Deense koningsfamilie een gezin van geluk en eenvoud Theemutsen en bloempotten sieren HERFSTKAPSELS Persoonlijkheid van de mens telt niet de afkomst m Acht caissons uit Engeland voor Zeeuwse dijken ThevoM Geen spoor van bewijs" voor McCarthy's beschuldigingen m* m Zaterdagse mijmeringen 112,9 miliioen w SATERDAG 23 MEI 193d PAGINA 3 Muziek en Locomotieven zijn de drie hobbies van koning Frederik IX van Denemarken, die _een man van grote eruditie is. Maar hij is tevens een zorgzame vader voor zijn kinderen. Zijn gezin ls hij uitstek een modern gezin, waarin democratische opvattingen heersen. Zowel de koning als de koningin bewegen zich gewoon over straat. Ze fietsen graag door de straten van hun hoofdstad kopenhagen en hun kinderen gaan gewoon met andere kinderen op school. In zo n koninklijk gezin moeten Koningin Juliana en Prins Bernhard zich wel in eigen huis gevoeld hebben. Want ZÜ hebben immers van het begin af aan zelf dat nauwe contact met de mensen opgenomen, waar door de Scandinaafse koningsfamilies zich reeds een zekere vermaardheid hadden verworven. Misschien heeft het verblijf bij koning Frederik en koningin Ingrid ons koningspaar bij zijn bezoek aan Denemarken wel de meeste voldoening gegeven. Ze zullen er ongetwijfeld een soort geestverwantschap hebben aangetroffen en bovendien de sfeer van een gezellig gezin. Eerste twee gaan naar Vlissingen Koningin prachtige partner AMERICA'S BEST TOBACCOS Ike vtuxe Oude betrekkingen A'og een relatie IN KENTUCKY - MIDDLE WEST OF AMERICA - worden de fijnste tabakssoorten gekweekt. LEXINGTON ligt in het hart van Kentucky, te midden der uitgestrekte tabaksvelden. LEXINGTON cigarettes worden uit de edelste Ame rikaanse tabakken vervaardigd en naar alle delen der wereld geëxpor- teerd. Observator Nieuw-Zeeland op Nederlanders gesteld Maar het moeten geschoolde krachten zijn „Negentig tot vijf en negentig proeent van de Nederlandse immigranten voelen zich in Nieuw-Zeeland heel gelukkig en wj) zijn over de Nederlanders zeer tevre den". Zo vertelde gisteren de Nieuwzee- landse minister van arbeid' mijnbouw en immigratie, de heer W. Sullivan. En hjj voegde eraan toe, dat ook de Nieuw- Zeelanders op de Nederlanders zijn ge steld. LEXINGTON cigarettes nemen ook in Nederland een voorname plaats in. Ze zijn ook hier met recht: Bij behot de schittering van coronation-st°ffcn r en hoeden met stroken blauwgrijs staal Het kapsel omhoog Geen veren maar metaal Lovertjes en fijne kant Koninklijk Paar op Soesterberg geland Nationaal Rampenfonds Goed, heilig man Zwaar verlies •-Gelijkschakeling'' Al weer een En morgen? Harry Prikker. briefpapier een kroontje et Deense koningspaar is wel een .(zonder merkwaardig koningspaar een bijzonder merkwaardig demo- j'.ratisch land. In zijn bijna burger- yke eenvoud is bet typisch Deens en toch wordt liet in heel Europa ge respecteerd en als bet er op aan komt kan bet zo koninklijk zijn als hechts mogelijk is. Bij zijn bezoek in 1950 aan Parijs werd Frederik enthousiast ontvangen en de heerser over bet kleine landje in liet Noor den is in de grote republiek behan deld als een monarch van een groot land. Toen hij zich aldus een plaats in de wereldpers had verworven, kwam Pr in Kopenhagen een Amerikaanse journalist, die Frederik wilde gaan 1 schrijven als een typisch Europees gekroond hoofd. Hoor eens even, rieden Deense 1 Vlregri'Q I, l s nem aanie kunt van onze förtn *onmg typisch zeggen' maar ontkennen we dat, hij zonder meer. Natuurlijk, op zijn brief papier staat een kroontje. Hij heeft echter de zorgen, die alle Deense burgers hebben en tegelijkertijd de plichten van een minister. Hij is scheepsjongen geweest, heeft op zijn borst een draak getatoeëerd staan, is een kranig athleet, een uitstekend pianist en een even uitstekend diri gent, hij is een kettingroker, drinkt liever bier dan wijn en gaat met zijn drie dochters als een grote broer om. Verder is hij nog een goed diplomaat en zijn ministers bewonderen zijn inzicht als staatsman. Tenslotte, hij is menselijker dan de meeste koningen en koninklijker dan de meeste mensen, kortom, een paradox, maar iets typisch is hij niet en zeker niet het type van de gemiddelde monarch in Europa De Amerikaan heeft deze waarschuwing ter harte genomen. Aangezien hij echter toch wel graag sprekende copy had. noemde hij Frederik en Ingrid „het ge lukkigste koningspaar ter wereld" en heel tevreden ging hij weer naar Amerika l rle Deense koninklijke familie Groenland bezocht, kreeg ze daar een ledige Eskimo-uitrusting ten geschenke. Vooral de prinsesjes waren er jitrusting ten gesel bijzonder mee ingenomen. die elk 7700 ton Wegen krole caissons, Wallen van de Engelse marinehaven Zij J*," naar Nederland worden gebracht. ,vortjp ""n hier bij het dichten der dijken C.a'Ss">n gc.!>r,,ikt. De afmetingen van deze ''en s ziin zestig bij negentien bij acht. 8evee <>n zi' h<>hl>,'n diepgang van on- Het ligt echter in de lijn der verwach tingen. dat zij voor het dichten van het geweldige gat bij Schelphoek op Schou wen zullen worden aangewend. Slt'pP(lin'*Vpn meter. Aan de Internationale 'Kt L. Smit en Co. te Rotterdam le (Jr 8l'hl verleend ze naar Nederland Van o, "RPn' lliermee zullen acht reizen Hjn. ri'Revt'cr drie tot vier dagen gemoeid begjnn eerste sleep zal op 28 of 29 Mei s':'e ,1,,°)"' oor elk transport zullen twee thans n°dig zijn. Tc Portland is men hiaken g de caissons vaarklaar te dijken*0'03??"' die thans voor de Zeeuwse Ujcierw r|2U worden gebruikt, werden haven °orl°S gemaakt voor de buiten- na d* !nn Nonmandische kust. die kort ailieerrUnVas'e van Juni door de ge- here c;>:Vm??rdaangelegd. Vele der klei en later ela'.d:e daar zi->n gebruikt, wer- emden io0„ "s voor alle mogelijke doel- dp Walrfc° ^>0'< dij het dichter, van waicherse diw *aa?^estanten pldzrs voor alle mogelijke doel de- vki ?gepast' Oo 0o-;n„ "erS3 dijk in 1945 bleken deze van bijzonder grote eers*e tv, Pen van Smit en Co zullen de §en- H'e,.?e.caissons naar Vlissingen bren. d'at msn zau afgeleid kunnen worden, haven huZ? ^9 het dichten van de veer- hen. y.' XDuningen zou willen gebrui- VOorlon „01' de zes volgende caissons is nofi ge«n ankerplaats opgegeven. terug. Hij had toch iets aparts gevonden. Apart is koning Frederik zeer zeker. Al leeft hij feitelijk als een gewoon burger, hij weet toch steeds op een geheel on gedwongen manier het decorum te bewa ren. En al is hij nog zo gemoedelijk, geen Deen zal het in zijn hoofd halen, om de koning op zijn schouder te kloppen en te zeggen: „hé koning, hoe maak je het". Dit ligt natuurlijk in belangrijke mate aan het optreden van Frederik IX, die een groot mensenkenner is. Zulks dankt hen o.m. hieraan, dat hij van jongsaf aan onder de mensen is geweest. Hij werd niet opgevoed in een omgeving van voornamen en adellijken en toen hij ouder werd en meer op zichzelf kon gaan staan, zocht hij zijn vrienden ook onder het volk. Voor hem telde de afkomst niet, maar de persoonlijkheid van degene, met wie hij kennis maakte. Monarchie en invloed Nu heeft ook de bijzondere positie, waarin het Deense koningshuis verkeert, bijgedragen tot de vorming van eigen schappen als tact en zuiver aanvoelings vermogen. De koning heeft in Denemar ken practisch weinig wat men noemt „te zeggen". De paragraaf van de grondwet, op de koning betrekking hebbend luidt ongeveer als volgt: ,De regeringsvorm is die van een con stitutionele monarchie. Deze is erfelijk. De wetgevende macht ligt in de handen des konings, in samenwerking met het parlement. Vóór zijn troonsbestijging geeft de koning de Raad van State de plechtige, schriftelijke verzekering, de grondwet ongeschonden te zullen hand haven. De koning is, met inachtneming van grondwettelijk vastgelegde normen, de hoogste autoriteit. Hij oefent deze autoriteit door zijn ministers uit. De ko ning kan niet zonder toestemming van het parlement oorlog verklaren of vrede sluiten, bondgenootschappen of handels verdragen aangaan of opzeggen. Voor het doorvoeren van een besluit van het parlement is de toestemming des ko nings nodig". Hieruit volgt, dat de koning niets uit zichzelf doen kan. Maar zonder hem kan er ook niets gedaan worden. Indien hij echter wil, kan hij een grote invloed uit oefenen. Hij heeft tot dusver nog geen enkele maal van zijn recht gebruik ge maakt, om een door het parlement geno men besluit te vernietigen. De positie van de Deense koning komt in grote lijnen overeen met die van onze Koningin. De Kroon wordt in Denemarken eveneens ge zien als boven de partijen staande. En ook in Denemarken is het zo, dat de monarch indirect de gang van zaken in het poli tieke leven kan beïnvloeden. Tijdens een regeringscrisis ervaren de Denen, wat het koningschap voor hun land betekent. Of schoon het land sinds lang een socialisti sche meerderheid kent, zijn de meeste De nen koningsgezind. Toen er indertijd wel eens sprake was van een republiek, wa ren ze het er over eens, dat ze dan de toenmalige koning, de uiterst populaire Christiaan X, tot president zouden heb ben gekozen. In zijn gemalin heeft koning Frederik een partner, die in niet geringe mate bijdraagt tot het decorum. Ze is een Zweedse en de Zweden hebben een natuurlijk ge voel voor decorum. Ze bezitten, ver geleken bij de Denen, een zekere aristocratische levenshouding. „In grid is typisch Zweeds" zeggen de Denen. En dan bedoelen ze er iets anders mede dan de Amerikaanse journalist wel vermoed zou hebben. Ze is niet blond zoals de Deense vrou wen, maar donker, slank en heeft een fijn, ovaal gezicht, 'zodat ze in het land der stoere Vikingdochters ook in dit op zicht een opvallende verschijning is. Vroe ger was ze een uitstekend paardrijdster en ze speelde ook een voortreffelijk spel letje tennis. Nu laat ze haar oudste doch tertje, kroonprinses Margrethe, naar har telust paardrijden. in deze kon ze met Koningin Juliana van gedachten wisselen, die immers haar kinderen eveneens laat paardrijden. Koningin Ingrid is een doch ter van de huidige koning Gustaaf Adolf van Zweden, een kleindochter van de be kende „Mr G.". Ze verloor, toen ze tien jaar oud was, haar moeder, een kleindoch ter van koningin Victoria van Engeland. Wanneer we hier, naar aanleiding van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het Deense koningspaar nog even namijmeren, komt vanzelf uit de ge schiedenis van het interessante land, waar- Frederik IX regeert als telg van een dy- nastie, welke een duizend-jarige ge- ÏMWiWtfl zeeslag geleverd, prestatie in de Koning Frederik IX als dirigent van het Kopenliaagse Symphoniè Orkest. Hij is een uitstekend musicus. schiedenis heeft, de samenwerking in de herinnering, welke er eens bestaan heeft tussen de Hollandse en de Deense vloot. Hiervan is de rol, welke onze admiraal 70 LEXIES 85 ai. I Cornells Tromp gespeeld heeft, wel bij zonder belangstellend. Hollandse schepen en Deense schepen, grotendeels door Hollanders gecomman deerd en bemand, hebben in de Sont een die als een bijzondere historie geboekstaafd staat. De Nederlanden hebben in de loop der eeuwen vaak nauwe betrekkingen met Denemarken onderhouden. En de Denen en de Hóllanders vochten, zoals gezegd, samen in dezelfde Sont, die de Hollanders wegens de tollen der Deense koningen zo veel ergernis heeft gegeven. Het was in het jaar 1675, dat er uit Holland een hupeskader van negen sche- i pen, twee branders en enkele kleine I schepen onder vlootvoogd Jacob Benckes I naar Kopenhagen vertrok, om zich daar I met de Deense vloot onder admiraal Kurt Sivertsen Adelaer te verenigen. Deze Adelaer was een Noor en had op de Hol landse vloot onder Maarten Harpertsz. Tromp gediend, wiens schoonzoon hij bo vendien was. Feitelijk was hij een halve Hollander, want hij was ook hier le lan de opgevoed en ook bij de Hollandse ma rine opgeleid. Johan de Witt heeft hem na de dood van Wassenaar van Obdam zelfs het opperbevel over onze vloot aan geboden hetgeen hij weigerde. De eerste expeditie van de DeensHol- I landse vloot tegen de Zweden liep met i een sisser af. Inmiddels stierf Adelaer en het opperbevel werd overgenomen door I Cornelis Tromp (1629—1691), die trouwens de Deense vloot georganiseerd had en als dank door de koning van Denemarken tot graaf was verheven. Hij kreeg bovendien nog de Orde van de Olifant, waarvan hij ridder werd. Hij moest inmiddels voor het kostbare onderscheidingsteken twee dui zend gulden neerleggen, wat de zuinige Tromp de opmerking ontlokte: ,,te drom mel, dat beestje komt me wel wat duur te staan Toen de verenigde vloot weer uitzeilde, bleef Tromp te Kopenhagen achter. Bij een schermutseling met de 2,weedse vloot werd niet veel eer ingelegd, maar toen Tromp het commando kwam overnemen, gingen de zaken er anders voor staan. Hij slaagde er in, de vijand bij Oland tot de slag te dwingen en had het geluk mee, want het Zweedse admiraalschip, de Stora Krona, een zware bodem met 124 stukken geschut, bemand met 500 matro zen en 300 soldaten sloeg bij een wending om. Op 36 man na man na kwamen alle opvarenden om, ook de organisator van de Zweedse vloot, Lorentz Creutz. Tromp kon, dankbaar van de ontstane verwarring gebruik makend, de vijand zware verlie zen toebrengen en hij stelde hierdoor de Denen in staat Schonen te veroveren. In 1677 voer er weder een Hollands eskader naar Kopenhagen, met Tromp als passa gier. Deze had de Nederlanden bezocht, maar kon als Deens graaf het bevel niet voeren. Dit eskader hielp de Denen nog bij hun grote overwinning op de Zweeds» vloot in de Sont. Doordat de Nederlanden later aan de Deense koning verdere hulp weigerden onthief deze Tromp op weinig elegante wijze van zijn admiraalschap van de Deense vloot. Maar de Hollanders hadden in elk opzicht prachtig werk gedaan. De Denen hebben niet vergeten, dat de Nederlanden 'n belangrijk aandeel hebben gehad in de ontwikkeling van het Deense gemenebest, o.a. door het stichten van landbouwkolonies, o.a. op Amager, waar zich nog vele herinneringen aan de Hol landers bevinden. Wat weinig bekendheid geniet, is wel het feit, dat een Hollandse vrouw lange tijd een grote invloed op de Deense poli tiek heeft uitgeoefend als vertrouwelinge van koning Christiaan II. Dat was in de zestiende eeuw. Deze vrouw heette Sig- brit en ze was oorspronkelijk herbergier ster in Noorwegen. Door haar knappe dochter Duveken leerde de koning haar, kennen, toen hij nog kroonprins was. Na Duvekens dood bleef Sigbrit aan het hof. Ze moet lange tijd de ware heerseresse over Denemarken zijn geweest. De beken de schrijver Kaj Munk heeft een toneel stuk aan haar gewijd, „Diktatorinden" ge titeld de dictatrice. Ze is later met Chris tiaan, toen deze van de troon gejaagd werd naar Nederland gevlucht en daar in de vergetelheid gestorven. Verleden jaar werden in Nieuw-Zeeland 22.700 immigranten opgenomen. Daarvan kwamen er 15 tot 16.000 uit de landen van het Britse Gemenebest. Als tweede volgde Nederland met 5300. De overigen kwamen uit andere landen. Voor dit jaar worden er uit Nederland ongeveer 3000 immigranten verwacht. Voor de helft geschoolde arbeiders, voor de andere helft ervaren boeren. „Misschien passen wij een al te scherpe selectie toe", aldus de heer Sullivan, die sedert Maandag in ons land vertoeft, „maar wij hebben alleen geschoold» krachten nodig- Vooral in de bouwvak ken en het machinebedrijf en daarnaast ervaren werkers in de landbouw". Van welingelichte zijde te Londen is Vrijdag verklaard, dat een diepgaand onderzoek, door de Britse regering in gesteld, naar de juistheid van de be schuldiging, dat Britse schepen het i vorig jaar Chinese communistische troe- pen hebben vervoerd, „geen spoor van bewjjs" heeft opgeleverd. Het onderzoek werd Woensdag door het Britse minis- l terie van buitenlandse zaken gelast, na verklaringen, die werden afgelegd voor i de subcommissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat waarvan senator McCarthy voorzitter is. McCarthy zeide toen, dat twee Britse schepen van een firma in Hongkong in 1952 Chinese communistische troepen langs de kust hadden vervoerd. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft verklaard, dat Groot Brit- tannië niet zal antwoorden op McCar thy's beschuldiging. Naar men meent, is hierop Donderdag door de beschul digde firma zelf een afdoend antwoord gegeven. In officiële kringen te Londen heb ben de beschuldigingen, dat de han del van Groot Brittannië met China is toegenomen, verbazing gewekt. De totale Britse uitvoer en invoer naar en uit China in het afgelopen jaar wordt geschat op 7,5 miliioen pond sterling of op 0,1 pet van de Britse buitenlandse handel. Hoewel de V. S. de uitvoer naar China geheel verboden hebben, zouden zij het vorig jaar goederen ter waarde van 9,3 pond sterling uit China ingevoerd heb ben. De goederen werden waarschijnlijk met dollars betaald, de beste valuta in de wereld voor de aankoop van stra tegische goederen, aldus wordt in ge noemde kringen opgemerkt. Het hoge (bloempot.)-model t de toe komst. Geplooid zijden jersey gecombi neerd met ruwe zwarte zijde (Model: Edward Harvanej, Tegen de herfst zullen de hoeden hoger worden. Dat is althans on'.e voornaamste indruk na een gang door de collecties van een aantal bij de Associated Milli nery Designers of London, de organisatie van de Engelse hoedenmakers, aange sloten huizen. Er is daar de laatste weken onder hoogspanning gewerkt. Want ook de hoedenmakers houden zich gereed om tijdens de aanstaande Woens dag beginnende London Fashion Fort night de confectie-inkopers uit alle delen van de wereld te ontvangen. Deze Lon- dense modeweken vormen een jaarlijks terugkerend evenement, waarbij vele duizenden betrokken zijn. Het is daar, in dit Babylonische pele mêle, dat voor de massa als het ware de consequenties worden getrokken uit de veelheid van ideeën welke de haute couture voor de bevoorrechte enkeling lanceert. Wanneer het herfst is zullen de hoeden dus hoger zijn. En het effect daarvan zal nog geaccentueerd worden door combi naties van kleuren en materialen. Leven dige kleuren vooral. En van de materia len valt nu al te voorspellen, dat er zeer veel combinaties zullen zijn van taupe en ruig soepel vilt met japon- stoffen als fluweel, jersey en laken. Natuurlijk zal de strakke soberheid waardoor de zomerhoeden gekenmerkt worden, zijn invloed op de laat-zomerse modellen zeker niet missen, maar er overheerst toch in elk geval een uitge sproken voorkeur voor een soepeler lijn. En bovendien, laten wij eerlijk beken nen, dat verscheidene Van die strenge kleine canotiers, toques en turbans die deze zomer (niet bepaald makkelijk) recht op het hoofd gedragen worden, in elk geval chic staan. En dat zij ieder op hun eigen manier een fleurige noot toe voegen aan de vrolijke en dikwijls prachtige stoffen die deze coronation- zomer in Engeland ook tot een mode- evenement maken. In de Londense hoedenwereld is er feitelijk alleen maar keus tussen hoog 'en opvallend laag, waarbij dan zoals dat met de bloempot-cloche van Edward Harvane het geva] is net hoge model enigszins achterover hellend kan worden gedragen om het strenge effect enigszins te verzachten. Stoffen zijn er zelfs in dit seizoen voor dit type hoed veel meer populair dan stro. en Harvane bewijst wat er mee bereikt kan vorden door in dit model wit zijden jersey te combine ren met een ruige zwarte zijde op een manier, die een dergelijke hoed geschikt maakt om bij een tailleur of japon te worden gedragen. Maar op zijn beurt vraagt hij van de draagster een concessie, door met dit model als het ware de eis te stellen van een kapsel, waarbij het haar uit het gelaat is weggeborsteid en aan de zij kanten omhoog. De contouren van het gezicht bepalen het effect en Harvane durft dit vol te houden, ook al wordt door zijn „bloempot" bij uitzondering ook een deel van de achterkant van het kapsel bedekt. In dat opzicht z>'n collega Hugh Beresford trouwens a's Figaro's ge nadiger, drfordat hij gebruik maakt van een boven het voorhoofd gebogen lijn, ■die het model van het kapsel zichtbaar laat zijn. Maar ook bij hem zijn de voor naamste modellen van s'°f en naast de fijnere strosoorten maakt hij dan ook rijkelijk gebruik van nylon, tullë, satijn, ruches van taffeta en gemetalliseerd lin nen, waarin rode en blauwe draden eeo bijzonder effect geven. De voorkeur voor hoge modellen heef' onder andere een hoed tot gevolg gehad die meer van een theemuts weg heeft dan van iets anders. Zoals wij het schrij ven lijkt dat een excentriciteit, maar in werkelijkheid is het zonderling genoeg nog aardig ook. Veren zijn uit de meeste collecties doorgaans verbannen (behou dens dan de aigrettes op een enorme hoed, die alleen voor de filmstudio ge maakt schijnt te zÜnl' maar inplaat- daarvan strooit Beresford glimmende stroken van blauwgrijs staal over de bo' van een gedrapeerd satijnen turban of over een kleine, platte pillbox waarop ze allerlei wonderlijke Uchtreflexen te voorschijn roepen. Wit linnenstro is een ander materiaal waaraan Beresford zijn hoedenhart heefl verpand. En hij verwerkt dat voor een type, dat hij „beretine" noemt, omdat het eigenlijk een kapje is met een baret effect. Maar ook hierop geen veren, al heeft de door hem als garnering ver werkte genopte tulle op enige afstand toch wel iets van veren weg. i Voor zover er dan toch lage hoeden gedragen worden, ligt het wel enigszins voor de hand, dat deze in dit Britse kroningsjaar ook min of meer aan kroontjes doen denken. Waarbij dan fijne kantsoorten of glinsterende lovertjes (met als laatste nieuwtje uitgevoerd in de vorm van minuscule bloempjes en blaadjes die iets aan borduursel doen denken) de garnering uitmaken. Voor de vele officiële gelegenheden waaraan dit jaar zo rijk is, wordt het wagenwiel-model geadviseerd, dat overi gens in veel gevallen een bol heeft die zo laag is. dat ze bijna niet opvalt. En let u dan eens op de parapluhoed Wij vonden dit model, uitgevoerd in licht stro, in de collectie van Simone Mirman 'en wij geloven, dat dit een kans maakt om de stijl voor de toekomst te be ïnvloeden. Ook dit model, waarvan de naam ons al voldoende omschrijving lijkt, is groot, maar toch weer niet zo, dat het gelaat van de draagster er door overschaduwd wordt. De „spaken zijn daarbij afgebiesd met bruine stroken en voor het effect heeft de Engelse vrouw maar één woord: sophisticated K. Veertjes f Neen, tulle met marine blauwe noppen veroorzaakt dit effect in de gar nering van deze beretine uit de collectie van Hugh Beresford. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gistermiddag om half twee na een prachtige tocht met mooi weer uit Denemarken op Soester berg aangekomen. Het Koninklijk Paar is direct na de landing naar het paleis Soestdjjk vertrokken. Tot en met gistermiddag was bjj het Nationale Rampenfonds een bedrag van 112,9 miliioen binnengekomen, heigeen 100.000 meer is dan by de vorige opgave van eergisteren. EEN SPECIALE pauselijke com missie heeft het onderzoek van de re lieken ran St Nicolaas van Bari beëindigd. Zij heeft het gebeente, dat na zestien eeuwen nog in goede staat verkeert, doen plaatsen in een kristal len urn in de bovenkerk te Bari. Sedert honderden jaren komen er vele pelgrims uit geheel Zuid-Italië om de relieken van deze volksheilige te ver eren. De H. Nicolaas is dezelfde als onze Sinterklaas. Zijn gebeente werd in 1087 van My ra naar Bari overgebracht, vanwaar zich zijn verering over het. ge hele Westen verspreidde. Men make zich dus niet ongerust. Het Drccmbcrfeest gaat nog gewoon door. Maar a propos, schitteren in U ook die deugden van goedheid en milddadigheid zo uitf Ai. dat is toch niet tegen het zere beent DE MEERDERHEID der Engelsen is godsdienstloos. Statistieken wijzen uit, dat negentig procent nimmer een kerk bezoekt. Het is lang geen uitzondering dat de Protestantse kerken des Zondags niet meer dan zes gelovigen tellen. Al. dus verklaarde de bekende bisschop van Leeds, Mgr Heenan, die zojuist van een wereldreis is teruggekomen. Er zijn 's Zondagsmorgens meer Katholieken in de kerken dan Protestanten van alle genootschappen bij elkaar, ofschoon de Katholieken slechts 10 pet van de be volking uitmaken. Engeland heeft zijn geloof verlorenaldus Mgr. Heenan. Deze bekentenis is heel erg voor Al bion. Er valt, nog wat te bidden ook voor de bondgenoten. IN HET groot-seminarie te Praag dut door do Tsjccho-Slowaakse repe- ring is gelijkgeschakeld, worden thans twee cursussen gegeven voor de ideolo gische omscholing van priesters. De~e cursussen staan onder direct toezicht van de, regering en moeten door alle pries ters worden bezocht. De priesters, die thans aan beide cursussen deelnemen, zijn deels afkomstig uit parochies tè Praag en van het platteland, deels zijn zij gerecruteerd uit concentratiekampen voor priesters. Het groot-seminarie van Praag is niet meer als zodanig in ge bruik, daar het Vaticaan onder straf fe van excommunicatie aan theologan ten verboden heeft, daar hun studies af te maken. Proberen maar en toch praten en zaniken over geloofsvrijheid. Doch tja het Katholicisme blijft de onverbidde- lijkste tegenstander van het nisme. commu- NAAR HET K.N.P, uit betrouwbare bron verneemt, is Mgr Josef Pétcry, bis schop ran Vacs in Hongarije, dezer da gen gearresteerd en vervolgens gedepor teerd. Zijn huidige verblijfplaats is niet bekend. Mgr. Pêtery stonds reeds sedert Kerst mis van het vorige jaar onder huisarrest. Ook onder het pas gepubliceerde her derlijk schrijven der gezamenlijke Hon gaarse bisschoppen ontbrak zijn onder- tekening. Mgr. Pêtery is bijna 63 iaar. In 191,2 werd hij tot bisschop van Vacz benoemd. Deportatie is natuurlijk vandaag ook een middel om het Christendom weg te branden. MORGEN IS HET weer Zondag. Pink steren met octaaf. Hoogfeest derhalve hoog feestelijke offers voor de nieuwe Godshuizen. Nog zovele milliöenen moe ten de H. Geest ontvangen buiten de Parthen. Meden en de lieden van Pam- phylië, Egypte enz., waarvan het enis- tel spreekt. Geef en u zal gegeven wor den. Vooral de vrede. Voor de Zalige Pinksterdagen met het gelaat van iemand die duidelijk de inwendige vrede geniet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3