Sterker Sparta verdiende een overwinning Taaie R.C.H.-ploeg forceerde een gelijk spel Laatste minuut redde Eindhoven JEUK D.D.D. Safety first" in ASSER T.T. VLIEGTUIG De Melkweg Wisselende kansen op Vitesse-terrein resulteerden in draw De LOTING voor WIMBLEDON Weer verzetsstrijders onderscheiden Sport-Spatten 1 Veiligheidsmaatregelen voor de „race van de eeuw" Eerste ronde voor de onzen fataal? Het gestolen DONDERDAG 18 JUNI 1953 PAGINA 7 Sparta sterker ENGELAND—NEDERLAND DEFINITIEF OP 30 SEPT. Sparta leidt „Ik kan niet garanderen, dat er volgende week Zaterdag tijdens de T.T.-races geen ongeluk ge beuren zal, want er zitten nu eenmaal risico's in de motorsport, maar ik ben er wel van over tuigd, dat men in Assen alle veiligheidsmaatregelen genomen heeft, opdat het risico voor deel nemers en toeschouwers zo klein mogelijk zal zijn". Dat verklaar de dhr. P. J. Nortier, de voorzit ter van de sportcommissie der Fedération Internationale Moto- cycliste Woensdag tijdens een druk bezochte T.T.-persconferen- tie, en het bleek, dat het drama tische verloop van de jongste Engelse T.T.-races op het eiland Man een waanzinnige race op een volkomen ongeschikt circuit dat nu weer aan vier coureurs het leven kostte ook in ons land de nodige reacties heeft verwekt. De Asser organisatoren zijn er overigens niet nerveus onder. Opnieuw, zoals vrijwel ieder jaar, hebben zij tal van verbete ringen aangebracht op het Asser circuit. Zo werd onder meer de befaamde „hairpin van Bartels" door een veel snellere en ihinder riskante bocht vervangen en voorzag men een groot deel van het circuit van een nieuwe, stroeve slijtlaag. Ook op andere manieren (door het aanbrengen van strobalen en het omhakken van, langs het circuit staande bomen o.a.) heeft men de veilig heid van het Asser circuit op nieuw verhoogd. Daarnaast ver beterde men opnieuw de toe- schouwersaccomodatie: men be schikt in Assen nu over 28.000 tribuneplaatsen, terwijl men daar naast zonder moeite nog 100.000 andere motorenthousiasten zal kunnen bergen. Men verwacht voor deze races, waarin voor het eerst sedert de oorlog niet alleen de Italianen en de Engelsen doch ook de Duitsers met hun zo ver maarde fabrieksteams van BMW, NSU en DKW aan de start zullen gaan en waarin men vrijwel in iedere klasse een boeiend gevecht om de overwinning tegemoet kan zien, een record-aantal toeschou wers. Wij komen in een uitvoerige voorbeschouwing op deze races uiteraard nog terug. Strafschop gemist Technisch heter GEEN RUITERSUCCESSEN IN PARIJS door PERCY KING Mej. Ten Bosch uitgeschakeld &p^.. grootse nationale zuivelshow Sprekende koe Weide-diorama Stal met koeien; mach. melken Proeven en keuren Kleurenfilm Kinderboerderij TELEVISIE B. M. R. S. GEEN SPECIALE KLEUR VOOR SNELBROMMERS NEDERLANDERS GAAN BAGGEREN IN IERLAND HEEMSTEDE, Woensdagavond. Wanneer alle wedstrijden in de kampioenscompetitie eenzelfde spannend en fair karakter gaan dragen als de wedstrijd R.C.H.Sparta welke heden avond in 't overvolle Heemsteeds Sportpark werd gespeeld, wel, dan hebben de voetballiefhebbers in Haarlem, Rotterdam, Eindhoven en Arnhem nog iets te goed! Goed voetbal, spanning en sensatie, sportiviteit voerden de boventoon in deze eerste ontmoeting en tot aan de laatste minuut bleef men in het onzekere over het eindresultaat. Wel had Sparta kort na de rust een verdiende 21 voorsprong weten te nemen, maar de felle aanvallen van de thuisclub hielden een voortdurend gevaar in voor de Rotterdammers en vier minuten voor het einde kon de Haarlemse spil Vos met een ver, liarc en verrassend schot Landman passeren en daarmee een gelijk spe voor zijn club uit het vuur slepen. Dat was ongetwijfeld een lichte teleur stelling voor de kranige Rotterdamse ploeg die vrijwel gedurende de gehele wedstrijd een technisch overwicht had ge- demoristreerd. Balbehandeling, positie .spel en technische vaardigheid wapen 'beter verzorgd dan bij het Haarlemse elftal en alleen het feit, dat de Rotter damse voorhoede het samenspel soms wel iets te ver doorvoerde, mogen we als een fout aanmerken. Hierdoor kregen de R C H.-verdedigers ruimschoots de tijd, hun body in het strijdgewoel te gooien en daarmee de aanvallen te keren. Sparta's rechtervleugel v. EedeBenningshof was uitnemend op dreef maar trof in Wille- mink en -Vos een geducht struikelblok, doch de beste man uit de Rotterdamse voorhoede was ongetwijfeld linksbuiten Van Male die over een uitstekende bal techniek bleek te beschikken. De grotere technische vaardigheid der Rotterdammers gaf de gasten reeds in de eerste ogenblikken een lichte meerderheid maar desondanks waren de R.C.H-aan- vallen zeer gevaarlijk omdat Biesbrouck, de Wette en Callis met enkele fraaie com binaties de Rotterdamse achterhoede schaakmat zetten; en spoedig vloog dan ook een prachtig schot van De Wette juist over Landmans heiligdom. Jammer voor de Racing was het, dat de buitenspelers Couwenhoven en Van Lies hout in het kader niet pasten, zodat Tie- baut en Wenneker het werk vrij makke lijk afkonden. Ondertussen had de strijd De Engelse Amateur Athletic Associa- t' on heeft enkele maanden geleden de KNAU uitgenodigd, een landenontmoe- ting Engeland—Nederland voor dames en heren te houden, waarbij 50 pet van de netto-opbrengst bestemd is voor het na tionale rampenfonds en 50 pet voor het fonds voor de Empire-Games. Namens de KNAU heeft de heer J. H. Moerman, secretaris van de nationale technische commissie, in Londen bespre kingen gevoerd met het bestuur van de A.A.A. en thans is wederzijds het navol gende overeengekomen: de wedstrijd wordt op Woensdagavond 30 September a.s. als lichtwedstrijd in het White City stadion in Londen gehouden. Het damesprogramma is; 100, 200, 800 m. hardlopen, 80 m. hordenloop, verspringen, hoogspringen, speerwerpen, discuswer pen, kogelstoten en 4 x 220 Yards esta fette, waarbij de Engelse dames een aan val op het Engelse record zullen doen. Het herenprogramma omvat: 100, 200, 400. 800, 1500, 3000 m. hardlopen, 110 m. hor'denloop, 400 m. hordenloop, versprin gen, hoogspringen, polsstokhoog, speer werpen discuswerpen, kogelstoten en Medley'estafette (400-200-200-800 m). Dit zal de eerste maal zijn, dat een of ficiële landenwedstrijd tussen Engeland en Nederland wordt gehouden. soms fraaie combinaties brachten niet het gewenste resultaat omdat het samenspel te ver werd doorgevoerd en.... omdat de Racing hardnekkig en goed verdedigde. Inmiddels waren de aanvallen der thuis club evenmin van gevaar ontbloot. De Wette en Biesbrouck probeerden keer op keer met harde schoten Landman te ver rassen hetgeen vooralsnog niet lukte. Maar een kwartier voor het einde werd RC.H.'s aanval beduidend sterker toen Willemink moest uitvallen en de opstel ling door elkaar werd gegooid. Invaller Koster kwam op zijn oude, vertrouwde plaats en deze nog verse speler bleek met zijn uiterst snelle rennen een geducht ge vaar voor de langzamerhand vermoeid wordende Spartaanse achterhoede. R.C.H. viel in het laatste kwartier ge ducht aan, forceerde ettelijke corners en vier minuten voor het einde gebeurde het. Na een ingooi kwam de bal voor de voeten van spil Vos die mee naar voren was ge trokken en dienst schitterende schot van twintig meter afstand bleek Landman (wiens uitzicht belemmerd werd, doch die bovendien wat verrast leek) te machtig, 22. En hiermede kwam het einde van deze uitermate spannende wedstrijd. Sparta's gelijkmaker. Benningshof doorboorde het R.C.H.-doel. Sparta leek op weg naar een verdiende overwinning.... een gelijkopgaand verloop met om beurten beider doelen in gevaar. Terlouw paste met succes de buitenspelval tóe en aan de andere kant moest de Haarlemse ver dediging diverse corners weggeven om het gevaar te bezweren. In de 21e minuut kwam het eerste doel punt. Een fraaie R.C.H.-aanval besloot Biesbrouck met een goed schot dat on houdbaar voor Landman in de touwen vloog, 10, maar drie minuten later had Benningshof de partijen in evenwicht ge bracht toen hij een schitterende aanval met Van Ede met een verraderlijke schui ver volgens de regelen der kunst afwerkte 1—1. Tot aan de rust hielden de partijen elkaar in evenwicht, al was het spel van Sparta aantrekkelijker dan dat van de Racing. Vier minuten na de hervatting dachten we Sparta regelrecht op de overwinning af te zien gaan. Een prachtig staaltje voetbal van Van Ede stelde Benningshof in staat de bal voor doel te plaatsen. Doelman Wille onderschepte weliswaar het leder, maar niet voldoende zodat Ver beek met een rustige kopbal de stand op 12 kon brengen. Sparta behield na dit doelpunt enige tijd veruit het beste van het spel maar de (Advertentie) Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ARNHEM, Woensdagavond. Het met toeschouwers volgepakte itesse-honie „Monnikenhuize" bevatte meer dan 20.000 toeschouwers, waaronder vele Eindhoven- supporters heeft tijdens deze eerste kampioenswedstrijd op de funda menten staan schudden onder een storm van doelpunten en sensatie. De bezoekers kregen waar voor hun geld, acht eerlijk verdeelde doel punten, sensaties van een enerverend spelverloop en voor rust een wedstrijd, die technisch op een behoorlijk peil stond. Vitesse was aanvankelijk nergens, Eindhoven bouwde aanval na aanval op en na een klein half uur brak de Arnhemse tegenstand: twee doel punten voorsprong namen de Zuidelijken. Maar toen kwam er een Arn hemse explosie. Vitesse, in een onweerstaanbare vlaag van aanvalslust, scoorde drie doelpunten achtereen. Nog voor rust was het dus 32 geworden en kort na rust werd het zelfs 42. itesse scheen te zullen winnen. Het spel van Eindhoven werd onrustiger, maar in de laatste tien minuten vermande Eindhoven zich nog even en toen het eindsignaal klonk man i>Amie tot "grote hoogte. Ofschoon hadden de Lichtstadbewoners in de laatste spannende minuten zowaar nog soms ten koste van pijnlijke botsingen gelijk kunnen maken. Een voorname rol speelde Faber, die niet alleen twèe doelpunten voor zijn rekening nam, maar met pittige manoeuvres zijn te> genstanders meer malen in paniek stemming bracht. Deze Arnhemse rechtsbinnen is echter een zeer wisselvallig speler. Dat bleek na rust toen hij veel te veel werk wilde op knappen en daar door telkens vast liep. Vitesse had wellicht een grotere voor sprong kunnen nemen in deze periode van verwarring bij Eindhoven. Doch nu faal den de Arnhemse schutters. De krachts inspanning van de productie van vier doelpunten achtereen scheen te groot. In tussen rees het spel van de invaller-doel SCHMIDT ..reddende goal.. Het spel van Eindhoven was technisch ontegenzeggelijk beter verzorgd. Vooral in het eerste half uur liepen de Eindhovense combinaties gesmeerd. Er was een voor treffelijke samenwerking tussen de linies onderling, maar het element van verras- De Nederlandse ruiters, die te Parijs deelnemen aan het internationaal con cours hippique met het wereldkampioen schap springruiters als een der onderde len, boeken er geen grote successen tot nu toe, In een eliminatie-springconcours, waar bij de deelnemers twee aan twee in de ring verschenen, werd onze landgenoot Pistorius met „Kelkenny Cat" uitgescha keld door de Fransman Ordovas met „Mister B". Het concours werd gewonnen door Des Roches de Chassay (Fr.) met „Brune d'Or" met 0 fouten in 42.9 sec. De voetbalwedstrijd Noorwegen—Saar land die als voorwedstrijd van het tour- nooi om het wereldkampioenschap op Woensdag 24 Juni te Oslo wordt gespeeld, zal worden geleid door de Nederlandse scheidsrechter J. Bronkhorst (Velp). Als grensrechters zullen fungeren: K. Schip per en L. Horn. Op het AGOVV-terrein te Apeldoorn werden nationale atletiekwedstrijden ge- houden. Het voornaamste nummer was de 3000 meter voor heren, waarin Slijkhuis uitkwam. Hij won op het door zware slag regens doorweekte veld dit nummer in 9 min. 9 sec. hetgeen een voorsprong van 12 sec. betekende op zijn naaste rivaal- Op de tweede plaats eindigde Frederiks (Da- ventria, Deventer) in 9 min. 21 sec., ge volgd door zijn clubgenoot Slegt, die er 9 min. 23,8 sec. voor nodig had. De KNVB heeft de bedoeling in Limburg een cursus te organiseren voor amateurs trainers. De cursus zal gegeven worden door de bonds-coach Van der Leek en de bondstraïner Kaufman. De lessen zullen Worden gegeven op het Sittardia-terrein te Sittard. De eerste etappe van de Ronde van Zwitserland van Zürich naar Brugg over een afstand van 238 KM is gewonnen door de Zwitser Schaer in 6 uur 27 min. 9 sec. Het verdere klassement luidt: 2. Koblet <Zwit.) 6.27.11; 3. De Fi.lippis (It.) 6.28-59; 4- Gielen (Belg.) 6.29.02; 5. Van den Bran do (Belg.). °P Houtrust speelde het Haagse elftal Woensdagavond in een aantrekkelijke Wedstrijd gelijk (2—2) tegen de Italiaanse Prof-club Pro Patria. Langelaan en K"ijnns maakten de Haagse doelpunten. Spelers van de wereldklasse krjjgcn del zen, Green, de Australiërs Hartwig en onzen in dc eerste ronde niet tegenover Wilderspin, de Italiaan Merlo. Voor Drob- zich. Hun spelkracht is echter zo beschei den dat het de vraag is of zij die eerste ronde zullen overleven. Mogeljjk heeft mej. Ten Bosch de beste kansen daartoe. Van Meegeren en Van Dalsum komen elk tegen Davis Cupspelers van andere landen. Van Meegeren krijgt de Hongaar Katona tegen zich, evenmin op gras ge wend als hij, van Dalsum zal het moeilijk hebben tegen Buser, de vroegere Zwitserse internationale speler Dehnerfs tegen stander is nog niet bekend; deze moet nog voortkomen uit de schiftings-ronden en i, dus geen speler van grote klasse. Hetgeen overigens onze spelers ook niet zyn. In het dames-enkelspel heeft mej. Ten Bosch een kans zich in de tweede ronde te plaatsen indien zij het Engelse baseline-spel van mej. Dawes kan °ver" winnen. Hetgeen voor continentale spelers die niet gewoon zijn op gras te spelen al tijd een moeilijke opgave is. In de dubbelspel komen Dehnert en van Dalsum tegen twee Engelse „oude vossen": Baxter en Lister. Hun tempo kan wellicht de Britten slaan. Van Meegeren en Snart (Eng.) krijgen een schiftings-paar tegen over zich. In het dames-dubbelspel treffen mej. Ten Bosch en haar Franse ranglijst partner mej. Bourbannais direct, op een sterk Amerikaans paar: mevr. Knode-Head en mevr. Davidson-Scofield. Voor de geplaatste spelers gaf de loting en plaatsing de volgende resultaten: In het eerste kwart komen voor de ge plaatsten Seixaè en Hoad. Indien zij er in slagen, tot de vierde ronde door te drin gen, komen zij daar dus tegen elkaar. In hun kwart lootten ook Worthington (Austr.), Viera en Ampon, die reeds in de eerste ronde tegen elkaar komen en stellig een „centrecourt-match" zullen zijn op de GGTStö dflg* In het tweede kwart de geplaatsten Rose en Larsen, de grillige Amerikaan. In dit kwart ook dc Deen Ulrich 6n dc Zweed Johanson. In het derde kwart Drobny en Morea. Omringd door de Amerikanen Patty, Bart- 17 Fenture knielde, lichtte het levensloze lichaam bij de schouders iets omhoog en ontdekte, wat hij wilde wetenwie de man was. Donald Blake, de Stokvis. Hij had een diepe wond in de rug; de dood moest onmiddellijk zijn ingetreden. Voor zichtig liet hij het hoofd weer op de gromd neerkomen. Een van Algernon's handen voelde klam, kleverig aan; hij sloeg er geen acht op. De aanwezigheid van het grijze valies nam geheel zijn denken in beslag Had Blake het bij zich gehad, toen hij van zijn bezoek aan het vliegtuig terugkeerde? Er kon bezwaar lijk een andere verklaring zijn. Alle bagage was in de C.N-Y-L 35—206 aohter- gebleven Algernon hoorde achter zich snel, flui tend ademen. Direct daarop een ge smoorde kreunditmaal wel degelijk in angst, doodsangst. Daar.... vlak vóór ons! fluisterde Vera Grafts nauwelijks hoorbaar. Fenture staarde voor zich uit. Ondanks de duisternis op de galerij was hij m staat, iets waar te nemen, en wat hij zag, deed' ook hem verstijven. Iets, dat geen lichaam had. alleen een groot, wit ho-ofd. Een hoofd, dat in de lucht hing, zich niet ny een gevaarlijk kwart dus. Tenslotte in het vierde iRosewall en Mulloy. Omgeven door Ager, Davidson, Deyro e.a. Bij de dames is het schema als volgt: Eerste kwart mej. Hart en mej. Flet cher; tweede kwart mevr. Knode-Head en mej. Mortimer; derde kwart mej. Fry en mevr. Adamson; vierde kwart mej. Con nolly en haar gevaarlijke tegenstandster mevr. Chatrier-Partridge. In de derde ronde van het dames-enkel spel op Queens Club heeft mej. Ten Bosch de merderheid van de drive gevonden van de Engelse middenklasse. Zij verloor van mej. Bulleid 6—3 26 26. De vlugge Engelse haalde de Nederlandse dropshots en volleys en schoot scherp in de hoeken. De Belgische kampioene mej. Mercelis verloor van mevr. Brewer (kampioene Bermuda) 57 06. In het heren-enkelspel won Rosewall van de Belg Mezzi 6—1 6—4 en Skonecki versloeg de Franse speler Milianri 3—6 6—2 6—2. sing ontbrak en juist dit kan niet wor den gemist, als een verdedigingslinie, waarin Hendriks-in-topvorm steeds Van Melis het innemen van een schietpositie belette en fibers overal opdook waar ge vaar kon worden geducht, moest worden overrompeld. Toch kwamen di; .Eindhovenaren binnen een half uur op 2—0 in een periode, dat de Arnhemse verdediging even naar adem snakte. De achterstand deed Vitesse op veren en wat daarvóór niet mogelijk scheen: de Eindhovense verdediging kwam enkele malen in moeilijkheden. Frans van Tuyl, in de lucht heer en meester, werd bij lage ballen minder zeker van zich zelf, Frans Tebak holde enkele malen tever geefs achter de snelle Dick Herberts aan, en in het middenveld deden plotseling Wijand en Van Voorts, die eerst nauwe lijks een voet aan de grond hadden gekre gen tegen de Eindhovense middenspelers Van Kemenade en Jo Tebak, met de bal nu wat zij wilden. En toen bleek in die onstuimige laatste phase van de eerste helft, dat Vitesse het wapen van de verrassing beter kon han teren. Eindhoven giug door de knieën. Twee fatale hoekschoppen leverden Vites se de gelijkmaker °P en toen de strijd enkele minuten na rust was hervat, was het al 4—2 voor Vitesse. Er was gebleken, dat onder hevige druk de Eindhovense defensie tot enig paniekvoetbal verviel en dat zelfs de internationaal Frans Tebak onder moeilijke omstandigheden voor zijn verre, ruimende trappen geen gelegen heid vond. Tekenend is, dat een spre kend overwicht van oen half uur slechts twee doelpunten opleverde en dat in deze eerste helf een periode van fel Arnhems voetbal drie doelpunten bracht. Ontegen zeggelijk was deze snelle wisseling der kansen toe te schrijven aan de grotere snelheid van de Vitesse-aanvallers. redde hij telkens weer zijn doel. Fel, soms iets te fel, vielen Snoek, Louers en Van Melis de Arnhemse verdedigers aan. Hendriks vocht terug. Scheidsrechter Van Doorn maakte korte metten en kon de strijd blijven beheersen. Toen Schmidt, die tegen Herberts moei lijk kon loskomen in een kansrijke posi tie werd gehaakt, gaf hjj zonder aarzeling een strafschop, maar deze werd door Van Tuyl gemist. Maar Eindhoven voelde toen, dat er by Vitesse iets begon te haperen. De aanvals lust van de Arnhemmers werd minder en alhoewel ook de Zuideiyken tekenen van vermoeidheid vertoonden, wierpen zy zich tenleste nog eens met al hun geestdrift in de strqd. En toen Snoek een fraai derde doelpunt had gemaakt en Eindhoven de kans had, ook nog geiyk te maken, had Vitesse het antwoord niet gereed. In de laatste minuut werd tot grote verslagen heid van het Arnhemse publiek de stand inderdaad gelqk. Eindhovens eerste twee doelpunten wer den gemaakt door Van Melis (uit een voorzet van Schmidt) en Schmidt. De drie doelpunten, die Vitesse daar tegenover stelde, waren van G. Jansen (rechtstreeks uit een hoekschop), Faber (na een door Van Tuyl uit een hoekschop vveggekopte bal) en nogmaals Faber na een bijzonder fraai schot, dat nog even door Van Tuyl werd aangeraakt. E. Jansen maakte er na rust 4—2 van en in de laatste phase redden Snoek en Schmidt voor Eindhoven toch nog een kostbaar punt (4—4). B\J K. B. zijn dapperheidsonderschei dingen toegekend aan een aantal landge noten, die zich gedurende de bezettings jaren zeer moedig hebben gedragen. Posthuum is de bronzen leeuw toegekend aan wijlen de heer J. D. A. Hellema, gewoond hebbende te Koog aan de Zaan, die zich heeft onderscheiden als transportofficier van de orde dienst in Noord-Holland boven het IJ. Op 9 Februari 1945 werd hij gearresteerd en de vol gende dag gefusilleerd. Een groot aantal onderscheidingen is verleend voor verzetswerk in Utrecht en omgeving. De bronzen Leeuw is toegekend aan de voorma lige dpi. sergeant S. P. P. de Man te Naald wijk, leider van een K. P. in Utrecht, later van het strijdend gedeelte der B. S. Bij de bezetting van het hoofdgebouw der N. S. in- September 1944, zogenaamd om de Duitse lei ding voor sabotagedaden van Nederlandse ille galen te beschermen, had hij een leidende rol evenals in de maatregelen, die na onderschep ping der Duitse telefoonberichten in dit ge bouw nodig waren om de aanvoer van muni tie enzovoorts naar het Duitse leger rond Arn hem te verhinderen of te vertragen. Posthuum is het bronzen kruis toegekend aan wijlen de le luit. J. F. H. De Jonge Melly (Amsterdam) die koerier was van de O. D. en sabotage pleegde op het vliegveld Soesterberg. Voorts is het bronzen kruis verleend aan de kolonel ir J. C. Kok te 's-Gravenhage, mili tair adviseur van de gewestelijk commandant strijdend gedeelte der B. S. in Utrecht. De le luit. J. H. C. Ulrici uit Bussum en de heer J. A. van Dam uit Amersfoort, verwierven even eens het bronzen kruis voor sabotage aan spoor lijnen in het Gooi en bij Amersfoort. Posthuum is het kruis van verdiensten ver leend aan wijlen de dpi. soldaat C. Gootjes (Kockengen) lid van de O.D. in het gewest Utrecht, koerier en vertrouwde raadsman van de gewestelijk commandant, aan wijlen de dpi. soldaat J. Been (Veenendaal) die wapen transporten van droppingsterreinen in het ge west Utrecht leidden; aan wijlen de heer H. A. In de gezellige Zuiveltuin o.a. BEKENDE RADIO-ENSEMBLES 20 »/m 30 JUNI, HOUTRUST - DEN HAAG Geopend op werkdagen van 10 uur v.m. tol 11 uur n.m. Zondags van 2 tol 11 uur Entree f 1.- Militairen en kinderen I 0.50 Gezelscli. reductie Inlichtingen: Houtrust, Den Haag, Tel. 391195 TALRIJKE ATTRACTIES bewoog strak naar hu;n kant bleef ge- zijn uitgebarsten. Met één ruk was hij rioht. Een hoofd met niets er omder om te steunen. Het was een benauwende en adembenemende nachtmerrie. Na de ge kwelde uitroep had Vera Crafts geen ge luid meer uitgebracht. Haar handen rust ten op Algernon's schouders en hij kon voelen, hoe die handen beefden. Zó bad de schrik haar verlamd, dat zij onmach tig was, het uit te gillen Ook Fenture's stem weigerde dien-t. Angst kende hij niet en spokerijen be schouwde hij als boerenbedrog. Toch, toen dat griezelig iets in de duisternis lang zaam, zwijgend nader kwam, nader en nadertoen handen waren te onder scheiden, ook weer handen zonder meer, voelde hij zich aangegrepefl door beklem mende vrees. Hij verroerde zich niet, ge loofde ook niet, dat hij er toe in staat zou zijn geweest. In zijn verbeelding wachtte hij reeds een eeuwigheid zoin werke lijkheid was 't een kwestie van hoogstens een paar minuten. Tot eensklaps de wil vaardig over hem werd, iets te doen; niet langer passief af te wachten, wat hem zou worden geopenbaard en hoe over zijn lot werd beslist. Op één knie gelegen bracht hij de automatische revolver omhoog. Daarmee week de kille verlamming, die zijn lichaam weerloos en zijn geest wil loos had gemaakt. Algernon behoefde niet te schieten- Bijna op hetzelfde moment werd hem ver klaard, hoe dat mysterieuze, huivering wekkende hoofd plotseling uit het donker kon zijn opgedoemd. De verklaring was zó reëel, zó akelig nuchter, dat het wéinig scheelde, of hij zou in een schaterlach op de been, zijn hand met de revolver ging omlaag. De verschijning, welke het meisje en hem zo'n schrik had aangejaagd, bleek Steven Healy te zijn, de Biljartbal niemand anders. Hij droeg een donkere jas, tot boven toe dichtgeknoopt, en van onder hing ze hem op de voeten. Door dat het zwart van het kledingstuk geheel met de duisternis op de galerij was samen gevloeid, behield alleen het grote ronde hoofd op de stokkerige hals vorm en kleur. Wat de mystificatie volledig maak te: Healy had een kalotje op, dat zijn glimmende schedel verborg. 'k Hoorde st-stéunen en vertrouwde 't z-zaakje niet, stotterde de Biljartbal. Hij knipte een zaklantaarn aan en bekeek de roerloze gedaante op de grond. Dood. fluisterde hij voor zich uit. Toen vestigde hij de blik op Fenture. Zijn stem bibber de van zenuwachtigheid. En u de m- moordenaar! W-waarom hebt u het ge- gedaan? Algernon verkeerde allerminst in een stemming om te argumenteren. De aD- surde panische vrees, welke hem had be vangen bij de nadering van Steven Healy, zat hem bovendien geweldig dwars en hij was spinnijdig op de kerel, die ze had veroorzaakt. Klets niet! beet hij hem tussen de tanden toe. Wek Bryn Cummings,^ de pi loot! Vierde deur aan de overzijde. En maak niet meer leven dan onvermijdelijk is! Healy bewoog zich niet en staarde op de dode. Uubegon hij. Schiet op! Ongeduldig duwde Fenture hem in de rugWek Bryn Cummings, heb ik gezegd! Je idiote beschuldigingen kun je straks lozen! Hij wendde zich tot Vera Crafts. Het kwam hem voor, dat de mysterieuze ver schijning het meisje groter angst had be zorgd dan het zien van de vermoorde man. Donald Blake kwam hoogstens tien minuten vóór mij het huis binnen, zei hij scherp. U moet hem hebben gezien, als het niet in de loggia was, dan op de galerij. Had hij toen het grijze valies bij zich? Begint u alwéér? vroeg Vera hautain. Waaraan ontleent u het jcht, als inqui siteur op te treden? Ik zou zeggen, dat zo'n rol allerminst u past. Wilt u mij soms van moord op Mr Blake beschuldi gen? Bij mijn weten heb ik niemand be schuldigd miss Crafts. Fenture sprak de naam aarzelend uit en de aarzeling ontging haar niet. U hebt gelijk dat ik daartoe het recht mis. Wat voor mij op het ogenblik van het grootste belang isniemand kan mij de misdaad aanwrijven. Ik kwam de loggia in, toen u er al was. Ja ,gaf zij met tegenzin toe. Wilt u me zeggen, waar Donald Blake op uit was? En wat u bij zijn terugkomst met hem besprak? Uw vragen vervelen me! antwoordde zij bits. Zonder meer verwijderde zij zich naar haar kamer. Algernon liep de trap af. Beneden geko men, bleef hij staan en keek rond. In de M. Benschop (Utrecht) leider van een sabotage groep, die op 17 Febr. 1945 een aantal ln de stad Utrecht liggende schepen, geladen met olie en benzine, in brand stak; aan wijlen de heer L. J. Lans (Rotterdam) lid van de ver bindingsdienst in het gewest Utrecht, die o.m. na de luchtlandingen op 17 Sept. '44 via een ge heime telefoonlijn rechtstreeks contact met de geallieerde bevelhebber in Nijmegen had. Het kruis van verdiensten is ook toegekend aan de dpi. soldaat M. Verhey, thans wonende in Australië, leider van de droppings in het gewest Utrecht; P. H. van de Heuvel te Hil versum, leider van een sabotageploeg aldaar, die o.a. tijdbommen plaatste op munitieschepen in de haven, welke 24 uur later ontploften; C. Been te Zeist, lid en later leider van een K.P. in Utrecht, die gedrópte wapens distribueerde en sabotage pleegde; mej. H. L. Pannenberg te 's Gravenhage, die ten behoeve van Canadese militairen op 19 April '45 nabij de Klomp ver kenningen verrichtte en aan mej. M. Verloop te Oude water, koerierster, van een verzetsgroep in Rotterdam, later werkzaam in het verzet te Utrecht. Voorts zijn toegekend: De bronzen leeuw aan de voorm. res. luit., kolonel C. P. N. Thomas te Vught. chef staf van de commandant O.D. te 's Hertogenbosch; de vaandrig P. W. Hordijk, thans burgemeester van Ooltgensplaat, leider van een sabotage groep in het Westen des lands, die o.a. belang rijke ontwrichtingen bracht in het Duitse ver keer per as en later landelijk sabotage-comman dant; de heer C. van Stam te Nieuw-Vennep, leider van een K.P. in de Haarlemmermeer, la ter van het strijdend gedeelte der B.S. aldaar. Ten tweeden male is het bronzen kruis toe gekend aan de res.-majoor C. van Tijen te Ede, die uit krijgsgevangenschap ontsnapte en actief aan het verzet op de Veluwe deelnam. Posthuum is het bronzen kruis verleend aan de res. kap. G. C. Wunderink te Arnhem, com mandant van een district, later van een ge west van een belangrijke verzetsgroep. Posthuum is het kruis van verdiensten toege kend aan wijlen jhr W. T. C. van Doorn te 's-Gravenhage (lid O. D. in de eerste jaren "eJj bezetting, vergeefse pogingen naar Engelana over te steken), wijlen cadet-vaandrig A. W. M. Abbenbroek te 's-Gravenhage (koerier van de chef staf O. D. in 1941, na diens arrestatie tijdelijk leider van de gehele organisatie), wij len de dpi. soldaat W. F. Burger, Amsterdam (eeri der eerste verzetslieden in Amsterdam), wijlen de heer G. J. Laagwater te Tiel (een der pioniers van het verzet in de Betuwe) en wijlen de heer L. F. Verstrijden te Amsterdam (die samenwerkte met W. F. Burger in het verzet te Amsterdam). Het kruis van verdienste is^ tenslotte ver leend aan: De eervol ontslagen res. luit.-kolonel ir C. M. J. A. F. Nicolas te Heerlen (leider O. D. in de mijnstreek), aan de voorm. res. kap. J. H. v. d. Lichte te 's-Gravenhage (verzamelen en doorgeven van militaire inlichtingen), de heer A H Peeters te Echt (onderdak verlenen aan ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen) aan de heer W. Boot, thans wonende in Ca nada (lid verzetsgroep op Beijerland-Hoekse Waard) J. Hobbel te Venlo (onderdak ver schaft aan ontsnapte Franse krijgsgevangenen! aan mevr. A. M. V. Heerde-Smid te 's-Gra- venhage (transport van raaio-zendtoestellen en illegale correspondentie). hall waren, behalve die van de woonka mer, nog twee deuren. De achterste gaf toegang tot de keuken; vandaar had hij althans de benodigdheden voor het souper zien opbrengen. De andere was, naar hij veronderstelde, van Lew Croudson's slaap kamer. Daarheen richtte hij de schreden, zo zacht stappend als hij kon. Geen geluid drong uit het vertrek door. Er brandde ook geen licht, anders zou hij het hebben gemerkt, want een van de pa nelen week sterk. Om zeker van zijn zaak te zijn, bewoog Fenture de knop heen en weer. Toen er niet op werd gereageerd, wierp hij met een forse duw de deur wijd open en sprong tegelijkerijtd opzij. De voorzorgsmaatregel was overbodig ge weest; het bleef volmaakt stil. Hij trad een kamer binnen, die inderdaad tot slaapver trek diende. Met één oogopslag consta teerde hij, dat het bed beslapen was ge weest; de dekens lagen alsof ze inderhaast waren weggeslagen en het kussen toonde de indrukken van een hoofd. Maar nie mand bevond zich in het ledikant, noch er onder. Er was geen kast, geen plek, waar een man zich had kunnen verbergen. Al gernon verliet het vertrek, zich verbaasd afvragend, waar Lew Croudson wel zou zitten. VRIJDAG, 19 JUNI. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.k. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Philh. or. 10.40 Kamerkoor. 10.55 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Zang en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Salonork. en solist. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. "en kath. nws.; 13.20 Act. 13.25 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade ork. en solist. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-ork. en soliste. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Piano en hammondorgeL 18.00 Mil. rep. 18.10 Instr. octet 18.30 Lichte muz. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Reg.uitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philh. ork. en solist. 21.15 Brabants halfuur. 21.45 Grinzing klanken. 22.00 „Om de toekomst van Nederland", klankb. 22.20 Politiekapel. 22.45 „Ik geloof in ene heilige kath kerk". 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.19 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Thuis." caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.20 Radiofeuil leton. 11.40 Viool en piano. 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.20 Amus.muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Piano recital. 14.50 Voordr. met muz. 15.10 Strijk- kwart. 15.30 Hammondork. 16.00 Lichte muz. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Roemeens ork. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Het scholingswerk van het N.V.V.", vraag gesprek; 19.00 Kinderkoor. 19.15 Radio-reis wijzer. 19.30 Caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Klass. muz.; 20.30 „Europa één", caus. 20.40 „Aanpassing", caus. 21.00 „Tempo Giusto". 21.45 Gram. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Dansmuz. 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15 Orgelspel. 23.3524.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Dansmuz 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weerb. 13.00 Nws. 13.10 Amusementsmuz. 13.55 Sport. 14.00 Voör de scholen. 15.00 Sport. 15.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 16.45 Sport. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerb. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.20 Gram. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Caus. 19.45 7e Burma- Reunie. 20.30 Klankb. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Recital. 22.45 Parlem. overz. 23.00—23.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Parlem. overz. 12.15 Milit. ork. 12.45 Schots ork. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.35 Sport. 15.55 Lich te muz. 16.15 Mrs Dale's Dagb. 16.30 Orgel 17.00 Variété-ork. 17.45 Lichte muz. 18.15 Klankb. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws eri joum. 19.25 Sport. 19.30 Gevar. progr. 20.00 „Home sweet home". 20.45 Hoorsp. met muz. 21.15 Gram. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.05 Voordr. 23.20 Lichte muz. 23.5624.00 Nws. N. W. D. R., 309 M. 12.00 Orkestconc. 13.00 Nws. 13.25 Lichte muz. 15.50 Orkestconc. 16.15 Viool en piano. 17.00 Nws. 17.45 Amusementsmuz. 19.00 Nws. 19.30 Orkestconc. 21.45 Nws. 24.00 Nws. 0.30 Gevar. muz. 17.15 Lichte muz. FrankrUk, Nationaal Progr., 347 M. 12.30 Orkestconc. 13.00 Nws. 13.50 Idem. 13.55 Israëlische uitz. 18.30 Amerik. uitz. 19.10 Gram. 20.02 „Le Prince Igor", opera. 22.10 Gram. 22.45 Idem. 23.00 Intern, solisten. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 eh 484 M. 324 M. 11.45 Balletmuz. 12.30 Weerb. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.00 Caus. 15.30 Operettemuz. 16.30 en 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Mezzo-sopr. en piano. 17.50 Gram. 18.15 Idem. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Filmmuz. 20.15 Orkestconc. 21.05 Kunstkaleidoscoop. 21.20 Orkestconc. 22.00 Nws. 22.10 Kroniek v. Oudstrijders. 22.15 Radio Universiteit. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 M. 11.45 Gram. 12.10 Idem. 13.00 Nws. 13.10, 14.00. 15.00, 15.45 en 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50, 18.30. 19.00 en 19.40 Gram. 19.45 Gram. 20.00 Sterrenregen. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.45 Gram. 22.50 Nws. BBC European Service (Uitzending voor Nederland). 22.00—22.30 Nws. Overz. v. d. weekbladen. Film entoneel. (Op 224 en 49 M.). VARA. 20.1521.45 1. Act. 2. Weeroverz. S „Wij kamperen!", reportage. Donderdag 18 Juni 22.00 South-Pacific; 22.15 Hook Hits; 22.50 Interlude; 23.00 Alfredo Antonini; 23.15 The Jack Smith Show; 23.30 Muziek van vroeger; 24.00 Gramofoonplaten; 01.00 Sluiting. Naar aanleiding van een verzoek van de K.N.A.C., om de zgn. snelbrommers in het verkeer duidelijk te doen opvallen door voor deze vervoermiddelen een speciale kleur voor te schrijven, heeft de minister van verkeer en waterstaat aan de K.N.A.C. meegedeeld dat hij geen vrij heid kan vinden een dergelijk voorschrift te bevorderen. Reeds verscheidene malen is overwo gen, of het aanbeveling zou verdienen een dergelijk herkenbare kleur voor een bepaald soort voertuig voor te schrijven, maar hieraan zijn, aldus is de K.N.A.C. meegedeeld, te veel bezwaren verbonden. (Wordt vervolgd) Nederlanders zullen in de haven van Wexford in Ierland baggerwerken uit voeren voor een bedrag van 540.000 pon den. Zondag heeft de sleepboot „Noord- Holland" de baggermolen „Noordzee" en ander materiaal in Wexford gebracht. Deze sleepboot is nu weer op weg naar Wexford met een tweede baggermolen. Over onige dagen zullen uit Nederland de bemanningen voor deze baggermolens ln Ierland arriveren, zodat het werk over ongeveer een week kan beginnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7