KATH. MIDDENSTAND ONTSTEMD Militairen beheersten stadsbeeld van Lourdes riet Begin van jlui K.S.G.-parlement opent zitting 30NG- JZd SLAGEN PAGINA 3 Sociale voorzieningen voor zelfstandigen Eisenhower wint het pleit Wet op wederkerige handels overeenkomsten Huis van Afgevaardigden stemt in met een jaar verlenging Betovering Lustoord voor typografen Jubileum Tentoonstelling Joh. Enschede en Zonen KIND DOOR VRACHT WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD Mgr. Leinmens aan sterfbed Nederlandse luclitmachtmaii nen morgen weer thuis Limbi i rgse pel grim overleden 2000 VOOR HEILIG DOMMEN VAN LOURDES Vlotte hand van uitgeven In vier dagen 5500 opgemaakt.... NEDERLANDSE MINISTERS IN LONDEN Valkof sovjet-ambassa deur in Belgrado Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met een grote meerderheid het verzoek van president Eisenhower tot verlenging met 1 jaar van de wet op de handelsovereenkomsten op basis van we derkerigheid ingewilligd. De wet mach tigt de president tarieven te verlagen in ruil voor soortgelijke concessies door an dere landen. Een democratische poging, te voorkomen dat de door de republikei nen voorgestelde verhoging van het aan tal leden der tariefcommissie van 6 op 7 zou worden goedgekeurd, mislukte. Door de vergroting van het aantal leden krij gen de republikeinen de meerderheid in de commissie. Het wetsontwerp is thans naar de Senaat gezonden voor verdere definitieve afhandeling. niettemin nog de gelegenheid vindend aan de algemene geestdrift deel te nemen. Toen de vlootschouw voorbij was en de „Surprise" ergens in de buurt van het grootste vliegdekschip de „Eagle" voor anker was gegaan, begon de parade van de marine-luchtmacht. Van de kalm voort- fladderende helicopters tot en met de nieuwste types straaljagers namen alle onderdelen van dit wapen aan het festijn deel. Meer dan driehonderd toestellen daverden over de vloot. Midden onder de parade had aan boord van de Eagle een bijzondere ge beurtenis plaats. De „Surprise" was nog maar nauwelijks gepasseerd of een andere surprise kondigde zich aan. Bootsman McCracken hoorde, tot zijn verrassing dat de blijde gebeurtenis, die in zijn gezin over een maand verwacht werd, zich nog dezelfde dag voor zou doen. De moeilijkheid was echter, dat mevrouw McCracken ter ere van de vlootparade zich eveneens aan boord be vond. Noodsignalen waarschuwden de oever, dat er zo snel mogelijk een hospi taalschip zou worden gezonden. Op zo'n feestelijke dag moest echter alles wel goed aflopen en de familie McCracken werd dan ook verblijd met de voorspoe dige geboorte van een gezond dochtertje. DE dag werd besloten met een diner voor de hoge gasten aan boord van de „Vanguard". Toen koningin Eliza beth zich per barkas aan boord van de „Vanguard" wilde begeven, deed er zich echter nog even een spannend ogenblik voor. Een zeesleepboot zocht zijn weg tus sen de oorlogsbodems naar de kust om daar een aantal deelnemers aan de vloot schouw aan land te zetten en trachtte daarbij tussen het koninklijk jacht en de „Vanguard' door te varen, juist op het ogenblik, dat de barkas met het koninklijk paar de overtocht maakte. Signalen filts- ten over en weer. En de commandant van de sleepboot, die plotseling een aantal snelle motorboten op zich af zag schieten, realiseerde zich snel wat er aan de hand was. Hij lief volle kracht achteruit slaan en zo bleef de vaart vrij. Toen het donker geworden was gaf koningin Elizabeth van de „Vanguard' af persoonlijk de Morse-seinen door, die voor alle schepen het bevel inhielden, dat de illuminatie moest worden ontstoken. De verlichte schepen, de weerschijn in het eindeloos bewegende water en het spel van licht en donkere schaduwvlakken vorm den een sprookjesachtige aanblik. Na enkele uren gingen alle lichten een kwar- tierlang uit teneinde het vuurwerk, dat afgestoken werd, z0 goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. En zo eindigde deze onvergetelijke dag jn een feeërieke gloed van millioenen lichtjes, in kleurige feest- bouquetten van vuur aan de hemel en met een onwezenlijke, betoverende water vlakte van Spithead. Tweehonderdvijftig jaar Enschede en Zonen heeft thans ook illustratie gekregen in een tentoonstelling „Documentatie en Productie". Van 22 Juni Vm 5 Juli a.s. is deze expositie opengesteld in de Haar lemse vleeshal. Zij is een herhaling op rui mer schaal van een tentoonstelling, die in 1903 in het eigen kantoor van de toen 200 jaar oude firma is gehouden. Men vindt in de Vleeshal de historie en de ontwikkeling der vier technieken: boekdruk, offset, plaatdruk en rotogra vure, zwart zowel als in kleur. Men vindt er oude drukpersen, ook de oudste nog in gebruik zijnde plaatdrukpers. Vervolgens de meest merkwaardige stempels en ma trijzen, letterproeven enz. Eèn vitrine is gewijd aan de beroemde stempelsnijder J. M. Fleischman (midden 18e eeuw). Aan de ontwikkeling van de letters is ruime plaats ingeruimd. In de bovenzaal vindt men voorts een overzicht van de eerste productie van het bedrijf, specimina van de productie uit de loop der eeuwen tot enkele producten van gisteren toe (Van onze correspondent) Een 3-jarig meisje is gisterenmiddag te Venlo onder een met stenen beladen vrachtwagen gekomen en op slag gedood. De auto verliet een oprit langs een in aanbouw zjjnd woonhuis, reed de weg op en zwenkte naar rechts, waar de kleine C. B. aan het spelen was. Het kind kwam onder een der achterwielen van de vrachtwagen terecht met het genoemd noodlottige gevolg. Zondagavond te 8 uur is in het Asvl te Lourdes een der deelneemsters van de Limburgse bedevaart, mevrouw E. Boesten Meerssen uit Amby bij Maastricht ten gevolge van een hartaanval overleden. Zij was 42 jaren, gehuwd en moeder van een kind. De teraardebestelling is vanmor gen op de Nederlandse afdeling van het kerkhof geschied in tegenwoordigheid van 1500 Nederlanders. De toestand van mevrouw Boesten was tijdens de bedevaart reeds ernstig. Een plotselinge hartaanval heeft haar dood echter verhaast. Kapelaan Jongen uit Wol der heeft haar de laatste H.H Sacramen ten toegediend en mgr Lemmens, die bij het sterfbed aanwezig was, schonk haar zijn bijzondere zegen. De uitvaart is ver richt door rector Van der Broek. via Biarritz, Bordeaux. L'sieux, Rouaan, Gent en Antwerpen naar Nederland ver trokken. waar zij morgen om 10 uur we derom arriveren. De collecte onder de Nederlandse pelgrims, gehouden voor het onder houd en de verfraaiing der heilig dommen van Lourdes, heeft een be drag van 181.735 Franse francs, bijna 2000 opgebracht. De zes schalen konden de bijdragen maar nauwe lijks bevatten. Drie man waren twee en een half uur bezig het geld te tellen. Er waren slechts enkele Franse en Ita liaanse afgevaardigden. De Fransen zullen reeds Woensdag naar Parijs vertrekken. Ook de Duitsers zijn voor Woensdag en Donderdag voor belangrijke debatten in de Bondsdag naar Bonn opgeroepen en in deze dagen zal de „gemeenschappelijke vergadering" dus min of meer het karak ter van een Benelux-ondieronsje aanne men. De behandeling der belangrijkste onderwerpen, de investeringspolitiek van het hoge gezagsorgaan en de gedane stap pen naar de vorming der gemeenschap pelijke markt zullen dan ook eerst aan het einde der week worden behandeld, wanneer men de Franse en de Duitse af gevaardigden terug verwacht. Woens dag zal de vergadering de politieke as pecten van het werk in Luxemburg aan pakken en het laat zich aanzien, dat dit zal geschieden in een debat over de wenselijkheid van een engere binding van Groot Brittannië aan de gemeen schap. Het door de Nederlandse afgevaardig de mej. dr Klompé opgestelde rapport der commissie voor de buitenlandse be trekkingen heeft intussen een ernstige waarschuwing geformuleerd tegen een politiek van isolement der gemeen schap van zes. Het heet daarin „uiter aard vormt de gemeenschap een econo mische eenheid, die op het ogenblik het grondgebied van een aantal nauwkeu rig vastgestelde landen omvat, maar zij kan geen nieuwe isolationistische poli tiek voeren, daar zij wil bijdragen tot de versterking van een verenigd Europa, dat zich bewust is van zijn gemeenschap pelijk erfdeel en dat alleen zó een krach tige partner in het kader van de Atlanti sche samenwerking zal kunnen zijn". Nu reeds een oordeel uitspreken over vorm en strekking van de buitenlandse be trekkingen der „grotere" gemeenschap, zou echter naar het oordeel der commis sie, de verwezenlijking ervan eerder be moeilijken dan vergemakkelijken. De 36-jarige vertegenwoordiger A. van B. uit Den Haag heeft in vier dagen tijds ruim 5500 opgemaakt, welk bedrag hij van een zekere B. had ontvangen als koopsom voor een door B. gekochte auto van de handelaar waarvoor Van B. werkte. B. had een auto besteld, die 5995 kostte. Op Zondag 7 Juni j.l. kwam de vertegenwoordiger van B. f 2000 halen, omdat de auto de volgende dag zou wor den geleverd. Dezelfde dag kwam hij de rest van de koopsom halen. Enige dagen later, toen de auto niet werd gebracht ging B. eens informeren. De autohandelaar nam zijn vertegenwoordiger hierna mee naar het politiebureau, waar de oplichting uitkwam. Van B had nog 300 van het geld over. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Beyen, is vandaag in Londen aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Britse regering. Hij zal o.m. door minister-president Churchill ontvangen worden. Woensdag word t ook de Nederlandse minister van Financiën, de heer Van de Kieft, verwacht. Met kanselier Butler zul len zij besprekingen voeren over de voor uitzichten met betrekking tot de conver- tabiliteit van het pond sterling- De Joego-Slavisehe regering heeft Maandag de benoeming van Wassili Alexe- witsj Valkof tot eerste Russische ambas sadeur in Joego-Slavië sedert Tito's breuk met de Kominform in 1948 goedgekeurd. Zondag maakte, als gemeld, Tito het herstel der volledige diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unde bekend. Hij zei. dat d'it geschiedde op Russisch verzoek, doch voegde hieraan toe, dat dit niet noodzakelijkerwijs verbeterde betrekkin gen tussen beide landen betekende. Het is nog niet bekend, wanneer Valkof, die na de oorlog (van 1945 tot 1950) Sovjet ambassadeur in Den Haag is geweest, in Belgrado zal aankomen. Hij is op het ogenblik werkzaam aan bet Russische ministerie van buitenlandse zaken. Ook weet men in Belgrado nog niet, of Joego-Slavië reeds een ambassadeur voor de standplaats Moskou heeft voorgedra gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3