Nieuws uit STAD en OMTREK Indrukwekkend solotoneel Helène Oosthoek „De Hemelse Twistappel" van Jac. Schreurs M.S.C. voor de K.K. van Historisch Museum te Rotterdam geopend Sa-Jsas.'ri.'st DAT MOET ZIEN' y O ver de am aargangen faOESfyddtAfo* Dertien personen moesten naar het ziekenhuis S.E.R. adviseert dividend-beperking nog met een jaar te verlengen UIT 75 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zilveren feest van „St. Augustinus" Autobus botste tegen tramwagen KV N STAGEN DA Onmiddellijke afschaffing psychologisch niet verantwoord Unieke aanwinst, waarin de geschiedenis der stad chronologisch wordt gevolgd ROTTERDAM DONDERDAG 11 JUNI 1953 PAGINA 2 VERKEER Twee jubilea KATHOLIEKE BOND VAN BEJAARDEN EN GEPENSIONNEERDEN GESLAAGD Voorzittershamer met inscriptie aangeboden BURGERLIJKE STAND De declamatie De muziek D.H.S. NAAR ROCKANJE JEUGDIGE SADISTEN GEGREPEN DRONKEN ZEELUI SCHIEDAM ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT Maquette van Rotterdam in Mei 1940 Reeds nu uitbreiding noodzakelijk HET SKELET AAN DE COOLSINGEL Plannen voor voltooiing binnenkort gereed NED. CARILLON IN V. S. NOG NIET KLAAR Reis van Ferd. Timmermans uitgesteld HELICOPTERVELD HOFDIJK ZELDZAME ROBBEN TE GAST IN BLIJ-DORP Verruiming uitkeringen aanbevolen BIGAMIST VEROORDEELD TOCHT VOOR OORLOGS GEWONDEN (Van onze muziekmedewerker De Katholieke Kring heeft met deze avond een greep gedaan, die wel heel gelukkig en verantwoord mag heten. Zonder enige twijfel is deze uit voering een hoogtepunt geweest van alles wat in Schiedam het afgelopen seizoen is gepresteerd. Wel mocht de voorzitter het in zijn slotwoord betreuren, dat niet veel meer Schiedammers dit „spel van schone minne" zijn gaan horen, dit zeer schone verhaal van Schiedam's heilige. De priester-dichter Jac. Scheurs is een groot poëticus, die met veel warmte en inzicht de diepste betekenis van Liduina's leven verwoordt en ons een klaar en dui delijk begrip geeft omtrent de moeilijke vraag naar de zin van het lijden in het aardse leven. Liduina's overgave aan het lijden wordt ons in het licht van de Goddelijke Voor zienigheid volkomen aanvaardbaar. Haar van ons werelds standpunt onbegrij pelijke liefde tot lichamelijke smart en ellende, komt zo vanzelfsprekend en een voudig voor, de opstandigheid van haar moeder tegen 's levens noden, wordt zo bekrompen en klein. Het is de grote ver dienste van dit spel, dat het de les van Liduina's offerbereidheid zo hel belicht. „De Hemelse Twistappel" is een gaaf stuk, dat nochtans een enkele zwakke zijde heeft, voornamelijk ontstaan uit de didactische begeerte, die de priester, her der en leraar, in hem kenmerkt. Wij mO' TTONDERD KINDEREN zijn gisteren £l door de verkeerspolitie geëxami neerd. Alsof er al niet genoeg ge ëxamineerd wordt in deze tijd, waarin volgens het bekende gezegde de ene helft van Nederland de andere aan de tand voelt, zal menigeen misschien mopperen. Maar in het verkeer kunnen de men sen, groot en klein, niet genoeg geëxa mineerd worden en de examinatoren eveneens. Daarom een woord van lof aan de onvermoeiden bij de politie, die hon derd jongens en meisjes nog eens extra onder handen namen. Het lijkt soms vechten tegen de bierkaai, voor de po litie. Op monnikenwerk. En dit komt natuurlijk, omdat er telkens weer an dere mensen door het verkeer paraderen, waarvan het steeds weer lijkt, alsof ze nooit van verkeersregels hebben ge hoord. Schiedam houdt er geen groots opge zette veiligheidsweek op na, zoals onze grote nabuur Rotterdam. Maar dit heeft zopas zijn zeven honderdduizendste ge noteerd en wij zijn nog pas aan de 75.000 toe. Alhoewel, een stad van 75.000 heeft te dien aanzien toch zekere verplichtin gen. Misschien, dat die in de naaste toe komst gehonoreerd worden en de ge meenteraad nog eens een crediet voor een flinke actie beschikbaar stelt. Het verkeer heeft elk jaar nieuwe recruten. Elk nieuw schooljaar brengt nieuwe lichtingen weggebruikers op de straat. Voorlichting blijft dringend no dig. Ondanks het gebrek aan middelen zit de politie hier niet stil. Dat viel gis teren weer te constateren. We zijn be nieuwd. wanneer ze ons de jeugd-ver- keersbriqade presenteert. De kleine pionier Wessel heeft zijn baantje moeten opgeven, vanwege zijn cfezondheidstoestand. Maar Schiedam zal toch wel als elke andere stad een stel stoere jongens opleveren, die een in weer en wind betrouwbare verkeersbrigade kunnen formeren. In deze week van het verkeer viel ons nog iets op. Bij de Koemarktbrug stopte opeens, toen het publiek bezig was, over te stekeneen vrachtauto, midden op de oversteek. De meneer, die achter het stuur zat, wilde de er vlakbij staande agent iets vragen. De agent verzocht hem direct, een eindje verder te rijden, zodat hij geen verkeersobstakel vormde. Het deed ons deugd, ofschoon we niet de moeite hebben genomen om vast te stel len, of deze verleersdwaas nog een standje kreeg. Het deed ons dubbel deugd, omdat we kort te voren en niet. ver er vandaan een meewarig hoofdschudden van een a.nent hadden moeten slikken, toen we hiina door een automobilist met veel haast maren overreden. O.i. was die automobilist fout. Maar dat. meewarige hoofdschudden steekt ons nog 'n beetje DAMWACHTER. x Onder vele blijken van belangstelling van de zijde der parochianen en verdere stadgenooten, herdenken de eerw. paters A. J. A. Beuysen en M- J. Langewen, van de parochie van den H. Joannes den Doo- per alhier, heden den dag, waarop zij vóór 12Va jaar de H. Priesterwijding mochten ontvangen. Een aantal geschenken werd den eerw. jubilarissen vereerd, waaronder wij voor den eerw. pater Beuysen, van de Bijkerk aan den Singel, een stel fraaie misklêeren noemen, door een aantal parochianen ge schonken, alsmede een nieuwen predik stoel, door een enkelen gever toegezegd. Hedenmorgen 25 Sept. 1882) werd onder de H. Mis, welke door den eerw. pater Beuysen in de Bijkerk als dankoffer aan God werd opgedragen, door het zang koor een fraaie „Veni Creator" gezongen. N.B. Pater Beuysen was de eerste rec tor van de Bijkerk. Hij werd in 1883 op gevolgd door pater Langewen, die in 1896 de eerste pastoor was van de Singel parochie. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 26 September 1882) 00-.SI10 VOOR SCueORM f» OMURf 75ste Jaargang No. 22173 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam '8. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.- per maand, f 0.47 per week. Advertentie-prils op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven. We'kf bü de administratie of OU de erkende advertentiebureau* verkrugoaar ztjn Kampioenen kleine advertenlien) tot 20 woorden 50 cent. Eik woord meer cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders w-rden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. onze woorden voor de juiste intuïtie waar mede Wim de Rooy z(jn veelzijdige taak in deze (componist, dirigent, organist) heeft gezien. Deze kennelijke samenwer king vond dan ook haar bekroning in een zeer schone en kostbare uitvoering, zoals er maar weinig zijn. Het auditorium betuigde zijn duidelijke instemming met het gebodene door een zeer hartelijk en welgemeend applaus. De eerste algemene ledenvergadering van de afdeling Schiedam van deze bond zal gehouden worden op Vrqdag 12 Juni om 3 uur namiddag in gebouw Irene. Na een resumé van de stand van zaken zal een definitief bestuur en een voorzitter gekozen worden, waarna mededelingen zullen worden gedaan en besprekingen zullen worden gehouden over te voeren acties, te houden bijeenkomsten voor nut en ontspanning, aanstellen van contact personen voor doorgeven van berichten, contributie-inning enz. Aan alle leden is een oproep gezonden. Het is echter niet uitgesloten, dat enkele hun bestemming niet hebben bereikt we gens niet geheel duidelijke of volledige adressen. Laten zij toch komen. Ook ka tholieken, d'ie voor het lidmaatschap in aanmerking komen, maar nog niet zijn toegetreden, worden uitgenodigd tot deze bijeenkomst, indien zij zidh eerst nader willen oriënteren. Voor de acte 1. o. i,s te Rotterdam aan de Koningin-Wilhelminakweekschool ge slaagd onze stadgenote mej. N. R. Mün- stermann. In één dag Uw bed uit en thuis en weer als nieuw is op zich zelf al heel wat. Maar hóe U het weer thuis krijgt. Een speciaalzaak waardig. Broersvest 64-66, Schiedam, Telef. 67929. Het 25-jarige bestaan van de St. Augustinus-vereniging van de R. K. on derwijzeressen), afd. Schiedam en omstreken, is hedenmorgen te Schiedam ingezet met een gezongen H. Mis uit dankbaarheid. Celebrant was Pater J. A. Roghmans O.P., geestelijk adviseur. De Mis, die werd uitgevoerd met zang van eerwaar de broeders en jongenskoor was van de Russisch-Franse componist Greschani- noff. Zij zal ook ten gehore worden gebracht bij het eeuwfeest van de Fran- kelandsekerk. Pater Roghmans heeft een predikatie gehouden, waarin hij uiting van de twee spreuken: „Laat do kleinen tot Mij ko men" en „Wee U, die een van deze klei nen ergert", waaraan hij een beschou wing vastkoppelde over de mooie taak van de onderwijzer. Hierna was er een feestelijk ontbijt in de versierde grote zaal van de R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Daar is voorzitter Boudens toegesproken door de heer Th. J. Krebbers, die er aan herinnerde, dat de heer Boudens bijna 25 jaar achtereen voorzitter is geweest en samen met de heer Dekkers tot de pioniers behoorde, door wie de afde ling Schiedam en Omstreken is opge richt. De heer Krebbers betrok in zijn toespaak speciaal mevrouw Boudens, aan wie hij namens het bestuur en de aanwezige leden een fraaie bouquet over handigde. Na het ontbijt, waaraan een gezellige stemming heerste, vond een receptie plaats. Hierop kwamen talrijke persoonlijkhe den uit de onderwijswereld het jubileren de bestuur geluk wensen. O.a. merkten wij op de heer J. van Bree, die namens de afdeling Rotterdam en namens het 'hoofdbestuur een korte toespraak hield en aan het bestuur een voorzittershamer met inscriptie aanbood. Er waren ook nog vele telegrammen binnengekomen en van de plaatselijke autoriteiten gaf de burgemeester, mr J. W. Peek door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk. Er werden nog ver schillende toespraken gehouden o.a. door de voorzitter, de heer Aug. A. Boudens. GEBOREN: Johanna dochter van G. Geurtsen en J. Hommel; Karei O., zoon van G. Polderdijk en G. Beumer; Mar griet dochter van H. J. Plant en J. Vpgelij Piter J., zoon van D. Fopma en W. C. v. Veen; levenl. kind van J. A. Boon en H. J. Th. Dries. OVERLEDEN: G. Elenbaas 63 j., vrouw van J. Stolk. gen daarvan als voorbeeld noemen de satans-scène in het derde deel, direct vol gend op de sublieme litanie van de ster vende Liduina en haar vader. Hiermede zijn echter de tekortkomin gen van deze avond genoemd, tekortko mingen overigens, die nauwelijks stoor den en geen afbreuk deden aan het aan grijpend-schone spel, dat Schreurs ons bij monde van Helène Oosthoek verhaalde. Zeer zuiver en ontroerend heeft Helène Oosthoek dit spel vertolkt, op een wijze die haar stempelt tot een groot voor drachtkunstenares. Het solo-toneel ver eist zeer speciale talenten, die slechts in weinigen belichaamd zijn. Helène Oost hoek is zulk een figuur. Zij heeft door treffende zeggingskracht, subtiele en rag fijne mimiek gestalte gegeven aan Schreurs' dramatis personae, ze levend en in hun ware betekenis ten opzichte van St. Liduina's smartelijk-groots leven ons voor ogen gesteld. Hoe schoon, hoe liefe lijk en hoe stralend kwam Lijdwijd's he roïsche lijdensliefde tot ons, hoe tragisch de momenten van lijdend verlangen naar Minne's troost in haar verlatenheid. Henène Oosthoek's creatie werd stellig vervolmaakt door de muziek, speciaal voor dit spel gecomponeerd door Wim de Rooy. De voortdurende toepassing der kerktoonsoorten gaf het werk een sterk archaistisch en voornaam karakter, dat wonderwel paste bij de romantische taal van Schreurs. Sober en vrij conventioneel zonder echter eentonig te zijn, trof deze muziek de sfeer voortreffelijk in een die nende en ondergeschikte rol. Wellicht had de strakke lijn beslist noodzakelijk als ondersteuning van de tekst en in de in termezzi bijv. in het slotkoor wat le vendiger en melodie-rijker kunnen wor den. Er bestaat daartoe een neiging, wan neer na een vrij omvangrijk unisono-ge- deelte, het koor bij „O, Schiedam" uiteen valt in een veelstemmige zetting, maar deze neiging wordt bijna terstond weer ingedamd. Niettemin werd het slotkoor 'n aantrekkelijke apotheose. Zeer sterke, sprekende momenten waren o.a. de rod delscène der buren en het „schaatsliedje" der kinderen, dit laatste wellicht voor 'n niet gering gedeelte door de ontroerende uitvoering. Want niet alleen de componist, maar vooral de dirigent, trad gisteravond in Wim de Rooy op de voorgrond en geen van de muzikale medewerkenden zal het ons euvel duiden, als wij van mening zijn, dat het jongensensemble (uit het Franke- landse jongenskoor van de heer Eiken broek) het meest aantrekkelijke onder deel van de muzikale omlijsting vormde. Overigens vervulden ook mevr. Remmers- waal-v. d. Laarschot, de heren Eiken tenor, hu^taak^óp1, to?fefijke wijze0" C" Gisterenmiddag is op het hoofdbureau van Politie het verkeersexamen van Helène Oosthoek was spontaan en gul plm. honderd jongens en meisjes afgenomen, die niet in het bezit waren met haar lof voor haar muzikale mede- van een fiets. Adjudant Timmermans stelt aan Arie enkele vragen omtrent werkers en dit pleit wellicht meer dan j r i r de verkeersborden. Zoals reeds gemeld zullen de geelzwar ten Zondag a.s. moeten aantreden voor het kampioenschap van de afd. Rotterdam te gen Rockanje. Hoewel deze ploeg vorige Zondag van Zuiderster verloor, mag dit voor onze stadgenoten niet de gedachte van een ge makkelijke wedstrijd bijbrengen. Thuis is en blijft Rockanje altijd een moeilijk te overwinnen tegenstander. Er zal dus aan gepakt dienen te worden, om deze strijd in een overwinning om te zetten. We hebben echter wel zoveel vertrou wen in bet kunnen van de DHSers, dat we de kans op slagen biervan groot achten, waardoor de Gouden Plak dichter binnen bun bereik zal komen. Het vertrek is vastgesteld om 12 uur vanaf de Koemarkt. De vorige week hebben wij er melding van gemaakt, dat in een vijver in het Julianapark eenden waren aangetroffen met touw aan hun poten. Een van deze eenden was reeds dood. De politie heeft naar aanleiding daarvan een nauwkeurig onderzoek ingesteld en dit heeft tot re sultaat gehad, dat zeven jongens van 7 tot 15 jaar werden aangehouden. Hun ouders zullen voor de aangerichte scha de verantwoordelijk worden gesteld. Dronken Zweedse zeelieden hebben vannacht door het intrappen van een deur zich toegang verschaft tot een plaatsje achter de woning van tandarts O. aan het St. Liduinaplein. Zij zijn door de politie aangehouden en ter ontnuchte ring ingesloten. Monopole Theater: De godin der jungle (14 j&ar). Passage Theater afgekeurd. Stedelilk Museum: Werken van leden Schied Kunstenaarsgemeenschap van 23 Mei tot 15 Juni op Woensdag, Zaterdag en Zondag van 25 uur. Donderdag R.K. Volksbond: Cabaretavond S. Augus tinus Ver. 7.30 uur. Zaterdag en Zondag Tentoonstelling R. K. Huishoudschool, WeS'tmolenstraat 24 van 35 en 79 uur. TONEEL EN MUZIEK Vrfldag 12 Juni Schouwburg, 8 uur: „De hof van Olijven", (Ned. Volkstoneel.) N. Zuiderkerk, 8 uur: Hyane Laurant (orgel.) BIOSCOPEN Arena: Het Manderson Mysterie (14 jr). Capitol: Mensenjacht (14 jr). Cineac: Bureau Zedenpolitie (strikt volw.). Colosseum: April in Paris (14 Jr.) Harmonie: Storm over Malakka (14 Ir). Lutusca: Dader onbekend (18 jr). Luxor: Laatste Ontmoeting (strikt volw.). Passage (Schiedam): De Schoon heidsspecialist (ontoelaatbaar). Prinses: De Bengaalse Lanciers (14 jr.) Rex: MoQrd- schandaal (18 jr). 't Venster: Edouard et Caroline (18 jr). Victoria: Bureau Zeden politie (strikt volw.). Gisteren is op het Drooglever For- tuynplein te Rotterdam een autobus van lijn N geslipt en tegen een tram wagen van lijn 10 gebotst. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. Niet minder dan 25 passagiers liepen daarbij ver wondingen op. Dertien van hen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, waarbij drie ziekenauto's werden ingeschakeld. De overige ge wonden konder ter plaatse door de politie worden behandeld. De autobus werd zodanig beschadigd, dat deze moest worden weggesleept De rui ten braken en verschillende banken wer den ontzet. Verscheidene passagiers liepen snij wonden op, anderen kregen een her senschudding, terwijl er ook waren, die kneuzingen kregen. Naar het Coolsingel- ziekenhuis werden vervoerd de dames R. uit de Wielewaalstraat, de R. uit de Ta- puitstraat, van S. van de Boergoensevloet, en de heren van M. van het Nachtegaal plein, G. uit de Gouwstraat, S. uit de Jo zefstraat en J. K. (de conducteur, die eerst korte tijd later onwel werd) uit de Corni- sanderstraat. Zes personen heeft men naar het Zui derziekenhuis vervoerd. Het waren de da mes G. uit de Madeliefstraat, B. van de Schansweg en M. uit de Nachtegaalstraat en de heren L. van het Weipad, H. uit de Joubertstraat en H. van de Ogiersingel. ROTTERDAM, 10 Juni 1953. 9 Juni nam.: 100 ton granen Groningen; 149 ton ld. Leeuwarden; 250 ton veevoeder Den Bosch; 110 ton cellulose Eerbeek; 517 ton kolen Nijmegen; 112 ton sagomeel Wildervank; 100 ton bier Amsterdam; 100 ton haver en 100 ton mais Weespercarspel; 70 ton mais Zutfen; 50 ton haver Zwolle; 50 ton id. Doetinchem; 15 stand hout Voorburg. Totaal 42 reizen, 13 vletreizen. 10 Juni voorin.: 150 ton granen Doesburg; 145 ton ammoniak Julianadorp; 340 ton gerst Arn hem; 300 ton id. Zwolle; 75 ton id. 15oetin- chem; 60 ton id. Maastricht; 260 ton gips Zierikzee; 140 ton granen Zutfen; 30 stand hout Doetinchem. Op 22 Mei j.l. heeft de Sociaal-Econo mische Raad advies Uitgebracht aan de minister van Financiën inzake het vraag stuk van de dividendbeperking. Op grond van gegevens, ontleend aan een enquete van het ministerie van Financiën, komt de S.E.R. tot de globale schatting, dat, wat betreft de winstuitkeringen over 1951, de wet op de dividendbeperking maximaal voor een bedrag voor de orde van grootte van f 80 millioen heeft geleid tot niet-uit- kering van winst. De relatief geringe be tekenis van dit bedrag wordt in het licht In het voormalige Schielandshuis te Rotterdam, in de volksmond ook bekend als Oud-Boymans, is gistermiddag door mr H. J. Reinink, secretaris generaal van bet departement van O., K. en W., het Historisch Museum geopend, of juister: heropend, want sinds 1868 is het Museum gevestigd geweest in dit gebouw, dat een prachtig voorbeeld is van Hollandse Barok en tevens één der zeer weinige historische monumenten, die Rotterdam nog rijk is. Met de opening van dit Historische Museum is Rotterdam, dat zich gewoonlijk geen tijd gunt om zich op het verleden te bezinnen, omdat het heden al zijn aandacht in beslag neemt en de toekomst al zijn energie opeist, in het bezit gekomen van een instelling, die enig is in Nederland. In tegenstelling tot andere oudheidkun dige musea, die tegelijkertijd het karak ter van een kunstmuseum dragen, wordt namelijk in de heden geopende vijf zalen van het voormalige Schielandshuis het ligt in de bedoeling de overige z'alen, die thans nog voor andere doeleinden worden gebruikt, op den duur eveneens bij het museum te betrekken getracht op chronologische wijze de geschiedenis van Rotterdam te volgen tot 1813. Daarbij is voornamelijk gebruik gemaakt van aan wezig materiaal kaarten, gravures, aquarellen, schilderijen, gildestukken, oude drukken, tin, zilver, glas, uurwei- ken en gedenkpenningen en verdere voor werpen betreffende Rotterdam met het doel het voor verdere ondergang te red den. In 1937 werd namelijk besloten het Ge- meenlandshuis, zoals het gebouw, een schepping van Pieter Post, bouwer van het Haagse Mauritshuis en van liet stad huis te Maastricht oorspronkelijk heette, volledig te restaureren met het doel het gehele gebouw, dat in 1848 als Museum Boymans was heropend, tot Historisch Museum in te richten. Tevoren, in 1936 had men, wat zich nog in het museum bevond, naar de kelders van het nieuwe Museum Boymans overgebracht. De oorlog maakte aan het grote ver bouwingsplan, dat reeds zo lang traineer de, een einde. Na de bevrijding werd besloten tot de allernodigste restauratie van de buiten bouw, maar toen men daarmee gereed was, bleek plotseling in 1952, dat de zand stenen voorgevel groot gevaar opleverde. Het herstel, waarbij na de moeilijk ver kregen toestemming tot het verwerken van zandsteen grote partijen werden gebeeldhouwd en ingevoegd, kwam in Mei j.l. gereed. Sinds eind 1950 tot in 1952 werden tel kens gedeelten van de inventaris terug gebracht. De voorwerpen en schilderijen, die vijftien jaar niet waren opgesteld en die gedeeltelijk verpakt, gedeeltelijk los in kelders hadden gestaan, welke tijdens de oorlogsjaren weinig of niet konden verwarmd, hadden zeer geleden. Elk ob ject moest onder handen worden genomen en in min of meer belangrijke mate wor den gerestaureerd. Door de heer J. U. Schilthuis, wethou der van Algemene Personeelszaken, Ge meentearchief en Historisch Museum, zijn wij gisteren in de gelegenheid gesteld om onder leiding van de conservatrice, mej. P. Beydals, het nieuw ingerichte Museum te bezichtigen. In de fraaie, ruime en lichte zalen van het oude Gemeenlandshuis zijn de ver schillende voorwerpen smaakvol en over zichtelijk veel kon bij de thans beschik bare ruimte nog niet worden geplaatst opgesteld. Wie ooit het oude, stoffige Museum van Oudheden heeft bezocht, vallen vooral de helderheid en properheid op, die hier heersen en waaruit duidelijk blijkt, dat thans een vrouw er de scepter zwaait. In de benedenhal vindt men o.a. een oude maquette van de Ooster Oudehoofd poort. terwij) een van de meest aantrek kelijke gevelstenen uit de bouwresten van Oud-Rotterdam er een plaats heeft gevonden. Via het monumentale trappenhuis, waar enige fraai gebeeldhouwde wijnvoeders uit het kuipersgilde de aandacht trekken, komt men in de bovenhal. Hier bevinden zich o.m. resten, die gered zijn uit ver schillende branden, waardoor Rotterdam is geteisterd. Twee verschroeide papier tjes vormen het restant van de bibliotheek van de incunabelenkenner Pater Bona- ventura O.F.M., welke kostbare boekerij aan de brand in Mei 1940 ten offer viel. In zaal 1 bevinden zich overblijfselen uit de oudste historie van Rotterdam, waaronder Romeins vaatwerk, gevonden in de bodem van de Oude Plantage. In het midden van deze zaal staat een maquette van Roterdam, zoals het in Mei 1940 was. Van deze maquette, die 9 m2 groot wordt en die ook het gehele havengebied zal omvatten, zijn thans drie delen gereed, namelijk de verwoeste stadskern: Leuvehaven, Hofplein en D.P. Zjj is met medewerking van een archiefambtenaar op een schaal van 1 1000 zo nauwkeurig mogelijk in het Bouwcentrum vervaardigd en is buiten gewoon interessant voor Rotterdam mers, die de oude stad lief hadden, maar die zich vaak nauwelijks meer kunnen herinneren, hoe het eigenlijk precies was geweest. In zaal 2 wordt voornamelijk het godsdienstige leven afgebeeld terwijl ook aandacht wordt gewijd aan de oprich ting van de Oost-Indische Compagnie, aan de walvisvangst en aan de opleving van de verschillende takken van nijver- heid. Zaal 3 toont de degelijke welvaart der Rotterdamse burgers in de zeventiende eeuw. Op het Rotterdamse gildewezen wordt een blik geworpen in zaal 4. Bijzonder trots is de conservatrice op het beroem de Rotterdamse gildezilver, vervaardigd door de Rotterdamse zilversmeden Ru- dolf Sondag, Kornelis Brouwer en Arie van Loon. De kunst van de Rotterdamse glasgraveurs is hier vertegenwoordigd door drie kostbare glazen uit die ver schillende tijdperken. In de laatste zaal. waar het historische overzicht eindigt met de onafhankelijk heid van 1813 en het begin der regering van Willem I, herinnert een elegante Empire-japon van ivoorkleurig satijn met violetten bestrooid, aan Marie Louise, toen zij met Napoleon in October 1811 enige dagen in het Gemeenlandshuis logeerde. Tenslotte is er een handbibliotheek, aangevuld met de noodzakelijke werken voor de bestudering en beschrijving van de museum-inventaris, waar ieder, zoals ook bij andere musea in de stad ge bruikelijk is, de daar aanwezige werken ter plaatse kan raadplegen. Het ligt in de bedoeling van het in Rotterdam bloeiende historische ver enigingsleven, zijn wensen kenbaar te maken voor het houden van herden kingstentoonstellingen of bijzonder© ex posities tot toelichting van bepaalde tijd vakken. In de tegenwoordige toestand i» het echter onmogelijk, één der zalen daarvoor te ontruimen. Reeds bij de opening blijkt het Historische Museum van Rotterdam dus te klein en zal er spoedig meer ruimte aan moeten wor den toegevoegd, waarmee men een reeds in 1928 door de gemeenteraad ge nomen besluit zou nakomen. »V Een blik op de degelijke welvaart der Rotterdamse burgers in de zeventiende eeuw. Een hoekje van een der fraaie zalen van het Historisch Museum in het voormalige Schielandshuis te Rotterdam dat gisteren door mr H. J. Reinink, secretaris-generaal van O., K. en W. is geopend. gesteld door er tegenover te stellen de economische grootheden, die men door de dividendbeperking wenst te beïnvloeden, t.w. de besteding van het inkomen van de bevolkingsgroep, die geen loonarbeid ver richt enerzijds en de omvang der inves teringen anderzijds. Vervolgens worden in het advies een tweetal aspecten van de dividendbeper- king. n.l. het economische en het sociaal- politieke aspect, nader behandeld. Het is duidelijk, dat de geringe quantitatieve be tekenis van de dividendbeperking van in vloed is voor de waardering van beide aspecten. Maar afgezien hiervan stelt de S.E.R. wat de economische werking van de dividendbeperking betreft, vast, dat aan deze maatregel onder de huidige om standigheden bepaaldelijk bezwaren zijn verbonden. Het is n.l. waarschijnlijk, dat de aantrekkelijkheid van het verstrekken van risicodragend kapitaal door de aan wezigheid van de dividendbeperking wordt verminderd, terwijl voorts het ge vaar bestaat van een, uit nationaal-eco- nomlsch gezichtspunt, minder juiste aan wending van kapitaal. Voorts zou ophef fing van de dividendbeperking ertoe kun nen bijdragen een ongewenste discrimi natie van investeringen in het binnenland t.o.v. investeringen in het buitenland weg te nemen. Wat het sociaal-politieke aspect betreft hetwelk zijn grondslag vindt in het verband, dat veelal wordt gelegd tussen dividendbeperking en loonbeheersins? stelt de S.E.R. vast, dat de feitelijke ont- komen no u-nu juist het dividendin- lin^fn tf bijzondere beperkende bepa lingen te onderwerpen. Geconstateerd wordt, dat de stijging van nnl; .vTi ndinkomen na de oorlog ten pzicnte van voor de oorlog in sterke mate is achtergebleven bij de stijging van andere inkomenscategorieën. Op grond van deze, zeer in het kort aangeduide overwegingen, komt de S.E.R. unaniem tot de conclusie, dat de dividendbeperking niet in aanmerking komt om als instrument van econo mische politiek te worden gehandhaafd. Toch adviseert de S.E.R. niet tot een onmiddellijke afschaffing. Dit hangt sa men met een psychologische kant, welke aan-de kwestie van de dividendbeperking is verbonden, waaraan de S.E.R. als or gaan van het bedrijfsleven in zijn totali teit niet voorbij kan gaan. Hoewel dit zoals de S.E.R. aantoont, goeddeels ten onrechte is geschied, kan niet ontkend, dat in het verleden De tekeningen van de voltooiing van het beruchte .skelet" aan de Coolsingel zullen waarschijnlijk in de loop van dee volgende maand gereedkomen, In begin sel zou, naar het A. D. meldt, met het ge meentebestuur overeenstemming zijn be reikt over de uitwerking van deze plan nen. In afwijking van het oorspronkelijke ontwerp van de Amsterdamsche Bank zal, zoals wij indertijd reeds hebben gemeld, aan de voet van het gebouw een doorlo pende galerij ter breedte van vier meter worden aangebracht, terwijl de wand aan de zijde van de Aert van Nesstraat van ruime vensters zal worden voorzien. De overdracht van de grond, waarop het gebouw staat, had nog niets plaats gehad, toen de fusie van de Amsterdamsche Bank met de Incasso Bank tot stand kwam. Dit zal thans geschieden, zodra da tekeningen van overheidswege zijn goed gekeurd. Binnen afzienbare tijd zal dus on voorziene omstandigheden voorbehouden een oplossing zijn gevonden voor dit probleem, dat in Rotterdam reeds heel wat stof heeft doen opwaaien. De reis van de Rotterdamse beiaardier naar Washington ter inwijding van het door het Nederlandse volk aan de Ver enigde Staten geschonken carillon moet, doordat de uitvoering van het werk ver traagd is worden uitgesteld. Het zal nu wel voorjaar 1954 worden eer het carillon te Washington plechtig zal worden overge dragen. Als gevolg hiervan zal Ferd. Timmer mans zelf de reeks Woensdagse concerten besluiten en wel op 16 September. Rien Ritter uit Delft, die dan op zou treden, neemt nu de speelbeurt van Timmermans op 22 Juli over. Oud-verkeersleider op Waalhaven met leiding belast Met de leiding van het helicopterveld aan de Hofdijk, dat met ingang van Au gustus a.s. in gebruik zal worden geno men, wordt, naar wij vernemen, belast de heer A. W. F. van der Hoek, technisch ambtenaar van Gemeentewerken. De heer van der Hoek is lijnvlieger geweest van de K.L.M. en heeft jarenlang de functie van verkeersleider vervuld op het vroegere vliegveld Waalhaven Uit Amerika arriveerden, op doorreis naar een dierentuin in Duitsland, te Rot terdam twee manenrobben. Deze vrij zeldzame dieren, ook bekend onder de naam Patagonische zeeleeuwen, zijn in Diergaarde Bltj-dorp gastvrij opgenomen zodat ze zich een beetje van de reis kunnen verfrissen, alvorens het echt paar in de loop van de volgende week de reis naar Duitsland zal vervolgen. Het vrouwtje is ongeveer even groot als een zeeleeuw, maar het mannetje is worden j veel groter. Ze hebben ook een iets plat- "n band tere bek dan een zeeleeuw. 8 en dividendbeper- Hun huidbodekking bestaat uit lange King IS geiego. haren, die. als ze droog zijn, op manen lijken. Hieraan danken de dieren dan ook hun naam. Op deze grond doet de S.E.R. de aan- neveiing, de wet op de dividendbeperking !a "j een ^aar na afIo°P van de thans a* 6 term'!n te verlengen. Hiermede wordt dan een periode van overgang in het leven geroepen, gedurende welke het publiek in een rustige atmosfeer zal kun nen worden voorgelicht over de geringe betekenis, die onder de thans geldende omstandigheden aan de dividendbeper king als instrument van economische po litiek nog kan worden toegekend en over de gevaren en onbillijkheden, die aan haar voortzetting op langere termijn zou den zijn verbonden. Ten einde het bedrijfsleven ln econo misch opzicht geen noemenswaardige na delen van een dergelijke verlenging te doen ondervinden, stelt de S.E.R. verder voor een verruiming in de huidige moge lijkheid van winstuitkeringen aan te brengen en wel in deze zin, dat als alter natief van het bestaande maximum, i.e. 6 pet. van het gestorte aandelenkapitaal plus 2 pet van het zuiver vermogen, een uitkering wordt toegestaan van 6 pet over het totale zuiver vermogen. De Rotterdamse rechtbank heeft van ochtend de 44-jarige kok op de grote vaart, J. ter L. uit Rotterdam, veroor deeld tot 4 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Hij was op 9 Februari 1944 te San Fran cisco gehuwd met een Amerikaanse, ter wijl hij nog getrouwd was met D. A S. De eis was een gevangenisstraf van drie maanden. Maandag organiseert de Stichting „Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewon- den (Moveo) een dagtocht. Er is 's mor gens een officiële ontvangst ten stadhuize waarna een bezoek aan een bierbrouwerij wordt gebracht. De deelnemers zullen voorts een havenrondvaart maken en een bezoek brengen aan de diergaarde. Tot slot is er een ontvangst in de Van Ghent- kazerne,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2