Korea-drama ontknoping nabij? Rhee Ondanks van wenst niet te dringend beroep Amerika's president buigen Stand mag nooit zijn begrensde eenheid Belangwekkend weekend op Drakenburgh 1 Italianen togen ter Slechte opkomst ongunstig voor regeringspartij en SOCIAAL WERK BEKROOND Bisschop van Roermond zegende woonwagenkamp in stembus Als 't licht van 't Evangelie verduistert Rotterdammer Belt schoot eerste prijs in Maastrichts kamp Accoord over krijgsgevangenen reeds getekend Bromfiets weet spoedig waar zij aan toe is Pakistan republiek? Katholiek Emigratiecongres Maandag 8 Juni 1953 PAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Koninginneharing in Vlaardingen Door hagel uit eigen geweer gedood Dievenbende opgerold &mm I Geschenk voor het W atersnoodmuseum Zó vielen de punten Veeg teken voor Pieck Gloriedag voor aalmoezenier pater Belt SCJ Zware vorstschade aan augurkenvelden Duitse toeristenbus mag weer rijden Nu de Mount Everest is overwonnen Angst in de andere V olksdemocratiéën St. Bernardus uniek voorbeeld ook voor onze tijd WEERBERICHT V. IS Zijn portret moet worden verwijderd Bijzondere aandacht voor factoren van werkloosheid en bevolkingsaanwas In Juni Vrees onder de Sjerpa's De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien en een kans op onweer. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering ln temperatuur. Dinsdag 9 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20.58 u. Maan op 2.18 uur, onder 19.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De dramatische ontwikkeling van de gebeurtenissen in Korea vertoonde gisteren en vandaag nieuwe spannende momenten. Eisenhower heeft namelijk de bekende „ultimatieve" tegenvoorstellen van de Zuidkoreaanse president Rhee, die laatstgenoemd als tegenvoorstellen had gesteld voor de aanneming van de bestandsvoorstellen der geallieerden, afgewezen. Daarop heeft Rhee te kennen gegeven, dat Z.-Korea desnoods alleen de strijd tegen de Noordelijken zal voortzetten en heeft hij inmiddels de staat van beleg in Zuid-Korea afgekondigd. Dat alles heeft echter niet kunnen beletten, dat de bestandsonderhande lingen te Pan Moen Djon onverdroten werden voortgezet en dat tenslotte op het voornaamste punt, dat nog een belemmering vormde voor de definitieve tot stand koming van een bestandsovereenkomst, n.l. de kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, overeenstemming is bereikt. Het hoofd van de delegatie der Ver. Naties te Pan Moen Djon, It. generaal Harrison, en het hoofd der Noordelijke delegatie, generaal Nam II, hebben een desbetreffend accoord reeds getekend. Volgens Reuter zullen er nu nog drie of vier vergaderingen te Pan Moen Djon nodig zijn om tot een definitief bestandsaccoord te geraken. Het antwoord van president Eisenhower op het „ultimatum" van Rhee is Zater dag in het Witte Huis opgesteld en on middellijk daarna naar generaal Clark te Tokio doorgeseind, die het per vlieg tuig persoonlijk in Seoel ging overhandi gen. Slechts enkele uren later verklaarde de Zuidkoreaanse vice-premier al aan journalisten, dat het antwoord van do Amerikaanse president „niet bevredigend" Was. Zoals gemeld, had president Rhee o.m. geëist, dat alle buitenlandse troepen Korea zouden verlaten en dat de Ver. Staten en Zuid-Korea een wederzijds veiligheids- verdrag zoudien sluiten voordat een even tueel bestand met de communisten zou zijn getekend. Als dit niet gebeurde, zouden de Zuid-Koreanen het recht moeten heb ben om de strijd alleen voort te zetten. President Eisenhower deelde in ant woord hierop mede, dat de Zuidkoreaanse regering geraadpleegd zou worden voor en gedurende de politieke besprekingen, welke na een eventueel bestand zullen moeten worden gehouden. Verder ver klaarde de president zich bereid, te zijner tijd te onderhandelen over een verdrag van wederzijdse bijstand. Ook beloofde Eisenhower, behoudens goedkeuring door het Congres, voortzetting van d'e Ameri kaanse hulp aan Korea. De Amerikaanse president deed een dringend en bewogen ceroep op zijn Zuidkoreaanse collega, om een wapen stilstand geen moeilijkheden in de weg te leggen. „Het zou niet gerechtvaardigd zijn", aldus Eisenhower: ,,de oorlog met alle ellende, die hij veroorzaakt, voort te zetten in de hoop door geweld de hereni ging van Korea te bereiken. Het is mijn diepgewortelde overtuiging, dat het, onder de gegeven omstandigheden, nood zakelijk is, dat de Ver. Naties en de Zuidkoreaanse republiek een wapenstil stand aanvaarden". dat vallers duidelijk alle voordelen van hun daad is ontnomen". Zuid-Korea zal ge heel het gebied, dat het vóór de aanval omvatte, behouden. „In feite is dit gebied zelfs iets vergroot", aldus de brief. Halsstarrige afwijzing Het ziet er naar uit, dat de oproep en de toezeggingen van president Eisenhower de halsstarrige afwijzing van Rhee en zijn regering niet zullen vermogen te ver anderen. De brief van Eisenhower werd, zoals reeds werd opgemerkt, reeds kort nadat generaal Mark Clark hem aan Rhee had overhandigd, „onbevredigend" ge noemd. De Zuid-Koreanen willen een ver drag van bijstand met Washington afslui ten vóórdat een bestand is gesloten, ter wijl Eisenhower dat een kwestie van later orde vindt. Toen generaal Mark Clark in Seoel arriveerde, wachtte hem een tamelijk on aangename verrassing. President Rhee had zojuist de staat van oeleg in Zuid- Korea afgekondigd. De verloven voor alle troepen werden ingetrokken en de 15 Zuidkoreaanse generaals, die op het punt stonden naar de V.S. te vertrekken, kre gen opdracht niet te gaan. De Zuidkoreaanse stafchef, die zich in Washington bevond, alsmede alle andere Zuidkoreaanse officieren in het buitenland, kregen bevel zo spoedig mogelijk naar hun land terug te keren. De bekendmaking werd uitgegeven na dat het kabinet in een spoedzitting bij een was geweest. Aan het bevel ging de volgende boodschap van president Rhee vooraf: „Ik doe een beroep op het volk, het besluit van de regering te volgen. Dit is een tijd, die beslist over leven of dood". Nieuw „ultimatum" Voorts werd in dezelfde radio- uitzending een nieuw „ultimatum" van Rhee omgeroepen. Het was ge richt aan de Ver. Naties en luidde: „Indien de V.N. mijn tegenvoorstel len, die ik aan president Eisen hower heb gezonden, niet aanne men, hebben wij besloten over het lot van Korea ten goede of ten kwade te beslissen door alléén, zonder uw hulp, noordwaarts te marcheren". Bil de viering in Utrecht van het w,ees er op J p i ingevolge de bestandsbepalingen „de aan- 1 Imetn on iron hot I r* ri tn ot achtjarig bestaan van het Contact- centrum op V oorlich tingsgebied, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld, dat een ont werp met betrekking tot de status Van de bromfiets thans gedrukt is en gereed ligt om naar de Raad van State te worden gezonden. Het be treft hier een ontwerp van algemene töaatregel van bestuur, dat na goedkeuring door de Raad van State in werking zal kunnen treden. Over de inhoud van het ontwerp kon de minister geen mededelingen doen. Volgens Radio-India heeft de Pakistaan se minister voor de minderheden en par lementaire aangelegenheden in Lahore Verklaard, dat binnen enkele dagen de republiek Pakistan zal worden uitgeroe pen. Pakistan zou echter de banden met het Gemenebest in stand houden. Zowel de afroeping van de staat van beleg als het nieuwe ultimatum hebben in Washington verwondering gewekt en een onaangename indruk gemaakt. Gister avond wilde men in regeringskringen en in kringen der V.N. nog geen commentaar op deze jongste stappen van president Rhee geven. In de straten van Seoel wordt na -de af kondiging van de staat var. beleg ge- (Van onze correspondent) Hedenmorgen is te Vlaardingen de Roninginneharing aangevoerd. De haring ^verd aangebracht door de VI. 70 „Hen drik en Jan", schipper P. Keus van de N. V. Zeevisserij Mij Holland te Vlaardin gen, directeur de heer D. Kwakkelstein. De haring zal heden op de traditionele ^vjjze aan II. M. de Koningin op het paleis Soestdijk worden aangeboden. Jongeren nit de katholieke werkgevers,stijl tot uitdrukking komt. Daarom maken patrouilleerd door Zuidkoreaanse militaire politie, die bet verkeer cok alle mili taire voertuigen controleert. Op be langrijke kruispunten staan politieagenten op wacht. Met ingang van 10 Juni zullen alle bioscopen en theaters rn Seoel over dag gesloten moeten zijn. Natuurlijk vraagt men zich af, welke de bedoeling en het effect van de maat regel van Rhee kunnen zijn. Volgens een militaire deskundige moet het effect nihil zijn, daar Zuid-Korea reeds zijn militaire inspanningen tot het uiterste had opgevoerd. De zegsman gelooft, dat de afkondiging van de staat van beleg dan ook geen nuttig militair effect be oogt, maar door Rhee bedoeld is om de aandacht van de wereld te trekken op zijn verzet tegen een bestand. In elk geval heeft de president net zichzelf en zijn regering nu wel heel moeilijk ge maakt om eventueel nog een stap terug te doen en alsnog aan Eisenhower's beroep gevolg te geven. Samen met Tsjang Kai Sjek Volgens een hooggeplaatste Zuid koreaanse functionaris had Rhee nog een andere en zeer vèr-strek- kende maatregel in overweging ge nomen. Hij zou namelijk maar schalk Tsjang Kai Sjek de leider van de Chinese nationalisten, die al jaren speelt met de gedachte van een invasie van het Chinese conti nent willen vragen of deze een nationalistische inval in China kan laten samenvallen met een Zuid- koreaans offensief in Noordelijke richting. Tijdens «en iachtpartij te Doorn is Za terdagavond omstreeks half negen de tandarts J. L. uit Amerongen door een schot hagel uit zjjn eigen jachtgeweer in de buik getroffen en kort daarop over leden. Op verzoek van de heer B., landbouwer te Doorn, waren op zyn landgoed de he ren L. en C. beiden in Amerongen woon achtig, op jacht gegaan om konijnen te schieten- Op het ogenblik, dat een konijn in de nabijheid van de heer L. werd ge zien, nam deze zijn jachtgeweer om met de kolf het dier te doden. Het geweer brak doormidden en op hetzelfde moment drong een schot hagel in de buik van de heer L. De heer C. waarschuwde onmid dellijk een dokter, doch kort na diens aan komst is het slachtoffer overleden. De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea vertoefde Zaterdag enige ogenblikken op Schiphol op zijn reis van Londen naar Korea. Rechts: een verte genwoordiger van de K.L.M., in het mid den minister Taih Too Chin. (Van onze correspondent). De rijkspolitie te Beek en Donk en Gemert heeft een tiental personen uit deze beide gemeenten gearresteerd, die zich de laatste maanden hebben schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstal len van fietsen en andere goederen in di verse gemeenten in Zuid-Oost-Brabaot. De veelal jeugdige verdachten hielden er in Gemert een opslagplaats van gestolen artikelen op na. De politie kwam de bende op het spoor, toen in Beek en Donk een persoon op heterdaad bij een fietsdiefstal werd betrapt- Allen zijn van daag voorgeleid aan de officier van Jus titie te Den Bosch. Gisteren en vandaag is dan het Italiaanse volk ter stembus opgetrokken. De deelneming der stemgerechtigden aan deze algemene verkiezingen was echter maar matig (ongeveer 60 pet der kiezers)Dit wordt als een voor de regeringspartijen ongunstig teken beschouwd. Deze hebben daarom voor heden, Maandag, „hulpcommissies" gevormd, welke trage kiezers in gehuurde auto's en bussen naar de stembureaux zullen brengen. Ook hebben zij parapluie's en regenjassen verzameld om zoveel mogelijk kiezers bij regenweer naar de stembus te krijgen. jaar reed vijf kilometer op de fiets om in Faldagno (in het Noorden van het land) zijn stem uit te brengen Een emigrante stemde, nadat zij daar voor uit Australië was overgekomen. Ar- turo Toscanini, de beroemde dirigent, die voor de verkiezingen uit New York naar Milaan was overgekomen, verloor zijn stembiljet. Hij kreeg een nieuw, waarmee hij heden, Maandag, kon stemmen. Nabij Livorno werden twee klooster zusters op instructie van de communis- tis'ühe burgemeester döor de politie gear resteerd, daar zij zouden hebben getracht tweemaal te stemmen- Zij werden later echter weer vrijgelaten. De beter georganiseerde communisten en de met hen verbonden linkse socialis ten, alsmede de neo-fascisten, kwamen in groten getale. Het communistische partijblad ,.Unita" beschuldigde de regering heden van knoeierijen bij de stemming. Een aantal personen, onder wie geestelijken, zou dubbel hebben gestemd. De mogelijkheid bestaat, dat de communisten zullen wei geren de verkiezingsuitslag te aanvaar den. Regeringsaanhangers verklaarden er van overtuigd te zijn, dat de verkiezin gengen eerlijk waren verlopen en zeiden dat men zivh san de uitslagen zou hou den. In Gorizia werd een vrouw, die Zater dag een drieling had gekregen, naar het stembureau gedragen. Een man van 102 Voetbal-uitslagen in de Eerste klassen LAATSTE COMPETITIE-DAG 3—0 1—1 A: DOS—VSV FrisiaHeracles Frisia degradeert GVAV—RCH 2-2 Sneek—EDO 1-2 YVageningenNEC 2 Zwolse Boys-Ensched. Boys 3 2 AjaxDe Volewijckers 12 B: Vitesse—AGOVV 2""1 Vitesse kampioen HaarlemHeerenveen 20 StormvogelsElinkwjjk 4 DWS—Blauw Wit 0— C: Juliana—BW 0—0 Sittardia—HBS 6—4 TheoleBrabantia 11 SVV—Longa 4—2 1—0 1—0 Willem II—VVV SpartaExcelsior Sparta kampioen D: RBCHermes-Dvs NAC—TEC TEC degradeert ADOMaurits Bleijerheide—Eindhoven FeijenoordXerxes psv—dhc Eindhoven en PSV spelen beslissingswedstrijd om 't kampioenschap. 1—-6 3—1 5—3 1—3 2—2 4—3 arbeiders, middenstand en uit het vrouwe lók jeugdwerk hebben zich tijdens het weekend op Drakenburgh beraden over het vraagstuk der standen. In openhartige en diepgaande besprekingen hebben zij getracht de veelzijdige en vaak zeer uit eenlopende opvattingen over stand tot eenheid te brengen. De besprekingen werden geopend door de leider van de cursus, de heer Jan Beerend'S, d'ie er vooral op wees, dat velen geneigd zijn de stand als een gesloten en begrensde groep in de maatschappij te be schouwen. Met een zeker conservatisme trachten zij dan ook de mensen binnen de door hen getrokken grenzen te wringen en vast te houden. Dit was het vraagstuk, diat aan de deelnemers ter bespreking werd voorgelegd. Het inleidend gesprek werd gevolgd door een forum, waarin pater dr Ponsioen de 85 verzamelde jongeren als vTagen voorlegde wat eigenlijk het wezenlijk ken merk is van de stand, de graad van wel stand en daarmede verbonden zekere privileges, ofwe'l d'e culturele en econo mische functie van een zekere groep personen. Het bleek, dat de begrippen omtrent stand onderling zeer onder de deelnemen de groepen verschilden; dat bijvoorbeeld de werkgevers er een heel andere gedachte over nahielden dan bijvoorbeeld de ar beiders. Invloed van de Nieuwe Wereld Uit de breedvoerige besprekingen heeft pater Ponsioen tenslotte veie aanrakings punten in de opvattingen weten te vin den. Hij moest toegeven, dat de invloed van de Nieuwe Wereld, waar men geen standen in onze zin kent, zioh op de Euro pese denkbeelden doet gelden. Zo worden de grenzen tussen groepen in onze heden daagse maatschappij veel meer getrokken door de prestaties, dan door de zuiver culturele invloed welke deze groepen uit oefenen. Een ander wezenlijk element in de ge zonde opvatting over standen is, zo be toogde pater Ponsioen, dat een bepaalde groep personen een geestelijke inhoud vertegenwoordigt, die ook in een eigen Naar het Westberlijnse blad „Telegraf" in zijn editie van Zondag meldt, moeten portretten van de Oostduitse president, Wilhelm Pieck, ingevolge een opdracht van de Oostduitse regering uit openbare gebouwen, de onderkomens van de volks- politie en scholen worden verwijderd. Zoals men weet is Pieck enige weken ge leden „voor medische behandeling" naar de Sovjet-Unie gegaan. Er deden reeds geruime tijd geruchten de ronde, dat hij in ongenade zou zijn gevallen- wij vaak een grote fout door steeds te spreken over standcnverschillen, zonder op het eerste en voornaamste te letten, de inhoud. Hieruit volgt dan weer, dat de stand nooit als een gesloten en begrensde eenheid mag worden beschouwd, maar dat hij in de christelijke opvatting een open karakter moet dragen, die zijn in vloed naar buiten uitoefent en openstaat om anderen op te nemen. De deelneming aan deze bijeenkomst, die een vervolg was van het reeds vorig jaar genomen initiatief, was zo groot, dat vele aanmeldingen afgewezen moesten worden. De radiohandelaar W. J. Weltevreden schonk Zaterdag een bijzonder waarde vol voorwerp aan tiet nieuwe Water snoodmuseum te Zierikzee; de primitie ve apparatuur van de Noodzender Zie rikzee, waarmee op Februari om 9 u. 35 v.m. het eerste contact met de bui tenwereld uit Zierikzee verkregen werd. De foto toont de heer Weltevre den (r.) die de zender, waarvoor o.a. een wijnfles als spoel werd gebruikt, overhandigt aan conservator P. van Beveren (links). De noodzender werd in de tijd van zes uur door de monteur A. P. Hossfeld gebouwd. Het eerste contact werd verkregen met de radio amateur M. P. Koster in Bergen op Zoom. Onder de roepletters PAO/ZRK heeft de zender belangrijke diensten verricht, o.a. voor P.T.T. Hij is zelfs in Italië gehoord. OF Pater Belt op een van zijn bedel tochten ooit de voordeur werd uit gegooid, kon mr W. baron Michiels van Kessenich, Maastrichts burgemees ter, in de geestige speech, die hij Zater dagmiddag bij gelegenheid van de offi ciële opening van het nieuwe Maas trichtse woonwagenkamp hield, niet met zekerheid zeggen, doch hij vermoedde dat dit wel eens het geval geweest zal zijn. „Maar dan kwam hij beslist binnen de vier en twintig uur weer glimlachend door de achterdeur binnen", verklaarde hij, „want zün goede en gezonde glim lach betekent voor hem zoveel als een miraculeuse toverstaf Het was een gloriedag voor pater Belt. Niet alleen de Maastrichtse burgemees ter prees zijn verdienstelijk werk, ook de bisschop roemde de opoffering* waar mede deze sociaal voelende priester-reli gieus zich aan dit liefdewerk geeft en pater L. Jansen, provinciaal van de priesster van het H. Hart, noemde zijn onderdaan een waardige zoon van pater Dehon, de stichter der Congregatie, die zich steeds het lot der minder bedeelden had aangetrokken. De tijd, waarover Z.H. Exc. mgr dr J. H. G. Lemmens deze middag kon beschik ken. was krap. De bisschop arriveerde omstreeks vier uur aan het kamp en moest om half vijf al weer weg teneinde om zes uur in Blerick te zijn, waar het Genadebeeld van de Sterre der Zee werd ingehaald Na de zegening der kruisen wijdde mgr de gebouwen in. Onder de gasten, die in overwacht grote getale de lange weg naar het af gelegen kamp hadden afgelegd, bevon den zich mgr J. Ingendael, deken van de stad, kabinets-secretaris Huynen als ver tegenwoordiger van het Provinciaal Be stuur, het landelijk bestuur van het R.K. Woonwagenwerk, de pastoors van Heer en Heugem en vele anderen. De Meers- sener Nachtegalen luisterden de plech tigheid met meerstemmige liederen op. Godsdienstig leven TIJDENS de receptie verklaarde pater Belt, dat de tijd, waarin de ouders hun kroost in dezer voege meenden te moeten waarschuwen „Past op voor de woonwagenbewoners, want die nemen stoute kindertjes mee" definitief voorbij was. Het godsdienstig leven mag in het Maastrichtse kamp buitengewoon goed worden genoemd, wat wel bewezen wordt door het feit, dat dit jaar 90 van de bewoners hun Pasen gehouden heeft. Met twee volle bussen is men kortgeleden naar Ma ria's Genadeoord te Banneux gepel grimeerd. Gedurende de Mei- en Oc- tobermaand wordt het Lof trouw be zocht. „In dit sociaal centrum kunnen de mensen rustig en netjes leven", zei de aalmoezenier. Er werden nog vele behartigenswaar dige woorden gesproken. Door de heer H. G. Simons b.v., die er als afgevaardig- digde van de minister van maatschappe lijk werk op wees. dat het kind in dit gunstig milieu tot een godsdienstige, sociale en culturele persoonlijkheid kan uitgroeien. Mr W Francissen, landelijk voorzitter van het R.K. Woonwagenwerk, had als eerste burger van de gemeente St. Mischiels-Gestel het burgemeestserscon- gres meegemaakt, dat enige weken ge-1 gaan. leden in de Limburgse hoofdstad gehou den werd. „Maastricht verstaat de kunst om bur gemeesters stijlvol te ontvangen, maar weet tevens de armen goed te verzor gen" verklaarde hij. Hij hoopte, dat alle burgervaders van ons land uit deze les de nodige lering zouden trekken. Bisschoppelijk bezoek in Breda's kamp (Van onze correspondent) NIET alleen voor de bewoners van het Bredase woonwegenkamp, maar ook voor de paters Capucijnen, die de geestelijke leiding in handen hebben, is het Zendag een belangrijke dag geweest. Voor de eerste maal n.l. kreeg het kamp bisschoppelijk bezoek en wel van Z, H. Exc. mgr Jos Baeten, die aan twee en veertig personen het H, Vormsel kwam toedienen. De kampbewoners hebben er een ware feestdag van gemaakt en dat men met dit hoge bezoek zeer was vereerd bleek o.m. uit de fraaie versieringen, die overal waren aangebracht. De plechtigheid werd bijgewoond door het voltallige bestuur van het Bredase woonwagenwerk Tegen half negen arriveerde mgr Bae ten. waarna pater Ananias in de kapel een H. Mis opdroeg. In het ontspannings lokaal weTd de bisschop na de plechtig heden die werden opgeluisterd door het koor van de Christus-Koningkerk, een ontvangst bereid, waarbij pater Ananias namens de kampbewoners de gevoelens van dankbaarheid vertolkte. Mgr. Bae ten maakte tot slot een rondgang over het terrein, waarbij de bisschop zich op ongedwongen wijze met verscheidene kampbewoners onderhield. Ook het in terieur van een wagen nam mgr in ogen schouw en heel bijzonder onderhield hij zich nog met het gezin Van Haperen, waarvan de zevenjarige Theo gisteren tevens zijn eerste communie mocht doen. Pater Ananias heeft mgr ook uitvoerig gesproken over de uitbreiding, die het kamp binnen afzienbare tijd zal onder- Op 26 Juni zal te Utrecht in Hotel „Es planade" het Eerste Emigratie Congres der Katholieke Centrale Emigratie Stichting worden gehouden. Tijdens het congres zal in het bijzonder aandacht worden besteed aan nationale factoren, die leiden tot de noodzaak der emigratie, te weten de groei der Nederlandse bevolking, alsmede de reële en schijnbare werkloosheid. Het resultaat van het geheel dezer fac toren zal vergeleken worden met het ver loop der emigratie in de verstreken ja ren om, met behulp daarvan, het toe komstig emigratiebeleid der Katholieke Centrale Emigratie Stichting te bepalen. Prof. G. Zeegers, prof. dr A. Oldendorff en drs W. Kusters werden bereid gevon den een prae-advies op te stellen, hetwelk als leidraad zal dienen voor de bespre kingen op het congres. Nadat enige weken geleden de te velde staande vroege aardappelen en bonen reeds ernstige nachtvorstschade hadden geleden, heeft het ongunstige weer in het afgelopen weekeinde de tuinders opnieuw een zware toegebracht. Het is namelijk gebleken, dat de pas ontkiemde nlanten op hondenden augurkenvelden in Venlo en omgeving bijna volledig bevroren zijn. Een moeilijke factor is bovendien, dat augurkenzaad op het ogenblik schaars en zeer duur is. Men spreekt van prijzen van f 100,tot f 200,per kg. Ten gevolge hiervan verwacht men een kleinere her- aanplant van augurken. De oogst is bo vendien met tenminste veertien dagen vertraagd. Venlo en omgeving vormen het grootste centrum van Nederland voor de augur kenteelt. Toen de tuinders Zaterdagmor gen hun land betraden vonden zij het ijs tussen de kropsla. Reisbureau stortte 400 gulden De Duitse autobus, die Vrjjdag jl. in beslag genomen werd maar Zaterdag morgen verdween, is dezelfde dag in Rot terdam opnieuw in beslag genomen. Via het Duitse consulaat is daarop Zaterdag middag door het reisbureau onder protest het bedrag betaald, waarop de hotelhou der recht meent t' hebben (400 gulden). Het bedrag is in bewaring gegeven bjj een advocaat in Den Haag, totdat is uit gemaakt of de hotelhouder werkeljik recht op het geld heeft. De bus mag nu zijn weg vervolgen. De chauffeur had het reisgezelschap Zaterdagmorgen met de bus naar Rotter dam gebracht, waar het musum Boymans werd bezichtigd. Inmiddels was bij de Rotterdamse politie het verzoek ontvan gen naar de bus uit te kijken en het was voor de radiosurveillancebrigade niet zo heel moeilijk het voertuig voor het mu seum te vinden. De bus werd naar het Rotterdamse hoofdbureau van politie ge bracht, waar de vreemdelingendienst zich met de zaak ging bemoeien. Daarna werd het gezelschap bij het museum weer op gepikt en onder geleide keerde de bus naar Den Haag terug. De passagiers wer den naar hun hotel gebracht en bus en chauffeur gingen naar de Haagse politie, die toen verder de zaak in handen nam. De wereld mag er zich dan al over ver heugd hebben, dat het de Nieuw- Zeelander Hillary en de Sjerpa-gids Tensing, bijgenaamd „De Tijger", gelukt is de top van de Mount Everest te be reiken, bij de volksstam der Sjerpa's is het nieuws van dit succes met ge mengde gevoelens ontvangen. In de loop der laatste dertig jaren hebben de Sjer pa's namelijk goede betaling, voedsel en kleding ontvangen voor hun diensten als gidsen bij de elf expedities, die ach tereenvolgens van Namsche Bazaar, aan de voet van de Mount Everest uit, po gingen hebben ondernomen om de hoog ste berg ter wereld te overwinnen. En thans vrezen de Serpa's dat er aan deze hoog-conjunctuur een einde is gekomen. Bovendien, zijn zij er niet zo gerust op, dat de geesten van de berg, die naar hun geloof de top van de „Godin- Moeder van de sneeuw" bewaren, zich niet voor het schenden van hun souve- reine gebied zullen wreken door onheil over de mensen daarbeneden te brengen. Na de devaluatie in Tsjecho- slowakije Volgens berichten, die langs diploma tieke weg te Wenen zjjn ontvangen, heelt de devaluatie in Tsjechoslowakjje een gevoelige terugslag gehad in de andere volksdemocratieën. Er is daar een ware koopwoede ontstaan. Zowel uit Boedapest als uit Warschau en Boekarest wordt ge meld, dat de bevolking uit vrees voor soortgelijke maatregelen ais in Tsjecho- slowaktje haastig haar geld van banken en spaarbanken heeft gehaald. Overal proberen de mensen nu zo veel mogelijk geld in goederen met constante waarde om te zetten. Het grootst is de vraag naar levensmiddelen, vooral conserven, als mede textiel en schoenen. Z. H. de Paus heeft, zoals w(j in een deel onzer editie van Zaterdag reeds kon den melden, naar aanleiding van het acht ste eeuwfeest van het heilig afsterven van St. Bernardus van Clairvaux Zaterdag een nieuwe encycliek uitgevaardigd, welke begint met de woorden: „Doctor melli- fluus" (de honingvloeiende leraar). In deze encycliek geeft de H. Vader een meester lijke karaktertekening van de persoon van Bernardus en van diens betekenis, zowel voor zijn eigen tijd als voor de onze. De Paus wees er op, dat „de grote persoon lijke heiligheid van Bernardus hem van overwegende invloed deed zijn voor ge heel Europa". In het vervolg van Zijn rede toonde de H. Vader aan, dat de leer van St. Ber nardus over de volmaakte liefde tot God, die de menselijke werkzaamheden op alle terreinen van het leven moet bezielen, de reden en bron is geweest voor de ver bazingwekkende arbeid, die deze heilige mysticus in zijn leven heeft kunnen ver richten. Bernardus heeft ook altijd een wonder lijk tedere devotie tot de H. Maagd gepre dikt, bevorderd en in practijk gebracht. De Paus spoort alle christenen aan over eenkomstig hun staat, stand en roeping St. Bernardus na te volgen, omdat de ge varen, die heden ten dage Kerk en maat schappij bedreigen, niet geringer zijn dan in de twaalfde eeuw. De moderne wereld kent juist zovele kwalen en noden, omdat velen hun God en Schepper niet zo be minnen zoals zij dit zouden moeten doen. „Het beeld van de huidige samen leving toont aan, dat haat, vijandschap en tweedracht veld winnen instede van liefde, volmaaktheid en vrede, zodat in geesten en harten van de mensen angst en vrees en bezorgdheid binnen drin gen", aldus de H. Vader. „Als het licht van het Evangelie begint te verduiste ren in de geest van velen en door an deren zelfs in het geheel niet wordt er kend, worden daarmede de grondslagen van de burgerlijke en huiselijke samen leving ondermijnd". Daarom eidigt de H. Vader de encycliek met het uitspre ken van de wens, dat de achtste eeuw feestviering van de dood van de Doctor mellifluus mag leiden tot overvloedige en rijke vruchten vo»y ia mensheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1