Op zoek naar de leider van liet 23 ste Franse kabinet REYNAUDde sterke man werd weggestemd Aardolievondst te Rijswijk STORMSTUW AAN MOND VAN NIEUWE WATERWEG Prins Bernhard vandaag naar Londen Zorg voor ouden van dagen Deze zomer niets nieuws met de bromfiets proeftocht Gemakkelijke administratie in bouwbedrijf r Bromfiets wil te hard rijden. Daar om juridisch gebrom en onbestendig Levensomstandigheden van bejaarden zijn dikwijls niet rooskleurig Op rijwielpad of rijweg ITALIAANSE ROVERS BELAGEN BUITENLANDSE TOURISTEN Visjinsky naar Moskou Ontploffing bij Staatsmijn Emma Zaterdag 30 Mei 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verwarde partijverhoudingen staan stabiliteit in den weg MENDES-FRANCE PROBEERT HET Dr ir Mesu pleit voor: Delta-commissie zou ook deze afsluiting moeten onderzoeken Executie der Rosenbergs bepaald In elke gemeente zon actie-centrnm moeten komen Korporaal ernstig ge wond bij ontploffing Nog één aanval op Mount Everest 114,6 millioen drukk Analyst WEERBERICHT Het optreden van Reynaud Hij belooft „meer tranen dan vrolijkheid" - Economisch exploitabele productie verwacht „Oppassen", liet devies bij een be zoek aan het Zonnige Zuiden Eetgelegenheden DRIE PERSONEN GEDOOD Eerst ■weer ver, uw IIMiBIIliill De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Matige tot vrij krachtige, naar Noord ruimende wind. Aanhoudend koud. Zondag 31 Mei: Zon op 4.27 uur, onder 20.49 uur. Maan op 21.11 uur, onder 5.16 uur. Maandag 1 Juni: Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur. Maan op 0.00 uur, onder 7.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE C0URAN1 (Van onze Parijse correspondent) De moeilijkheid van het oplossen der crisis ligt niet zo zeer in de dringende vraagstukken waarvoor het parlement gesteld is, maar in het feit dat de politieke fracties in de Kamer hun onderlinge verhoudingen moeten regelen. En die regeling is des te moeilijker naarmate de partijen het met zich zelf oneens zijn. De ongeveer tachtig leden tellende voormalige Gaullistische fractie, die zich nu Republikeinse Unie voor Sociale Actie noemt, heeft het kiezen van een bestuur uitgesteld tot na de crisis en laat voorlopig haar leden in het stemmen vrij, aangezien ze nog niet weet wat er van de oude groep bijeen is te houden. Bij de stemming over de toelating als minister-president van de heer Reynaud heeft ook de M.R.P.-fractic voor de eerste maal tot vrijheid van stemmen moeten hesluiten. Dit had, wat dc M.R.P. betreft, 't gevolg dat op de 89 leden, die de fractie telt, er 38 voor, 14 tegen hebben gestemd, 22 zich onthielden, dus zowel een stem voor als een stem tegen uitbrachten, en 13 opzet telijk niet aan de stemming hebben deel genomen, terwijl er 2 afwezig waren. Deze staat van zaken waartegen de voor naamste leiders en in het bijzonder de heer Bidault sterk opkwamen, is veroor zaakt door de vrees dat een eventuele meerderheid voor Reynaud het vraagstuk van dc parlementsmeerderheid voor lange tijd zou ophouden. Men hoopt nu op een Kabinetsformateur, die in overleg met de leiders der nationale partijen, op enig program een meer duurzame meerder heid kan bouwen en voor de M.R.P. be tekent dat, overeenkomstig de congres uitspraak. een meerderheid, waaraan ook de socialisten deelnemen. Maar de socialisten menen zich wel te bevinden dank zij hun stelselmatige op positie en het ziet er niet naar uit, dat de zogenaamde sociale meerderheid, in deze kamer mogelijk is. Een opschuiving naar links stuit op de socialisten af, die in hun uit-den-tijdse anti-clerikalisme zijn verstard. Hun verwachting, dat zij de M.R.p. door middel van de sociale agitatie, die de verschillende vakbonden naar samenwerking drijft, wel zullen ver plichten de steun aan het bijzonder on derwijs op te geven, is natuurlijk ijdel, alnoewel de linker-vleugel in de M.R.P., die nog weinig stemmen kan uit brengen, een even fanatieke als gevaar lijke houding aanneemt. Het niet-slagen van Reynaud is niet te wijten aan het feit, dat hij geen duidelijk omschreven plan bracht waaruit zijn voor nemens ten aanzien van de meest dr"n" gende vraagstukken: het financiële, Indo china, Noord-Afrika en de Defensiege- nieenschap, 2ou zijn af te lezen, maar aan de vrees dat hy de meerderheidsgroepe ring zou ondermijnen. Hij heeft twee dingen gedaan. Als ge woonlijk, maar deze keer met zeer veel overtu'3ingskracht, de Cassandra-rol ver vuld „scherp in het licht te stellen in welke hacneiijke toestand Frankrijk ver keer'- Daarvan is men algemeen overtuigd en over de middelen, die te baat moeten w0rden genomen bestaat de algemene me- n:ng dat men aan wat de omstandigheden opdringen, toch niet kan ontkomen. Het tweede en belangrijkste element var. de verklaring van Reynaud was echter, dat hij de kamer de weg wees *n tot een stabiele reger.ng te komen, houding niet langer het argument zouden kunnen vinden om hun oppositie te recht vaardigen. Eerst na het avondeten, toen men de koppen bijeen had gestoken om de vrees aan te wakkeren voor het zwaard van Damocles, dat de mogelijkheid van kamerontbinding is, veranderde de ten- denz en kreeg de personenkwestie de over hand, zodat gestemd werd tegen de „sterke man", die de kanker van de tegenwoor dige kamer had blootgelegd om het kwaad in de wortel aan te tasten. Niettemin heeft de heer Reynaud, wiens gezag in de kamer zelf ioor zijn moedig optreden nog zeer was toegenomen, ver kregen dat voor kamer zowel als voor openbare mening, de kwestie van het par lementair bestel onafwijsbaar op de voor grond is gebracht. Tot groot misnoegen van de socialisten, die dat in hun woorden lieten doorsche meren, komt de verdienste van het voor de keuze van een keerpunt plaatsen van deze kamer niet aan Paul Reynaud alleen toe, maar in wellicht even grote mate aan de president van de Republiek, de heer Auriol. De heer Auriol heeft andermaal de gelegenheid gehad zich een krachtig president te betonen, die niet een sierstuk alleen aan de gevel van het staatsbestel wil zijn. Met de heer Mendes-France de opdracht aan te bieden heeft hij voet bij stuk gehouden en alleen van het afstem men van de heer Reynaud het persoon lijke dat in diens mislukking lag, aan vaard. De heer Mendes-France, groot eco nomist en invloedrijk radicaal kamerlid, bevindt zich echter voor dezelfde eisen als de heer Reynaud. Ook hij is er de man niet naar om voor enkele weken slechts het bewind op zich te nemen. Men noemt dan ook reeds andere namen uit de collectie minister-presidenten die el kander afwisselden in de twee en twintig kabinetten sinds de bevrijding. De van- dag-tot-politiek zou dan kunnen voort sukkelen. De leider der Franse radicale party, Mendes-France, heeft president Auriol ge antwoord te zullen pogen een nieuwe Franse regering samen te stellen. In een verklaring aan de pers beloof de Mendes-France „meer tranen dan vro lijkheid" als hjj premier zou worden. Er zou harder moeten worden gewerkt en méér belasting betaald. Dat hij met dit weinig aanlokkelijke program dc natio nale vergadering achter zich zal krjjgen, lijkt zo goed als uitgesloten. r v: De Nederlandse Aardolie Maatschappij bericht, dat een voorlopige productie- proef in de opsporingsboring nabij Rijs wijk (Z.H.) heeft uitgewezen dat uit de olievoerende laag welke aangetroffen werd op ruim 1500 meter diepte in deze boring inderdaad een economisch exploi tabele productie kun worden verwacht. Over de omvang van de gedane vondst is nog niets te zeggen, aangezien daartoe meer boringen zullen moeten worden gedaan. Binnenkort zal in de naaste om geving een tweede boring naar de aan getroffen laag worden begonnen. Het K. N. M. I. deelt mede: Op de Atlantische Oceaan ten Zuidwes ten van Ierland handhaaft zich nu al enkele dagen een krachtig hogedruk- gebied. Een depressie, die Donderdag bij IJs land tot ontwikkeling kwam, ligt nu bij Scandinavië. Deze luchtdrukverdeling veroorzaakt een Noordwestelijke lucht stroom over onze omgeving, die koude lucht, van Noordelijke breedten afkomstig, over de Noordzee naar ons land voert. De koude lucht is onstabiel van opbouw, zodat er talrijke buien in voorkomen. Deze luchtdrukverdeling blijft in grote trekken ook Zondag nog bestaan, zodat het weer voor het weekeinde wel een grote tegenstelling zal vormen met het weer gedurende de Pinksterdagen. Het blijft koud. Dr ir F. P. Mesu, directeur van de cultuur-technische dienst, heeft op een door het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw in Utrecht georganiseerde bjjeenkomst, tijdens welke Hij sprak over het herstel van dc rampgebieden, een plei dooi gehouden voor het bouwen van een stormstuw in de Nieuwe Waterweg, welke stormstuw, in geval van te verwachten abnormale hoge vloedstanden, tijdelijk zou moeten worden gesloten. Wanneer niet tot afsluiting van zeegaten wordt overgegaan, zal er m het ramp gebied op planologisch gebied betrekkelijk weinig te beleven zijn, met uitzondering vain de eventuele herverkavelingsgebie- den, aldus dr Mesu, die meende, dat dit geheel anders wordt, wanneer besloten zou worden tot afsluiting van een of meei zeegaten. De minister van Waterstaat heeft aan de Delta-commissie opgedragen bij haar on derzoek ook te betrekken de afsluiting van één of meer zeegaten, met uitzonde ring van de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg. Klaarblijkelijk was de minis ter van oordeel, dat afsluiring ook dezer laatstgenoemde onder geen voorwaarde in aanmerking zou kunnen komen. Spr. was er niet zeker van of dit standpunt reeds bij voorbaat als juist moest worden ge acht. Hij voerde dan ook talrijke motieven t.a.v. de wenselijkheid van vérgaande af sluiting aan. En al behoeft men nu niet direct te denken en te ijveren voor een scheepvaartsluis aan de mond van de Nieuwe Waterweg, aldus dr Mesu, zou het toch wel eens van belang kunnen zijn aan de mond een stormstuw te oouwen, die in LONDEN, Vrijdagavond. Een Londens gastenboek laat zich thans lezen als een kleurig „Who's who" uit heel de wereld. Dezer dagen b.v. was London Airport getuige van de aankomst van de een of andere negerkoning uit het diepste van het Afrikaanse oerwoud en de menigte negers, die hun vorst hier verwel komden, wierper. zjch daarvoor allen plat ter aarde. De dag daarop arriveerde er een Indische vorst met een onuitspreke lijke naam van een halve kolom, die n rechte lijn zou afstammen van de koningin van Sheba. Alléén op dit ene vliegveld, Lon don Airport, kwamen gisteren dui- :end vliegtuigen binnen en sommige moestbn drie kwartier in de lucht blijven voor ze landen konden. Bovendien brengt elke passagiersboot thans ladingen nieuwe hoge gasten aan en in de stad krioelt het van de Amerikaanse millionnairs. Premier Malan. die vanochtend uit Zuid-Afrika in Southampton arri veerde, was de enige, die niets aar digs te vertellen had. Niets dan: „De onwetende bemoeiallen, die zich een oordeel vorméh over de situatie in Zuid-Afrika en daarvan wonen er niet weinigen in Engeland zijn erger dan de communisten", zei hij. Morgen arriveert ook Prins Bern hard, vergezeld van mr G. C. D. baron van Harden! roek, oppercere- monien.eester van H. M. de Koningin en grootmeester van het huis van Hare Majesteit en de heer W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, eerste stalmeester. De Prins zal zijn intrek nemen in York House, waar hij bij de hertog van Gloucester, een broer van wijlen koning George VI, zal vertoeven. bezoek dödZKw' p'a" het tweedaags bedoek, aat z.KH pnns Bernhard aan de provincie Gelderland brengt werd o.a. een bezoek Sefrracht aan een meubel fabriek te Wychen. Vol interesse keek de Prins naar het polijsten van de meubelen, zodat hij niet merkte, dat de fotograaf hem knipte. De ter dood veroordeelde atoomspion- nen, Julius en Ethel Rosenberg, zullen volgens de jongste beslissing van rechter de eerste e's voor een sterk en stand vastig beleid. Feitelijk waren alle na- i K t-onaie partijen het mel <je daarvoor Kaufmann in de week van 15 Juni op de "Ir'^f^elijke grondwetsherziening eens la.e trouwens reeds lang aan de orde is' en ijdens de rede en bij het debat be=tond d<e indruk, dat de heer Reynaud zjn zin zou krijgen. N'een.. kte socialisten maakten alarm we- begrijpéncj dat zij in hun anti-clerikale electrische stoel in de Sing-Sing-gevange- nis worden terechtgesteld. Dit is reeds de vierde maal, dat rechter Kaufman een datum voor de terechtstelling heeft be paald. Het echtpaar Rosenberg is in Maart 1951 al ter dood veroordeeld. (Van onze correspondent) DE STICHTING voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht heeft aan de hand van een enquete in een 26-tal gemeenten een rapport samenge steld over de levensomstandigheden van ouden van dagen in de provincie Utrecht. Meer in het bijzonder voor wat betreft de toestand in kleinere en plattelandsge meenten. Aanleiding hiertoe was de steeds klem mender wordende vraag hoe het mogelijk zou zijn voor zeer veel bejaarden uit alle maatschappelijke geledingen een zonniger levensavond te scheppen met minder ma teriële zorgen en meer levensvreugde dan tot nu toe wordt waargenomen. De directeur van wegen en verkeer van de ..-W.B., de heer A. G. M. Boots. ':'^ens de jaarvergadering van de Federatie van Nederlandse Rijwielpadver- enig'nSen een beschouwing gehouden over het bromfietsvraagstuk. Hij gaf daarin als zijn mening te kennen, dat de status van de bromfiets nog lang niet is bepaald. Hetgeen wel duidelijk wordt ge ïllustreerd door de recente uiteenlopende uitspraken van de Rotterdamse en dp Haagse kantonrechter, die resp. de brom fietser óp het rijwielpad en er af wil hebben. Deze tegenstrijdige uitspraken vinden haar oorzaak in het uitblijven van de nog steeds hangende regeringsbeslis sing. Deze is nu in voorbereiding en zal zeer binnenkort worden genomen, doch volgens preker waarschijnlijk deze zo mer nog niet van invloed zijn. Het ligt, naar spr. zeide, nog steeds in de bedoeling de or. mfiets onder de 50 c.c die aan het uiterlijk van een fiets moet vo'doen, op alle rijwielpaden toe te laten tenzij een nader aan te brengen aandui ding bij de paden dit verbiedt. Voor de snelheid wordt de norm aangegeven, dat d ~ze zich dient aan te passen aan de om standigheden. Tijdens een Donderdag in de buurt van Soesterberg gehouden veldoefening, waarbij v00r i,er',alin8soefeningen op gekomen luchtmachtpersoneel was be trekken. heeft z-ich een ernstig ongeluk voorgedaan. De 22-jarige ongehuwde dienstplichtige korporaal A. H. Versteeg, uit Heerlen, verloor hij een ontploffing van springstoffen zijn linkerhand en werd bovendien in hef gelaat gewond. Levensgevaar is echter niet aanwezig. De heer Boots verwacht, dat de brom fietser, die harder wil rijden dan 20 k.m., zal ervaren weinig nut te hebben van de rijwielpaden en op de duur weer op de weg terecht zal komen, maar dan met alles, wat daarbij behoort zoals rijbewijs nummerplaat enz. Het zal zijns inziens ook wel weer ge ruime tijd vorderen, voordat deze laatste ontwikkeling tot stand komt. Dat. het zonnige Italië behalve om zijn heuve's, zijn spaghetti en zijn on telbare historische be zienswaardigheden ook beroemd is om zijn rovers dat hebben vele buiten landse onder wie ver schillende Nederlandse toeristen reeds „aan den lijve" kunnen ondervin den tijdens ontmoetingen met de leden van dit his torische gilde. Vooral automobilisten kunnen zich in de belangstelling van de rovers verheugen; voor velen van hen is een vacantie in Italië daar door „onvergetelijker" ge worden dan zij ooit had den gedacht- Meestal is het verloop van de „procedure" als volgt. Men parkeert zijn auto ergens en gaat eten, een museum bezoeken of iets dergelijks, doorgaans op een wat afgelegen plaats. Een vriendelijke man verschijnt en waar schuwt, dat de auto met een lekke band staat. De eigenaar spoedt zich er heen en besluit het euvel even te verhelpen door 't wiel te verwisselen. De familie kan dan immers weer op tijd vertrekken. Dies gaat het colbertje uit, de mouwen worden opgestroopt en dan dan verschijnt zo kwan suis een belangstellende, natuurlijk per scooter, die dan onopvallend de in- ve.niacês vaj? f-ei GAlher van het belangrijkste ont doet. De vriendelijke waarschuwer de mede plichtige die de autoband lek tak is dan inmid dels reeds per scooter verdwenen. De Italiaanse politie doet, wat zij kan, maar de gemotoriseerde rovers zijn zo onopvallend en s-nel, dat zij moeilijk te grijpen zijn. De raad wordt ge geven, geld en waarde papieren, zo mogelijk in genaaid, in broekzakken te dragen. Het gilde der zakkenrollers is namelijk ook zeer actief. Zo kan men voorkomen, dat men zijn vacantie in het zonnige Zuiden on tijdig moet afbreken en zich om hulp tot een con sul moet wenden om de terugtocht tS' ksnnsr fi- Het centrale doel van het onderzoek en tijdsbesteding van de alleen thuiswo nende bejaarde vrouw djent alle aandacht te worden besteed. Aanbeveling verdient voorts het stimuleren van vrijwillig ge organiseerde ontspanning door plaatse lijke verenigingen e.a., zomede het uit lenen van boeken aan thuiszittende be jaarden in kleinere gemeenten. Ten slotte pleit het rapport voor een geregelde en doeltreffende controle op de levensomstandigheden van bejaarde per sonen; de rapporteur acht het wenselijk dat in elke gemeente een „actiecentrum" voor toezicht op de gezondheidstoestand van alle bejaarden tot stond komt met het werd beperkt tot de wijze van huisves- oog op tijdige sociale hulp, waar dat no- Uit gewoonlijk betrouwbare kringen te New-York wordt vernomen, dat de Rus sische permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, Visjinsky, volgende week Woensdag naar Moskou gaat „voor een bezoek aan zijn moeder". - In sommige kringen van de V.N. ver- alle gemeenten van de provincie Utrecht bindt men dit bezoek met mogelijke ont- Hrino-onrl L a it- jir ting, het bewonen van beschikbare ruim- te, de tijdsbesteding der bejaarden en meer globaal tot hun materiële positie. Als enqueteurs (trices) werkten mede wijkzusters, maatschappelijke werksters en leden van vrouwenverenigingen in on derzochte gemeenten, terwijl aan de res pectieve burgemeesters een zestal vragen betreffende het onderwerp ter beantwoor ding werden voorgelegd. De conclusies van deze enquete zijn niet bepaald rooskleurig te noemen. Primair wordt geconstateerd, dat het beleid ten opzichte van de zorg voor en de levens omstandigheden van bejaarden in vrijwel dringend om herziening vraagt. Nader wordt dit aldus gedefinieerd er bestaat grote behoefte aan voldoende en geregelde gezinshulp voor bejaarden. Niet minder dan 2700 bejaarden blijken niet meer zon der geregelde hulp in hun woningen te kunnen leven. Ter voorziening in deze leemte dienen ofwel speciale krachten te worden opgeleid om bejaarden in hun wo ningen te kunnen assisteren en met hen om te gaan, ofwel dient er uitbreiding te worden gegeven aan de capaciteit van de tehuizen voor ouden van dagen, respectie velijk woningcomplexen met de nodige centrale voorzieningen voor bejaarden. Ten aanzien van de opleiding van ge schoolde gezinsverzorgsters voor ouden van dagen ligt er volgens de rapporteurs een taak te wachten voor Kruisverenigin gen, Kerken en Vrouwenverenigingen in onderlinge samenwerking. VERDER WORDT erop gewezen, dat zowel in dorpen als in meer stedelij ke agglomeraties gevallen zijn, waar in bejaarden niet geregeld een warme maaltijd nuttigen omdat zij er niet meer toe kunnen komen voor één persoon en dan nog voor zich zelf eten te koken. Hier acht de rapporteur doelmatige voorzie ningen in alle gemeenten wel wenselijk. In overweging zou zijn te nemen eetgele genheden voor thuiswonende bejaarden te scheppen; misschien zouden hiertoe de plaatselijke restauratiebedrijven ingescha keld kunnen worden of zou men in na volging' van Engeland met rijdende keu kens in deze nood kunnen voorzien. Wenselijk wordt voorts geacht het scheppen van tijdelijk beperkte mogelijk heden om ook als bejaarden in het ar beidsleven werkzaam te kunnen blijven zolang de physieke krachten zulks toela- A?ii. be. ---raaesAus vas. «sa vissKirgiRg dig mocht blijken. wikkelingen in de Koreaanse kwestie. De laatste weken heeft Vinsjinsky nauw con tact onderhouden met andere V. N.-dcle- gaties, vooral met die van India. Vrijdag is officieel bevestigd, dat twee Britse pogingen om de hoogste top ter wereld, de 8.840 meter hoge Mount Eve rest, te beklimmen, zijn mislukt. De berg beklimmers zullen nog een laatste poging wagen om de top die nog nooit door men sen is betreden, te bereiken. Deze poging zal vóór 7 Juni a.s. moeten plaats vinden daar de naderende moesson een verblijf op de berghellingen na die datum levens gevaarlijk maakt. geval van te verwachten abnormaal hoge vloedstanden tijdelijk zou kunnen worden gesloten. Voor de scheepvaart behoeft dit practise!) geen nadelen op te leveren, om dat onder dergelijke weersomstandigheden een kapitein, die zich zijn verantwoorde lijkheid bewust is, liever op open zee blijft, dan te trachten de Nieuwe Water weg binnen te lopen. Spr. was dus van mening, dat een onder zoek door de Delta-commissie naar de mogelijkheid en wenselijkheid van een af sluiting van de Nieuwe Waterweg alleszins aanbeveling' verdient. De veiligheid en werken aan weerszijden van de Nieuwe Waterweg zouden door een keersluis aan de mond in zeer sterke mate worden be ïnvloed. Voor afsluiting van de overige zeegaten komen in aanmerking het Haringvliet, het Brouwershavensqhe Gat en de Ooster- schelde. (Van onz'e correspondent) Bij de te Beek (L.) in aanbouw zijnde cokesfabriek Emma II van de Staats mijnen heeft zich vanmorgen een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan 3 personen het leven heeft gekost. Bij het stopzetten van een luchtcom- pressor nabij de zuurstoffabriek van de cokesfabriek sprong een onderdeel van deze compressor uiteen. De bedienings vakman, de 37-jarige M. N. uit Brunsssum, werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Eenzelfe lot ondergingen twee arbeiders van een aannemingsmaatschappij, de 53- jarige handlanger J. H. F. uit Maastricht en de 41-jarige hanlanger J. H. R. uit Meers-Elsloo. Beiden bevonden zich toe vallig in de buurt van de compressor, toen de ontploffing plaats vond. Sinds Woensdag is driehonderdduizend gulden binnengekomen bij het Nationale Rampenfonds. Het totaal-bedrag is nu 114,6 millioen. O TT ET hoogtepunt tijdens het congres Tx van de Deense Katholieken in Kopenhagen vormde de prachtige radiorede, die Z.H. de Paus tot dc Katholieken van dit land heeft gehou den, Z.H. de Paus prees de vurigheid en de geloofsijver van de Deense Katho lieken. die nog geen half procent van dr bevolking uitmaken, maar ondanks dit geringe aantal tot grootse werken in 'staat' blijken. Dc H. Vader herinnerde hen, zoals gemeld, aan het voorbeeld van de Christenen der eerste tijden, die zich ook tegen de stromingen van een heidense wereld moesten keren. Hij spoorde hen aan al hun aandacht tr richten op het gezin, de kiemcel van de maatschappij, en dit gezin gaaf en on geschonden te houden. Een volmaakt gezinsleven immers, zo betoogde de H. Vader is het kostbaarste geschenk, dat de Katholieken van Denemarken aan de Kerk kunnen aanbieden. Wanneer men leest, hoe de Paus tot zorg voor het gezin heeft aangespoord, dan moet men toch wel zeer ernstig be treuren. dat dc K.V.P.: de partij van dc gezinspolitiekniet beter uit de jongste verkiezingsstrijd is gekomenmaar juist die partij met de 'winst ging strijken, welke niet op een wjjzc voor de „kiem cel van de maatschavpijwil zorgen, als de Katholieken zulks gaarne zouden zien. En de oorzaakMen weet het: geen eenheid! Zal de tijd van tegenwerking en ver drukking weer terug moeten keren, voor de Katholieken de noodzaak van een heid algemeen inzien f De nieuwe kruiser „De Ruyter'' heeft zoals bekend een langdurige proeftocht naar het Hoge Noorden gemaakt. Hierop werd een groot aantal foto's genomen. Dank zij de welwillendheid van de di rectie van Wilton-Fijenoordwaar het schip gebouwd werd, zijn we in staat, een viertal hiervan te publiceren. Men ziet boven de „Dc Ruyter'' als een zwart silhouet tegen de horizon afgetekend, een tafreel, een avonturenfilm waar dig. In de Poolsee kreeg men op een gegeven ogenblik met een koude van 15 graden ónder nul te doen. De kanon nen werden door de vorst met ijspegels versierd, die als een ijzig gordijn neen zetter, geen ijzeren gordijn) neerhing en een merkwaardig aspect opleverden. Men ziet verder de kruiser voor de Noorse kust en ten slotte, hoe bij die grote koude de bemanning gekleed ging. -Vfrmn yliiijg fijüü&'v Dank zij het initiatief van de stichting „Raad van Bestuur Bouwbedrijf" zal met ingang van 1 Juli een aanzienlijke vereen voudiging in de loonberekening voor het bouwbedrijf worden ingevoerd. De bereke ning zal van een twintigtal ingewikkelde en eenvoudige becijferingen kunnen wor den teruggebracht tot het aflezen van een tabellenreeks, waartoe hoogstens vijf eenvoudige handelingen nodig zijn. Hiermede zal voorshands voor 20.000 be drijven met ruim 150.000 werknemers een grote last zijn afgewenteld. De loonadmi- di&trgzifi jpi tei de eo™?oudigZu. door kleine ondernemers zelf uitvoerbare, werkzaamheden gaan behoren. De tien duizenden fouter., die iedere week wor- den gemaakt en achterhaald dienen te i worden, zullen door deze nieuwe rege- j ling tot een zeer gering percentage kunnen worden teruggebracht. Voorshands zal de vereenvoudiging i alleen betrekking hebben op werkgevers I en werknemers op wie de vacantieregeling I voor de bouwbedrijven van toepassing is. I Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat I andere bedrijfstakken ook naar een nieuwe, vereenvoudigde loonbelastingtabel tullfei streyeé j t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1