Nederl. Rode Kruis heeft nog millioenen guldens nodig Duits jacht bij.Hoek van Holland gestrand Rood paradijs m 1 Vier Amerikanen gearresteerd en terechtgesteld Zij waren boven Oekraïne als parachutisten neergelaten DAAD nu aan het volk Memorial Day op Margraten Toestand van slachtoffers hij vliegongeluk Moskou liet kans op bewijs van goede wil passeren EXTRA OCHTENDBLAD Rusland greep vier spionnen. Zij waren in Oekraïne geland Buitenlandse „prefabs" geven aan 1900 getroffenen nieuw onderdak mm De eerste haring gevangen Vrij Woensdag 27 Mei 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kans op Rode-Kruis ziekenhuis in ramp gebied Emigranten aan de grond Opvarende zwom drie uur 0111 hulp te halen FEESTELIJK AANZIEN Geen nieuw uitstel voor de Rosenbergs Twee zusters gearres teerd I Kankerbestrijding nationaal georganiseerd Op 30 Mei: The Last Post Nieuwe twijfel na de brief van Malik 114,2 millioen C.G.T. bedacht zich 87e lijst van slachtoffers Bij gelegenheid van de verkiesingen voor de Gemeenteraden WEERBERICHT V*. Nieuwe postzegelactie Tot dusver zyn er aan het Ned. Rode Kruis door andere nationale Rode-Kruis-verenigingen in totaal 453 prefab-woningen aangeboden. Finland levert 15 en Noorwegen 201 ééngezinshuizen, elk geschikt Voor een gezin van 7 personen. Zweden schenkt 97 ééngezinshui- Zcn voor 5 personen, 45 tweegezins huizen voor tweemaal.5 en 2o twee gezinshuizen voor tweemaal 9 per sonen. In totaal dus voor 1900 per sonen een nieuw onderdak. De eer ste Noorse woningen zullen op 10 Juni a.s. aankomen. Spoedig daar op volgen de meeste andere en bin nen een jaar zullen ze alle zijn op gericht in het rampgebied. Wereldprimeur Niet over de balk gesmeten Drie mannen bleven aan boord ZW ALUWGEZIN HUIST IN FABRIEKSKACHEL BROER VAN RUDOLF SLANSKY VEROORDEELD Enkele loggers van de haring vloot hebben reeds hun geluk be proefd op ongeveer 54 graden N.b. Dit waren de schokkers SCH 87 met 1 kantje, SCH 159 met een mand, SCH 39 met een mand, SCH 201 met 2 kantjes, SCH 2 met 3 kantjes, SCH 19 met een mand, SCH 236 met 1 kantje, SCH 249 met een mand, SCH 310 met 1 kantje, SCH 236 met 1 kantje, SCH 314 met 1 mand, SCH 7 met 1 mafld, SCH 140 met 1 kantje, SCH 72 met 2 kantjes, SCH 122 met 2 kantjes. Nadat de loggers de vleet gehaald hadden zijn zij verderop Noordwaarts gestoomd. NOODWET DIJKHERSTEL Ovgevankelijk had zich ieder van de ruim Tweeduizend school kinderen leggen bloemen op de graven Wrak opgeruimd Over oorzaak nog niets bekend NIEUWERKERK OUDE TONGE De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 28 Mei: Zon op 4.30 uur, onder 20.45 uur. Maan op 21.17 uur, onder 3.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nes en huishoudelijke artikelen om slechts enkele te noemen. Desondanks is het Ned. Rode Kruis er (rplliffl financieel niet op vooruitgegaan. Nog 11CU1CU steeds zijn de statutaire ramp- en oorlogs- fondsen niet aangevuld. Elk van beide dient 500.000 groot te zijn doch alles bijeen is er slechts 120.000. Wel heeft het Rampenfonds de „first aid" vergoed doch geen tegemoetkoming is verleend .in de (Van onze Haagse redacteur) Men moet over de kwaliteit van deze ■.prefabs" niet licht denken. Ze zullen 50 'ot 100 jaar meegaan, zo heeft men prins kernhard verzekerd. De directeur van het ^ed. Rode Kruis de heer A. v. Emden, deelde dit gisteravond op een pcrsconfe- rentie mede. Voorzover in deze woningen geen sani tair aanwezig is, zal dit worden verschaft door Denemarken. Zweden levert ook het benodigde cement. De nieuwe huizen zul len zoveel mogelijk worden toegewezen dan eigenaars, die hun vroegere woning door de ramp hebben verloren. Er is ook rep goede kans ontstaan voor de bouw van een Rode-Kruis-ziekenhuis (het derde th Nederland naast dat van Beverwijk en het te herbouwen Haagse) in een der rampgemeenten. Een land, dat over vol doende middelen hiertoe oeschikt, toont namelijk ernstige belangstelling voor de bouw van een 80 bedden tellend hospitaal. Er is echter nog geen 100 pet zekerheid, dat de schenking doorgang zal vinden. Wel is zeker, dat te Woudsehoten een internationaal Jeugd Rode-Kruis-huis (60 bedden bergend) zal verrijzen. Dit is een Oostenrijks initiatief, geboren uit het ver engen ten aanzien van weidoend Neder land een tegenprestatie te verrichten. Men verwacht, dat de trek voor dit toekom- stige internationale centrum mede zal gorden gestimuleerd door de oprichting tb de tuin eromheen van het eerste Henri Dunant-standtoeeld ter wereld, uit te voe den door een beeldhouwer van niet al te Piodeme opvattingen Wanneer het 'houten) gebouw in September a s. gereed '®1 zijn, wordt het tijdelijk nog bestemd tot woonplaats voor dan nog niet naar "Un haardsteden teruggekeerde ramp- ®Vacué's. Daarna zal het dienen als oord v0or jeugdcongressen en -conferenties. Van de 70 millioen gulden, welke in totaal door het Internationale Rode Kruis <ijn bijeengebracht, zijn óf worden be deed 20 m'llioen aan goederen. 8 millioen aan textielpakketten. 12 millioen aan land bouwwerktuigen. 10 millioen aan wonin gen en 10 millioen aan de meest uiteen- lonende objecten en artikeien, met inbe grip van bedoeld ziekenhuis, waar pok aan kinderwagens, medicijnen, naaimachi- is verleend .in kosten van het nu in liquidatie verkerend Informatiebureau, dat een onderzoek voor het lot van 250.000 vermisten (oorlogs slachtoffers) heeft ingesteld en daarbij in 244.000 gevallen de betrokkenen op de hoogte kon stellen; evenmin in de om vangrijke telefoon- en telegramkosten. Bo vendien zijn er buiten de contributies sinds 1 Februari, toen alles op het Ram penfonds gericht werd, geen inkomsten uit nationale bron geweest. De financiële situatie, welkd iyz millioen vergt, benevens het wensprogramma, dat dit bedrag tot 4 millioen opvoert, maken een inzamelcampagne dan ook hoogst noodzakelijk. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis hoopt dan ook, dat on danks de uitputtende actie ten bate van het Rampenfonds toch nog een bevredi gend resultaat met de collectes van 1953 zal worden bereikt. Er zijn symptomen, die niet elk optimisme ongegrond maken. In het kader van de campagne voltrekt zich ook .een philatelistisah evenement: voor het eerst sinds 1927 zullen er i,n het najaar weer Rode-Kruis-postzegels (met toeslag) verschijnen. Het worden er vijf, die voorstellingen van de ramp, de Rode- Kruisvlag, de bloedtransfusiedienst, het Rode Kruis zelf en de ambulance-hulp dragen. Het geld wordt goed besteed. Indruk wekkende cijfers brengen in beeld, welke ontzaglijke prestaties het Ned. Rode Kruis verricht door middel van zijn rampen- Op de Maasvlakte bij Hoek van Holland, iets Westelijker van de plaats waar indertijd de „Radmar" aan de grond liep, strandde Maandagavond omstreeks half tien het twaalf meter lange Duitse motorzeiljacht „Edith", dat een week geleden uit Hamburg was vertrokken. De acht opvarenden die met emigratieplannen onderweg waren naar Spanje of Portugal, wilden eerst het hoge water van drie uur in de volgende middag afwachten; zij slaagden er echter niet in het jacht vlot te krijgen. Daarom is omstreeks half vier een der opvarenden, de heer Laufer, van boord gegaan om naar Oostvoorne te zwemmen. Ongeveer drie uur later, tegen half zeven, kwam hij daar aan. De politie te Oost voorne waarschuwde Hoek van Holland, vanwaar de reddingsboot „President Jan Leis" omstreeks kwart voor 7 vertrok. De opvarenden van de Edith" waren de heer en mevrouw üeorge Laufe en Johanma Laufe-Prinz en hun zoon Hart- Iri'ed Laufe, de heer en mevrouw Kar! Becker en Anna Becker-I]]ig en dr ir Hans Laufeweiler. De beide dames zijn in Hoek van Hol land ondergebracht en Hartfried Laufe, de man d'ie naar Oostvoorne is gezwommen, verblijft ook daar. De andere drie heren zijn nog aan boord. Deze laatsten zullen trachten het scheepje als net hoog water is. vlot te krijgen. Bij laag water ligt de „Edith" droog. De „President Jan Leis" kan het schip niet in dieper water bren gen. Londen heeft langzamerhand een feeste lijk aanzien gekregen door de versierin gen, die zijn aangebracht in de straten, ter ere van de aanstaande kroning van Koningin Elizabeth n. Hier ziet U de weg tussen Kensington Roal en Kensing ton High Street, die de toegang is tot het „Koninklijk District van Kensington", waar de versiering al zo goed als gereed is. depóts, colonnes, welfare-werk, moeder- melkcentrale, bloedtransfusie- en been- transplantatiediensten, hoornvliescentra, hulpposten, lectuurdepöts, polikliniek, boten, kerstpakkettenactie en boottochten voor aan huis gebonden invaliden. Thans is ook weer de oprichting van een throm- bosedieinst in studie. Maar de 53 rampendepöts dienden met 91 nieuwe te worden aangevuld, waarvoor ruim millioen nodig is. Het aantal van 12.074 helpers (sters) behoorde met 3000 te worden uitgebreid. De 840 hulpposten zouden met 1160 moe ten worden vermeerderd, hetgeen 120.000 vergt. Behoefte wordt gevoeld aan mo bilofoons en meer buitenboordmotoren. Men durft nauwelijks te deuken aan het allsbehalve luxe bezit van een luchtvar- pleegsterscorps en een hélicoptère, waar over in sommige landen wordt beschikt. Daarbij komt, dat de jaarlijkse bijdrage van het Ned. Rode Kruis aan de Interna tionale Liga Zw. frs. 20.000 bescha mend laag is. Alles bijeen is het begrij pelijk, dat een krachtig oeroep op het Nederlandse volk wordt gedaan het mo gelijk te maken al deze heilzame activitei ten op dezelfde en z0 mogelijk nog groter schaal voort te zetten. De Amerikaanse opperrechter Vinson,, heeft afwijzend beschikt over 't verzoek om nieuw uitstel van de executie van het wegens atoomspionnage veroordeelde echtpaar Rosenberg. Djt verzoek was in gediend nadat het oppergerechtshof te Washington Maandag Voor de derde maal had geweigerd de zaak van de Rosenbergs opnieuw in behandeling te nemen. Vinson leverde geen commentaar op het besluit. Hij voorzag het verzoekschrift slechts van de aantekening „afgewezen". Een zwaluwpaar heeft de weinig romantische sfeer van een grote abriekszaal in Echt uitgekozen om een nest te bouwen en aangezien het personeel de zwajuwen rustig hun gang heeft laten gaan, huist thans in een grote kachel van een der afdelingen van een strohulzen- fabriek, in de onmiddellijke nabij heid van gonzende machines een zwaluwpaar met vier jongen. Door een openstaande raam vliegen de zwaluwouders af en aan en weten met precieze zekerheid hun weg te vinden tussen de machines door naar het nest, waar de jonge zwa luwen steeds met „zwaluwgejuich" het voedsel van hun ouders in ont vangst nemen. De communistische machthebbers in Oost-Duitsland hebben een tweede R.K. kindertehuis in beslag genomen, ditmaal te Oebisfelde, nabij Maagdenburg. Twee religieuze zusters werden gearresteerd, onder de beschuldiging dat z>^ de kinde ren hadden geslagen en hen hadden laten werken. Zij zijn de eerste religieu zen, die in de reeds maandenlange wor steling tussen de Kerk en de Oostduitse machthebbers, gevangen zijn genomen. Richard Slansky, een broer van Rudolf Slansky, de verleden jaar terechtgestelde voormalige secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, is Dinsdag veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij was, tezamen met drie anderen, schuldig bevonden aan „ver raad en spiobnage". Het proces werd in één dag afgehandeld Het was het eerste spionnageproees in een communistisch land sedert Stalin's over lijden en het kwam twee weken na de afkondiging van beperkte amnestie in Tsjechoslowakije. ■9 A C De Sovjet-Unie deelde hedenochtend mede, dat vier als „Amerikaanse spionnen" aangeduide personen zijn gegrepen en terechtgesteld. Deze vier mannen zouden, volgens de Sovjet-verklaring, hoven de Oekraïne met parachutes zijn afgezet. De verklaring is uitgegeven door het ministerie van binnenlandse zaken en werd gepubliceerd in de bladen „Prawda" en „Izwestia De vier mannen zouden door een vier motorig vliegtuig in de nacht van 25 op 26 April zijn neergelaten. Volgens de verklaring werden zij, nadat zij hun activiteit hadden bekend, door de kamer voor militaire zaken van het op perste gerechtshof van de Sovjet-Unie ter dood veroordeeld. De vonnissen zouden in middels zijn voltrokken. (Van onze Amsterdamse redactie) Een groot aantal personen die geïntcr- resseerd zijn b\j de kankerbestrijding in Nederland was gisteren in de raadszaal van het Amsterdamse stadhuis bijeen gekomen- waar ten overstaan van notaris J. J. Geluk twee stichtingsacties werden verleden. Een daarvan behelsde de oprichting van het Universitair Kankercentrum Amstcr.- De eerste vrouwen en kinderen, die op aanraden van de Britse re gering Egypte hebben verlaten - in verband met de strubbelingen tussen Engeland en Egypte zijn in Engeland aangekomen. Zij zijn allen echtgenoten en kinderen van personeel van de imperial Chemi cal Industries" of de „Shell Com pany". De eerste vrouwen en kinderen, bij de aankomst op London Air- port. In staatsblad 231 is afgekondigd de wet van 2 Mei 1953, houdende regelen betref fende noodvoorzieningen dijkherstel. (Van onze Limburgse redacteur). Tweeduizend schoolkin- /7!'en zullen op Memo- ia] Day Zaterdag 30 j ei a.s. met bouquel- in de hand naast de "yuisen staan van de gra- der Amerikaansë lylden, die in de laatste J^reldoorlog in de strijd Jjor vrijheid en recht '■'o gesneuveld, 't Groot ss aantal dezer jongens i? meisjes ongeveer j?Oo is afkomstig uit JUerlen, waar degenen, door middel van TJoptatie, de zorg voor her graven op zich f.jbomen hebben, het tal- jjkst zijn. Maar ook uit (jOrgraten zelf komen ze, r." Heer, Gronsveld en adier en Keer. Ze split- de bossen bloemen om Over alle graven uit 5, strooien, opdat geen <5r, 1 e soldaat op ult- kelijk verlangen van jObassadeur Selden Cha- kjn op deze herden- tVn,8.^38 vergeten moge A 8300 graven, een familie ontfermd, doch daarin is verandering gekomen, toen talrijke gesneuvel den naar de Verenigde Staten zijn overgebracht.. Tegelijkertijd werden de kerkhoven van Son bij Eindhoven en Molenhoek bij Nijmegen opgeheven en de lijken der geval lenen, die niet naar Ame rika zijn verscheept, op Margraten bijgezet. Zo zijn er ongeveer 300 gra ven nog niet geadopteerd De plechtigheid, die Za terdagmiddag 30 Mei a.s. om twee uur begint, ver loopt volgens het traditio nele ritueel, dat in de voorafgaande jaren ge volgd werd. De' ambassa deur en de burgemeester van Margraten voeren het woord; het Nederlandse leger voert een salvo uit; de aanwezige autoriteiten leggen kransen neer; de vlaggen gaan in top en de plechtigheid wordt besloten met „The Last Post" Het Harmonie-or kest van Staatsmijn Wil- helmina uit Terwinselen luistert onder leiding van Martin Koekelkoren de herdenking met toepasse lijke muziek op. Z. Exc. Selden Chapin heeft tot de burgers van de provincie Limburg een algemene uitnodiging ge richt om bij de plechtig heid. die op Memorial Day ter ere van de ge sneuvelden op het mili taire kerkhof te Margra ten gehouden wordt, aan wezig te zijn. Aan degenen, die tij dens de vacantie dit kerk hof willen bezoeken, de len wij mede, dat het fo tografeerverbod opgehe ven is. Men hoopt, dat het grootse monument, dat op deze begraafplaats verrijzen zal. volgend jaar gereed moge zijn. Het K. N. M. I. deelt mede: Aan het zomerse weer van de Pinkster dagen werd gisteren abrupt een einde ge maakt door een koele Noord-Westelijke luchtstroom, die gistermorgen met vlagen van stormkracht en vergezeld van on- weersbuien ons land binnendrong en de temperaturen sterk deed dalen. Als ge- volg van deze weersontwikkeling kwam ons land binnen de invloedssfeer te liggen van enkele oceaanstoringen, waarvan de eerste vanmorgen met wat lichte regen ons land passeerde. Een volgende storing bevond zich vanmorgen boven Ierland, terwijl ten Westen van Schotland nog een derde storing werd aangetroffen. Een en ander heeft tot gevolg, dat het nu inge treden koele en onvaste weer enkele da gen zal aanhouden met af en toe enkele regenbuien. De toestand van de bij de vliegramp bij Schiphol gewonde buitenlandse passagiers is over het algemeen redelijk wel. Vol gens de ontvangen inlichtingen kan van elk hunner het volgende worden gezegd; M. Ibrahim, Irak, toestand redelijk wel; A. Hamani, Irak, vrij zware verwondingen doch toestand goed; mr en mrs Hannoch, U.S.A., idem; mevr. Lewes, U.S.A., rede lijk wel; mevr. Murphy, U.S.A. idem; G. Aawadella, Egypte, gelaatsverwondingen, redelijk wel; c. Hakim, algemene toestand goed; P. Dunn, U.S.A. idem. In Franse diplomatieke kringen ziet men in de Russische weigering om deel te nemen aan viermogendhedenbesprekin- gen over een verdrag met Oostenrijk een bevestiging van de mening, dat het Krem- .s,.ec,lts bereid is wat oppervlakkige wijzigingen in z\jn politiek aan te bren gen, maar in belangrijke kwesties van geen toegeven wil weten. De Franse ambassadeur in Moskou, Louis Joxe, die op het ogenblik in Parijs vertoeft, heeft aan zijn ministerie van buitenlandse zaken gerapporteerd, dat hem niets is gebleken van een werkelijke Russische bereidheid om met het Westen tot een vergelijk te komen. Franse diplomatieke zakenlieden, die met de Russische toestanden op de hoogte zijn, verklaren zich hoe langer hoe meer geneigd aan te nemen, dat het hoofd motief achter het zogenaamde Russische „vredes-offensief" de wens is om de han del tussen Oost en West weer op gang te brengen, zulks met het oog op de toe nemende economische moeilijkheden in de communistische landen, waaronder ook communistisch China. Intussen hebben de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke „grote drie" schriftelijk ge antwoord op de brief van de Russische ambassadeur te Londen, Jacob Malik, waarin deze mededeelde, dat de Sovjet- Unie weinig nut zag in de bijeenkomst der plaatsvervangers, die tegen vandaag, Woensdag, was uitgeschreven. De Weste lijken betuigen hun spijt over de Russische weigering. Zij blijven geloven, dat het met de goede wil van de Sovjet-Unie nog steeds mogelijk moet zijn om tot een ver drag met Oostenrijk te komen. Over de Nederlandse gewonden, die in het Wilhelmina Gasthuis worden ver- Dleegd zei men ons slechts te kunnen me dedelen, dat hun aller toestand geheel is als in de gegeven omstandigheden mocht worden verwacht. De vele belangstellenden, die gisteren een kijkje zijn gaan nemen bij de Schiphölweg konden nog slechts vage spo ren van het toch nog vrij verse ongeluk ontwaren. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn de wrakstukken van de ver ongelukte K.L.M. convair met hijskranen van het weiland gelicht en op trucks naar een der loodsen op het vliegveld vervoerd In een officiële verklaring schrijft de K.L.M.dat „bij de geslaagde noodlan ding 15 passagiers ongedeerd bleven, ter wijl van de overige dertien er acht slechts lichte en vijf meer ernstige verwondingen opliepen". Van de bemanning liep de derde bestuurder ernstig letsel op, ter wijl de gezagvoerder, de tweede bestuur der en de mecano licht gewond werden, de beide stewardessen bleven ongedeerd. Over de oorzaak van het ongeluk, zo wordt voorts in de verklaring gezegd, valt op het ogenblik nog niets mede té delen. De Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. zijn terstond na het ongeluk met het onderzoek begonnen. Dit is het eerste ongeluk met een Con- vair-240, waarvan de K.L.M. er twaalf bezit Met deze twaalf zijn sinds 1948 naar schatting 650.000 passagiers vervoerd. Tot gisteren is er-een bedrag van 114,2 in het Nationaal Rampenfonds bijeenge bracht. Dit betekent sinds Zaterdag een vooruitgang van drie ton. dam en de tweede de oprichting van de Landelijke Organisatie voor de Kanker bestrijding. Nadat de beide actes waren gepasseerd en getekend door de comparanten, die allen deel uitmaakten van besturen van stichtingen en organisaties die mede werken in de kankerbestrijding, hield de staatssecretaris van Volksgezondheid, prof. dr P. Muntendam, een korte rede, waarin hij de historische betekenis van deze dag uiteenzette. In een kort overzicht van het „lief en leed" van de kanker bestrijding na de beëindiging van de tweede wereldoorlog, toonde prof. Mun tendam aan, hoe de noodzaak van een effectieve kankerbestrijding werd ge voeld- Men was er van overtuigd dat er een organisatie moest komen die centraal alles registreerde en organiseerde. Dr Drees won in 1947 advies in bij de Ge zondheidsraad. min. Joekes installeerde twee jaar later de Centrale Commissie voor de Kankerbestrijding. Deze com missie richtte haar centra en subcentra op, en nu het laatste centrum dat nodig was: Amsterdam, was opgericht, had de com missie haar werk voltooid en kon zij haar bevoegdheden overgeven aan het Neder landse volk, vertegenwoordigd in de Landelijke Organisatie voor de Kanker bestrijding. Na de rede van prof. Muntendam, uitte burgemeester d'Ailly als voorzitter van het Koningin Wilhelminafonds, zijn vol doening over de totstandkoming van de concentratie van alle organen, die aan de bestrijding van de kanker medewerken. Hij stelde voor dat van dit heugelijke feit kennis' gegeven zou worden aan Prinses Wiihelmina die voor de bestrijding van de kanker zoveel heeft gedaan en nog doet. De onder communistische leiding staan de Franse vakvereniging C.G.T. heeft de oproep aan de spoorwegarbeiders om van daag, Woensdag, te staken, voor onbe paalde tijd opgeschort. Zoals gemeld had den alle niet-communistische vakbonden reeds eerder de staking afgelast, na een overeenkomst met de minister voor open- bare werken. Ondanks dat ook de C.G.T. de staking op het laatste ogenblik niet laat doorgaan, acht men moeilijkheden in het spoorwegverkeer niet uitgesloten. Het Sovjet-ministerie noemt de volgende namen van de vier terechtgestelde®: Lach- no. Makof, Borwgoeboenof en Remigi. De V agenten zouden bewapend geweest zijn en met vier korte-goifzenders van Amerikaanse makelij zijn uitgerust, aldus de bekendmaking. Ook hadden zij Sovjet- en ander geld en materiaal om anti- Sovjet-pamfletten te drukken. In de nacht van 25 op 26 April had het ministerie van binnenlandse zaken be richt ontvangen, volgens welke het grond gebied van de Sovjet Unie werd geschon den door een vliegtuig zond'er herken ningstekens. Men stelde vast, dat het toe stel personen met parachutes neerliet, al dus de verklaring. Op 27 April werden twee van hen ge arresteerd. Deze beide, Lachno en Makof, droegen valse namen, namelijk „Wasilen- kof" en „Magkowski". Hun namen, die zij in de spionnagedienst droegen waren „Alex" en „Pete". In de loop van de ondervraging deel den de beide gegrepen mannen, volgens de verklaring, mede, dat nog twee spion nen waren afgezet, namelijk „Don" en „Dick'. Ook deze beide, Borwgorboenof en Remigi, werden gearresteerd. Het Sovjet-ministerie scnildert de ge arresteerden als personen, die in de laat ste oorlog met de Duitsers hadden gecol laboreerd. Na de Duitse nederlaag zouden zij naar het Westen zijn gevlucht, waar zij in aanraking kwamen met de Ameri kaanse geheime dienst. De vier spionnen werden toen naar een school voor spion- nage gezonden in Bad Wiessle bij Muen- chen. Later kregen zij vap officieren van de Amerikaanse geheime dienst een op leiding in het organiseren en uitvoeren van spionnage in de Sovjet-Unie, het hanteren van wapenen en het omgaan met zendapparaten, speciaal bestemd voor spionnen. De vier spionnen hadden, aldus het Sov- jetministerie, getuigd, dat de Amerikaanse geheime dienst hun opdracht had gegeven naar Kief en Odessa te gaan om bepaal de documenten in handen te krijgen. Dit laatste zou met alle middelen moeten wor den nagestreefd. Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een 87e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven luidende: Peute, Hubrina, geb- 20.9.43, laatste adres: Ooststraat 185; Sies, Adriana, geb. 25.9.41, laatste adres: Stoofweg 150. Nijsse, Elisabeth Ant.onia Maria, geb. 30.6.45, laatste adres: Molenweg 3; Stassen, Petronella Jacoba, geb. 21.4.51- laatste adres: Jozefsdreel 13; De Vos, Jan, geb. 12.2.52, laatste adres: Jozefsdreef 18; Van Wijk, Johannes Marinus, geb. 16.12.50, laatste adres: Stationsweg 79. Ten einde de resultaten (en gevol gen) van de verkiezingen voor de gemeenteraden, welke heden plaats vinden, zo spoedig mogelijk ter ken nis van onze lezers te kunnen bren gen, zal er morgen, Donderdag 28 Mei, een extra ochtend-editie van ons blad verschijnen, waarin de be doelde uitslagen zullen worden op genomen. Ons streven zal er op ge richt zijn dit extra ochtendblad in de vroege ochtend ten huize van onze abonné's te doen bezorgen, ofschoon wij in dit opzicht, gelijk van zelf spreekt, en met name voor degenen, die onze courant per post ontvangen, grotendeels van de dienstregelingen der Posterijen afhankelijk zijn. DE DIRECTIE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1