Nieuws uit STAD en OMTREK Zieken vervoer door de gemeente j LAATSTE BERICHTEN Maassluis' uitbreidingsplan biedt ruime mogelijkheden ÉcmofblY LANGS DE LIJN HERMES STELT TELEUR TEGEN ROOD EN WIT aargangen t w» mmm 6000ste schip in de haven UIT 75 Plannen uitbreiding Bouwcentrum te R'dani Ook voor de industrie KUNSTAGENDA m "gm£ f'M Ir. J. Riemens onder scheiden S&SSS&K WOENSDAG 27 MEI 1953 S PAGINA 2 RéUNIE MULO-SCHOLEN VERKIEZINGSUITSLAG AANVULLING ENIGE ONGEREGELDHEDEN OPLICHTING TE SCHIEDAM Tegen vertegenwoordiger twee jaar geëist SENSATIONELE OVER WINNING VAN SCHIEDAM I DE SPELDAG VAN EXCELSIOR Kon niet doorgaan MONOPOLE-THEATER „De bandieten van Cimarron DUIVENSPORT GOUDEN PROFESSIEFEEST HONDERDZESTIG JAAR BLOEMBOLLEN GEKWEEKT GEVANGENBEWAARDER GEARRESTEERD Ontsnapte gedetineerde in klerenkast verborgen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SCHIEDAM IN ROTTERDAM Recreatie Agrarisch gebied DE OPHEFFING „RITMEESTER" TE CULEMBORG TWEE ZUSTERS VERPLETTERD EXPEDITIECHEF VER VALSTE KWITANTIES BEELDHOUWWERK VOOR ARNHEM Hoge score der Haarlemmers BURGERLIJKE STAND Een tweede teleurstelling it*v,* ff/?/ NED. VRACHTENMARKT mm DRIEDUIZEND GEORGANI SEERDE bergbeklimmers De gemeente heeft voor de sportvelden een moderne maaimacliine aan- gekocht. Het gras ivordt er dusdanig mee verpulverd, dat het als bemesting op de terreinen blijft liggen. Het zU ons vergund, aldus schreven B. en W. aan de raad, uw aandacht te vra gen voor ons voorstel van 18 Maart J.I., luidende als volgt: „Enige maanden geleden richtte de heer J. J. Peereboom, alhier, zich tot de direc teur van de G.G. en G.D. met de mede deling, dat hij voornemens was het door hem geëxploiteerde ziekcnvervoer van de hand te doen en dat hjj bereid was dit aan de gemeente over te doen. Het ingestelde onderzoek en de daar over verschenen rapporten van de direc teur van de G.G. en G.D. en de gemeente- accountant hebben ons er van overtuigd, dat het overnemen van dit vervoer uit medisch oogpunt zeer gewenst en uit economisch oogpunt verantwoord is, ter wijl het redelijk voorkomt de heer J. J. Peereboom een vergoeding toe te kennen, hetzij ineens hetzij in enige jaarlijkse termijnen te betalen, van 12.000. B. en W. stellen daarom, onder ver wijzing naar de raad voor, tn beginsel te besluiten het vervoer van zieken te doen exploiteren door de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst al hier en hun te machtigen, de plannen nader uit te werken en de nadere voor waarden te bepalen en vast te leggen in een met de heer Peereboom te sluiten overeenkomst tot het overnemen van het tot heden door hem geëxploiteerde zieken. vervoer, voor een bedrag van 12.000. Zij merken nog op, dat in dit bedrag niet is begrepen het overnemen van de ambulance-auto. Op deze auto wordt door B. en W. geen prijs gesteld. Terzake moge verwezen worden naar het voorstel tot In de bovenzaal van het Musis Sacrum hebben Zaterdagavond de „Mater Dei"-, Antonius- en de Joseph-Muioscholen een reünie gehouden. Na de opening door pater Brinkman, die o.a. zeide vereerd te zijn, dat ook de leraren bij deze gele genheid aanwezig waren, werd er een gevarieerd programma opgevoerd, o.l.v. de heren L. H. v.d. Mast en J. Th. den Brinker. Aan het programma werkten mede de conferencier Joop Carrée, de Amusan- ten, die hun schetsen zeer verdienstelijk opvoerden, de sneltekenaar Aad Bord, die uit verscheidene lijnen en krassen iets te voorschijn toverde, waarover de gehele zaal zich verbaasde, The Kamiki Hawaiians, de accordeonist D. Mazyk, The Chromonic Cats en de pianist H. Meeder. Tijdens de pauze was er gelegenheid tot dansen op muziek van „The Blue Stars". Om ongeveer 11 uur betrad Broeder Overste 't podium om het slot woord te spreken waarin hij het plan ontvouwde, dat men van plan is, eventu ele volgende avonden nog grootser op te zetten. Hierover zullen de „reünisten" binnenkort een circulaire ontvangen. Wij geloven, dat iedereen voldaan naar huis is gegaan en dat. het nog jonge be stuur, hetwelk de teugels strak in han den hield, lang met genoegen op deze geslaagde avond terug kan zien. het aanschaffen van een tweede ambu- Zoals gebruikelijk publiceren wij hedenavond de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezin gen op de borden voor ons bureau aan de Dam 18. Men wordt beleefd verzocht, om met het oog op de goede werking van onze verkiezings- dienst hedenavond de „Nieuwe Schiedamsche Courant" niet op te bellen. Onder het artikel „Misleidende propa ganda" van gisteravond is de initiaal B weggevallen. Vier dagen vroeger dan verleden jaar heeft Rotterdam thans zijn 6000ste schip uit zee komende binnengekregen. Was het in 1952 het Nederlandse kustvaartuig „Olwa", het 7244 b-r.t. metende Engelse s.s. „Indore" van de Maritieme Shipping and Trading Co Ltd te Londen, is dit jaar het 6000ste schip. Het is met een lading soyabonen gekomen van Takubar. De ..Indore" heeft ligplaats gekozen in de Maashaven, waar het schip wordt ge lost. De „Tijd" ontving bericht van cenige ^ongeregeldheden, op Zondag 25 Aug. te "Nederhorst-den-Berg. Bij de plechtige ontvangst van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem, hadden zich een 50-tal katho lieke jongelingen vereenigd tot een eere- wacht. en het terrein om de nieuwe kerk hoogst eenvoudig, maar smaakvol doen versieren. Een dertigtal van hen zouden het rijtuig van Monseigneur tegemoet gaan, een twintigtal bleven op het ter rein om de kerk. Een en ander schijnt aanstoot gegeven te hebben aan de nlet- katholieken. met. name aan degenen, die als zoogenaamd „doleerenden" bekend staan. Bij den aankomst van den bis schop werden door de malcontenten be- leedigende kreten aangeheven: er werd beproefd de jongelieden der eerewacht van het paard te lichten, wat bii een twee- of drietal van hen gelukte; er wer- I den stenen geworpen, en een der paar- veld den uit de stoet werd op een drietal plaatsen met een scherp werktuig, waar schijnlijk een mes, gewond. Ten einde een vaderlandsch schijntje aan hun op treden te geven, werd door de aanvallers druk „Oranje boven!" geschreeuwd, waarbij men echter niet vergat,, de meest gemeene scheldwoorden te voegen aan het adres van den hoogwaardigen kerkvoogd, wiens rijtuig een der bel hamels beproefde te openen. Had niet de rijksveldwachter op afdoende wijze den aanvaller onschadelijk gemaakt, wie weet wat schandtoneel nog verder de on verdraagzaamheid onzer niet-katholieke bevolking te aanschouwen had gegeven. Aan de tusschenkomst van den rijks veldwachter en den gemeenteveldwach ter van Nederhorst-den-Berg en Vree land vooral is het toe te schrijven dat geen ernstiger afloop te betreuren valt. (Nieuwe Schiedamsche Courant van - 3 September 1890.) lance-auto voor de G.G. en G.D., die vSor een goed functionneren van de dienst toch nodig zou zijn, doch waarvan de exploi tatie goedkoper wordt, omdat deze auto nu ook voor het ziekemvervoer kan wor den gebruikt". Zoals bekend mag worden veronder steld, hebben B. en W. dit voorstel des tijds van de agenda afgevoerd, teneinde nog enige nadere inlichtingen te verkrij gen over het standpunt van de zieken fondsen met betrekking tot de betaling voor patiënten, waarvan vervoer in op dracht dier fondsen zou plaats vinden. De ziekenfondsen hebben thans mede gedeeld, dat zij bereid zijn een overeen komst aan te gaan met de gemeente voor één jaar tegen de thans geldende tarieven, welke termijn, tenzij tenminste 3 maanden vóór het einde van dat jaar door één der partijen opzegging plaats vindt, telkens met één jaar zal worden verlengd. Ook met de heer Peereboom is nog nader overleg gepleegd en hij heeft zich verplicht zijn ziekenauto niet binnen de gemeente te verkopen, terwijl hij zich bereid verklaarde zijn wagen te verhuren voor 50 per week, zolang de nieuwe ziekenauto, tot de aanschaffing waarvan de raad besloot in de vergadering van 27 Maart j.l., niet is geleverd. Zij stellen thans voor te besluiten con form het op 18 Maart j.l. gedaan voorstel. Verdacht van oplichting heeft gisteren voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 34-jarige vertegenwordiger A. v. d. L. uit Rotterdam. Hij zou in het tijdvak Mei 1952Januari 1953 te Schie dam de timmerman L. de R. onder voor wendsel, dat hij in een handel met tri plex en andere houtsoorten veel geld wist te verdienen, hem bewogen hebben tot afgifte van geldsbedragen tot een totaal van 1900. Verdachte bekende. Met het door op lichting verkregen geld had hij schulden betaald. De officier van justitie merkte op, dat verdachte reeds meermalen wegens ver- mogensmisdrpven was veroordeeld. Toen hp de oplichting pleegde, liep er nog een proeftijd van een ander vonnis. De eis luidde twee jaar gevangenisstraf mét aftrek. De raadsman, mr H. Wilton, drong aan op een gecombineerde straf, voorwaar delijk en onvoorwaardelijk en onder toe- zichtstelling van de reclassering. Uitspraak over 14 dagen, Onder ideale weersomstandigheden en voor een talrijk publiek trad het eerste negental der zwart-witten vol strijdlust aan voor d'e eerste thuiswedstrijd tegen het nog ongeslagen Haarlemse negental „Onze Gezellen 1". Na de zeer slechte wedstrijd van een week geleden hadden de Schiedammers voor eigen publiek wat goed te maken. En dit is ook gebeurd. In een op zeer hoog peil staande wed strijd werd door enthousiast spel een zeer nuttige 53 overwinning behaald. Reeds in de eerste inning bleek, dat de Haarlemmers hun slaghouten niet voor niets meegebracht hadden en ze probeer den dan ook met flinke slagen bressen te slaan in het binnenveld der Schiedam mers. Werner en Zonneveld, die in een prima vorm waren, bijgestaan door een goed binnenveld, wisten echter in deze inning de 0 te handhaven. Door enkele fouten van de Haarlemmers konden de Schiedammers een kostbare 10 voor sprong verkrijgen, die in de tweede in ning uitgroeide tot 3—1. In de hierna volgende inning beten de Haarlemmers fel van zich af en profiteer den van een zwak moment van het binnen veld der Schiedammers, waardoor zij de partijen weer op gelijke voet konden bren gen (3—3) welke stand gehandhaafd bleef tot en met de 6e inning. In de zevende inning werden de Haar lemmers weer voor 0 aan de kant gezet en volgde voor Schiedam het mooiste moment van de wedstrijd. Door twee maal 4 wijd hadden Reynierse en Zonne- zich goed geweerd en door goed spelen van het tweede en derde honk stond eerstgenoemde klaar om thuis ge bracht te worden. Door een stootslag van Van der Kooy werd toen prompt het 4e punt gescoord, zodat wederom een kleine voorsprong werd verkregen, die in de 8e inning nog vergroot werd, doordat Molenaar profiteerde van enkele fouten in het veld der Haarlemmers de thuisplaat kon passeren. Deze winstkans werd in de 9e inning niet meer uit handen gegeven zodat met deze 53 Schiedam weer twee kostbare punten rijker was. Het tweede negental was niet zo ge lukkig en moest door vervoersmoeilijk- heden met een gebroken negental aan treden en verloor met flinke cijfers van Celeritas met 23—4. Na de zonnige Pinksterdagen was het voor de jeugd van de gymnastiekvereni ging „Excelsior" een onverwachte, dus dubbelgrote teleurstelling, dat de speldag, waarnaar zij zo verlangend had uitgezien, niet kon doorgaan. Juist omtrent het tijdstip van verzame len trokken donkere onweerswolken zich samen, ontlaadden zich in bliksemschich ten, felle regen- en windvlagen. Het was dus voor de leiding vrijwel geen punt van overweging over het al dan niet laten doorgaan van het festijn. De noodzaak van afgelasten was duidelijk. Het bestuur stelt zich nu voor deze dag te doen plaats vin den op Sacramentsdag, dus Donderdag 4 Juni a.s. Alle inschrijvingen blijven van kracht, terwijl nadere mededelingen nog zullen volgen. Een Wild West-film in technicolor, waarin Andie Murphy en Yvette Dugay de hoofdrollen vervullen. De „Cimarron Kid" heeft drie jaar onschuldig in de gevange nis gezeten. Als hij er uit ontslagen is, wordt hij al weer direct in allerlei avon turen verwikkeld, hetgeen tot gevolg heeft, dat hij opnieuw in de gevangenis terecht komt. Maar nu is er een lief meisje, dat op hem wachten zal. (K.F.C. 14 jaar). Het rayon Schiedam, Vlaardlngen, Over- schie, verzond 2000 duiven naar de los singsplaats Mons, 180 km. Gelost om 7 uur en de eerste duif bereikte haar hok om 9.24. Het concours met 400 prijzen stond 20 minuten open. De eerste 25 prijswinnaars waren: 1 Grobbé, 2 K. Muylwijk, 3 15 J. de Koster, 4 J. v. Vliet. 5 9 Fam. Poel man, 6 14 A. Litte], 7 Fessen, 8 Paarde- koper en Co. 10 F. Koppenhagen, 11 M. Bakker. 12 J. de Veld, 16 J. Koogje, 17 M. v. d. Steen, 18 J. Doejaaren, 19 J. v. d. Beek en Co. 20 A. Smit, 21 R. v. Gogh, 22 A. v. d. Tuijn, 23 J. Wen-teler, 24 v. Gogh en Co, 25 v. Rossum en Co. Morgen vieren vier Zusters van de Con gregatie der Augustinessen van Heem stede haar gouden Professie-feest n.l. Zuster Marciana, lid van het hoofdbestuur te Heemstede (Moederhuis Mariënheuvel), Zuster Cipriana (St. Hippolytusgesticht te Delft), Zuster Gregoria (Huize St. Augustinus te Alkmaar) en Zuster Dyo- nisia (St. Elisabeths ziekenhuis te Alk maar). De N.V. bloembollen maatschappij H. de Graaff en zonen te Lisse viert op 5 Juni haar 160-jarig jubileum. Aan het 150-jarig bestaan kon, in verband met de oorlog, uiteraard slechts weinig aandacht worden besteed. Reeds in 1735 werd de naam De Graaff in verband gebracht met de bloemkwekerij. In 1793 verscheen een buitenlandse catalogus van De Graaff, waaruit blijkt, dat het bedrijf in dat jaar al zaken dreef op de tegenwoor dige basis: kwekerij en exporthandel. In 1839 meldde de „Opregte Haarlemmer", dat het bedrijf was omgezet in een fir ma onder de naam, welke ook thans nog wordt gebruikt: H. de Graaff en Zoonen. Met de N.V. is sinds 1922 gelieerd de firma G. C van Meeuwen en Zonen te Heemstede.'Terwijl De Graaff zich bezig houdt met het kweken en exporteren van hyacinthen, tulpen en narcissen, is van Meeuwen specialist op het gebied van freesia's en amaryllis. Op Vrijdag 5 Juni a.s. zal de directie van de N.V. in „Treslong" te Hillegom recipiëren. De politie heeft de 43-jarige stoker- gevangenbewaker J. G. gearresteerd, die de gedetineerde Van der O., die de vorige week uit de strafgevangenis ontsnapte, doch inmiddels weer gegrepen is, bij zijn ontvluchtingspoging behulpzaam is ge weest. G. had Van der O. de gelegenheid ge geven zich in zjjn klerenkast te verber gen. Toen Van der O. werd vermist, werd de gehele gevangenis afgesloten. Geko men bij de klerenkast van G. bleek deze gesloten te zpn, zodat men niets onre gelmatigs vermoedde. Nadat de duister nis was ingevallen, kwam Van der O. uit zijn schuilplaats te voorschijn en wist met, een ijzeren haak, die hij van te voren had klaar gelegd, over de muur te komen. Ruim zesduizend Oost-Duitsers zijn gedurende de drie dagen van het Pink ster-weekeinde naar West-Berlijn ge vlucht. Het was op Vrijdag 21 December 1951, dat dc toenmalige minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr J. in 't Veld, tijdens een bijeenkomst van de bouwwereld in het Bouwcentrum te Rot terdam, toespelingen deed op plannen om tot uitbreiding van het Bouwcentrum over te gaan. Hij deed toen echter uitkomen, dat de financiering van een en ander nog wel wat moeilijkheden zou scheppen, wat de uitvoering van deze plannen voorlopig nog wel zou verhinderen. Een dag later meldden we toen, dat deze plannen van grootse allure waren. Men zou, zo konden we toen berichten, het plan hebben een wolkenkrabber op te richten tegenover de Zuidzijde van het Groothandelsgebouw, welk nieuw gebouw dan door middel van een luchtbrug met het bestaande Bouwcentrum zou worden verbonden. Naar wij thans vernemen zouden deze Het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het landelijk gebied van Maassluis is door het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland van een toelichting voorzien. Hierin wordt gezegd, dat bij het ontwer pen als planologische hoofdproblemen naar. voren kwamen, de ligging en om vang van de toekomstige uitbreidingen van woon- en werkgelegenheid, de voor zieningen voor de recreatie, de agrarische bestemming en het landschaps- en stads beeld. Het grootste deel van het toekomstige woongebied is ten Zuid-Oosten van de bebouwde kom in de Sluispolder gelegen. Het Zuidelijk deel hiervan is thans in het plan in hoofdzaak als toekomstig woongebied gedacht met een voorshands agrarische bestemming waarbij perma nente bebouwing is uitgesloten om de toe- HET SCHOONHEIDSMIDDEL Oac.pi ai> von* senfOAM rsi nusiamr n 75ste Jaargang No 221G0 Passage-theater: April ir. Parijs (14 j.); Monopole Theater: Bandieten van Ci- marrin, (14 j.). Stedelijk Museum: Werken van leden Schi'ed. Kunstenaarsgemeenschap van 23 Mei tot 15 Juni op Woensdag, Zaterdag en Zondag van 2—5 uur. Donderdag Passage-theater: „Bernadette" van Hen ri Ghéon. vanwege O. L. Vrouwe Gilde, 8 uur precies. TONEEL EN MUZIEK Donderdag: 28 Mei Schouwburg. 8 uur: ,,Daar moet je 'n vrouw voor zijn", (Het Vrije Toneel) Lantaren, 8.15 uur: „Olleke Bolleke", (Rotterd. Comedie) N. Zuiderkerk, 8 uur: Orgelconcert Jeanne Dcmessieux. BIOSCOPEN Arena: Robin Hood (a. 1.); Capitol: De schoonheidsspecialist (ontoelaatbaar); Cineac en Colosseum: Carnaval in Texas (a. 1.); Har monie: De lokkende wildernis (14 j.); Lutusca: Geen verlof, geen verloving (14 j.); Luxor: Diplomatic Courier (14 j.); Passage (Schie dam): April in Parijs (14 j.); Prinses: De roepstem der Pampa's (14 j.); Rex: Het com plot van Cripple Creek (14 j.); 't Venster: Edouard et Caroline (18 j.); Victoria: Carnaval in Texas (a. 1.) „Het leven is een schouwtoneel" heeft Vader Vondel gezegd en hij was een zeer wijs man. Want of we het willen of niet wij zijn allemaal toneelspelers. Wij hebben allemaal een rol te vervullen in het stuk dat ',het leven" heet. Wij komen allemaal op (van rechts, of van links) zeggen onze tekst en gaan weer af (of wor den af-gelegd, naar U het noemen wilt). Sommigen van ons hebben een hoofdrol: koningin, minister, voorzitter van de K.A.B. of pastoor. De meesten vafi ons hebben een bij rolletje: gemeenteraadslid, reserve agent of huisvader. En dan zijn er natuurlijk een heleboel figuranten. Die hebben niks of bijna niks te zeggen. Ze brengen een krant bin nen, lopen even op de achtergrond of vormen ,',het stemgeruis op de achtergrond". He heb dit stuk „Het leven" ge noemd. Misschien kun je ook „His torie" zeggen. Om een beetje kleur aan het geheel te geven zijn er enthousiaste lieden die ..toneel op het toneel" uitvoeren.!., redenaars bijvoorbeeld- Maar hoe dit ook zij tenslotte is dit beeld urenlang te rekken juist omdat wij alle maal, bewust of onbewust acteurs en actrices zijn in het wereld schouwspel, juist daarom, geloof ik, houden wij ervan om zo nu en dan eens naar een spel te gaan kijken, dat niet echt is, maar door een schrijver uitgedacht en door ama teurs „over het voetlicht" gebracht. O neeik ga helemaal niet be straffend de vinger heffen omdat de K.A.B. Magna Pete hier heeft laten optreden in plaats van Alber- dingk Thijm of Brederode. Het bestuur van het „Onze Lieve Vrouwe Gilde" dat Gilde is in 1380 opgericht en sinds 1943 her boren heeft een grote avond geprojecteerd. De leden van Brede rode én Alberdingk Thijm, in broe derlijke samenwerking, hebben een stuk in studie genomen. Een mooi stuk: „Bernadette" van Henri Ghéon. De regisseur is Richard Flink. De plaats van uitvoering zal het Passage Theater zijn en de datupn: 28 Mei a.s. Bernadette is één van die uitverkorenen, die van Onze Lieve Heer een hoofdrol heb ben gekregen. Want misschien is een koningin, of een minister in onze ogen een belangrijk personage, voor God zijn heel andere dingen belangrijk: een eenvoudig boeren meisje als Bernadette, een vrolijke dwaas als Sint Frans, een dom patertje als Peerke Donders, of een van die millioenen brave, eenvou dige zielen, wier namen wij nooit gehoord hebben, maar die daar boven de lauwertak van eeuwige gelukzaligheid hebben ontvangen voor hun „prachtige spel", voor de bijna volmaakte wijze waarop ze hun rol vervuld hebben. Henri Ghéon (eigenlijk heette hij Henri Vaugeon) leefde in Frankrijk van 1875 tot 1944, een diep-gelovig man, die onder de eerste wereld oorlog Katholiek geworden is. Zijn stukken worden graag door ama teurs gespeeld, omdat ze zo men selijk zijn, zo echt! U hebt natuurlijk „de losgeknoop te gehangene" (officieel: De gehan gene, die werd afgeknoopt) wel eens van hem gezien en als U een fijn proever bent: „Genesius". Van Brederode en Alberdingk Thijm hoef ik u niets te vertellen, vermits u minstens van één dezer donateurs bent, of behoorde te zijn! Richard Flink is een vakman, een prima vakman met oog voor alle détails. Meestal ontwerpt hij zelf de décors. De jongelui, die onder zijn leiding „Bernadette" aan het instuderen zijn, hebben verbaasd gestaan, hoe hij door een heel klein gebaartje, een heel klein beetje klemtoon, een enkele stembuiging van een ogenschijnlijk simpele tekst plotseling een juweeltje van fris heid weet te maken- Ze zeiden „Het klinkt mal, maar het is net of hij leven blaast in die dode letter tjes". Het Passage-theater is gekozen omdat het zo'n groot en ruim toneel heeft en zoveel zitplaatsen. Jammer, dat het aantal zitplaatsen niet tien maal zo groot is(en dan zou het nog maar een klein theatertje zijn vergeleken bij de alleroudste amphitheaters in Grie kenland: daar hadden ze openlucht schouwburgen in 500 vóór Christus waar 56.000 mensen konden zitten., en denk niet aan het gedrang bij de garderobe!) maar jammer- vond ik dat er niet tienmaal zoveel plaatsen in het Passage-theater zijn anders zou ik zeggen: Ga allemaal „Bernadette" zien. Nu moet ik schrijven: Probeer er bij te zijn". SEBASTIAAN. komstige bestemming niet in de weg te staan. Evenwel is het bouwen van kassen toegestaan, zolang het tuinbouwbedrijf n grootte van 3 ha niet heeft bereikt. Op deze wijze wordt aan het tuinbouwbedrijf in de Sluispolder geen schade toegebracht. Er bestaat op deze wijze voor deze be drijven „een natuurlijke uitbreidingsmoge lijkheid. Ten Noordwesten van de bebouwde kom, tussen de Noordgeer en de spoorbaan- is het toekomstige werkgebied voor de be woners van Maassluis gelegen. Het uit breidingsplan in onderdelen Noord- Nieuwlandsepolder en Kapelpolder biedt ruime mogelijkheden voor de vestiging van industriële bedrijven en uitbreiding van de binnenhaven. De uitbreiding van de permanente bebouwing langs de Govert van Wijnkade is in eerste instantie tegen gegaan, hetgeen is gegrond in het belang van een eventuele doorbraak voor de uitbreiding van de Buitenhaven. Tengevolge van de voortschrijdende industrie-vestiging is het probleem van de recreatieve voorzieningen, speciaal de sportvelden, urgent geworden. In de Noord-Nieuwlandse- en Kapelpolder moe ten binnen afzienbare tijd de sportvelden verdwijnen. De uitbreidingsplannen in onderdelen bieden geen mogelijkheden om op korte termijn over een aantal sport velden te beschikken. Daarom heeft in het plan in hoofdzaak een grondstrook in de Sluispolder, langs de Zuidbuurtseweg een recreatieve bestemming verkregen. De situatie van dit sportveldcomplex hindert niet het verkeer op de rijksweg 21 en vermijdt het inbeslag nemen van tuin- bouwgronden. De oppervlakte is 5,3 ha waarin 4 voetbalvelden zijn opgenomen. Dit aantal sportvelden kan in eerste in stantie aan de behoefte aan actieve recreatie voldoen. Bij de bestemming van het binnendijks gelegen landelijk gebied gold als uitgangs punt, dit in de landelijke sfeer te houden. De bebouwing is dienovereenkomstig ge regeld. Ter verzekering van het behoud van het fraaie polderlandschap zijn voor het grootste deel van dit agrarische ge bied nieuwe tuinbouwbedrijven geweerd. Uit agrarisch oogpunt bestaat hiertegen geen bezwaar, daar de bodemgesteldheid van het overgrote deel van dit gebied voor de tuinbouw niet geschikt is. Een uitzondering is gemaakt voor een grond strook tussen de spoorbaan en de provin- cialeweg no 14 over de Maasdijk in de polder Aalkeet Binnen. Hier is de bodem gesteldheid voor de tuinbouw gunstiger, waarop zonder belemmeringen tuinbouw bedrijven zijn toegestaan. Op deze wijze kan een compensatie-gebied ontstaan voor de tuinbouwbedrijven rondom de be bouwde kom van Maassluis, welke te zijner tijd voor de toekomstige uitbrei ding moet verdwijnen. Zoals bekend zijn tegen dit plan 16 bezwaarschriften ingediend, doch de raad stelde in zijn jongste vergadering dit be langrijke uitbreidingsplan vast. Gedepu teerde Staten zullen nu moeten beslissen welke beslissing met belangstelling wordt tegemoet gezien- plannen, hoewel wat bescheidener van omvang, thans zo ver gereed zijn, dat het in de bedoeling zou liggen ze te gaan ver wezenlijken en het zou vast staan, dat nog dit jaar de eerste paal voor de uitbrei ding van het Bouwcentrum zou worden ge slagen. Het nieuwe gebouw zal inderdaad aan het Weena komen te liggen en het is de bedoeling, zo menen wij te weten, dat daar men nogal tentoonstellings ruimte te kort komt de kantoren uit het bestaande gebouw over te brengen naar .de uitbreiding. Officieel kon men ons van het boven staande nog geen bevestiging geven, doch wij hebben redenen om aan te ne men, dat de uitbreiding van het Bouw centrum, waarvoor men eind 1951 de plannen reeds klaar had, thans toch in uitvoering zal komen. Door de opheffing van het nevenbedrijf van de „Ritmeester"-sigarenfabrieken te Culemborg zouden 60 a 70 man personeel Zaterdag a.s. werkloos worden. Van dit aantal zullen echter 21 sigarenmakers in het hoofdbedrijf in Veenendaal te werk worden gesteld. Deze zijn allen bolknak- werkers. Het andere personeel heeft nog geen emplooi gevonden. Zoals bekend, werd deze fabriek door „Ritmeester" enige maanden geleden te Culemborg ge vestigd, toen het fabrieksgebouw van de sigarenfabriek Compania Cadena leeg kwam. Tijdens een hevige storm, gepaard met zware regenbuien, is te Rome een ge deelte van een zuster-klooster ingestort. In het gebouw, dat aan de Zusters Sale- nianen toebehoorde, waren ook weeskin deren ondergebracht. Toen een honderd tal brandweerlieden er toe overging het puin op te ruimen, vond men de lijke» van twee zusters, die door vallen ge steente verpletterd waren, terwijl zij zich in de kapel bevonden. Drie weeskinderen en een brandweerman werden gewond. De laatste verloor een arm, deze werd verpletterd, toen hij bezig was de tussen het puin beknelde kinderen te redden. De Utrechtse rechtbank heeft de 39- jarige expeditiechef van de N.V. Asfalt- express te Den Dolder, P. U. te Utrecht veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 15.000 Ver dachte had herhaaldelijk kwitanties ver valst, waarop voorschotten aan chauf feurs werden uitbetaald. Er was een zeer gunstig reclasseringsrapport uit gebracht en dit gewaagde ook van de uitstekende wjjze waarop verdachte zijn werkzaamheden overigens heeft ver richt. De eis was twee weken geleden een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek B. en W. van Arnhem willen f 5000. beschikbaar stellen voor een opdracht aan een Nederlandse beeldhouwer, als mede f 3000.voor de aankoop van de beeldengroep „Het Gezin" en f 20.000. voor het vervaardigen van een afgietsel in brons van het beeld „Le grand cerf" van Frangois Pompon. B. en W. van Arnhem zijn van mening, dat het verantwoord is de beeldhouwers door opdrachten van overheidswege te steunen. Over deze aangelegenheid heb ben zij reeds contact opgenomen met rijk en provincie, teneinde zo mogelijk tot een gezamenlijke opdracht te komen. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat het aan deel van de gemeente Arnhem niet hoger dan f 5000.— mag zijn. Van de in 1949 geëxposeerde beeldhouw werken in Sonsbeek is het beeld van We zelaar reeds voor plaatsing in het Arn hems gemeentemuseum aangekocht. De beeldengroep „Het Gezin zou bij een der scholen kunnen worden opgesteld, terwijl men „Het grote Hert van Francois Pom pon wil plaatsen op der pleinen in het centrum van de stad. De Nederlandse re gering is bereid deviezen voor de aankoop van het afgietsel van „Het grote Hert", dat 2.60 meter hoog is, beschikbaar te stellen. De eerste competitiewedstrijd van het cricket-seizoen 1953 is voor de Schie dammers op een teleurstelling uitgelo pen. In alle opzichten moesten zij zich gisteren «aan de Spanjaardslaan te Haar lem de mindere tonen van Rood en Wit en een nederlaag met 109 runs was er het gevolg vann. Dat Rood en Wit het vrij hoge totaal van 217 runs voor het verlies van 8 wic kets wist te scoren, moet in de eerste plaats op rekening worden geschreven van de vrtj onzuivere Schiedamse aan val. Hier wreekte zich het gebrek aan oefening van de bowlers. te veel losse Hiervan had J. P- de Ruig een uitste kende 30 gescoord. Een hoge score van de Haarlemmers lag toen al in het ver schiet en toen na de hervatting door de Haarlemmers meer risico's werden ge nomen, vielen er wel enige wickets, maar de score bleef toch ook vrij snel stagen. Eerst op 149 viel het wicket van de left hander Peereboom, die 62 runs gescoord had Hierna is het vooral de jeugdige van Liemt geweest, die het Rood en Wit- totaal een flink eind in de buurt van de 200 bracht Bowler van Meurs had toen even een' inzinking en hij moest het ballen werden losgelaten, waarvan voor- j vooral bij deze batsman ontgelden. Even al de leftlander E. Peereboom, die in een I voor drieën ging de 200 op en toen vlak De kantoren der Redactie en Admi nistratie zi.io gevestigd te Schiedam, Dam ■>8. Telefoon 66152 Giro-nummer 59094S Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. 2.- per maand, 0.47 per week. Advertentie prijs op gewone fcolomhreedt» f 0 15 oer millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redact lor.e.» kolombreedte 1 ft 30 per millimeter noogle Bil «intrad gelden lageie tarieven w»!K« bij de administratie °t bu de erkende advertentiebureaus verkrugDaai znn Kampioenen (Kleine advertentién) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. GEBOREN: Johannes H. L., zoon van P. M. Schoenmakers en C. J. M. Wille; Monique R dochter van C. M. Smits en V/. v. d. Kemp; Rudolf V.. zoon van H. v. Gent en W. de Vos Burchart; Johanna J. M.. dochter van Q. v. Dijke en Th. J. Zonne; Christina M. J. E., dochter van M. J. Roeling en C. L. F. Leenderts; Anna M., dochter van M. B. Wessling en A. M. v. Beers; Yvonne dochter van C. W. H. Kooij en T. v. Giessen; Johannes W., zooTi van J. W. Keemmk en H. Esbach; Willem J., zoon van R. Hemperriu en G. Maas; Petrus A., zoon van P. Peute en P. Vo- gelezang; Daniel, zoon van C. v, Oossanen en J. Krommenhoek; Adriana J P., doch ter van P. J. de Bruijn en P C. Mierop; Cornelia, dochter van H. C Kars en E W. Koens; René, dochter van K. J. Rozen berg en E S. de Boer; Anna M., dochter van A. C. de Hoop en A. M. v. Harme ien; Astrid. dochter van P. J. Verboom en Th. J. Marijnen. OVERLEDEN: W. F. de Reuver 12 uur; L. Caspers, 62 j.; C. den Breejen, 64 j., weduwe van P. Langestraat; P. M. Wille, 75 jaar. weinig fraaie stijl 62 runs wist te sco ren. een dankbaar gebruik maakte. Daarnaast werd de Rood en Wit- innings gekenmerkt door het fraaie bat ten van de andere openingsbatsman J. P. de Ruig terwijl de als nr. 7 ingegaan zjjnde W. van Liemt ook veel keurige slagen liet zien en in een aantrekkelijke stijl 59 wist te scoren. Het, was voor de Hermes-captain Stolk wel een groot nadeel, dat hij bü het warme weer van gisteren de toss ver loor en daardoor met zijn elftal het eerst het veld in moest trekken. Dit nadeel wreekte zich later nog veel meer, vvant bij het einde van de Rood en Wit-innings bleek, dat de Haarlemmers onze stadge noten bijna 3% uur in het veld hadden gehouden. Was het bowlen van onze stad genoten in deze innings niet sterk, ook het fielden liet in de periode voor de lunch nog al eens wat te wensen over. Er was te weinig concentratie, waardoor onnodige runs cadeau werden gedaan en enige vangen werden gemist. Een gun stige uitzondering hierop vormde het wicketkeepen van J. Keuzenkamp. ter wijl Scheffer en Scheepmaker zich in het veld zeer verdienstelijk hebben geweerd. Na de lunch trad 'n verbetering in, maar toen hadden de batsmen reeds een der mate overwicht op de vermoeide-bowlers verkregen, dat de score toen toch nog vrji snel de hoogte inging. Bij de lunch hadden onze stadgenoten 3 Rood en Wit- wickets neer voor even 100 runs. daarop van Liemt voor een uilsekende 59 door Keuzenkamp werd gestumped, sloot de Rood en Wit-captain van Baas- bank op een totaal van 217 runs voor het. verlies van 8 wicket de innings. Tettelaar die in zijn eerste spel geen succes had geboekt werd op het laatst nogmaals door Stolk in de aanval betrokken en wist, toen met zijn slows dne wickets van de naar runs dorstende Rood en Wit- ters te veroveren. Verder nam Scheffer in 20 overs 3 voor 72, van Meurs in 19 overs 2—63 G. van Vuuren in 14 overs 037 en A. Keuzenkamp in 4 overs 018. J. Keuzenkamp verrichtte achter het wicket een goede prestatie. Op het hoge totaal van de Haarlemmers gaf hij geen enkele bye weg en stumpte boven dien nog op het bowlen van Tettelaar de snel scorende van Liemt. Hermes kreeg hierna in de batting- beurt een tweede teleurstelling te ver werken. Bpleveld veroverde n.l. in zijn derde over reeds achter eikaar de wic kets van A Keuzenkamp en A, v. d. Ende, terwijl direct daarop v. d. Sloot gevangen werd. Zo waren voor het ma gere totaal van 10 runs reeds 3 wickets der Schiedammers gevallen. De down stemming was er, maar Stolk en Tette laar wisten zoveel in hun vermogen lag alles ten goede te keren. Zij beiden speel- den de bowlery naar behoren en lang zaam maar zeker trad er een verbetering in Waren er bij de thee reeds 30 op he; bord, na de hervatting ging het noj sneller omhoog. Stolk scoorde enige fraaie vieren en vanzelfsprekend liet ooi Tettelaar zich niet onbetuigd. Na enigi knalhard vieren lichtte hij eerst de bow Ier Wijkhuizen uit het veld; om cvei daarna een enorme zes over de tribun- op Bpleveld te slaan. De 80 ging op, no; steeds voor liet verlies van 3 wickets ei met deze beide batsmen op de mat zatei er voor de Schiedammers nog genoc; mogelijkheden in. Maar op dat momen trad een tweede collapse in. Deze bego; met het uitgaan van Tettelaar. In eei poging om Wijkhuizen voor de tweedi maal uit het veld te lichten, raakte hij ditmaal de bal niet vol. Hp gaf een hoge boog aan Winter op cover-point en snel spurtend wist deze fielder de hem ge boden kans te accepteren. Tettelaar had 48 runs gescoord waaronder vier vieren en twee zessen. En toen begon het ,,ieva leventje. Achter elkaar vielen de hierna komende batsmen als slachtoffer van a® Rood en Wit-bowlers, slechts Stolk hie a stand. Van 3 voor 80 stond het °P. ogenblik 8 voor 97 en was de maten onze stadgenoten verloren. Net toen - honderd op het bord was verschenen, ging Stolk voor een uitstekende ooi. op Bpleveld. En hierna was het met de Schiedamse weerstand gedaan cri e laatste batsmen uitging, wee;s het sco- ringbord een totaal van 1'08 runs aan. J. Keuzenkamp bleef met U runs not out. Niet minder dan 6 .Hermes-bats- men noteerden een nul achtet hun naam. De bowlingcfjfers van Rood en Wit wa ren: D. Bpleveld 6 voor 41, J P de Ruig 1o E. Peereboom O—d(, H. Wijkhuizen 117 en H. Winter 27. Met 109 runs bleef Rood Wit in de meerderheid Ook het tweede elftal van Hermes- DVS heeft het op de Roggewoning in Den Haag tegen het elftal van de Kre kels niet tot een overwinning kunnen brengen. Ook hier moesten de Schiedam mers hat eerst het veld in en zagen de Krekels 111 runs scoren. De wickets wer den genomen door L. Borrani met 4 voor 41 en A. v. d. Ende 6 voor 46. Tegenover dit totaal stelden de Hermes-batsmen slechts 62 runs. Twee batsmen kwamen in de dubbele cijfers, n.l. A. M. Nolet 19 en J. v. d. Schoor met 15 runs. De Kre kels wonnen dus met 49 runs. ROTTERDAM, 2s Mfi m3. 3 Mei »®or7;in1ton kolmaI? Dcl£t; Maashees: 'nLeh? £°n'e.nJ—varen: 33 Mei voor,?i4n1tOT|t<kol™al? 130 ,on M: Amsterdam'; HoogSer^ f pitten ZaanstreeK. iotaal 40 reizen. 6 vetreizen. -»fi Mei yoorm.[ „50 ton eokeshri„t v..,..,. Bekende figuur uit het Westland gaat met pensioen. Dinsdagmiddag heeft ir JM. Riemens, bij zijn heengaan als Rijkstuinbouivconsulent en directeur van het Proefstation voor de Grodn-ten- en Fruitteelt onder Glas te Naaldwijk, een afscheidsreceptie gehouden in Den Hout te Den Haag. Uit handen van Be directeur van de Tuinbouw, ir F. H. Honigontving hij de benoeming tot Officier in de Orde. van Oranje N assau. Ir J. M. Riemens, directeur van het proefstation voor groenten en fruitteelt onder glas te Naaldwijk en rijkstuinbouw- consulent voor Zuid-Holland heeft gister middag in café „Den Hout" te Den Haag afscheid genomen omdat hij op 1 Juni 65 jaar wordt. De directeur van de Tuin bouw, ir F. W. Honig, deelde op de recep tie mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de scheidende pionieë' te be noemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Niet alleen het Westland, doch het gehele land hebben van zijn weten schappelijke arbeid profijt getrokken, aldus ir Honig. Het door ir Riemens op gerichte proefstation heeft in het verio p van bijna 30 jaar een vermaardhela ver buiten de grenzen verkregen. Op de receptie, die door vele b®Ia"g de lenden werd bijgewoond w diverse scheidende functionaris nog cadeaux aangeboden. t aan Zijn opvolger is ir W- van Som., a^n C","°E „boa. van ho. Naaldwijk onthulde een kleindocnwr van de directeur een plaquette. (Jfi ÏÏam®ö°l-v- .Utrecht:" sunei- a eokesbries Zwiin- 100 ton Petr. cokes HeercwouA. wwe meiden; tr>n stukgoed Amsterdam; 430 ton kolen Nijmegen" MS to'i suiker, 1.-varen; 2 x 500 ton krieo vletten. HoINeri«ri(la?ien werd het 300ste lid van AllienvprirB sectie van de Oostenrijkse verenhrimT geregistreerd, welke wil !'?g eersl ln 1949 werd opgericht, cyan.! lidmaatschap geeft niet alleen toe- tot alle berghutten in Oostenrijk. Hli, TA0?-. ,ot die in Frankrijk, Z.-Beie- f vi e en ^tvitserland. Aan dit 3000' sie lid. een inwoner van Amsterdam, werd een boekwerk als herinnering toe gezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2