Stoomfluit van de Statendam" stem uit een roemvol verleden accentueerde opening van het Groothandelsgebouw Stedebouwer en huisvrouw dienen elkaar beter te verstaan Existentialisme en de geest van deze tijd Rotterdamse St Clarastichting kreeg Koninklijk bezoek Blinden boden Hare Majesteit geschenken aan Molen te Zoetermeer-Zegwaard Zuidafrikaanse ergernis over de sigaret van prinses Margaret E Attentie voor de burgemeester Meer bromfietsen dan personen-auto's Tilburg krijgt M. T. S. Hare Majesteit in Rotterdams Bouwcentrum De kabinetscrisis in Indonesië Koningin naar A'dam -F** Diesviering van „Veritas" Ridgway gaat midden Juni heen Grote interesse voor kunstmatige nier DONDERDAG 4 JUNI 1953 PAGINA 3 li GROTE GEESTDRIFT Bloemen en een pop Ned. motorrijtuigenpark telt Vierde van Noord-Brabant De opening Vijfdaags bezoek in September „Son voorbeeld is te betreur STRIJD DER GEESTEN Achtergrond van katholieke e*Rancipatie BOESMAN MET BALLON NAAR LONDEN LIMBURGSE SOCIALE STUDIEWEEK ROLDUC KNIPPERLICHT INSTALLATIE OVERAL EN ALOM GEJUICH Uiteenzetting over indeling Terug naar Rechter Maasoever Sleutelmandje en rotanstoel PONTIFICAAL JAARGETIJDE VOOR MGR J. JANSEN „Wittouck" viert tachtigjarig bestaan PRINS BERNHARD BIJ MR STIKKER t Koningin Juliana bezocht herstellend Rotterdam (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM, Woensdag. Over Rotterdam schalde gisteren nog eenmaal, met holle echo's die onder een dreigend-grauwe hemel wegebden in de gure lente-ochtend, de stem van een trots en roemvol verleden. Terwijl, om drie minuten vóór elf "precies, Hare Majesteit de Koningin in de, met autoriteiten en belangstellenden gevulde en stemmig ver sierde expositiezaal van het Groothandelsgebouw deze imposante handelsburcht, getuigend van Rotter dams ongebroken veerkracht door een druk op de knop van een bijzonder fraaie maquette de officiële opening verrichtte en mèt dit signaal de vlaggen breeduit wapperend in de mast gingen; terwijl, in de expositiezaal de tonen van het Wilhelmus zich mengden met het gejuich der vele duizenden die gisteren, saamgepakt op de betonnen „wandelgangen", van hun belangstelling voor deze plechtigheid blijk gaven, hoorde men, schor doch indrukwekkend, nog eenmaal een signaalstoot uit de stoomfluit van „De Statendam", het vlaggeschip dat destijds mèt het oude hart der havenstad ten onder ging. „Het betreft hier", had even tevoren de voorzitter van de Raad van Beheer van het Groothandelsgebouw, de heer A. H. Vegter, in een toespraak tot Hare Majesteit gezegd, „het betreft hier de stoomfluit van een machtige boot die jarenlang de trots van onze havens was en die in de eerste oorlogsdagen werd verwoest. Een treffende tegenstelling! De verwoesting van onze stad en haven, gesymboliseerd in de ondergang van ons vlaggeschip; en deze dag waarop de „Statendam" weer spreekt, ofschoon zij gestorven heette; deze dag waarop zij, ondanks alles, een juichtoon laat horen temidden van de wederopbouw en ter gelegenheid van de opening van dit grootse pand, dat moge zijn: een exponent van deze wederopbouw en een belofte voor de toekomst". ZAAL VOL GENODIGDEN Het was een treffende, indrukwekken de plechtigheid. Ver voor tien uur reeds, toen vele honderden zich al voor de in gang van het Groothandelsgebouw had den opgesteld teneinde Hare Majesteit en haar gevolg met gejuich te beferoeten, was de grote expositiezaal, waar onze nationale driekleur en de Rotterdamse vlag als décor fungeerden voor een bij zonder geslaagde maquette, gevuld met vele genodigden, waaronder men opmerk te Z. Exc. ir H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr G. M. J. Veldkamp,, staatssecetaris van het Ministerie van Economische Zaken, de wethouders dhrn Van den Brule, Hogeweg, Schilthuis en Van der Vlerk, de waarnemend gemeente-secre taris mr Knap, de president-directeur van de Herstelbank, dhr Posthuma, de technische adviseurs prof. ir Bakker en dhr Janssen. TRIOMPHANTELIJKE INTOCHT Het was precies 10 over 10, toen de eerste ovatie losbarstte. Op dat tijdstip arriveerde de Koninklijke stoet: een kapitale, waarlijk majesteitelijke Daimler met de Koninklijke standaard op de spatborden, gevolgd door twee andere hofautos, aan de grens van de gemeente Rotterdam onder Overschie, ter hoogte waar twee levensgrote borden nog altijd zo optimistisch aanduiden dat „Hier komt Rotterdams luchthaven". Daar reeds waren de bewoners van Rotterdams rand stad Overschie met vele honderdtallen uit gelopen om Hare Majesteit bij haar aan komst in de Maasstad een eerste welkom toe te juichen. Mr K. P. van der Mandele, buitengewoon kamerheer van Hare Majesteit en voor zitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, sprak aan het geopende portier de eerste begroetingswoorden tot Koningin Juliana, bij wie ook haar particulier-secre taresse, mevrouw N. SmittAvis, was ge zéten. En bij ontstentenis van burgemees ter mr G. E. van Walsum, die wegens ..ioirtp het bed moet houden, was het ver volgens wethouder J. van Tilburg als loco- burgemeester die Hare Majesteit namens het gemeentebestuur verwelkomde. Verder warfn aanwezig de hoofdcommissaris van politie H. M. C. A. Staal en de qommissans J. L. Krans. Overal langs de route naar bet Groot handelsgebouw: langs Rijksweg en Abra ham v. Stolkweg, Aelbrechtskade en Beu- kelsweg, Beukelsdijk en Diergaardesingel, honderden vlaggen aan de gevels en dui zenden mensen in dikke rijen op de weg; de Overschiese bouwarbeiders verlieten hun steigers, de houtzagers van Van Stolk dromden uit de fabriekspoort, de schippers in de Schie zwaaiden met hun scheepsvlag, de winkeliers van het Beukelsdijkkwartier lieten hun klanten in de steek, duizenden mannen en vrouwen vormden een levende haag vol juichen en zwaaien en vooral enorm veel schoolkinderen gaven met hun oranjestrikken en rosetten en kleine trico- Enkele minuten voor twaalf verliet de Koningin het gebonw, waar het publiek op de gaanderijen haar ten afscheid spontaan een ovatie had gebracht en begaf zij zich naar het Bouwcentrum, nadat eerst de stoet van Hofauto's op speciaal verzoek van Hare Majesteit nog een rondrit had gemaakt over de „autoweg" van het Groothandelsgebouw. Vele duizenden ston den opnieuw langs de ronte en juichten Hare Majesteit, gezeten In de Daimler waarvan men nu de kap had afgezet, hartelijk toe. Hare Majesteit de Koningin lieeft Woensdagmorgen een bouquet bloemen doen be zorgen bij de burgemeester van Rotterdam als kleine attentie, daar bij wegens ziekte niet in staat was Haar bij bet koninklijke bezoek aan R'darn te ontmoeten. lores-vlaggetjes aan deze kilometers lang uitstrekkende menigte een vrolijke en feestelijke noot. Zo arriveerde Koningin Juliana met haar stoet in langzaam tempo te half 11 aan het Groothandelsgebouw, dat, feestelijk gepa- voiseerd, nu officieel door Hare Majesteit geopend ging worden. Daar wachtte Hare Majesteit een aar dige attentie. Nog voor de Koningin het Groothandelsgebouw betrad, werden haar door de 14-jarige Eelbren Vegter bloemen aangeboden, terwijl de 12 jaar oude Jola Pot Hare Majesteit een als kabouter ver momde pop voor Prinses Marijke overhan digde. Nadat Hare Majesteit in de grote expo sitiezaal had plaats genomen in een zetel tegenover de maquette, hield de heer A. H. Vegter dan een toespraak, waarin hjj o-H. zei: „Het Groothandelsgebouw, dat he den door Uwe Majesteit zal worden ge opend, is een vrucht van samenwerking van velen, een vrucht in de oorlogsjaren ontbot, na de bevrijding gerijpt. Grond slag was de eendrachtige wil tot opbou wen, welke onze groothandel bezielde. Onmisbaar was daarnaast de steun van het gemeentebestuur en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, van 's lands regering en van de Maat schappij tot Financiering van het Natio naal Herstel te 's-Gravenhage, dat in dit geval verheugend dicht bij Rotterdam bleek te liggen. Heden wordt dan op aller arbeid de kroon gezet. De openingsdag is daar en onze harten zijn vervuld van ge voelens van vreugde en ootmoed". Volgens berekeningen van de K-N.A.C. bedroeg bet aantal motorrijtuigen per 1 Juni 1953: 190.000 (172.712) personenauto's (inclusief 6600 taxi's); 6200 (6183) bussen; 86600 (82196) vrachtauto's en bestelauto's; 3700 (3645) trekkers; 3500 (3460) speciale voer tuigen; 132.000 (123.370) motorrijwielen (inclusief driewielers en scooters); en 270.000 (217.658) bromfietsen. Het totaal aantal per 1 Juni 1953 bedroeg dus 692.000. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door, het CBS verstrekte gegevens per 1 Augustus 1952. Aangezien volgens de K.N.A.C. uit deze cijfers mede blijkt dat van een verzadiging voorlopig nog geen sprake is, verdient het in hoge mate aanbeveling, dat voldoende gelden beschikbaar worden gesteld voor aanleg, onderhoud en verbetering van het Nederlandse wegennet teneinde dit te kunnen aanpassen aan de ontwikkeling van het verkeer. In September zal in Tilburg de vierde Middelbaar Technische School van Noord- Brabant worden gevestigd. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling in deze stad het eindexamen van de voorbereidende archi tectencursus van de Academie voor Bou wende en Beeldende Kunsten gelijk te stellen met dat van de M.T.S., terwijl deze cursus van de R. K. Leergangen dan ein delijk voor het eerst gesubsidieerd zou worden. Inmiddels is echter alles toch meegelopen, zodat men met een afzonder lijke M.T.S. in deze industriestad zal kun nen beginnen. De eerste afdeling van deze M.T.S., waarvan drs J. Sellmeyer, thans leraar aan het Odulphus- en Theresia-lyceum te Tilburg, tot directeur werd benoemd, zal bestaan uit „bouwkunde", een voortzetting van de voorbereidende architectencursus van de Academie. Daarnaast zal ook wor den begonnen met een afdeling weg- en waterbouwkunde, terwijl het tevens in de bedoeling ligt zo gauw mogelijk te star ten met een opleiding in chemie, waaraan vooral in Midden-Brabant met zijn tex tiel-, leer- en chemische industrieën, op het ogenblik een grote behoefte bestaat. De M.T.S. van Tilburg zou dan in te genstelling met die van Eindhoven de nadruk moeten leggen bij deze opleiding op de zuivere bedrijfstechnologie. De M.T.S. zal voorlopig worden onder gebracht in het uit te breiden gebouw van de Academie voor Bouwende en Beeldende Kunsten. Nadat, vervolgens, Hare Majesteit op verzoek van de heer Vegter door een druk op de knop het gebouw, waarin nu reeds circa 160 bedrijven gevestigd zijn, officieel had geopend en de aanwezigen, begeleid door de marinierskapel, het Wilhelmus hadden gezongen, begaf het gezelschap zich naar het dakterras, waar de Koningin de koffie gebruikte en zij bijzonder ge boeid bleek door 't panorama van Rotter dam, waarvan men van daaruit genieten kan. Gedurende langer dan een half uur maakte H.M. daarna, rondgeleid door de heer Vegter, een rondgang door een groot gedeelte van het gebouw. rv-Yil aJIe ramen van de nuizen aan de J Ligthart een uiteenzetting gaf van de ont- Lwergaardesmgei juichten en wuifden dewikkeling van deze vier instanties. Ï"aLi"v Cn honderden achter de j Aan het slot van het bezoek bood prof. 1 opgestelde houten hekken konden Zwiers Hare Majesteit een gedenknummer In een voor de radio uitgesproken ver klaring over het ontslag van het kabinet- Wilopo zegt de demissionnaire regering o.a., dat het kabinet haar mandaat heeft teruggegeven, omdat er de laatste tijd nieu we moeilijkheden waren gerezen, welke van dusdanige aard waren, dat het kabi net die slechts te boven kon komen met de steun van de grote partijen, die de regering droegen. Het bleek echter, dat deze verlangde steun zeer moeilijk te ver krijgen was. Verder wordt in de verkla ring o.a. gezegd, dat evenals dit in het verleden enige malen het geval was ook dit kabinet zich terugtrok tengevolge van meningsverschillen tussen de partijen, welke de regering dragen. Het is derhalve duidelijk voor ons, aldus de verklaring, dat het Indonesi sche volk zich nog bevindt in het proces van het zoeken naar een vorm van de mocratie, welke met zijn geestesgesteld heid overeenkomt slechts met moeite door de politie in be dwang worden gehouden, tow de Konink lijke auto voor de hoofdingang van het Bouwcentrum tot stilstand Kwam en de Koninklijke Bezoekster onder geestdriftig gejuich de hal betrad, waar haar door de 3%-jarige Nanette en de 8- jarige Marga Thiele, dochtertjes van een der mede werkers aan het Bouwcentrum, een ruiker fraaie rode en groen-gele rozen werd aan geboden en waar zij wera verwelkomd door de voorzitter van het bestuur van de Stichting Bouwcentrum. De voorzitter van het bestuur, de heer ir J. A. Ettinger, hield vervolgens een causerie, waarin hij met nehulp van een bord, welks visuele aantrekkelijkheid werd verhoogd door verschuifbare panelen en klapbordjes, de hoge bezoekster doel en taak van het Bouwcentrum uiteenzette, die de vier grote sectoren van het bouwen omvatten, welke samenvallen met de vier sectoren van het maatschappelijke leven: verzorging van de mens, productie, distri butie en transport. Door Hare Majesteit de Koningin werd vervolgens de tentoonstelling: „De sociale problemen en hun bouwkundige conse quenties" in ogenschouw genomen. De hoge bezoekster zou behalve Koningin, niet tevens vrouw en moeder zijn geweest, als haar bijzondere belangstelling daarbij niet was uitgegaan naar de verzorging van de baby, het kind en de school. De Koninklijke Bezoekster besteeg ver volgens de trap. die leidt naar de eerste „schijf" in het Bouwcentrum, om daar de tentoonstelling te bezichtigen van de vier samenwerkende stichtingen Bouwcentrum, Bureau Documentatie Bouwwezen, RatiO- bouw en Bouw, terwijl de vice-voorzitter van het bestuur van het Bouwcentrum, prof. ir H. T. Zwiers, bijgestaan door ir J. (Van onze Amsterdamse redactie) Het ligt in de bedoeling dat H. M. koningin Juliana in September a.s. vijf dagen in de hoofdstad zal vertoeven, n.l. van 10 tot en met 14 September. Er gaan geruchten, dat dan het bloemencorso, dat op 5 September zou worden gehouden, tot de 14de zal worden uitgesteld, in ver band met dit bezoek. Natuurlijk zal het eerste lustrum van de kroning hierbij een rol spelen. Het Zuidafrikaanse blad „Die Kerkbode" heeft aanstoot genomen aan prinses Margaret, die, een siga ret rokend, had toegezien bij de paar- derennen. Een foto van dit tafereel bereikte de Zuidafrikaanse pers. In een artikel „Pas dit by 'n konings huis?" geeft „Die Kerkbode" lucht aan zjjn beduchtheid, dat dit voor beeld een treurige invloed zal heb ben op de schonen in de Unie. Men leze zelf, hoe het blad z(jn zorgen onder woorden brengt „Dit skyn nou mode te word om prinses Margaret se portrette te pu- bliseer by voorkeur by perde- wedrenne en altyd met 'n sigaret in die mond. 'n Mens kan natuurlik die motief van die persfotograwe verstaan. Dit is waarlijk iets nuuts, dat 'n vorste- like dame uit die Engelse konings- huis zo opvallend en in die openbaar meedoen aan die leiike rookgewoon te al is dit waar dat ook ander vóór haar gerook het. Die vraag is echter of die sensor van die koningshuis sulke foto's moet deurlaat vir publi- kasie. En is dit nou wel nodig om ons Afrikaanse koerante met sulke twyfclagtige illusirasies te „ver sier"? „Onwillekeurig vra 'n mens jou- self af wat word hiermee beoog? Is dit 'n blyk van welwillendheid teenoor die koninklike prinses, wat onder omstandigheden seker te be- gryp is, of wil dit dien as propagan da vir rook onder dames? Ons weet nie wat hiermee beoog word nie. So- vcel is egter seker, dat ons jongdog- ters daarin sal lees dat rook nou iets besonders moois is vir 'n dame en met vorstelike sanksie sy weg deur die vrouewereld vind. Baie dinge wat vandag nog nie in woorde gese mag of kan word nie, word doeltref fend op die strate verkondig deur foto's. Hier het ons nou 'n mooi voor beeld. Daarom te meer ,is dit te be treur, dat iemand uit 'n koningshuis so'n voorbeeld stel". van „Bouw" aan, gewijd aan de resultaten van de werkzaamheden der vier stichtin gen in de afgelopen tien jaar, dat speciaal ter gelegenheid van dit Koninklijk bezoek is samengesteld. Bjj het afscheid zeide Hare Majesteit, die de wens had uitgesproken, dat de stedebouwer en de huisvrouw nader tot elkaar zouden komen een taak, waar mee het Bouwcentrum zich, volgens ir Ettinger, gaarne wil belasten er niet zeker van te zijn, dat Zij al de com pacte kennis, tijdens naar korte bezoek, dat nauwelijks een uur duurde, volledig in Zich te hebben kunnen opnemen. Gnder het gejuich van de menigte, die zichoveral langs de route hadden opge steld, begaf H. M. de Koningin zich naar het raadhuis om daar de lunch te ge bruiken. In plaats van de door ziekte verhinderde burgemeester was hier me vrouw van Walsum-Quispel bij de ont vangst tegenwoordig. (Van onze correspondent) Op de 20ste R. ij Twentse Onderwijzers dag, die gisteren in het verenigingsge bouw van de firma gebr. Stork werd ge houden, sprak rector De Rooy uit Den Haag over „De culturele ontwikkeling der Katholieken in de laatste eeuw". De achtergrond van onze emancipatie, aldus spreker, is een strijd des geesten, waarbij het katholicisme, dat in de terug getrokkenheid der voorbije jaren zijn ex pansiekracht bleef behouden, zowel drijf veer als inzet was. Deze strijd is nog niet geëindigd. Wel schijnt het secularisatie proces, dat zich in de voor ons liggende eeuw mogelijkerwijs wel eens zou kunnen gaan omkeren, ztin voltooiing te hebben genaderd. Na een interessante schets van de om standigheden, waaronder de emancipatie zich zowel in het Noorden als in het Zui den des land heeft voltrokken, eindigde spreker met een overzicht van het aan deel, dat vooral het katholiek bijzonder onderwijs in de bevrijding van het Katho lieke volksdeel uit zijn langdurig en ver nederend isolement. heeft gehad. In de namiddagbijeenkomst werd door de Haagsche Comedie „Het heilige experi ment" van Fr. Hochwalder ten tonele ge bracht. Voor de 22sfe Limburgse Sociale Studie week, die op 2, 3 en 4 Augustus e.k. in Rolduc wordt gehouden, is ais algemeen onderwerp gekozen: De katholiek in de moderne wereld. Als lesgevers zullen optreden: Prof. dr J. A. J. Peters, C.S.S.R., Nij megen. Onderwerp: De Christen en de wereld; prof. dr Mag. L- Janssens, Leuven. Onderwerp: Noodzaak van eigen organi saties.; Dr A. Gerats, M.S.C., Heerlen. Onderwerp: De zonde van het verzuim.; Prof. mr W. C. L. van der Grinten, Til burg. Onderwerp: Samengaan van Chris tenen in de politiek.; Dr F. J. C- J. Nuy- ens, Heerlen. Onderwerp: Samengaan van Christenenen in de vrije maatschappij.; Dr F. J. Féron, Vicaris-Generaal, Roer mond. Onderwerp: De totale emancipatie van de Christen. De deelnemerskosten (logies e.d. inbe grepen) bedragen 15. Aanmeldingen moeten geschieden aan het Secretariaat van de Limburgse Sociale Studieweken, Stationsstraat 59. Heerlen. Bij de onbewaakte overweg in de spoor lijn ZutphenHengelo te Gorssel zal, zo deelt de K.N.A-C. mede, Woensdag 17 Juni een automatisch knipperlicht in stallatie in werking worden gesteld. Midden in de kom van deze welvarende gemeen te staat de oude koren molen als een sieraad voor de omgeving. Zoetermeer is tegenwoordig een zeer frequent knooppunt van autobus-lijnen. De omgeving is door sneden met verkeers wegen. De afstanden tus sen Zoetermeer en de om ringende steden zijn ge reduceerd tot het mini mum. Men is in de grote steden vaak meer tijd kwijt, wanneer men met de tram van het ene einde van de stad naar het andere gaat. Zoetermeer heeft twee fraaie kerken: een Her vormde en een Katho lieke. Deze laatste bezit een toren met een gees tige lijnenvorm en draagt tot ver in de omtrek met de markante molen bij tot de verfraaiing van de sil houette van deze pittige gemeente. OCTAVE DECONINCK. Het gemeentebestuur van Chelsea, een voorstad van Londen, heeft de Haagsche ballon club verzocht Nederlandse ballon- vaarders naar de Kroningsfeesten af te vaardigen. Deze uitnodiging is aanvaard en zo zal Zaterdagmiddag aanstaande voor 1 de eerste maal een Nederlandse ballon in ln "e mens is. Engeland starten. Balloncommandant is Jan Boesman, ter wijl ook mevr. Nini Boesman en de heren C. de Vos Klootwijk en A. Th- Visscher de luchtreis zullen meemaken. De opstijging geschiedt in Londen uit de tuin van het historisch Royal Hospital, gelegen aan de Theems, dicht bij Buckingham Balace. (Van onze Utrechtse redacteur) Door de voortreffelijke rede van pater dr N. Luypen O.E.S.A. over het existen tialisme en over de existentialisten, is de buitengewone vergadering gistermiddag in het Groot-auditorium van de Rijksuniver siteit te Utrecht een hoogtepunt geworden in de viering van de 64ste Dies natal is van het Collegium Studiosorum „Veritas". Luister werd aan deze bijeenkomst ge geven door de tegenwoordigheid van de Aartsbisschop-coadjutor, Z. H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink. Na enige honorair-leden geïnstalleerd te hebben, heeft de praeses, de heer A. P. Oomen een dies-rede gehouden. Ten aanzien van de discussies over nieuwe vormen van het universitaire leven, hekelde hij het feit, dat men zich alleen met de materiële omstandigheden bezig houdt. Een voordeel noemde hij het in ieder geval, dat over het studenten leven niet gesproken wordt, want de stu dentenwereld moet de lachspiegel van de maatschappij blijven, waarbij men vrij heid en capaciteiten echter goed dient te gebruiken. Met enige schroom ontvouwde pater Luypen in de eerbiedige sfeer van deze ruimte, waar alles van traditie spreekt, zijn denkbeelden over het existentialisme en de existentialisten, waarbij hij juist tradities niet kon aanprijzen- Hij zei het had het uitzicht op de echte mens verduis terd. Het existentialisme is nu niets anders dan het concrete subjectivisme van het eigen-ik, terwijl voor de scholastieke wijsbegeerte de existentie juist een ab stract begrip is. Deze philosophic van het „ik" past vol komen in de geest van deze tijd, waarin aan de mens allerlei materiële waarden zijn ontvallen. Er zijn onder de philosophen van het existentialisme twee groepen: een atheïs tische en een theïstische met als voor naamste vertegenwoordigers van beide categoriën resp. Sartre en Marcel. De vreemde gedragingen en schrik wekkende levensopvattingen van de exis tentialisten correleren met de levensop vattingen der philosophen van de linker vleugel. Het streven van de mens wordt door hen gezien als een nutteloze passie. Diepe indruk maakte het op de toe hoorders, toen pater Luypen de levens geschiedenis en het bestaan van enige jonge christen existentialisten met wie hij was omgegaan, vertelde. Onder hen be vond zich ook een 19-jarig meisje, dat volkomen smetloos leefde en iedere mor gen de H. Communie ontving. „Als er in Frankrijk nog 9 of tien van deze meisjes waren", aldus pater Luypen, zou een dergelijke revolutie ontketend volgde pater Luypen, „gelijk, dat ze zich door vormelijkheid en gemak van het leven geen zand in de ogen laten strooien". Voor de christen moet de mens zonder God zich wel in de wereld verworpen en eenzaam voelen. Het is de twintigste eeuw nog niet vol doende duidelijk, dat haar onrust een ver langen naar God is, wat bij de existentia listen zichtbaar ia. De christen kan er zich slechts over verwonderen, dat het levende denken moest wachten op Heidegger om zich ge plaatst te zien tegenover de ongecamou fleerde existentie van de mens buiten de genade. Zo besloot p. Luypen zijn rede. Achter het bestuur van het Collegium Studiosorum „Veritas" prijkte in de aula het nieuwe vaandel, dat de Beschermheer Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong in zijn kamer te Amersfoort had ingewijd. Z. Em. verklaarde daarbij: „Ik ben er trots op Beschermheer van „Veritas" te zijn en hoop dat tot mijn dood te blijven" Te Parijs is Donderdag officieel mede gedeeld, dat de huidige opperbevelhebber der N.A.T.O.-strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway. het opperbevel op 18 Juli a.s. zal overdragen aan sijn opvolger generaal Gruenlher, thans chef van de N.A-T.O.-staf. Generaal Ridway begint Maandag a.s. met het brengen van af scheidsbezoeken aan de hoofdsteden der N.A.T.O.-staten. vieze meisjes" van St Germain des Prés te beminnen, omdat hun bestaan hem heeft ontroerd en heeft doen beseffen wat existentialisme en de „gekke jongens" en 1 kunnen worden, dat het kwaad overwon- - - nen werd en Christus weer plaats nam in de harten van mensen, die Hem nu ver guizen". Pater Luypen stond niet overheersend afwijzend tegenover de existentialisten, omdat hun levenshouding voortspruit uit 'n ervaring, dat de overgeleverde levens vormen hol zijn. Het is een reactie tegen het Franse burgerdom en een gezeten bourgeoisie, die alleen maar gelooft in nette kleren en een gezond lichaam. „Geef die jongens en meisjes", zo ver- Het existentialisme is een serieuze philosophie, waarbij het denken in tegen stelling met wat bij wetenschap gewoonte is, gekenmerkt wordt door een grote fel heid van spreken. Pater Luypen verklaar de dit hieruit, dat men bij de felle ver dediging van zijn denkbeelden iets anders vreest. De philosophie van de 19de eeuw (Van onze verslaggever) Lang voordat H. M. de Koningin zich nadat zij in de ochtenduren tijdens haar bezoek gisteren aan Rotterdam het Groothandelsgebouw had geopend en een bezoek had gebracht aan het Bouwcentrum met Haar gevolg van liet stadhuis naar Zuid begaf 0111 een bezoek te brengen aan de St. Clarastichting aan de Oost-V arkenoordseweg, hadden duizenden Rotterdammers gisteren reeds een plaatsje gezocht langs de route, welke de stoet zou maken. Vooral langs de tunneltraverse Pleinweg, Zuidplein, Strevelsweg, Bree en Breeweg was l«et ontzettend druk en waar mogelijk hadden de toeschouwers ook de middenstrook op de rijweg bezet om toch vooral zo goed mogelijk de Koninklijke Bezoekster te kunnen zien. En dat het Woensdagmiddag, en dus een vrije middag voor de jeugd was; kon men merken door het overweldigende aantal kinderen, dat zich langs de weg had opgesteld. VENALS op alle plaatsen, waar H.M. eerder was geweest, klonk er bij de Sint Clarastichting luid gejuich, toen de stoet arriveerde. Met de grootste moeite wist de politie de afzetting te handhaven en er was maar nauwelijks plaats voor de auto's om zich een weg te banen door de mensen, die bij honderden naar het ziekenhuis waren getogen. Met vrolijk en hartelijk handengeklap van de zusters en andere verpleegsters van de Sint Clarastichting, die zich voor de ingang van het ziekenhuis hadden op gesteld, werd de Hoge Bezoekster verwel komd. Loco-burgemeester wethouder J. van Tilburg stelde dr Th. Exler, de voor zitter van het bestuur, en de secretaris, de heer N. M. Akveld aan de Koningin voor, die eerst nog een bouquet bloemen in ont vangst had genomen van het vijfjarige dochtertje van de voorzitter, Johanna Exler. In de hal van het ziekenhuis werden vervolgens de deken van Rotterdam, mgt J. H. Niekel, de Bisschoppelijke commis saris van het ziekenhuis, pastoor J. C. Vij verberg, pastoor M. Nillesen O.S.Cr, van de Kruisvindingparochie en rector J. Sul voorgesteld aan de Koningin, evenals de overige bestuursleden en de medische staf van de stichting. Aan de hand van een in de gang van het ziekenhuis opgestelde tekening gaf de penningmeester, tevens economisch direc teur, de heer P. J. de Vos, Hare Majesteit een uiteenzetting van de bouw en de in richting van de St. Clarastichting en met grote belangstelling liet de Koningin zich inlichten over de diverse afdelingen, waarbij Zij verklaarde de indeling buiten gewoon practisch te vinden. Een rondgang door het gebouw leidde eerst naar de Oostelijke zijde van het eer ste paviljoen, waar het laboratorium, de sectie-afdeling en de röntgenafdeling wer den bezocht. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het kantoor en de polikli niek. yeer geïnteresseerd toonde Hare Majes teit zich voor de kunstmatige nier, de z.g. Alwall-nier, welke Haar werd getoond in de chirurgische afdeling. Dr E. E. Twiss, het hoofd van de interne afdeling, zette de Hoge Bezoekster uiteen, hoe het apparaat, het enige van deze constructie in Neder land, gemaakt door de instrumentmaker van het ziekenhuis in samenwerking met dr Twiss, werkte. Met moederlijke belangstelling boog de Landsvrouwe zich over de wiegjes heen, toen zij in de operatieve en gynaecologi sche afdeling de babyzaal bezocht en een hartelijk applaus verwelkomde Haar in elke zaal met patiënten, welke Zij pas seerde. Overigens liet de tijd niet toe, dat men langer bleef en nadat Hare Majesteit nog 't gastenboek had getekend, werd af scheid genomen om tussen de rijen jui chende mensen de reis terug naar de Rechter Maasoever te aanvaarden. Langs de Stadionweg en Oranjeboomstraat reed de Koninklijke auto over de Maasbruggen. En overal juichte men en werd er gewuifd. In da Oranjeboomstraat was zelfs een bruidspaar naar buiten gekomen om de Koninklijke Bezoekster te zien. Langs de Boompjes en via óe Schiedam- sedijk ging de stoet naar de Leuvesluis, waar de Koningin 't monument „Mei 1940" van Ossip Zadkine in ogenschouw nam. Wat verlegen kwam de tienjarige Els Harders, de jongste dochter van de voor zitter, dr W. Harders, van de Vereniging voor hulpbehoevende blinden, naar voren bij de ingang van de Blindeninrichting waar Hare Majesteit om ongeveer kwart over vier arriveerde. Elsje bood haar een bouquet bloemen aan en vervolgens stelde loco-burgemeester, wethouder J. van Til burg, de bestuursleden van de vereniging voor aan de Koningin, die daarna de werk inrichting bezichtigde. Eerst werd de mattenmakerij bezocht en vervolgens de mandenmakerij, waar de vrijwel geheel blinde Johannes P. J. Ri- getti een sleutelmandje van pitriet aan bood. Vervolgens kwam men ïn d« borstel makerij en de stoelenmakerij en hier werd een tweede geschenk aangeboden. Cornells Sties, de oudste „inwoner" van de werkinrichting (sinds 1909 is hij al bij de vereninging werkzaam) toonde Hare Majesteit een rotan-stoeltje, dat bestemd was voor de jongste prinses. Drie blinde vrouwen, Martina H. M. Valkenburg, Johanna M. Bras en Jo hanna A. van Herwijnen, overhandigden de Koningin in de vrouwenzaal een zelf gemaakt jurkje en boekenleggers. Via de sociëteit voor ouden van dagen begaf bet gezelschap zich vervolgens naar de op de eerste verdieping gelegen bestuurs kamer, waar enkele platen en drukwer ken over de werkinrichting waren ten toongesteld. In de cantine werd tenslotte de thee gebruikt. Op hartelijke wijze werd er afscheid ge nomen. De voorzitter van de vereniging, dr W. Harders, betuigde namens bestuur en blinden zijn hartelijke dank voor het bezoek en terwijl de menigte buiten weer juichte nam Koningin Juliana weer plaats in de gereedstaande auto. Het rotanstoeltje werd in een volgauto geladen en daarna vertrok de koningin, die tot aan de grens van de gemeente uitgeleide werd gedaan door de loco-burgemeester wethouder J. van Tilburg en door mr K. P. v. Man- dele, kamerheer in buitengewone dienst. (Van onze Utrechtse redacteur) In de kathedrale kerk te Utrecht heeft de Aartsbisschop-coadjutor, Z. H. Exc, mgr dr B. J. Alfrink gistermorgen een Pontificale H. Mis van Requiem als jaar getijde voor wijlen Z. H. Exc. mgr J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, opgedragen. Deken I. v. d. Berg uit 01- denzaal en mgr dr. Ramselaar. pres1- dent van het Klein-seminarie te Apel doorn, beiden leden van het metropoli- taan kapittel verleenden assistentie resp. als diaken en subdiaken. Presbyter-assis- tens was mgr G. Hartmann. president van het Groot-seminarie „Rjjsenburg", eveneens kanunnik, terwijl twee andere kanunniken, mgr F. v. d. Loo en pastoor A. Rientjes uit Maarssen als troon- diakens fungeerden. Het parochiale koor zong onder leiding van Henk Zomerdijk de Gregoriaanse ge zangen. De suikerfabriek-suikerraffinaderij „Wit touck" te Breda, van de N.V. Centrale Sui ker Maatschappij, bestond in 1947 75 jaar. Door de grote verbouwingen was er geen gelegenheid dat feit te vieren. In het vorig jaar zou men het 80-jarig bestaan herden ken, maar door verschillende omstandig heden niet in het minst door een grote raffinage-campagne moest men de vie ring tot dit jaar uitstellen. Zaterdag 13 Juni wordt nu dit tachtigja rig bestaan te Breda herdacht, tegelijk met het zilveren jubileum van de directeur, ir C. J. Asselbergs. Die dag zal er van 12.30 14.00 een receptie aan de fabriek worden gehouden. Ter gelegenheid van het tachtigjarig be staan is een gedenkboek uitgegeven, dat niet alleen een indruk geeft van de ge schiedenis van „Wittouck", maar ook van de groei van de beetwortelsuikerindustrie in de Westhoek van Noord-Brabant. Voorts bevat het tal van statistieken over de we reldsuikerproductie, de suikerproductie uit beetwortelen in ons land, het suikerver- bruik, prijzen, accijns en dergelijke. Z. IC H. Prins Bernhard heeft gisteren avond als eregast een receptie bijgewoond, die werd gegeven door de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr D- Stikker. In totaal waren 250 gasten uit diplomatie- en regeringskringen aanwezig, onder wie de Britse minister van Financiën, Richard Butler en de Britse minister van staat Selwyn Lloyd. Volgens het in Oslo verschijnende blad „Morgenposten" zal de Noorse Centrale voor de Verkoop van Zuivelproducten beginnen met het uitvoeren van boter naar Indonesië. Tot dusverre zijn slechts monsters, verpakt in aluminium en blik, naar Indonesië gezonden en het voor bereiden van een goed afzetgebied zal tijd kosten, doch het verkoopsysteem is reeds gereed, aldus het blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3