Nieuws uit STAD en OMTREK R.K. Huishoud- en Industrieschool De plannen voor n nieuw gebouw LAATSTE BERICHTEN Bouwvereniging „De Eendracht' veertig jaar Met „De Ruyter'' op proeftocht In Bergen regende het niet. 1 aargangen UIT 75 40 Jaar brandweerman Dodelijk ongeval bij W ilton-F ijenoord KUNSTAGENDA Koningin ontvangt oorlogsslachtoffers Zeiljacht vermist J. Maenen Commandeur Oranje-Nassau KETHEL Geen capucijners met spek! Slagers moeten rekening houden met verwend publiek M.I.R. zag gaande en komende man DINSDAG 2 JUNI 1953 PAGINA 2 SCHIEDAMS MISSIONARIS A. Bronsgeest onderscheiden met Oranje Nassau in brons SCHIEDAMMERS SLAAGDEN ONZE AMBTENAREN VOET BALDEN TE AMERSFOORT FIETS GESTOLEN H.B.S.S. RECIPIëERDE G. T. B.-NIEUWS SPARTA II—SCHIEDAM 14-10 SCHIEDAM IN ROTTERDAM PIONIERSTER VOOR GOEDE ARBEIDERSWONINGEN BURGERLIJKE STAND is. I' jM Schipper zag raast boven het water GUNSTIGE SPAARCIJFERS OVER MEI NED. VRACHTENMARKT mm HORNMAN NAAR KOREA Nieuw boek op stapel over politiële actie in Indonesië E.R.K. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WAT VERLOREN EN GEVONDEN WERD Svalbard en middernachtszon... Gouden jubileum van "St. Nicolaas" in Tilburg Trips in Schotland OLVEH VAN 1879 Alleszins bevredigende resultaten ®«5Wfc W vi- ■if.-K'. Ontwerp R. K. Nijverheidsschool voor Meisjös te Schiedam. Arch. Bur. Kramers en Willemsen, Schiedam Tot 1948 had Katholiek Schiedam voor meisjes die geen verdere studie maakten aan U. L. O., M. M. S., Lyceum etc. al leen een V. G. L. O.school. De behoefte werd gevoeld om ook de meisjes, die zich tot een huishoudelijke opleiding voelden getrokken, iets meer te geven dan alleen Voortgezet Lager Onderwijs en zo werd in 1948 overgegaan tot de stichting van een R. K. Huishoud- en Industrieschool, welke Rijkssubsidie geniet. Door dit laatste kwam zij dus te staan onder de wet voor het Nijverheids Onderwijs terwijl haar diploma's door het Rijk worden erkend. Begon de school in 1948 met vier en vijftig leerlingen verdeeld over twee klas sen, nu is dit aantal gestegen tot hon derd vijf en zestig voor de dagschool over acht klassen verdeeld, vijf en zestig voor de avondcursussen en honderd zeven en dertig voor de Mater Amabilisschool, wel- ke laatste school ook onder de Huishoud school valt. In deze vijf jaren werden driehonderd zes en zeventig nieuwe leer lingen voor de dagschool ingeschreven. Sedert 1952 is er zelfs al een vakopleiding voor linnen- en costuumnaaien aan de school verbonden. Deze gestage uitbreiding heeft een nieuw eigen gebouw dringend noodzake lijk gemaakt. De plannen voor deze nieu we huishoudschool, welke zal komen in Nieuwland, hebben vastere vormen aange nomen, zodat verwacht mag worden, dat men niet al te lang meer behoeft te wach ten tot zij betrokken kan worden. Het be looft een mooie, ruime school te worden, met o.a. zes naailokalèn, drie theorie-lo kalen, keuken, huishoud- en waslokaal, strijklokaal. Wat de opleiding betreft, deze duurt twee jaar waarna de leerlingen na voldoend af gelegd examen het diploma krijgen. Zijn zij in het bezit van dit diploma, dan kun nen zij desgewenst in de secundaire oplei ding geplaatst worden en wel in de op leiding voor linnen- en costuumnaaien, voor assistente in de huishouding of voor kinderverzorgster. Zelfs kan een meisje met diploma van de primaire opleiding in de vooropleiding geplaatst worden voor lerares bij het Nijverheidsonderwijs. Het aantal studiejaren daarvoor is even groot als voor het meisje dat eerst de ULO of de MMS heeft doorlopen en daarna aan de opleiding Voor lerares begint. Men ziet het dus, ook 't Huishoudschool- onderwijs biedt uitgebreide mogelijkheden Wil men de resultaten van dit onderwijs eens wat nader bekijken, dan brenge men 'n bezoek aan de tentoonstelling welke ge houden zal worden op Zaterdag 13 en J De „Tijd", het betreurd verscheiden van den zeereerw. heer Vincent J. A. M. Jan sen, pastoor van San Willibrordo, ver meldende, schetst daarbij in de volgende vereerende bewoordingen de volijverige werkzaamheid van den onvermoeiden missionaris: „In den eerwaarden pastoor Vincent Jansen verliest het vicariaat Curasao een zijner waardigste en verdienstelijkste priesters. In den vollen bloei zijner jaren, nauwelijks 40 jaren oud, gestorven, kan van hem met het schriftuurlijke woord getuigd worden: „explevit tempora mul- ta". Onze landgenooten weten met hoe veel vuur en volharding hij ijverde voor den stoffelijken tempel die als een monu ment van zijn priesterdeugd in het arme St. Willibrordo prijkt. Maar wat zij nau welijks vermoeden kunnen, is de veel grooter en afmattende zorg door den mis sionaris besteed aan de vorming zijner ar me geestelijke kinderen. „In een moordend klimaat, onder een bevolking die èn wat ontwikkeling èn wat welvaart betreft, op zeer laag peil staat, ondanks alle teleurstelling en ontbering steeds welgemoed en met onverflauwden ijver te werken, het is geen lichte taak. Pastoor Jansen heeft haar aanvaard, niet tegenstaande zooveel in zijn verleden en toekomst, dat hem ervan scheen te moe ten weerhouden en hoe hij haar vol bracht heeft, -leeren wij 't best uit een schrijven, dat wij van een alleszins be voegden ooggetuige ontvangen: „Een geboren missionaris zoo heet het daar zonder eigen behoeften, tot ieder offer bereid, vroom en vol ijver voor het zielenheil levend en zich offerend voor zijn arm volk. Hij heeft zich doodgewerkt, zeide een geneesheer, die niet tot onze geestverwanten behoort." De begrafenis van den waardigen pries ter had plaats te Jacmel op het eiland Haïti. (Nieuwe Bchiedamsche Courant) van 10 September 1890). Noot van de Redactie Vincentius J. A. M. Jansen werd 1 Juni 1350 te Schiedam geboren als zoon van Pe trus Joannes Wilhelmus Jansen van be roep Koopman en Korenwijnbrander, en van Hendrina Antonia Joanna Nolet. Na zijn studiën te Katwijk, Rome en War mond, werd hij op 15 Augustus 1874 tot priester gewijd. Korte tijd was hij assi stent in de Frankelandse parochie, en vertrok toen als missionaris naar Cura cao, waar hij 16 December 1876 aankwam. Op reis zijnde naar het vaderland is hij op zee 5 Augustus overleden. Zondag 14 Juni van 35 uur en van 79 uur in de Westmolenstraat 24 Schiedam. Wat in deze eerste vijf jaren bereikt is, is mede te danken aan de ouders, die hun meisjes op deze school plaatsten. Mogen wij een beroep doen op alle Katholieke ouders om hun medewerking te blijven verlenen, door hun dochtertjes naar de Katholieke Huishoudschool te sturen, welke hun eigen stad rijk is. Eisen van toelating voor de primaire op leiding zijn de zes klassen van de lagere school doorlopen hebben, ongeacht de leef tijd zodat van verdubbelen in de zesde klas geen sprake behoeft te wezen. Spoe dige aangifte is gewenst met het oog op de beschikbare plaatsruimte. Dit laatste geldt ook voor de avondcursussen. Inlich tingen worden te allen Jijde verstrekt. Op de gisteravond gehouden feestavond van de brandweerliedenver. „Vriendschap zij ons doel" in de R. K. Volksbond, vond de huldiging plaats van de heer A. Brons geest, die dit jaar veertig jaar aan de Schiedamse brandweer verbonden is. De burgemeester, die de gehele avond bij woonde, wees er in zijn huidigingsspeech op. dat de brandweer er in dit jaar een grote en belangrijke taak bij gekregen heeft, n.l. de opleiding van een groot aan tal vrijwilligers voor de B.B. De brand weer is de ruggegraat van de B.B., meen de de burgemeester en het zijn mensen als Bronsgeest, met een hoge opvatting van plicht en burgerzin, die het mogelijk moetenmaken, de organisatie der B.B. doeltreffend en hecht te doen worden. Er is inderdaad veel opoffering,, veel plichts betrachting en een grote dosis burgerzin voor nodig, om veertig jaar paraat te zijn bij de eerste oproep. Het was spreker dan ook een bijzonder groot genoegen te kun nen meedelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de heer Bronsgeest de ere medaille in brons te verlenen, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. „Met brons hebt gij veertig jaar uw plicht veWuld, brons is een deel van uw naam en met brons worden uw uitnemen de verdiensten onderscheiden". Met deze woorden hechtte de burgemeester de ordetekenen op de borst van de heer Bronsgeest. Ook de commandant van de brandweer, ir Moesker, sprak met grote waardering over de verdiensten van de jubilaris en overhandigde hem de gesp voor veertig jaar trouwe dienst, benevens de jubilaris sen-gratificatie. Van de vereniging „Vriendschap zij ons doel" ontving de jubilaris een electrisch scheerapparaat. Voor zijn vrouw, die we gens ziekte niet aanwezig kon zijn, wa ren er bloemen. Na de officiële huldiging werden de vele collega's van de jubilaris in de gele genheid gesteld, hem te feliciteren, waar na de toneelvereniging van het G.T.B. 'n dolle klucht opvoerde onder de titel „Een rare familie". Aan boord van het bij de werf Wilton- Fijenoord in aanbouw zijnde tankschip „Pendrecht', stapte gisteren de 46-jarige brander J. C. S., uit Vlaardingen, op een 8 meter boven de bodem van het schip geconstrueerde stelling. Opeens raakte 'n stellingplank los. welke de 41-jarige A. de H., uit de Frederikstraat te Rotterdam, op het hoofd trof, die beneden aan het werk was. De man bekwam een schedelbasis fractuur en overleed in het gemeente-zie kenhuis te Schiedam. Op het te Amsterdam door de Ned. Bond van Onbezoldigde Opsporingsamb tenaren en Bewakingspersoneel gehouden examen zijn voor het bedrijfspolitie-diplo- ma geslaagd de controleurs Van Teylin- gen en Westerdijk en de bewakingsbeamb ten Verschool, Kieboom, Beekman, Aard se. Korte, Voogt en de Man, allen in dienst van de afdeling Beveiliging van de werf Wilton-Fij enoord. Op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Mei 1.1. hebben ambtenaren der Gemeente-Secre tarie deelgenomen aan een door de ge meente Amersfoort georganiseerd voetbal- tournooi, waarvoor een tiental gemeenten zich had laten inschrijven. Er werd gespeeld op het fraai gelegen sportpark „Birkhoven". Onze ambtenaren, waaronder Jan van Schijndel, wisten beslag te leggen op de vierde prijs, een fraai bekertje, door over winningen op Emmen (20) en Leiden (10). Van Wingerden tweemaal en Bron- neman éénmaal, zorgden voor de doelpun ten. Door nederlagen tegen Amersfoort, dat met twee elftallen deelnam en Hilversum moest worden gekampt tegen Almelo om de derde en vierde prijs, welke ontmoe ting slechts door het benutten van een strafschop, toegekend wegens een hands- geval, door Almelo met 1—0 werd gewon nen. Met dit al lieten de Schiedamse ambte naren steden als 's-Hertogenbosch, Veen- dam, Enschedé Arnhem, Leiden, Hilver sum en Emmen achter zich. Voor elke wedstrijd werd het elftal opnieuw samen gesteld uit de vijftien ambtenaren die de tocht meemaakten. Voor de Hema is ten nadele van mej. C. D. een fiets gestolen. De S. S. V. „HBSS" hield Maandag avond een receptie in Hotel „Beijersber- gen" t.g.v. de promotie naar de 3e klas. Deze receptie was zeer druk bezocht. Het is ondoenlijk alle namen van de gasten te noemen, evenals de talrijke schriftelijke felicitaties en de vele bloemstukken, wel ke aan bestuur en spelers zijn aangebo den. De avond had een prettig verloop. Van de hoogste autoriteiten in Schiedam tot aan kleinere instanties waren geluk wensen binnengekomen, o.a. van de bur gemeester. Vele oude bekenden hebben elkaar weer eens kunnen spreken en de vriendschapsband, welke HBSS met vele clubs heeft, werd weer eens bestendigd.. Woensdagavond zal G. T. B. 2 een wed strijd spelen tegen Rozenburg 2, aanvang 7.15 uur, terrein 2e veld van Boshoek. Het eerste negental der zwart-witten schijnt alleen maar bij warm en zonnig weer tot bijzondere prestaties te komen, want Zaterdag j.l. kwam hun spel niet boven het middelmatige uit. Een tweede oorzaak van het slechte spel, naast het winderige weer moet wel gezocht worden in de zwakke leiding dat bij deze wed strijd door de hoofdscheidsrechter gege ven werd en waardoor sommige spelers zich uit hun concentratie lieten halen. De twee eerste innings lieten zich bij zonder gunstig aanzien, want door flinke slagen (waaronder een home-sup van P. Smit) werden 6 punten gescoord waar te genover Sparta een nul plaatste. Maar langzamerhand kregen de Sparta-slag- mensen meer vat op de Schiedam-werpen en lieten zich niet onbetuigd, zodat zij in de 3e inning profiteerd van veldfou- ten van de zwart-witten, de stand weer gelijk maakten. Toen ging het met de Schiedammers, gedeprimeerd door enkele foutieve beslissingen van de hoofdscheids rechter snel bergafwaarts, terwijl de Rotterdammers, moreel gesteund door de snelle wegwerking van hun achterstand steeds beter slag- en veldwerk vertoonden, waardoor zij tenslotte een nuttige 1410 overwinning konden behalen. Door deze uitslag heeft Schiedam de aansluiting met de kopgroep gemist. Ze zullen de volgende wedstrijd moeten win nen om niet te ver achterop te raken. Passage-theater: De Wrede Zee (14 j.). Monopole TheaterThe Underworld Story (14 j.). Stedelijk Museum: Werken van leden Schi'ed. Kunstenaarsgemeenschap van 23 Mei tot 15 Juni op Woensdag, Zaterdag en Zondag van 2—5 uur. TONEEL EN MUZIEK Woensdag: 3 Juni Schouwburg, 8 uur: Besloten voorstelling. BIOSCOPEN Arena: Robin Hood (a.l.); Capitol: Atoomstad (14 j.); Cineac en Colosseum: Bureau Zeden politie (str. volw.)Harmonie: Levend inge metseld (18 J.); Lutusca: Meisjes in het wit (14 j.); Luxor: Caroussel (a.l.); Passage (Schie dam): De Wrede Zee (14 j.); Prinses:: Kan- geroe (14 j.); Rex: De Geheimen van Scot land Yard (14 j.); 't Venster: Edouard et Ca roline (18 j.)ï Victoria: Bureau Zedenpolitie (str. volw.). Woensdag 17 Juni a.s., zal een zestigtal ernstige oorlogsger onden, onder wie der tig Engelsen, een bezoek aan het paleis Soestdijk brengen. Een deputatie van hen zal aan Hare Majesteit worden voorge steld. Het Utrechtse district van de stich ting Moveo zal op 16 en 17 Juni n.l. onge veer 230 ernstige oorlogsgewonden ont vangen en hun die dagen ontspanningen in stad en provincie aanbieden. Op Dinsdag 16 Juni worden 170 oorlogsge wonden, afkomstig uit vele delen van ons land, door het gemeentebestuur ten stad- huize ontvangen nadat tevoren bij het verzetsmonument op het Domplein een krans zal zijn neergelegd. Een tocht van de gasten door de provincie brengt hen 's middags langs het paleis Soestdijk, waarna de thee wordt gebruikt in Amers foort. Tot besluit van deze dag is er een diner in de Kromhoutkazerne. Woensdag 17 Juni zullen dertig oorlogs gewonden uit Engeland en eenzelfde aan tal uit Den Haag en omgeving naar Utrecht komen, waar zij aan de rand van de stad door de Commissaris van de Ko ningin, mr M. Reinalda, worden ontvan gen. Diverse attracties worden hun in Utrecht'aangeboden. Tijdens een autotocht door de provincie wordt de lunch ge bruikt in huize Doorn, waarna een ont vangst door de Koningin op het paleis volgt. De Bouwvereniging „De Eendracht" bestaat 3 dezer veertig jaar. In verband hiermede ^al het bestuur op Zaterdag a.s, in Hotel Beijersbeirgen recipiëren. De ver eniging kan op een vruchtbare werkzaam heid terugzien, die begon in een periode, dat er ten behoeve van de volkswoning bouw nog zowat alles gedaan moest wor den. Her eerste kapitaal werd bijeenge bracht door het uitgeven o.a. van aande len van minstens vijftig gulden voor leden en de eerste woningen werden aan de Maasdijk neergezet. Daar ontstond 'n com plex van 184 woningen, een badhuis en zes winkels. De laagste inschrijver no teerde 298.589. Het is een bedrag, dat even doet peinzen over wat zo'n complex tegenwoordig zou kosten, n.l. een paar millioen In 1921 werden 18 arbeiderswoningen aan de Nieuwe Maasstraat gebouwd en in 1923 48 woningen aan de Lekstraat. Sinds dien stond de bouwactiviteit van „De Een dracht" vrijwel stil. Er bestond niet meer zoveel behoefte aan stimulering van de bouw van arbeiderswoningen, die op grote schaal ter hand was genomen, maar na de bevrijding bleek het voor de vereni ging weer nodig, actief op te treden. Na enkele jaren van moeizame voorbereiding kon ten slotte dit jaar de eerste paal voor 28 woningen aan de Lekstraat geslagen worden. De exploitatie van het complex aan de Maasdijk is steeds gunstig geweest, maar voor de andere complexen moest subsidie worden aangevraagd. Ook voor 't nieuwe, GEBOREN: Johanna M., d. v. W. van Doesburg en G. Lupker; Cornelia d. v. P. Waardenburg en A. E. Fortman. Cornelia J. M. Th. d. v. M. J. Bouwer en J. C. H. van As; Johannes A. z. v. A. P. M. Pee- ters en W. Hamerslag; Ronald A. J., z. v. A. Post en W. Dekker; Robert z. v. L. A, de Borst en A. v. Wagtendonk; Wilhelmi- na d. v. L. Schultinga en A. W. Prins Johanna E. P. M. d. v. A. F. de Lange en E. G. Roeling. Veronique A. F. M., d v.L. H. Geerdes en E. J. Th. M. v. Thiel; Elise d. v. J. F. v. d. Zee en J. Bosman. OVERLEDEN: W. G. den Burger 52 j. vr. van A. W. Zwaard. dat het volgend jaar gereed zal zijn, is steun van overheidswege nodig. Namens het gemeentebestuur zijn aan de vereni ging als commissarissen toegevoegd mr dr ir M. M. van Praag en de heer A. M. v. d. Bosch. Het bestuur bestaat uit de heren A. van Veen, voorzitter; W. Nieuwstraten, secretaris, die beiden al meer dan ,25 ja ren bestuurslid zijn, A. de Ronde, J. v. d. Gaag, S. Ouwens, A. Goudswaard en H. Wijnstekers. De commissie die de leden vertegenwoordigt, bestaat uit de heren J. M. v. Putten, M. Heyboer en M. Oosen- waard. Administrateur is de heer Nieuw straten. Het manoeuvreer bord (Van onze correspondent). In Meppel heerst grote ongerustheid omtrent het lot van het zeiljacht „De Zuiderzee", dat sedert Zondagochtend vermist wordt. Die morgen om 9 uur ver liet het echtpaar Spiker en nog een derde mannelijke passagier, wiens naam niet bekend is, de haven van Harderwijk. Men heeft vermoedelijk het jacht via Zwartsluis naar Meppel willen brengen, doch tot op heden is het daar niet ge arriveerd. Ook alle nasporingen bleven tot dusver vruchteloos. Er is alleen de mededeling van een schipper uit Kampen, die gisteren even buiten het Keteldiep een mast boven water beeft zien uitsteken. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat „De Zuiderzee" hetzelfde schip is, waarmede in 1951 voor Enlkhulzen drie mensen verongelukten. Bij K. B. is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. H. Maenen, lid van Gedep. Staten van L.m- burg, te Heerlen. Bij de Spaarbank voor de Stad Amster dam is gedurende de maand Mei ingelegd 3.430.838 en terugbetaald 2.252.320, het geen 'n overschot betekent van 1.178.518. Het tegoed is hierdoor gestegen tot 80.352.949 per ulto Mei. Bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage beliepen inleg en terugbetaling gedurende deze maand resp. 6.766.00J en 4.420.670, hetgeen een positief saldo van 2.345.334 betekent. Hier bedroeg het totale tegoed 107.316.172. GRATIS INENTEN. Morgen, Woensdag, van 4 tot 4.30 uur, is er in het wijkgebouw van het Groene Kruis gelegenheid de kinderen van zes maanden tot zes jaar tegen diphterie, kinkhoest en tetanus te laten inenten, ge combineerd in één injectie. SO Mei voorm.: 520 ton kolen Den Haag: 250 ton id. Tilburg; 170 ton haver Meppel; 400 ton id. Wormerveer; 700 ton id. vletten; 100 ton ld. Akkrum; 350 ton cellulose Maastricht: 103 ton ijzer Vlissingen; 300 ton petr. cokes Opheusden; 250 ton kali Bergen op Zoom:. 240 ton blik Deventer. Totaal 35 reizen. 6 vletveizen l Juni voorm.: 65 ton sisal Leiderdorp, 90 ton granen Doesburg; 270 ton ld-, Amersfoort; 190 ton id. Meppel; 800 ton maïs l.-varen Zaan streek; 80 ton puin Dordrecht; 200 ton oud ijzer Dordrecht: 230 ton id. Alblasserdam175 ton papier Maastricht; 100 ton ld. Velsen. (Van onze correspondent.) De Tilburgse journalist, Wim Hornman, die het vorig jaar een boek publiceerde over de Nederlandse soldaat in Korea, werd door de Legervoorlichtingsdienst benoemd tot oorlogscorrespondent, officier in civiele dienst, om negen maanden lang het wel en wee van de Nederlandse troepen van het detachement der Ver enigde Naties in Korea mee te maken en te beschrijven in opdracht van de regering. Voor het eerst zal Nederland een oorlogscorrespondent uitzenden van regeringswege. De overige journalisten, die lange tijd bij de Nederlandse troepen in Korea verbleven, waren namelijk allen voorlichtingsofficieren. De heer Hornman had, nadat hij door interviews met Korea-vrijwilligers een roman over hun verblijf aldaar geschre ven had, gesolliciteerd bij de Legervoor lichtingsdienst. Begin Juli zal hij met het vliegtuig naar Tokio vertrekken. Tijdens zijn verblijf in Korea zal in Nederland een nieuw boek van deze jonge schrijver uitgegeven worden over de eerste politiële actie in Indië. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der E.R.K. Levensverzekering Mij. zal worden voorgesteld over 1952 een dividend van 7 (v. j. 6) pet uit te keren. Het personeelsorgaan van „Wilton-Fijenoord" (W.F.-Nieuws) is uitge komen met een speciaal „De Ruyternummer" onder redactie van C. Keyzer, H. Giphart, J. Koppe en J. W. Weber. We nemen hier uit over: Met de Paasdagen bij Moeders, een schoongemaakt schip en prachtig weer kon het niet anders, of de stemming op de uitreis was uitstekend. Een goed begin is nog altijd het halve werk 04GBIAO VOOSCIItDAM (H OMSlKtaiN 75ste Jaargang No. 22165 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam '8. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, j j._ maand, 0.47 per week. Advertentie-pril» op gewone kolombreedte f 0 15 per millimeter hoogte. *-gezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte Bi) contract gelden lagere tarieven, we!Kr bu de administratie of bu de erkende advertcntiebureaux verkrügDaar zl)n. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer J cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Te bevragen bij het hoofdbureau van politie (tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur): Grijs jongensjasje, kinderportemonnaie. Te bevragen bij de vinders: ceintuur, P. v. d. Geer, Copernicusstraat 9 b; wit plas tic regenmantel, Makkinga, Italiaanse- straat 21a; groene ceintuur, K. Monster Boerhavelaan 96b; zilveren rammelaar met bijtring, Kleinekoort. Brugmanstraat 55; plastic étui met voetbalplaatjes, W. Elgers, Lange Singelstraat 17; broche, J. Scholten, Den Bommelsestraat 7; kralen ketting, L. de Jong, Celsiusstraat 38; paarlen arm band, H. Scheffers, B.K.-laan 253; rode portemonnaie, T. Wiegel, Jan Steenstr. 9; armbandje, B. Plooij, Voornesestraat 8; bruin linnen tas, I. Eijsberg, Vlaardinger- dijk 189 b; rood kindertasje, G. Vering- meijer, v. Esveldstraat 14; kinderporte monnaie, N. Elshof, Plein Eendracht li b; zwarte portemonnaie. J. v. d. Berg, Tho mas a Kempisstraat 26b; speelgoedaapje, P. Schoohhoven, W. de Zwijgerlaan 9; postduiven-diploma t.n.v. gebr. Kalk, W. v. d. Vlies, v. Leeuwenhoeckstraat 34a; zakje pijptabak, Gem. Plantsoendienst, B.K.-laan; stuk lever, pl.m. 3 kgr., Openb- Slachthuis; bruin leren kinderschoentje, Weeda, Boylestraat 54a; 1 bos sleutels. Bokhorst, Dam 5; postduif no. 693605, T. Monster, Sommelsdijksestraat 13; Lips- sleutel, A. Niemantsverdriet, Lange Kerk straat 52b; slotsleutje, C. Zandstra, Heren straat 41 b; kinderzonnebril en rozenkrans, J. Huigen, Nieuwe Buurt 21. Van Hoek van Holland uit werd koers gezet naar het Noorden, met Bergen in Noorwegen als aanloophaven om olie te laden. Onderweg was er alle gelegenheid een begin te maken met de systematische proeven, die werden geopend met een on derzoek van het schip bij kruissnelheid. De zee was kalm, een omstandigheid, die met zeeziekte behepte landrotten altijd weten te waarderen. Het schip liep uit stékend en toen later de lange oceaan- deining doorzette, bleek het daarop naar behoren te reageren. Beter in elk geval dan sommige magen, die voor dit zachtjes wiegen maar weinig waardering hadden. Op 9 April des ochtends om 7 uur werd de Bergenfjord bereikt, waar de leden van het personeel mogen wij spreken van pleziervaarders? hun eerste sen satie beleefden, voor zover zij tenminste buitenslands nog geen bergen hadden ge zien. De Imbos op de Veluwe met zijn 110 meter hoogte mag voor ons land al heel wat betekenen, hij is maar een molshoop in vergelijking met de bonken graniet, die daar loodrecht uit het water omhoogrijzen. Bergen staat bekend om zijn regen en slecht weer. Vatjer Pluvius was missch:en geschrokken bij de aanblik van zo'n gloed nieuw Hollands 'oorlogsschip. Wellicht heeft hij een ander motief gehad, maar hoe het ook zij, hij vertoonde zich niet en de tijd, die het personeel was vergund om aan de wal te gaan, werd dan ook tot de laatste minuut volledig uitgebuit. Een groepje ging te voet de bergen in, ande ren naimen het kabelbaantje, om wat ge makkelijker boven te komen, waar men een prachtig uitzicht had op de fjord, dank zij het fraaie weer. Daar lag hun drijvend tehuis, dat aan boord nog zo groots en overweldigend had geschenen, als een stipje op het water in de -onvergetelijke natuur. Node werd des middags om vier uur ge. em-barkeerd. Toen anker op, richting.... Noordpool. Met overleg en wederzijds begrip valt veel te bereiken. Het werf- en ander per soneel had het als een gemis gevoeld, des avonds geen verblijfplaats te hebben, waar het in eigen sfeer, binnen de voorschriften van het Orderboek, zich zo huiselijk mo gelijk kon maken. Ook in dit gemis werd voorzien. Toen de man rnet zijn electrische gramofoon toestemming tot het draaien van platen kreeg en daar ook nog warm drinken werd verstrekt, was er geen kou meer aan de lucht. Althans figuurlijk, want hoe noor delijker men kwam, hoe meer de tempe ratuur begon te dalen. Nu valt dat dalen van de temperatuur hard mee. Immers, tot aan de Noordkaap, die op 71 graden N.B. ligt, doet de warme Golfstroom nog zijn invloed gelden, waardoor de havens in die buurt zelfs de hele winter door ijs vrij blijven. Het reisdoel was echter niet de Noord kaap, maar Spitsbergen, dat veel Noorde lijker en buiten die Golfstroom ligt. Sval'bard, dat is d'e naam van de archi pel van Spitsbergen, heeft als noordelijk ste punt de Zeven Eilanden, die op on geveer 81 graden N.B. zijn gelegen. Wat is er al niet veranderd, sinds de dagen van Barentsz en zijn tochtgenoten, toen deze in 1596 op zoek naar de noordelijke doortocht, op Nova Zembla landden dat nog maar op even 70 graden N.B. is ge legen. De dichter Tollens, die deze tocht heeft beschreven of hij daarvoor een stand beeld in het Rotterdamse Park heeft ge kregen durven wij niet beweren zegt in dit gedicht: „Hier houdt geen sterveling het .uit, hier komt geen Noorman landen". Nu, in Spitsbergen, dat veel noordelij ker ligt, zijn voor enkele jaren tal van Hollanders aan het werk geweest in de steenkolenmijnen! Trouwens, het hele Noordpoolgebied bevat hoegenaamd geen geheimenissen meer, wamt regelmatig gaan Amerikaanse en wellicht ook Russische vliegers daar meteorologische waarnemin gen verrichten en een luchtvaartmaat schappij heeft zelfs een vaste luchtroute van Europa naar Amerika via de Noord pool geprojecteerd. Ondanks de eenzaamheid daar in dat hoge Noorden, was de stemming aan boord uitstekend. Op Zaterdag 11 April, stond er een lange oceaandeining, zodat het schip wat slingerde. Niet zo heel veel. Maar 15 tot 20 graden, hetgeen voor tal van tochtgenoten een geldig motief w^s om de heerlijke capucijners met spek te verafschuwen! Van technische zijde be schouwd, dient vermelding, dat op die lange oceaandeining het schip goed reageerde en dat op 10 April een ver- bruiksproef werd genomen, die goed ge slaagd is. De „De Ruyter" bleek ook in dit op zicht een goed zeeschip te zijn, ofschoon de zee woelig was en dwarsscheeps in kwam. Intussen werd het tijd, de ventilatie aan een nader onderzoek te onderwerpen roe de omdat de temperatuur steeds lager was geworden. Op een kruiser, waar alles zo veel mogelijk dicht is, speelt de ventilatie een belangrijke rol. Het doel van de tocht naar het Noorden was dan ook na te gaan, hoe de omstandigheden aan boord zijn bij lage buitentemperaturen. Hiertoe moet dus de ventilatie worden ingesteld, die uiteraard anders is dan in Holland en na tuurlijk weer anders in tropische gebie den. Op 12 April werd tegen de middag Spitsbergen bereikt. Er werden ketelproe ven met grote kruisvaart en stuurproeven genomen. Dat zoiets het personeel betrek kelijk onberoerd laat, valt te begrijpen. Wat hen aangreep was wel deze streek van de Middernachtzon en de rand van het poolijs. Welke burger beleeft het, zomaar voor zijn werk, het rijk van de Middernachtzon te betreden, zonder een speciaal ticket van Lissone-Lindeman, Cook of een soortge lijk reisbureau? Wie ondergaat zomaar de sensatie van dat hoge Noorden, waar men om deze tijd van het jaar waarlijk niet weet, of het dag of nacht is, waar men zich geweld aan moet doen, om toch een ogenblik zijn kooi op te zoeken, omdat men nu eenmaal niet 24 uur van de dag wakker kan blijven, maar waar de natuur de klok schijnt stil te zetten en de zon of helemaal niet of wel een ogenblik onder gaat, doch bij die ondergang nog z0V®f' licht aan de hemel geeft, dat het slecn een korte schemering schijnt? is dan een schip als de kruiser, dat wein g patrijspoorten heeft, zodat dit hinaeinjKe licht niet in de slaapverblijven kan door dringen en de mens tenminste wat rust heeft die hij zo dringend behoeft na het sensationele van de onvergetelijk natuur om zich heen. Wij spraken een lasser van de werf, die ons onomwonden verklaarde, dat hij de aanvankelijke onwennigheid aan boord graag over heeft gehad voor dat evene ment: de tocht naar Spitsbergen. Soortge lijke uitingen kregen wij ook van ta] van anderen te horen. Het kan nu eenmaal niet altijd met alles meezitten. Ofschoon de rand van het eeuwige poolijs was be reikt, wilde de temperatuur maar niet be neden 5 tot 7 graden C onder het nulpunt zakken. Nu is de natuur tegenwoordig wel meer in de war. Dat zit heus niet in de Bijt, maar schijnt andere oorzaken te hebben Verleden jaar was bijvoorbeeld Septem ber in 250 jaren niet zo koud geweest en wat de stormramp van 1 Februari betreft moete.. we zo ongeveer een 600 jaar te ruggaan om een soortgelijke stormvloed te vinden. Een graad of vijf vorst is dus wat abnormaal met als normaal gevolg, dat sommigen in hun colbertje, anderen in poolkleding het tafereel van de Midder- (Van onze correspondent) Maandag vierde in Tilburg de afdeling van de R.K. Slagerspatroonsbond „St. Nicolaas", eertijds „Vereeniging van vleeschhouwers en spekslagers" genaamd, haar jubileum. Tijdens de feestvergadering hield de heer C. Burger, voorzitter van de Fede ratie van Slagerspatroonsbonden en onder-voorzitter van de Kath. Slagers- bond, een inleiding, waarin hij vooral wees op de vele problemen, waarmee de middenstand op 't ogenblik te worstelen heeft. Spreker was van mening, dat de mid denstander zelf, en niet de overheid of de organisatie, tal van deze moeilijkheden zal moeten oplossen. Het is thans moeilijk zo zei hij om als middenstander er voor te zorgen, dat men een rustige oude dag heeft; maar toch moet dit mogelijk zijn, ook zonder lijfrente en verzekeringen. De winst var) het eigen bedrijf zal daarvoor borg moe ten zijn. De slagers hebben echter nog tal van andere problemen, zoals de enorme con- currentie-moeilljkheden, de zware lasten, die op het bedrijf drukken, geen vakkun dig personeel en tenslotte moet men rekening houden met het verwend publiek, dat na de oorlog meer en meer is toe genomen, naar de mening van de heer Burger. Ondanks dit alles was er volgens de heer Burger toch nog geen reden om te zeggen, dat er voor het ambacht in deze tijd geen emplooy meer te vinden is. nachtzon, die op dat moment maar 4 gra den beneden de horizon zonk, kwamen bewonderen. Meer Zuidelijk kwam echter de vorst opzetten. Maar 16 April dient toch geboekstaafd te worden in de anna len van deze tocht, nl. om het verschijnen van het eerste nummer van de scheeps- courant, die de naam droeg van Ijsbode. Nadat op 15 April ankerproeven waren genomen en de ventilatie voor winterver blijf was geregeld, werd op 16 April, op weg naar huis op 75 graden N.B. en 5 gra den O.L. een Noordwestenwind met kracht 5 tot 7 waargenomen, met temperaturen van 13 tot 15 graden C. beneden nul. Dat is derhalve al vrij fris. Een prachtige ge legenheid om niet alleen de poolkleding, maar tevens ook de verschillende ontij- zings-installaties te proberen. Die harde wind was tevens een geschikt motief om eens wat slingerproeven te nemen, een aangelegenheid, die alweer zeezieken wei nig konden waarderen, maar die toch bij droegen om de „De Ruyter" een goed zee schip te noemen, waarover men het in de longroom onderling volkomen eens was. Van Spitsbergen ging de tocht naar Greenock in Schotland, dat op 21 April werd bereikt. Telegrafisch werden arran gementen getroffen om te gaan passagie ren als welverdiende onderbreking. De trips begonnen cp Woensdag 22 April en werden voortgezet op Zaterdag en Zon dag. Aan de wal stonden autobussen ge reed, precies, zoals een reisvereninging of een 'ander reisbureau dit zou hebben ge arrangeerd. Eerste doel Trossachs in de Schotse Hooglanden, waar koffie werd ge bruikt. Voor wie Schotland niet kent en onder ons gezeg, was er vrijwel niemand van het gezelschap, die ooit daar was ge weest was (jjp tocht een ware open baring. Dat bleek wel uit de uitbundige stemming. Militairen zowel als burgers na men er aan deel en van hun gezichten was wel te lezen, hoezeer zij het naar hun zin hadden. Trouwens, wie niet zover in de Psychologie was, kon wel uit de ten ge hore gebrachte liederen en de verdere op gewekte stemming de conclusie trekken, dat die lui waarlijk voor hun plezier uit waren. Het weer werkte niet weinig de stemming in de hand. Het Loch Lomond werd bezocht. Noch van de beroemde zui nigheid van de Schotten, noch van hun be faamde whisky werd enige nota genomen. De eerste ligt verankerd in anecdoten, die deze lieden graag zelf vertellen, maar daartegenover in de practijk gastvrijheid stellen, in de beste zin van het woord. En die geestrijke drank? Ach, wie denkt daar nu aan bij de aanblik van zoveel natuur schoon? Het beklimmen van bergen had de be manning in Noorwegen al geleerd. Aber- foyle, waar van prachtige vergezichten werd genoten, was dus maar een kinder achtige repetitie. Want ook hier deed het weer zich van zijn beste zijde kennen. Toen door naar de Schotse hoofdstad Edinburg, waar de lunch werd gebruikt en gelegenheid bestond een bezoek te bren gen aan de voornaamste bezienswaardig heden, waaronder de beroemde Prinsen straat, waar het monument van Walter Scott staat. Er werden verschillende trips gemaakt, naar verkiezing. (Van onze correspondent) De Mijnindustrieraad heeft gisteren af scheid genomen van de heer mr dr C. N. M- Kortmann, aan wie met ingang van 1 Juni op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als voorzitter van de M.I.R. De heer F. S. Dohmen sprak namens de raad een woord van hartelijke dank voor het werk door de heer Kortmann in het belang van de mijnindustrie verricht en memoreerde, dat onder diens leiding 23 verordeningen door de M.I.R. tot stand zijn gebracht. Als blijvende herinnering werd aan de scheidende voorzitter een geschenk aangeboden. De secretaris, de heer mr A. W. G. de Wilde, bracht vervolgens de erkentelijk heid en de beste wensen van het secre tariaat over. In zijn dankwoord legde de heer Kort mann er de nadruk op, dat de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in het mijn bedrijf alleen dan een volledig succes kan worden, indien zowel de werkgever als de werknemer bereid zijn bewust en spon taan in onderlinge samenwerking het wei zijn van het gehele mijnbedrijf na te streVen. In het tweede gedeelte der vergadering had de installatie plaats van de nieuwe voorzitter, de heer mr M. I. P. G- van Thiel, door mr F. M. J. Jansen, plaats vervangend voorzitter, die er op wees, dat het thans de taak van de raad zal zijn de voorbereidingen te treffen voor de in werkingtreding van het nieuwe Mijn- statuut waarbij de M.I.R. zijn waardigheid als eersteling der publiekrechterlijke be drijfsorganisatie in Nederland zal dienen hoog te houden. In zijn antwoord zeide de heer Van Thiel dat de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie in het mijnbedrijf slechts zal kunnen slagen, indien de ieden van de raad zich niet beschouwen als de exponenten van een bepaalde groep, doch als de vertegen woordigers van het gehele mijnbedrijf, die op de eerste plaats het algemeen belang willen dienen. Het Onderlinge Levensverzekering Ge nootschap „De Olveh van 1879" heeft over 1952 alleszins bevredigende resultaten be haald. Aan nieuwe verzekeringen werd een bedrag van 53.950.000 (50.954.000) bij geschreven. Na aftrek van verval bedroeg de netto vooruitgang bijna 31 millioen, waardoor 31 Dec. 1952 in totaal ruim 427.000.000 was verzekerd. De premie res. steeg met 8-362.000 tot 97.636.000. De gemiddelde rente over de beleggingen steeg van 3.67 pet tot 3.85 pet. De rente marge kwam van 0.60 pet op 0.80 pet. Ondanks de gestegen kosten werd een winst behaald van 1.318.727 Na extra toevoeging van de premie-reserve van 560.000 is tezamen met winstsaldo 1951 ad 305.108 nog 1.063.835 beschikbaar. Voorgesteld wordt toe te voegen aan de extra reserve f 600.000, te reserveren voor belastingen 600.000 en 403.058 onder de deelnemers te verdelen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2