Suikerpatiënt als leider niet geschikt Belangrijk geschil voor Arnhems Ambtenarengerecht Invloed van de ruilhandel op de goederenmarkten BLIJMOEDIGE ITALIAANSE film van arme mensen NG- SLAGEN Groningse burgerij contra stadhuisplan Een nieuwe onderscheiding komt naar voren Engelsman betaalde met ongedekte ehèques Nieuwe Tonge gaat bouwen Op naar Diesel greep melkwagen PAGINA 3 VRIJDAG 5 JUNI 1953 Protest van professoren en Middenstandscentrale Reeds 27 jaar in overheids dienst 120 Woningen voor ruim 1 millioen Bestuurder slechts licht gewond (Van onze correspondent) Enkele dagen voor het nieuwe stadhuis plan van ir Vegter in de Groningse raad in behandeling zal worden genomen, komen allerlei bezwaren los uit de burgerij. Een groep vooraanstaande figuren groten deels professoren van de Groningse uni versiteit heeft in een uitvoerig schrijven de bezwaren kenbaar gemaakt tegen de luchtbrug-verbinding, het nuchtere aspect van hel nieuwe blok en het in verdrukking komen van het fraaie goudkantoor. Als op lossing wordt door opposanten een onder grondse verbinding voorgesteld en een meer harmonische aanpassing van het nieuwe blok bij het oude raadhuis. De Groningse Middenstandscentrale Katholieke, Christelijke en neutrale mid denstand heeft een adres gericht aan de raad, waarin eveneens misnoegen wordt geuit over het nieuwe stadhuisplan. De centrale stelt voor het plan-Vegter te laten vervallen. In plaats hiervan- wil men een administratiegebouw aan de Noordzijde van de Grote Markt, boven de zakenpan- den, die daar herbouwd moeten worden. overdradit alleen kan geschieden bij notariële akte, op welke regeling dan weer een uitzondering bestaat ten be hoeve van een groep van ongeveer 90 door de directeur-generaal van de Prij zen erkende zaakwaarnemers. De be staande toestand wordt in wezen ge handhaafd door het onlangs in de Twee de Kamr aanvaarde wetsontwerp op de vervreemding van landbouwgronden. In de tweede plaats zijn er de akten van overdracht van onroerend goed aan en door publiekrechtelijke lichamen. Voor beide categorieën zou volgens de regering de behoefte bestaan aan een zekere veiligheidsklep. De meerderheid der Commissie voor Privaat- en Strafrecht wilde van derge lijke uitzonderingen aan te wijzen bij A.M.v.B., echter niets wet'en en diende daarom een amendement op de regerings conclusie in, waarin dit tot uitdrukking werd gebracht. Het is niet redelijk voor publickrechte- Hike lichamen JpP^ j maken aldus rar Mr v. RIJCKEVOKSEL missie wel be- (K.V.P.) reid, zich uit te .geen uitzondering.spreken voor 't treffen van een overgangsregeling voor akten, opgemaakt door erkende zaakwaarnemers, voorzover zij hun beroep uitoefenen op 1 Juli 1953. Om tot overeenstemming te geraken, stelde minister Donker voor in de rege- ringsconclusie slechts op te nemen, dat op de regel van een authentieke akte uit zonderingen kunnen worden toegelaten. In het midden blijft dan voorlopig, welke uitzonderingen eventueel zullen worden gemaakt en op welke wijze ze worden ge maakt. De regering zal primair trachten even tuele uitzonderingen in de wet zelf op te nemen. De bewindsman hield zich echter het recht voor om, mocht dit niet lukken, in het ontwerp de mogelijkheid te openen de uitzonderingen bij A.M.v.B. aan te wijzen. De beslissing over deze kwestie wordt dus verplaatst naar de behandeling van het nieuwe B.W.-ontwerp. De meerderheid der Commissie kon hier mee accoord gaan. Het amendement werd daarom ingetrokken en de tweede rege- rin-gsconclusi'e kon daarop z.h.s. worden aangenomen. De regeringsconclusie op het eerste vraagpunt wam er zonder discussie af en werd eveneens z.h.s. aangenomen. Het verdient geen aanbeveling, zo luidt deze conclusie, over te gaan op een ge heel ander systeem van grondboekhouding. Wel behoren verbeteringen te worden aangebracht uit hoofde van de bescher ming van rechten van derden te goeder trouw door in- of overschrijving van be paalde gegevens die voor ontstaan en tenietgaan van rechten van belang zijn. Ad int. port van de commissie, niet kon worden aangesteld. De heer Leenaerts ging hier mede niet accoord, omdat hij door de raad reeds was benoemd. Hij bracht daarom de zaak voor het Ambtenaren-gerecht, dat gisteren dit geschil behandelde. Als raadsman van de heer, Leenaerts fungeerde de adjunct-directeur van de A.R.K.A. in Den Haag, mr J. T. J. Bijle- velt, terwijl dr H. A. J. M. Spoorenberg uit Eindhoven als getuige-deskundige werd gehoord. Deze laatste formuleerde zijn mening over de kwestie Leenaerts als volgt: „Het verdient aanbeveling de heer Leenaerts voor een jaar op proef te laten werken, waarna beoordeeld kan worden of de aard van de werkzaamheden een ongunstige invloed zal hebben op het ziekteverloop". Spr. was van oordeel, dat de heer Leenaerts na dit jaar zijn werk normaal zou kunnen blijven verrichten, doch op de vraag of hij op dit moment ge schikt zou zijn voor een aanstelling in vaste dienst, moest de arts met „neen" antwoorden. Enige jaren geleden, zo verklaarde dr Spoorenberg zouden suikerpatiënten nog onvoorwaardelijk worden afgekeurd, doch de nieuwe behandelingswijzen, die in de laatste jaren in gebruik geraakt zijn, geven reden aan te nemen, dat dia betici de pensioengerechtigde leeftijd halen. De raadsman van de heer Lee naerts voegde daar nog aan toe, dat zijn cliënt reeds 27 jaar in overheidsdienst is, terwijl hij reeds meer dan 20 jaar diabeticus Is. De functie weBce hij mo menteel bekleedt noemde mr Bijlevelt zeker zo zwaar als de werkkring, die hem in Den Bosch wacht. Tenslotte wees spr. er nog op, dat de keuringscommissie niet eenstemmig is in haar oordeel en dat zijns inziens de uitspraak „niet onvoor waardelijk geschikt" door B. en W. van Den Bosch verkeerd was uitgelegd. Op grond van al deze overwegingen vroeg mr Bijlevelt het Ambtenarengerecht de heer Leenaerts geschikt te verklaren. Mr Quint, optredend als gemachtigde van B. en W., zeide o.m., dat de benoeming geschiedde onder voorwaarde, dat de heer L. medisch geschikt zou zijn. Dit is niet het geval geweest. Hoewel uit de discus sies bleek, dat de medische verklaring voor tweeërlei uitleg vatbaar was, vroeg de heer Quint het Ambtenarengerecht de heer Leenaerts in zijn beroep niet ontvan kelijk te verklaren. De benoeming was nl. afhankelijk van bepaalde voorwaarden en aan één daarvan was niet voldaan. Binnen drie weken zal het Ambtenarengerecht zijn oordeel geven. (Van onze correspondent) „Is iemand, die suikerziekte heeft, ge schikt voor een leidende functie in over heidsdienst?" Deze vraag vormde het kernpunt van het interessante geschil tus sen de heer W. H. F. Leenaerts, adjunct- directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Nijmegen en B. en W. van Den Bosch, welk geschil gisteren officieel voor het Ambtenarengerecht te Arnhem behandeld werd. Op 25 Januari van het vorige jaar benoemde de gemeenteraad van de Bra bantse hoofdstad de heer Leenaerts tot directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, onder voorwaarde, dat hij medisch geschikt zou worden bevonden voor deze functie. Een eerste onderzoek had een ongunstig resultaat en het gevolg was, dat de heer Leenaerts opnieuw gekeurd moest wor den, nu door een commissie van drie des kundigen, onder wie een specialist voor suikerziekten. De conclusies van de ver schillende leden van deze commissie liepen vrij sterk uiteen! De specialist was van oordeel, dat de heer Leenaerts wel in vaste dienst benoemd kon worden, terwijl de andere twee hem niet onvoorwaarde lijk geschikt vonden. Het gevolg was, dat de heer Leenaerts een schrijven ontving van B. en W. van Den Bosch, waarin hem werd medegedeeld, dat hij gezien het rap- De vier Engelse „coronation-post- zegels", welke ter gelegenheid van de kroning van Koningin Eliza beth zijn uitgegeven. De zegels, die ongeveer tweemaal zo groot zijn als de normale, zullen gedurende vijf maanden verkrijgbaar zijn. Zoals bekend komen, naast deze vier postzegels, in de Dominions en de kroon-koloniën nog meer dan honderd kroningszegels in omloop. „Waarom bent u eigenlijk in hoger bei roep gegaan?", vroeg de president van het Amsterdamse gerechtshof, mr F. Neppe- rus, gisteren aan de Engelsman J. C. „To give the higher court the opportunity of 'correcting an injustice" („Om het hof de gelegenheid te geven een onrecht te her stellen" gaf verdachte hierop ten ant woord. Hem was oplichting en poging tot oplichting door middel van valse cheques ten laste gelegd. Die „gelegenheid" werd door het hof echter niet in de door verdachte aangeduide zin „benut", want men begon met hem een lijst van negen veroordelingen en in Engeland ondergane straffen voor te houden. Verdachte had gepoogd in een Amster damse fotozaak een ongedekte cheque als betaling te doen dienen van een fototoestel van 1290. Het wisselgeld voor de chèque van 1500 kreeg hij echter met mee, even min als het foto-toestel. De chèque bleek waardeloos te zijn. In een kledingzaak had C. meer succes. Hij nam een som van 400 wisselgeld benevens enkele kledingstuk ken mee, een waardeloze chèque achter latend. De procureur-generaal, mr W. Bakho ven, kenschetste verdachte als een inter nationale oplichter en zeide „het voile pond te willen eisen". Hij vond de twee jaar die verdachte in eerste instantie wa ren opgelegd te gering en besloot met een straf van vier jaar te eisen. Verdachte merkte zelf nog in zijn laat ste woord op „liever drie jaar in een Ne derlandse gevangenis te willen zitten" dan de persoon, die hem diie ehèques ter hand zou hebben gesteld, bekend te maken. De raad van Nieuwe Tonge heeft een voorstel van B. en W. aanvaard tot het bouwen van 120 nieuwe woningen, waar mede een bedrag van ruim een mil lioen gemoeid zal zijn. Voor het bouwrijp maken van de grond wordt een bedrag beschikbaar gesteld van luim honderd duizend gulden. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben bericht een aantal van 120 woningen gemotiveerd te achten. Door de ramp van 1 Februari moet in deze gemeente op een huizenverlies van 176 woningen worden gerekend. Het in middels ingezonden bouwplan heeft de instemming kunnen verkrijgen van de provinciale directie van de Wederopbouw en, naar ons werd medegedeeld, ook van de minister van Wederopbouw. Tot voor kort was er in de internatio nale goederenhandel een scherp onder scheid te maken tussen dollar- en niet dol- larmarktcn, waarbij de prijzen op de dol- larmarkten aanzienlijk lager waren dan op de andere markten. Er zijn nu echter tekenen, die er op wijzen, dat zich een nieuw onderscheid aan het ontwikkelen is. Het onderscheid, dat vroeger bestond is nu grotendeels uitgewist en het beeld, dat nu naar voren komt schijnt er een te zijn van een splitsing tussen markten voor ruilhandel aan de ene zijde en normale goederenmarkten, waarop de prijzen gro tendeels bepaald worden in het V.K. en de V.S. anderzijds aldüs meldt de Fin. Times. Nu de schaarste aan goederen, zowel van zware industriële uitrusting als basis voedingsmiddelen en grondstoffen groten deels tot het verleden behoort wordt ook de export van het V.K. sterk door deze ontwikkeling beïnvloed. Een voorbeeld hiervan is te vinden op de suikermarkt, hoewel de ontwikkeling eveneens van toepassing is op andere goe deren, zoals katoen en granen. Enkele maanden geleden heeft het Ver. Konink rijk een speciale transactie gesloten voor de aankoop van 1 millioen ton Cuba-sui- ker, om een einde te kunnen maken aan de rantsoenering. De prijs was bijzonder laag. De benodigde suiker zou men zich echter ook op andere wijze heb.ben kunnen verschaffen, de Britse handel had hier voor voldoende aanbiedingen ontvangen, ook in de vorm van ruiltransacties. Er waren verschillende gelegenheden voor driehoekshandel. Deze aanbiedingen zijn echter door de Britse overheidsinstanties steeds conse quent afgewezen, als in tegenstelling met de officiële politiek. De handel van zijn kant prefereert ook de normale manier van zakendoen en juicht de hervatting van de vrije goede renmarkten in 't V.K. van harte toe. Maar toch, al laat het V.K. de ruilhandeitrans- acties niet toe, andere landen doen het wel en de grondstoffenlanden, zoals Cuba zijn kennelijk van plan 'n aandeel in beide markten te behouden. Ook is het, volgens Dean, mogelijk dat zal blijken dat andere methoden dan de nu toegepaste uit economisch oogpunt wenselijker zijn. Nu werd gebruik ge maakt van een atoomreactor voor „broed- procédë's". Bij het nu geslaagde onderzoek werd ge bruik gemaakt van uranium, aldus Dean. Hij durfde niet te zeggen dat dit inhield, dat ook thorium voor een dergelijk „broedprocédé" geschikt was. Aan het eind va.i zijn toespraak, gehou den voor het Instituut-Ideson voor elec- triciteit te Atlantic City, zeide Dean, dat het nieuwe procédé met uraniunj een be langrijke gebeurtenis is, maar dat een on middellijke revolutionnaire ontwikkeling in de kosten van het verkrijgen van atoomkracht, niet waarschijnlijk is. Gisterenavond werd een melkwagen met paard van de Daler-zuivelfabriek door de dieseltrein, die omstreeks tien uur uit Emmen te Coevorden aankomt, op de onbewaakte overweg nabij het R- K. kerkhof te De Loo nabij Coevorden ge grepen en totaal verbrijzeld. De be stuurder, de heer B. B., die de bussen van de grote melkrit had overgenomen en verder moest transporteren, kwam er met enige lichte verwondingen af. Het paard werd echter gedood. REEDS sinds enige tijd is door de leden van de St. Adelbert-vereniging uit voerige aandacht geschonken o.m. door inleidingen van prof. dr Jos Gieien en prof. dr A. Michels en op een later tijd stip, door een, onder de titel van „Ons kind en het onderwijs", ook in brochure vorm uitgegeven rede van mevrouw dr C. Michels-Veraart, aan diverse problemen betreffende het onderwijs en speciaal aan de vraag, op welke wijze de belangstelling van de Katholieke ouders voor het onder wijs van hun kinderen in het bijzonder met het oog op de persoonlijkheidsvor ming zou kunnen worden gestimuleerd en in goede banen geleid. De voornaamste plicht immers van de ouders is de opvoeding van de hun door God geschonken kinderen en het onder wijs als deel van die opvoeding behoeft de voortdurende zorg en belangstelling van de steeds voor de gehele opvoeding en vorming verantwoordelijk blijvende ouders. Geconstateerd moet echter worden dat de overdracht van een deel der opvoe dingstaak aan overigens uiterst bekwa me instanties van Kerk, Staat en leer krachten met zich heeft gebracht een zich onttrekken aan hun verantwoordelijkheid door een groot deel van de katholieke ouders, hetgeen zeker niet bevorderlijk is voor de opvoeding en vorming van het kind.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3