Nieuws uit STAD en OMTREK Katholieke Film-Actie Schiedam JEUGD EN FILM Duits jacht „Edith" onrechtmatig aan de ketting? St Laurcastoren in 1959 hersteld Bij Frankelands eeuwgetij Pastoor Lans en zijn zilveren priesterfeest LAATSTE BERICHTEN RUSSISCHE TANKS rukten op m I Kort gecBug tegen Nederlandse Staat KUNSTAGENDA ROTTERDAM Woningvoorraad II Alleen in bovenste deel mag zandsteen worden verwerkt Reeds doden en zwaar gewonden 't Wethoudersconflict in Voorburg Agent deed lieftallige vangst Oude man onder zand bedolven Bromfietser gedood WOENSDAG 17 JUNI 1933 PAGINA (i) Een hiaat MIDDAGSLUITING VAN DIVERSE BRANCHES Een wereld op drift AANBESTEDING OPBRENGST COLLECTE SCHIEDAM ROTTERDAM DUITSER EIST ONMIDDELLIJKE VRIJLATING Onrechtmatige daad POSTDUIVENNIEUWS BURGERLIJKE STAND L. zou L. niet zijn Strenge winter oorzaak van stagnatie in de bouw NED. VRACHTENMARKT 4 CONFLICT MET DIRECTIE OVER VERDELING DER FOOIEN ERNSTIGE VERTRAGING College moest zwichten BOSPEEN-EXPORT NAAR BELGIE Kosten 820.200. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Een week lang feest Rode vlag van Brandenburger Tor Minnelijke schikking verwacht Onlangs stond er in een van de buitenlandse humoristische bladen een mop, met als titelGeboortelatijn. Dit opschrift trof ons niet zozeer door de woord-analogie, als wel door de bondige samenvatting van die overgrote belangstelling, liefde, zorg en blijdschap van de dolgelukkige ouders. Helaas, hoe vermindert dikwijls bij het voortschrijden der levensjaren van het kind deze liefdevolle belangstelling, vooral in dit huidige tijdperk, ant opvoeden is moeilijk, de teleurstellingen zijn niet van de lucht! Want opvoeden is moeilijk, de teleur stellingen zijn niet van de lucht! Op voeden vraagt altijd een hoge mate van ■•lfverloochening en een offerbereidheid, die in een eeuw van hoogconjunctuur bijna niet meer te vinden zijn- Goddank, nog kennen wij de figuur van de moeder, gebogen over haar naaiwerk en die van de vader, knutselend aan het speelgoed van zoonlief. En nog is er bij alle ver kapte eigenliefde een warme interesse, wanneer de ouders bij het naar school gaan van het kind „de beste school" eisen, een belangstelling, die wij terugvinden bij de hevig transpirerende vader, gebogen over de lastige huiswerksommen van zoonlief. Maar bij de voortgang der jaren, als verdere inrichtingen van onderwijs, als werkgelegenheden, jeugdverenigingen en clubs hun poorten openstellen voor het kind, als dan de fasen van puberteit en adolescentie zich gaan voltrekken, daalt de belangstelling der ouders in de ideeën wereld van de aankomende volwassene tot het nulpunt. Hier ligt een hiaat in de op voeding, dat zich in de huidige con stellatie der moderne wereld als een brede klove vertoont. Het is weliswaar natuurlijk, dat het kind nog vóór het man of vrouw wordt, streeft naar een schei ding tussen de ouders en zichzelf. Daarin ligt op zichzelf niets verontrustends. Dat derhalve onze jongens en meisjes na vol brachte dagtaak uitzwermen naar clubs, organisaties, bioscoop en sportveld, is ook alweer niets bijzonders. Dat hun wereld verschilt van die der ouders is het gevolg van een natuurlijke ontwikkeling. Maar dat er een onoverbrugbare klove blijkt te bestaan tussen de komende en gaande generaties dezer eeuw, dat zeer velen van onze aankomende en jonge vol wassenen de banden langzamerhand ge heel verbreken met iedere katholieke tra ditie en tenslotte met het geloof, is een verschijnsel, dat niet alleen een gevolg kan zijn van de z.g. „moeilijke jaren". Want er zijn eeuwen geweest, dat ondanks vervolging en schuilkerk het geloof en de traditie trouw werden overgenomen en bewaard. Nu echter zien vele goed willende katholieke ouders geloof en tra ditie in een volgend geslacht verloren gaan. Wel ligt het verschijnsel in de tijd, zo dat wij het algemeen kunnen noemen. Het geldt zowel voor de Christen als voor de buitenkerkelijke. Wie door de radio Gerard Hoek in zijn rubriek „Vra gen aan voorbijgangers" heeft beluisterd, toen hij jonge mensen langs de weg inter viewde, moet wel geschrokken zijn van het negativisme en nihilisme in de ant woorden. Boven een onzegbare lethargie rijst de zon van het „Carpe Diem" hoog naar het zenith. Oneindig veel is er gestreden over de oorzaken van en de schuld aan deze to tale verwijdering. Wij vergeten echter dat wij leven in een wereld op drift. De brede rivier der historie heeft zijn stroomversnellingen. En wij worstelen in de moeilijkste jaren aller tijden. Gemeten met de maatstaven der historie vallen de perioden van de Grote Volksverhuizing en van die der Ontdekkingen in het niet bij de deporta ties en uitvindingen onzer eeuw. Tussen 1940 en 1914 ligt een enorm historisch ver schil. Het gaande geslacht, niet beseffend deze totale ommekeer en zich opsluitend in het werk en de ontspanning van alle dag, heeft het tempo, de maat, het rhyth- me dezer eeuw niet voldoende meegeleefd. Het heeft nauwelijks gezien, dat onze jeugd in haar agressieve tendens niet al leen objectief een nieuwe wereld aan het veroveren was, maar dat die wereld in derdaad ook objectief in zijn verschij ningsvormen veranderde. Er is door velen tegenover de opvattingen over sport, film, jazz, literatuur, politiek enz., zoals de jonge mens die had, ofwel een apathische houding aangenomen of men heeft er zich vaak vijandig tegenover gesteld. En beide houdingen zijn minstens even gevaarlijk gebleken. Wat ons geslacht derhalve te doen heeft is een bezinning op de proble men der moderne jeugd, een zich inleven in de wereld, zoals de jongeren die zien en beleven. Jeugdverenigingen e. d. kun nen daartoe hun best doen, het zullen in laatste instantie de ouders zelf moeten zijn, die het geloof en de traditie in het moderne leven van de jonge mens zullen moeten overplanten. Geheel onze heden daagse paedagogiek is vervuld van die wekroep tot de ouders. De aanbesteding voor het maken van opkeringen en bruggen in het recreatie gebied Kethel. gehouden op 16 Juni ten Stadhuize heeft het volgende opgeleverd: Ingeleverd werden 10 biljetten t.w. H. Simon, Vlaardingen 93.680; M. Zandber gen, Overschie 99.999; C. van Leeuwen, Nieuwerkerk a.d. IJssel 107.400; J. K. Simon, Schiedam 109.700; v. d. Bron en Visser, Voorburg 110.850; J. Vlugman, Kethel 111.000; Van Splunder, Ridder kerk 111.250; M. P. Kloppers, Schiedam 112.150; F. Bijl, Kethel 112.350 en J. W. Verdoorn, Papendrecht 127.500. De op 13 Juni j.l. gehouden collecte van de Vereniging „Zwakzinnigenzorg" heeft 729 opgebracht. van de Schied. ons het navol- Het Alg. Secretariaat Midd. Centrale verzoekt gende mede te delen: Er blijkt bij velen misverstand te be staan ten aanzien van de gedwongen mid dagsluiting in diverse branches. Wij laten daarom even de korte inhoud volgen van de desbetreffende bepalingen van de „Winkelsluitingsverordening 1952": Maandagochtend tot 1 uur 's middags: Verboden verkoop van meubilerings- en stofferingsartikelen, textiel- en kledings- artikelen. Maandagmiddag na 1 uur: Verboden verkoop van vlees- en vleeswaren (slage rijen). Dinsdagmiddag na 1 uur: Verboden verkoop van: drogisterijartikelen, parfu merieën, boeken en tijdschriften, kantoor- school- schrijf- en tekenbehoeften, Ta baksartikelen, alsmede sluiting van da mes- en herenkapperszaken. Woensdagmiddag na 1 uur: Verboden verkoop van: melk- en zuivelproducten, aardappelen, groenten en fruit, en krui denierswaren. De verordening is Zaterdag 13 Juni jl. afgekondigd en de derde dag na die harer afkondiging in werking getreden, dus Dinsdag 16 Juni jl. De bovengenoemde sluitingstijden )gel- den voor winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak de daarbij genoemde waren plegen te worden verkocht. Het verkopen en afleveren van waren, met uitzonde ring van melk en melkproducten op Woensdag van 1 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags, is in een andere vorm dan het winkelbedrijf, de markt of de strathandel, verboden, op een tijdstip dat de winkel, waar die waren plegen te worden verkocht voor het publiek geslo ten moet zijn. Dit houdt in, dat bijv. de groentenhandelaar. die geen winkel, doch wel een vaste straatwijk heeft, ook op Woensdag na 1 uur des namiddags niet mag verkopen of afleveren aan de wo ningen van zijn cliënten. De film" „Vrouwen zonder eer", die tot en met Donderdag in het Monopole Thea ter gaat, is afgekeurd. Passage Theater: Robin Hood. (Alle leeft.). BIOSCOPEN. Arena: Een Koningin wordt gekroond fa. 1.) Capitol: Duivers in het zadel f14 j.); Cineac: Bureau Zedenpolitie (strikt volw.): Colosseum: De Schoonheidsspecialist (ontoelaatbaar): Har monie: De Verdorven Stad (volw.); Lutusca: Elizabeth is Koningin; Jungle Jim in het Ver boden Land 14 j.); Luxor: Elizabeth t# Koningin. Het Hunkerende Hart (14 1.): Pas sage (Schiedam): Robin Hood (a. 1.): Prinses: Waar de wet faalt, (volw.), Rex: De Weg naar de Hei (volw.); 't Venster: Edouard et. Caroline (18 j.); Victoria: Duel In de nacht (18 j.) De president van de Rotterdamse recht bank, mr J. van Vollenhoven, kreeg gis teren een kort geding te behandelen, dat zjjn oorsprong vond In de aanhouding van de 51-jarige dr ir S. H. L. uit Hamburg- Wandsbeck op 29 Mei j.l. Deze behoorde tot de opvarenden van het Duitse jacht „Edith", dat ongeveer 16 Mei j.l. uit Hamburg naar Spanje was ver trokken, maar op 26 Mei op de Maasvlakte bij Hoek van Holland strandde. De volgen de dag kwam het scheepje vlot en liep be schadigd bij Hoek van Holland binnen. L. is toen enige dagen later aangehouden op verzoek van het „Amtsgericht" te Ham burg, omdat hij verdacht zou zijn van be drog en oplichting. De „Edith", die nu bij de riverpolitie te Rotterdam ligt, werd aan de ketting gelegd, omdat men van mening was, dat het schip met een deel van het „opgelichte" geld zou zijn gekocht. De overige opvarenden, drie mannen en twee vrouwen, bevinden zich nog op het hoofd bureau van politie te Rotterdam in af wachting van een rechterlijke beslissing. Dr L„ die een half aandeel in het jacht heeft, had nu in kort geding de Staat der Nederlanden en de Officier van Justitie te Rotterdam in privé, mr T. Smeeijns de Vries van Doesburgh, gedagvaard, omdat L. zich op het standpunt stelde, dat zijn voorlopige aanhouding een onrechtmatige daad was en er sprake is van wederrech telijke vrijheidsberoving. Hij verzocht op heffing van zijn voorlopig bevel tot aan houding en opheffing van het beslag op het schip. Zijn raadsman, mr I. Dutilh uit Rotter dam, wees erop, dat de aanhouding van zijn cliënt en het beslag op het schip on rechtmatig waren. Volgens hem waarborgt de Grondwet, artikel vier, gelijke rechten binnen het rijk aan Nederlanders en vreemden. Uitlevering zou alleen mogelijk zijn op grond van een verdrag tussen de Westduitse Bondsrepubliek en ons land, doch een dergelijk verdag bestaat er niet meer, hetgeen de raadsman bevestigd was door het ministerie van Buitenlandse Za ken, waar men gezegd had, dat dit ook het standpunt van het ministerie van Jus titie was. Wat het beslag op de „Edith" betreft dit was volgens de raadman gebaseerd op artikel negen van het thans vervallen voor-oorlogse uitleveringsverdrag. Zou de bevoegdheid vervallen L. in bewaring te stellen, dan vervalt ook het beslag op het jachtje. De SCV de Postduif hield een wed vlucht van uit St Quentin afstand 242 Km. In concours stonden 363 duiven. Gelost om 8 uur 45 min. Aankomst eerste duif 11 uur 37 min. 12 sec. Laatste prijswinnende duif 12 uur 13 min. 21 sec. De uitslag was als volgt: 1, 25 35, 75 Th. v Weelie; 2, 3 J. de Koster; 4, 55, 81 Gebr. v. d. Kant; 5, 72, 88 C. de Tuinder; 6 J. F. Simones; 7, 29 F. Koppenhagen; 8 C. Verlinden; 9, 19, 47, 82 P. Dalhuizen; 10, 27 C. v. d. Grijp Co; 11, 30 E. v. Smirren; 12, 31, 38, 89, 91 L. J. Borani; 13, 18, 83 C. Brouwer Co; 14 L. Toutijn; 15 Th. Willems; 16 J. Freij; 17, 58 G. Kiela; 20 A. de Dunnen; 21 W. Woer- meijer; 22, 52, 64, 76, 87 J. v. d. Windt; 23 H. Blondê; 24, 46 P. Gouweleeuw; 26, 28, 59 Diploma D. Bakker; 32, 37 A. Moog; 33 W. de Winter; 34 A. de Man; 36, 54, 67 A. v. d. Grijp; 39 J. Doejaren; 40, 49, 66 Joh Christen Sr; 41, 48, 57 A. Heeren; 42 Z. Wenteler Co; 43. 74. 86 J. Koogje; 44 C. Verboom; 45 M. A. Lancer; 50 A. Faas; 51 P. v. Os en mevr.; 53, 62, 78 W. Poort en Zn; 56, 85 C. Korengevel; 60 J. Christen Jr; 61, 68 A. v. Dongen Co; 63, 80, 90 C. v. Tricht; 65 J. Kazenbroot; 69 M. v. d. Waal; 70 K. Muilwijk; 71 L. J. Crama; 73, J. v. d. Beek Co; 77 H. Crama; 79 Gebr. van Harmeien Co; 84 W. v. Bueren; 92 Th. Jansen. GEBOREN: Cornelis Th. G„ zn van J. A. v. d. Tuijn en C. M. Rensman; Willem J„ zn van H. J. Nooteboom en E. Poot;| Carla, dr van H. de Boer en B. E. A. Smit; Cornelia J. M„ dr van J. L. M. Osterholt en P. B. M. v. d. Akker; Aline, dr van B. A. v. d. Horden en P. v. Eijk. OVERLEDEN: J. Krabbendam, 78 j.; M. W. L. Mink, 77 j. vr. van D. J. J- Lagrand; C. Vervoorn, 78 j. weduwe van H. G. den Dunnen. De plaatsvervangende landsadvocaat, mr J. Hoogenweegen uit Den Haag greep terug op het oude uitleveringsverdrag, dat een bepaalde rechtsgang voorschrijft, waarbij bij een kort geding de president geen be voegdheid heeft. Waarom wordt de nor male termijn niet in acht genomen en het oordeel van de rechtbank afgewacht, zo vroeg hij zich af. Het dossier uit Duitsland is onderweg en hij las een brief voor, waaruit begrepen kon worden, dat L.'s eigenlijke naam K. S. is. De echte L. zou in Duitsland zijn identiteitskaart hebben verloren, zo vernamen wij. Op tal van juridische gronden en uit spraken zag deze raadsman geen enkele reden, waarom verdragen en ook het uit leveringsverdrag niet meer zou gelden. Hij concludeerde tenslotte, dat deze actie niet ontvankelijk is en dat de president niet be voegd is de door de wet voorgeschreven rechtsgang te doorkruisen. Na re- en dubliek zeide de president op 22 Juni a.s. vonnis te zullen wijzen. Uit een overzicht van de veranderingen ln de woningvoorraad en van het aantal in aanbouw zijnde en voltooide woningen ln Rotterdam over het eerste kwartaal van 1953 blijkt, dat het aantal voltooide wonin gen, vergeleken met dat in de eerste drie maanden van het vorige jaar is gedaald, hetgeen o.a. moet worden toegeschreven aan de weersgesteldheid gedurende de af gelopen winter. Daarentegen is het aantal in uitvoering genomen woningen aanzien lijk gestegen. Per 1 Januari 1953 bedroeg het aantal woningen 175.449. Door aanbouw vermeer derde dit aantal gedurende de volgende drie maanden met 473 (vorig jaar 838). in totaal vermeerderde het aantal woningen met 481 (v.j. 1084, waaronder 228 duplex- woningen). Door sloop, verbouwing en onttrekking gingen 56 woningen verloren (v.j. 64). Aan het eind van het eerste kwartaal bedroeg de woningvoorraad 175.874, hetgeen een vermeerdering be tekent van 425 (v.j. 1020) woningen. Per 31 Maart waren in totaal 4824 wonin gen in aanbouw, waarvan .1991 in opdracht van de gemeente, 1131 van woningbouw corporatie en 1702 van particulieren. ROTTERDAM, 16 Juni 1953. 15 Juni n.m.: 90 ton papier Velsen; 220 ton papier Maastricht; 153 ton granen Hengelo; 150 ton granen Doesburg; 120 ton petr.cokes Schie dam; 336 ton kali Breda; 270 ton kali Dongen,- 480 ton schuimaarde Ruiseherbrug; 290 ton sui ker Roosendaal; diverse partijen id. Breda; 250 ton kolen Boskoop; 69 ton sesamzaad Delft. Totaal 40 reizen, 13 vletreizen. 16 Juni v.m.: 40 ton gasaarde Schiedam; 254 ton zink Maastricht; 100 ton hout Dintelsas; 490 ton kali Heilo; 225 ton veevoeder Den Bosch; 100 ton haver Meppel; 2 x 82 ton soda,Nieuw- Buinen; 220 ton kolen Alkmaar; 350 ton stuk goed Amsterdam. 'I vV In 1959 zal de Sint Laurenstoren te Rotterdam zich geheel gerestaureerd verheffen boven een stad, die dan weer een normaal aanzien zal hebben verkregen en waaruit de meeste open plekken, welke het stadsbeeld thans nog ontsieren, zullen zijn verdwenen. Nog dit jaar zal de restauratie energiek ter hand worden genomen en zal men beginnen met de uitvoering van een plan, waarmee men over zes jaar gereed hoopt te zijn. In Amsterdam brandde Maandag voor het eerst de feestverlichting ter gelegenheid van 't Holland-Festival. Het Kon. Paleis op de Dam is daarbij wel een van de glanspunten. Bjj de W.S M. is een conflict uitgebro ken over de tot nog toe gevolgde gedrags lijn inzake de verdeling van fooien. Het gevolg is, dat de meisjes niet meer d|i bussen betreden maar dat op het ogenbli'R op verschillende lijnen conducteurs de plaats der conductrices hebben ingeno men. Van een staking kan niet worden gesproken, want de meisjes komen ge woon naar hun werk. Zjj blijven in liet wachtlokaal en zitten daar hun werkuren uit. Wij hebben ons om nadere nlichtingen over dit conflict gewend tot de directeur der W.S.M., de heer H. Bieneman. Vroe ger hadden alle bussen op de W.S.M.- lijinen een éénma-nsbediening. De chauf feur-conducteur kreeg alle fooien. Gelei delijk werd op verschillende lijnen een tweemansbediening ingesteld en kwamen er conductrices- Op dat moment was er nog geen regeling voor fooien. Sommige conductrices deelden de fooien met de chauffeurs, anderen gaven slechts een ge deelte of helemaal niets. Vier jaar geleden werd er een rege ling getroffen. Van elke honderd ver kochte kaartjes zouden de conductrices 80 cent afdragen aan de chauffeur. Op verzoek van beide partijen belastte de W.S.M. zich met de uitvoering van dit be sluit. Dit is tot vóór enkele weken zo ge gaan. Bij de conductrices is echter veel wisseling, zodat een groot deel van de meisjes, die indertijd de regeling hebben getroffen, verdwenen is De nieuwelin- lingen kennen de geschiedenis van de re geling niet en daar de fooien de laatst» jaren aanzienlijk minder geworden zijn. ontstond er ontevredenheid. Deze onte vredenheid was oorzaak van het schrij ven van een brief aan de directie. De meisjes wilden ophouden met het afdra gen van gelden en daarover met de di rectie spreken. Toen tijdens een verga dering met de directie en de vakorgani saties niet vlug genoeg een voorstel werd gedaan, daar de directie eerst de zaak eens wilde bestuderen, liepen verschil lende conductrices weg. Gebleken is in middels, dat de EVC zich achter de con- ■duotrices heeft geschaard, zij het pas nadat dezen hun actie hadden ingezet. Da stemming is echter heel wat rustiger ge worden. De directie is bereid de zaak te regelen, maar niet voordat allen weer normaal aan het werk gaan, want men. weigert te buigen voor de eisen, die de EVC in pamfletten stelt- Vandaag heb ben de meisjes de bussen nog niet be treden. Er wordt nog druk onderhandeld. Gisteren is, gelijk gemeld, in de onderzeeloods van de Dok- en Werf- maatschappij Wilton-Fijenoord de kiel gelegd van de eerste mijnenveger voor de Koninklijke Marine. De restauratie van de Sint Laurens is ernstig vertraagd door de moeilijkheden, die men heeft ondervonden met betrek king tot het te verwerken materiaal. En kele jaren geleden reeds was van Rot terdamse zijde een partij Bentheimer zandsteen aangekocht ten behoeve van de restauratie. Deze partij kon echter niet worden verwerkt, omdat de organisaties van werkgevers en werknemers, in af wachting van de totstandkoming van de Silicose-wet, geen medewerking wilden verlenen wegens het gevaar, dat de zand steen zou opleveren voor de gezondheid van de betrokken werklieden. Intussen zijn de bedoelde wet en het daarop gebaseerde Zandsteenbesluit op 1 November 1951 in werking getreden. Aangezien het college van B. en W. van oordeel was, dat het enerzijds uit histo risch en aesthetische overwegingen ster ke aanbeveling verdiende om voor de res tauratie zandsteen te gebruiken, ander zijds zeer goed doeltreffende veiligheids maatregelen voor de werklieden konden worden getroffen, heeft het zich tot het Districtshoofd van de Arbeidsinspectie gewend met het verzoek om krachtens artikel 2 van het Zandsteenbesluit ont heffing van het daarin opgenomen ver werkingsverbod te. willen verlenen. Tot leedwezen van het college hebben het districtshoofd en in hoger beroep de mi nister van sociale zaken op dit verzoek afwijzend beschikt, met dien verstande evenwel, dat ten aanzien van het boven ste gedeelte van de toren een uitzonde ring zou worden toegestaan. Hoewel het college ervan overtuigd is, dat restauratie van de in zandsteen opge trokken toren met ditzelfde materiaal de voorkeur zou verdienen en dat wel de gelijk doeltreffende veiligheidsmaatrege len kunnen worden getroffen, heeft het zich genoodzaakt gezien, een gewijzigd plan in gereedheid te doen brengen, waarbij, behalve voor wat het bovenste Met ingang van Woensdag 17 Juni mag uitsluitend bospeen naar België en Luxem burg worden uitgevoerd, welke 600 tot ten hoogste 700 gram aan gebroken peen per bos bevat en voorts, dat verzonden wordt in meermalige kisten kisten, inhoudende 12 bossen per kist. Door de veilingen mogen derhalve slechts uitvoermachtigingen worden verstrekt drag is niet begrepen het herstel van de I voor bospeen, die o.a. aan bovengenoemde onderste geleding van de toren. voorwaarden voldoet. gedeelte van de toren betreft, van het gebruik van andere materialen is uitge gaan. De kosten van de restauratie worden geraamd op 820.200, te weten 176.000 voor materialen, inclusief directiekosten en 644.200 verwerkingskosten. In dit be- O AC. bi MD vnoe SCtirPAM tn OMSTAfKfN 75ste Jaargang No. 22178 De kahtoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. 2.- per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redaetionen kolombreedte t 0 30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welk» bil de administratie of 00 de erkende advertentiebureau* verkrtigDaai zijn Kampioenen (kleine adverten..en> tot ZU woorden 50 eent. Elk woord meer J cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Ook de beide andore kerken waren op passende wijze versierd. Maar daar is nog een bijzonderheid: ter ere van St. Lidui na en als een blijvende herinnering aan dit luisterrijke feest, besloot de St Vin- centiusvereniging een vrouwtje, zonder enige bijdrage geheel gratis in het St Li- Na het overlijden van pastoor Brinkman bleef de Frankelandse parochie Het^ou'om'te6veTvoeren,°warniWw« niet lang in een verweesde toestand, want reeds zes dagen later was de nog breder over deze St. Liduinafeesten gingen uitweiden, doch één feit moet nog vermeld worden: het lijfblad van Schie dam's katholieken de Nieuwe Schiedam- ■sche Courant verscheen bij het begin van de feestelijkheden voor het eerst sinds haar bestaan in een keurig feestgewaad. Na het einde van de St. Liduina-feesten werden plannen gevormd tot het bouwen van een kapel, waarin de relieken van St. Liduina een meer waardige rustplaats zouden vinden. Ook in de Bijkerk aan de Singel werd reikhalzend naar een St. Li- duina-kapel uitgezien, en nog voor het jaar 1890 ten einde was, had deze Bijkerk haar. Voor de Frankelandse parochiekerk had men met meer moeilijkheden te kampen. En de tijden waren nu niet zo rooskleurig te noemen, vooral ten aanzien van het Brandersbedrijf, dat een achteruitgang te gemoet ging. Onderstaande tabel geeft deze achteruitgang weer: Aantal Jaar Branderijen 1886 361 1887 359 1888 362 1889 362 1890 282 nieuwe pastoor benoemd: Michael Joannes Antonius Lans, geboren te Haarlem 18 Juli 1845, zoon van Bernardus Lans, die bierbrouwer van beroep was, en van Sophia Catharina Hafkenscheid. Na zijn priesterwijding op 15 Augustus 1869, was de eerw. heer Lans enige maanden assistent te Hillegom, om daarna benoemd te worden tot leraar aan bet seminarie „Hageveld" te Voorhout. Gedurende achttien jaren vormde bij de aan staande priesters, om daarna met de zielzorg van de Frankelandse parochie te worden belast. Op Donderdag 26 Mei 1887 des avonds 7 uur had de plechtige installatie van de nieuwe pastoor plaats, welke plechtig heid werd verricht door deken Taverne van Rotterdam- Toen de ceremoniële plechtigheden, aan de installatie van een nieuwe pastoor verbonden, ten einde wa ren. beklom Deken Taverne de kansel en richtte zich in een keurige rede ten eerste tot de nieuwbenoemde herder van de Frankelandse parochie, en daarna tot de parochianen, die hij geluk wenste met de nieuwe pastoor, hen vermanende tot liefde en hoogachting, welke men aan de pastoor verschuldigd is. Het bestuur van pastoor Lans die la. ter benoemd werd tot ere-kanunnik van de Basiliek van Carthago dat bijna negen jaren duurde ,werd gekenmerkt door drie voorname feiten, en wel: ten eerste door zijn bijzondere verering voor Schiedam's heilige, St. Liduina. vervol gens door zijn grote liefde voor de armen en hulpbehoevenden. en tenslotte door zijn onvermoeid werken*voor het katho liek onderwijs. Daarbij komen dan neg de feestdagen van enige Schiedamse jon gelingen, die in de parochiekerk hun eer ste H. Misoffer op plechtige wijze kwa men opdragen. Zij hadden van pastoor Lans hun eerste opleiding ontvangen- Redes eerder agen wij, hoe de stichter van de Frankelandse parochie, pastoor Van Leeuwen z.g., drie reizen naar Rome maakte, om aan St Liduina die plaats te bezorgen, die haar naar kerkelijke rege ling en goedkeuring toekwam. Aldus bloeide allengs een meer openbare ver ering van St. Liduina. Pastoor mgr Lans was het voorbehouden de vrucht te mo gen oogsten van dit ijveren van pastoor Van Leeuwen z.g. voor St. Liduina's ver ering .Want op 14 Maart 1890 verscheen het Pauselijk Decreet, waarin de ver ering, sedert onheugelijke tijden aan de Sohiedamse maagd Liduina gebracht werd goedgekeurd. Gedurende een week lang heeft geheel Schiedam feest gevierd. Tal van hoog waardigheidsbekleders en Prinsen der H. Kerk. befoben de St. Liduina-feesten met hun tegenwoordigheid opgeluisterd. Niet alleen in de Frankelandoe paro chiekerk. maar ook in die van de H- Joannes de Doper en niet te vergeten in de Bijkerk aan de Singel, klonken de blijde feestgezangen St. Liduina ter ere. De feesten werden op Zaterdag 5 April 1890 des avonds om 7 uur geopend door het bezoek van de Apostolische .In ternuntius, mgr Aristide Rinaldini. die op Zondag d.a.v. in de Frankelandse pa rochiekerk een plechtige Hoogmis ponti ficeerde- Deze kerk was op een keurige wijze met groen en bloemen versierd. Aantal Mouterijen 62 59 59 59 59 Na 1890 gaat het aantal branderijen meer en meer naar omlaag, zodat in 1896 Schie dam nog maar 200 branderijen en 52 mou terijen telde. Ondanks de slechte tijden lieten echter de parochianen van het Frankeland zich niet ontmoedigen, zodat reeds in 1892 de St. Liduinakapel in gebruik kon worden genomen. Op Zondag 11 September 1892 had gedurende een plechtig Lof de over brenging plaats van St. Liduina's relieken. Bij deze plechtigheid hield mgr Lans een schitterende rede, waarvoor hij de tekst woorden uit Gen. L.: 12 had gekozen. Tal van gelovigen waren bij deze bijzondere plechtigheid tegenwoordig. Na de predika tie werden in plechtige processie de reli kwieën van St. Liduina, na de gebruike lijke omgang door de kerk, naar de kapel gebracht. Een plechtig „Te Deum" besloot deze plechtige avond. In de korte jaren, dat mgr Lans als pas toor de Frankelandse parochie bestuurde, had hij de liefde en toegenegenheid van zijn parochianen gewonnen, ja meer nog, geheel Katholiek Schiedam had sympa thie en hoogachting voor deze priester. Dit kwam wel overduidelijk tot uiting bij de viering van zijn zilveren priesterfeest, een plechtigheid, die sinds het overlijden van pastoor Van Leeuwen in deze paro chie niet meer had plaats gevonden. De kerk was voor deze viering op 15 Aug. 1894 onder leiding van de heer J. T. Kou- wenhoven, zwager van de jubilerende pastoor, door de bloemist J. H. van Dijk met groen en bloemen smaakvol versierd. Óp de vooravond van de plechtige jubel dag werd mgr Lans door de kapelaans van de parochie de prachtig versierde kerk binnengeleid, waar door hem een plechtig Lof werd gecelebreerd. Na dit plechtig Lof was er receptie in de pasto rie. Allereerst werd het geschenk van de parochie aan de jubilerende pastoor over handigd: een som van 3700, alsmede een tekening van een muurschildering voor de ingang van de Liduina-kapel. Door de familieleden van de jubilaris werd een aanzienlijke som gelds geschonken voor de versiering van de Liduina-kapel. Deze kapel was reeds vóór dit feest van een fraaie parketvloer voorzien, een geschenk van de Congregatie der H. Familie. Op de feestdag zelf naderden onder de vroegmissen de parochianen in brede ryen tot de H. Tafel des Heren tot in tentie van hun geliefde herder. De plech. tige Hoogmis ving om 10 uur aan, opge dragen door de jubilaris. Door het. zang koor „Cantemus Domino", werd de vier stemmige mis „In Honorem Sancti Fran- cisci Xaverii" van Fr. Witt uitgevoerd, en dank zij de blijkbare toewijding van de zangers kwam deze echt kerkelijke compositie geheel tot haar recht. Na het Evangelie betrad de jubilerende herder van de Frankelandse parochie de kansel, om in dit ogenblik van heerlijke en ge wichtige herinneringen dank te brengen, en wel op de eerste plaats aan God, Die hem deze dag deed beleven, en vervol gens aan de parochianen, die zo innig met hem meeleefden. Diep ontroerd klon ken zijn woorden door het geheel gevulde kerkgebouw, daarbij zjjn gelovigen voor al de verhevenheid en waardigheid van het H Priesterschap, hetwelk door hem nu 25 jaren bekleed, voor ogen houdende. Na de Hoogmis was er een algemene receptie in de pastorie, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt. (Vervolg van pagina 1) De eerste schoten in het Oost-Berlynse oproer werden omstreeks twaalf uur in de Leipzigerstrasze gelost- Ze werden door Sovjet-soldaten en Oostduitse politie uit karabijnen en automatische pistolen af gevuurd. Verschillende personen werden zwaar gewond. Op de Karl Marxplatz werden twee be togers door Sovjettanks verpletterd, welke over hun hoofden reden. Ook op de Al- xanderplatz zou reeds eerder een betoger door een Russische tank zijn verpletterd. Hij was het eerste slachtoffer van deze betogingen. Aanplakbiljetten met communistische vredesoproepen werden afgescheurd. Een biljet met de beeltenis van de „rode de ken" van Canterbury was het eerste dat in de modder werd getrapt. Afbeeldingen van de Amerikaanse negerzanger Paul oRbeson, Ilja Ehrenburg en prof. Joliot Curie, de bekende vrienden van Moskou, ondergingen hetzelfde lot. Het stoutste stukje, dat werd uit gehaald, was wel het beklimmen door twee jonge Oost-Berlijners van de achttien meter hoge Branden burger Tor, van welks hoogste punt ze dc rode vlag neerhaalden, die daar dag en nacht wapperde. Gewapende Sovjet-soldaten sloegen toen nog ver baasd maar zwijgend en werkeloos, dit voorval gade. Toen de jonge waaghalzen weer (Van onze redacteur) Naar ons van bevoegde zijde ter ore is gekomen, heeft het overleg, dat sedert de zonderlinge stellingneming van alle "ie*"katholieke fracties in de Voorburgse raad tegen het bekende voorstel van B. en W. ui zake de beschikbaarstelling van grond voor 'n katholieke school, gepleegd is, geleid tot de verwachting, dat terzake een minnelijke schikking zal worden ge troffen, zodat het waarschijnlijk kan wor den geacht, dat beide katholieke wethou ders op hun besluit om ontslag aan vragen zullen terugkomen. op de begane grond waren aan geland, werden ze geestdriftig door de menigte toegejuicht en met siga retten en bloemen overstelpt. De rode vlag werd in stukken gescheurd en de dolgeworden massa die schreeuwde: „Slaat de Russen dood! Voet bij stuk, anders gaan we er aan! We willen vrijheid, geef ons vrije verkiezingen!" Allengs begon een aantal stakers, dat verwondingen had opgelopen, zich bij de hulpverleningsdiensten aan te melden. De West-Berlijnse brandweer hielp gewonde Oost-Berlijners naar ziekenhuizen in de westelijke sectoren vervoeren. Het gebeurde onlangs op een nacht in Groningen. Op het hoofdbureau was groot alarm geblazen. Het ging om het arreste ren van twee zware jongens, die in het bezit van vuurwapenen waren. De over valwagen reed uit, vol van strijdlust bla kende agenten. De daders zaten in een „hotel" in een der volksbuurten, maar contact met de bewoners bleek niet mo gelijk. Op de eerste verdieping ontdekten de agenten een open raamalleen te bereiken door een klimpartij via een vijf meter hoog vallicht. Eén der agenten waagde de tocht en hij kwam er. Op zijn buik liggend blikte hij de donkere kamer in en hoorde zacht gesnurk beneden zich- Met de revolver in de ene hand en een zaklantaarn in de andere sprong hij naar beneden in de kamer. Een greepen de keel van het slapende slachtoffer werd dichtgeschroefd. „Zwijg, politiesiste hij. De dappere politieman hield zijn ge vangene in bedwang, knipte zijn zaklan taarn aan, en tot zijn verbazing zag hij in plaats van de gezochte dader.een lieftallige schone 'tan om en nabij de twintig. Het antwoord van de jongedame vermeldt het orgaan van de Groningse politie, waarin deze historie beschreven wordt, niet.... te Toen gisterenmiddag de 70-jarige M. W. in een zandgroeve te Sweykhuizen (L.) aan het graven was, stortte een ge deelte van de wand naar beneden. Of schoon de massa zand niet groot was, viel de heer W. voorover en werd ge heel onder het zand bedolven. Toen men het slachtoffer had uitgegraven, waren de levensgeesten nog niet helemaal ge weken. Hjj overleed echter korte tijd la ter. De vrachtrijder M. uit Sweykhuizen. die eveneens in de groeve was, wilde nog te hulp snellen, doch toen was het reeds te laat. Een gecompliceerd ongeval dat Zich Maandagavond laat op de Hoef kade te D:n Haag ter hoogte van de Jan Steenstraat heeft voorgedaan is de 55-jarige beryder van een bromfiets, de heer B. v. E. uit de Cuypstraat noodlottig geworden. Voor hem reed in de richting van de Stationsweg de 22-jarige wielrijdster J. H. uit de Laan van N.O.I., die gesneden werd door de kennelijk onder invloed van sterke drank verkerende G. H. M. uit het West einde. Zij verloor de macht over haar stuur en reed daardoor naar links, zodat v. E. tegen haar opbotste. Beiden kwamen te vallen voor de vlak achter hen rijdende vrachtauto, bestuurd door de 27-jarige A. A. K. uit Hazerswoude. Deze remde krach tig en trachtte nog naar links uit te wijken. Van E. werd zodanig aan het hoofd ge wond, dat hij kort na overbrenging naar het ziekenhuis aan de Zuidwal, vermoede lijk tengevolge van een schedelbasisfrac- tuur is overleden. Mei. H. werd eveneens opgenomen, waarschijnlijk met een gebro ken bovenbeen. De aanstichter van al dit onheil is na de aanrijding doorgereden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2