in Massale en betogingen voor vrije verkiezingen „Verdwijnen jullie, rode bonzen" I 1 i m O.-Berlijn in formele opstand Tienduizenden stakers trekken naar centrum van het oproer Korea vrijwilligers na een jaar frontdienst weer thuis ROSENBERGS IN LAATSTE LEVENSUREN Strijd blijft bloedig in Korea Oude vrouw in Amsterdam vermoord i Berlijnse doorbraak Rode vergissingen gaan zich wreken Een openlijke uitdaging jegens het rode bewind li Demonstraties gaan naar hoogtepunt Mars op Berlijn? Wereldberoep op Eisenhower nog steeds te vergeefs JDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i M SMILING HOWARD Woensdag 17 Juni 1953 WEERBERICHT V. CONCESSIE KOMT TE LAAT Politie greep niet in Bonn: „Bankroet van communistische systeem' éi Geruchten niet bij te houden Zuster Dekker uit Rotterdam ook ■ug van weggeweest Rookwolken boven Oost-Berlijn Hij zou te veel argumenten executie hebben voor Politie kiest partij der stakers Rode vlaggen in het vuur Russische dwangarbei der naar Noorwegen Kleuter viel in kokend zeepzop Record-vervoer van gewonden Roof vermoedelijk het motief Dit is Howard Pinkerton, de Ameri kaanse piloot, die de stol Lexington over het IJzeren Gordijn vloog. Hij kreeg prompt de 100.000 roebel met een blikje caviaar en een fles wodka. En die Russen nu maar Lexington roken van America's Best Tobacco» De weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met een kans op re gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Donderdag 18 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 11.44, onder 0.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Oostberlijnse arbeiders volop staking Wat niemand voor mogelijk had gehouden, gebeurde gisteren in Oost- Berlijn. Daar hebben gistermiddag voor de eerste keer sinds de oorlog, of liever voor het eerst sedert Hitier aan de macht kwam, arbeiders een massa-betoging gehouden tegen de Oost-Duitse regering. Voor de rege ringsgebouwen in het centrum van Oost-Berlijn eisten duizenden bouw vakarbeiders, die het werk hadden neergelegd uit protest tegen verhoging der prestatienormen, aftreden van de regering en vrije, geheime verkie zingen. Hier zien we protesterende bouwvakarbeiders in de Stalin-allce, waar veel bouwwerken werden uitgevoerd. „Dit is een opstand van liet volk", schreeuwde een opgewonden Oostberlijnse bouwvakarbeider de onthutste Oostduitse minister voor mijnbouw en staalindustrie Sclbmann, in bet gezicht. Sclhmann was uit zijn ministerie naar buiten gelopen om een woedend demonstrerende arbeidersmassa gerust te stellen, maar kon zich in bet geschreeuw niet verstaanbaar maken. Hij gebaarde vruchteloos, wist zelfs nog op een tafeltje te klimmen, maar werd daar door 'n halfnaakte steen klopper met geweld van verdreven. Dit ongelofelijk schouwspel speelde zich gisteren af in bet hart van Oost-Berlijn, vlak voor de zetel van de communistische regering. Duizenden arbeiders in de bouwvakken, sinds de sensationele omzwaai van liet Oostduitse bewind in een geprikkelde stemming over de laatste „opjaag"-maatregelen en door de onmogelijk lage lonen, bevonden de maat thans vol en gooiden liet werk neer. Het was de eerste openlijke staking en de eerste grootscheepse betoging tegen het communistische bewind in Oost-Duitsland sedert de rode machts-, overname. Er werd een machtige stoet \an demonstranten gevormd, die langs de parade-facade van het rode regiem, de Stalin-Allee en langs Lnter den Linden naar het regeringscentrum marcheerde. En wat als een actie 0111 verlaging van bet arbeidstempo en verboging van lonen begonnen was, sloeg al spoedig om in een recht streekse uitdaging aan bet bewind. In massale spreekkoren eiste men. dat de rode bonzen zouden verdwijnen en dat er vrije, geheime verkiezingen in geheel Oost-Duitsland zouden worden gehouden. Oost-Berlijn rukte aan de boeien, waarmee het aan de rode dictatuur geketend ligt en een golf van hoop en verlangen naar bevrijding gaat door dit geteisterde stadsdeel. De Oost-Berlvfners die de demonstranten zagen gaan, schonken er aanvankelijk niet veel aandacht aan. Men meende met al weer een verplichte communistische beto ging te doen te hebben, „waarvoor men niet meer blijft staan kijken". Maar deze houding veranderde op stag toen men dui delijk hoorde roepen, wat men hier nooit openlijk had durven uitspreken: „Ver dwijnen jullie, rode bonzen!' en „Vrije verkiezingen!" De demonstranten-stoet groeide voortdurend aan en nam toe in zelfbewustzijn. Uit de regeringsgebouwen kwamen ver schillende hoge regerings- en partijfunc tionarissen, onder wie vice-premier Rau en bovengenoemde minister Selbmann. Selb- mann slaagde er, op de voor hem aan gedragen tafel, nog in uit te roepen: „Ik ben zelf ook arbeider geweest". Maar deze frase maakte geen indruk. „Dat ben je vergeten", klonk het terug. Selbmann heeft nog geprobeerd door het doen van concessies de opstandigheid in te perken. Na twintig minuten vruchteloos om het woord gevraagd te hebben, kon hij duidelijk maken, dat zijn regering de jongste maatregel tot verhoging van de prestatienormen had ingetrokken. Deze mededeling werd door geluidswagens ver der omgeroepen, onder de toevoeging, dat de ingetrokken maatregel beschouwd moest worden als een „ernstige fout" van de Oostduitse regering, een van die fouten, die zij enkele dagen geleden zo openlijk had beleden. Maar zij kwam te laat en werd door de woelende menigte met hoon gelach begroet. Selbmann zelf was intussen van zijn „sprecktafel" afgeduwd en men maakte hem duidelijk, dat het om méér ging, dan productie en lonen Het ging om de vrij heid. „Het interesseert ons niet, wat je ons vertelt", riep men onder grote bijval. Er werd opnieuw een stoet geformeerd, die door enkele van de stakingsleiders wrd toegesproken: „Onze eisen worden hier niet ingewil ligd", riep één hunner. „De staking van bouwvakarbeiders wordt vandaag voort gezet. Voor morgen (Woensdag) roepen wij in geheel Oost-Berlijn een algemene sta king uit". Deze woorden werden luide toe gejuicht door de betogers. Een spreker van de socialistische een heidspartij, die zich midden onder de be togers had begeven, hoorde zich toeroe pen: „Verdwijn, jullie bonzen! Jullie hebt het contact met de massa verloren. Jullie hebt je met ons geld vetgemest". De betogingen duurden de gehele dag door. Overal vormden zich op straat grote groepen van levendig discussiërende per sonen, die hun sympathie voor de stakers niet onder stoelen of banken staken. Per sonen, met het insigne van de S.E.D., die tot kalmte probeerden te manen, werden uitgejouwd. Óm zes uur scheen de rust in de stad weergekeerd, maar in de loop van de avond verzamelden zich opnieuw betogers, die hier en daar borden meevoerden. Onder de daarop geschilderde leuzen zag men soms nog haastig weggekrabd de holle rhetoriek van de communistische propaganda! De gehele dag hebben de Volkspolitie en de Russische bezettingstroepen zich van ieder ingrijpen onthouden. Dit leidde al spoedig tot de geruchten, dat de Russen deze betogingen had uitgelokt om zich van de onwelgevallig geworden regering Grpte- wohl-Ullbricht te kunnen ontdoen. Deze verklaring van de afzijdigheid van de sf®r" ke arm doet wel simplistisch aan. De be toging nam een zo onverholen vijandige houding tegenover alles wat communis tisch is aan, dat men moeilijk kan aan nemen, dat de Russen dit vonnis van de openbare mening op prijs stelden. Waar schijnlijker is dan ook, dat de Sovjet-auto riteiten, na hun doelbewuste volte-face in Oost-Duitsland de uitwerking van hun nieuwe tactiek niet door een bloedbad wilden bederven. De Volkspolitie was op de been, maar greep niet in. Zjj waakte ervoor dat de regeringsgebouwen niet bestormd werden en trachtte het verkeer in goede banen te leiden tijdens de betogingen. Ook in de avond, toen een groep van jeugdige aanhangers leden van de commu nistische jeugdbond een tegendemonstra- tie hield en zich enkele botsingen voor deden tussen hen en de stakers, die op nieuw op verschillende punten van de stad betogingen organiseerden de enige bot singen van de gehele dag hield de Volkspolitie zich er buiten. Later organi- seerden de stakers nog een mars naar Karlshorst, het hoofdkwartier van de Rus sen doch ook toen geen ingrijpen. De West-Duitse regering zegt in een verklaring, welke vanochtend door haar is uitgegeven, dat de betogingen in Oost- Berlijn duidelijk aantonen, hoe ondraag lijk de toestanden in Oost-Duitsland zijn. Ze zijn het bewijs, dat het onmenselijke communistische systeem daar bankroet is. Deze betogingen zouden de werkelijke regeerders van de Sovjet-zóne er toe moeten brengen vrije verkiezingen in ge heel Duitsland toe te laten en zo de weg naar een duurzame vrede in Europa en de wereld te banen. Ook in de industriële gebieden van Leipzig en Dessau, zo meldt Reuter, zou den er stakingen zijn uitgebroken. Deze geruchten zijn echter nog niet bevestigd, want er lopen in Berlijn op het ogenblik zoveel verhalen, dat de geruchten een voudig niet meer zijn bij te houden. Zo werd ook gemeld, dat colonnes stakende arbeiders van de Henningsdorff IJzer en Staalfabrieken, die op enkele kilometers buiten Berlijn gevestigd zijn, in de Oost duitse zóne, naar Oost-Berlijn zouden op rukken. In een toespraak, welke door de Ame rikaanse radio-omroep de Rias, is ver breid, heeft de voorzitter van het West- Berlijnse vakverbond, zich tot de arbei ders in de Sovjet-sector gericht. Hij ver klaarde hierin, dat de Oost-Duitse arbei ders volkomen vrij handelden, zonder enige aansporing van buiten en dat zjj voor de rechten van de mens strijden. pistolen toe, terwijl ze ook uniform-distinctieven afrukte. de (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, Dinsdag. Pas hebben we in Roosendaal een troep Koreavrijwilligers luidruchtig zien vertrekken of een ander contingent van 136 man, onder leiding van kapitein H. Vader uit Leidschendam keert terug na een jaar actieve dienst. Niet luidruch tig, niet snoevend over heldendaden, maar over het algemeen stil denkend aan wat zich in de Koreaanse tijd heeft afgespeeld en wat hun nu te wachten staat. Er is nog een weg terugmaar er liggen ook nieuwe of moeilijke wegen hier open, Dit geldt, w el in het bijzonder voor een groepje Surinamers, dat. als één familie samenhokt en na zoveel emotioneel gebeuren in Korea nauwe lijks weet wat het te doen staat. De re gering geeft hen echter diverse kansen, Ook zuster Clara Dekker uit Rotter dam, die op 31 Maart 1951 al naar Korea vertrok, weet nog niet of ze „in dienst" zal blijven niet niet. „Maar", aldus deze door iedereen gewaardeerde bescheiden verpleegster, „ik krijg twee maanden va- cantie en dus bedenktijd genoeg om te beslissen". Kapitein H. Vader loopt monter tussen ziin mannen, die nu pas goed afscheid gaan nemen Over hem hebben de kran ten vol gestaan als „kapitein" van een weeshuis „ergens in Korea", waar hp Koreaantjes eenvoudig het Wilhelmus leerde. Hier in de cantine van de Engel- brecht van Nassau-kazerne te Roosen daal klonk dit „Wilhelmus" gespeeld door de kapel van de Limburgse Jagers na de uitreiking van het kruis voor Recht en Vrijheid, zo geheel anders dan in Korea. Korea, en dan doemen voor zuster Dek ker tonelen op van verpleging achter het front, zes tot zeven mijl van de gevech ten verwijderd, en van „handen uit de mouwen" in Tokio. Ingedeeld bij de „Mobile Army Hospital" werkte ze om beurten een half jaar in Korea en een half jaar in Japan. Ze ging weg als V. H. K.-ster en is nü eerste luitenant bij de M.I.L.V.A. Hoe oud ze is? Wel het verzwijgen van haar leeftijd noemt deze op 6 November 1914 geboren verpleeg ster simpel het „privilege van dp vrouw". Het is deze eenvoud, die haar ook achter het front sierde en van haar levenswijs heid getuigde iedereen, die we spraken. Ze is kortweg „terug van weggeweest" zoals dat heet. en in November 1951 bracht ze zo „en passant" per vlieg tuig een veertiental gewonden terug naar Nederland Op de nieuwe Belgische staatslening is ingeschreven tot een bedrag van fr. 4.420 millioen. Rekening houdend met het feit, dat het hier een lening betreft met een looptijd van 20 jaar en met een rentevoet van 4,87 pet (5,08 pet bij de vorige lening) acht men dit resultaat in financiële krin gen bevredigend. De toestand in Oost-Berlijn, die zich de laatste 24 uur op zodanige wijze had ontwikkeld, dat grote uitbarstingen niet meer konden uitblijven, heeft vanmorgen een zeer ernstig karakter aangenomen. Duizenden en nog eens duizenden Oost-Duitse stakers zijn vanochtend tot een treffen met de politie gekomen, dat het ergste deed vrezen. Afzettingen werden doorbroken, politie-agenten met een hagel van stenen bestookt en de ruiten van de zogenaamde „staatswinkels" wérden bij tientallen ingeworpen. Zeven Russische pantserwagens, vol met Sovjet-soldaten, werden naar de centra van het oproer gedirigeerd om de gebouwen, waar het hoofdkwartier der Oost-Duitse regering is gevestigd, te beschermen. Omstreeks dezelfde tijd, dat de Russische pantserauto's voor de kanselarij verschenen negen uur vanochtend had een doorbraak van stakers door de politiecordons plaats. Het werd een toneel van wilde verwarring, dat daarna te zien was: in alle richtingen uiteenstuivende demonstranten, hier en daar achtervolgd door politiemannen, die er met de gummistokken op losranselden, hopeloze ont reddering vaii het verkeer en opeenhoping van auto's en andere voertuigen. Daarbij kwam nog een geweldige stortregen het beeld van de ontketende woede-elementen versterken. Tot op de huid nat bleef de menigte, die van uur tot uur met vele duizenden versterkt werd, echter stand houden. Met geweren gewapende Russen stonden op wacht voor de Sovjet- ambassade in Unter den Linden, ongeveer achthonderd meter van het toneel van het oproer verwijderd. De straten naar de gouvernementsge bouwen in de Leipzigerstrasze waren op gepropt met een ontzaglijke massa staken de arbeiders, die uit alle macht schreeuw den: „Wij willen vrije verkiezingen! .Weg met Ulbricht, Grotewohl en de hele rege ring!" Politieversterkingen werden nog voort durend in vrachtauto's aangevoerd, maar de politiemannen werden herhaaldelijk overweldigd en afgeranseld door de woe dende menigte, die nog steeds massaler werd door de duizenden, die de eerste de monstranten kwamen versterken. in blauwe hemden, ter plaatse verschenen, die poogden de demonstrerende stakers aan te vallen, toen dezen het ministerie voor economische aangelegenheden en heropbouw in de Leipzigerstrasze nader den. Vanmorgen begonnen de demonstraties, toen duizenden stakers veel jonge ke- BERLIJN, Woensdagochtend, jrels arm in arm opmarcherend in rijen van vijftig man breed, naar de Oostduitse Het schouwspel der verschrikking werd nog heviger, toen plotseling zware rookwolken boven het stadsgedeelte, waar de troebelen plaats hadden, be gonnen te kolken. Ergens in deze buurt waar viel op dat ogenblik nog niet vast te stellen was een grote brand uitgebroken. Inmiddels waren ook honderden leden van de „Freie Deutsche Jugend" de communistische jeugdbeweging gekleed Zelden zal ergens ter wereld het hooi op zo charmante wijze naar schuur of zolder worden gedragen als Marken gebeurt. het op Het echtpaar Julius en Ethel Rosen berg, dat volgens de tot dusver niet ge wijzigde plannen, morgen op de electri- sche stoel in de Sing-Sing-gevangenis zal worden terechtgesteld, heeft gisteren voor de tweede maal een verzoek tot gratie gericht tot president Eisenhower, die, zoals bekend, kort na zjjn ambtsaanvaar ding, op 11 Februari, het eerste verzoek heeft verworpen. In dit gratie-verzoek houden de Rosen bergs hun onschuld vol en werpen zij de schuld van hun eventuele terechtstelling („een misdaad, erger dan moord" ge noemd) op de Verenigde Staten. Het is een uitvoerig geschrift van tien getypte vellen, waarin allerlei verklaringen ten gunste van het echtpaar, in de afgelopen tijd door vooraanstaande figuren in de wereld afgelegd, zijn bijeengebracht. Het doet voorts een beroep, de twee kinderen der Rosenbergs niet als wezen achter te laten. Deze twee jongetjes Michaël, 10 jaar, en Robby. 6 jaar waren gisteren weer in Sing-Sing, om hun ouders te bezoe ken. Zij schenen zich niet bewust van de ernst van het ogenblik, want zij zaten in de wachtkamer druk met elkaar te spelen. De laatste manoeuvre van de voornaam ste raadsman der Rosenbergs, Bloch, om via een beslissing van rechter Douglas uitstel van executie te verkrijgen, heeft tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. Douglas liet de verdedigers, die precies op de afgesproken tijd verschenen waren, eerst anderhalf uur wachten en liet toen de door de verdediging opgestelde stuk ken via een klerk in ontvangst nemen: Uit alle delen van de wereld komen verzoeken om het leven van de Rosen bergs te sparen. De Poolse regering ging zelfs zover, om asyl aan te bieden, voor het geval de doodstraf niet zou worden voltrokken. Dit verzoek, dat door de func tionarissen van het State Department te recht als „een onbeschaamdheid" werd gebrandmerkt, zal door de V. S. niet eens beantwoord worden. Een ander voorstel ging van Belgische rechtsgeleerden uit, die niets minder dan een nieuwe behan deling door een internationale'commissie van rechtsgeleerden beoogt, welke te Londen zou moeten worden gehouden. Op de ambassades der V. S„ te Londen, Parijs, Den Haag, Brussel etc. regent het petities. Deze bereikten te Parijs een zo danige omvang, dat de ambassade aldaar zich verplicht achtte haar regering te waarschuwen voor de ongunstige indruk, welke de executie op de Franse bevol king zou maken. Niemand minder dan de Franse kamer-voorzitter, de 81-jarige Edouard Herriot, schaarde zich onder de gratie-verzoekers, evenals de gemeente raad van Parijs. Te Washington vervoegde zich een de legatie van vier vertegenwoordigers van Christelijke en Joodse gezindten zich bij president Eisenhower, om gratie te be pleiten. Eisenhower zei, volgens een de zer bezoekers, „noch ja, noch neen', maar had zoveel argumenten vóór executie, dat men de indruk had gekregen, dat hij bij zgn standpunt tot weigering van gratie zou bljjven. regeringsgebouwen optrokken, steeds maar schallend de bekende leuze herha lend, die thans de wereld overgaat: „Wij willen vrije verkiezingen". Op alle straathoeken, die het terrein van het oproer bestreken, stonden auto's met Sovjet-soldaten, gewapend met ma chinegeweren, om de stakers in het uiter ste geval in bedwang te kunnen houden. Andere auto's voerden grote troepen ge wapende Oostduitse politiemannen aan, die zich naar weer nieuwe brandpunten van de demonstraties trachtten te bege ven. Een sensationeel feit voor, toen een groep deed zicli een groep Oostduitse politiemannen in een gebouw door stakers belegerd werd. Op een ge geven ogenblik namelijk begon de hele politiegroep de stakers toe te schreeuwen: „De politie staat aan jullie kant!" en wierp de stakers de Een andere Oostduitse politiegroep wierp haar gummiknuppels weg en deserteerde in haar geheel naar de Ber lijnse zijde van de sectorgrens. Op de Potsdamer Platz, waar drie sec toren bijeenkomen, groeven Sovjetsoldaten zich in tussen de door de vroegere bom bardementen veroorzaakte ruïnes rond am de regeringswijk. De Russen, voorzien van machinegeweren en met stalen helmen op. werkten met koortsachtige ijver om zich te verschansen. De stakers haalden op een gegeven ogenblik aan beide zjjden van de Pots- dammer Platz de kentekenen ter aandui ding van de Russische, Amerikaanse en Britse sectoren neer, die dienen om de Berl.ijners voor het „grensgevaar" te be hoeden. De demonstranten staken de ver blijven van de Oostduitse politie, vlak bfl de grens van de Amerikaanse sector, in brand. Toen ze de grenssectorkentekenen verwijderd hadden schreeuwde de opge wonden massa: „Zo zullen alle grenzen verdwijnen". Op de hoek van de Friedrichstrasse en de Zimmerstrasze, niet ver van de rege ringsgebouwen, ging de nog steeds aan zwellende betogersmassa over tot ver branding van rode vlaggen en het neer halen en vernielen van grensborden. Een communistische partijman, die al zijn moed bij elkaar geraapt had om de arbei ders toe te spreken, werd afgeranseld nog vóór hij een tiental woorden had kunnen spreken en door de woedende menigte naar de Amerikaanse sector gesleept. Daar heeft men hem maar in „bescher- mingshechtenis" genomen, het beste wat de Westberlijnse politie voor de commu nist kon doen in dit geval. Incidentele vluchten van Oostduitse politiemannen deden de reeks van wisse lende opwindende gebeurtenissen nog toenemen. Sommige demonstranten klom men als klipgeiten tegen de regeringsge bouwen op om stenen met meer zekerheid door de ramen te kunnen werpen. O De Noorse politie in Kirkenes, dat in het uiterste Noorden van Noorwegen bij de Russische grens is gelegen, heeft Dinsdag medegedeeld, dat een 27-jarige Russische arbeider Zondag naar Noorwegen is uit geweken en om asyl heeft gevraagd. Te Limbricht (L.) viel gistermiddag het 5-.iarige zoontje van de familie H. in een teil kokend zeepsop. Overdekt met zware brandwonden werd het ventje naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar enige malen bloedtransfusies werden toe gepast. De toestand van het slachtoffertje was gisteravond uitermate ernstig. De strijd in Korea heeft zijn hevige karakter nog niet verloren. Zuid- koreaanse troepen zijn er vanmorgen in geslaagd de Noordelijken bij de „Vinger-bergkain", in het Oostelijke gedeelte van 't centrale front, ongeveer 700 meter terug te dringen. De communistische troepen hadden de „Vinger bergkam" Dinsdag op de Zuidelijken veroverd. In latere berichten van bet front wordt er voor gewaarschuwd, dat er twee nieuwe communistische divisies onder weg waren achter het Oostelijk gedeelte van het cen trale front. Geallieerde officieren zeiden, dat er misschien nog een nieuw offensief zal worden ingezet. Geallieerde transportvliegtuigen heb ben Dinsdag het hoogste aantaly gewon den bij de geallieerden vervoerd sinds twee-en-een-half jaar oorlog, aldus maakte de luchtmacht bekend. De meeste gewonden waren Zuid- Koreanen uit het gebied rond de „Capi- tal"-heuvel. De Amerikaanse vijfde luchtmachtgroep heeft meegedeeld, dat Dinsdagavond min stens vijftien Noordelijke vliegtuigen een aanval hebben gedaan op [ntsjon en het vliegveld Kimpo. Te Intsjon werd ezn grote benzine- en olie-opslagplaats ge troffen. De brandende massa verspreidde zulk een helder licht, dat men te Seoel, 30 kilometer van Intsjon verwijderd, er een krant bij kon lezen. (Advertentie) (Van onze Amsterdamse redactie). Gistermiddag hebben buren in een wo ning aan de Van Beuningenstraat te Am sterdam de 75-jarige bewoonster D. van G., dood aangetroffen. Het hoofd van de vrouw vertoonde verschillende wonden, die kennelijk met een ijzeren voorwerp waren aangebracht. De recherche heeft onmiddellijk na de melding van de buren een onderzoek in gesteld en deze nacht zou zij, twee klein dochters van het slachtoffer voor een na der verhoor overgebracht hebben naar het bureau Marnixstraat. Toen gistermiddag een andere klein- dachter van het slachtoffer, genaamd M. D. een bezoek aan haar grootmoeder wil de brengen, kreeg zij geen gehoor. Dit kwam wel meer voor, omdat de dame enigszins hardhorend was en daarom werd, zoals gewoonlijk, bij de benedenburen met de stoffer tegen het plafond geklo-t. Toen ook dit geen resultaat had, heeft men de deur van de woning geforceerd. Daar vond men toen mevrouw v. G., zit tend in een stoel, met een doek over het hoofd. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat mevrouw G. met twee klein dochters samenwoonde, een van 17 en een van 33 jaar. Geruchten, dat deze twee fa milieleden gearresteerd zouden zijn, kon men ons niet bevestigen. De slaapkamer van het slachtoffer was geheel overhoop gehaald en in de voor kamer werd een geforceerd spaarklokje gevonden. Deze vondsten hebben bij de rechterche het vermoeden doen rijzen, dat roof mogelijk het motief tot de moord kan zijn geweest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1