DE PSYCHOLOGIE VAN DE BELASTINGBETALER inschakeling tussenhandel TELEVISIE wordt voortgezet VAN HOUTEN Meest kenmerkende houding: agressie Gestadige groei van Verbond van de Nederlandse Groothandel Nieuw A.N.W.B.-hoofd- gebouw in Den Haag Joegoslavische leger Grote stadsfeesten in Waalwijk Regering wil zendtijd uitbreiden PAGINA S DINSDAG 2 JUNI 1953 Een goede klant voor Kosten ongeveer drie millioen DR H. M. v. d. VEGT Geneesheer-directeur G.G. en G.D. te Eindhoven RECTOR TURLINGS BEDIEND Gejuich, gejubel en ontroering krijgt „onderbevelhebbers voor politieke ontwikkeling" i, pl. v. „politieke commissarissen' ~M nend mtjn hele leven, tot in de dood U I I verdedigend tegen alle vijanden, zo helpe "1 Zj Zü *yi "1 O mij God almachtig". En oprijzend, raakt j J_ h*' c.ven ,iaal' kroon aan, en kust haar op Wanneer allen de eed van trouw heb- ben afgelegd, roffelen de trommen, en T)p TTovl Marclial onder het schallend geluid der trompetten -LJCtll iTXdl^l.la.1 roept het hele volk: „God save Queen De man achter de schermen van Elizabeth, Long live Queen Elizabeth, May de kroning, die verantwoordelijk is tlle Queen llve forever geweest voor de regeling der plech- tigheden, was de 44-jarige Hertog Juichend 7 e Deum van Norfolk, Earl Marshal of England. Evenals zijn voorouders is De plechtigheid nadert haar einde, hij katholiek, maar des niettegen- Neergeknield naast elkaar bereiden de staande was hij éénder hoofd- koningin en haar gemaal zich voor op de figuren bij het in wezen protestantse Anglikaanse eommunieplechtigneid. De kroningsritueel voor een koningin, Lord Great Chamberlain houdt haar die volgens de wet protestant moet kr°?" en de andere tekenen barer vor- zijn. Onder het oog van de vele stelijke waardigheid, die zij heeft afgelegd, hoge gasten droeg hij op zijn schar- Na de dankzegging juicht het „Te D%um laken gewaad de blauw-en-gouden en schrijdt de stoet in al zijn luister road- orde van Pius IX, terwijl hij met om de gekroonde vorstin naar de St Ed- de koningin naar de Aartsbisschop wards-kapel. van Canterbury schreed. Koningin Elizabeth ontdoet zich daar De Earl Marshal, die een sym- van haar koningsmantel en krijgt de bolisch honorarium van twintig staatsiemantel van purperen fluweel om- pond sterling per jaar ontvangt, hangen. Dan, het jonge hoofd stralend heeft voor de kroning over vele onder de luister van de „Imperial Crown kwesties van plaats en voorrang de kroon met meer dan drieduizend edel- moeten beslissen. Eén der moei- stenen, in de rechterhand de scepter, in lijkste kwesties was die van het de Imker de rijksappel, schrijdt ze in uitkiezen der peers, die een plaats staatsie door het middenschip. Ier,dHr Alle aanwezigen verheffen zich van hun "tel. Nooit misschien is het Engelse f. hli fandlw n volkslied met zoveel vuur en ontroering bliek tegemoet mnetln kmnen gezongen, dan toen om kwart voor twee bliek tegemoet moeten komen. a, desbevoorrechten> die de grijze abdg tot op de laatste plaats vulden, hun jonge gekroonde vorstin terug zagen komen van „Ik, Philip, herfog van Edinburg", het altaar, klinkt zijn ontroerde stem: „verklaar me De inleiding tot een nieuw hoofdstuk hiermee'met hart en ziel Uw onderdanige in de Engelse geschiedenis was geschre- leenheer, in nederige verering; ik zal U ven met vorstelijke initialen, gloeiend van mijn onwrikbare trouw toedragen, U die- rflke kleuren. (Van onze Utrechtse correspondent) HET leven is nu eenmaal niet te van- .gen onder enige zeer simpele tor- mules, daar is het veel te gecompli ceerd voor. Zo is het b.v. niet juist wat door velen wordt beweerd, dat de fiscus het belastinggeld maar halen moet, waar het geld zit. Ifi die redenering ligt na tuurlijk een kern van waarheid, want het is duidelijk, dat men geen geld kan halen, waar geen geld is. Maar in zijn algemeen heid is die redenering toch niet juist. Wanneer b.v. een fabrikant of zakenman na her en der de nodige belastingen te hebben betaald, een som van 15 mille voor zich overhoudt, maar jaarlijks een bedrag van 10 a 15 mille moet investeren in zijn zaak, dan is hij er veel ongunstiger aan toe dan iemand met een vast salaris van b.v. f 5000, die jaarlijks f 500 aan de be lastingen kwijt is. Voor hem is belasting betalen een veel pijnlijker geschiedenis; hij wordt door de fiscus veel zwaarder getroffen dan de man met een aanmerke lijk lager inkomen, die geen kapitaalszor- gen kent. Met deze opmerking van algemene aard leidde prof. dr J. Waterink, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zijn rede over de psychologie van de be lastingbetaler in op de Zaterdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de vereniging van Inspecteurs van 's Rijks Belastingen. En hij voegde daar nog een tweede al gemene opmerking aan toe nl. dat hoe meer belasting iemand in een democra tische staat betaalt, hoe minder zeggen schap hij heeft, omdat de groep van hoge belastingbetalers aanzienlijk kleiner is dan van die der normale belastingbetalers en dus aanmerkelijk minder in de melk te brokkelen heeft. De grote belastingbeta lers brengen dus wel een groot offer aan de democratische staat, concludeerde spreker. Overgaand tot zijn eigenlijke onderwerp betoogde prof. Waterink, dat de meest kenmerkende trek van de belastingbe taler is een houding van verzet of agres sie. Deze weerstand ia de psychologisch normale reactie van de mens, die zich be dreigd gevóelt of geschaad is in zijn be langen, maar die zich onmachtig weet tot verzet. En iemand, die zich boos maakt, vindt nu eenmaal altijd argumenten voor zijn verweer. Het is dan ook zaak, dat de Overheid nauwlettend waakt tegen een royaal omspringen met de belastingpen ningen. Dat prikkelt maar de agressiviteit van de belastingbetaler. DAARNAAST doet de belastingambte naar goed met deze mentaliteit bij het publiek rekening te houden. Hjj zal door tegemoetkomendheid en soepel heid moeten trachten in zijn verhouding met het publiek een zakelijke sfeer te scheppen. Hij dient de belastingbetaler te behandelen, zoals men in het zakenleven een goede klant behandelt. Een tweede algemeen voorkomende trek bij de belastingbetaler is, dat hij bij het opgeven van zijn inkomsten het met de waarheid niet zo nauw pleegt te nemen. Het komt verscheidene malen voor, dat de belastingplichtige opgaven doet, die objectief bezien onjuist, maar subjectief genomen niet in strijd met de waarheid zijn. In dergelijke gevallen zal de belas tingambtenaar met begrip en soepelheid dienen op te treden. Opzettelijk bedrog dient echter onvoorwaardelijk en streng te worden gestraft. Ten'slotte wees spreker nog op de moei lijke en verantwoordelijke taak die de belastingambtenaar te vervullen heeft, waar hij tegelijkertijd moet opkomen voor de belangen van de Overheid en rekening moet houden met het volksbelang. Zijn optreden moet een synthese zijn van rechtvaardigheid en liefde. (Van onzq correspondent) De heer A. Kennedy van Dam rit Sluis heeft gisteren de leiding op zich geno men van het bijkantoor Eindhoven van de A.N.W.B., thans gevestigd in het pand Dommelstraat 24. Reeds lang was de ruim- Xe in het V.V.V.-gebouw, waar ook de A. N.W.B. h .isde, te klein en de werkzaam heden breidden zich zo sterk uit, dat naarstig naar een nieuw gebouw moest worden gezocht. Thans was het zover en tijdens de officiële opening heeft de heer W. Baekers namens het dagelijks bestuur van de" A.N.W.B. dank gebracht aan de scheidende directeur, de heer P. Jacobs, die zich voortaan uitsluitend zal belasten met het directeurschap van de plaatse lijke en de provinciale V.V.V. De heer H. N. van Baaien, algemeen directeur van de A.N.W.B., heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de plannen voor de bouw van een nieuw hoofdkantoor te 's Gravenhage in een ver gevorderd stadium in. In drie jaar tijds wil mefl een gebouw gereed hebben van ongeveer twintigduizend kubl ke meter inhoud, waarvan de kosten ongeveer drie millioen gulden zullen bedragen. In de gisteravond te Eindhoven gehou den vergadering van de gemeenteraad is dr H. M. van der Vegt, luitenant-kolonel bij de geneeskundige dienst van de Kon. Landmacht, met 29 van de 38 uitgebrachte stemmen benoemd tot geneesheer-direc teur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst. De directeur van het Bisschoppelijk College te Sittard, rector H. Turlings, wordt sedert enige tijd verpleegd in het ziekenhuis te Weert. De laatste dagen is zijn toestand slechter geworden. Hem zijn de Sacramenten der Stervenden toege diend- Langs volgepakte tribunes, langs feeste lijk versierde straten en langs dichte mensenmassa's, waarboven duizenden witte periscopen uitstaken, trok de kro ningsprocessie naar Buckingham Palace, het eindpunt, dat vijf uur tevoren het glorieuze beginpunt was geweest. Overal, waar de „gouden koets" langs kwam, schreeuwden de mensen hun kelen schor. Het „God Save the Queen", het „Long Live Queen Elizabeth", of het alleen maar ondefinieerbaar gejuich, was nergens van de lücht. Het leek wel of de twee millioen mensen, die langs de route zaten of ston den en uren en uren op de Koningin had den gewacht, hun plezier over het einde van hun vrijwillige krachtproef uitjubel den. Alle vermoeide voeten en stijve lede maten waren vergeten, want daar was de gekroonde vorstin Ruim anderhalf uur duurde deze triomftocht door de stad. Op Whitehall, Trafalgar Square, Pall Mall, Piccadilly, Oxford Street, Regent Street en Hay- market, overal was het 't zelfde. Overal enthousiaste jubel- en vreugdekreten; overal wuivende en dansende mensen; overal ook diepe ontroering. Om half vier vanmiddag kwam Konin gin Elizabeth II weer in Buckingham Pa lace aan, zeven uur, nadat ze het paleis verlaten had en na méér dan anderhalf uur in een onbeschrijfelijk lawaai te heb ben vertoefd. Maar lang heeft ze niet van de behaag lijk aandoende stilte ge._oten. Om kwart over vier stond ze weer tussen de leden van de koninklijke familie op het voor balkon van Buckingham Palace, nog steeds gehuld in de zware kroningsmantel en ook nog steeds met de imperiale staats- kroon op het hoofd. Met donderend geraas vloog er een formatie van 168 straaljagers voorbij, die haar, venals de deinende mensenmassa voor het paleis een oorver dovende hulde bracht. En pas toen was de mooiste maar ook vermoeiendste dag in het leven van En- geland's nieuw gekroonde vorstin voor- President Tito heeft in een Maandag uit gevaardigde dagorder bepaald, dat de func tie van „politieke commissaris" bjj de Joe goslavische weermacht wordt afgeschaft. Hiervoor in de plaats komt een onder-be velhebber voor politieke en culturele ont wikkeling", die de commandant van een eenheid zal bijstaan. Tito lichtte in zijn dagorder nog toe, dat de functie van „politieke commissaris" in 1941 bij de Joegoslavische verzetsstrijders werd ingesteld, „hetgeen toen noodzake lijk was om eenheid van actie op militair en politiek gebied te verzekeren". (Van pnze correspondent). Naast de internationale tentoonstelling voor schoenen, leder en mode, SLEM ge heten, zal Waalwijk in de maand Augus tus ook grote stadsfeesten brengen, om dat het dan 650 jaar geleden is dat deze nijvere plaats van de Brabantse Hertog Jan II stadsrechten verkreeg. De Stichting Stadsfeesten 1953 zal met medewerking van de buurt- en wijkverenigingen het centrum der schoen- en lederindustrie van 15 tot en met 31 Augustus, waarin ook de expositie van de SLEM wordt ge houden, met een rijke feestdos uitrusten. Straten en pleinen zullen fleurig worden versierd; de acht kerktorens van de ge meente zullen baden in floodlight en de Staatsmijnen hebben de illuminatie van het gemeentelijke wandelpark op zich ge nomen. Ook fabrieken, kantoren én winkelpanden zullen zeker niet achterblij ven. Voor de rijpere jeugd komen er wed strijden; het Raadhuisplein wordt een openluchttheater waar de toneelgroep „Puck" op Maandag 17 Augustus het openluchtspel „De Toverschoen" ten beste zal geven. Er trekt voorts een kinderop- V>cht door de gemeente. Naar wij vernemen heeft het kahinet zich na ernstig beraad in principe uitgesproken voor voortzetting van de Nederlandse televisie-uitzendingen, ook na de experimentele periode, die op 1 October a.s. zal eindigen. Tevens is de regering van oordeel, dat de zendtijd zal moeten worden uitgebreid. Over de ter zake te treffen voorzieningen, waarover nog met verschillende instanties overleg wordt gepleegd, zal de minister van O., K. en W. zo spoedig mogelijk voorstellen aan de Sta ten-Generaal voor leggen. Onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer H. de Haas var Dorsser, secretaris der gemeente Sliedrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3