In een sfeer van indrukwekkende wijding en schoonheid Een stoet vol staatsie boeide de millioenen toeschouwers Meer studenten dan vóór de oorlog Kerk is present, maar %ij heef t aller medewerking nodig Enquête van Franse Episcopaat naar sociale toestanden I Franse bisschoppen kraakten ivel harde sociale noten 114,8 millioen Straaljager stortte neer Dinsdag 2 Juni 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN KS iUSSS"»™». Het muzikale gedeelte Percentage uit middengroepen sterk gedaald Kritiek op de bestaande verhoudingen tussen werkgever en werknemer HET KRONINGS GEWAAD Kabinetscrisis in Indonesië Avondmissen op Zondag WEERBERICHT V.. (Telefonisch van onze speciale verslaggevers) LONDEN, Dinsdag. In de statige, grijze Westminster Abbey hielden duizenden de adem in. Terwijl meer dan zevenduizend gasten, hierheen gekomen rnt alle delen van de wereld, omgeven met de luister van titels en rijkdom, ademloos toekeken terwijl millioenen op dat moment geen oog aflieten van het televisiescherm enfilmcamera'selke seconde vastlegden voor honderden andere millioenen - daalde in diepe stilte uit de handen van de Aartsbisschop van Canterbury de gouden kroon van Sint Edward neer op het irezalfde hoofd van Koningin Elizabeth de Tweede van Engeland Even bleef het stil; toen daverde het grijze kantwerk der Engels-Gothische gewelven van de duizendstemmige heilwens: „God save the Queen!" En terwijl alle Prinsen en Prinsessen van koninklijken bloede, terwijl ook de Peers en Peeresses hun eigen kronen opzetten, schalde de zilveren vreugde der trompetten, daverde andermaal het „God behoede de Koningin!" en dreunden donderende salvo's van Tower en Hyde Park een koninklijk saluut, verkondigend aan Londen, aan alle in woners van Groot-Brittannië, meldend tot in de uithoeken van het Britse Gemenebest, dat het Britse Imperium opnieuw een gekroond hoofd bezit: Queen Elizabeth II, by de gratie Gods, Koningin van het Verenigde Koninkrijk van Groot-Bnttannie en Noord- lerland en van haar andere rijken en gebiedsdelen, hoofd van het Gemenebest en ver dedigster des Geloofs; zesde regerende Vorstin, een en veertigste souverein sinds de Normandische inval. Het was half een op de tweede Juni van het jaar negentienhonderd drie en vijftig Duizenden treinen en bussen De hoge gasten Prinsen en prinsessen Gouden koets Toen, het lang vei beide moment: de processie van koningin Elizabeth II. Een lange r(j hoogwaardigheidsbekleders te voet, te paard of in een rijtuig. Voorop de Queen's Honorary Physicians, Sur geons en Dental Surgeons. Dan de Chaplains en Honorary Chaplains; vervolgens de adjudanten, generaals, admiraals, luchtmaarschalken en ver tegenwoordigers van de strijdkrachten der Gemenebestlanden. Een schittering van medailles, gouden tressen, kleurige ordeilnten etc. J Niet eenzijdig Langere studie Thans wel zeker Al dan niet gratis f Analyst De weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Zwaar bewolkt metregenbuien. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Koud weer. Woensdag 3 Juni: Zon op 4.25 uur, onder 20.52 uur. Maan op 0.35 uur, onder 10.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ELIZABETH II tot koningin van Britse riik gekroond Om precies 26 minuten over negen geen minuut te vroeg ''gAhet boor de prachtige, door acht schimmels getrokken v0„ haar zeshonderd plein van Buckingham Palace op. Uit de betrekk .1 stralend voor het voetlicht der wachtende wereld. Op degj^ 'Memorjal staan> steeg een donderend dichtten hu" "oordringende ogen oo het kleurrijke schouwspel; en de radio-commentators, die op speciale stands Zin het reusachtige standbeeld van koningin Victoria stonden, begonnen m alle landstalen te praten. Daar was de koningin Eindelijk Een stralen-schietende diadeem op het hoofd; een mantel van karmozijnrood fluweel J. Behouders. Het witte hermelijnbont vfofr kraag scheen op te lichten onder van haar kraags we]ke in het de fluorescer g waren aangebracht, plafond van de ko - houding Haar make-up was perieci, Edinburgh één en al gratie. De hertog van Edinburgh, die naast haar zat, droeg LLiraais. eens rode kroningsmantel het adnai uniform van de Britse marine. Kaarsre zat hij, met een enigszins gespannen drukking op het gezicht. Vier-en-half uur hadden de mensen op de tribunes op dit moment gewacht. Vier- en-een half uur van weinig vermaak en harde zetels. Toch behoorden de tiendui zenden op de tribunes van de Mali, de Northumberland Avenue, Victoria Em bankment en Parliament Square nog tot de gelukkigen onder die honderduizenden anderen, die het ir.et staanplaatsen moes ten doen. De meesten van dezen hadden gistermorgen of -middag al een plaatsje gezocht: en zij lieten zich door geen van de plenzende regenbuien verjagen. De hele nacht bleven zij langs de route staan, met dekens lunchpakketten en thermosflessen onder de arm. Klapstoeltjes waren er niet, want zelfs tijdens de meest opwindende «ebeurtenissen zijn de Engelsen sociaal. De man of vrouw, die het zou wagen op voorste rij op een klapstoeltje te gaan staan, zou met verachting bekeken en be handeld worden. De grote drukte was echter tussen drie en vier uur 's morgens begonnen. Hond Rustig hadden de agenten en soldaten hun posten betrokken. Hier en daar klonk de schreeuw van een bevel, doch over 't algemeen werden er weinig commando's gehoord. Het was een aangename afwisseling voor al die wachtenden langs de Mali, toen om twintig minuten voor acht tien grote zwarte auto's Buckingham Palace verlie ten. Het was het voorspel van datgene, wat komen zou en de voeten van velen werden er heel wat lichter door. In de auto's, welke alle een koninklijke kroon op de voorruit droegen, zaten neven en nichten van de koningin, zomede enkele andere verre familieleden. De graaf en gravin van Harewood waren er bij, de fravin Mountbatton van Birma, de mar kiezin van Milford Haven, de hertogin van Beaufort etc. Tien minuten later kwam er ^«een lange rij auto's voorbij. Hoev waren, weten we niet precies, ma kleine vijftig zullen het er zeker zijn g- weest. Alle vertegenwoordigers van dui- tenlandse mogendheden reden er in rfee- We zagen o.m. de prins der Nederlanden, prins Albert van België, prins Bao Long van Vietnam, premier de Gasperi van Ita- Millioenen waren getuige van een im posant schouwspel, de grote luchtparade van de R.A.F. boven Londen, die plaats vond na afloop van de plechtige kroning van Koningin Elizabeth II van Engeland, Honderdachtenzestig straaljagers gier- Slechts weinigen in Londen waren be voorrecht in de Westminster Abbey de kroning van Groot-Brittanië's nieuwe vorstin te kunnen bijwonen, En ook slechts een klein gedeelte van de mil lioenen, die de optocht zagen, kreeg een plaats op één der tribunes. Eén van hen, de 81-jarige oorlogsveteraan John Stud- holm uit Newcastle-on-Tyne, had zich reeds lang tevoren van de hem toegewe zen plaats verzekerd en wachtte, rustig zijn pijpje rokend, de grote dingen af. den Londense „dubbeldekkers" zorgden den in formatie boven de Britse hoofd voor de aanvoer van zeventienduizend „bobbics" en vijfentwintigduizend militai ren. die voor de afzetting van de ticn-kilo- meter-lange kroninsroutc waren aangewe zen. Direct hierna werden al deze bussen voor het vervoer van toeschouwers inge schakeld. Tussen vier en zes werkte „Lon don Transport" met zijn duizenden onder grondse treinen en bussen op volle toe ren. Om vijf uur mocstcs er al enkele sta tions gesloten worden, omdat de stroom van mensen niet meer verwerkt kon wor den. stad en brachten een saluut aan de zo juist gekroonde vorstin, die de lucht parade gadesloeg van een balcon van Buckingham Palace af. Hoe degenen, die op de Mali stonden, het schomvspel zagen, blijkt uit deze foto. bë, de kroonprinsen van Japan en Ethiopië en generaal Marshall van Amerika. De mensen langs de route rekten de halzen, maar van de kleding der hoge gasten was weinig of niets te zien. Men zag uniformen, tulbanden, sari's, me- ™"e!' struisveren en steken, maar daar bleef het wel bij. In snelle vaart storm en de Daimler's, de Rolls-Royce's en de Bentley's naa de Westminster Ab bey, waar ze om acht uur, bijna twee- en-een-half uur voor de aanvang van de kroningsdienst, aankwamen. Om kwart voor negen verlieten de eer ste rijtuigen Buckingham ralace. Eerst kwamen de koloniale heersers, onder wie de koningin van het Stille Zuidzee-eiland- je Tonga, de sultan van Johore en de sultan van Selangor. De laatste een di recte afstammeling van de koningin van Scheba was in een kostbaar gewaad van helgele zijde gestoken en had een brede, gouden gordel om het middel. Een gouden kris was er nonchalant tussen gestoken Het muzikale gedeelte van de kroningsplechtigheden stond onder leiding van dr William Neil McKie, de 5I-jarige, uit Melbourne geboor tige organist en koorleider van Westminster Abbey. Hij had vier honderd stemmen te dirigeren van koristen, afkomstig uit de grootste koren van Groot-Brittannië en de Gemenebestlanden, een orkest van zestig leden uit de voornaamste Britse symphonie-orkesten en trom petters van de koninklijke militaire muziekschool Kneller Hall te Twickenham. De achtergrond voor de zang werd geleverd door het bekende orgel van Westminster Abbey, dat in de zeventiende eeuw door Bernhard Schmidt werd gebouwd, doch sedert dien gemoderniseerd is. Het koor bestond in totaal uit 202 mannenstemmen, 178 jongensstem men en 20 vrouwenstemmen. De zangers kregen op de morgen van de plechtigheid alleen melk te drinken, want volgens deskundigen hebben thee en koffie een nadelige invloed op de zang prestaties. De groepen zangers stonden in het kerkgebouw dusdanig verspreid op gesteld, dat dr McKie „op afstand" moest dirigeren, met gebruikmaking van helpers, die de aanwijzingen van zijn dirigeerstok doorgaven. Verder werd McKie telefonisch op de hoogte gehouden van de aan komst der verschillende groepen van de kroningsstoet. Vier orgelmakers stonden bij het instrument gereed met het nodige gereedschap om eventueel optreden de storingen terstond te verhelpen. en in z'n tulband fonkelden smaragden en robijnep. De vier koetsen, welkeNiich in drafgang voortbewogen, werden vijf minuten later gevolgd door negen rijtuigen, waarin de ministers-presidenten van het Britse we reldrijk hadden plaats genomen. Dit was bepaald een indrukwekkende stoet, want elke koets werd vergezeld door een ere- escort'e te paard. De premier van Canada, St Laurent, had natuurlijk een escorte van „Mounties" in rode uniformjasjes en blauwe broeken. En Sir Winston Churchill, die in het laatste rijtuig zat en luide door de men senmenigten -werd toegejuicht, had een escorte huzaren meegekregen. Huzaren van het zelfde r ',n:nt, in welks gele deren hij zich vijftig jaar geleden zo verdienstelijk had gemaakt. Toen het uur van het verschijnen van koningin Elizabeth d kwam steeds nader reden de (Engelse) prinsen en prin sessen van koninklijken bloede voorbij. Ook zij hadden ere-escortes te paard onder officieren van de koninl.P'k: ruiterij met koperen kurassen en helmen en lange, blinkende sabels. In het eerste rijtuig za ten prinses Marie Louise, de graaf en gra vin van Athlone en Lady Patricia Ram say, allen oud-ooms en -tantes van de koningin. In het tweede rijtuig zat de hertogin van Kent met haar drie kinderen en in het derde het gezin van de hertog van Glou cester. Alle vrouwen droegen flonkerende tiara's, kostbare witte gewaden en pur perkleurige kroningsmantels. Ten laatste, twintig minuten voor het tijdstip, dat de koningin zou verschijnen, trok de kleine processie van koningin moeder Elizabeth voorbij. Naast haar zat prinses Margaret, de zuster van koningin Eliz beth II, en de grote, glazen koets, waar beide vrouwen in reden, werd enthousiast door de wachtende mensen toegejuicht. Kapiteins van de koninklijke ruiterij zorgden voor een stijlvol escorte. Hun lange rode, helmpluimen wapperden vrolijk in de wind en één van hen droeg het rood-goud-blauwe regimentsvaandel. Escortes, lijfwachten en een bereden band van de Horse Gurrds de enige be reden band ter wereld volgden, en eindelijk kwam het show-stuk van de stoet: de koninklijke staatsiekoets, in zicht. Deze tweehonderd-jaar-oude koets met haar pastelkleurige panelen en gouden ornamenten, werd getrokken door acht Windsor „Grey's". Postillons in witte kuit broeken en blauwe uniformjasjes, en Yeo men of the Guard met Middeleeuwse plooikragen, purperkleurige uniformen en hellebaarden zorgden voor een kleurvolle omlijsting. Achter de „gouden koets" reed de ko ninklijke standaarddrager en de beide persoonlijke adju '.anten van de konin gin: de graaf Mountbatton van Burma aan de linkerkant; de hertog van Glou cester aan de rechterkant. Met een gro- In aanwezigheid van een aantal mili taire autoriteiten heeft de Canadese ambassadeur in ons landde heer Th. A. S. Stone, Maandag een vijftigtal jeeps overgedragen aan de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg. De plechtigheid geschiedde aan de IJssel- haven te Rotterdam, waar de voertuigen uit Canada waren gearriveerd met het m.s. „Prins Wfflèm V" van de Oranje- lijn. De jeeps maken deel uit van een zending van in totaal 821/ stuks, die ons land buiten het gemeenschappelijk mili taire hulpprogramma van Canada ten geschenke kreeg. Na afloop van de plechtigheid namen de heer Stone (links) en mr Kranenburg samen plaats in een jeep. In het Nationaal Rampenfonds is tot nu toe 111.8 millioen bijeengebracht. Zater dag was de stand 114,7 miliioen. Het Rampenfonds heeft weer een gift ontvangen van de Kon. Ned. Hoogo-ven- en Staalfabrieken te IJ muidenthans van ruiim 78.000. Hierdoor is het totaal van de door de Hoogovens aan het fonds af gedragen gelden uit inzamelingen onder personeel en directie en uit overwerk ge komen op bijna drie ton. (Van onze Amsterdamse redactie) HET Bureau voor de Statistiek van de stad Amsterdam heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de studie resultaten aan de Amsterdamse Universi teit vóór en na de oorlog, uit welk milieu studenten afkomstig zijn, welke vooroplei ding zij genoten hebben, enz. Van de generaties, die hun studie aan de Amsterdamse Universiteit begonnen in de jaren 3929 1930 tot 1933 1934, voltooiden 64.9 procent van de mannelijke en 47.3 procent van de vrouwelijke studenten hun studie. Na de oorlog is het aantal studenten bij alle hogeronderwijsinstellingen in ons land sterk toegenomen en niet in het minst bij de Universiteit van Amsterdam. Ge- WKÊmiddeld lieten zich in de jaren na de oor- te groep andere'adjudanten en eenheden j log twee maal zoveel studenten inschrijven van de huishoudelijke cavalerie werd J als voor de oorlog. Het percentage van de „her Majesty's Procession" gesloten. eerstejaars-studenten boven de twintig (Voor een verslag van de kroningsplech- jaar steeg aanmerkelijk in vergelijking tigheden in de Westminster Abbey ver- met vóór de oorlog, terwijl het percentage wijzen wij naar pagina 3). 1 beneden achttien belangrijk daalde. Deze Vele werkgevers in Frankrijk worden bij hun zakendoen alleen gedreven door hun verlangen winst te maken, hoewel zij het uiterlijk doen voorkomen alsof zij strijden voor de vrijheid van de individuen en tegen het communisme. Velen van hen ook kanten zich tegen de gerechtvaardigde eisen van de arbeiders, ten dele omdat zij geen notie schijnen te hebben van het onderscheid in het leven, dat zij zelf leiden, en dat hetwelk de arbeiders moeten doormaken, aldus volgens het K.N.P. enkele conclusies uit een rapport, dat het Franse Episcopaat bezig is samen te stellen over het sociale vraagstuk in Frankrijk. Tijdens de bisschoppenconferentie van 1952 werd besloten tot het samenstellen van zulk een rapport, waarin de feiten en meningen van de 57 diocesen in Frank rijk zouden worden verzameld. Voorzitter Aan het satijnen kroningsgewaad, dat konmgin Elizabeth heden droeg, is vüf maanden lang door vele han den gewerkt. De mede-ontwerper Norman Hartnell, begon inJanuari aan het tekenen van zijn on.tw"P- Het gewaad kwam gereed op jong t- leden Vrijdag. Het borduurwerk, dat er aan besteed is, vertegenwoor digt alleen al meer dan 3000 werk uren. Het resultaat is een staatsie-ge waad van zeldzame pracht, door de aangewende versieringsmotieven 'n waardige weerspiegeling gevend van het gemenebest van volkeren, waar over Elizabeth regeert. Op de korte mouwen zijn Tudor-rozen gebor duurd. Op een rand van schulpen onder die taille komen de lork van Wales, het klaverblad van Noord- Ierland en de distel van Schotland voor. Terwijl op een brede band, die rond de hele, wijduit staande rok loopt de emblemen van alle leden dor Commonwealth zijn aange bracht, zich scharend rond de En gelse Tudor-roos. Het staatsie-gewaad, waarin; 15 meter satijn verwerkt is, heeft een vierkante halslijn, die van voren uitloopt in de vorm van een hart. Onder een nauwsluitend lijfje komt een wijd uitzwaaiende rok met een korte sleep. Het wordt gedragen over een zepr stijf staand net van crinoline en een onderjurk van taft. van de enquêtecommissie was de aarts bisschop van Bordeaux, mgr Richaud. Er is in de Franse pers het een en ander uitgelekt over dit rapport, nog vóór het geheel en al gereed was. Er zijn excerpten uit gemaakt, hoewel deze geenszins de globale indruk van het voorlopig verzamelde materiaal weergaven. Vandaar dat het Franse dagblad La Croix dezer dagen de aan dacht erop heeft gevestigd, dat rpen °e gegevens, welke gepubliceerd zijn, met voorzichtigheid moet beoordelen. Intussen verneemt het K.N.P., dat de houding van vele werkgevers en zaken lieden in Frankrijk toch wel in vele bis dommen ernstige critiek ondervindt. Een belangrijk hoofdstuk in het rapport is de mening toegedaan, dat het maatschap pelijk leven het begrip voor de recht vaardige prijs steeds meer begint te verliezen en dat de winstmarges van dag tot dag toenemen. In vele gevallen blijkt, dat de werkgevers zich kanten tegen de sociale maatregelen, omdat zy over weinig kapitaal beschikken. „Er bestaat ?o komt men in een ander ge bied tot de conclusie geen enkele deelneming van de arbeiders in de winst of in de leiding van deonderneming Elders "heet het weer: „Bona alle arbei- ders hebben het gevoel, dat zu de dupe zijn van e^n georganiseerd onrecht en dat zij hun levensvoorwaarden slechts kun- nen verbeteren door toevlucht te nemen tot geweld Zij worden naar hun mening uitgesloten van hetgeen zij rechtens zou den behoren te ontvangen tengevolge van het huidige systeem, dat de wel vaart ongelijk verdeelt en dat een recht streeks gevolg is van het kapitalisme". In andere streken kwam het rapport tot een andere formulering, maar op nieuw ten nauwste verwant met gevoe lens, als in andere streken tot uitdruk king gebracht. „Het gevoel van ontevre denheid onder de arbeiders kan niet worden weggenomen door eenvoudig de lonen te verhogen", zo heet het daar. „de arbeiders blijven eisen, dat het systeem veranderd wordt. Vandaar dan ook dat zij onverminderd blijven vast houden aan het socialisme". Het rapport verbloemt niet, dat er zelfs bij 'n deel van de Franse clerus onwetendheid bestaat met betrekking tot het sociale probleem. Daarom dan ook wordt er een beroep gedaan de jonge priesters en de leken volledig op de hoogte te brengen van de stand van zaken. Deze onbetwistbaar aanwezige ver schijnselen in het sociale leven van Frankrijk komen in het rapport tot uit drukking. Maar het zou onjuist zijn, zo vernemen wij, te denken, dat het rap port slechts een beeld geeft van de tegenstelling werkgever-werknemer. In tegendeel, reeds in het eerste hoofdstuk, dat tot titel draagt: „Algemene aspec ten van de sociale ellende", wordt er de aandacht op gevestigd, dat om een zuiver inzicht te krijgen in de maatschappelijke toestanden, het nodig is alle elementen in aanmerking te nemen als: proletariaat, arbeidsvoorwaarden salarissen en lonen, levenspeil van de kleine renteniers, ge- pensionneerden en economisch zwakkeren levensvoorwaarden van de vrouw, behui zing. hygiëne, alcoholisme, achteruitgang der geboorten. Geen enkele klas werd vergeten, ook niet de landbouwende be volking. In het vervolg handelt het rapport voorts over de vakverenigingen, de so ciale instellingen, de invloed van het marxisme enz. Het wijdt aandacht aan de sociale elementen met betrekking tot de ontwikkeling van het godsdienstig le ven. Hoewel geenszins vaststaat, of het rapport ooit zal worden gepubliceerd, is men er in Franse Katholieke kringen echter wel van overtuigd, dat het onder zoek naar de werkelijke situatie van Frankrjjks sociaal leven een belangrijke stap zal zijn in de richting van een op lossing der sociale kwestie in Christe lijke geest. Het is een bewijs, dat de Kerk aanwezig wil zijn op dit belang rijke keerpunt van de geschiedenis. stijging en daling vinden voornamelijk haar oorzaak in de jongste oorlog, waardoor velen achterkwamen met hun leertijd aan de lagere en middelbare scholen, terwijl ook de dienstplicht velen sterk belem merde hun studie of voort te zetten of eerder te beginnen. Wat de vooropleiding betreft is geble ken, dat voor alle eerstejaars-studenten hgt percentage afkomstig van de H.B.S. A toenam, dat van het gymnasium en H.B.S. B daalde, terwijl het percentage van hen, die het gymnasium volgden, steeg bij die faculteiten, waarin men zowel met een gymnasium- als H.B.S.-diploma kan stu deren. TENSLOTTE toont het onderzoek aan, dat nog steeds meer dan de helft van de mannelijke studenten afkomstig is uit ilfe hogere stand, t.w. 64 pet, terwijl het aantal studenten uit de middengroepen sterk daalde en dat uit de lagere standen daarentegen steeg. Het percentage eerstejaars-studenten, wier vader eveneens een academische vor ming had genoten, veranderde niet, hoe wel het percentage academisch gevormden in de loop der jaren sterk is gestegen. Uit het onderzoek blijkt, dat veel langer gestudeerd wordt dan voor de oorlog. Djt is in overeenstemming met het feit, dat in de meeste faculteiten de studieresultaten minder zijn dan voor de oorlog in hetzelfde aantal jaren. Dit gold voor het doctoraal examen van alle faculteiten, terwijl ook bij het candidaatsexamen ook steeds een achterstand viel te constateren, hoewel deze op den duur vaak werd ingehaald. Dit laatste en het feit, dat er na de oorlog minder studenten hun studie opgaven dan voor de oorlog, zou erop kunnen wijzen, dat het percentage, dat uiteindelijk zijn studie voltooit, even groot zal zijn als voor' de oorlog. Het staat thans wel vast, dat het Indo nesische kabinet zai aftreden. De kwestie is thans nog slechts wanneer en op welke gronden. Tot deze conclusie is de politieke correspondent van Pi-Aneta gekomen na gesprekken op Maandagavond en Dinsdag met vooraanstaande politieke voormannen. Naar vernomen wordt heeft de bisschop van Haarlem, in verband met de vele continu-arbeid in het Kennemerland, van de hem verleende volmacht gebruik ge maakt verlof te geven tot het opdragen van een mis op Zondagavond. Op drie plaatsen in het Kennemerland zal, voort aan om zes uur Zondagsavonds, een H. Mis gelezen worden, n.l. te Beverwijk, in de parochiekerk van St. Agatha: te IJmuiden in de rectorale hulpkerk van de H. Laurentius van Brindisi en te Haar lem in de parochiekerk van de H. Joseph. Dit verlof geldt ook voor de kerkelijke feestdagen en voor de Eerste Vrijdag. Gistermiddag om half drie is een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven in Lopiker- kapel onder de gemeente Lopik in een uiterwaard neergestort. De piloot, de 26-jarige reserve-ser geantvlieger L. Serré uit Utrecht, kwam hierbij om het leven. Om 13.40 uur was de Thunderjet met nog een straaljager van hetzelfde type van de vliegbasis opgestegen voor het maken van een oefenvlucht. Twee en een halve kilometer ten Westen van de brug bij Vianen stortte Serré met zijn toestel lood recht neer. De andere Thunderjet is be houden op de basis teruggekeerd. - - O 771 EN van de twistpunten op onder- Jij wijsgebied is de thans actuele vraag, of het lager onderwijs kos teloos gegeven dient tg worden, dan wel de ouders iets behoren bij te dragen. A u leeft er onder de mensen een haast onbewuste neiging om, wat voor niets gegeven wordt, niet te happig aan te pakken. Doch hier blijkt een belangrijk deel der bevolking zijn bezwaren zodanig opzij te zetten, dat men met volkomen verwaarlozing van 't spreek woord, hetuselk vermaant om een ge geven paard niet in z'n bek te kijken, 'van het kosteloos onderwijs zelfs een parade-paard je heeft gemaakt. Men kan 'natuurlijk over dit geval breed discussiëren, doch o.i. heeft het Kath, Schoolblad de zaak in het juiste gareel geplaatst, Het orgaan wijst cr Ul. op, dat alleen in Nederland en Jordanië voor het lager onderwys nog schoolgeld wordt geheven. Neder land was in 191/8 op dé Algemene Ver gadering der Verenigde Naties in Parijs een der voorstemmers bij de aanvaar ding van het bekende document, dat de naam draagt van: „De rechten van d e m e n s". In da1 document komt een artikel voor, dat aldus luidt: „Een ieder heeft recht, op onderwijs; het onder wijs zal kosteloos zij nalthans wat het lager en beainonderwijs be treft. Het lager onderwijs zal verplicht zijn". Deze omstandigheid verandert de zaak aanmerkelijk en gezien de uitzon deringspositie. waarin Nederland is ge plaatst en nelet on de hierboven aan gehaalde uitspraalkan men o.i ziin wbezwaren laten rallen. Wat b.v. de Kath. Bond voor het Gezin reeds heeft gedaan! Alleen zal ons nageslacht z'n school geld dan niet meer kunnen terughalen!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1