Londense overtreft Zelfs uit lantaarnpalen spruit lentebloesem kroningspsychose alle verwachtingen Korea en Europa's Taft ziet geen heil in bestand Geen Amerikaanse bijdragen aan Ver. Naties defensie Moord op zeven-jarig meisje opgehelderd PAUL REYNAUD door Franse Kamer afgewezen Politiek saneringsplan vond geen genade a&QfiJt Rumoer rond terugvoering van een Bredase vluchteling Amerikaanse hulp nog meer verlaagd Politiek onderzoek van geivetens is nu in volle gang Donderdag 28 Mei 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stad maakt duizelig K&VY tienjarige kreeg „De strijd is begonnen" Hartig woordje over defensiepolitiek West-Europa Als Peking zetel in Veiligheidsraad krijgt Geen spionna ge-scholen in West-Duitsland Lijntje Huizer verdween spoorloos in 193 7 Arrestatie in Rotterdam- Zuid Analyst m i m Duitse verontwaardiging over Brits ingrijpen „Daad van willekeur" Eerste Coloradokevers gesignaleerd WEERBERICHT V.. Eros in gulden kooi wmmm Wereld staat stil OPROEPINGSKAART Heimwee naar een groot verleden Een nieuw vertrouwen v.Rossem's Verdachte werd verhoord voor andere zaak Zo gaat het nïetl Zal Duitse regering terug gave vragen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt» Half tot zwaar bewolkt, maar tot het einde van de middag overwegend droog weer. Vrij krachtige tot matige wind, krimpend van Noord naar West. Iets minder koud. Vrijdag 29 Mei: Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur. Maan op 22.21 uur, onder 4.20 uur. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, Woensdagavond „Wellcome to Britain in Coronation Year", zegt het foldertje van de Britse V.V.V., dat de emigratie-ambtenaar na een aantal correct gestelde vragen over het doel van Uw bezoek, het aantal ponden, dat U meebrengt en Uw toekomstig adres, in Uw gecontroleerde paspoort vouwt. „Welkom in Groot Brittannië tijdens liet kroningsjaar Dit welkom wacht de reizigers van het continent reeds wanneer hij op London npoit uit het vliegtuig stapt. Want alle gebouwen zijn er gepavoiseerd en de vlaggen van Engeland en de Gemenebest-landen wapperen er rond een groot wapenschild met de letters: E II R, Eliza iet egina. Dat men een vliegveld als London Airport, waar thans dagelijks duizcn- den bezoekers uit alle werelddelen arriveren voor de kroningsplechtig- lieden, feestelijk heeft versierd, is niet zo verwonderlijk, maar nauwelijks heeft een autobus de continent-bewoners de grote weg naar Londen opge schoven, of de niets vermoedende Nederlander, die alle voorbereidingen slechts kent uit reportages en voorbeschouwingen in zijn krant en van de foto's, weet nauwelijks meer, waar hij het eerst moet kijken. Herinner u onze Nederlandse kronings plechtigheden van enkele jaren terug de versiering van de openbare gebouwen, de feestverlichting der grachten, de voorbe reidingen in de Nieuwe Kerk, de program ma's van de feestweek en reportages en foto's over de aankomst der eerste hoge buitenlandse gastenhet was een luisterrijk feest, maar het had ondanks alle uiterlijke pracht en praal toch iets van de Nederlandse intimiteit. Dit is anders. Onvriendelijk zou het zijn dit „The Greatest Show on Earth" te noemen, maar dit Londen op de vooravond van de kroningsfeestelijkheden, waar het nog ruikt naar zaagsel en verf, waar men koortsachtig bezig is de laatste hand te leggen aan de versieringen, waar men geen étalage kan bekijken of men ontmoet er de iets verlegen, charmante glimlach van deze jonge Koningin; dit Londen, waar dagelijks tienduizenden mensen proberen een glimp op te vangen van de kroningsrepetities en soms enthousiast politiecordon doorbreken, zoals het nog eergisteren gebeurde, toen Koningin Eli zabeth zich andermaal naar Westminster Abbey begaf om zich op het hele, inge wikkelde kroningsritueel te prepareren, dit Londen, deze „Koninklijke Stad", maakt u duizelig. Er zijn plaatsen welke .men nauwelijks nog terug kent. De blik van de bezoeker mist bijv. vele vertrouwde silhouetten rond de statige, grijze parlementsgebou wen waar enorme tribunes fijn opgetrok ken vier, vijf, soms zes verdiepingen hoog Elders rijdt men als het ware in een diep dal, met aan weerszijden de nog hoger oplopende rijen zitplaatsen van de naar schatting twee millioen toeschou wers, die Dinsdag a.s. geen moment van de middeleeuwse kleur en pracht van de kroningsoptocht willen missen. Straatna men zijn verdwenen achter gevelversie ringen. In de straten staat men plotseling voor hoge poorten, die op de dag er is voor de Britten nog maar één dag het hele hart van de stad zullen afsluiten. Bekende punten hebben door de deco raties een geheel nieuw aanzien gekre gen. Daar is Eros op Piccadilly Circus, die thans in een vergulde kooi staat; standbeelden zijn geheel omgebouwd, ge bouwen, zowel openbare als grote waren huizen, hebben hun grijs-verweerde ge- ■A-llen, die op 2 Juni zullen deelnemen ®<in de kroning in Engelandvan de be- langrykste personen, tot degenen, die de kleinste taak in het geheel hebben, repe teren sinds weken de handelingen, die te verrichten zullen hebben op de drote dag. Hier ziet V mannen van de Britse Koninklijke Marine, die de Koninklijke erewacht bij de Westminster Abbèy zullen vormen, tijdens een trainingsmars. veis gedrapeerd met zeer kleurige en soms dito smakeloze versieringen. Maar dat is niet alles; er schijnt geen Engelsman meer te zijn, die nog over iets anders praat dan over deze Corona tion; in de kranten leest men al weken lang practisch niets anders. Op alle rode dubbeldeks-banen en in de ondergrondse staan de woorden „Long live the Queen" en de étalages puilen uit van de kronings souvenirs. Een Nederlander klaagde „Ze praten zelfs niet meer over het weer", een on derwerp van gesprek, waarmee ®nde^ iedere rechtgeaarde Engelsman toch w een half uur kan vullen. Op die Dinsdag 2 Juni staat voor iedere Engelsman - en zelfs de links-soe.alis- tische .republikeinen" zijn helemaal in deze Coronation-roes opgenomen de aarde eigenlek stil. De grauwe verweerde stad, zo uniek onder de dikke laag roetig zwart-grijs in alle schakeringen, had kleur nodig, von den de Londernaars. En ze hebben haar kleur gegeven: het rood, wit en blauw van de Union Jack, het blauw met goud van de koninklijke initialen, het schar laken rood der baldakijnen en balkon draperieën. De prachtige Regent Street is zelfs ge decoreerd met honderden rozen van plastic. Men heeft er die straat eerst helemaal voor gefotografeerd en daarna, aan de hand van de foto's, tot op de milli meter bepaald, waar zo'n plastic roos, fletsrood van kleur, bijna onherkenbaar gestyleerd bovendien, moest worden be vestigd. Tussen deze enorme rozen hangen brede banen stof neer van de daken, alle eveneens met rozenmotieven bedrukt, 's Avonds schijnt het effect ervan niet eens zo onverdienstelijk te zijn. De stad kréég haar kleur en zelfs de lantaarnpalen profiteerden ervan Alle prijken ze nu in een feestelijk kleurig (Van onze correspondent) In Groningen kreeg de tienjarige Rembertus Jacobus Kroon een op- roepingskaart om in het stembureau Westerbinnensingel 33 zijn stem uit te brengen. Hij stelde deze eer. nauwelijks op prijs, want het was nog Pinkstervacantie en hij was druk aan het spelen et zijn kor nuiten. Maar tezamen met zijn vader en moeder ging hij naar het stembureau, waar de daar zittende dames en heren wel vreemd opkeken. Een unieke en grappige vergissing \an het feilloos werken de mechanisme aan het Groningse Bevolkingsbureau. grijs-blauw en boven de eigenlijke lan taarns schiet zelfs een soort lente-achtige bloesemkruin de hoogte in. Maar niet alleen de stad had deze kleur nodig, hoewel we met enkele uitzonde ringen van zeer geslaagde versieringen het grauwe, alledaagse Londen toch nog prefereren. Ook het leven van de Engelsen nog steeds niet geheel bevrijd van alle grauwe na-oorlogse kluisters, had be hoefte aan een festijn, dat hen in alle pracht en praal herinneren zou aan ver vlogen gloriedagen. Er is in deze Coronation zeker voor de vreemdelingen een waas van iets, dat bijna melancholie zou kunnen worden genoemd. Opnieuw zijn aller ogen op Londen gericht. Opnieuw zijn uit alle landen van de Commonwealth en uit de verst afgelegen delen van het imperium, vertegenwoordigers hierheen gekomen. Het nieuws over de Mau-Mau, de strubbelingen in Zuid-Afrika, de Iraanse .oliekwestie, het Suez-probleem en alle andere vernederingen voor het imperium dit alles is naar de binnen-pagina's van de kranten verdrongen. De gevel van „Selfridge's", het enorme warenhuis in Oxfordstreet is onder meer "versierd met een meer dan 4 meter hoog ruiterstandbeeld van de jeugdige Koningin in het uniform van Colonel-in-Chief der Grenadier Guards. Links daarvan staan in gouden letters woorden te lezen van Koningin Elizabeth I, toen ze in 1593 het parlement ontbond; rechts een gedeelte van de Kerstboodschap, welke de huidige Koningin het vorige jaar hield. ,Met een nieuw vertrouwen in de oude en glanzende waarden waarin onze voorvaderen geloofden, met de kracht om ons te wagen buiten de grenzen der veilige verworvenheden uit het verleden, weet ik, dat wij onze piicht waardig zul len zijn En aan de andere zpde ziet men op deze gevel gestyleerd beroemde Engelse schepen als: „Golden Hind", waarmee Drakp om de wereld zeilde en de „Ark Royal", die de Spaanse Armada bevocht terwijl rechts de silhouetten zichtbaar zjjn van Engelands grote trots: zijn su persnelle, hypermoderne... straaljagers. Er waren perioden in de Engelse ge schiedenis, waarin de imperiale Britse wereldsuprematie andere symbolen ken de, maar met hernieuwd vertrouwen ziet Groot-Brittanië thans delegaties uit de hele wereld hierheen komen en herbe leeft het de woorden: „Met de kracht om ons te wagen buiten de grenzen der veilige verworvenheden uit het verle den..." Prins Bernliard heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling „Drie Zuilen die is ingericht in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht. Het gezelschap, van rechts naar links: de Burgemeester van Utrecht jhr mr C. A. de Èanitz, de commissaris der konin- qinn in de provincie Utrechtde heer M. A. Reinalda. Z. K. H. Prins Bernliard en geheel links de secretaris van de Prins, mr de Graaf, tijdens het bezich tigen van de afdeling Bescherming L 1.40 in f.tfW Bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Evangelische Kerk in geheel Duitsland, heeft gisteren voor de Westfaalse synode onder meer gezegd: „wy staan aan het begin van een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van onze Kerk, tegen welke in Oost-Duit»land de werkelijke strijd is be gonnen, waarbij men er naar streeft haar uiteindelijk te vernietigen". Deze verklaring werd afgelegd kort nadat de Oostduitse premier, Grotewohl, had laten bekend maken, dat hij „met een groot aantal protestantse predikanten" ge sproken had over kerkelijke aangelegen heden. Hij had hun onder meer ervan verzekerd, dat er „geen sprake was van een tegen de Kerk gerichte campagne". Ogenblikkelijk heeft de Evangelische Kerk op dit bericht gereageerd door te ver klaren, dat geen enkele van haar leidende functionarissen bij deze besprekingen tegenwoordig is geweest. Grotewohl had, aldus een woordvoerder, alleen pro-com munistische en zogenaamd neutrale pre dikanten uitgenodigd. In een zoals men van hem min of meer gewend is enigszins sensationele verklaring heeft -de leider van de Ameri kaanse republikeinse senaatsfractie Taft critiek geoefend op de V.N.-pogingen om een wapenstilstand in Korea tot stand te brengen. „Zelfs de beste wapenstilstand in Korea zal onder de huidige omstandig heden buitengewoon onbevredigend zijn", aldus Taft. „Een bes-tand zal nu leiden", zo ver volgde hij, „tot een onevenwichtige toe stand. waarbij Korea volgens een onna tuurlijke grens wordt verdeeld Bovendien zullen een millioen Chinees-communisti sche militairen vrijko^ne^ voor eventuele strijd tegen de Chinese nationalisten en de Fransen in Indo-China", verklaarde hij, hieraan toevoegend: „Het 'komt mij voor, dat wij er in de bes-tandsbesprekin-gen van het begin af op hadden moeten staan tot een algemene vredesregeling voor China te komen. Deze had teven-s een hereniging van Korea en een belofte der Chinese communisten, dat zij geen nieuwe aan- De Amerikaanse senaatscommissie voor toewijzing van fondsen heeft Woensdag besloten, alle Amerikaanse bijdragen aan de Ver. Naties voor bet komende belastingjaar te ver bieden, indien communistisch China zou worden toegelaten tot de Vei ligheidsraad. Het verbod was vervat in een toege voegde clausule op een wetsontwerp voor fondsen voor de ministeries van buiten landse zaken, handel en justitie. Slechts 3 van de 23 commissieleden stemden tegen. Zou het verbod de volgende week dooi de senaat worden goedgekeurd, dan zou over een uiteindelijke beslissing moeten worden beraadslaagd op een conferentie tussen de beide huizen van het Congres- Het te Miinchen gevestigde hoofd kwartier van de Amerikaanse troepen in Zuid-West-Duitsland heeft de Sovjet- Russische verklaring als zouden in Miin chen, Bad Wiessee, Kaufbeurcn en Bad Woerishofen „spionnage-scholen" zijn, als onjuist bestempeld. Zoals gemeld, zouden de vier in de Sovjet-Unie ter dood ver oordeelde spionnen zulks in hun bekente nissen hebben beweerd. Van Amerikaanse zijde wordt gezegd, dat zich bij Aber am Mergau een school van de „Intelligence" bevindt. Hier worden echter slechts talen onderwezen- Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren te Was hington de desbetreffende beweringen van de Sovjet-Unie tegengesproken. Een woordvoerder zeide, dat het bericht „te fantastisch" wasom er verdere commen taar op te leveren, ,,'t Is weer 'n voorbeeld van de valse beschuldigingen, die van tijd tot tijd door de communisten worden ge uit om hun eigen volk te misleiden", aldus deze zegsman. valsdaden in Zuid-Oost-Azië zullen plegen, moeten omvatten". Taft verklaarde voorts nimmer enige waarde te hebben kunnen hechten aan argumenten, waaruit zou moeten blij ken, dat Amerikaanse grondstrijdkrach ten in staat zijn West-Europa op doel matige wijze te verdedigen. „Ik ben im mer van gevoelen geweest dat West- Europa moet worden verdedigd door strijdkrachten, samengesteld uit West- Europeanen. Tenslotte zijn er minstens 255.000.000 West-Europeanen, hetgeen anderhalf maal zoveel is als het aantal inwoners der Verenigde Staten", zo zei- de hij. De senator heeft in zijn verklaring nog beklemtoond, dat „niemand ontdaan be hoeft te zijn over zijn uitlating over de Verenigde Naties, wat betreft Korea. In Europa hebben de Verenigde Staten in feite reeds geheel met de Verenigde Na ties afgedaan. Toen wij het Noordatlan tische verdrag sloten, hebben wij hier voor ook niet eerst vergunning aan de Verenigde Naties gevraagd", aldus Taft. Hij geloofde nog wel in de Verenigde Na ties, doch niet als een afdoend middel om agressie tegen te gaan. „De uitoefening van het vetorecht heeft het tegengaan van agressie onmogelijk gemaakt. Ik ben van mening, dat de Ame rikaanse regering een conferentie moet bijeen roepen, om te spreken over aan vulling van het handvest der Verenigde Naties", aldus Taft. Een geruchtmakende zaak van zestien j'aar geleden, waarbij men gedacht heeft aan een moord, heeft de z.g. „Graanbuurt" in Rotterdam-Zuid in rep en roer gebracht. Gistermorgen is daar n.l. in de Gerststraat liet skelet opgegraven van een 7-jarig meisje, Lijntje Huizer, dat in 1937 spoorloos verdween. De oorzaak is nooit opgehelderd kunnen worden. De Franse Nationale Vergadering heeft hedenmorgen vroeg, na een langdurige zitting, geweigerd Paul Reynaud als premier te aanvaarden. De oud-premier wist 276 stemmen op zich te verenigen; 235 député's stemden tegen. Ilij behaalde dus niet de constitutioneel voorgeschreven meerderheid van 314. De dramatische redevoering, waarmee de 74-jarige oud-premier het ver trouwen van de Nationale Vergadering vroeg, heeft hem niet kunnen helpen. Reynaud had aan zijn verzoek om het vertrouwen van de kamer een soort van ultimatum verbonden. Hij zeide namelijk, dat hij alleen een regering zou samenstellen indien en nadat de nationale vergadering de grondwet had gewijzigd in die geest, dat er automatisch geheime ver kiezingen zouden moeten worden gehouden wanneer de regering werd omver geworpen voordat zij ]8 maanden aan het bewind zou zijn geweest. Deze eis dreef alle socialisten tegen hem in het harnas. Zijn ondersteuning van het Europese-legerplan, hoe voorzichtig ook geformuleerd, deed de Gaullisten zich van stemming onthouden. Reynaud betoogde, dat I'rankrijk v°P I Over de aanstaande conferentie der het ogenblik grotere hervormingen be- Westelijke „grote drie" op de Bermuda- hoeft dan aan de vooravond van de eilanden zei hij: „De drie bondgenoten Franse revolutie". Sprekende over de zullen hun meningen uitwisselen om tot buitenlandse politiek, stelde Reynaud overeenstemming te komen over de mid- voorop, dat fijn regering opnieuw de delen, welke het best geschikt zijn om de trouw van Frankrijk aan de gedragslu.n zaak van de vrede te dienen. Zij zullen van het Atlantische verbond zou bevesti- daarbp tonen dat zij bereid zijn iedere ge- gen. legenheid, die hun wordt geboden, aan te grijpen om de spanning te verminderen. „Tegenover de monolitische eenheid van Oost-Europa, die is gebaseerd op een almachtige wil, zullen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk in gewone vrije besprekingen datgene trachten te vinden, lat de zaak van de vrede het beste zal dienen", aldus vervolgde Reynaud. „Verlangend als wij zijn om iedere gelegenheid, die zich voordoet, aan te grppen om de spanning tussen Oost en West te verminderen, zou mijn re gering te allen tijde bereid zijn ieder voorstel te onderzoeken, dat de Sovjet- Unie zou doen en dat gebaseerd zou zijn op méér doeltreffende en positieve methoden dan die der Sovjet-politiek van de laatste jaren. Het „ultimatum" van Reynaud ver oorzaakte grote opwinding by alle par- tyen. De zitting werd opgeschort zo dra Reynaud zijn rede had uitgesproken. De fracties gingen tot afzonderiyke be spreking over. Alleen de socialisten ver klaarden zich onmiddellijk tegen. Bij de stemming bleek, dat de commu nisten en de socialisten en bloc tegen Reynaud hadden gestemd, maar ook, dat onder alle partijen flinke tegenstemmers en/of onthouders voorkwamen. Op 15 October 1937 kwam Lijntje Huizer wonende Brielselaan te Rotterdam, niet op het gewone tijdstip thuis. Zij had na schooltijd in de omgeving van de ouder lijke woning gespeeld, 's Avonds werd de politie van haar vermissing op de hoogte gesteld. Direct werd een onderzoek in gesteld, doch noch 't gebruik van politie honden noch het dreggen in de Maashaven en het afzoeken van de omgeving, als mede van het eiland IJsselmonde, hadden succes In de dagbladen van Zaterdag 16 Oct. 1937 werd van de vermissing melding ge maakt en een signalement van het meisje werd verspreid, terwijl de medewerking van het publiek werd ingeroepen. Ook per radio werd de vermissing bekend gemaakt In Rotterdam en in alle onbewoonde panden in de omgeving van het ouderlijk huis van het meisje werd een onderzoek ingesteld, terwijl met zeven honden en een tiental politie-mensen de landerijen en de onbebouwde terreinen steeds weer aan een serieus onderzoek werden onder worpen- De toegestroomde mededelingen van het publiek werden nagegaan, doch ook dit leidde niet tot resultaten, even min als de signalementen in het politie blad, waarbij een beloning van driehon derd gulden werd uitgeloofd. Deze be kendmaking werd overal in Rotterdam aangeplakt en ook aan de politie-autori- teiten in Antwerpen en Brussel verzonden Gedregd werd in de Maashaven te Rot terdam en een wichelroedeloopster, die ongevraagd haar diensten had aangeboden en die tot driemaal toe een uitgebreid onderzoek met de wichelroede had ver richt, was niet in staat een bepaald spoor aan te wijzen. Daar het vermoeden werd geuit, dat het kind misschien wel door een woon wagen- of woonschipbewoner kon zijn weggevoerd, werd op 19 November 1937 des voormiddags tussen zeven en acht uur over geheel Nederland dooi de politie in woonwagenkampen en woonschepen gelijktijdig een onderzoek ingesteld. Ook hierdoor kwamen geen nieuwe gezichtspunten naar voren. Een dezer dagen bereikte de politie van het bureau Sandelingplein mededelin gen omtrent de gedragingen van de 4j- jarige A. S. H. W., wonende In Rotter dam-Zuid, die leidden tot het van een kortgeleden begaan misdruf. Ge- durende het onderzoek deden zich by- zonderheden voor, die voor de onderzoe kende ambtenaren aanleiding vormden tegen betrokkene verdenking op te vat ten met betrekking tot de zaak Lyntje Huizer. Nadat de verdachte op Dinsdag jl. was aangehouden, maar aanvankeiyk ontkende, werd de verdenking sterker. Tenslotte bekende hü zün daad. Het daarna ingestelde onderzoek deed de politie onder de vloer van een pand in de Gerststraat, waar verdachte des tijds woonde, begraven overblijfselen vinden, waarvan mag worden veronder steld. dat zij van het verdwenen meisje afkomstig zijn. A. W. zal voor. het thans door hem begane feit ter beschikking van de justitie worden gesteld. LATEN wy nu gisteren VQ tiet betre- den van het stembureau onze a-poli- tieke vriend tegen het lijf lopen terwijl hij ons gedurende de gehele ver- kiezingscampagne uit de weg was ge gaan! ,JJu is alles zeker weer vergeven en vergeten" riep hij ons toe. Wjj antwoord den, het zeer te appreciëren, dat hij was gaan stemmen, mits hy goed gestemd had, n.l. op de K. V. P. Nu, dat was in orde, verklaarde hiji Dat hartstochtelijk beroep van dg Kardi naal op de Katholieken om de eenheid te bewaren had onze vriend aangegrepen en hij kon het zich niet voorstellen, dat niet alle Katholieken deze vermanende en smekende woorden ter harte zouden nemen. Na het bekend worden van de uitslag belde hij ons op en bleek zeer teleur gesteld, niet zo zeer om politieke beweeg redenen. Maar hij toonde zich zeer be zorgd voor de positie van het Katholi cisme en de Katholieken. ..Hoe moet dat nu"? vroeg onze a-politieke vriend. Onzerzijds stelden wy een wedervraag, n.l. deze. of hij nu had ingezien, dat het glad verkeerd is ovi onverschillig langs de kant te blijven staan. ,Jfeen zo gaat het nietverklaarde hij. Mogen alle Katholieken dat inzien ert er naar handelen! «gr Amsterdams burgemeester kon bij de rondgang over de tentoonstelling, inge richt door de archivaris van de Neder- landsche Bank, de heer A. M. van de Waal, ter ere van 't 50-jarige bestaan van „Berlage's Beurs", de verleiding niet weerstaan het antieke hoedje van de beursopzichter, dat te zien is by een van de stands, te passen, tot groot vermaak van de omstanders De terugvoering van de Bredase ^luchte ling De Jonge naar Nederland door de Britse bezettingspolitie zal '"k t-ot een Duits protest bü de Britse hoge com missaris leiden. Duitse bondsregering onderzoekt thans de vraag of zulk een stan gewenst zou zyn met het oog op de juridische consequenties die het ingrepen van de Britse bezetting zou kunnen heb ben, zo wordt van bevoegde zpde mede gedeeld. Het gaat de Duitse regering daar bij, zo wordt verklaard, minder om de persoon in kwestie dan wel om de rechts vraag of een uitspraak van een Duits gerecht, die gebaseerd is op de grond wettelijke verzekering van het asylrecht, door een geallieerd ingrijpen practisch ongedaan kan worden gemaakt. In de Duitse pers is de rechtsbasis voor het Britse ingrüpen betwist. Van een bedreiging der veiligheid van de bezettingstroepen door de vluchtelin gen, die naar Duitse mening de enige steekhoudende rechtsgrond voor een uit wijzing zou vormen, kan volgens de Duit sers geen sprake zijn. De geallieerde uit wijzingscommissie heeft zich bij haar be sluit om de Bredase vluchtelingen over de grens te zetten gebaseerd op de ge allieerde wet, die haar het recht van uit wijzing geeft voor personen, die veilig heid of aanzien der bezetting in gevaar zouden kunnen brengen. Ook het bezet- In Zeeland zyn dezer dagen de eerste coloradokevers gesignaleerd. Op Walche ren spoelden bij Ritthem zeven colorado kevers aan en in Oostkapelle veertien. Ook elders in het land schynen reeds kevers gevonden te zün, naar vvü van de Plantenziektekundige Dienst vernamen. De Plantenziektekundige Dienst heeft be sloten ook dit jaar weer zün volledige aandacht aan de kevers te schenken. i Het bureau voor de Amerikaanse hulp verlening aan het buitenland (M.S.A.) heeft Woensdag het congres meegedeeld, dat de regering het voorgestelde nieuwe program voor hulp aan het buitenland met tenminste 354 millioen dollar zou vermin deren. Dit zou betekenen, dat het congres gevraagd zou worden niet méér dan onge veer 5,4 milliard dollar van de eerder in deze maand gevraagde 5,8 milliard voor militaire economische en technische by- stand toe te wyzen. Senator Wiley, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse" be trekkingen, deelde mede, dat de M.S.A. had verklaard, dat later wellicht nog een beknotting van 50 millioen dollai zou kun nen worden toegepast. Volgens de senator was de bezuiniging van 354 millioen dollar mogelijk door be sparing op de werking van het program en doordat bepaalde militaire goederen goedkoper dan aanvankelijk werd ver wacht konden worden geproduceerd. tingsstatuut spreekt uitdrukkelijk van „aanzien en veiligheid" der bezettings troepen. In een artikel in de „Deutsche Zeitung und Wirtschaftszeitung" wordt de mening geuit, dat de geallieerden in deze hun rechten te ver hebben uitge strekt. Dit moet volgens het blad de Duitsers voor de toekomst bezorgd maken, aange zien ook in de Conventie van Bonn de zelfde rechten aan de geallieerden zijn voorbehouden. „Het uitzicht, dat de bezettende mogendheden op deze wyze ook verder maatregelen der Duitse justitie kunnen minachten Is verre van bemoedigend. Het zou daarom wenselijk zyn dat Bondsdag en Bondsregering zich de zaak De Jonge aantrekken", aldus dit blad, dat spreekt van een „daad van wille keur" der bezetting, die het rechts gevoel in Duitsland zou kunnen onder manen- Het verwacht ook, dat de Duitse regering aan Nederland de teruggave van De Jonge zal vragen, en dat de hoge commissaris der V.N. voor het vluchte lingenvraagstuk zich in de zaak zal mengen, aangezien ook het toezicht op het verlenen van asyl aan politieke vluchtelingen tot diens competentie be hoort. De uitwijzing van De Jonge door de Britse bezetting is geschied nadat het Duitse gerecht in Oldenburg had beslist, dat hij moest worden beschouwd als politiek delinquent en daarom recht op asyl kon doen gelden. Britse politie was in de gevangenis aanwezig om terstond na deze uitspraak de hand op de vluchteling te leggen teneinde te voorkomen dat deze op vrije voeten zou worden gesteld. De „Deutsche Zeitung" vraagt zich af, waar om van Duitse zijde niet maatregelen ge troffen waren om zulk een ingrijpen te voorkomen. De verdediger van De Jonge heeft een onderzoek hiernaar verlangd en in de pers wordt erop gewezen, dat het resultaat van zulk een onderzoek van be lang zou kunnen zijn voor de drie andere gevangen vluchtelingen, die voor de ge rechten in Hamm, Duesseldorf en Han nover zullen moeten verschijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1