Helft der huurverhoging gecompenseerd door belastingverlaging Belastingverlagingen voor bedrijfsleven gaan reeds in 1953 in Inkomsten- en loonbelasting krijgen verhoogde vrije minima Matten op de Zeeuwse dijken Kurt Carlsen krijgt nog steeds brieven Geen hittegolf verwacht IC ONVAST ZOMERWEER Geen hittegolf wel belastingverlaging Toch afkoeling? Overeenstemming ambtenaren salarissen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN I 1|É^ Zaterdag 13 Juni 1953 WEERBERICHT V. fN Omzetbelasting op huisbrand en schoeisel Personele Belasting Verlaging suikeraccijnzen Verlaging school- en college- gelden Gevolgen voor het huishoud budget mm 33,50 Dertig seconden democratie TV. S. overwegen Uurdienst Amsterdam- Gouda-Rotterdam ÜM Amersfoort se kei van voetstuk gestoten „Flauwe grap" vindt de bevolking In Noordwijk onthulde de beroemde kapitein naar hem genoemde reddingboot naam op NEDERLANDSGHE CREDIETBANK N.V. Hoofdkantoor: Keizersgracht 507- 517, Amsterdam-C. 15 VESTIGINGEN K.N.M.I. spreekt hardnekkige geruchten tegen Namiddag-missen op zeeschepen Nogmaals het onderwijs Analyst De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 14 Juni: Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 6.54, onder 23.17. Maandag 15 Juni: Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 8.10, onder 23.36. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op 19 Maart heeft de minister-president reeds aankondiging gedaan van de voorgenomen belastingverlagingen in het belang van de werkgelegenheid alsmede die ter tegemoetkoming in de huurverhoging. Thans zijn een aantal wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend. De belangrijkste wijziging t.o.v. de in Maart in het vooruitzicht gestelde maatregelen geldt de belastingverlagingen voor het bedrijfsleven. De verlaging van het tarief van de vennootschapsbelasting, afschaffing van de extra-inkomstenbelasting op bedrijfswinsten en tantièmes, afschaffing van de speculatiewinstbelasting compensatie van verliezen en aanloopverliezen zullen reeds gelden voor het jaar 1953 in plaats van 1954, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De aftrek ter zake van investeringen zal voor investeringen na 31 Maart 1953 reeds ten laste van de winst van 1953 mogen geschieden. Zoals destijds is aangi ndigd, komt de huurverhoging, welke gedifferen tieerd is naar de vijf gemeenteklassen van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning en die het huurniveau verhoogt tot 135 pCt.—148 pCt. van het huur- peil in 1940, neer op een verhoging van gemiddeld 22y2 pCt. van het bestaande huurpeil van 115. De rege ring zag zich gesteld voor de vraag in hoeverre een compensatie voor de huurverhoging moet worden ver leend door loonsverhoging of een verlaging van belastingen of door een samenstel van beide. De regering is tot de slotsom gekomen, dat de middenweg dient te worden gevolgd, in die zin, dat voor een standaard gezin ongeveer de helft van de huur verhoging door middel van belasting verlichting zal worden gecompen seerd. Voor werknemers in dienst van particulieren of van de overheid zal 't ontbrekende dienen te worden aangevuld met een verhoging der lonen. gaal voor kleinere voorraden zou voor de belastingdienst een niet te verantwoorden taakverzwaring zijn. De voorgestelde verlaging van de ac cijns van suiker zal ongetwijfeld een na deel betekenen voor de Nederlandse glu cose- en aardappelmeelindustrie. Na de verlaging van de accijns van suiker zal het prijspeil tussen suiker en glucose on geveer 9 cent minder bedragen dan thans het geval is. Verwacht mag worden, dat in verband met de wijziging in de ver koopprijs, afnemers van glucose voortaan, in plaats van glucose, suiker bij de be reiding van hun producten zullen gaan glu- den overwogen of en in hoeverre de ge wijzigde positie van de glucose- en aard appelmeelindustrie aanleiding dient te ge ven tot bepaalde maatregelen. Als tweede compenserende belasting maatregel wordt voorgesteld de afschaf fing van de omzetbelasting voor huis brand en schoeisel. De vrijstelling voor huisbrand strekt zich uit tot steenkolen, bruinkolen, briketten, cokes, turf en olie. Het voorstel beoogt geen vrijstelling voor brandstoffen, welke in de industrie en in 't verdere bedrijfsleven worden gebruikt. De druk aan omzetbelasting op de bevol kingsgroepen, die slechts een betrekkelijk gering inkomen genieten, zal door deze maatregel naar schatting met ongeveer 6.50 per gezin per jaar afnemen. Voorts wordt voorgesteld, nagenoeg alle soorten schoeisel geheel van de heffing van omzetbelasting vrij te stellen. Hier onder kunnen worden gerangschikt ge wone schoenen, werkschoenen, pantoffels en ander huisschoeisel, laarzen, laarsjes, voetbalschoenen en andere sportschoenen sandalen, bepaalde schoenen van textiel- stoffen of van plantaardige stoffen, rub berschoenen, schoeisel, hetwelk geheel of gedeeltelijk is vervaardigd van hout (b.v. klompen) en asbest-schoeisel. Van de vrijstelling is om voor de hand uitgezonderd 't schoei- stelliug van schoeisel neer op een gemid delde daling van de uitgaven van 4. a 5.— per jaar. Een belastingverlichting, die in belang rijke mate het verschil in stijging van de huurprijzen van de onderscheidene woon huizen volgt, is de verlaging van de per sonele belasting, geheven naar de grond slag huurwaarde. In de Memorie van Toe lichting op het desbetreffende wetsont werp wordt er echter op gewezen, dat ook de aanpassing van de personele belasting, mede in verband met de techniek van deze heffing, niet zodanig kan worden tot stand gebracht, dat de beoogde tegemoet koming in de individuele gevallen exact w.ordt bereikt.. De verlaging van de personele belas ting komt hierop neer dat eerst zowel de vrijgestelde bedragen als het tarief van de belasting zodanig aan de nieuwe huren worden aangepast, dat de verhoogde huur geen vermeerdering van personele belas ting tot gevolg heeft. Na deze aanpassing, welke de belastingvoet van 10 pet tot 7'/j pet terugbrengt, wordt voer de compensa tie het tarief andermaal en wel met 40 pet verlaagd tot 4'2 pet. Behalve door verlaging van het tarief naar de grondslag huurwaarde is de per sonele belasting zoveel mogelijk aan de huurverhoging aangepast door verhoging van de bedragen van de belastingvrije minima en van de belastingvrije aftrek posten. Voor het belastingjaar 1953-1954, waar van slechts de maanden Januari tot en met Mei 1954 voor compensatie in aan merking komen, is een eenvoudige rege ling getroffen. In de practijk zal deze regeling in de meerderheid der gevallen er op neerkomen, dat de hoofdsom van de personele belasting naar de grondslag huurwaarde voor dat belastingjaar 8 1/3 De keuze van de compenserende belas tingmaatregelen is ingegeven door de ge dachte, dat de belastingvoorzieningen op het stuk van de huurverhoging, willen zij een zo algemeen mogelijke werking hebben, niet in de eerste instantie bij de belastingen naar het inkomen zullen moe ien worden gezocht, doch ook veeleer fn°rtten hsgen, evenals de huursom zelve, komenBIeer van de beste<Jmg van het in- Door de Regering zal nader worden overwogen, welke aanvullende niet-fiscale maatregelen nodig zullen zijn ter compen satie van de huurverhoging voor degenen die sociale uitkeringen ontvangen en voor degenen, die van overheidswege zijn ge- pensionneerd. De belastingverlichtingen, welke ver band houden met de verhoging van de huren van de woonhuizen, en die gelijk tijdig met de huurverhoging, dat is met Ingang van het jaar 1954, in werking tre den, omvatten de volgende voorzieningen: Voorgesteld wordt de hoofdsom van de accijns van geraffineerde suiker te ver lagen van 22.50 tot 19.per 100 kg., terwijl de 20 opcenten ad 4.50 alsmede de heffing van 10 pet ten behoeve van hei Landbouw-Egalisatiefonds ad 2.25 zul len vervallen. De accijns van de andere suikersoorten wordt naar evenredigheid verlaagd. Tegenover deze verlaging komt echter het door het Landbouw-Egalisatiefonds te verlenen subsidie op suiker te vervallen. Het resultaat van deze maatregel, waar van de compenserende werking in het al gemeen toeneemt met de grootte van het gezin, is, dat de prijs, waarvoor de sui ker in de handel wordt gebracht, met on geveer 9 cent per kilo zal dalen. In verband met deze daling in prijs, zal het noodzakelijk zijn van de voorraden suiker en suikerhoudende goederen, welke bij de inwerkingtreding van de accijns verlaging in het vrije verkeer aanwezig zijn, uit hoofde van die verlaging een bedrag terug te geven. De teruggaaf van accijns van suiker en suikerhoudende goederen wordt beperkt tot voorraden waarvoor het te restitueren bedrag ten minste 100 bedraagt. Terug- bezigen, waardoor de positie van de glu- self art 'een^UgesprSken* luxe karakter I pelbedraagt van d,5 hu^aarde per 1 cose- en aardappelmeelindustrie moeilij- draagt en weeldabélu- Door de'minister van Landbouw, Visse- I Voor de bevolkingsgroepen met een be- jaar nog uitgegaan van het huurpeil in rij en Voedselvoorziening zal nader wor- trekkelflk gering inkomen, komt de vry- 11953. De belastingvrije minima bfj de inkom stenbelasting en de loonbelasting zullen met 240 tot 360 worden verhoogd, ter wijl daarbij aansluitend een verzachting aan de voet van het belastingtarief wordt aangebracht. Zo is een gehuwde met 2 kinderen vol gens het bestaande tarief bij een zuiver inkomen van 2490 een bedrag van 18 aan belasting verschuldigd. Volgens het nu ingediende voorstel begint het tarief voor deze groep bij een zuiver inkomen van 2790. terwijl de verschuldigde be lasting daarbij is gebracht van 48 op 24. De verhoging van het belastingvrije minimum beloopt hier dus 300. Bij 'n zuiver inkomen van 3090 komt het ta rief van 78 weer overeen met de be staande tabel. Een tweede wijziging in de inkomsten belasting de loonbelasting en vermogens belasting' behelst een uitbreiding van de kinderaftrek tot studerende kinderen van 25 en 26 jaar, alsmede een verdubbeling van Uo kinderaftrek voor schoolgaande en Studerende kinderen tussen 17 en 27 jaar en voor gebrekkige kinderen tussen 17 en 21 jaar. In de toelichting wordt er nog op gewe zen, dat met betrekking tot gebrekkige kinderen van 21 jaar en ouder evenals tot dusverre, een belastingvermindering kan worden verleend wegens buitengewone lasten. Buitengewone lasten Voorts wordt voorgesteld om de grens waarboven een aftrek wordt verleend ter zake van buitengewone lasten, welke grens nu ligt bjj 10 pet. van het inkomen, te stellen op 6 pet. De vermindering van het grenspercentage met 1 voor elk k>nd, waarvoor aanspraak voor kinderaftrek bestaat, wordt gewijzigd in een half. Wanneer er bijv. sprake is van aftrek wegens buitengewone lasten in een gezin met drie kinderen, jonger dan 17 jaar, waarvoor aanspraak op kinderaftrek be staat, wordt de grens dus 6 pet min 1 V-z pet is 4% pet. Waren deze kinderen b.v. omstreeks 20 jaar en zouden zij alle drie nog schoolgaan of studeren, dan wordt de grens 6 pet min 3 pet is 3 pet. De laatste maatregel, die in dit over-: zicht nog dient te worden vermeld, is het voornemen tot afschaffing van de school gelden voor tenminste zes klassen van 't lager onderwijs en een verlaging van de schoolgelden voor het voortgezette onder wijs, alsmede een vermindering van de collegegelden. Hiervoor zullen afzonder lijke voorstellen worden ingediend door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een overzicht van de werking van de voornaamste compenserende fiscale maat regelen voor een standaardgezin, blijkt uit de navolgende twee staatjes. Hierbij zij echter aangetekend, dat bij gebrek aan exacte gegevens het overizcht slechts een zeer globaal beeld van de werking van de compensatie biedt. I. Gevolgen voor de uitgaven van ar beidersgezinnen van verschillende grootte met een basisinkomen van 30003500, wonende in gemeenten van de tweede of derde klasse van de Noodwet Ouderdoms voorziening. Jaarlijkse verhoging van de huur met Jaarlijkse vermindering van de uitgaven door Verlaging van de accijns op suiker 1) Afschaffing v. omzetbelasting op schoeisel Idem huisbrand Verlaging van de personele belasting 1) Het effect van de verlaging van de suikeraccjins op de gezinsuitgaven voor suikerhoudende artikelen is zeer moeilijk te schatten. Aangenomen is, dat voor gezinnen van 2, 4 en 7 personen deze uitgaven zullen verminderen met onder scheidenlijk 3,—, 5,-— en 8,—, welke bedragen moeten worden beschouwd als maxima! Bij de berekening van de hedragen van de personele belasting is uitgegaan van een gemeente ingedeeld in de 5e klasse voor de personele belasting, ter wijl verder rekening is gehouden met 150 gemeentelijke en 50 provinciale op centen. II. Gevolgen voor de uitgaven van het gemiddelde arbeidersgezin met een ge middelde grootte van vier personen in de gemeente Amsterdam: Jaarl. "verhoging van de huur met 60,— Jaarl. vermindering van de uitgaven door ver laging van de accijns op suikert) 13,— afschaffing van de om- zetbelast. op schoeisel 5,— idem huisbrand 5,o0 verlaging van de perso nele belasting 10,— GEZINSGROOTTE. 7 pers. 2 pers. 4 pers. en meer 56.— 60.— 70.— 8.- 2.— 6.50 12.— 13.- 4 6.50 10.75 20.— 7.— 6.50 6.50 Nadat een machtige zandzuiger mil- lioenen kubieke meters zand uit de Schelde heeft opgezogen, draglines uit dit zand weer een dijklichaam hebben gevormd, dit zand met een kleilaag is overdekt en het gras is ingezaaid, komen de „krammatters" aan de beurt, om de laatste hand te leggen aan de door de storm vernielde Zeeuwse dijken. Deze slechts weinig in getal zijnde vaklieden dekken de nieuwe dijk af met een „mat" van stro, die met een eigenaardig gevormd werktuig stevig in de kleilaag worat „gekramd" volgens een eeuwenoude werkwijze en nog geheel met de nana. Deze stromat voorkomt by hoge vloed het wegspoelen van de kleilaag en be vordert de groei van het gras. Tegen de tijd, dat het stro is vergaan, is het gras zover gegroeid, dat dit die be scherming staak kan overnemen. 1) Zie de opmerking hierboven. Bij de berekening van het bedrag van de personele belasting is uitgegaan van een indeling in de 3e klasse voor de per sonele belasting, terwijl verder rekening is gehouden met 100 gemeentelijke en 50 provinciale opcenten. Hoe groot is de vermindering der fiscale lasten Van de vermindering van de fiscale lasten, welke de invoering van de hier boven weergegeven belastingmaatregelen medebrengen, kan de volgende zeer glo bale raming worden gegeven. Bij deze schattingen dient te worden opgemerkt, dal de afweging van de financiële ge volgen van het belastingplan niet strikt aan een bepaald begrotingsjaar kan worden gebonden. Dit zou immers voor deze maatregelen van structurele aard, welke voor meerdere jaren achtereen zijn bedoeld, een willekeurig beeld geven. Directe Belastingen: 1. Verlenging vervroegde-afschrijving. De belastingverlichting welke in hoofdzaak voor de ondernemer een be lastinguil stel betekent bedraagt voor het boekjaar 1353 van de vennootschaps belasting en het jaar 1953 van de in komstenbelasting tezamen 80 min en loopt op tot 160 min in 19o6, waarna een daling volgt. Hierbij is verondersteld, dat met ingang van 1955 yoor de ven nootschapsbelasting het tarief geldt, dat vóór de defensieuitgaven van kracht was 80160 min (voor 19531958). 2. Verlaging vennootschapsbelasting. Deze bedraagt, gemiddeld voor de boek jaren 1953 en 1954 60 min. 3. Afschaffing extra-inkomstenbelas ting 22 min. 4. Investeringsaftrek. De belastingver lichting bedraagt voor het eerste volle boekjaar (1954) van de vennootschaps belasting en hetzelfde jaar van de in komstenbelasting 50 min en stijgt ge leidelijk tot 140 min in 1958 Voor 1953 bedraagt de verlichting 20 min. Ook hier is uitgegaan van de veronderstel ling genoemd onder 1 50— 140 min (voor 1954—1958). 5. Afschaffing inkomstenbelasting bij 28.50 34.25 40.— goed c.a. op vervreemding onroerend korte termijn pro memorie. 6. Verlenging termijn verliescompen satie pro memorie. 7. Compensatie aanloopverliezen pro memorie. 8. Verlaging personele belasting (met inbegrip van provinciale en gemeentelijke opcenten) 24 min. 9. Afschaffing schoolgelden c.a. 20 min. 10. Verlichting inkomstenbelasting en loonbelasting aan de voet 15 min. 11. Verdubbeling kinderaftrek 18 min. 12. Verruiming aftrek buitengewone lasten pro memorie. Verbruiksbelastingen: 13. Afschaffing omzetbelasting op huisbrand en schoeisel 33 min. 14. Verlaging suikeraccijns c.a. 30 min. 15. Afschaffing 30 %-tarief van de omzetbelasting 10 min. Hiertegenover kan worden gesteld, dat wegvalt het verlies van belastingop brengst tengevolge van de fiscale export faciliteiten, hetwelk is geraamd op 70 min. Voort zij opgemerkt, dat de stijging van de inkomstenbelasting en de ven nootschapsbelasting als gevolg van de huurverhoging wordt geschat °P om streeks 50 min. Volgens de bestaande regeling draagt van het overgrote deel van de verliezen aan belastingopbrengsten het Gemeente fonds 10,3 en het Provinciefonds 0,67 De gederfde bedragen zullen door het Bij1* aan beide fondsen worden ver goed. Tenslotte zal ook de vermindering van inkomsten als gevolg van de verlaging der personele belasting en de afschaffing (verlaging) van schoolgelden door het Rijk aan de provinciën, het Gemeente fonds indien de hoofdsom van de per sonele belasting daaraan ten goede mocht blijven komen de gemeenten en even tueel aan de schoolbesturen worden ver goed. Dertig leden van de bemanning van de Sovjetrussische kruiser „Swerdlof hebben gisteren een kijkje in Londen genomen. Onder leiding van een functionaris van de Russische ambassade werd ook een bezoek aan het Lagerhuis gebracht, dat op de kop af slechts.... dertig seconden duurde. Erg imposant was de aanblik, die de bakermat van de democratie juist op dat ogenblik bood, dan ook allerminst. Welgeteld zeventien leden waren over een wetje aan het debatteren. Overigens was het een bij uitstek democratisch wetje, namelijk over de bescherming van schapen tegen loslopende honden (Van onze Haagse redactie). Naar wjj vernemen is in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken overeenstemming be reikt over voorstellen tot verhoging van salarissen. Dit wil dus zeggen, dat zowel de minister, als de samenwerkende cen trales van overheidspersoneel accoord gaan met deze voorstellen. Deze voorstel len beoogden wel in de eerste plaats de positie van de hogere ambtenaren, die sterk genivelleerd was, te verbeteren, maar houden toch ook bepaalde verbete ringen in voor de lagere ambtenaren en de vaklieden. (Van onze Utrechtse redacteur). Bij de behandeling van de begroting Ver keer en Waterstaat heeft de minister in dertijd reeds in het vooruitzicht gesteld, dat ter ontlasting van de drukke spoorlijn Amsterdam—Den Haag—Rotterdam een meer frequente dienst op net traject Am sterdamRotterdam via Breukelen, Har- melen, Woerden en Gouda zal worden in gesteld. Thans rijden daar slechts twee treinen per dag. Hoewel de winterdicnstregeling, die 4 October a-s. zal ingaan, nog niet is vast gesteld, overwegen de N.S. toch om met ingang van die datum op de lijn Amster damGoudaRotterdam elk uur een trein te laten rijden. De reis over dit traject duurt slechts vier minuten langer dan via Den Haag. Nadat al eerder door militairen is ge poogd de Amersfoortse kei van zijn voet stuk te stoten, is dit in de nacht van Don derdag op Vrijdag aan de Huzaren van Prins Alexander wel gelukt. Ongeveer 100 man moet in dit nachtelijk avontuur een aandeel hebben gehad. De manschappen zijn er met koevoeten en stangen op uit getrokken om de kei te belagen. Deze, nog omhangen met zijn ridderorde „Wat men U ook heeft aangedaan, op Uw voetstuk zult U blijven staan", kon ditmaal deze leuze niet gestand doen. Gisterochtend lag hij zielig naast zijn stuk. Het zal een heel karwei zijn hem weer op zijn plaats te krijgen. De Amersfoortse bevolking is weinig in genomen met „deze flauwe grap", die het gevolg is van een weddenschap tussen Hu zaren van Boreel en die van Prins Alexan der, wie het eerst de kei zou doen sneuve len. De begroeting op Schiphol was allerhartelijkst. Een charmante stewardess bood kapitein Carlsen 'n bouquet bloemen aan. De heer De Booy, directeur t an de Kon. Noord- en Z.-Hollandsche Redding Mij kijkt goedkeurend toe. Gisteravond is de 39-jarige Amerikaanse kapitein Kurt Carl sen op Schiphol gearri veerd, speciaal overge komen uit New Vork, waar hij met vacantie was, om vandaag in Noordwjjk de naam te onthullen van een nieuwe naar hem genoem de reddingboot van de Kon. Noord- en Zuid hollandsche Redding Mij. „Over mfln belevenis sen op de verongelukte „Flying Enterprise" in Januari 1952 wil ik niet meer spreken", zei hij la ter in het Amstelhotel tot de pers- „Daar moet hei publiek nu wei genoeg van hebben. Het was mijn eerste en naar ik hoop mijn laatste persoonlijke ervaring met redding boten. Ik ontvang er oog steeds correspondentie van bewonderaars over. Dit is de eerste inaugu ratie, die 'k verricht", zo vervolgde de heer Carlsen „en ook mijn eerste peet vaderschap over een red dingboot. Wel zijn er al 'n paar Amerikaanse zee- verkenningsschepen naar mij genoemd Naar ik hoor is de nieuwe Kurt Carlsen een type boot, dat ook wordt gebruikt aan de kusten van Denemarken mijn geboorteland.. De Carlsen vervangt de laat ste roeiboot in uw Neder landse reddingbootwezen". „In Amerika ressorteert het reddingwezen onder een regerings-instelling de kustwacht, die niet al leen belast is met ds kustverlichting 'en 't ver zorgen van kusthelicoptè- res, kustverlichting weer- schepen en ijepatrouille- schepen, maar ook met het verstrekken van diploma's aan de officieren der koopvaardij, aldus kapi tein Carlsen. Ofschoon de Amerikaanse zeeredding- organisatie zeer efficiënt is, bestaat er bij ons toch belangstelling genoeg voor uw activiteiten op dit ge bied. Dat is uit foto's n onze kranten, vooral na de watersnood, duidelijk gebleken. Zaterdag hoop ik in Amsterdam voor mijn genoegen wat te fil men en dan is mijn be zoek alweer ten einde De terugreis begint Zondag en voert mij over Denemar ken, naar het ouderlijk huis. Misschien ben ik nog juist op tijd om mijn 13- jarige dochter geluk te kunnen wensen met haar toelating tot de middel bare school". En na dit praatje zei de heer Carlsen, die vorg jaar dagen lang wereld nieuws van de voor pagina's der kranten ver drong, „Adieu" tot de journalisten. SHffllBtt Het K. N. M. I. deelt mede: Hoewel boven geheel West- en Midden- Europa een vlakke luchtdrukverdeling Woensdag vrij veel regen viel. vrijwel nergens neerslag van enige betekenis afgetapt. Ook elders in Europa komen dergelijke tegenstellingen voor. Zo was wordt aangetroffen zonder depressies of het bijv "gistermiddag"in Finland fraai hogedrukgebieden, vertoont het weer bo-1 gisiermiaaag ny^ ven dit gebied een grillig karakter met dikwijls grote verschillen op korte al- stand. Zo bevond zich gisteren boven Noordwest-Duitsland een intensief re- gengebied, dat ongeveer tot onze Noora- oostgrens reikte, terwijl boven het groot ste deel van ons land vrij z°an|g weer voorkwam; ook boven Frankrijk kwamen regenbuien voor, die plaatselijk van on weer vergezeld gingen- _°P sommige plaatsen in Duitsland en Frankrijk viel de laatste dagen zelfs meer dan 40 m.m. regen, maar in ons landwerd met uit zondering van Zuid-Limburg, waar Het K.N.M.I. deelt mede: Enkele weken reeds circuleren er door Nederland geruchten als zou er deze zomer een verschrikkelijke hitte golf zijn te verwachten. Deze geruch ten blijken een dermate grote ver spreiding te hebben gevonden en zo hardnekkig te zijn, dat menigeen er geloof is aan gaan hechten. Ter geruststelling kan worden medegedeeld, dat reeds geruime tijd verrichte onderzoekingen over het voorkomen van perioden van grote warmte geen enkele positieve aan wijzing hebben gegeven, dat de,.e zomer een hittegolf van buitengewone omvang moet worden verwacht. Ook van buitenlandse meteorologische in stituten hebben het K.N.M.I. geen zodanige verwachtingen bereikt. In verband hiermede is er geen enkele reden om zich ongerust te laten maken door de in omloop zijnde geruchten. Het is weliswaar heel goed mogelijk, dat er deze zomer enkele zeer warme dagen zullen komen, maar deze mogelijkheid be staat elk jaar en dat is dus niets bij zonders. zomerweer met maximumtemperaturen van omstreeks 25 graden, terwijl enkele honderden kilometers naar het Zuiden, boven de Baltische staten, buiig weer heerste met temperaturen van nog geen 15 graden Grote hitte komt op het ogenblik ner gens in Europa voor. Alleen in Rusland worden maximumtemperaturen van om streeks 30 graden waargenomen. Op de meeste plaatsen stijgt het kwik over dag tot 20 èi 25 graden en verwacht mag worden dat dit gedurende het weekein de ook in ons land het geval zal zijn. Het grillige weertype in onze omge ving brengt echter met zich mee. dat de kans op enkele regenbuiten blijft be staan. waarbij ook onweer niet geheel is uitgesloten. Bij decreet van het H. Officie hebben de bisschoppen de volmacht gekregen om toe te staan, dat in de namiddag heilige Mis sen gecelebreerd worden aan boord van zeeschepen, zulks in overeenstemming met de apostolische constitutie „Christus Dominus" over de Avondmissen. Tot het verlenen van verlof om des na middags heilige Missen op zeeschepen op te dragen zijn bevoegd de bisschoppen, zetelend in de gebieden, waarin de thuis havens gelegen zijn. Het decreet is Vrijdag 12 Juni in de „Osservatore Romano" verschenen en draagt als datum 31 Mei. AT AAR aanleiding van onze Loupe J_ Y over al dan niet gratis onderwijs schreef ons een moeder van een schippersgezin, die ons verzocht het noodseinte hijsenomdat de leer plichtwet nog steeds niet van toepas sing is voor de schipperskinderen. De reden hiervan zou zijn, dat, indien men het lager onderwijs verplicht zou stellen voor deze kinderen, het Rijk hiervoor een grotere subsidie zou moeten geven in de vorm van een gedeeltelijke tege moetkoming in de huisvestingskosten van deze leerlingen aan de wal, welke voor vele schippers te hoog zijn. Wij hebben deze kwestie voorgelegd aan een ten deze alleszins bevoegde in stantie, die ons op de eerste plaats mededeelde, dat de leerplichtwet wel degelijk voor schipperskinderen geldt. Wanneer een schip meer dan twee dagen in dezelfde plaats ligt, moeten de kinderen naar school. Vervolgens werd ons uiteengezet, dat er voor het onderwijs aan schippers kinderen zeer veel gedaan wordt in de vorm van ligplaatsscholen mei een eigen, aangepast leerprograminternaten er zijn tussen de J/0 en 50 katholieke internaten voor schipperskinderen en subsidies van het Rijk in de kosten voor huisvesting. Wanneer het gezinshoofd de kosten niet kan dragen, dan betaalt het Rijk het verschil van onderhouds kosten tussen verblijf aan boord en op de wal. Hiervoor zijn normen en grenzen vastgesteld en nu kan men uiteraard van mening verschillen, of er een wel- standgrens dient voorgeschreven te worden bij het in aanmerking komen voor deze subsidie en op welke hoogte deze grens moet gesteld worden. Gezien de verplichting om onderwijs te ontvan gen, zou men wellicht kunnen eisen, dat er geen weistandsgrens aangehouden wordt. Daarover valt alzo te „schipperen", maar niet met de leerplicht. Deze is er, ook voor de schipperskinderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1