737 748 755 761 87b 895 921 942 1031 067 081 083 089 13? I43 15 164 260 268 2S3 294 315 331 33b 360 38j 416 428 430 511 548 574 580 606 662757 772 777 823 890 912 916 927 980 987 8067 149 152 197 242 248 259 261 275 290 304 316 326 328 383 405 428 457 481 484 533 539 574 625 658 682 6S9 739 832 880 914 als de 27-jarige secretaris van de Gron. My van Landbouw en Nyverheid tot burgemeester van zün woonplaats Beerta werd benoemd. Prof. s'Jacob schetste de heer Ebels in zyn kwaliteiten als lid van het college van Ged. Staten, als voorzitter van de Gron. Mij voor Land bouw, als Provinciaal Voedselcommissa ris in de moeiiyke jaren der bezetting en als Commissaris der Koningin, na de bevrijding, meer dan weleer een dy namische en stuwende taak, In de pro vincie geeft het grote voldoening, aldus Prof. s'Jacob, wanneer de Commissa ris, zo daarvoor reden is, zich in het openbaar er onomwonden over uit spreekt, wanneer hij meent dat de belangen züner provincie in Den Haag onvoldoende aandacht krijgen. Ook strijdbaarheid kan sieren. Ook gewaagde de promotor van het belangryke werk van de heer Ebels als voorzitter van de Zuiderzeeraad. Tenslotte werd de func tie van curator en president-curator onder de loupe genomen. En uit al deze werkzaamheden vallen de ïynen op die de persoonlijke aanleg duidelijk ma ken arbeidzaamheid, onpartijdigheid, be. reidheid tot dienen, ook indien daarvoor geen directe dank is te verwachten, bre de belangstelling, de ruime visie, de kunst een ieder het zijne te geven en heel verborgen de drang naar eigen wetenschap. Dr Ebels heeft, nadat hij door de pro motor met cappa en stola was om hangen, in een rede grote dank ge uit voor de buitengewone onderschei ding en vervolgens over zijn. loop baan verteld, hoe het vanaf zjjn pril ste jeugd vast stond dat hü boer zou worden hetgeen ook geschiedde in 1913 op de ouderlijke boerderij in Nieuw Beerta, welk bedrijf hij met behulp van een vakkundig en toegewyde be drijfsleider nog in eigen exploitatie heeft. „Van mijn beroepskeuze heb ik nooit spijt gehad". De zo juist gepromoveerde vertelde voorts over zijn werk in de verschillende funsties die hij beeft mogen bekleden. „Toen ik geïnstalleerd werd als burge meester van Beerta" aldus spr. „heb ik 'n motto aangehaald van Frederik van Eeden „Tracht niet de meesten, maar de besten te behagen". Stellig had ik toen niet kunnen vermoe den dat mijn werk nog eens behagen zou vinden in de ogen van de Senaat van de Groningse Universiteit" zo besloot de heer Ebels zijn rede. By de aanvang van deze buitenge wone senaatszitting had prof. Beekhuis, rector-magnificus van de Groningse Uni versiteit, woorden van welkom gespro ken tot de autoriteiten, o.w. o.m. de ver tegenwoordiger van H. M. de Konin- ging. mr W. Offerhaus, de vertegen woordigers van de ministeries van On- derwy's en van Binnenlandse Zaken, resp, mr H. Reinink en dr M. Prinsen, de Commissarissen der Koningin van Utrecht, Zuid-Holland, Noord Brabant en Limburg en de ondervoorzitter van de Zuiderzeeraad, dr ir V. de Block van Kuffeler. Na deze plechtigheid volgde een recep tie, tüdens welke talloos velen de Com missaris der Koningin kwamen compli menteren. De leden van het Groningse Studentencorps „Vindicat Atque Polit" hebben dr Ebels als erelid van Vindicat gisterenavond een serenade gebracht met een fakkeloptocht en défilé. Veehouders uit Doetinchem hebben vee bij elkaar gebracht ten behoeve van de getroffen landbouwers van Middelharnis, <velke gemeente door Doetinchem is ge adopteerd. Gisteren kwamen de veehouders op de veemarkt tc Doetinchem hun vee ter beschkking stellen. In totaal werden by een gebracht: 83 runderen, 230 varkens, 1 schaap en 2 lammeren. Met acht vracht auto's is deze veestapel naar Middelharnis overgebracht. Burgemeester J. C. Boddens Hosang van Doetinchem maakte de tocht naar Mid delharnis mee. Morgen zullen nog 1438 kippen naar Middelharnis worden overgebracht, die eveneens door landbouwers in Doetinchem zijn geschonken. De Engelse autoriteiten in Bad Ilsen (Duitsland) hebben in verband met de kroningsfeesten van Koningin Elizabeth II van Engeland aan het hoofd vsn de dienst Welzijnszorg Luchtmacht in Nederland om een orkest gevraagd, dat een kronings bal in Bad Ilsen kan verzorgen. Het muziekgezelschap „The Skymasters" is nu hiervoor aangezocht. Het zal 5 Juni a.s. naar Bad Ilsen vertrekken. Aan het gezelschap zijn toegevoegd Rita van Schaik, lady-crooner, Karei van de Velde en Joop de Knegt, zangers en de sergeant eerste kl. K. Faber, die als leider van het gezelschap zal optreden. VRIJDAG 22 MEI HILVERSUM I (402 M.I. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws en weerb. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Maastr. Sted. Ork. 10.30 Nederl. liedjes en dansen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.-med. 12.33 Gram. 12.45 Kon. bezoek aan Denemarken. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Actual. 13.25 Piano. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Politie-kapel. 14.40 Gram. 15.10 Idem. 15.30 Viool en plano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Amusementamuz. 18.00 Milit. vraaggesprek. 18.10 Zigeunermuz. 18.25 Gram. 18.30 Ainusementsmuz. 18.52 Actual. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 ..Wij vragen uw aandacht voor....", klankb. 20.55 Promenade-ork. en sol. 21.35 Forum. 22.05 Kamerkoor. 22.20 Gram. 22.25 ,.Om de toekomst van Nederland", klankb. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 Md. 7.00 VARA. 10.n0 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.15— 24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 School radio. 10.50 Orgel. 11.15 Radiofeuilleton. 11.35 Alt en piano. 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb.-med. 12.33 Sport. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.30 Orgel en zang. L 1-6. verloor van Ducos 5-7, e „grote" spelers, de geplaatsten, won- hier en bedreigd jb" alle hun tweede ronde, hier en daar te wv]er sets, zonder echter jj'den. Püht de dames, uit internationaal oog- VeeI Seen byzondere uitslagen. Er vielen lijn' 6-0 sets, waarvan de meest opmerke- i'an®.was die van mej. Curry op de Franse O0]g lJst-speelsters mevr. Gaitier 6-0, 6-0. <mp. andere Franse ranglijst-speelsters biini', Schmitt, mevr. Dubois, mej. Ker- werden uitgeschakeld. Almelo werd gisteren een voetbal- Su"«trijd gespeeld tussen Heracles en LAO Vnr Engelsen -0). - ffieid United. De "iet 2. 30 minuten spelen scoorde linksbui- p Hawksworth het eerste Engelse doel- <j6"t. Twintig minuten na de hervatting - elPuntte rechtsbinnen Rawson, waar- tnüüi hi' de stand op 2—0 bracht. Kier de kwam het einde. 60) Ook in dat opzicht hoop ik je te mo gen overtuigen, Mortlake, antwoordde ds super irronisch. De geschiedenis-Win ter heeft een hoofdstuk, dat je tot titel zou kunnen geven „Cherchez la femme". Fellows en ik zijn dankbaar, dat. dit hoofd stuk niet ontbreekt; anders had de oplos sing ons veel meer moeite gekost. En het bewijst opnieuw, hoe schurken hun posi tie verzwakken, zodra de vrouw in het spel komt. De oorspronkelijke opzet was, dat Winter, Frallins, Reeves en zijn vrouw zich op de „Princess Marina" zouden in schepen. Daarover ontstond twist in het illustere gezelschap. Ik zal juffrouw Con way en jou even uit die droom helpen, volgens de wet is Agatha Blackett niet langer juffrouw Blackett, maar mevrouw Reeves. Wat zeg je? Algy staarde de super met open mond aan. De waarheid. Agatha is even mooi als lichtzinnig. Tussen haar en John Win ter bestond een vriendschap, die haar echtgenoot begrijpelijk afkeurde. Reeves, die dolverliefd op zijn vrouw is. wilde wèl haar mee hebben, maar geen John Winter. Agatha was daarentegen van 'n andere opinie; ik moet er bij voegen, dat ze toen nog geen belangstelling koes terde voor Vaughan Reilly. Jammer voor Winter dat ze niet naar haar man wilde luisteren want dan leefde hij waarschijn lijk nog al zou de maatschappij er wei nig bij gebaat zijn. Claude Reeves hakte de knoop radicaal door. Vijf dagen voor het vertrek schoot hp John Winter dood. Fellows heeft de maat van Reeves schoe nen genomen: we weten, wie de deide bezoeker in Winter's woning is geweest. Maar verdorie! protesteerde Algy op gewonden. - Als je dat allemaal weet, waarom laat je die vent dan vrij en frank rondwandelen? Zie jij kans, van boord te komen? Fellows en ik zijn hier, om een andere op dracht uit te voeren, al knappen wij en passant de zaak-Winter voor Tempte op. We hebben een goede reden, om Frallins en consorten in de waan te laten, dat er voor hen nog altijd geen vuiltje aan de lucht is. Een reden, die in verband staat met de aanslag op nachtwaker Reed. U hebt mij nog altijd één ding niet opgehelderd, mynheer Brandon, zei Doris aarzelend. Hoe u weet, dat in brieven van John Winter aan mevrouw Reeves mijn naam voorkomt. We hebben enige hutten doorzocht, juffrouw Conway, onder andere die van Agatha en Reeves. Er zit, zoals u dus ziet, niet de minste geheimzinnigheid of hekse- ry achter. Agatha schijnt erg slordig met haar vertrouwelijke brieven om te sprin gen. We vonden tenminste enige epistels, die John Winter haar schreef, in de hut van haar man terug. Bij ongeluk is waar schijnlijk in het pakje een brief verzeild geraakt, die Claude aan John gericht heeft en die was om de dood niet voor de p0es! Hij blijkt in een minder vriendelijke bui Win ter aan het verstand te hebben willen brengen, dat zijn leyen geen Penny meer waard was, als hij zich ook nog maar één keer met Agatha bemoeide. De brief werd niet verzonden verstandig van Reeves. Blijkbaar gaf hij de voorkeur aan de radi caalste oplossing een kogel door Win ter s schedel. Dat was van zijn standpunt misschien het verstandigst, maar hij had het nooit zo dilettanterig mogen aanleg gen. Welnu, in enkele brieven noemde Winter uw naam, juffrouw Conway. Dat is het hele geheim. Brandon stond op en wendde zich vlug tot Mortlake, toen hij bemerkte, dat het meisje hem. nadere vra gen wilde stellen. Jij gaat mee naar mijn hut, jongeman, en daar geef je mij het briefje, dat de cabin-boy aan Vaughan Reilly brengen moest, maar dat door jou onderschept werd. Algy volgde de super met .merkbare te genzin; veel liever was hij bij Doris Con way gebleven. Als je me een beetje minder op de vingers keek, zou me dat wèl zo aange naam zijn- Brandon! XXIII In zijn hut weekte superintendant Bran don de enveloppe voorzichtig open. Er kwam een strookje papier uit te voor schijn. Hij las en kuchte. Drie cijfers, 20-4-10. Dan eveneens drie woorden „Schat heeft kiespijn". Ik heb werkelijk met schat te doen. Die cij fers bezorgen me geen kopzorg; de bood schap betekent natuurlijk: vanavond tien uur. De mededeling over schat's kiespijn laat ik zwemmen; dat is een 'van die puzzles, die zich vanzelf oplossen. Hoofd zaak is: tien uur vanavond. Het gaat om Reed, de nachtwaker. De super plakte de enveloppe weer zorgvuldig dicht. We gaan toch langs Reilly's hut; ik zal de bood schap onder zijn deur schuiven. Daarna heb ik juffrouw Spencer wat te vragen. Hindert mijn gezelschap je? „Absoluut niet. Je kent juffrouw Spen cer. En je weet al zoveel, dat dit er gerust bij kan. Juffrouw Spencer zat op haar oude plaats, aan het schrijfbureautje. Ze glim lachte, toen ze Mortlake in gezelschap van de super zag binnenstappen. Het lam heeft dus eindelijk zijn herder gevonden, begroette zij Algy op haar spot tende manier. Blijf maar dicht bij hem in de buurt, dat is het secuurste! Hebt u de boodschap van Fellows ontvangen, juffrouw Spencer? Ja. Tweemaal is Claude Reeves naar de toestand van Reed komen informeren. De eerste keer beweerde hij, gehoord te hebben, dat de nachtwaker er wel niet weer bovenop zou komen. Ik antwoordde hem heel vriendelijk, dat dokter Fisher juist een lichte wending ten goede gecon stateerd had. Reeves is een erbarmelijk toneelspeler. Hij zei, dat die tijding hem buitengewoon verheugde, maar zijn ge zicht drukte het tegenovergestelde uit. Een kwartier geleden informeerde hij opnieuw, omdat hij toch toevallig langs kwam, zoals hij zei. Ik gaf hem hetzelfde antwoord, een tikje hoopvoller zelfs. Ik wil er een eed op doen- dat hij zachtjes vloekte. —Hij komt nog een derde maal, juffrouw Spencer. Zeg hem dan, dat dokter Fisher stellig overtuigd is, dat Reed vóór mid dernacht waarschijnlijk bij bewustzijn ko men zal. Neen maar, dat is sterk! riep Algy uit. Hetzelfde plan had ik in mijn hoofd! Brandon knipoogde naar de verpleegster. Hoor hem! gnuifde hij. Je kan mer ken, dat hij een eerste gladjanus is! Pron ken met andermans veren! Juffrouw Spencer, protesteerde Algy. heb ik u gezegd, dat ik een ideetje had, waarvan ik me wonderwat voorstelde ja of neen? Ach, loop door jij! De super pakte Mortlake grinnekend bij een arm en trok hem naar de deur. Kom mee! We gaan er een borrel op pakken! Terwijl ze over het promenadedek naar de bar liepen, veranderde Brandon plotse ling van plan. In een hoekje, zich koeste rend in de zon, zat Agatha Blackett, met een boek op de schoot. Zij was alleen. Misschien wil mevrouw Reeves me een ogenblik te woord staan, zei de super, naast haar plaats nemend. Zij knipte zelfs niet met de ogen, toen zij zonder enige inleiding met mevrouw Reeves werd aangesproken. Ze fronste slechts even de wenkbrauwen. Wie bent u? vroeg zij gereserveerd. De vraag amuseerde de politieman de bekoorlyke Agatha wist drommels goed, wie hij was! Hij liet echter niets merken. (wordt vervolid) 14.00 Kookkunst. 14.20 Strijkkwartet.. 14.GO Voord, met muz. 15.10 Clavecimbel. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Dansmuz. 17.20 Muzik. caus. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 ..Achter de horizon. 19.00 Kin derkoor. 19.15 Praatje over consumentenbelan gen. 19.30 Caus. 19.50 Koorzang. 20.00 Nws. 20 05 Boekbespr. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Caus. 20 ^0 Caus. 21.00 Cabaret. 21.30 Politiekapel. 22 00 Buitenl. overz. 22.15 Dansmuz. 22.40 Caus. 22 45 Avondwijding. 23 00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service, 330 M. 12.00 Dahsmuz.; 12.25 Gevar. progr.12.55 }Y^Ar:,r13"00 Nws: 13.10 Lichte muz.; 13.55 Sport; 14.00 V. d. scholen; 15.00 Hoorspel; 15.30 Ork- conc.; 16.30 Gram.; 17.00 V. d. kind.; 17.55 Weer; 18.00 Nws: 18.15 Sport: 18.20 Gram.; 19.00 Lichte muz.; 19.30 Klankb.; 20.00 Klankb.: 21.00 Nws; 21.15 Am. nieuwsbrief; 21.30 Gevar. progr 22.00 Sohstenconc.22.45 Pari. overz.; 23.00— 23.03 Nieuws. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 M. 12.30 Pari. overz.; 12.45 Ork.conc.; 13.45 V. d. kind.; 14.00 V. d. vrouw; 15.00 Lichte muz.; 15.45 Lichte muz.: 16.15 Mrs. Dale's Dagbk.- 16.30 Orgel; 17.00 Mariété-ork.17.45 Dansmuz.- 18.15 Klankb.; 18.45 Hoorspel; 19.00 Nws en journ.; 19.25 Sport; 19.30 Gevar. progr.; 20.00 Gram.; 20.45 Hootspel m. muz.; 21.45 Klankb 22.00 Nws; 22.15; Act.; 22.20 Lichte muz.; 23.05 Voordr.; 23.20 Lichte muz.; 23.56—24 00 Nws. Nordwestdentscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Lunchconc. 13.00 Nws; 13.20 Lichte muz.- 14.15 Amus.muz.15.50 Omr.ork. en solist; 16 15 Klass. mnz.; 17.00 Nws; 17.45 Gevar. progr 19.00 Nws; 19.30 Filmprogr.; 20.05 Operaconc 21.45 N'ws; 22.10 Amus.muz.; 24.00 Nws; 0.30 Lichte muz.; 1.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 M 12.30 Ork.conc.; 13.00 Nws; 13.50 Idem- 13 55 Israëlische uitz.; 18.30 Am. uitz.; 19.10 Gram.- 19.58 Idem; 20.02 Spaanse muz.; 21.00 HoorsDei met muz.; 23.45—24.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 M. S24 M. 11.45 Gram.; 12.00 Omr.ork.; 12.30 Weer- 12 34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Piano en Hammond orgel; 14.00 Schoolradio; 15.40 Koorzang- 16 00 Litt. muz. progr.; 16.40 Gram.; 17.00 Nws- 17*10 \iool en piano; 17.50 Lichte muz.; 18.10 Godsd. caus.; 18.25 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19 00 Nws en persoverz.: 19.40 Gram.: 19.50 Idem- 20 00 Idem 20.15 Symph.ork.22.00 Nws; 22 15 intern Radio-universiteit; 22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nws 484 M. 12;L°J?rÜm-13 00 Nws; 13.10, 14.00, 15 00 15 45 en 16.00 Gram.; 17.00 Nws; 17.15 Gram 7 30 CeHo en piano; 17.S0 18.30 en 19.00 Gram7 I9.45 ,J° ,Ya"éte-ork.; 22.00 Nws; 22.10 22.40 Gram.; 22.50 Nieuws. Nws; Kamermuz. Engeland. BBC European «oS5din*en voor Nede Service. oo on nööV"8.\" Nederland. G esehf w,s' °ve" v- d weekbladen, en 49 M™ tradities v. d. kroning (op 224 7" AR A20.15—21.45: 1 Journ. 2 Kamerplanten. 3 Weeroverz. Pauze. 4 „De klucht van de koe"! Radioprogramma B. M. R. S. Uitzendino DONDERDAG, 21 MEI. 22.00 uur: Nat. King Cole zingt. 22.15 uur: Hoeks Hits. 23.00 uur: The Jack Smith Show 23.30 uur: Verzoekplaten. 2(."9 uw: Sluiting

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7