Industrialisatie was echter geen „koud kunstje Te weinig waardering nog voor eigen producten Barricaden op de weg naar conferentie „Grote Vier" MORGEN Zilveren rijksdaalder en gulden DE WERKGELEGENHEID IN 1953 EN '54 Gunstige ontwikkeling voor dit jaar verwacht Betuwse jeugd snoept eerste kersen K.V.P.-bestuur constateerde een weg naar herstel Rosenbergs wijzen beweerd regeringsaanbod af We staan er niet kivaad voordoch tanden op elkaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 4 Juni 1953 WEERBERICHT „De meest grootscheepse speculatie, die ons volk ooit heeft aan gedurfd" is geslaagd. Niet door speculatiezucht of gokzin, maar door hard en verstandig werken gepaard aan zorg voor de toekomst". Deze woorden richtte dr A. Winsemius, directeur-generaal voor de industrialisatie tot de Katholieke Werkgevers in het Diocees Den Bosch tijdens een rede, die hij Woensdag voor hen heeft uit gesproken. Dr Winsemius memoreerde de critiek, die vier jaar geleden op de industrialisatie-plannen werd geleverd, om te consta teren, dat de zeer sombere voorspellingen van destijds niet zijn uitgekomen. Wij mogen ons echter zeker niet laten verleiden om ernstige waarschuwingen omtrent de toekomstige problemen licht vaardig terzijde te schuiven", aldus spreker. Twee vragen Adenauer en Churchill spelen een eigen spel Duits trommelvuur in Washington f "Eerste Vrijdag J Portie offervaardigheid Amator In een ontwerp van wet tot wijziging van Financiën voor, ter vervangingvaö Sir Winston telde Engelse neuzen Malik bij Churchill Perspectieven voor 1954 j minder mooi Nieuwe zwartegebieden PanPanne en Pannen Analyst Verzekering van onschuld plechtig herhaald NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidj: Veranderlijke bewolking met hier en daar en kele buien en een kans op onweer. Dezelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. Zwak ke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Vrijdag 5 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 1.06 uur, onder 13.29 uur. Er is hard en met zorg gewerkt Men mag het echter niet zo voorstel len, dat Nederland enkele jaren geleden zonder meer een paradijs voor industria lisatie was hetgeen wel gedaan wordt en dat daarom de in het verleden be reikte resultaten eigenlijk helemaal niets zeggen voor de verdere toekomst. De gunstige marktconstellatie van de afgelopen jaren is zeker een zeer grote steun geweest, maar het is toch niet juist de indruk te wekken, als zou het min of meer een ,.koud kunstje" zijn ge weest. Het is zelfs zeer de vraag, of de invloed van het Korea-conflict voor Ne derland onverdeeld gunstig is geweest. De verslechtering van de ruilvoet heeft ons alleen al naar taxatie 800 millioen gekost en na Korea zag men een afne ming van de groei van de personeels sterkte van de grotere bedrijven. De resultaten van het verleden zou den volgens dr Winsemius niet mogelijk geweest zijn, indien niet het Nederland se volk had getoond het vermogen te kunnen opbrengen om de vele na-oorlog- se ongunstige omstandigheden te over winnen. Dit geldt zowel voor onderne mers als arbeiders. Spreker wees er op, dat ook kwalitatief belangrijke vooruit gang is gemaakt. De voorziening met een reeks zeer uiteenlopende artikelen, waar voor Nederland voor de oorlog geheel van invoer afhankelijk was, kan voor een groot deel thans door eigen produc tie worden gedekt. Ons exportpakket on derging een belangrijke verruiming en versterking. Het pessimisme ten. aanzien van de ver dere industrialisatieplannen uit zich thans veeleer in critiek op de Overheid en dit acht dr Winsemius de goede kant van de huidige uitlatingen. Hét is dus niet meer zo, dat men de industrialisatie in Nederland hoe dan ook geen kansen meer geeft, men meent alleen, dat de industrialisatie gevaar loopt, omdat de Overheid niet tijdig en niet ver genoeg het roer om wil gooien. Anderen menen dat de tijd van de gunstige marktverhou dingen voorbij is. Dit probleem moet men inderdaad niet gering schatten. Maar hoe het ook zij, een krachtige steun van de overheid is onontbeerlijk en de export- politiek zal een centrale plaats in het overheidsbeleid moeten innemen. Volgens spr. rijzen echter twee vra gen: „Zal, gegeven dat wij de nodige in spanning opbrengen, dit inderdaad tot de gewenste resultaten leiden? en „Zullen wij in staat en bereid zijn ieder wat zijn aandeel betreft tot deze inspan ning?" Wat de eerste vraag betreft, wees dr Winsemius er op, dat de wereld zich in een periode van ontwikkeling en wel vaartsstijging bevindt, die tot een steeds doorgaande toeneming van de vraag naar goederen voert. Wat de concurrentie aangaat, merkte spr. op, dat in verhou ding tot de wereldbehoefte het door ons land op de exportmarkt aangeboden quantum slechts van zeer geringe om vang is. Indien wij dit quantum daarom in kwaliteit en prijs voldoende concur rerend weten te houden, behoeven wij de afzetmogelijkheden nog niet al te pessi mistisch te beoordelen, al zullen er on getwijfeld ups en downs optreden. T a.v de tweede vraag de bereid heid tot inspanning heeft de ervaring dr Winsemius geleerd, dat in vrijwel alle delen van het Nederlandse volk dit ge biedende en concrete karakter van de industrialisatie wordt beseft. Dit besef nu is de belangrijkste reden van het slagen van de industriële ontwikkeling gedurende de afgelopen periode. Een van de teleurstellende ervaringen van de industrialisatie der laatste jaren noemde spr. echter het feit, dat het be sef bij de consumenten en ook vaak nog bij de tussenhandel, dat een zich ontwikkelende industrie grote behoefte heeft aan een binnenlandse markt, nog dikwijls weinig doorgedrongen is. Het is een wel zeer onbevredigende toestand, dat industrieën, die op hoge eisen stel lende markten als de Zwitserse en de Amerikaanse met haar product succes weten te behalen, jn Nederland zelf soms zeer grote moeite hebben er by het pu bliek in te komen, omdat men van de mening uitgaat, dat het buitenland wel iets beters zal maken. Herbert Blankenhorn, die met eefi speciale opdracht door bondskanselier Adenauer naar Washington is gezonden, heeft gisteren met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, gesproken over de komende conferentie van Bermuda en de vooruitzichten voor een bespreking van de Grote Vier, zo wordt van de zijde van het State Department meegedeeld. Nadere details ontbreken. Blankenhorn's afspraak met Dulles was door t State Department geheim gehouden. De diplomatieke stappen die dr Ade nauer in Washingtton heeft genomen om de Duitse invloed bij de aanstaande con ferentie op Bermuda tot gelding te bren gen, hebben tot critische opmerkingen in een deel van de Duitse pers geleid. Het wordt betwijfeld of dr Adenauer er goed aan doet al te nadrukkelijk gebruik te maken van de goodwill, die zijn ijver voor de Europese verdragen hem i. de V.S. heeft verschaft. Dit moet, zo vrezen sommige commentators, da tegeniin der TWEEMAAL heeft God geprobeerd van de mensen heiligen te maken eer na de schepping in het paradijs, ten tweede male door de verlossing. Tien dui zenden katholieken bekommeren zich ech ter niet om die .aak tot heiligheid. Ze nemen wat geboden en voorschriften zon der enige animo en voor de rest moet O.L. Heer voor de „beminde gelovigen" de hele dag klaar staan met weldaden. Doet Hij dat niet in het verlangde tempo en in de gewenste mate dan blijft er noch van het „beminnen" noch van het „gelo ven" veel over. Het katholieke geloof geeft rust en ze kerheid, doch voor het inwendig leven. Katholieken zijn en moeten zijn volwaar dige leden der strijdende Kerk. Via vech ten tegen eigen natuur en dwars door alle ellende in de wereld heen moeten we ons naar de hemel worstelen. Aanvaarden:in gewilligheid van lijden, om van dankbaar heid voor kruisen nog maar met eens gewagen. Dat is heldhaftig christendom en navol gen van het Goddelijk Model. Zijn wij met. te èrg gesteld op een geregeld, gelukkig ook in het materiële vredig verlopend le ven? Deze instelling van de geest getuigt van weinig begrip inzake Gods bedoelin gen. Natuurlijk zijn we niet allen in staat helaas om veel eerherstellend lijden te dragen, doch een zekere hoeveelheid zullen we, al dan niet tegenstribbelend, moeten „verwerken". Welk 'n schitterend voorbeeld was in dit opzicht Margaretha Maria. Op haar verlangen gebruikte het H. Hart haar zonder ophouden als slacht offer Voor Zijn belangen. Zij verduurde de straffen, die zondaars zich berokkenden opdat het H. Hart door die zielen zou wor den verheerlijkt. Bij een andere gelegen heid werd haar opnieuw een reeks on trouwe harten getoond onder de woorden Neem deze last of laat ze in het verderf storten. Natuurlijk koos Margaretha weer het eerste. „Ik heb met geheel mijn ziel het kruis met de doornen omhelsd, dat mij werd voorgehouden en ik heb mij nooit die keuze beklaagd' Aldus genoemde Heilige. Zulke zware offers zullen misschien van ons met wor den gevraagd doch accepteer het voor U bepaalde deel kloekmoedig en ten bate van de zwakke gevallen medemens. Wees offervaardig en eens bijzonder, in deze Junimaand, dè maand van het H. Hart. REEDS voor de laatste oorlog werd tegen de rijksdaalder het bezwaar gehoord, dat deze munt door haar afmetingen en haar gewicht onhandig was. Aan dit bezwaar wordt thans tegemoet gekomen. Reductie van de middellijn van de rijksdaalder zou echter bij handhaving van de oorspronkelijke diameter van de gulden gaan ten koste van een duidelijk onderscheid tussen genoemde munten. Een en ander maakt het wenselijk om de middellijn van de gulden eveneens te herzien en wel zodanig, dat met de overige munten van het Nederlandse muntstel sel een harmonisch geheel wordt verkregen Bij het bepalen van de wijzigingen in de diameters is ook aandacht geschonken aan de afmetingen van reeds bestaande munten van die landen, waarmede Nederland een enigszins levendig contact onder houdt. overige partners der verdragen verster ken. In dit verband laakt het de regering welgezinde Bonnse blad „general Anzei- ger" het in het bijzonder, dat de jongste diplomatieke acties van dr Adenauer rich uitsluitend tot de Amerikaanse deelnemer aan de conferentie van Bermuda hebben gericht. Dit kan -- rlgens het blad de in druk wekken, alsof <je Duitse regering Washington tegen <je voornemens van Londen en Parijs meent te moeten waar schuwen. „Wellicht was het onhandig de Fransen en voor., de Britten met deze eenzijdige visites voor het hoofd te stoten". Het in Muenchen verschijnende blad „Süddeutsche Zeitung" heeft gemeend de regering Adenauer te moeten waarschu wen voor „bemoeiingen, die er slechts op zouden uitlopen remmen aan te zetten te gen een eventuele -onferentie der grote vier". Te voren was dr Adenauers initia tief reeds door de -ocirlistische partij aan geduid als een poging om een conferentie van vier te voorkomen. Daags na de kroning, Woensdagmiddag, begon te Londen de conferentie van de premiers van het Britse gemenebest. De eerste plenaire zitting werd bijgewoond door de eerste ministers van Groot Brit- tannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland Zuid-Afrika, India, Pakistan, Ceylon en Zuid-Rhodesia. De besprekingen zullen een week duren. Alle deelnemers aan de vergadering verklaarden zich eens met het voorstel van Sir Winston Churchill tot het houden van besprekingen op hoog niveau tussen Oost en West, aldus werd van bevoegde zijde verklaard. Zij zouden ook voorstan der zijn van de voorgestelde conferentie van de Westelijke „Grote Drie" die, naar algemeen verwacht wordt, 29 Juni a.s. op de Bermuda-eilanden zal beginnen. Kort voor de lunch ontving premier Churchill gisteren Jacob Malik, de Sovjet ambassadeur te Londen. Het onderhoud duurde een half uur en Churchill bracht zfo'n bezoeker na afloop persoonlijk naar de deur, waar de onvermijdelijke kro- ningsfees'tgangers onmiddellijk in gejuich uitbarstten. liet initiatief tot de ontmoeting is uit gegaan van de Sovjet-ambassade. Wat besproken is werd niet bekend gemaakt. Bij Haar bezoek aan Rotterdam bezocht H. M. Koningin Juliana gisteren ook de St. Clara-stichting, het katholieke ziekenhuis in Rotterdam-Zuid. Vol moederlijke bezorgdheid nam de Koningin een der babies uit de kraamkliniek in Haar armen. De totale werkgelegenheid is in 1952 toegenomen met 5100 arbeidsplaatsen voor mannen en 9700 voor vrouwen. -0<w» De nijverheid (industrie en ambacht) gaf n toeneming te zien van o300 mannen en 8000 vrouwen, de dienstensector eveneens 'n toeneming n.l. van 2000 mannen en 2200 vrouwen, maar in de landbouw nam door verdere mechanisatie de werkgele genheid af. met 2200 mannen en 800 vrouwen. Als men de beroepsbevolking van Nederland die in de verschillende sectoren werkzaam is dit zijn ongeveer 3 millioen mannen en 1 millioen vrouwen over deze sectoren verdeelt, ziet men, dat van de mannen 48 pet in de nijverheid, 19 pet in de landbouw en 33 pet in de diensten zit. Voor de vrouwen bedragen deze percentages resp. 28, 16 en 56. werkloosheid in 1952 tot een voortgezette gunstige ontwikkeling in 1953 waardoor de gemiddelde werkloosheid in dat jaar zal dalen tot 125090. Voor 1954 zijn de per spectieven minder gunstig, hetgeen ver klaard moet worden uit de onzekerheid van de verwachtingen op langere termijn. Per provincie gezien vertonen deze cij fers weer belangrijke verschillen. In Drente, Friesland en Zeeland vormt de landbouw verreweg de voornaamste werk- gelegenheidsbron, in de overige provin cies steekt de nijverheid boven de andere uit. In Noord- en Zuid-Holland, waar de grote bestuurscentra liggen, neemt de dien stensector ook een belangrijke plaats in. Deze gegevens werden ontleend aan de door het Ministerie van Sociale Zaken uit gegeven arbeidsmarktbeschrijving 1952, welke door het Rijksarbeidsbureau werd samengesteld. Voor de jaren 1953 en 1954 wordt voor de landbouw 'n verdere vermindering van de werkgelegenheid verwacht. De groei van de beroepsbevolking in de komende jaren, welke bij een emigratie-saldo van 20000 beroepsbeoefenaren rond 25000 man nen zal bedragen, zal dus voornamelijk in de nijverheid emplooi moeten vinden, aan gezien de dienstensector slechts een be perkte opnemingscapaciteit bezit. Dit be vestigt over korte termijn hetgeen in de jongste Industrialisatie-nota is gesteld met betrekking tot de noodzakelijkheid van de industriële uitbreiding in de periode 1952— 1957. Na de toe- of afneming van de werk gelegenheid in de verschillende bedrijfs takken te hebben nagegaan, komt het rap port tot de conclusie, dat op grond van de verwachte bedrijvigheid per einde 1952 de werkgelegenheid in 1953 zal toenemen met circa 16500 arbeidsplaatsen voor mannen en 7400 voor vrouwen en in 1954 met 13400 voor mannen en 5600 voor vrouwen. Welke invloed dit zal hebben op de ontwikkeling van de werkloosheid wordt in een volgend hoofdstuk behandeld. Na een overzicht te hebben gegeven van het verloop van de werkloosheid van 1948 tot 1952 de gemiddelde werkloosheid steeg in die jaren van 39000 of 1,3*/» van de mannelijke beroepsbevolking tot 130000 of 4,1'/» leidt een nadere analyse van de JN de Betuwse bongerds is gisteren de pluk der vroege kersen begonnen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn de plukkers met hun ladders in actie om de vruchten te vergaren. Goedkoop zijn deze „vroegerds voor het kersen-etend publiek nog niet, e prijzen op de veiling variëren van f,48 tot 1,70 per kilo. De vruchtzetting van de kersen is goed, en als het weer meewerkt, be looft het een goede oogst te worden dit jaar. In de Betuwse kersen-bongerds klinkt thans weer het lied van de arbeid, de kersenkeerders zijn er weer met de ratels, bussen en geweren pre sent om de schadelijke vogels te weren. Deze Betuwse kersenplukker weet, dat ook de jeugd van de sappige vruchten houdt; de eerste kersen verdwijnen in de magen der kinderen. Het bestuur van de K.V.P. heeft in zijn jongste vergadering de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen, zomede het vraagstuk van de eenheid der Katholieken op politiek gebied besproken. Het partijbestuur besloot zo spoedig mogelijk een volledig inzicht te verkrijgen van de verkiezingsuitslag, om daaruit verantwoorde conclusies te kunnen trekken. In zijn vergadering constateerde het bestuur thans ïeeds een weg naar herstel, vergeleken bij de verkiezingen van 1952. Ten opzichte Van het vraagstuk der politieke eenheid verklaarde het partijbestuur zich eens gezind accoord met de verklaring van het presidium, verstrekt na het verschijnen van het communiqué van het bestuur der K.N.P. enkele dagen voor de gemeente raadsverkiezingen. Het partijbestuur besloot unaniem een beleid te voeren dat op Positieve wijze wil bijdragen tot herstel van de eenheid der Nederlandse Katho lieken op politiek gebied. ■I* blijkt, dat in de „zwarte" gebieden in Oost-Groningen en Oost-Drente, in N.O. Friesland, West-Brabant en N. Limburg de gemiddelde werkloosheid in de komen de jaren naar verwachting niet beneden de 100 promille zal dalen. Er zullen zelfs nieuwe zwarte gebieden ontstaan n.l. in de rayons Kampen, Bergh, Den Bosch en Oss in 1953 en Ommen en Nijmegen in 1954, tenzij natuurlijk in de ontwikkeling van deze rayons door industrialisatie of open- bare-werkenpolitiek wordt ingegrepen. Buitengewoon interessant is de ontleding van de werkloosheid in haar verschillende vormen. Onderscheid wordt gemaakt in normale werkloosheid (die altijd zal op treden) t.w. de seizoenwerkloosheid, de wrijvingswerkloosheid en de werkloosheid van minder geschikten, vervolgens de toelaatbare werkloosheid, welke boven de normale nog een marge omvat om de uit voering van maatregelen als openbare werken e.d. mogelijk te maken (dóch even zeer dienstig om een expansie van het pro ductie-apparaat op te vangen en de niet- toelaatbare werkloosheid t.w. structuur- en conjunctuurwerkloosheid en werkloosheid tengevolge van ecqnomisch-politieke maatregelen zoals bouwstop, investerings beperking etc. De normale werkloosheid kan voor Ne derland gesteld worden op rond 65000 man nen per jaar, hetgeen met een marge van ongeveer 20000 mannen een toelaatbare werkloosheid geeft van 8500Ó mannen per jaar. Bij het hanteren van dit cijfer dient ech ter de nodige voorzichtigheid te worden betracht. In de eerste plaats wordt herin nerd aan de fluctuaties, welke zich in de loop van het jaar onder invloed van het seizoen voordoen. Zo kan een werkloosheid van 115000 mannen in Januari nog volko men „normaal" zijn! In de tweede plaats moet er met nadruk op worden gewezen, dat het constateren en bestrijden van niet- toelaatbare werkloosheid voornamelijk re gionaal en bedrijfstaksgewijze geschiedt. Het kan voorkomen dat in sommige rayons of in bepaalde bedrijfstakken tekorten be staan terwijl in andere rayons of bedrijfs takken overschotten zijn en dus werkloos heid heerst. Dit komt in het landelijke werkloosheidsgemiddelde niet tot uitdruk king. De toelaatbare werkloosheid van 85000 mannen is derhalve een relatief begrip, dat slechts kan dienen ter vergelijking met de gemiddelde werkloosheid in een bepaald jaar om een globale indruk te geven over het al of niet onrustbarende van de werk loosheid voor het land als geheel. In enkele cartogrammen is de gemid delde werkloosheid over 1952 Vm. 1954 per rayon weergegeven in promilles van de mannelijke beroepsbevolking. Hieruit /N „De Waarheid", het lijfblad van hen, die niet bepaald de waarheid protegeren, lezen we het volgende: In de Molotow automobiel-fabriek te Gorki, waar de bekende „Pobjeda" vervaardigd wordt, hebben de arbei ders in de eerste vier maanden van dit jaar 7.500 voorstellen gedaan tot ver betering van de arbeidsmethoden. Hiervan zijn reeds 4.573 in de prac- tijk uitgevoerd. De verbeteringen zul len leiden tot een besparing van meer dan 13 millioen roebel, 2.500 ton metaal, 231 ton brandstof en 800 kilo watt-uur electrische energie aan het eind van het jaar. Nu voelen wij, zoals reeds eerder in dit hoekje belicht werd, veel voor het systeem van de ideeën-bus; in elk bedrijf immers valt wel het een en ander te ver. beteren. Doch als in een onderneming in vier maanden tijd niet minder dan 4.573 heldere ogenblikken van de werk nemers als juist bevonden worden, dan is het o.i. bij de leiding een duistere boel! En er mankeert blijkbaar nogal wat aan de methodes, wanneer 2500 ton metaal, 231 ton brandstof en 800 K.W.U. electrische energie bespaard kunnen worden. In hetzelfde Communistische blad lezen wij tevens, dat sedert het begin van dit jaar 140 mijnwerkers van Karaganda in de Sovjet-Unie een auto hebben ge kocht. Wij begrijpen, eerlijk gezegd, niet, dat ,£>e Waarheid" hiervan zo'n ophef maakt. Naar onze bescheiden mening is het getal van 140 werkers met een auto maar heel pover. Waarom hebben niet alle werkers een eigen wagen Men pro pageert „gelijkheid" toch niet om deze leuze niet in practijk te brengen? Bovendien, wanneer een arbeider een product zon betrekken in een fabriek, waar het blijkens de talloze fouten in de productie „een pan" is, dan is deze werk nemer met een auto, welke gedurig „panne" dreigt te krijgen, allerminst „onder de pannen. Het echtpaar Rosenberg, lat op beschul diging van atoomspionnage op 18 Juni a s zal worden terechtgesteld, heeft Woensdag een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het Amerikaanse ministerie van justitie nogmaals heeft aangeboden hun het leven te schenken in ruil voor alles wat zij zouden kunnen meedelen over het spionnagenet in de Verenigde Staten. Het echtpaar heeft geweigerd er op in te gaan. De beide veroordeelden beweren via Jam'es Bennett, een gevangenisdirecteur, een aanbod te hebben ontvangen van mi nister van justitie Herbert Brownell. in houdend dat hun leven gespaard zou wor den, indien zij bereid zijn „tot samenwer king met de regering". „Door ons te vragen de waarheid van onze onschuld te verloochenen, vervolgt de verklaring o.m., geeft de regering haar twijfel inzake onze schuld toe". En verder: „Wij verklaren plechtig, nu en voor altijd, dat wij ons niet zullen laten dwingen, zelfs niet door de doodstraf, tot het geven van valse getuigenis en tot het opofferen aan tyrannie van onze rechten als vrije Amerikanen". „Onze eerbied voor waarheid, geweten en menselijke waardigheid is niet te koop". „Indien we terechtgesteld zijn betekent dit een moord op onschuldigen en de schande rust op de regering van de Ver. Staten. De geschiedenis zal aantonen of wij leven of niet dat wij de slachtoffers waren van de meest monsterachtige machinatie in de historie van ons land". Het „Comité voor het verschaffen van recht in de zaak-Rosenberg' kondigt een laatste' actie aan. Het organiseert een „Clementie-trein". die op 14 Juni uit New York naar Washington zal vertrekken en onderweg overal passagiers zal opnemen. De deelnemers zullen dan een grote be toging voor het Witte Huis houden om de president alsnog te bewegen de executie te voorkomen Op 6 en 7 Juni organiseert het comité gebedsacties voor all'e ge zindten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1