K.V.P. drage oproep van de Kardinaal uit Er moeten wegen van terugkeer gezocht worden Langstraat pleit voor herstel van spoorlijn Wapenstilstand in Korea nabij? Hoopvolle berichten van beide- strijdende partijen KIJK UIT! Denk aan voorrang w EXPEDITIE naar Afrika mm Voorzichtigheid geboden bij uit breiding van varkensstapel Adenauer „gelooft" nog niet m de Russen t W esten volgens hem te weinig krachtige eenheid Er staan weer heel wat conferenties op stapel Spanning Faillissement van De Ommelanden aangevraagd Bonn wordt van Bermuda-besprekingen op de hoogte gehouden Nieuwe ontploffing in Nevada DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrijdag 5 Juni 195, ""N WEERBERICHT V. V oord van gezag voor ALLE katholieken Commissie hoorde te Waalwijk burgemeesters en industriëlen Geldliervorming brengt onrust onder Tsjechische bevolking MULDER Sluiting stroomgat te Zierikzee aanstaande Nog tien millioen nodig Volgende week staat in teken van veilig verkeer De opleiding tot Ofschoon de onge- vallencijfers nog steeds een trieste oogst vermelden, is het aantal dodelijke ongeval len het vorige jaar tot 1040 teruggelopen tegen 1134 in 1951. Toch zijn er in .1952 nog in totaal 78,286 ongevallen gere gistreerd tegen 74.703 in Het bedrijfsleven gaat steeds meer meewerken om het veilige verkeer te bevor deren. Zo heeft Verkade aan het verbond een filmpje aangeboden over de voorrangsregels onder de titel „Kijk Uit". Een groot bedrijf als Verkade is immers ten nauwste be- I, langhebbende bij veilig verkeer. Dagelijks gaan 2500 mannen naar de fa briek en rijden 150 auto's van deze fabriek op de weg. Het veilige verkeer is dus een uitermate ge wichtig belang voor dit bedrijf, omdat men steeds hoopt, dat degenen, die de fabriek 's avonds verla ten, de volgende dag er weer heelhuids in zullen terugkeren. Het filmpje, dat ongeveer 20 minuten duurt en waarvan tien co- pieën zijn gemaakt, is uitermate instructief. Het prikkelt de zelfwerkzaam heid van de toeschouwers, omdat verschillende ver keersproblemen, verband houdend met de voor rangsregels, erin worden gesteld en de vraag wordt gericht tot de toeschou wers „Wat zou U doen Na vijf minuten volgt dan de oplossing. Deze in structierolprent kwam tot stand onder regie van Joop van Essen en dank zij de medewerking van de politie van Amsterdam, Haarlem en Hilversum. Gemenebest achter V.N .-voorstel Canadese legerauto's voor Europa Kon. Marine krijgt dertig drietonners Drie jongelui gaan per „beep" Export van een milliard eieren nodig NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Droog, wisselend bewolkt en overdag weer iets hogere temperaturen. Matige tot zwakke ver anderlijke wind. Zaterdag 6 Juni: Zon.op 4.23 uur, onder 20.56 uur. Maan op 1.21 uur, onder 14.53 uur. Bolwerk der katholieke eenheid Naar aanleiding van de oproep van Z. Em. Kardinaal De Jong tot katholiek Nederland om zijn eenheid in liet openbare, met name het staat kundige leven te bewaren, schrijft prof. Romme, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, o.a. het volgende in het Mei-nummer van het Katholiek Staatkundig Maandschrift: deel uit te spreken of zelfs maar een advies te geven. Wel moge ik in eerlijke over tuiging uitspreken dat de moeilijkheden voor de twee categorieën voor de K.V.P. en voor de katholieken die buiten of zelfs tegen haar staan niet dezelfde zijn. Dit ligt in de aard van de zaak. Had de ge dane uitspraak anders geluid, dan zouden ook de moeilijkheden voor beide groepen anders gelegen hebben. Mag ik misschien toch op twee dingen wijzen? Het eerste is, dat de uitspraak, zoals ze luidt, niet is gedaan ten overstaan van het ontbreken van een politieke een heidsorganisatie, maar ten overstaan van de realiteit, waarin onze politieke een heidsorganisatie er is en in haar werk zaamheid ook door de dragers van het kerkelijk gezag wordt gekend. En ten tweede zou ik willen wijzen op het feit, dat de practische werkzaamheid in onze politieke eenheidsorganisatie gebonden is aan een werkprogram, dat door voor aanstaande en representatieve katholie ken uit elk milieu, uit elke rang en stand, nog pas het vorige jaar met een stemmigheid is vastgesteld", aldus prof. Romme. „De richtlijn, welke de kardinaal voor ons gedrag gaf, is ontsproten aan zuiver bovennatuurlijke overwegingen. Het is een woord vanuit de Kerk, vanuit het terrein dat aan de Prins der Kerk toekomt, een woord met betrekking tot het staatkundig en maatschappelijk leven terwille van het zedelijk heil van ons, katholieken, en van ons volk in zijn geheel. Geen mens in Ne derland mag het goed recht, om zo vanuit de Kerk te spreken, in twijfel trekken ongeacht of hij het ermee eens -is of oneens. Goddank wordt dit recht tegen woordig in breder kring in ons land erkend dan vóór de oorlog het geval was. Voor ons, katholieken, is het daarenbo ven- een woord van gezag. Een woord, dat wij ons allen, dus stuk voor stuk, hebben aan te trekken, en waarnaar wij ons ge drag hebben te regelen. Dit geldt zowel voor ons, katholieken in de K.V.P., als voor de katholieken die nog buiten of zelfs te gen deze enige belichaming van de ge dachte onzer politieke eenheid staan. In één opzicht is hierbij aan ons allemaal dezelfde houding voorgeschreven. De hou ding, niet van „ik kan ook anders", maai de houding van: ik kan niet anders. Ik kan niet anders dan mij scharen in de eenheid, wil ik mijn zedelijke plicht in het staat kundige leven opbrengen. In ander opzicht hebben wij een ver schillende taak. Wfj, van de K.V.P., hebben, naar ik meen, vooral twee dingen te doen: de rede lijkheid van deze uitspraak vanuit de Kerk moeten wjj uitdragen, de noodzaak van de vervulling ervan moeten wij verbreiden; en voorts moeten wij ons open blijven stel len, meer dan ooit, om wegen van terug keer te zoeken voor hen die ons verlieten, en. voor elk gesprek dat men met ons zou wllien hebben over grieven van menings onderdrukking, grieven die steeds de meest ruimhartige democratische behandeling en oplossing moeten vinden. Daarnaast is er de taak van hen, die bui ten of zelfs tegen de K.V.P. staan. Het zou mij kwalijk passen, daarover hier een oor- Bij de rechtbank te Groningen is gisteren het faillissement van „De Ommelanden" aangevraagd. Op de griffie van de rechtbank mocht niet worden medegedeeld, van welke zijde de aanvraag komt. De A.N.A.B. heeft ver klaard dat faillissement niet te hebben aangevraagd. Op Zaterdag 13 Juni a.s. zal een leden vergadering worden gehouden van „De Ommelanden", zulks op verzoek van leden der oppositie. Op de agenda staat het af treden van de beide oude bestuursleden, de heren Akkerman en Wierenga, alsmede van de vier oude commissarissen. Het sedert 1 Mei 1950 op de spoorlijn 's-HertogenboschLage Zwaluwe gestaak te personenvervoer, blijven de industrieën en talrijke instanties, waaronder de ge meenten in de Langstraat, Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Bra bant e.a. nog steeds als een verlies be schouwen voor dit nijvere industrie gebied: Herhaalde acties hebben er ten slotte toe geleid, dat van de zijde van het provinciaal Bestuur van Noord-Brabant een commissie werd ingesteld ter bestu dering van de mogelijkheid tot hervatting van het personenvervoer per trein op het voormelde baanvak. De thans verzamelde gegevens zal de commissie tot een rapport bundelen om dit daarna aan het provinciaal bestuur van Noord-Brabant ter hand te stellen. Van de eindconclusie is mede afhankelijk of de Langstraat haar personentrein zal terugkrijgen. Alle oude Tsjechoslowaakse bankbiljet ten en munten zijn met ingang van van daag waardeloos geworden, ingevolge een onlangs afgekondigde wet tot hervorming van het geldwezen. Tot en met gisteren konden de oude munteenheden worden in gewisseld tegen een bepaalde koers. Tal loze mensen konden hun opgespaarde geld echter niet inleveren, omdat zjj het voor de communistische autoriteiten hadden verstopt en niet hadden opgegeven; daar door is grote onrust ontstaan. Er komen meldingen v»n talloze zelfmoorden. Het voornaamste Tsjechoslowaakse com munistische blad „Rude Pravo" moest in zjjn editie van Donderdag erkennen, dat er onrust heerst. In een hoofdartikel oefent het blad in het bijzonder critiek op het feit, dat een „aantal partijleden, tezamen met resten van de burgerij, die ontevreden zijn over de onlangs ingevoerde hervorming van het geldwezen, omdat zij een groot deel van hun gespaarde geld hebben verloren, trachten voordelen te halen uit de hui dige moeilijkheden." Politieke waarnemers te Wenen stellen een tegenstelling vast tussen dit bericht en de vorige in de Tsjechoslowaakse pers, waarin men niets dan lof had voor de gevolgen van de hervorming van het geld wezen en de afschaffing van de rantsoene ring. Volgens deze eerdere beridhten was het publiek zeer ingenomen met de ver anderingen. De Zuidafrïkaanse Eerste Minister dr D. F. Malan zal op 9 en 10 Juni a.s. Nederland bezoeken, vergezeld van zijn echtgenote, mevrouw M. A. S. Malan- Louw. De foto's zijn de jongste opnamen van dr Malan en zijn vrouw, die de kro ningsplechtigheden in Londen hebben bijgewoond. In de haven van Zierikzee zijn thans zoveel betonnen caissons geplaatst, dat verwacht kan worden, dat de definitieve afsluiting van het stroomgat zal geschie den hedenavond, Donderdag 4 Juni, of Vrijdagochtend 5 Juni. -lil 1 1*1 van ^et communistische China in de V.N. Hoewel nog steeds de grootste geheimhouding in acht genomen wordt inzake de laatste voorstellen der V. N. en het gisteren daarop gegeven antwoord der communisten, geelt het onverholen optimisme te AS ashington een aanwijzing, dat de Chinezen en Noordkoreanen inderdaad nog slechts op ondergeschikte punten van mening blijven verschillen, doch in de hoofd zaken met het compromis der V. N. accoord gaan. De Chinezen van hun kant verklaarden Vrijdagochtend in een radio uitzending voor de troepen der V. N. zelfs, dat er „binnen enige dagen een wapenstilstand zal zijn In totaal is thans bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 115 mil lioen binnengekomen. Sinds Woensdag j I is er nl. wederom honderdduizend gulden bijgekomen. (Van onze Amsterdamse redactie) Het verbond voor Veilig Verkeer zal dit jaar wederom een Veilig Verkeersweek or ganiseren en wel van 8 tot en met 13 Juni. Z.K.H P.ins Bernhard, be schermheer van het ver bond, zal voor de radio op 8 Juni, 's avonds om 8.05 uur de verkeersweek inleiden. Op vele plaatsen in ons land zullen op kruispun ten demonstraties wor den gegeven van de voor- rangsregels, terwijl door de verkeerspolitie van te voren een korte instructie zal worden gehouden. Ook de jeugd zal worden ingeschakeld en het ligt in de bedoeling voor de jongelui aparte demon straties te geven. De Verkeersweek zal in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en vele andere plaatsen worden gehouden met medewerking van de politie. Het is nog niet bekend of ook Amsterdam in deze week extra de aandacht zal kunnen ves tigen op de voorrangsre- gels. De politie zal met ge luidsversterkers de juiste voorrangsregels onder de aandacht van het publiek brengen. Voorts zullen de 150 plaatselijke verenigin gen en de 250 consuls de juiste toepassing van de ze regels propageren met behulp van de nieuwe propagandawagen, met affiches, strips, kleurpla ten, luciferdoosjes enz. veilig verkeer wordt intensief ter hand ge nomen. Van de 180,000 leerlingen, die de hoogste klassen van de lagere scholen in ons land be volken, hebben in het af gelopen .'aar 140.000 deel genomen aan het zgn. ve-keersexamen. Uit dit cijferblijkt dus wel, dat haast overal bij de jeugd het besef wordt bijge bracht om goede wegge bruikers te worden. Op de kweekscholen worden nu ook cursussen gegeven, waaraan een vrij zwaar exf.men is verbonden. Het ligt in het voornemen V van het verbond, zo deel de de nieuwe voorzitter jhr Th. Röell gisteren tij dens een persconferentie mede, om in November a.s., waarschijnlijk te Utrecht, een Verkeerson- derwijsdag te organiseren. 1951. Het totaal aantal ge wonden liep het vorige jaar op tot 23.833 tegen 22.159 in 1951. Van 1933 tot en met 1952 zijn reeds 12.688 dodelijke slachtof fers bij verkeersongeluk ken gevallen en 223.651 gewonden. Woensdagmorgen in alle vroegte, toen de meeste Loitdenaren nog op één oor lagen, na de vermoeiende feestelijkheden van de voorafgaande avond, waren de arbeiders van de stadsreiniging reeds begonnen met de „grote schoonmaak" van Londen, een werkje, dat hen, na het Kroningssprookje weer met beide benen in de ontnuchterende werkelijkheid 'plaatste. En de werkelijkheid, viel voor de schoonmakers in het geheel niet mee: de dui zenden feestenden hadden de stad verre van ordelijk achtergelaten. Foto links: zo zagen de volgende ochtend de tribunes, die langs de Mali waren opgericht er uit: lege bierflessen, dozen, schillen, papieren, alles bleef liggen voor de schoonmakers. Voor het Buckingham Palace hadden tot diep in de nacht de Londenaren in spreekkoren om hun Koningin ge roepen. Velen hadden de stoelen uit de Koninklijke parken genomen, waar op ze gingen staan, als de Koningin op het balkon verscheen. De stoelen werden teruggevonden in het bassin i-an het „Victoria Memorial". Uit veiligheidsoverwegingen had men het bassin drooggemaakt. Slechts een laagje regenwater bedekte de bodem (rechts). Onder invloed van de laatste tijdingen trad op de New Yorkse effectenbeurs een aanzienlijke koersdaling in; de noterin gen daalden tot het laagste punt van het jaar. Ook iri Zuidkoreaanse kringen beves tigde men, dat de partijen elkaar thans dicht genaderd zijn. Men weigerde hier intussen te zeggen of het V.N.-voorstel ook de handtekening van Syngman Rhee zou verwerven. De Zuidkoreaanse gede legeerde bij de bestandsonderhandelingen, generaal Tsjoi, was gisterenmorgen niet in Pan Moen Djon aanwezig. Dit volhar den in zijn afkeurende houding legden waarnemers uit als een teken, dat de Zuidkoreaanse autoriteiten hun tegen stand tógen de laatste voorstellen nog niet hebben opgegeven. Zoals gemeld, komen de onderhande laars morgen wederom bijeen. De Zuid-Koreaanse minister van buiten landse zaken, die aan Reuter de mede deling deed, dat" het bestand op handen was, voegde hieraan toe, dat de V. N. be sloten hadden, Zuid-Korea te „verkopen", teneinde een wapenstilstand te bereiken. Voorts zei de minister, dat de Ver. Staten Korea uitgebreide militaire en financiële hulp hadden beloofd in ruil voor Koreaan se instemming met een bestand. „Wij zouden de Ver. Staten dank zeggen, als wij het lang genoeg zouden kunnen over- leyen om de hulp te aanvaarden", zo zei hij. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen, dat de te Londen be raadslagende ministers-presidenten der negen leden-staten vai^ het Britse geme nebest Donderdag met algemene stemmen hun steun hebben toegezegd aan de jong ste voorstellen der Verenigde Naties voor het sluiten van een wapenstilstand in Korea. Voorts is gesproken over Formosa en het vraagstuk ener vertegenwoordiging Vier der Britse Gemenebeststaten. n.l. Groot-Brittannië. India, Pakistan en Cey lon, hebben de regering te Peking erkend. „Enkele premiers" verklaarden dat, in dien het Koreaanse vraagstuk was opge lost, Rood China zo spoedig mogelijk tot de V.N. dient te worden toegelaten. Canada zal deze maand 121 legervrac.it- auto's naar Europa verschepen krachtens de NATO-overeenkomst tot weder-i.jd'e hulpverlening. Nederland krijgt ten be hoeve van het korps Mariniers 36 drie tonners, Frankrijk 50, België 20 en Noor wegen 4 drietonners en 220 kleinere wa gens. De aankomst van de expeditie te Delft. V.l.n.r. W. Paling v. Veen, G. v. d, Busken, P. Gons en A Af? Hitters (Delft). Op desbetreffende vragen van de heer Vondeling (P.v.d.A.) heeft minister Mans- holt gistermiddag in de Tweede Kamer geantwoord, dat de varkensvleesproduc- Van welingelichte zijde wordt vernomen dat dr Herbert Blankenhorn, die zich thans, als vertegenwoordiger van de Westduitse hondskanselier, dr Konrad Adenauer, tp SA ashington bevindt, Maandag j.l. van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, de verzekering heeft ontvangen, dat West-Duitsland volledig op de hoogte zal worden gehouden van het verloop der komende besprekingen op de Bermuda eilanden. Hieraan wordt toegevoegd dat hem dit Donderdag, op de officiële ontvangst in het Witte Huis door president Eisenhower, nogmaals is bevestigd. tische Voorts wordt van dezelfde zijde ver klaard, dat de geruchten, volgens welke West-Duitsland door een waarnemer op de komende conferentie zou worden ver tegenwoordigd, onjuist zijn. Wel zal de Westduitse regering dagelijks van het ver loop der besprekingen op de hoogte wor den gehouden. Ook zal de regering te Bonn van tevoren kennis kunnen nemen van de agenda der besprekingen. Het bestuur van de Westduitse sócialis- partij heeft in een Woensdag ge nomen besluit bondskanselier dr Adenauer ervan beschuldigd pogingen in het werk te stellen om besprekingen der „Grote Vier" te voorkomen. De socialisten houden zich ervan overtuigd, dat Adenauer's diplomatieke interventies in Washington erop gericht waren bezwaren tegen een conferentie der vier mogendheden in te brengen. Officieel is in Bonn overigens verklaard, dat de diplomatieke stappen bedoeld waren om de Duitse gezichtspun ten kenbaar te maken, voordat de bespre kingen der Westelijke leiders op Bermuda beginnen. Dr Adenauer heeft daarbij verklaard, dat hij een conferentie met de Sovjet- Unie zou toejuichen mits deze „uitzicht op resultaat" zou hebben. Dit „mits" Is echter de adder in het gras, want Aden auer heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat hij nog geen kansen op een vrucht baar overleg met de Sovjet-Unie aan wezig acht. Hij verklaarde voor enige dagen, in een rede te Düsseldorf, het 'onbegrijpelijk te achten dat onderhandelingsneigingen reeds zijn opgekomen vóórdat de weste lijke landen door de verzekering van hun eenheid en hun kracht werkelijk voor be sprekingen gereed zijn. Dr Adenauer heeft in deze rede voorts verklaard niet te kunnen begrijpen hoe het Russische voorstel tot besprekingen op basis van het accoord van Potsdam bij Duitsers bijval kan vinden. „Dit betekent, dat alle successen, die de bondsrepubliek door haar buitenlandse politiek tot nu toe bereikt heeft, weer aan vernietiging zou den worden prijsgegeven", zo zeide Adenauer. De socialistische partij heeft thans in haar protest tegen de houding van Aden auer verklaard, dat zij een bijeenkomst der Grote Vier nodig acht om de spanning tussen Oost en West te verminderen en een hereniging van Duitsland in vrijheid mogelijk te maken. De partij heeft voorts de regering ver zocht er bij de hoge commissie op aan te dringen het vraagstuk bij de nieuwe Rus sische hoge commissaris, Semjonnof aan te snijden. tie vermoedelijk ongeveer 5 pet hoger zal zijn dan in de overeenkomstige periode van verleden jaar; de productie van eieren 30 pet hoger. Over de exportmoge lijkheden kan met zekerheid uiteraard niet veel gezegd worden; Engeland heeft juist bericht, dat 7500 ton meer zal wor den afgenomen. In totaal zal 't dan 36.000 ton worden. De minister deelde verdek mede, dat de vleeschwaren-export minder is dan verle den jaar. Dit jaar is er een varken-pro ductie van drie millioen tegen 2.650.000 in 1952. Er zullen dus in dit jaar 350.000 var kens meer moeten worden afgezet. Deze zullen practisch alle moeten worden ge ëxporteerd. Onder alle voorbehoud kan worden verwacht, dat ze tegen redelijke prijzen kunnen worden afgezet. Bij een verdere uitbreiding van de varkensstapel zal grote voorzichtigheid moeten worden betracht. Ten aanzien van de eieren zeide spre ker, dat de productie ongeveer 30 procent hoger is dan in de tweede helft van 1952, hetgeen wil zeggen, dat ongeveer 325 mil lioen eieren meer worden geproduceerd. Dit brengt mede, dat de export in de tweede helft van dit jaar met ongeveer 50 procent moei worden verhoogd in ver gelijking met het vorige jaar. De export zal moeten stijgen van 680 millioen tot een milliard eieren. Het laat zich aan zien. dat voor'deze meer-afzet een markt zal kunnen worden gevonden. Spreker verklaarde geen mogelijkheid te zien op korte termijn de productie in overeenstemming' te brengen met de afzet- kansen. Indien een noodtoestand zou ont staan er is echter geen enkele aanlei ding om die te vrezen, aldus de minister dan zou men er toe kunnen overgaan een gedeelte van de pluimveestapel af te slachten. Een dergelijk beleid zeide hij echter zeer ongewenst te achten. Het be leid moet er z.i. op gericht zijn in het komende jaar de productie zoveel moge lijk aan te passen aan de te schatten af- zetkansen. Op een nadere vraag van de heer Van Meel (K.V.P.) deelt de minister nog mede, dat de varkensprijzen zullen worden ge wijzigd als de voederprijzen veranderen. GISTEREN is. onder de nieuwsgierige blikken van honderden toeschouwers een Afrika-expeditie uit Amsterdam vertrokken met bestemming Portugees- Z.W.-Afrika De expeditie zal via Parijs. Lissabon, Gibraltar, Tanger, Frans- en Spaans-Marokko en de Sahara reizen. Het doel van deze expeditie, die op par ticulier initiatief wordt ondernomen, is hoofdzakelijk het verzamelen en opsturen van zóölogische specimina. Verscheidene zoölogische musea in binnen- en buiten land (waaronder dat van de Sorbonne in Parijs en het natuur-historisch museum in Bazel) zijn bij deze expeditie geïnteres seerd, Ook zullen levende dieren worden opgestuurd naar het dierenpark Wasse naar. De expeditie bestaat uit vier man waarvan één per motorfiets, drie andere per „beep" een legervoertuig de weg zullen afleggen. De „beep" is voorzien van een radio-zendinstallatie voor het geval panne mocht ontstaan in de verlaten Sahara. Overdag reizen zal onmogelijk zijn aangezien de temperatuur dan oploopt tot boven 50 graden Celsius in de schaduw; bij zulk een temperatuur is zelfs slapen illusoir. De expeditie wordt gefinancierd uit particuliere fondsen en krijgt de steun van verscheidene firma's. Het jongste expeditielid is de heer W. Paling van Veen uit Scheveningen (22 jaar); de anderen zijn: A. Hitters, G. van den Bus ken en P. Gons, respectievelijk 30. 26 en 28 jaar oud. Over pl.m. anderhalf jaar hopen de jongelui in het vaderland terug te keren. Burgemeester d'Ailly gaf bij het vertrek uit Amsterdam persoonlijk van zijn be langstelling blijk. De serie atoomontploffingen in de woes tijn van Nevada werd gisteren met de elfde atoomproef besloten. Het was tevens de grootste ontploffing in de lopende reeks, duidelijk zichbaar in Los»AngeIes, op 300 km. afstand, en ongewoon heider te Las Vegas op een afstand van 120 km. Zelfs in San Francisco, op 2000 km. af stand, was het lichtschijnsel zichtbaar. Bij de proefneming van Donderdag wa ren geen troepen betrokken, wel waren op verschillende afstanden van de ont- ploffingshaard honden en muizen ge plaatst. Aan de proefneming werd voorts deelgenomen door vliegtuigen van de luchtmacht. De bom die uit een vliegtuig werd afgeworpen veroorzaakte een onge woon grote „paddestoel"-wolk. De beken de „vuurbal" schitterde ruim een halve minuut. De proef was tweemaal uitgesteld we gens slecht weer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1