Algehele wijziging van Oost-Duitsland Vrij maken van de weg voor de politieke eenheid koers m Met de „Atoom" naar New-York Minister wil BOUW van NOODVERBLIJVEN beperken Zuster Norel regeringsarts Gezondheidswerk kost schatten Verpleegster moet beginnen met te luisteren Vacuum in ontwikkeling P.B.O. Kremlin koerst weer nieuwe koers. Nog al fouten gemaakt V V Onderwij szondag in Bisdom Haarlem De Wervelstormen in de V.S. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i Donderdag 11 Juni 1953 WEERBERICHT V.. V. KOSSEM'S De communistische partij in Oost-Duitsland heeft oensdag een reeks nieuwe economische maatregelen aangekondigd om een aantal „ernstige vergissingen, gemaakt in het verleden, te herstellen". Onder meer beveelt de partij de regering aan over te gaan tot het verlenen van crediet op grote schaal, aan particuliere handelaren. Bovendien *al een einde moeten worden gemaakt aan de „methoden van dwang hij het innen van de belastingen". Volgens de verklaring waren vergissingen begaan bij het innen van de belastingen, het overnemen van boerderijen, zekere maatregelen op het gebied van de landbouw en het invoeren van een distributie stelsel waarbij zekere groepen van de bevolking van hun bonkaarten werden beroofd. Zoals men weet, is laatstgenoemde maatregel slechts heel kort van kracht geweest omdat hij een massavlucht naar het Westen tot gevolg had. „Socialistische opbouw gestaakt Russische kruiser in Engeland Ulbricht afgezet? .Super Connies voor de K.L.M. Twee belangrijke zaken bij S.E.R. APPèL OP DE OUDERS De wederopbouw van het watersnoodgebied Er komen er niet meer dan 250; kosten 1,4 millioen gulden Niet ontkend kan worden, dat op verscheidene plaatsen in het ramp gebied de bebouwingstoestand, zowel stedebouwkundig als uit een oogpunt van volkshuisvesting, veel te wensen over liet. Op plaatsen waar slechte bebouwing door de watersnood is verdwenen4bf zwaar is gehavend, zou het niet verantwoord zijn in de oude trant te herbouwen en zullen gemeente en rijk moeten samenwerken om betere toestanden te scheppen. Men zal er daarbij ook niet tegen op moeten zien een onbeschadigde opstal te amoveren, indien dit voor het verkrijgen van een stedebouwkundig ver antwoorde situatie noodzakelijk is, aldus de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer. 700 „buitenlandse houten woningen Geen lager huurpeil Bekeerlinge en studievriendin van H.M. de Koningin Drieduizend kilometer BESTUURD YAN DE GROND AF Kwalen vinden vaak meer oorzaak in geestelijke dan in het lichamelijke het te Vierhonderdduizend micldenstandsbedrijven worden geregistreerd Worcester: ongeveer honderd doden Kinderbijslag kleine zelfstandigen Tweede Kamer aanvaardt verlenging van noodwet met een jaar Verkeersplicht Analyst NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Hier en daar enkele buien, mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen hogere tempe raturen. Vrijdag 12 Juni: Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 4.31, onder 22.18. Wederom worden Russische Wat WllPetersen? ymt~ ai.ctprwmnrnp.n is Konen- I. 1.40 «n f. 1.- vergissingen hersteld Een van de doelen van de door de com munistische partij aan de regering aanbe volen economische maatregelen, is, vol gens het Oostduitse persbureau A. D. N. het bijdragen'tot het uitbreiden van de handel met West-Duitsland en het ope nen van de weg tot politieke eenheid. De boeren, die naar het Westen zijn uit geweken, moeten volgens de partij hun boerderijen terugkrijgen als zij naar Oost- Duitsland terugkeren. Waar dit niet mo gelijk zou zijn, dienen zij volledige scha deloosstelling te ontvangen. De partij wenst trouwens, dat allen, die naar het Westen zijn uitgeweken, naar Oost-Duitsland terugkeren. Zij zouden daar geen nadeel mogen ondervinden van hun vlucht. Zij zouden de volledige bur gerrechten krijgen. Verder heeft het politieke bureau van de partij de regering verzocht de gehele kwestie van de passen tussen de zones in puitsland te herzien. Tenslptte wordt am nestie aanbevolen voor alle gevangenen, die een gevangenisstraf van korter dan drie jaar uitzitten en die veroordeeld zijn wegens misdaden jegens de eigendommen van de staat. De spoorwegtarieven voor arbeiders zouden met vijftig procent moe ten worden verlaagd. WesteHjke waarnemers in West-Eerlijn was het al opgevallen, dat de „socialisti sche opbouw", die sedert de zomer van 1952 het wachtwoord en richtsnoer voor de binnenlandse politiek en de economi sche ontwikkeling in Oost-Duitsland was, klaarblijkelijk was gestaakt. De zegslieden wezen er op, dat geduren de de laatste weken aan ten minste zes belangrijke binnenlandse politieke acties een einde is gemaakt. Het politieke bureau van de Oost duitse communistische partij, de S.E.D., moest plotseling alle voorbereidingen voor de oprichting van een militaire organisatie staken De oproep voor militaire eenheden van de volkspolitie werd belangrijk be perkt; 3). Er werd een einde gemaakt aan de aanleg van verdedigingswerken in Oost- Duitsland; ^)- De collectivering van de landbouw door de vorming van productiegenoot schappen wordt niet verder voortgezet; 5)- De uitgifte van nieuwe identiteits kaarten, die deze zomer zou plaats vin den, is uitgesteld. De groepen personen, die uitgesloten waren van de distributie van levensmiddelen, zijn weer in het bezit van hun kaarten gesteld; 6)- Er blijkt gisteren een accoord tus sen de Oostduitse regering en de Evan gelische Kerk te zijn gesloten. Hieromtrent meldde A.D.N. het volgen de E* is- aldus dit Oostduitse persbureau, tussen het hoofd van de Evangelische te" (een protestantse jeugdvereniging) kan haar werk voortzetten. De Evangelische Kerk heeft harerzijds beloofd, aldus A.D.N., zich te onthouden van „critiek, welke strijdig is met de grondwet. Zij zal zich niet bemoeien met het economische en politieke leven van het land". Het grootste deel van de eigendommen van de Evangelische Kerk wordt terugge geven. De om politieke redenen ontslagen studenten zullen weer tot de universitei ten worden toegelaten. De staatssubsidies aan de Evangelische Kerk zullen volgens de overeengekomen regels worden be taald. De Oostduitse regering heeft intussen 40.000 mark beschikbaar gesteld voor her stelwerkzaamheden aan een door bom men beschadigde veertiende eeuwse kerk te Erfurt in Thuringen. In geallieerde kringen noemde men de overeenkomst „het eerste teken, dat de Oostduitse leiders de problemen van de koude oorlog anders gaan aanpakken". Belangrijk acht men de volgende zin snede in het officiële Oostduitse verslag van de vergadering: „Het feit, dat de her eniging van ons vaderland en een vre desverdrag dringend noodzakelijk zijn, eist dat alle hinderpalen uit de weg wor den geruimd". De Russische kruiser „Swerdlof", die aan de Maandag te houden vlootparade ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth zal deelnemen, is Woensdag te Spithead aan de zuidkust van Engeland aangekomen. Gelijktijdig met de berichten omtrent 'n ingrijpende koersverandering in Oost- Duitsland, zijn in Berlijn geruchten de ronde gaan doen, dat Waiter Ulbricht is ontheven van zijn functies als secretaris generaal van de Oostduitse socialistische eenheidspartij. (Van onze Amsterdamse redactie) In de loop van de volgende week ver wacht men op Schiphol de eerste van een serie van dertien Super-Constellations, die door de KLM bij de Lockheedfabrieken in Californië zijn besteld. De overige toe stellen zullen ongeveer met tussenpozen van twee a drie weken in Amsterdam arriveren. De „Super-Connies" zijn iets sneller en iets groter dan de normale Constellations en kosten iets meer dan zes millioen gul den. Zij hebben een maximum snelheid van 592 kilometer per uur en een kruis snelheid van 544 kilometer per uur, terwijl zij 1800 liter benzine in hetzelfde tijds bestek verbruiken. Zij kunnen in 9 uren van Prestwick in Schotland naar Gandar op New Foundland vliegen en omgekeerd in 6 uur, omdat men dan de wind mee heeft. Van Amsterdam naar New York vliegen de Super Connies in 14 uur en drie kwartier en terug in 121% uur. Op het ogenblik verblijven er bij de Lockheedfabrieken enkele technici van de KLM en verscheidene piloten, die de toe stellen naar Nederland zullen vliegen. De namen, die de „Super-Connies" zul len krijgen zijn „Atoom", „Proton", „Nega- ton", „Posidon", „Ion", enz., namen dus ontleend aan de kernphysica. Bij de Sociaal-Economisch Raad zijn, behalve een aantal kleinere zaken, op het ogenblik twee belangrijke zaken in behandeling, waarover de raad advies zal moeten uitbrengen. De eerste betreft de ouderdomsvoorziening. Hierover zijn onder leiding van de heer Vos de eigen lijke beraadslagingen pas begonnen, op grond van het beschikbare basis mate riaal. De behandeling zal nog geruime tijd in beslag nemen, maar wel is op spoed aangedrongen. De tweede zaak •heeft betrekking op de kinderbijslag kleine zelfstandigen. De commissie on der leiding van prof. Verrijn Stuart, is hiermee al ver gevorderd. Waarschijnlijk komt het ontwerp-advies in September klaar. Gisterenmorgen is Kopen hagen in rep en roer ge bracht door een 2If-jarige bewoner van het tehuis voor behoeftig en aldaar, die om 8 uur op een Jf5 meter hoge schoorsteen is geklommen, waar hij zich van zijn kleren heeft ontdaan. Palle Peter sen ging toen in de stro mende regen rustig op de hoge smalle schoorsteen zitten en niemand kon er achter komen wat hij in de zin had. Duizenden verza melden zich aan de voet van de schoorsteen en werden van afgrijzen vervuld, toen zij Jf5 meter boven zich een klein stipje zagen, dat Petersen moest zijn Hij dreigde naar beneden te springen, wanneer de nieuwsgierigen niet werden verwijderd. Inderhaast uit gerukte politie- en brand weercolonnes trachtten de straat schoon te houden, hetgeen echter een onbegon nen werk was. De persfoto grafen en verslaggevers hebben echter aan Peter sen's wens gehoor gegeven en zijn weggegaan. Zieken auto's werden voor een eventueel ongeluk gereedqe- houden. Hiernaast Een brandweerman klimt vaar de ton van de schoorsteen om Petersen te bewegen mee naar beneden te gaan. Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft voor dit diocees een Onderwijs-Zondag ingesteld. Deze Zondag zal elk jaar terugkeren en voor de eerste maal vallen op 14 Juni. Het is de be doeling, dat op deze dag de predikatie zal zijn gewijd aan het katholieke onderwijs en met name aan de te dien aanzien be staande verplichtingen van de ouders. In aansluiting hierop vernemen wij, dat onlangs een Centraal Propaganda Comité voor het katholieke onderwijs is gevormd, waarin zijn vertegenwoordigd de Neder landse R.K. Schoolraad, het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, het K.O.V. en de Bond voor het Gezin. Dit comité stimuleert de oprichting van plaatselijke comité's en de daarvoor in aanmerking komende plaatsen, die de propaganda van de katholieke school ter plaatse zullen voeren. Dit jaar is een aanvang gemaakt met de oprichting van zulke plaatselijke comité's in Amster dam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en Zaandam. In deze comité's zullen o.a. zitting hebben vertegenwoor digers van de plaatselijke Katholieke Schoolraad, van de Katholieke Onder wijzersbond, van de Bond voor het Gezin en van de Katholieke prupagandaveren;- ging. 7? Dikwijls ontbreekt de plaatsruimte voor het opstellen van noodverblijven. Zij zul len bovendien goed bereikbaar moeten zijn en van aanvoer van water en licht moeten worden voorzien. Daarenboven moet er rekening mee worden gehouden, dat - naast de in het voorlopige verslag bepleite nood verblijven voor dat deel van de bevolking, dat door een sanering niet op korte termijn in een herstelbaar pand terug zou kunnen keren of een nog bewoond pand om die reden zou moeten verlaten er noodver blijven nodig zullen zijn voor degenen, die hun woning verloren zagen gaan en wie men toestemming tot terugkeer geeft. Aan 't stichten van noodverblijven voor laatst bedoelde categorie personen zal niet zjjn te ontkomen met het oog op de ar beidskrachten uit de bevolking, die men voor het economisch herstel van het ramp gebied nodig heeft. Zou men echter vol ledig toegeven aan de aandrang, die er bestaat om terug te keren, dan zou het aantal noodverblijven een paar duizend moeten bedragen. Dit gaat de minister veel te ver. Zijns inziens zal men zich in deze sterk moeten beperken. Medegedeeld zij, dat de bouw van 250 noodverblijven opge dragen is. De kosten van deze verblijven met bijbehorende werken zijn op 1.4 mil lioen gulden begroot. De terugkeer van de bevolking zal mede bevorderd kunnen worden door het opstel len van houten woningen, welke door het buitenland zijn geschonken en die in de loop van het jaar'zullen aankomen.Haar aantal bedraagt ruim 700. Het ligt in het voornemen van de mi nister het verlenen van een tegemoetko- Vier gratiën, keurig in witte japonnetjes, dansen hier op het grasveld voor het Imperial Institute, in South Kensington (Londen), een Zuid-Afrikaanse volks- Kerk i» Duitsland, bisschop Otto Dibe- j dans, die in volle aandacht wordt ge- O"--" - volgd door een groep jongens en meisjes dan Engelse lagere scholen. De danse resjes maken deel uit van de Zuid-Afri kaanse volksdansgroep, die ook in ons land voorstellingen heeft gegeven, en o.a. door H.M. de Koningin werd ontvangen. Thans zijn zij al enige tijd in Engeland, waar zij met veel succes „coronation"- voorstellingen geven. lius, cn de Dostdultse premier, Grote- wohl, overeenstemming bereikt over een program van negen punten ter beëindi ging van 't conflict tussen (Evangelische) Kerk en staat. Oost-Duitsland heeft, nog steeds volgens A.D.N., beloofd de gearres teerde Evangelische predikanten in vrij heid te stellen. Het godsdienstonderwijs kan worden hervat en de „Jonge Gemeen- De gouverneur van Frans West-Afrika heeft een Nederlandse religieuze, Zr dr Anne Elisabeth Norel van de Witte Zus ters van Afrika, definitief benoemd tot cbirurge aan het veldhospitaal te Bobo- Hioualasso. Dit is de eerste keer, dat in dit missiegebied van regeringswege een rclig'euze arts wordt aangesteld. Zr Anne Elisabeth Norel geniet in Nederland vrij grote bekendheid. Zij werd ;n 1909 geboren in een volkomen pro testant mi'lieu. Na haar middelbare studies ging zU naa'r de D^'dse Universiteit, waar zij haar artsenddploma behaalde. Geduren de deze jaren was zij intiem bevriend met Koningin Juliana, die in deze tijd ook in Leiden studeerde. Zr. Anne Norel specia- I se^rde rich in de chirurgie en de gynae cologie. ZÜ bekeerde zich in 1934 tot het Katholicisme en trad in 1938 in de Con- gragat;'e (jgj. Witte Zusters van Afrika. Haar oversten aarzelden niet haar bij het u! tb-reken van de tweede wereldoorlog toe te staan haar noviciaat te onderbreken om bij het Rode Kruis dienst te nemen. Toen Zr Anne Elisabeth in 1952 met vacantie in Nederland was, bracht zij o.a. een bezoek aan Soestdijk, waar Koningin Juliana haar oude studievriendin met open armen ontving. Tijdens haar verblijf in West-Afrika heeft Zr Anne Elisabeth ondanks haar drukke werkzaamheden toch nog tijd gezien een studie te schrijven over het kindertal bij de Afrikaanse vrouw. Zij is thans bezig met een medische aanvul ling op het beroemde boek van de andere Witte Zuster, Marie Adré van het H. Hart: „De Zwarte Vrouw" en „De mense lijke levensvoorwaarde in Donker Afrika De Amerikaanse luchtmacht is van plan binnenkort proeven te nemen met be stuurbare projectielen. Deze zullen star ten op een proefterrein aan de oostkust van Florida en dan een vlucht van 3000 kilometer boven het Caraibische gebied maken, om tenslotte op een onlangs inge richt landingsterrein aan de kust van - lorida te landen. (Van onze Utrechtse redacteur) De herdenking van een lustrum is voor de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis" steeds een aanleiding tot het hou den van een appèl te Utrecht, waarbij dc honderden werkers en werksters bijeen komen om zich op hun werk te bezinnen en na te gaan, in hoeverre de toegepaste systemen van gezondheidszorg aan actuele behoeften beantwoorden- Vandaar de afzonderlijke werkvergade ringen van provinciale en plaatselijke be sturen en van het verplegend personeel, zodat het organisatorische werk en de praktijk van iedere dag ten aanzien van de directe gezondheidszorg vrij in eigen kring en met de nodige deskundigheid besproken kunnen worden. Deze werk wijze werd ook thans gevolgd, nu het dertigjarig bestaan herdacht wordt. Gis termiddag begon dan in „Tivoli" het con gres met deze sectie-vergaderingen, de eerste categorie werkers onder leiding van de heer R. Schlatmann uit Haarlem en dc verpleegsters onder leiding van zus ter I. Kegelaer. Voor de besturen heeft eerst dr W. Weebers uit Nijmegen een voordracht ge houden over: „De plaatselijke kruisvereni gingen en het moderne praeventief- hygiënische werk". Zonder van de mens een Hollerith-mens te willen maken, moe ten cijfers verzameld worden, om rijk, provincies en gemeenten duidelijk te ma ken, aldus dr Weebers, dat het gezond heidswerk het hele volk ten goede komt. Deze cijfers moeten voorts aantonen, dat er veel geld nodig is. Mr J- de Vreeze, de algemeen secretaris van de Wit-Gele Kruis-federatie, zette uiteen, hoe noodzakelijk het is, dat het Wit-Gele Kruis met zijn 600 plaatselijke verenigingen, zijn 10 provinciale bonden, zijn federatie en daarmee verbonden insti tuten, tezamen omvattende meer dan een half millioen aangesloten gezinnen, over een behoorlijke uitrusting beschikt. Spr drong aan op contact van de plaat selijke verenigingen met vakbeweging en industrie, vrouwen- en jeugdbeweging en het onderwijs en stelde de betekenis van het wijkgebouw in het licht. Tot slot pleitte de heer De Vreeze voor een omschakeling van het subsidie-beleid, dat meer dan tot nu toe zeker zal moeten stellen, dat noodzakelijke werkzaamheden in het publiek belang ook uitgevoerd kun nen worden, voor zover particuliere mid delen tekort schieten. In de vergadering van meer dan 500 verpleegsters, religieuzen en leken, ge waagde zuster Kegelaer in haar openings rede van de moeilijke tijden, die de ka tholieke gezondheidszorg doormaakt, waardoor het nodig is, dat men zich door onderling overleg versterkt. Pater drs L. Lion M.S.C. hield een in struerende rede over de geestelijke ach- tergrond van het moderne maatschappe lijke werk en zijn betekenis voor de ge zondheidszorg. Achtereenvolgens besprak hij de menselijke hulpverlening en het persoonlijk aandeel van de wijkverpleeg ster. Onder de tendenzen in deze ontwikke ling doen zich twee schijnbaar polaire tegenstellingen voor, n l. die tot specia lisatie tegenover de totalitaire ziens wijze. Specialisatie, hoewel noodzakelijk, heeft schaduwzijden, o.a. de overschat ting van het eigen vakperspectief, met het gevaar van verschrompeling van de eigen ontvankelijkheid voor dieper men selijk contact. De Amerikaanse nationale vereniging voor gezondheidszorg is tot bevinding gekomen, dat 60 pet van de patiënten, die bij de huisartsen komen, hulp inroepen op grond van persoonlijke moeilijkheden. Mensen met maagklach ten hebben dikwijls nog heel andere moeilijkheden. Vervolgens werden korte voordrachten gehouden over de taak van de wijkver pleegster in onze dagen door zuster J. Bors, Maastricht; zuster E. Kampschoër, directrice van het Kath- Bureau voor op leiding van kraamverzorgsters In Zuid- Holland en zuster M. Goossens, uit Beek en Donk. In deze voordrachten kwam duidelijk tot uitdrukking, evenals dat in de toespraak van pater Lion het geval was geweest, het grote belang, dat gehecht moet wor den aan het individuele gesprek tussen verpleegster en patiënte, een gesprek, dat begint met te luisteren en dat benaderen en accepteren wordt. De deelnemers(sters) aan het congres verenigden zich gisteravond in de schouwburg, waar de Utrechtse Opera „Die Entführung aus dem Serail" op voerde. van woningen, die ter vervanging van krotten worden gebouwd, volgens een voor het gehele land geldende regeling te doen geschieden. Een zodanige regeling, waar omtrent reeds adviezen zijn ontvangen van de voorlopige raad der voor de Volkshuis vesting en van de commissie Krotoprui ming en Sanering, verkeert in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Het zal duidelijk zijn, dat de toepassing van deze regeling er niet toe zal kunnen lei den, dat het algemeen geldende huurpeil in het rampgebied lager dan elders zal komen te liggen. Voor de regeling omtrent tegemoetko ming in de ongedekte kosten van sanerin gen waarvan verondersteld wordt, dat zij deel uitmaken van wederopbouwplan- nen verwijst de minister in de eerste plaats naar het wetsontwerp financiering stormvloedschade publiekrechtelijke licha men. Voor zover de kosten der sanering te beschouwen zijn als rechtstreeks gevolg van de aangerichte stormvloedschade, zal ingevolge bedoeld wetsontwerp artikel 10 van deze wet van toepassing zijn. Omtrent een regeling betreffende 't toekennen van een tegemoetkoming in de ongedekte kos ten van sanering ter verbetering van slechte woontoestanden welke regeling niet alleen voor het rampgebied van be- lan gzijn beraadt de commissie zich. De kosten van andere saneringen, die b.v. verbetering van verkeerstoestanden of stedebouwkundige verfraaiing ten doel hebben, zullen de gemeenten volgens de bestaande wetgeving geheel zelf moeten dragen. In zijn vergadering van 3 Juli zal de Sociaal Economitche Raad de adviezen behandelen tot instelling van een pro- duchtschap voor bier, een bedrijfschap voor de steenkolen-mijnindustrie, een bedrijfsschap voor het schoenherstellers, het maatschoenmakers- en het orthopae- disch schoenmakersbedrijf en een be drijfschap voor het slagersbedrijf. Na 3 Juli treedt er in de voorbereiding van de product- en bedrijfschappen door de Sociaal-Economische Raad een zekere periode van rust in. Tengevolge van de vacanties zal het namelijk October worden, alvorens de raad in vergadering bijeen komt, ter verdere behandeling van de adviezen tot instelling van product- en bedrijfschap pen, Dat betekent een verlenging van de organisatie Woltersom voor bepaalde groepen. Zodra de adviezen de S.E.R. verlaten, zijn er zeker nog ongeveer I maanden nodig op het departement, ter voorbereiding van de algemene maatre gelen van bestuur. De adviezen van 3 Juli komen wellicht nog juist ten departe- mente klaar, voor het vervallen van de organisatie-W oltersom Voor de andere groepen, waarvoor nog geen advies tot instelling van een pro duct- of bedrijfschap is uitgebracht, ont staat nu een vacuum. Men kan de orga- nisatie-Woltersom na 15 Februari 1954 de vervaldatum niet meer verlen gen. Dat betekent bijvoorbeeld, dat voor de grote middenstandssector het probleem weer gaat spelen. De werkgroep midden stand wil alles of niets. Zij vraagt van de Sociaal-Economische Raad een uit spraak ten aanzien van het in te stellen toporgaan, dat straks door de autonome lichamen de bedrijfschappen moet worden samengesteld. De S.E.R. staat op het standpunt, dat men eerst de hoofd bedrijfschappen voor ambacht en voor detailhandel zal moeten hebben. Over de inhoud van de bedrijfschappen is met de Sociaal-Economische Raad nog niet ge sproken. Ten aanzien van de „burgerlijke stand" van de middenstand kan worden opge merkt, dat er 400.000 bedrijven zijn, die worden geregistreerd. Daarvoor is ruim 100 man personeel ingeschakeld. Het aantal slachtoffers van de wervel storm, die Dinsdag het gebied rond Wor cester in de Amerikaanse staat Massachu setts teisterde, stijgt nog steeds. Uit de ruïnes van ongeveer 200 verwoeste huizen worden nog telkens lijken tevoorschijn gehaald. Volgens de jongste berichten kwamen zeker 100 mensen bii deze ramp om het leven en werden 800 personen gewond. Ruim 2.500 personen zijn dakloos gewor den. De schade wordt geraamd op 50 millioen dollar. Door de wervelstorm, die Worcester teisterde, is het aantal slachtoffers van dc recente wervelstormen in de Ver. Staten gestegen tot 423. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verlenging van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen goedgekeurd. De op 1 Juli 1951 in werking getreden noodwet was aanvankelijk bedoeld voor drie jaar Door aanvaarding van een amendement-Hooij werd de werkingsduur echter beperkt tot twee jaar; zij komt dus 1 Juli a.s. te vervallen. Daar een defini tieve regeling niet voor dit tijdstip gereed kan zijn, wordt voorgesteld de noodwet toch nog met een jaar te verlengen, dus tot 1 Juli 1954. PRINS BERNHARD HEEFT TER opening van de Verkeersweek in een radio-toespraak een beroep gedaan op fatsoen en sportiviteit van de weggebruikers en daarmede raakte de beschermheer van het Verbond voor Veilig Verkeer o.i. de kern van de zaal icant een „heer in het verkeer" is men niet, wanneer men de beleefdheid niet in acht neemt. Wij zouden ook hier zelfs durven zeggen, dat het grootste recht het grootste onrecht kan zijn. Immers de Prins wees hierop ook de zede lijke opvatting van de gedragingen op de weg dient voorrang te hebben boven het gebruik maken van zijn rechten. En waren het nu altijd nog maar rechten Wij willen de traditionele goeden niet te na komen, doch er zijn helaas nog te veel „piraten" op de wegdie niet schro men om met ondeugdelijke voertuigen zich op de weg te begeven met de daar aan voor derden verbonden gevaren en anderen, die de nodige voorzichtigheid bij het rijden niet in acht nemen. Wij denken b.v. aan de bestuurders, die, wanneer een voetganger wil oversteken, er nog „een schepje opgooien" om vooral eerst te kunnen passeren. Wij weten, dat by de fietsers en voet gangers ook vaak schuld schuilt, maar het mag toch niet zo zijn, dat elke fout van de fietser of voetganger met de dood betaald moet worden, zoals een magistraat bij de rechtbank te Amster dam het onlangs uitdrukte. De Verkeersweek staat dit jaar in het teken van de „voorrang". Laten fatsoen en „sportiviteit" steeds voorrang heb ben. Zulks is geen ..gunst", doch plicht! En niet alleen in de Verkeersweek I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1