Uitedijk om 6 uur op tribune C—DAY weervoorspelling: drukkend en buien Ernstige crisis" in Amerikaans- Zuidkoreaanse betrekkingen Brieven van Eisenhower aan Syngman Rhee ARBEIDERSJEUGD VERKEERT IN EEN ZORGELIJKE TOESTAND Helft gaat bedrijfsleven in als ongeschoolde Prinsessen als bruidsmeisjes Dankbrief aan Nederlandse katholieken Ongevallen eisten acht doden Auto vloog uit de bocht; twee inzittenden omgekomen Nood in Koreaop onze eilanden en onder de jeugd Beatrix in 't blauw: Irene geel Maandag 1 Juni 1953 weerbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pauselijke Nuntius niet in de Abbey Bevolking van Rilland Bath mag terugkeren Luchtmacht- dienstplichtigen met groot verlof Naar meer verantwoorde besteding van de vrije tijd in t Kardinalen diep onder de indruk van „Honderd Jaar Krpmslaf"-feesten Ernstige slippartij in Swalmen V. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, Zondagavond. Duizend bussen per uur zullen Dinsdagmorgen reeds om half vijf beginnen de ladingen mensen te lossen binnen het kroningsstadsdeel. In totaal zullen zij in en uit niét minder dan 44.000 trips maken die dag. Wij zelf gaan te voet: de afgelopen dagen hebben we al leergeld genoeg betaald in straten, waar de grote, dubbeldekbussen bumper aan bumper stonden zover het oog reikte. De ondergrondse zal met 413 treinen 10.000 trips maken. Duizelingwekkend, busverkeer Het epos van Mrs Neame Aan de bewoners van de ge meente Rilland Bath en omgeving (wonende ten Oosten Van de nood- dijk, vierde weg) is het toegestaan om van 3 Juni a.s. af in hun woning terug te keren. Burgemeester Schokking voltrok het burgerlijk huwelijk Rhee onbuigzaam V rije-tijdsbesteding Uitstel te Pan Moen Djon Midden in het dorp Swalmen (L.) heeft zich Zondagmiddag een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen om het le ven zijn gekomen. Haagse burgemeester had aanrijding Bij botsing gewond Auto botste tegen lichtmast Na aanrijding overleden Vrouw verbrand Dodelijke val in tank Zandbak sloeg om Bij het herstelwerk aan de dijken aan de Noordkant van Goeree- Overflakkee, bij de haven van Mid- delharnis, is door de harde Noor denwind en de sterke stroom een zandbak van de aannemersmaat schappij fa Boltje omgeslagen. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien voorna melijk in de nacht. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Dinsdag 2 Juni: Zon op 4.25 uur, onder 20.51 uur. Maan op 0.15 uur, onder 9.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT s Twee millioen mensen de kroningsroute lang Millioenen staan op het spel bij het weer op de kroningsdag. Dit feest schijnt nu eenmaal 'n feest van superlatieven te moeten zijn en daarom is het geen wonder, dat er ook nog nooit zoveel verzekeringen zijn afgesloten tegen zo hoge premies als voor deze dag. Nauwelijks was Elizabeth haar over leden vader opgevolgd, of reeds verzeker den zich allerlei firma's (fabrikanten van souvenirs, aannemers, die de .tribune's moesten bouwen) tegen de financiële ge volgen van een eventueel uitstel van de kroningsdag. Toen echter zelfs de dood van Queen Mary deze datum onaangetast liet, voelde men zich ten aanzien van de dag wel safe. Anders was 't echter met de weersom standigheden- Op de kroningsdag van Koning George VI góót het en uiteraard betekende dat voor velen niet alleen een nat pak, maar ook 'n financiële strop. Daarom haastten zich allerlei agentschap pen, die plaatsen langs de route verkoch ten, hun risico's onder te brengen en het zelfde deden de organisatoren van kro ningsvolksfeesten, cricketmatches, ker missen en de traditionele ossenbraderijen, waarbij, naar het schijnt, een hele os in de open lucht aan het spit geroosterd wordt. De metereoloog, die indertijd het weer van D-Day voorspelde, heeft lichtelijk het hoofd gefronst toen hij zijn hoge - en 'agedrukgebiedgordels bestudeerde. Naar Jfl» mening zal het op C-Day, Conóration- y' bewolkt, drukkend weer zijn met kans Op verspreide buien. Het meest maakt de verkeerspolitie zich zorgen over de mensen, die zich naar de tribunes zullen begeven. Alleen rondom Parliament Square, op tribunes, zo onge looflijk mooi, dat ze ons aan plaatjes van middeleeuwse tournooivelden herinneren, zullen 6000 hoge gasten een plaats moeten zoeken. Ook zij zullen zeer vroeg op hun post moeten zijn. De 4000 tot 5000 auto's, die de nóg hogere gasten eveneens voor dag en dauw naar de Abbey zelf zullen brengen, mogen namelijk geen hinder on dervinden van overstekende voetgangers. Zou dit wel gebeuren, dan kon dit ver traagd af- en aanrijden voor de Abbey wel eens tot gevolg hebben, dat de route nog niet vrij is, wanneer de eerste offi ciële stoet er zijn er vele en die van de Lord Mayor zal de eerste zijn daar arriveren zou. Een kettingreactie van kleine vertragingen zou dan tenslotte het hele kroningsschema in de war kunnen brengen. Uiterlijk zes uur Dinsdagmorgen dus op de tribunes! Overal in de stad hangen handige plat tegronden, waarop in kleuren staat aan gegeven hoe men het best zijn plaats be reiken kan. Naar schatting zullen er zich Dinsdag twee millioen mensen lang» de route be vinden. Klapstoeltjes, dozen, kisten etc- zijn als gevaarlijk door de politie verbo den. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, Zondagavond. Zaterdag arriveerde in Londen mgr Cento, de pauselijke Nuntius in België. Hij zal o.m. aanwezig zjjn bü de plechtige H. Mis, die Maan dagavond in de Westminster Cathe dral door Kardinaal Griffin zal worden opgedragen tot besluit van het driedaagse triduum, dat katho liek Engeland gehouden heeft voor de Koningin. Dinsdag zal de Pauselijke Dele- gaat temidden van de andere ver tegenwoordigers der vreemde naties van St James' Palace af naar de Abbey rijden, maar deze niet be treden. Er is voor hem een speciale tribune gebouwd buiten de annexe. Wel zal hij Donderdag aanzitten aan het staatsiebanquet in Bucking ham Palace. In de stoet van de Koningin naar de Abbey zullen zich overigens niet minder dan twaalf katholieken bevinden, terwijl ook in de Abbey zelf, naast de Earl Mar shal, verschillende katholieken een belangrijke functie zullen vervullen bij de kroningsplechtigheden. En als men reeds in het dagelijkse leven in de rij bij de slager of bij de bushalte zijn opgewektheid bewaart, hoe moet het dan thans wel te moede zijn? Het wachten is een gretig aanvaarde dagtaak gewor den! Het is moeilijk vast te stellen, wie de eerste was die op duidelijk kenbare wijze zich langs de route parkeerde, met het voornemen niet meer van zijn plaats te gaan voordat alles voorbij is. Maar er zijn krachtige aanwijzingen, dat een 73-jarige grijze weduwe, mrs Zoe Neame uit Buc kinghamshire, met de erepalm zal gaan strijken. Zij daagde Zondagochtend tegen 7 uur in volledige wacht-uitrusting (dikke shawls, voedsel, thermosflessen, parapluies en grimmige vastberadenheid) op bij de plaats, die zjj naar menselijke berekening ook thans nog bezet. Zij koos haar positie met intelligent doorzicht in de loop, die de gebeurtenis sen zullen nemen: op de hoek van Trafal gar Square onder het standbeeld van Ko ning Karei en onder de ogen van de grote Nelson, met wie zij de geniale strategi sche blik gemeen schijnt te hebben. Mits niet door slaap overmand en niet door de politie of de menigte alsnog verdrongen, zal zij de stoet door de Admiralty Arch en langs de Mali zien naderen. Mrs Neame heeft Zondag de gehele dag het onwaarschijnlijk drukke verkeer rondom haar kunnen weerstaan. Men zag Gelukkig is het voor de Britten dat ze generaties lang geleerd hebben om zon der een spoor van ongeduld in de rij te staan. Voor de dienstplichtigen van de le, 2e, 3e en 4c ploeg van de lichting 1952 der Kon. Luchtmacht is de tijd vastgesteld waarop zij met groot verlof zullen gaan. De korporaals en dienstplichtigen van de le ploeg zwdaien 30 September van dit jaar af, die van de 2e ploeg 31 December, die van de 3e ploeg op 31 Maart 1954 en die van de 4e ploeg op 30 Juni 1954. Voor sergeanten en korporaals der le deze data resP- 31 December 1953, 31 Maart 1954, 30 Juni 1954 en 30 September 1954. morgen haar eigen-gebreide petje, in de nationale kleuren uitgevoerd, onwrikbaar op de zelfde plaats. Haar neef, de heer Howe, heeft tegen de avond nog geprobeerd haar weer thuis te krijgen, onder de verzeke ring, dat hij haar plaats zou innemen en „vasthouden". Maar de grijze weduwe wantrouwde zo niet de goede bedoelingen van haar neef, dan toch de deugdelijk heid van zijn voorstel. Zij bleef! Inmiddels had zij navolgers gevonden. Ook in andere delen van de Common wealth schijnt men het wachten niet ver leerd. Men kon landslieden uit alle we de avond op 't vertrouwde Londense pla- relddelen gisteren tegen het vallen van veisel zien liggen, de meesten warmpjes toegedekt. Het is begrijpelijk dat juist zij, die de halve wereld hebben afgereisd om dit te zien, geen risico's wensen te nemen. Australiërs, Zuid-Afrikanen, enz. enz., vormden een asfalt-broederschap. De eerste grote nachtwake was begonnen. Ongetwijfeld komt de zware strijd van nacht en morgen paSj ajs <je „pioniers" bedreigd gaan worden door de grote massa adspirant-kijkers. Figuren als mrs Neame zullen al het gevoel van hun om- staanders voor „fair play" èn hun eigen defensiekracht nodig hebben om zich te handhaven. De parlementsgebouwen op Westminster stralen in floodlight. President Eisenhower heeft Zaterdag gedurende 20 minuten met de juist van zijn reis door het Midden Oosten teruggekeerde minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles en niet de minister van defensie, Wilson, de stafchef van het leger, generaal Lawton Collins, en een aantal andere hoge functionarissen beraad- slaagd over de ernstige meningsverschillen, gerezen tussen de V.S. en de Zuid- Koreaanse republiek. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat het voornemen der Zuid-Koreaanse regering om de strijd voort te zetten indien er een wapenstilstandsovereenkomst wordt gesloten op voor haar onaanvaardbare voorwaarden, een crisis" heeft geschapen. ,zeer ernstige Volgens de berichten roti Eisenhower in de afgelopen week een boodschap aan de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, hebben gezonden. De inhoud van deze boodschap is geheim gehouden, maar men gelooft, dat Eisenhower erin verklaart, dat de Amerikaanse regering diep bezorgd is over de veiligheid der Amerikaanse strijd krachten in Korea. Na de bijeenkomst van Zaterdag zou Eisenhower opnieuw Rhee een brief hebben doen toekomen. (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling heeft de iv.a.j. in het Aartsbisdom Zaterdag en Zondag op „De Hemeibergh" bjj Arnhem een z.g. „Meischouw" gehouden, waarin tevens de jaarvergadering was vervat In zijn openingswoord wees de diocesaan voorzitter, de heer A. van Santen, op de zorglijke situatie van de arbeidersjeugd in het gehele maatschappelijke bestel. On danks de vooruitstrevende politiek van de K.A.B. is aan dit punt nog te weinig aandacht besteed. Daarom zal een beroep moeten worden gedaan op de K.A.B. om een orgaan te stichten, dat zich toelegt op de bestudering van deze vraagstukken en met uiteindelijke bestemming door te drin- ONZE oudste twee prinsessen, Beatrix en Irene, zijn Zaterdagmorgen bruidsmeisjes geweest bij het huwelijk, dat in Den Haag voltrokken werd tussen de burgemeester van Markelo, jhr mr A. J. de Beaufort en jkvr. C. J. L. M. Sickinghe, tot voor kort verzorgster van de prinsessen. Bij het kerkelijk huwelijk in d.e Waalse kerk waren ook HM. de Koningin en de prinsessen Mar griet en Marijke aanwezig. VOOR het stadhuis stond een erewacht van de Markelose boerendansers en de landelijke rjjvereniging Markelo met, vaandel opgesteld. Getuigen bij het burgerlijk huwelijk waren de broer van de bruidegom jhr mr J. B. de Beaufort, substituut-griffier bij de Amsterdamse recht bank, mr F. Th. Djjckmeester, referendaris bij het kabinet der Koningin, de broer van de bruid, jhr mr O. J. Sic kinghe. advocaat te Driebergen en mevr. SnaayerCleve- ringa uit Leiden. Bruidsjonkertjes waren Eelko Sickinghe en Willem van der Bosch. De bruid was gekleed in een witte satin duchesse japon met kant en had een bruidsboeket van lelietjes van dalen. De beide prinsessen-bruidsmeisjes droegen een blauwe (Beatrix) en een gele jurk (Irene). Burgemeester mr F. M. A. Schokking van Den Haag lungeerde als ambtenaar van de burgerlijke stand en tot ae bruidegom als burgemeester tot burgemeester sprekende merkte hij op, dat dit ambt als welhaast geen ander gelegenheid geeft tot geven in grote stijlen daarbij «an de echtgenote tot grote steun zijn. Den burgemeester die niet gehuwd is beschouwde hij als rvt onvo)maakt en ongelukkig man, want, zo zeide hij: "7'jf ambt wordt gedragen door hem en zjjn echtgenote", va „Af-8 wel eens tot mijn vrouw, dat zij 70 procent Pnrff a,™, t draagt", aldus de Haagse burgervader, still" ai?„ was hÜ van mening dat „het geven in grote boven wfff1- a? geschieden als daarvoor de kracht van ordt ontvangen. „Geven zonder deze kracht is ijdel De bruidsmeisjes Irene en Beatrix met de beide pages Eilke Sickinghe en Willem van der Bosch, heiden neefjes van de bruid. geven", zeide mr Schokking, die het hruidspaar tenslotte God s zegen toewenste. Langs de erehaag van boerendapsers en ruiters daalde de bruidsstoet hierna de trappen van het stadhuis af en begaf zich naar de Waalse kerk, waar ds A. J. de Beaufort het kerkelijk huwelijk voltrok Honderden Hagenaars had den zich bij de kerk verzameld en juichten H.M. de Konin gin en de prinsessen hartelijk toe. gen in de Raad van Vakcentrales en de Stichting van de Arbeid. De gehele arbei dersjeugdbeweging dient de aandacht op dit uitermate belangrijke probleem geves tigd te houden. De Zondag vooral, stond door de inlei dingen van vooraanstaande figuren uit onze katholieke samenleving op een hoog peil en vele K.A.J.-leiders zullen hieruit rijke lessen hebben getrokken. Zo sprak prof dr J. J. Gielen over „Arbeidersjeugd en Onderwijs". Spr. begon zijn inleiding met te wijzen op de belangrijkheid van het lager onderwijs in katholieke geest. De kennis hier verworven, beïnvloedt de per soonlijkheid en maakt hem practisch bruikbaar voor 't verdere leven. Het is noodzakelijk, dat een ieder die vorming krijgt en voor ons is het belangrijk, dat dit onderwijs op katholieke leest is geschoeid. Voor hen, die menen, dat de schoolstrijd reeds gestreden is, wees spr. er op, dat gelijkstelling alleen verkregen is voor het en U.L.O., maar voor het technisch ey hoger onderwijs moet nog wel degelijk strijd worden geleverd. Voor de arbeiders jeugd is ook het kleuteronderwijs van be lang, maar boven alles, ging voor prof. Gielen het technisch onderwijs. Spr. be treurde het, dat, voor wat dit onderwijs -L f'1'' hier n°g geen goed aansluitend systeem kenden, zoals in België. Rhee heeft ook dit tweede beroep van Eisenhower om het verzet tegen de nieu we bestandsvoorstellen der V. N. te sta ken, verworpen. Te Washington heeft de Zuidkoreaanse ambassades gezegd, dat Zuid-Korea de strjjd ingeval van een wapenstilstand alleen zal voortzetten. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontken den inmiddels de geruchten, dat Eisen hower had gedreigd de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea terug te trekken, tenzij Syngman Rhee zijn standpunt zou wijzigen. Drs A. M. Kuylaars S.J. verraste de toehoorders met de mededeling, dat meer dan de helft van de katholieke arbeiders jeugd na de lagere school in het bedrijf wordt opgenomen als ongeschoolde. Voor deze grote groep zou het gewenst zijn een leerplicht in te voeren tot 16 jaar. Spr. ontveinsde zich echter niet, dat aan een dergelijke invoering verschillende bezwaren verbonden zitten. Zo is het de vraag, of de ouders de inkomsten van hun kinderen kunnen missen. Wanneer die jongens van de lagere school in het bedrijfsmilieu komen, zal dat bedrijf die jongens positief dienen in te leiden in dat milieu. Prof. drs J. Ponsioen S. C. J. belichtte het vraagstuk van de vrije-tijdsbesteding. „Wist u", aldus spr. „dat de arbeidersjon gen de beschikking heeft over een vrije tijd van 55 uren per week. Daarvoor is hij zelf verantwoordelijk. Het is nu maar de vraag hoe hij die tijd besteedt. Een groot v?frCfn^ge l40°/o) houdt zich met studie ■t-'uVer het algemeen wordt deze tijd met thuis doorgebracht. Evenmin in club verband, zonder sociale binding. Is het nu met mogelijk tot een meer verantwoorde besteding van al die kostbare vrije tijd? Men zal zich moeten bezinnen op politieke en culturele vorming. Majoor-aalmoezenier P. C. Groenendijk behandelde vervolgens het vraagstuk van de K.A.J. en de militaire dienst. Aangezien het militaire leven een geheel andere sfeer ademt dan het burgerleven, achtte deze inleider het van voornaam belang, dat men tevoren de jongemannen op de hoogte stelt. Dit zou het best kunnen geschieden door oud-militairen, die in groepsverband de jongens, die in militaire dienst gaan, zouden kunnen inlichten. De K.A.J. kan hierbij stimulerend werken. President Rhee nam Zondag, ondanks de Amerikaanse bezorgdheid, geen blad voor de mond, toen h(j bij het uitreiken van diploma's aan de zeevaartschool te Tsjinhoe verklaarde, dat het Zuidkoreaan se leger alle communistische militairen zal bestreden, die het land binnenkomen, „oln toezicht te houden" op de behande ling der krijgsgevangenen. Hiermee sloot hij aan op wat daags te voren door zijn minister van buitenlandse zaken, Pjoen Joeng Toi, gezegd was, en die daarbij de troepen van Tsjecho- Slowakije en Polen (door de V N. aan vaard als „neutrale mogendheden" voor de afwikkeling der krijgsgevangenen- kwestie) met name noemde. Dat Pjoeng hierbij ook gerept had van het „er uit trappen van Indische troepen", zoals ge meld was, werd door de minister later ontkend. Hij zei, dat men een grapje van hem verkeerd had uitgelegd. De Noordelijke verbindingsofficieren hebben Zondag te Pan Moen Djon de ver bondenen verzocht om verlenging van de schorsing van de wapenstijstandsonder- handelingen tot Donderdag 4 Juni. De bondenen willigden het verzoek in. Men zal zich herinneren, dat, toen de jongste voorstellen van de Ver. Naties voor een oplossing van het Koreaanse probleem waren ingediend, besloten werd de onderhandelingen tot Maandag 1 Juni te verdagen. De bijeenkomst van slechts twee minuten. gisteren duurde In geallieerde kringen in Pan Moen Djon gelooft men, dat de communisten het uitstel hebben gevraagd om de verdere ontwikkeling van het geschil tussen de verbondenen en president Rhee van Zuid- Korea te kunnen afwachten. D fT, KARDINALEN Frings uit Keulen en Grif fin uit JLS Westminster hebben na hun terugkeer uit Nederland waar zij de herdenking „Honderd Jaar Kromstaf" heb ben meegemaakt, een schrijven aan de Katholieken van Nederland gericht. Diep onder de indruk ben ik van de verheffende plechtigheden in Utrecht teruggekeerd", zo schrijft Z.Em. Joseph Kardinaal Frings „Wat mij vooral ontroerd heeft, was de blijde fierheid van de Nederlandse katholieken leden van de Heilige Katholieke Kerk te zijn. hun trouw jegens de Heilige Vader jegens het Episcopaat en vooral jegens hun grote kardinaal De Jong en tenslotte de uit nemende prestaties van de Nederlandse katholieken op het gebied van het onder wijs tot aan de Katholieke Universiteit toe. Wij, Duitse katholieken, voelden ons in velerlei opzicht beschaamd en aan gespoord tot bredere krachtsinspanning, maar evenzo gesticht en gesterkt daar wij zagen, wat met Gods genade kan worden bereikt. Gods zegen over de' Kerk in Nederland!" ZEm. Bernard Kardinaal Griffin schrijft o.a.„Ik was diep onder de indruk van de prachtige geloofsmamfestatie in het Stadion te Utrecht en ik feliciteer van harte de organisatoren van deze bezielende plechtigheden. Ik was opgetogen tjjdens mün verblqf in Utrecht de gelegenheid te hebben een bezoek te brengen aan mijn beste vriend, kardinaal De Jong, met wie ik een zeer gelukkig half uur doorbracht. Ik ben er zeker van, dat de katholieken van Utrecht mijn vreugde deelden, toen zij Z.Em. zagen in de kathedraal bij gelegenheid van de ontvangst van de Legaat en toen zjj z(jn bezielende radiorede tot de in het Stadion aanwezigen hoorden. Tenslotte was ik zeer blij, Z.H Exc. de Aartsbisschop-Cuadjutor en velen van de priesters van het diocees te ontmoeten. De wonderbaarlijke gastvrijheid die mij door de plebaan van de Kathedrale Kerk werd verleend, was kenmerkend voor da vriendelijkheid, welke ik steeds van het volk van Nederland heb ondervonden. Ik hoop het genoegen te hebben in een niet al te verre toekomst naar Nederland terug te keren". (Van onze correspondent) Een grote 6-persoons auto, waarin vijf vol- wassenen en vijf kinderen zaten, vloog met grote snelheid uit de bocht en reed tegen een granieten lantaarnpaal op. Bij deze botsing werden de twee slachtoffers, die dit ongeluk met de dood moesten be kopen, uit de auto geslingerd. Het waren de 40-jarige H. J. uit Hoorn en de 36-ja- rige H. G. uit Roermond, beiden gehuwd en vader van drie kinderen. Zij werden op slag gedood. De auto schoot door, botste tegen een telefoonpaal aan, ramde vervolgens het tuinhek van een villa en kwam toen ein delijk tot stilstand. Wonder boven won der was de bestuurder, de heer V. uit Wessem (L.) ongedeerd. Een andere in zittende, mevr. E. uit Maasniel, werd ern stig gewond. Niemand op de weg liep enig letsel op, hoe wel het verkeer op dat uur zeer druk was. Een zich in het kofferrek bevindende persoon werd uit de auto ge slingerd; deze heeft echter ook geen let sel opgelopen. De gewonde en de doden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Toen burgemeester M. F. M. A. Schok- king van 's Gravenhage Zaterdagmiddag omstreeks zes uur, uit de richting Utrecht komende, op de Hoge R«ndtfk te Leiden reed, is een wielrijder, de 64-jarige heer J- van A. uit Leiden, plotselin? vlak voor de auto van het fietspad naar links af geweken, met het noodlottige gevolg, dat hij door de wagen van de burgemeester werd geschept. Na overbrenging naar het Academisch ziekenhuis moest worden vastgesteld, dat de heer J. van A. over leden was. De auto is in beslag genomen. Vrijdagmiddag om ongeveer 18 40 uur is kji 4er plaatse gladde wegdek een „Opel bestuurder de Hilversummer N. B., op de Soestdijkse straatweg aan het slippen geraakt. De auto heeft daarbij een verkeerspaal geraakt. Een bij de paal staande vrouw, de 60-jarige mej. J. M. uit Maarssen, werd door de doorbuigende paal ernstig aan het hoofd gewond. Zij is ter plaatse door twee geneesheren voorlopig behandeld en daarna naar de neurologi sche kliniek van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Haar toestand is ernstig. Zondagochtend omstreeks S uur is op het Hildebrandplein te 's Gravenhage een per. sonenauto met zeven inzittenden met een vaart van omstreeks 60 km. tegen een lichtmast gereden. Mogelijk heeft het stuur niet goed gewerkt. De bestuurder en de overige passagiers werden uit de wagen geslingerd. De gevolgen waren zeer ernstig. Allen werden vervoerd naar net ziekenhuis Westeinde. Drie personen, onder wie de bestuurder, hadden een scnedelbasisfrac- tuur opgelopen en waren bij aankomst in het ziekenhuis buiten kennis. De toestand van de zeven gewonden, is in de loop van Zondag niet verslech terd. Een hunner is echter naar de Ursu- iakliniek overgebracht, daar operatief in grijpen ten gevolge van de opgelopen schedelbasisfractuur noodzakelijk bleek. De inzittenden van de auto waren allen leden van de familie S. uit de Vinken- steynstraat in Den Haag, nl. de 26-jarige bestuurder W. S., diens ouders, de 50-jari- ge mevr. H. S.—J. en de 52-jarige J. A. S., zijn schoonzuster, de 24-jarige mevr. A.' S. G. en voorts de 40-jarige J. W. M. S., de 23-jarige M. A. S. en de 16-jarige F. S. Zaterdagmiddag is de 71-jarige H. C. uit de Kleine Visserijstraat te Rotterdam op de Kruiskade door een auto aangereden en zo ernstig gewond dat hij in het zie kenhuis Coolsingel nog dezelfde avond overleed. Te Vianen is Zaterdagmiddag omstreeks 15.30 uur de 49-jarige vrouw L. verbrand. De vrouw was bij haar woning aan het werk in het schuurtje, waar een bran dend petroleumstel stond. Door onbeken de oorzaak kwam zij boven op het toestel te vallen. Ommidddellijk vatten haar kle ren vlam. Buren, die rook uit het schuur tje zagen komen, snelden toe, maar kon den haar niet meer redden. De 44-jarige classificeerder K. B. uit de Willebordusstraat te Rotterdam is Za terdagavond aan boord van het Engelse stoomschip „L. H. Harpen" in een elf me. ter diepe tank gevallen. Met een wervel fractuur werd hij naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar bjj aankomst bleek dat hij overleden was. De bak was geladen met zand van een van de zandzuigers, die op de rivier lig gen. Hij werd getrokken door een sleep boot en was bemand met twee personen. Een van de opvarenden wist zich na het kapseizen op de omgeslagen bak te wer ken. De andere is vermoedelijk verdron- kn. Men heeft de bak naar de wal onder Middelhamis gesleept en de bootwanden beklopt, om te constateren, of het slacht offer er niet onder zat, doch men kreeg geen gehoor. De sleepboot neeft de rivier afgezocht. Men zal nu de bak naar de Rijkshaven van Middelharnis slepen en deze met een kraan lichten. De vermiste is de 47-jarige A. V. uit de Lemmer (Fr.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1