De Gasperi kan meerderheid Democratische coalitie maakt nog kans op „verkiezingspremi e regeren met van zetels Gunstige perspectieven voor Hollandia-Kattenburg Mademoiselle Laurence gaf beste definitie over Nederland Van de Boekentafel Het grote A.B.C.encyclopedie voor de jeugd Prins Bernhard sprak voor Mij voor Nijverheid en Handel DE HOF VAN OLIJVEN Amerika s olievoorziening Ned. Volkstoneel speelde Bernanos' Dialogues des Carmélites Vr Belangri jke stille reserves in de deelnemingen A.K.U. geeft certificaten uit in New York Tweeduizend onderwerpen leerzaam en interessant behandekl Handel een bestaansvoorwaarde voor Nederland Waardige vertoning DONDERDAG 11 JUNI 1953 PAGINA R DOOD GEBLEVEN TIJDENS VOETBALWEDSTRIJD MI LEIOENEN CHINEZEN LIJDEN HONGER ATLETIEKWEDSTRIJDEN IN HILVERSUM Reden tot bezorgdheid LUCIFERACTIE VOOR NED. RODE KRUIS ONROERENDE GOEDEREN IN HET BUITENLAND Betalingen voor onderhoud, reparatie, belasting e.d. Beloning: met vader (80 jaar) een week vacantie in Den Haag HEIDE-MAATSCHAPPIJ GAAT UITBREIDEN HOGERE NOTERINGEN OP CACAOMARKT BINNENLANDS DUITS RIJNVERKEER Begrensd aandeel voor buitenlandse schepen W' BEDEVAART NAAR ADELBERTSAKKER Filmtekst bleek toneel Taak en functie van de handel VERLENGING INTERNAT. TARWE-OVEREENKOMST Niet-deelneming van Engeland voor ons niet van direct belang ZUID NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK ROME, Woensdagavond. (Telefonisch van onze correspondent) Rome heeft sedert de val van Mussolini niet meer zulk een nerveuze spanning gekend als in de korte periode, die volgde op de definitieve sluiting van de stemlokalen, Maandagmiddag 2 uur. Zoals gemeld, werden eerst de stemmen voor de Senaat geteld, daarna pas die voor de Kamer van afgevaardigden. Deze verkiezingen droegen een uiterst onzeker karakter. Elke verge lijking met 1948 gaat mank. Toen ging het om het betrekkelijke eenvoudige alternatief: Rome of Moskou, democralia cristiana of communistische partij kortom: De Gasperi of Togliatti. Maar ditmaal, op 7 Juni 1953, ging de keuze tussen de centrale middenpartijen, die christelijk en demo cratisch zijn in haar politiek en de beide opposities, de uiterst-linkse, de communisten, en de uiterst-rechtse, de vreemde combinatie van monar chisten en neo-fascisten. stemlokalen over het gehele land deed' gevoelen, is allerminst weggenomen. Of de regering verstandig heeft gedaan om met 'bet publiceren van de resultaten zo lang te wachten, moet ernstig worden be twijfeld. We hebben uiteengezet, waarom de cen trumcombinatie met andere woorden: de regeringscoalitie die zich bedreigd zag door deze tweevoudige oppositie, een wijziging in de kieswet doordreef. Men wenste een zogenaamde „Franse situatie'' te voorkomen, een situatie dus waarin geen enkele partij-coalitie op een mini mum van stabiliteit zou kunnen rekenen. Deze wet bepaalde, dat die partij of groep van partijen, die 50 pet van alle stem men plus 1 stem op zich zou verenigen, een zodanige meerderheidspremie zou verkrijgen, dat zij in de Kamer (voor de Senaat gold deze wet niet!) 380 van de 590 zetels zou verwerven. In dit verband moeten we vermelden, dat de algemene verwachting zodanig was, dat men de kansen op een meerderheid in de Senaat onwaarschijnlijk achtte voor de regeringspartijen; voor de Kamer daarentegen rekende men er min of meer op. Het is karakteristiek voor deze ver kiezingen, die gekenmerkt zijn door een vrijwel absolute onberekenbaarheid, dat zelfs de uitslagen, nu zij eindelijk bekend zijn geworden, in alle opzichten een ver rassing hebben gebracht. De situatie valt, voorzover zij op het ogenblik is te bezien, in het kort als volgt samen te vatten: de regeringscoalitie heeft de meerderheid van 50 pet der stemmen plus 1 voor de Kamer niet behaald. Het verschil bedroeg slechts 57.000 stemmen. De wet schrijft voor, dat ingeval geen enkele partij de voorgeschreven meerder heid behaalt, de zetels gewoon propor tioneel zullen worden verdeeld. Du» zien we thans de merkwaardige en door nie mand verwachte situatie, dat de rege ringscoalitie niet de meerderheid van stemmen heeft behaald, maar wel de meerderheid van het aantal zetels heeft verworven. De democratische partijen zullen 303 van de 590 kamerzetels bezet ten, waarvan de christen-democraten er 261 verkrijgen. Dit betekent dus een ab solute meerderheid. Wat de parlementaire stabiliteit be treft, waarvoor men tengevolge van het bestaan van twee oppositiegroepen zozeer vreesde, kan gezegd worden, dat de uit slagen zonder meer gunstig zijn. Maar dit geldt geenszins voor de psychologi sche toestand, waarin het land zich op dit moment bevindt Meer dan 'n millioen ongeldige stemmen De regering heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat de communisten die op grond van de wet in ieder stembureau zitting hadden van hun partijbestuur de categorische opdracht hadden gekre- (Van onze correspondent). Tijdens een gisteravond op het sport park Zuid te Bussuim gespeelde voetbal wedstrijd tussen twee bedrijfselftallen is de 21-jarige H. K. uit de Langstraat al daar plotseling voorover gevallen en ter Plaatse overleden. De wedstrijd werd on middellijk gestaakt. Volgens het officiële Pekimgse bl-ad „Jean Minjii Pao" lijden tientallen mil- lioenen Chinezen honger als gevolg van mislukking van de oogst door droogte en vorst. De hongersnood teistert om. de rijke Productiegebieden en in het bijzonder de centraal-oostelijke provincies ten Noor den van de Janigtse. Zondag aanstaande worden te Hilver sum sportwedstrijden ten bate van het sanatorium Zonnestraal gehouden. Enige bekende cracks zullen aan deze wed strijdend deelnemen, onder wie Fanny Blankers Koen, Gré de Jong en Puck Brouwer. Voorts vermeldt het program- hia een voetbalwedstrijd tussen 't Gooi en N.E.C. en motorraces. De hoofdscho tel wordt echter gevormd door het ath- letiekprogramma, dat zeer uitgebreid is. gen om een zo groot mogelijk aantal stemmen, uitgebracht op de regerings coalitie, ongeldig te doen verklaren. Wel nu, van de ruim 28.300 000 uitgebrachte stemmen zijn er niet minder dan 1.300.000 ofwel ongeldig ofwel „betwistbaar" ver klaard. Dit betekent, dat elk van deze stem biljetten door de hoogste autoriteit van de Italiaanse magistratuur zal moeten worden beoordeeld. Een vertraging dus van de publicatie der officiële verkie zingsuitslagen, die geheel overeenstemt met de obstructie-politiek der commu nisten. Maar dit betekent tevens, dat het zeer wel mogelijk is dat om niet te zeggen: vrijwel zeker! dat er zich on der deze honderdduizenden stembiljetten wel minstens 57.000 bevinden, die wel geldig blijken te zijn. En dat deze alle anti-communist zijn, is duidelijk. In dit geval zou de regeringscoalitie toch nog recht hebben op de meerder heidspremie zoals die wettelijk is vast gesteld. En hoe de communisten zich te gen een dergelijke uitspraak zullen ver zetten, is in de afgelopen spannende en icritieke dagen volkomen duidelijk ge maakt door hun pers. Daarom is de si tuatie van het ogenblik in Italië verre van geruststellend. De spanning duurt voort en de nervo siteit, die zich sinds de sluiting van de Tot slot enkele vergelijkende gegevens. Zij zijn gebaseerd op de voorlopige en nog niet officiële resultaten, die behaald werden door de voornaamste politieke partijen en geven tussen haakjes aan de overeenkomende cijfers van de laatste parlementsverkiezingen, namelijk d'ie van April 1948. Kamer: christen-democraten 10.859.544 (12.751-841'); met hen verbonden democra tische partijen 2.627,484 (2.697.925); linkse oppositie 9.562.860 8.025-990); rechtse op positie 3-437.056 (1.255.395)- Dat uit deze cijfers een belangrijke groei van de rechtse (dat wil zeggen: vooral fascistische) partijen blijkt, is op zichzelf reeds hoogst verontrustend. Maar dat het communistische blok in Italië in de laatste vijf jaren, waarin zo bijzonder veel is gedaan tot verbetering van de sociale en economische toestand, een dus danige winst kon boeken, die neerkomt op een anderhalf millioen stemmen, is zonder meer alarmerend. Een woordvoerder van de regering heef-t gistermiddag gezegd; „Er wacht ons thans een zeer zware taak". Hij ver tolkte zonder twijfel de gedachte van allen, die gedurende deze laatste dagen de dramatische spanning hebben m-eege- voeld. Want dat de winst van de rechtse oppositie uiteindelijk winst voor de com munisten betekent, daaraan kan geen twijfe-l meer bestaan. Dat ook de Nederlandse industrie over tuigd is van de grote waarde, die een organisatie als het Nederlandse Rode Kruis voor ons land bezit, blijkt wel zeer duidelijk uit de verkoopactie, die ten be hoeve van deze instelling tot stand is gekomen. Door deze nauwgezet voorbereide cam pagne hoopt men, zonder veel extra offers van het reeds veel om steun gevraagde Nederlandse publiek te vergen, de huis vrouw er toe te bewegen lucifers, met het merk van het Nederlandse Rode Kruis te kopen. De prijs van dit artikel is niet ver hoogd, het publiek betaalt dus niets meer, doch 10 pet van de publiekprijs wordt af gestaan aan het Nederlandse Rode Kruis. De Ned. Bank heeft aan ingezetenen een algemene vergunning verleend om uit de huren of pachten van hun in het buiten land gelegen onroerende goederen aldaar betalingen te (doen) verrichten terzake van a) normale onderhouds- en exploitatie kosten, b) noodzakelijke reparaties, c) be lastingen en andere dergelijke op het on roerende goed drukkende lasten, d) rente en aflossingen op hypotheken, rustende op het onroerend goed. Belanghebbenden zijn overigens echter verplicht, de netto opbrengst van het on roerende goed tenminste éénmaal per jaar te innen overeenkomstig de daarvoor gel dende deviezenvoorschriften. Deze vergunning is, behoudens intrek king, voor onbepaalde tijd geldig. In de vergadering van aandeelhouders der N.V- Hollandia Kattenburg te Amster dam, waarin de jaarstukken goedgekeurd werden, heeft de heer H. Kattenburg medegedeeld, dat het bedrijf zich na een slecht boekjaar 1950/51 heeft hersteld en is geconsolideerd, en dat het komende boekjaar zich gunstig laat aanzien, het geen van veel andere confectiebedrijven geenszins kan worden beweerd- In 1951/52. zeide hij, heeft de confectie-industrie zeer veel geld verloren. In het Ilollandia-bcdrjjf wordt met winst gewerkt en dat is, mede met het oog op de gunstige vooruitzichten, do reden waarom ondanks de slechte eerste helft van het boekjaar 1951/52, alsnog een dividend van 3 pet over dat jaar verant woord lijkt, zo zeide de heer Kattenburg. De omzet in de export, vervolgde hij, is tengevolge van verhoogde invoerrechten en contingenteringen teruggelopen. Op het ogenblik is de situatie in de hercnconfectie in het algemeen gunstiger dan die over 1952. Japonnen, mantels en regenkleding vinde.. daarentegen geen gunstig onthaal, behalve dan, voorzover het de regenkleding betreft, bij ons, aldus snr Dit laatste is het resultaat van de om schakeling van gerubberde regenkleding, die geheel uit de publieke belangstelling is geraakt, naar plastic regenkleding. Die omschakeling heelt geld gekost door om- scholing van arbeidskrachten. Op het ogenblik is de afzet van regenkleding m binnen- en buitenland bijzonder bevredi gend. Een punt van zorgvuldig beleid achtte de heer Kattenburg de kwestie van de voorraad en zijn waardering. Tengevolge van de lange levertijden der materialen moeten tegenwoordig veel grotere voorra den worden ingeslagen dan vroeger. In het afgelopen boekjaar heeft men een afzet tegen lagere prijzen verkozen boven de hogere prijzen, die op de lange duur mogelijk waren geweest. Men heeft dit gedaan om geen omzetvertraging te ver oorzaken en voor alles om de liquiditeit in goede conditie te houden. Het beleid over het eerste halfjaar van 1953 is toevallig in het gelijk gesteld, maar In Februari j.l. kon men daarvan nog allerminst zeker zijn. Ook voor het ko mende halfjaar hangen de vooruitzichten, hoe gunstig zij zich ook laten aanzien, weer af van de wolveilingen in Augustus a.s-, van de politieke situatie en van de invloeden die de kooplust beïnvloeden. Op een vraag, of de dividenden uit deel- „Nouvelles de Hollande", 't informatiebulletin van de Nederlandse ambas sade te Parijs, heeft enige tijd geleden 'n prijsvraag hitgeschreven, teneincie de kennis van de lezers °mtrent Nederland te toetsen. Eén der 25 vra gen luidde: Geef in enkele zinnen een zo vol ledig mogelijke definitie van Nederland. Hoewel de jury wel tot een be slissing kon komen om trent de prijswinnaars van dp gehele prijsvraag, kon *lj dat niet aangaande de Bevraagde definitie. Daar om werden de 15 aan trekkelijkste definities Bepublioeerd en werd het e'ndoordeel aan de lezers overgelaten. Aan de win baar van deze tweede Prijsvraag bood de ge rente Den Haag, daar toe in staat gesteld door 7? directie van Hotel Kurhaus, een week gratis orblijf in Den Haag aan. De grote meerderheid -r lezers heeft de vol gde definitie als de este uitgekozen: ••Hollande: maitresse de 1-a's°n accomplie, ayant e'l a tout et aimant le travail bien fait. Tres douée pour les arts (la peintre en particulier) et s'interessant toutes les formes de culture qu'elles soient (théatre, littera- ture, médecine etc.) Aimee des etrangers pour sa grSce, sa beaute, son charme infini, la te nue parfaite de sa maison et aussi pour sa gentu- lesse et sa complaisance. Adorée des siens pour ses qualités profondes de coeur, son courage et sa ténacite"- (Nederland, volmaakt in het huishouden, overal op lettend en houdend van in de puntjes gedaan werk. Zeer toegewijd aan de kunsten, aan de schil derkunst in het bijzonder, en belangstellend in alle mogelijke vormen van cultuur (toneel, literatuur, medische wetenschap enz.) Door buitenlanders ge liefd om zijn gratie, zijn schoonheid, zijn buiten gewone charme, de vol maakte verzorging van zijn woningen en ook om zijn vriendelijkheid en behulpzaamheid. Bewon derd om zijn uitstekende karaktereigenschappen, zijn moed en zijn volhar ding). De auteur van deze om schrijving bleek te zijn mademoiselle Henriette Laurence, „administrateur civil l'assistance publi- blique de Paris, secre- taire-trésorier du bureau de bienfaisance du 7e arrondissement" en te vens „directrice de l'hos- pice Leprince". Daar mademoiselle Lau rence, die perfect Neder lands spreekt, ook de tweede prijs had gewon nen in de algemene prijs vraag, waardoor zij de beschikking heeft gekre gen over twee gratis abonnementen voor een week van de Nederlandse Spoorwegen, heeft zij met haar vader, die dit jaar 80 jaar wordt, de reis naar Den Haag aanvaard voor een zevendaags ver blijf. nemingen op de verlies- en winstrekening konden worden geboekt in plaats van op de exploitatierekening, antwoordde de heer Kattenburg, dat dit met het oog op de concurrentie niet gewenst wordt ge acht. Geen der duizend confectie-onder- nemingen publiceert die cijfers, voegde hij daaraan toe> Door de deelneming in het Kaza-Regen- kledingbedrijf, antwoordde de heer Kat tenburg op een andere vraag, hebben wij een productie-uitbreiding tot stand kun nen brengen, die anders ten koste van onze eigen duurdere producten zou zijn gegaan. Een andere vraag betrof de intrinsieke waarde der dochterondernemingen en deelnemingen. Het antwoord luidde, dat in de deelnemingen belangrijke „stille" reële reserves schuilen, die in de balansen niet tot uiting komen. Ten slotte werden enige vragen gesteld over het pensioenfonds. De kosten daar van zijn omstreeks 60.000 lager geweest dan in het boekjaar 1950/51 en wel door het brengen van de leeftijdsgrens van 21 op 25 jaar. In September a.s. zal te Roermond een Mater Amabilisschool voor meisjes wor den opgericht. De oprichting van deze school houdt verband met de voortschrij dende industrialisatie ter plaatse waar door steeds meer meisjes in de industrie worden opgenomen. (Van onze correspondent) De Nederlandse Heide Maatschappij, die Vrijdag en Zaterdag a.s. in Arnhem het vijftig-jarige bestaan herdenkt van de bosbouw en cultuurtechnische cursus, heeft belangrijke uitbreidingsplannen. Reeds geruime tijd kampt men met een onstellend tekort aan ruimte. Hierin zal nu verandering komen. Prof. Berghoef uit Aalsmeer heeft een nieuw gebouw ontwor pen, dat zal verrijzen aan de Lovinklaan en het Goeman Borgesiusplein. Voorlopig wordt de helft van het nieuwe project afgewerkt. Men denkt hiermede in Sep tember van het volgend jaar gereed te zijn. Het gehele project omvat een gebouw van twee verdiepingen met een uitloper van drie verdiepingen. Het ligt in de be doeling hierin t.z.t. d„ beide bosbouw- en cultuurtechnische scholen van de NHM in onder te brengen. Het gouden jubileum van de bosbouw- cursus wordt Vrijdag en Zaterdag in Musis Sacrum te Arnhem gevierd. Zowel minis ter Staf als minister Mansholft zullen Vrij dag tegenwoordig zijn bij de officiële her denkingsbijeenkomst, die in de concert zaal van Musis wordt gehouden. Des avonds verenigingen oud-leerlingen, lera ren en directie van de NHM zich aan een feest-diner, eveneens in Musis. Zaterdags wordt een excursie gemaakt naar Kasteel Berg in 's Heerenberg. In de afgelopen 50 jaar werden ruim 1000 leerlingen aan de cursus gediplo meerd. Het onderwijs is voornamelijk op de practijk afgestemd en omvat dan ook naast veertien maanden theorie ruim zes tien maanden practijk. In de periode van 30 Mei t/m 5 Juni nam de cacaomarkt een sensationele wending. Nadat zich op 2 Juni reeds een flinke prijsstijging had ingezet, trokken de prijzen op 3 en 4 Juni verder aanzienlijk aan. Deze prijsstijging, die reeds lang was verwacht, doch voor velen toen nog als verrassing kwam, had als achtergrond het uitverkocht zijn van de British Marketing Boards van de lopende hoofdoogst Brits Westafrikaanse cacao en daarnaast als voornaamste factor het optreden van Duitsland als actief koper op vrij grote schaal. In een tijdsverloop van 3 dagen stegen de noteringen voor Accra met 10 tot 12Va shilling per 50 kilo's. Er kwamen in deze soort belangrijke transacties tot stand, ook in Franse cacao's, die de algemene prijsstijging echter niet naar verhouding volgdén, ondanks een bekendmaking, dat ook de oorsprongslanden, Ivoorkust, Togo en Cameroun, hun hoofdoogsten groten deels uitverkocht hebben. Belangstelling bestond er eveneens voor Bahia, waarin flinke omzetten tot stand kwamen. Tegen het einde van de week werd de hausse geremd en gedeeltelijk geannu leerd onder in vloei, van de berichten over de internationale toestand. De Westduitse regering heeft bij de jongste besprekingen in Bonn aan de overige Rijnstaten voorgesteld een be grensd aandeel in het binnenlandse Duitse verkeer op de Rijn voor buiten landse schepen vrij te geven, zo meldt het dagblad ,-Die Welt". Van Duitse zijde achtte men het ter ondersteuning der Duitse rijnvaart niet mogelijk te voldoen aan de door de overige landen op grond van de Acte van Mannheim gevorderde absolute vrijheid. Het Duitse compromis voorstel is thans bij de regeringen en de Rijnvaart-organisaties der oeverstaten in studie. De Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem heeft tezamen met Lazard Frè- res and Co., New York, een mogelijkheid gecreëerd voorde uitgifte in de Ver. Sta ten van certificaten (z.g. American De positary Receipts, kortweg A.D.R.'s ge noemd) tegen deponering van originele A.K.U.-aandelen. Deze uitgifte zal ge schieden door de Chase National Bank of the City of New York. Op deze wijze wordt het voor de Ame rikaanse beleggers gemakkelijker een be lang in de A.K.U. te verwerven. Sinds de oorlog is dit de eerste regeling van deze aard met het doel Amerikaanse be leggingen in Europese ondernemingen te stimuleren. Deponering van gewone aandelen A.K.U. met een nom. waarde van 1000 kan geschieden in New York bij the Chase National Bank of the City of New York als deponeringskantoor, of in Am sterdam bi) de Nederlandse Handel Mij. N.V. Voor elk gedeponeerd aandeel van noni. 1000.worden 20 certificaten (z.g. A.D.R.'s) uitgegeven. In het begin van dit jaar heeft Lazard Frères and Co. New York met mede werking van de Nederlandse Handel Mij. N.V. te Amsterdam, voor zichzelf en voor anderen nom. 10.000.000.— gewone aandelen voor beleggingsdoeleinden van de A.K.U. verworven. Lazard heeft het voornemen deze aandelen te deponeren, waartegen certificaten (z.g. A.D.R." gegeven zullen worden. .'s) af- Wat hebben wij een werk als dit in onze jeugd gemist! Aan onze weet gierigheid konden wij alleen voldoen door te vragen, aan iedereen die daar maar voor in aanmerking kwam vragen zonder ophouden, over de meest onmogelijke onderwerpen soms. Was het een wonder, dat daar ten slotte wel eens korzelig een einde aan werd gemaakt? Wat wilden we al niet weten? Heel wat maar nog altijd minder dan hetgeen in de „Grote A.B.C." wordt behandeld. Het boek is met zijn tweeduizend trefwoorden en talloze verduidelijkende illustraties niet alleen practisch bruikbaar, maar ook uitermate leerzaam en boeiend. De jaarlijkse bedevaart naar de St Adel- bertsakker te Egmon.d-Binnen zal dit jaar wórden gehouden op Donderdag 25 Juni. Een grote schare uit alle delen van ons land zal dan optrekken naar het graf van St Adelbert, waarboven nu reeds meer dan duizend jaar geleden een wonderbare bron is ontsprongen, die de eeuwen door voorwerp is gebleven van bijzondere devotie. Zoals ieder jaar zal ook ditmaal om kwart over tien een plechtige H. M's worden opgedragen met feestpredikatie, waarna verering en plechtige omgang van de relieken. De encyclopedie is samengesteld door Jan van Marwijk, die goed werk heeft ge leverd. De keuze der trefwoorden verdient zeker alle lof. Het ware even onvrucht baar als ondankbaar om er over te gaan redetwisten, of een weggelaten trefwoord niet beter had kunnen worden opgenomen dan een ander, dat wel een plaatsje heeft gekregen. Ergens moest een scheiding wor den getrokken, wilde aan het principe van een duidelijke en beknopte jeugdencycio- pedie de hand kunnen worden gehouden. Natuurlijk heeft ook het feit, dat dit boek in de eerste plaats voor de jeugd is be stemd, de samensteller zekere beperkin gen opgelegd. Voorts heeft hij en naar onze mening terecht de moderne schrij vers, over wie de tijd nog niet definitief een oordeel heeft geveld, niet opgenomen. Men kan het wel betreuren, dat hij de grens niet tot na „de tachtigers" had ge trokken. De behandeling van de onderwerpen is zeer degelijk. Het meest wezenlijke werd genoteerd op een voor ieder bevattelijke en onderhoudende wijze. Voor trefwoor den, welke betrekking hebben op de R.K. Kerk, werd de zeer deskundige medewer king van Rector H. J. J. Wachters verkre gen. Ook op dit terrein is de encyclopedie dus betrouwbaar. In een prettige inleiding vertelt de sa mensteller zijn jeugdige publiek het een en ander over de encyclopedie in het alge meen en over de manier om haar op de meest handige en vruchtbare wijze te han teren. De trefwoorden bieden een,grote ver scheidenheid aan onderwerpen. Wij heb ben steekproeven genomen, welke volledig bevredigen. Men neme bijvoorbeeld het zo alledaagse begrip BANK(instelling). We weten precies wat we daaronder ver staan, maar hoe maken we 't ons zoontje van twaalf jaar duidelijk? Het is heus niet zo eenvoudig. Waarmee we maar willen zeggen, dat het ook voor de ouders heel handig kan zijn om deze jeugencyclopedie bij de hand te hebben. Het boek, dat 639 bladzijden telt, over zichtelijk gedrukt is en geillustreerd met talloze kleine en grote tekeningen en foto's, verscheen bij de uitgeverij W. de Haan te Utrecht, die er alle zorg aan be steedde. Desondanks is de prijs zeer laag gehouden. Nadat ik verleden jaar op liet laatste ogenblik verstek moest laten gaan, verheugt het mij thans in uw midden te kunnen zijn, aldus prins Bernhard, die een inleidende beschouwing gaf op de discussies over de praeadviezen in de jaarvergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke vanochtend te Dordrecht werd gehouden. Het onderwerp, dat aan de orde is gesteld, heeft de belangstelling van ieder, wie Nederland's welvaart ter harte gaat: „Handel een bestaans voorwaarde voor Nederland", aldus de Prins. Voorwaarde voor het bestaan. Zonder handel geen Nederland, althans geen wel varend Nederland. Dit is de eeuwen door een waarheid gebleken.' Nadat Holland in de 14de en 15de eeuw het monopolie der Hanzesteden had door broken, was bet tegen hét einde der 16e eeuw de centrale stapelplaats in de we reldhandel geworden. Het drassige land aan de monding der grote rivieren was het rijkste en machtigste land ter wereld. Die ontwikkeling zette zich in de 16de en 17de eeuw voort. Zoals een geschied schrijver uit die tijd zegt: In Holland wa ren er plaatsen met meer schepen dan hui - zen. Navigatie en negotie zijn hier altijd nauw verbonden geweest. En hij spreekt van het wonder, dat Holland haast geen graan had, maar toch de graanschuur van Europa was. Het verbouwde geen vlas. maar verwerkte het in massa tot lijnzaad, het had geen schapen, maar weefde een overvloed van wol tot laken. Het had geen wijnbergen, maar bezat de stapel der Duit se en Franse wijnen. Het had geen bossen, maar timmerde meer schepen dan het overige Europa tezamen. Het is, juist nu, goed hierbij te beden ken, dat hoe belangrijk ook de han del op Oost-Indië niet de voornaamste bron van Holland'9 welvaart was. Die lag in de vrachtvaart op de Oostzee-landen en op West- en Zuid-Europa. Het onderhouden van het verkeer tus sen de verschillende productie- en con- Meer dan één toneelschrijver heeft zich aangetrokken gevoeld door het denkbeeld zijn stuk in 'n nonnenklooster te situeren. Had de kloosterlijke achtergrond in be doelde stukken meest geen andere bete kenis dan te illustreren dat het religieuze gewaad gewone menselijke gevoelens ver bergt, Bernanos ging in zijn „Dialogues des Carmélites", waarvan Het Ned. Volks toneel gisteravond te Bussum de eerste Nederlandse vertoning gaf, veel verder. Bernanos heeft in deze, rond het film scenario van de Dominicanerpater Bruck- berger geschreven tekst, een dimensie toegevoegd aan de gebruikelijke klooster- dramatiek van kordate oversten, vrijmoe dige portiersters en moeizame bekerin gen: in deze dialogen wordt het wezen blootgelegd van de katholieke spirituali teit en de grens bereikt waar onze geloofs kennis buigen moet voor het mysterie. Het mysterie van de overdracht van genaden krijgt hier gestalte in de ge schiedenis van Blanche, een meisje uit de prae-revolutionnaire aristocratie. Vol gens het verhaal van de Duitse schrijfster Gertrud von Le Fort, dat in grote lijn de basis voor Bernanos' filmtekst vormde, is Blanche met een angstcomplex geboren. De angst vervolgt haar tot achter de muren van de Carmel, waar zij op voor spraak "van de wijze Moeder-Overste als postulante wordt aangenomen. Deze moeder-overste doorschouwt heel goed Blanche's zwakheid, maar heeft evenzeer begrip voor de moed die het meisje toont door de Angst als haar spe cifieke taak op zich te nemen zoals Christus Zijn doodsangst op Zich nam in de Hof van Olijven. Het mysterie nu is ten nauwste ver bonden met het volgende: De moeder overste sterft, na een leven van vol maakte ovérgave, in een onbegrijpelijke uitbarsting van angst. Blanche daaren tegen die een leven lang de nederlaag lijden moest in de strijd tegen de angst, bestijgt glorieus zingend het schavot waar zij als laatste van de elf Carmelitessen van Compiègne door de Bastille-bestor- mers zal worden geguillotineerd. Om dit mysterie, om deze wonderlijke verwisseling van doodsstrijd „zoals men in de vestiaire de verkeerde mantel aan- Georges Bernanos trekt", is het stuk in feite gebouwd. Ber nanos laat het geheim van deze verwis seling, waarbij de ene mens de dood op zich schijnt te nemen van de ander, in het duister, terecht bedenkend dat dit slechts te begrijpen valt voor wie begrij pen wil. In een groot aantal scènes heeft Ber nanos dit drama, waaraan de angst en de genade een zeer ernstige grondtoon geven, op het toneel gebracht. Of, beter gezegd, op het witte doek willen bren gen. Want zijn voor de film geschreven „Dialogues" dienden eerst door Mad. Marcelle Tassencourt en Albert Béguin voor het toneel bewerkt te worden voor dat het stuk, onder de slechts uit zijn ontstaansgeschiedenis te verklaren titel, een jaar lang te Parijs triomfen kon vieren. De regisseuze van deze succes rijke Parijse vertoning, Madame Tassen court, is naar Nederland gekomen om bij het Ned. Volkstoneel de gastregie op zich te nemen. Zij heeft dit, te oordelen naar de pre mière in „Concordia" te Bussum, met zorg en met begrip voor de mogelijkheden in dit gezelschap, gedaan. Zij vond steun bij het gemakkelijk verwisselbare décor van Weynand Grijzen, dat in een hand omdraai Blanche's ouderlijk huis omto verde in het voorportaal van het klooster, waar het aangrijpende gesprek met moe der-overste door het tralieluik beslist over Blanche's opneming. Even snel ver andert de bijkeuken, waar zuster Con stance's vrolijk gebabbel voor een lich tere toon Zorgt, in de cel, waar moeder overste in 'n paroxysme van angst sterft. De kloostertuin in lente of herfst, de kapel, de kloostergang, de gevangenis en ten slotte het schavot vormen beurtelings het décor waartegen zich de 21 taferelen af spelen. Die taferelen-overvloed moge op pervlakkig gezien aan de eisen van het filmscenario herinneren, zij zijn zo scherp ingesteld op het doel: enerzijds de karak ters uitdiepen, anderzijds de twee hoofd thema's de verheffing van de angst door hem te richten op Christus' doods angst, en de mysterieuze werking der ge nade in vele aspecten te beschouwen, dat hier wel degelijk toneel, soms subliem toneel, geschapen is. Dat Hat Ned. Volkstoneel niet geheel tegen de hoge eisen van dit stuk was op gewassen, behoeft niet te verbazen. Te meer pleit het voor het gezelschap dat in deze met kennelijke overgave voor het voetlicht gebrachte vertoning hier en daar uitstekend spel werd gegeven. Wij den ken aan Marie Hamel, die van de diplo matieke, gemoedelijke Moeder Lidoine een uitstekende creatie maakte, aan Bé Schenk waardig en sober in het gesprek met Blanche door het tralieluik, ongeloof waardig echter in de angstscène op haar sterfbed. De jeugdige Els Bouwman kon slechts nu en dan doen geloven in een door angstcomplexen gekwelde freule, maar zij had dan ook veruit de moeilijkste rol. Goed typerend zorgden Mary Smithuy- zen (Mère Maria), Tine de Vries (zuster Constance), Ferd Sterneberg (Blanche's vader) en vooral Hans van Meerten als de rector, dat ook In kleinere rollen de waardige sfeer, waardoor deze opvoering uitmuntte, behouden bleef. P. sumptiegebieden heeft de eeuwen door ons land het handelstand bij uitnemendheid gemaakt. En tot op deze dag is deze trek in ons volkskarakter bewaard gebleven. Altijd weer hebben wij de verkeersver bindingen gezocht en onderhouden. Over land en zee, over de binnenwateren, later ook door de lucht. En de handel volgde 1 Inderdaad: navigatie en negotie zijn nauw verbonden. Ik citeerde daarnet de historieschrijver die over het wonder van Holland's posi tie sprak. Laten wij ons realiseren, dat soortgelij ke „wonderen" nog steeds geschieden. Nog steeds vloeit Nederland over van goederen, die het zelf niet maakt. Men vindt dit vanzelfsprekend. Maar men ver geet dat dit alleen mogelijk is dank zij het initiatief, de activiteit, de reactie snelheid en het doorzettingsvermogen van de handel. Als ik nu enkele woorden mag zeggen over taak en functie van de handel, dan stel ik allereerst, dat de taak in één woord is samen te vatten dienst. Dienst, die in binnen- en buitenland in vrije concurrentie wordt bewezen. Het is niet noodzakelijk, dat deze taak door de zelfstandige handelaar wordt uit geoefend. We kennen de uitschakelings tendens. De producent zelf kan de taak van de handel overnemen. Hetzelfde geldt voor de detaillist. En ook de Staat men kent de voorbeelden neemt soms de handelstaak over. De functie echter, de typische handels functie, is onvervangbaar. Want of het nu de zelfstandige handelaar, producent of Staat is, die handel drijft, het eigenlijke handelswerk moet worden gedaan. De zelfstandige handel heeft hierbij zonder twijfel een voorsprong. Impondera bilia als relaties, eeuwenoude vertakkin gen van de Nederlandse handelshuizen, de welhaast geërfde capaciteiten op dit spe ciale gebied zij allen spelen een rol. Maar los daarvan kan men zeggen, dat de zelfstandige handel zijn taak slechts kan blijven vervullen, zolang hij dat be ter doet dan de anderen. Een typisch kenmerk van de handel is de ver doorgevoerde specialisatie. In de klassieke Europese industrie- en export landen zoals Engeland en Duitsland wer ken producent en gespecialiseerde hande laar nauw samen en met succes. Toch is het merkwaardig, dat, terwij] op bijna elk gebied het nut der specialisa tie wordt erkend, de gespecialiseerde taak van de handel niet altijd op de juiste waarde wordt geschat. In het algemeen trouwens, pleegt de waardering voor de handel nogal afhan kelijk te zijn van de conjunctuur. Gaat alles voor de wind en is de afzet gemak kelijk, dan dreigt de handel als zelfstan dige functie in het gedrang te komen. Komt de nood aan de man en stokt de af zet, dan beseft men opnieuw, dat de han del nuttig en nodig is. In wezen gaat het hier om het begrip van de handel ais zelfstandige functie. Daaraan ontbreekt het nog wel eens. Meer nog dan de binnenlandse groot handel is vaak de internationale tussen handel verkeerd beoordeeld. Terwijl deze toch de Nederlander in het bloed zit, zijn er altijd, die bij het woord alleen al koude rillingen krijgen. Het is echter niet aan mij hierop in te gaan. Ik Iaat dat aan de bevoegde handen der prae-adviseurs over. Misschien zullen wij straks de beteke nis van de handel nog hoger moeten schatten. Het streven op internationaal terrein naar grotere markteenheden vait samen met een typische taak van de han del. De handel immers streeft er altijd naar de versplintering der economische stelsels ongedaan te maken. Zijn natuur lijke taak is de ene economische met de andere te verbinden. In een nota n.a.l. van het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp ter goedkeuring van de op 13 April 1953 te Washington ondertekende overeen komst tot herziening en verlenging van de internationale tarweovereenkomst. spreekt de regering de mening uit, dat de overeenkomst een stabiliserende in vloed heeft op de wereldgraanmarkt. De stabilisatie blijft echter beperkt tot dat deel van de wereldhandel, dat onder de overeenkomst is geplaatst. Vanuit een algemeen gezichtspunt moet dan ook betreurd worden, dat het Ver. Koninkrijk afzijdig blijft. Van direc te invloed op het Nederlandse belang is dit echter niet. Immers de mate, waarin een deelnemend invoerend land in de voordelen ran de prijsstabiliteit deelt, wordt alleen bepaald door de verhouding van zijn gegarandeerde hoeveelheid tot zijn totale jaarlijkse tarwe-invoer. Van de andere voor de Nederlandse landbouw van belang zijnde producten wordt alleen voor suiker overwogen om tot een internationale overeenkomst te komen. Wat betreft de vragen van som mige leden over de aankoopmogelijk heden in Oost-Europa en de Sovjet-Unie, kan medegedeeld worden, dat in de af gelopen yierjarige periode een deel van de benodigde tarwe misschien wel elders te verkrijgen was geweest, doch slechts tegen ruwweg 30 pet hogere prijzen. De kwestie, op welke wijze de gevolgen van de verhoogde maximumprijs opgevangen zullen dienen te worden, is nog in studie. Hei aankopen van tarwe in niet aan de overeenkomst deelnemende landen blijft voor de deelnemende importerende lan den geheel vrij. Ofschoon de rentewinst hoger is ge weest, zijn de resultaten over 1952 van de Zuid Nederlandsche Hypotheekbank N.V. te Maastricht iets lager geweest dan in 1951, als gevolg van de kosten bij de uitgifte van nieuwe aandelen. Na de be nodigde afschrijvingen en reserveringen resteert een saldo van 27.041 29.027). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 5 pet. Per ulto 1952 was in 736 leningen een bedrag belegd van 4.028.661. Aan pand brieven stond 3.395.400 uit. De rente marge is in het verslagjaar van 1,106 pet. toegenomen tot 1,256 pet. De directeur van het Amerikaanse bu reau voor defensiemobilisatie, Flemming heeft bekendgemaakt, dat aan veertien Amerikaanse oliemaatschappijen, die in het buitenland werken, verzocht is de commissie voor de buitenlandse-olievoor- ziening weer in te stellen. Deze commissie werd in Juni 1951 opge richt, toen de raffinaderij van de Anglo Iranian Oil Company te Abadan door Perzië werd genationaliseerd. In samen werking met buitenlandse oliemaatschap pijen hielp de commissie voorzien in de aanvulling van het tekort aan olie in de wereld als gevolg van de sluiting van de fabriek te Abadan. De commissie werd 'officieel op 2 Mei van dit jaar pntbonden, maar zij staakte haar werkzaamheden reeds in Januari, nadat het Amerikaanse ministerie van justitie zijn goedkeuring aan haar optreden had onttrokken, met het oog op een mogelijke schending van de Amerikaanse anti-trustwetten. Volgens Flemming zal de nieuwe overeenkomst met de 14 maatschappijen deze onvatbaar maken voor vervolging op grond van de anti-trustwetten. Ambtenaren verklaarden, dat er op het ogenblik geen crisis in de wereld-olie voorziening bestaat en dat het niet in het voornemen ligt de overeenkomst op dit ogenblik tot uitvoering te brengen. Het - ministerie voor defensie en de petroleum administration for defence wilden echter, dat er een overeenkomst met de maat schappijen zou bestaan, opdat de commis sie in geval van nood aanbevelingen zou kunnen doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5