„Juist nu moet Europa op de weg: der eenheid voort Mej. Klompé over de gewijzigde Russische koers aan Moed aan werkgevers gevraagd Geleide loonpolitiek principieel niet juist Enveloppe met bijna acht mille verdween spoorloos Marie aanvaardt Auriol's verzoek Opheffing van Spoorlijn Loolaan- Scheveningen blijft voldongen feit Portugezen beschuldigen Groningse scheepswerf van „schandalig bedrog" NEDERLAND EEN CIRCUSLAND Negentigste lijst van slachtoffers Clandestiene distilleerders leverden goed product O 1 Raadsverkiezingen in rampgemeenten Bedrijfsleven zal eigen verantwoordelijklieid moeten aanvaarden Minister Beel remt af Wegens gebrek aan bewijs: Vrijspraak gevraagd in mysterieuze zaak Tienduizendste textielpakket nproev e#. De Franse regeringscrisis Morgen voor de Nationale Vergadering Stichting van oud-gede tineerden en gijzelaars ontbonden 'I Minister Algera „ontsnapte" ternauwernood aan een motie Onbestendig weer duurt voort Om de houw van twee treilers Dagblad wijdt er achttien pagina's tellende extra-editie aan Rechtbank stelde Nederlanders in het gelijk In hoger beroep Weer twee leden van de groep Naiimann op vrije voeten Perfecte technische installatie op de vliering „Open houden!" V ervoerstarieven Internationale fractie vorming Registratieboek beschadigd o* Zij volbrachten hun taak Pater prof. Titus Brandsma was een der oprichters NIEUWERKERK OUDE TONGE ZIERIKZEE „Kivade trouw" zegt Seculo Internationale reputatie WOENSDAG 17 JUNI 1953 PAGINA' 3 Het Nederlandse Tweede-Kamerlid mejuffrouw dr Marga Klompe heeft Dinsdag in Straatsburg een welsprekende oproep tot de Europese politici gericht om in het gezicht van een mogelijke conferentie der Grote per de pogingen om tot Europese eenheid te komen te versterken. Haar rede werd door n krachtig applaus van de weinige ter vergadering aanwezige afgevaardigden van de Assemblee der K.S.G. begroet en onder degenen die haar in deze lezing bpvielen was de presi dent van het Hoge Gezagsorgaan de heer Mennet. Mej. Klompé sprak de reenmg uit, dat de Russische politieke koers, zoals_ die zich na de dood van baard heeft, in wezen geen nieuwe koers is. Zij meende, dat men in het Kremlin tot het inzicht is gekomen, dat de tactiek van de koude oorlog van communistisch standpunt gezien een ongunstig resultaat heeft opgeleverd, een onder g versterking van het Westen. Daarna is met even grote duidelijkheid de "»euwe lijn uitgestippeld, nl. het zaaien van verdeeldheid aan Westelijke kant. Me,Klompé vervolgde' Het lag voor de hand dat Duitsland en Oostenrijk, maar vooral Duits land daarbij het belangrijkste aangrijpingspunt zou worden. Het Westen, aldus mej. Klompe, zal uiteraard alleen maar verheugd kunnen zjjn wanneer men op wereldniveau tot een ontspanning zou kunnen komen. De regeringen zullen dan ook alles in het werk moeten stellen om vredelievende verhoudingen te bevorderen. Niemand van ons zal iets mogen inbrengen tegen een conferentie van de Grote Vier" „Maar", zei mej. Klompé met nadruk, „Het lijkt mij nodig dat hier duidelijk wordt uitgesproken, dat een wezenlijke ontspanning niet mogelijk is wanneer deze de eenwording van Europa in gevaar zou brengen, daar deze een integrerend be standdeel is van een gezonde politieke toestand in de wereld". „Europa heeft een eigen taak in de wereld te vervullen en het heeft erv0 te zorgen dat het een waardevolle en krachtige partner is in de Atlantisch samenleving. Meer dan ooit eist de PO'i tieke situatie van ons vastberadenheid, realisme en idealisme". Mej. Klompe be treurde het, dat „de vele tegenstrijdigs stromingen in Amerika het uitstippelen van een scherpe buitenlandse politieke lijn niet bepaald ten goede zijn gekomen". Europa mag in geen geval de tegen Europa gerichte stromingen in Amerika voedsel geven. Wat de houding van Enge land betreft, meende mej. Klompé te moeten constateren, dat Engeland en het Gemenebest zich gaan groeperen om een derde zelfstandige partner tussen Ame rika en het vasteland van Europa te wor den. Dit is niet zonder gevaar, zo meende zij. Mej- Klompé stelde de eis, dat de ge meenschap van zes daarom een volstrekt open karakter moet behouden. De korte ervaring met de K.S.G. had volgens haar reeds geleerd „dat men vast gaat lopen op economisch, sociaal en monetair ter rein wanneer de integratie niet over een breder gebied wordt uitgestrekt". Geldt dit voor het economische, sociale en mone taire gebied, nog sterker voor het poli tieke, zo meende zij. Een sprekend voor beeld hiervan is volgens mej. Klompé, dat bij de aanstaande conferentie van Ber muda Frankrijk als het enige land van continentaal Europa zou tegenwoordig zijn. „Zou de politieke gemeenschap er zijn, dan zou ongetwijfeld een vertegenwoordi ger daarvan aan deze uiterst belangrijke besprekingen deelnemen. Dit stelt dus in het licht hoe noodzakelijk een politieke eenwording van Europa is", aldus mej. Klompé. Mej. Klompé hield haar rede ter in leiding der besprekingen over de ver houding der K.S.G. tot de andere landen, waarover zij een rapport had uitgebracht. De besprekingen beperkten zich in hoofd zaak tot 'de voorwaarden, waaronder Groot-Brittannië nauwer aan de gemeen schap zou kunnen worden gebonden. De heer Monnet herhaalde zijn over tuiging, dat de associatie met Groot-Brit tannië essentieel was voor het welslagen der gemeenschap, doch dat deze niet zou kunnen worden verwezenlijkt, voordat de gemeenschap tot een levende werkelijk heid was uitgegroeid. Monnet stelde In uitzicht, dat het hoge gezagsorgaan het initiatief zal nemen tot onderhandelingen met Groot-Brittannië op basis van con crete voorstellen- In elk geval, zeide hij, moeten wij bedenken, dat wij zeker geen associatie kunnen bereiken door twijfel te zaaien in eigen huis. Voorstellen als door de Duitse socialist Wehner waren gedaan, om desnoods het boven nationale karakter der gemeenschap op te heffen, om Groot Grittannië in huis te halen, betekenden volgens Monnet het aantasten van het beginsel, waarop het werk wordt geba seerd en dit zou twijfel doen ontstaan aan de mogelijkheid de onderneming te doen slagen. Over het rapport der vervoerscoremissie voerden slechts enkele afgevaardigden het woord. Het rapport heeft voldoenmg uit gesproken over de maatregelen, die door het gezagsorgaan zijn genomen om de discriminatie in verkeerstarieven op ,e heffen. Het heeft er daarbij de nadruk op gelegd, dat de tariefmaatregelen met mo gen leiden tot het invoeren van nieuwe tarieven op een hoger niveau. De voor zitter van de vervoerscommissie, de Duitse socialist Schoene, zeide dat het gezags orgaan thans de opheffing van de discri minatie voltooid heeft en dat het nu de harmonisering der tarieven zal moeten aanpakken. De Nederlander Kapteyn was vol lof voor de wijze, waarop het hoge gezagsorgaan der tarief-discriminatie heeft opgeheven. Bij de behandeling van dit verkeers probleem was volgens hem nog eens ge bleken, hoezeer een verder strekkende economische integratie nodig is. „Wie de toestand van ons verkeer gadeslaat, hem slaat de schrik om het hart", aldus Kap teyn. Helaas heeft het Hoge Gezagsor gaan te weinig bevoegdheden op dit ge bied, doch in elk geval kan het een stimu lerende werking uitoefenen". Het Nederlandse lid van het Gezags orgaan, Spierenburg, deelde mede, dat het orgaan de tweede phase van zijn werk op het gebied van de coördinatie van het verkeer zal beginnen met het bijeen roepen van een commissie van deskun digen. De fracties, die zich in de vergadering gevormd hebben, zijn niet-officieel erkend Zij moeten minstens een sterkte van negen afgevaardigden hebben. Lang dis cussieerde de vergadering over een post van 2,5 millioen Belgische franken, die op de begroting was uitgetrokken voor de financiering van het werk van de te vor men fracties. Daartegen opponeerden de Belg Struye en de Nederlanders Korthals en Rip, die vonden, dat de financiering dezer fracties een zaak was die de te vormen internationale politieke groepe ringen zichzelf moesten aantrekken. Men mocht volgens hen het geld van de ge meenschap voor kolen en staal niet voor deze doeleinden besteden. Het voorstel werd door de Nederlander mr Sassen en door de Duitse Socialist Wehner ver dedigd, echter op uiteenlopende gronden. De vergadering is tot Vrijdagmiddag uit een gegaan, omdat practisch nog slechts Benelux-afgevaardigden in Straatsburg zijn achtergebleven. Buiten hen waren er vandaag in de zaal nog slechts 3 Franse, 3 Duitse en 2 Italiaanse afgevaardigden aanwezig. De overigen waren naar hun eigen parlementen teruggeroepen en het is niet eens zeker of de Fransen daarvan Vrijdag terug zullen zijn- De minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald, dat de candidaatstelling en de stemming voor de verkiezing van de leden van de raad van Nieuwe Tonge zul len geschieden resp. op 16 Juni en 29 Juli a.s. en van Middelharnis en Sommelsdjjk resp. op 21 Juli en 2 September a.s. Dubbel pak 45 cent Bjj gelegenheid van de viering van het zevende lustrum van de Kath. Vereniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid, te Tilburg, heeft de voorzitter van de vereni ging, de heer L. j. m. van Hejjst een Nu buitenlandse circussen in de alge lopen jaren en met name het laatste speelseizoen op allerlei manieren ge tracht hebben ook zonder uitwisseling in Nederland op te treden, daarmede het bestaan van en de werkgelegenheid bij de Nederlandse circussen bedreigen de, heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen ge schreven, dat het zaak is, thans met bij zondere oplettendheid tegen deze mis stand te waken. Zo heeft zich het geval voorgedaan, dat een circusondernemer van Neder landse nationaliteit een aanvrage om werkvergunning voor een aantal bui tenlandse artisten indiende, welke hem werd verleend. Reeds bij het eerste op treden bleek, dat minstens 41 personen, onder wie veel artisten, meer aan het circus waren verbonden, dan waarvoor werkvergunning was verstrekt, allen behorend tot dezelfde buitenlandse cir cus onderneming. Bovendien bleek, dat veel meer levend en dood materiaal was ingevoerd dan opgegeven. Tenslotte werd openlijk de naam van het betrokken bui tenlandse circus in de opzienbarende re clame gevoerd. Mede in verband met het feit, dat een groot aantal circussen in het buiten land noodlijdend is en werkgelegenheid buiten het eigen land zoekt, verwacht de minister ook voor dit seizoen een ster ke aandrang tot op treden in Neder land. Gevreesd moet worden, dat een aantal van deze ondernemingen des- Temidden van stapels helder ge kleurde wollen (hkens, bergen blank linnengoed, hopen dweilen en washandjes en een groot aantal ijverige werkers en werksters ar riveerde gisterenmiddag op het Rijksinkoopbureau te 's Grayenha- ge omstreeks half vier 't tiendui zendste textielpakket, dat namens het Rode Kruis uitgereikt sal wor den aan slachtoffers van de wa tersnood. Het bevat, een mooie deken, groeit met rode bloeme tjes, afkomstig uit Denemarken, linnengoed uit Frankrijk, bonte handdoeken, rood met 'wit gerui te keukendoeken, wit met oranje badh and'doekendweilen, washand jes, vrolijk gestreepte tafellakens en dan weer dekens. Het vaste kernpersoneel van het Rijksinkoopbureau, aangevuld met 'enkele speciale krachten, zorgt voor het Rode Kruis voor het inpakken en verzenden van de textielpakketten. Deze mensen hebben op 23 Maart de eerste pakketten gereed gemaakt. Vele rampslachtoffers hebben de resultaten ervan reeds in han den en nu zal de familie H. van der Graaf, Langedam 8 te Stnjen, als tienduizendste gezin binnen kort een pakket ontvangen. ïj?" verzegelde enveloppe, inhoudende J 1900, die vorig jaar, toen de rechtma tige eigenaar deze onverwachts kwam terughalen, spoorloos bleek te zijn ver dwenen uit de brandkast van de intussen opgeheven bijzondere griffie van het voormalig Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, heeft gisteren het voor naamste onderwerp gevormd van een zitting der Amsterdamse rechtbank. Een ambtenaar van de griffie dezer rechtbank, de 52-jarige J. B. wordt van deze verduistering verdacht. HU was tot de liquidatie toe chef geweest van de bijzondere griffie en daarna terugge keerd op de gewone grafie Wegens ernstige verdenking was deze ambtenaar gearresteerd, doch later in voorlopige vrijheid gesteld. Hangende het onderzoek werd hij uit zlJn functie geschorst met behoud van tweederde van zijn salaris. Na een langdurige zitting eiste de officier van Justitie gisteren echter vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. De of ficier zeide, dat hij weinig vertrouwen in deze griffie-ambtenaar had, dat er vele duistere punten „in deze mysterieu ze zaak" zijn gebleven, waarvan de meeste zeer bezwarend voor verdachte zijn, doch dat al met ai het wettig en overtuigend bewijs onmogelijk geleverd kon worden. In 1946 waren op deze bqzondere grif fie door de P.R.A.-rechercheur R. van 't Hof uit Alkmaar, thans textielkoop man te Bergen op Zoom. twee kostbare sieraden, t.w. een armband en een ring in een verzegelde envelop afgegeven. In een andere verzegelde brief leverde hij bij de griffie een bedrag van 7900 in. Zowel het geld als de sieraden waren in de oorlog aan Joodse Nederlanders ont nomen. Zij moesten als stukken van overtuiging dienen in een proces tegen een politieman uit Eindhoven. Advertentie ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! -EVERT CO - AMSTERDAM André Marie heeft gisterenavond aan president Auriol doen weten, dat hij be reid is te trachten een nieuwe regering te vormen. Hij zal Donderdag voor de Natio nale Vergadering verschijnen en om de investituur verzoeken. Marie nam zijn beslissing om als vierde man te trachten een eind te maken aan de Franse regeringscrisis, na vijf dagen van overleg met de verschillende fracties. Het is gebleken, dat hij niet zal behoeven te rekenen op de steun der socialisten, die zich reeds tegen Marie hebben verklaard. Na de mislukkingen van zijn voorgan gers biedt Marie, onder de naam van een kabinet van nationale eenheid, een com- Promis-program aan, waarbij van het Vragen om bijzondere volmachten tot wij ziging van de constitutie niet meer gespro ken wordt, terwijl de economische para graaf in vage termen was gesteld. De M.R.P. heeft zich op deze laatste grond niet willen binden, voordat Marie zijn of ficiële rede in de Vergadering gehouden heeft. Hij schijnt intussen te kunnen reke nen op de steun van de gematigd conser vatieven, de dissidenten Gaullisten en op zijn eigen partijgenoten, de radicalen. De Nationale Vergadering maakte giste renavond de beslissing van de Senaat weer ongedaan, welke de verlenging van de le ning van 80 millioen francs door de cen trale bank aan de schatkist verbood. De Senaat had n.l. deze verlenging, waar toe de Nationale Vergadering in de och tend reeds had besloten, later op de dag verworpen. De lening loopt thans tot 1 Juli. In 1949 was het een erfgenaam van deze in Duitsland omgekomen Joden, die om teruggave verzocht van de sie rraden. Hem was van inbeslagneming van 7900 namelijk niets bekend. Ver dachte stelde hem de sieraden ter hand. Eerst twee jaar later, toen de bijzondere griffie intussen was geli quideerd, vernam deze erfgenaam door een toeval, dat er ook nog 7900 voor hem aanwezig moesten zijn. Toen hij Zich hiervoor verleden jaar tot. de juistie wendde en men de oude be scheiden. die thans bij de gewone griffie berusten, opsloeg bleek, dat in het grote boek, waarin alle gedeponeer de goederen waren geregistreerd, juist die bladzijde ernstig was beschadigd, waarop de afgifte van de betrokken y verzegelde enveloppen was genoteerd. Op de plaats waar vermeld moet heb ben gestaan, dat in de tweede envelop pe geld aanwezig was, trof men nu slechts een gat aan. De verdachte ontkende het geld ver duisterd te hebben, en zei ervan over tuigd te zfln, dat er nimmer geld in een verzegelde envelop is ingeleverd. Hij be toogde, dat in de tweede envelop een armband heeft gezeten. Voor het feit, dat er nimmer van twee armbanden sprake is geweest, doch slechts van een, kon hü geen andere verklaring geven dan dat hier een administratieve f°ut Se' maakt was. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 30 Juni a.s. noods zonder de vereiste werkvergun ning naar Nederland zal trachten te ko men. Het is hem hekend, dat door verschil lende buitenlandse circusondernemin gen reeds vergunningen bij de gemeen tebesturen in ons land zijn aangevraagd, terwijl nog in het geheel geen werkver gunning is verleend. Na een tienjarig bestaan is dezer da gen de stichting van oud-gedetineerden en gjjzenaars m concentratiekampen ont bonden. Men acht de bij de oprichting gestelde taak thans vervuld. De stichting kwam tot stand op ini tiatief van een viertal gedetineerden, dat in de bezettingsjaren in het con centratiekamp te Amersfoort verbleef. Een van hen Was pater prof. Titus Brandsma. O. Carm In Maart 1942 kwa men zjj in dit kamp bijeen. Zij oordeel den het noodzakelijk dat een organisatie van oud-gedetineerden en gijzelaars werd opgericht, opdat niet zoals in enkele landen na de eerste wereldoorlog de nabestaanden van de slachtoffers van het Naziregiem onverzorgd zouden ach terblijven. Reeds in juni 1943 werd een ondergrondse groep opgericht, die na de oorlog in'de vorm van een stichting de sociale bUstand aan nabestaanden van de slachtoffers der bezetting ter hand nam. Ook werden oud-gedetineerden en gijzelaars, die de Duitse kampen had den overleefd, met raad en daad bij gestaan. Deze en andere werkzaamhe den werden later door andere instellin gen, o.a. de Stichting 194045 overge nomen. Nu ook de Kwestie van de bij zondere pensioenen is afgewikkeld of overgeheveld acht de stichting haar taak vervuld. rede gehouden, waarin hjj o.a. ook gepleit heeft voor meer vrijheid bjj de loonvor ming. Deze geleide loonpolitiek is principieel gezien, niet juist, aldus spreker. Het sub sidiariteitsbeginsel in de Katholieke leer, en in de Pauselijke Encyclieken zo zeer gesteld, eist dat in normale tijden de loon politiek een zaak is van het bedrijfsleven. De heer van Heijst citeert dan o.a.: Prof. v. d. Brink, die in zijn gedegen en des-kun dig artikel in het laatste kwartaaloverzicht van de A. B. i. B. handelende over het Beneiuxprobleem bij de behandeling van het loonvraagstuk tot de conclusie komt dat„de huidige omstandigheden dus toelaten, dat de directe verantwoordelijk heid voor de loonvorming van de centrale overheid naar de organen van het bedrijfs leven wordt verlegd. Er is geen reden meer aanwezig waarom Nederland op dit punt een uitzondering moet blijven vor men op de overige Westeurop'ese landen, aldus de verdenking van loondumping nodeloos op zich ladend". De heer Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft reeds ruim IV2 jaar geleden gepleit voor. een vrijere loonvorming. Het is alles ook eigenlijk zeer eenvou dig en voor de hand liggend: De Handels balans, het monetaire evenwicht, de werk gelegenheid zijn juist, dank zij een be hoorlijke inspanning weer betrekkelijk normaal, waarom dan alleen deze abnor male binding van één factor van het ar beidsproces. Het is tenslotte even abnor maal als het feit, dat bij een tegenwoordi ge weer vrjje markteconomie, alleen de huren nog strak gebonden zijn, met als gevolg, een stelselmatige uitholling van dit stuk private bezit. Het zijn twee uitingen van de Socialisti sche geleide economie in ons land, waarop wij werkgevers in het politieke vlak maar al te veel critiek hebben. Maar hier bij de loonpolitiek, waar het ons eigen milieu raakt, een milieu waar wij ook (in tegen stelling met het politieke) rechtstreeks in vloed kunnen uitoefenen, nu verwateren ook wij het principiële en varen eigenlijk nog wel gaarne wat mee in het in wezen Socialistische kielzog, zonder de moed op te kunnen brengen, nu het nodig is, radi caal van koers te veranderen, aldus de heer Van Heijst. Het .is zonder meer waar, dat de beheer, ste loonpolitiek ook ons werkgevers di recte voordelen heeft geboden, voordelen niet alleen door een lager loonpeil, maar ook door arbeidsrust en voorgeschreven lonen, waardoor een stuk verantwoorde lijkheid van ons was afgenomen. Wjj zullen de moed dienen op te bren gen, de verantwoordelijkheid weer zelf te dragen, deze zorgen weer op ons te gaan nemen, met de moeilijkheden en risico's daaraan verbonden. Wjj zullen in deze onze eigen verantwoordelijkheid als bedrjjfs leven hebben te aanvaarden en te dragen, Van het informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis ontvingen wü de 90ste lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers van de watersnood, luidende: Van der Male, Izaak Cornelis, geb. 10-12-1885, laatste adres: Polderweg 37. Van Strien, Kornelis, geb. 25-5-1875, laat ste adres: Loenswegje 435. Van der Wekken, Nicolaas Cofnelis, geb. 20-5-1906, laatste adres: Provincialeweg IA. De Boet, Franciscus Johannes, geb. 14-10-1948, laatste adres: B 100. De Boet, Sara Maria. geb. 1-7-1938, laatste adres B 87. Dierkx, Petrus, geb. 14-11-1878, laatste adres: B 98. Koole-Both, Catha- rina, geb. 15-10-1912, laatste adres: Julia- nastraat 8- Kreeft, Dina, geb. 26-2-1952, laatste adres: Nieuwstraat 29. Van Nes, Maria Clasina, geb. 18-5-1948, laatste adres Julianastraat 38. Pollemans-Knoope, Caecilia, geb. 25-11-1891, laatste adres: Julianastraat 38. Winkels, Maria Jo hanna Petronella. geb. '29-12-1951, laatste adres: Jozefsdreef 14. Hillebrand, Martinus, geb. 8-4-1920, laat» ste adres: Gouweveer D 69. De 32-jarige monteur J- N. uit Mill kwam gistermiddag op de weg Rips-Mill- heeze met zijn motor in aanraking met een fietser, die hij passeerde. De motor rijder verloor hierdoor de macht over zijn stuur en sloeg tegen het wegdek. Met zeer ernstige verwondingen werd hij naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht, waar hij korte tijd later overleed. Het K.N.M.I. deelt mede: Sedert enkele dagen stat het weer in ons land onder invloed van een lage drukgebied boven de Britse eilanden, dat plaatselijk regen- en onweersbuien ver oorzaakte, die echter afgewisseld wer den door opklaringen Nabij het centrum van de depressie was het weer echter veel slechter, zowel boven Schotland als bo ven Engeland kwam langdurige regen val voor en. werden 'hoeveelheden van 10 tot 20 m.m- gemeld. Mooi en warm zo merweer kwam alleen voor in Spanje, langs de Rivièra. in Polen en Midden- Rusland, maar ook in Noord-Scandinavië, waar binnen de Poolcirkel maximumtem- peraituren van 26 graden werden geme ten. Hoewel het lagedrukgebied bij Schot land zich nu langzaam van ons verwij dert, naderen op de oceaan nieuwe actieve storingen, die mogelijk morgen reeds het weer in ons land zullen gaan beïnvloeden. Een en ander heeft tot gevolg dat de neer slagkansen voor de komende paar dagen tamelijk groot zijn, zodat op onbestendig weer gerekend moet worden. 'S GRAVENHAGE, 16 Juni 1953 Bjjna de gehele middag heeft de Eerste Kamer zich bezig gehouden met de opheffing van het lijntje Loolaan Scheveningen zonder dat het haar ten slotte is gelukt de minister van Verkeer en Wa terstaat te dwin gen tot nadere overweging van de door hem ge geven toestem ming tot ophef fing van die lijn, zoals de heer Molenaar (V. V. D.) in zijn motie had verzocht. Die motie werd na langdurige debatten ten slotte verwor pen met 15 tegen MINISTER ALGERA felicitaties 17 stemmen, waarbij alleen de V.V.D. en de C.P.N. voorstemden en de stemmen van alle andere partijen geheel verdeeld wa ren. Dit tot grote vreugde van minister Algera, die door de Kamer werd geluk gewenst met deze „narrow escape" en van dc directeur van de Ned. Spoorwegen ir Den Hollander, die de debatten op de gereserveerde tribune had aanhoord. Veel nieuwe argumenten kon de Kamer feitelijk niet meer aanvoeren tegen d'e op heffing van dit lijntje. Wel gaf de heer Molenaar vergelijkingsmateriaal met an dere soortgelijke lijntjes, die dan ook zou den moeten worden opgeheven en vroeg hij de minister naar diens beleid in het algemen dus ook ten aanzien van de min der lucratieve lijnen. Indien de minister op het standpunt stond, dat ook deze laat ste in stand moesten worden gehouden, dan ook dit lijntje LoolaanScheveningen ten behoeve van Wassenaar en Rotterdam. De minister meende óók, dat minder lu cratieve lijntjes in stand moesten worden gehouden en daarom stelde hij zich voor toestemming tot opheffing van een lijn te geven twee vragen en wel ten eerste of de lijn rendabel was te maken en vervol- gns of er een vervangingsgelegenheid was. De eerste vraag hield verband met zijn algemeen beleid in deze. Hij wilde name lijk de Spoorwegen niet alleen zien als een dienst ter verlening van een bepaalde ser vice, maar als een commercieel bedrijf, dat rendabel moet zijn. Een goedkopere exploitatie van deze lijn achtte de minis ter niet mogelijk. Dat wil dan nog niet direct zeggen, dat zulk een lijn dan maar moet worden opgeheven. Er zijn lijnen, die niet rendabel zijn en die niet kunnen worden opgeheven zoals de lijnen Nijtne- I genTiel en GroningenLeeuwarden, an dere moeten worden rendabel gemaakt zo als het bekende millioenenlijntje in Zuid Limburg, LeeuwardenStavoren en Gro ningenRodeschool. Sommige argumenten van de mindst .r waren echter wel voor bestrijding vatbaar, zoals dat van een rendabei spoorwegbe drijf ter wille van het particuliere ver voer. Dan moet men er toch wel even aan denken hoeveel particuliere vervoersb»- drijven er tegen de wil van de Kamer reeds zijn opgeheven. Maar daar werd geen woord over gezegd. Minister Algera had het dan ook nog over stedebouwkundige tendenzen en de besparing aan bouwgrond, daar hier weer een groot aantal huizen zou kunnen wor den gebouwd en daardoor cultuurgrond in Loosduinen behouden zou Kunnen blijven. De N.V. Scheepswerf „Foxhol" te Foxhol sloot in 1946 met een Portu gese Vennootschap een contract betreffende de bouw van twee treilers, de „Pargo" en de „Goraz". De „Pargo" werd geleverd en aan de Portugezen overgedragen. Kort daarna ontstond om deze levering veel deining, daar de Portugezen beweerden dat het schip verschillende gebreken vertoonde. Op grond hiervan staakten zij de betaling en weigerden voorts het tweede schip te aanvaarden. Ook wensten zij een zeer hoge schadevergoeding. De Nederlandse werf heeft daarop een proces bij de Groningse rechtbank aan hangig gemaakt tot ontbinding van het contract, voor zover nog niet uitge voerd. nootschap tot volledige schadevergoeding, omdat de Portugese maatschappij, on danks sommatie, weigerde de verdere bouwtermijnen te betalen. Naar raming bedroeg de schade ruim twee ton. De Portugezen op hun beurt stelden een tegenvordering in. eveneens met het oogmerk tot een ontbinding van het con tract te komen, met volledige schade vergoeding. Zij stelden zich op het stand punt, dat de werf in geen enkel opzicht aan haar verplichtingen had voldaan. De Groningse rechtbank verklaarde zich op 13 Februari van dit jaar be voegd van het geschil kennis te nemen. De vordering van de Portugezen werd afgewezen op grond van het feit, dat niet van wanprestatie van de zijde van de werf kon worden gesproken. Verder sprak de rechtbank op vordering van de werf de ontbinding van het contract uit en veroordeelde de Portugese ven- Naar thans vernomen wordt heeft de Portugese maatschappij de zaak thans in hoger beroep aangebracht bij de ci viele kamer van het gerechtshof te Leeuwarden. Eiseres vraagt nu het von nis van de Groningse rechtbank van 13 Februari te willen vernietigen en op nieuw recht doende in conventie de scheepswerf niet ontvankelijk te ver klaren in haar oorspronkelijke vorde ring, althans haar die te ontzeggen en in reconventie te ontbinden, althans ont bonden te verklaren het gehele, in eerste aanleg omschreven tussen partijen be staande bouwcontract. Naar A.F.P. uit Lissabon meldt heeft het Portugese blad „Seculo" onder een in het oog springende grote „kop": „In ternationale oplichting", een supple ment van 18 pagina's aan zijn gewone editie toegevoegd, welke geheel aan deze affaire is gewijd. In deze bijlage, welke vele reproducties met betrek king tot het contract bevat, beklaagt de Portugese onderneming zich in zeer le vendige termen over „de kwade trouw van de scheepsbouwers van Foxhol Voorts moet ook „de Directie voor de Scheepvaart" het ontgelden, die „on juiste deskundigenverklaringen zou heb ben toegelaten, daardoor „het meest schandalige bedrog in de hand werken de". De Portugese onderneming valt ten slotte de uitspraak van de Groningse rechtbank aan en bevestigt, dat zij in hoger beroep gaat. Het Franse persbureau brengt in herinnering, dat de Portugese regering in verband met de gerezen moeilijkheden tussen de werf en „Foxhol" in Maart 1953 het plaatsen van Portugese orders bij Nederlandse werven heeft verboden. Naar wij van de zjjde van de Directie voor de Scheepvaart vernemen zijn de deskundigenverklaringen, indertijd uit gebracht door professor Troost, des tijds hoofd van het Nederlands Scheeps bouwkundig proefstation te Wagenin. gen, die zich daarbij heeft laten assis teren door „de meest kundige mensen van Nederlandse werven". Professor Troost geniet een interna tionale reputatie op scheepsbouwkun dig gebied en geeft thans colleges in Amerika. Te Oss had gisteren in tegenicooordig- heid van vele autoriteiten de officiële opening plaats van de Cortisov-fabriek van de N.V. Organon plaats. De com missaris der Koningin dr J. de Quay verrichtte de inbedrijfstelling, terwijl hij tevens bekend maakte dat de Organon van nu af het praedicaat Koninklijk mag voeren. Burgemeester Fr. Delen (mid den) reikte aan de heer 8. van Zwanen berg (links) het praedicaat uit, terwijl dr J. de Quay (rechts) met belangstel ling toezag. Daarna kwamen er nog weer replieken, die ook al geen nieuwe gezichtspunten op leverden, waarna de stemming kwam met het vermelde resultaat. Aangenomen werden voorts nog z. h. st. enkele wetsontwerpen als de verlaging van de vereveningsheffing met een li pet sis tegemoetkoming voor de werkgevers in de premie van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering. de Inkwartieringswet en de verlenging van de Noodwet Kinderbij slag voor kleine zelfstandigen. F. S. De Westduitse autoriteiten hebben Dins dag dr Gustave Scheel en Paul Zimmer- tnann, die in Januari tezamen met Wer ner Naumann en vier anderen door de Britten waren gearresteerd, op vrije voe ten gesteld, zulks op grond van een uit spraak van het Westduitse hooggerechts hof. Dr Scheel, de voormalige studentenlei der uit de tijd van Hitier, werd vrijgela ten wegens gebrek aan bewijs, terwijl de voormalige S.S.-functionaris Zimmer- mann. die indertijd te maken heeft gehad met het bestuur over concentratiekampen, zijn vrijlating te danken heeft aan de over weging van het Hof, dat er geen gevaar bestaat dat hij zich aan zijn berechting zal onttrekken, of met het bewijsmateriaal zal knoeien. Van de groep-Naumann bevinden zich thans nog slechts twee personen in hech tenis, te weten Naumann zelf, de voor malige staatssecretaris van het ministerie van propaganda onder Goebbels, en de later aangehouden voormalige plaatselijke jeugdleider dr Bomemann. Het Amsterdams Gerechtshof heeft gisteren de zaak behandeld tegen een vader en twee zoons uit Weesp, die in de periode van Juli 1950 tot November 1951 op de vliering van hun woning in een clandestiene distilleerderij naar schatting 5000 tot 7200 liter gedistilleerd hadden gestookt. De vader is de 59-jarige timmerman Th. S., die in eerste instantie tot vier maanden was veroordeeld. Hij moest in hoger be roep gisteren wegens ernstige ziekte ver stek laten gaan. De beide zoons, die des tijds door de rechtbank ieder tot tien maanden waren veroordeeld, zijn de 27-ja- rige laboratoriumassistent J. S. en de 25- jarige kantoorbediende N. S. Tegen alle drie eiste de plaatsvervan gend rijksadvocaat van Amsterdam, mr J. Korthals Altes, bevestiging van deze von nissen. De procureur-generaal bij het hof, mr J. Hoeffelman, sloot zich hierbij aan en vroeg voorts verbeurdverklaring van de in beslag genomen twaalf distilleertoe- stellen. In een aparte zaak wend voorts nog te gen de zoons twee maanden geëist, omdat zij voor het stoken gas hadden betrokken via een clandestiene toevoerbuis. Ter zitting werd door de leden van het hof, alsook door de verbalisanten en de rechercheurs van de douanerecherche dienst niet zonder bewondering gesproken over de perfecte technische installatie. Op het afgeleverde product was dan ook niet* aan te merken. Geschat werd dat de jongens in totaal 33.400 aan accijnzen hadden ontdoken- De rijksadvocaat zeide vervolgens, dat achter de schermen een of meer myste rieuze figuren de jongens moeten hebben geholpen. Naar zijn mening was hier spra ke van een veel groter en meer vertakt complot. Juist als in het vooronderzoek bleven de jongens gisteren ter zitting wei geren hun afnemer te noemen. In hun boekhouding stond steeds de lette V. ver meld. Zij zeiden deze man slechts van ge zicht te kennen. Het hof zaj op 30 Juni a.s. uitspraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3