EGYPTE is een REPUBLIEK Middenstand teleurgesteld over regeringsvoorstellen Situatie blijft onoverzichtelijk Ook André Marie afgewezen Exprestrein liep op Vermoedelijk twee doden treinramp in Weesp Compensatie huurverhoging Loonsverhogingseis van de Vakcentralen personentrein ANJERDAG 1953 Plan-huurverhoging betekent nu tobben voor iedere burger 'DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN MEER DAN EEN MILLIOEN OUDEN VAN DAGEN Katlu gepensionneerden en bejaarden ongerust over huurverhoging Agressieve politiek in Ïndo-Cliina Vrijdag 19 Juni 1953 WEERBERICHT V». De hermetische afsluiting van Oost-Berlijn door de R ussen maakt het zeer moeilijk een enigszins nauw keurig beeld te krijgen van de situatie aldaar en de rest van Oost-Duistland. Uit de radio-mededelingen van Oostduitse zijde, die aansporingen inhielden aan de arbeiders om het werk weer te hervatten, kon men afleiden, dat er nog steeds gestaakt werd, maar de omvang van de stakingsbeweging kon moeilijk worden vastgesteld. Uit berichten van reizigers vernam men, dat ook in andere delen van Oost-Duitsland nog grote spanning heerste. Verder bleef b.v. gisteren telefonisch contact met Leipzig geheel onmogelijk, om dat de centrale van Leipzig geen antwoord gaf. In Westelijke diplomatieke kringen in West-Berlijn wacht men thans met intense belangstelling op officiële verklaringen uit Oost-Duitsland, waaruit zou kunnen worden afgeleid of de Russen van plan zijn de Oostduitse regering in haar houding ten aanzien van de demonstranten te steunen of dat zij zullen trachten hun prestige te herwinnen door zich van de Oostduitse communistische leiders te distantiëren. Heuss Zondag voor de radio Grote loods in Lisse verbrand Naguib president en premier Onvoldoende om enige verlichting te brengen in moeilijke positiezegt N.V.M. - U'": Huurverhoging bedrijfsruimten Voorbereiding Tito laat Russische marine passeren Nog geen arrestaties in A'damse moordzaak Hij kwam 42 stemmen tekort Na liet conflict bij Yi ilton-F ijenoord De ontslagen blijven gehandhaafd MULDER Vijf procent gevraagd mede ter opheffing van consumptiebeperking Het probleem van de loonsverhoging in ons land zal Vrijdag 26 Juni aan de orde komen in de Stichting van de Arbeid. Men weet dat de regering in haar voorstellen inzake belastingverlichtingen en huurverhoging er van uit is gegaan, dat de helft van de huur verhoging zou moeten worden gecompenseerd door belastingverlaging en de helft door loonsverhoging. Over de loonsverhoging zal nu het overleg in de,Stichting van de Arbeid moeten plaats vinden. „Ontstellende verzwaring van zorgen" Overheid moet met opheffing consumptie- beperking loyaal handelen Tiental geuonden Passagiers vertellen De oorzaak NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., van heden- tot morgenavond, luidt: Opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook hier en daar enige lichte regen. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 20 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 14.02 uur, onder 0.25 uur. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben inmiddels, in opdracht van de geallieerde Hoge Commissie, Don derdagavond aan de vertegenwoordiger voor Berlijn van de Sovjetrussische Hoge Commissie Dengin, de eis gesteld, dat de „willekeurige maatregelen" van de Rus sische autoriteiten in Oost-Berlijn onmid dellijk worden ingetrokken. In een desbetreffend schrijven veroor delen zij „de onverantwoordelijke toe vlucht tot militair geweld" van de Russen bij de onderdrukking van de „opstand" van de Oostberlijnse arbeiders tegen het communistische regiem. De geallieerden noemen de terechtstelling van een West- berlijnse arbeider door 'n Russisch vuur peloton „een brute daad, die het geweten van de wereld zal schokken". Het protest heeft ook betrekking op „het doden of ernstig verwonden van een aanzienlijk aantal burgers van Berlijn, onder wie enkele uit onze eigen sectoren". De geallieerden zijn tenslotte van mening, dat „de willekeurige maatrege len" van de Sovjetrussische autoriteiten, geleid hebben tot „onderbreking van het vrije verkeer in Berlijn". De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn hebben gisteren intussen Otto Nuschke, de Oostduitse vice-premier, die Woensdag door betogers over de grens naar West- Berlijn was gedrongen, Donderdag weer overgedragen aan de Westberlijnse poli tie. Nuschke zal naar Oost-Duitsland worden teruggezonden. Wij hebben reeds in een deel van onze oplage van gisteren de door de Weste lijke commandanten gewraakte standrech telijke executie door de Russen gemeld. Het betreft hier de ongeveer 35-jarige schilder Willi Goettling, die „wegens actieve organisatie van provocaties", zoals het Russische communiqué vermeldt, door de Russen ter dood werd veroor deeld, welk vonnis onmiddellijk werd voltrokken. De weduwe van Goettling be schreef haar man als stille rustige man, die nooit „aan politiek gedaan" had. Over de radio van Oost-Berlijn werd gisterenavond reeds het als „uiterst be langrijk" aangekondigde hoofdartikel uit het vandaag verschijnende nummer van het partijblad „Neues Deutsland y°°l" gelezen. Hieruit blijkt, dat de Oostduitse regering tracht zoete broodjes te bakKen t.a.v. de geschokte gevoelens der arbei- ders. Het artikel erkent de begane „zware fouten" en verklaart, dat de recente gebeurtenissen „een nieuwe ont wikkelingsfase inluiden" voor Oost- Duitsland. waarin de regering „zich rechtvaardiger zal betonen jegens de arbeiders, harder tegenover de vijanden (als hoedanig de Amerikaanse inlichtin gendienst en dr Adenauer werden gekwa lificeerd) en beslister in de strijd voor de vrede". He qrote houten hal vein de H.B.G.- veiling te Lisse, waar 's winters de Bloemlusttentoonstelling gehouden wor den brandde heden geheel af. President Heuss van West-Duitsland zal Zondag a.s. spreken op een rouwplechtig- heid voor de slachtoffers van de onlusten in Oost-Berlijn. De plechtigheid zal in het gebouw van de Bondsdag te Bonn worden gehouden, aldus is Donderdagavond te Bonn bekend gemaakt. In Bonn werden gisterenmiddag de vlag gen op de regeringsgebouwen halfstok gehesen in verband met de driedaagse rouw welke door kanselier Adenauer is afgekondigd. Vannacht om ongeveer half twee is brand uitgebroken in een tientallen meters lange loods van de H.B.G. (het Hollands Bloembollen Genootschap) te Lisse, welke loods een onderdeel vormt van de veilinggebouwen aan de Gracht- weg. Onmiddellijk na ontdekking werd alarm gemaakt en de brandweer pakte het vuur, dat aan verschillende zijden reeds uitsloeg, stevig aan. In de loods waren duizenden bloemenmanden opge tast, in welk materiaal de vlammen na tuurlijk ook gretig voedsel vonden. De Egyptische regering heeft giste ren de republiek uitgeroepen. Gene raal Naguib wordt president en blijft tegelijkertijd eerste-minister. Het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft in zijn bestuursvergadering van 16 Juni jl. een bespreking gewijd aan de door de regering ingediende voorstellen tot verlaging van de belastingdruk op het bedrijfsleven, de huurverhoging en de hiermede verband houdende compensatie maatregelen. Naar aanleiding van deze voorstellen moet het verbondsbestuur, zo deelt men ons mede, tot zijn leedwezen vaststellen, dat: A. De voorgestelde maatregelen tot verlaging van de belasting voor het be drijfsleven, voor het middenstandsbedrijf van weinig of geen betekenis zijn en als zodanig dan ook onvoldoende om enige verlichting te brengen in de moeilijke positie van 'deze ondernemers. B. De voorgestelde regeling van de huurverhoging voor bedrijfspanden, wel ke kan gaan tot 30 pet van het huidige huurbedrag, een extra zware last zal leg gen op het middenstandsbedrijf, waarte genover zo goed als geen compensatie mogelijkheden staan en waardoor deze verhoging in belangrijke mate zal gaan ten koste van het toch al lage bestaans minimum van vele zelfstandige onder nemers. C. De voorgestelde fiscale compensa tiemaatregelen voor de zelfstandige onder nemer van minder betekenis zijn, dan voor de overige groepen van de bevol king, met name heeft de voorgestelde ver laging van de personele belasting hier geen of een veel mindere betekenis, daar van bedrijfsruimten geen personele be lasting wordt geheven, D. Het N.V.M. stelt vast, dat met de door de regering ingediende voorstellen onvoldoende rekening is gehouden met de «R-. S Y V-f-V ;V;V j5;V i i V.'. v.,*,-; belangen en bestaansmogelijkheden van de middenstand en bij uitvoering hiervan deze groep nog meer in de verdrukking zal komen, dan nu reeds het geval is. Het spreekt de verwachting uit, dat alsnog aan de belangen van de middenstand de nodige aandacht geschonken zal worden Het hoofdbestuur van de N.V.M. heeft geconcludeerd, dat o.m. de huurverhoging voor bedrijfsruimten, met of zonder wo ning, dient te worden gesteld op 50 pet van de voorgestelde huurverhoging voor woningen, met de restrictie, dnt in bijzon dere gevallen de verhuurder zich tot de huuradvies-commissie kan wenden voor het vaststellen van een hoger huurbedrag tot ten hoogste het percentage dat geldt voor de huurverhoging van woningen. Een resumé van de bespreking is ter kennis gebracht van de betrokken mi nisters. Sinds het aftreden van Faroek bleef Egypte formeel een monarchie, gere geerd door een uit dertien leden bestaand militair comité en een kabinet van bur gers. De macht werd echter door gene raal' Naguib stevig in handen gehou den. Al spoedig verdwenen de koninklijke symbolen. De luchtmacht bijvoorbeeld liet het woord „koninklijke" vallen. Een commissie van vijftig begon met de opstelling van een nieuwe grondwet. Op 6 Mei verklaarde Naguib zich „als Egyptisch burger" voor een republiek. De monarchie, zo zeide hij, was niet meer voor deze tijd geschikt. Dit alles duidde op de komende verandering. In April verklaarde een sub-commis sie van vijftien van de grondwetscom missie. dat een parlementaire republiek de beste staatsvorm zou zijn. Zij beval echter het houden van een referendum aan, te houden zonder staat van be leg- Een kort geleden gehouden opinie-on derzoek wees uit dat 90 procent van de ondervraagden voor een republiek wa ren. Na ai deze voorbereidende fasen is gisteren tenslotte de beslissende ver andering voltrokken. Joego-Slavië heeft toegestaan, dat 26 Russische marine-vaartuigen, die in We nen zijn gestationneerd, tussen 22 Juni en 13 Juli in vijf groepen het gedeelte van de Donau dat binnen de Joegoslavische grens ligt, passeren. Een Russisch verzoek hiertoe is inge willigd op voorwaarde, dat de Russische oorlogsschepen niet op het traject binnen de Joegoslavische grenzen hun tocht zul len onderbreken. Westelijke Hoge Commissie veroordeelt Russisch optreden in O.-Berlijn De officier van Justitie te Amsterdam, mr F. Hollander, die het in het belang van het onderzoek gewenst acht, dat de politie nog geen inlichtingen verstrekt, heeft gistermiddag medegedeeld, dat in de zaak van de 75-jarige weduwe D. van Geenen, nog geen arrestaties zjjn ver richt. Naar bekend werd deze weduwe Dins dagmorgen j.l. onder verdachte omstan digheden dood in haar woning in de Van Beuningenstraat te Amsterdam aangetrof fen. Des avonds laat werden haar twee kleindochters, van wie de oudste ruim 30 jaar is en de jongste nog geen 20, voor een verhoor meegenomen naar het po litiebureau Marnixstraat. De Officier be vestigde, dat deze kleindochters, die bij de weduwe in huis woonden, uitvoerig gehoord zijn over hun mannelijke ken nissen. Zij hebben de nacht in het politie bureau doorgebracht en zijn de volgende morgen weer op vrije voeten gesteld. Woensdagochtend zijn daarop door de recherche o.a. twee zeevarende jonge mannen, die tot de kennissenkring van de oudste kleindochter behoren, gehoord doch ook zij zijn, na verhoor, onmiddel lijk weer vrijgelaten en zouden volgens de officier al weer buitengaats zijn met hun schip. Donderdagavond heeft de Franse Nationale Vergadering de ..aan gewezen" premier André Marie niet in zijn functie bevestigd. Marie kreeg 42 stemmen minder dan de vereiste volstrekte meerderheid van 314. Er werden nl. 272 stemmen vóór hem uitgebracht en 209 tegen hem. Hij kwam dus 42 stemmen tekort. Vóór hem stemden de gematigde con servatieven, de radicalen, de helft der Gaullisten en negen a tien volksrepubli keinen, die weigerden de instructies van hun leiders op te volgen. Zoals bekend, was door de volksrepublikeinen .eerder besloten zich van stemming te onthouden André Marie is de vierde man in deze crisis, die heeft gepoogd een nieuwe Franse regering te vormen. De kabinets crisis duurt thans een maand. Waarnemers schrijven de nederlaag van Marie hoofd zakelijk toe aan het feit, dat de afgevaar digden teleurgesteld waren over zijn financiële voorstellen, en aan de algemeen heersende opvatting, dat hij voorstander is van een verouderde gang var} zaken in het parlement. André Marie heeft zich nog Donderdag nacht naar president Auriol begeven om hem op de hoogte te stellen van zijn nederlaag. André Marie heeft zijn zware neder laag slechts aan zichzelf te wijten. Hij hield de langste rede, die ooit bij een minister-verklaring werd gehouden, maar die zeer onbeduidend was en erop was gericht alle kamerleden, die bij de vorige stemmingen zich onbevredigd hadden ge toond, nu het hunne te geven, teneinde hun stem te winnen. Hij wees voor de financiële moeilijkheden geen enkele af doende oplossing aan. Zoals bekend, werden na bet conflict bij Wilton-Fijenoord elf arbeiders ontslagen, die niet aan de sommatie, om het werk te hervatten, gehoor hadden gegeven. Een er van is weer aangenomen, omdat bewezen kon worden, dat 't hem gegeven ontslag op een vergissing berustte. Nadien hebben de vakorganisaties pogingen gedaan, oir. voor hun leden ze konden uiteraard in dit geval voor de ongeorganiseerden niets doende mogelijkheid te openen, dat ze weer te werk zouden worden gesteld. De gevoerde besprekingen hebben evenwel geen resultaat opgeleverd. Het ontslag blijft gehandhaafd. Inmiddels zijn naar wij vernamen de twee betrokken leden van Sint Eloy, twee jongelieden, die tegen wil en dank in het conflict betrokken werden, reeds elders te werk gesteld kunnen wor den. Advertentie Vanochtend te ongeveer kwart voor acht is de expresstrein, die om 7.30 van Amsterdam naar Enschedé was vertrokken, 500 meter huiten het station Weesp achter op een trein gereden, die om 7.15 Amsterdam had verlaten en welke trein leeg naar Bussum ging om vandaar als forensentrein weer naar Amsterdam te rijden. Met zeer grote snelheid is de expresstrein op deze trein, waarop zich slechts drie personeelsleden bevonden, gereden. Vast staat, dat twee per sonen bij deze botsing de dood hebben gevonden; een reizigster wordt nog vermist, terwijl een aantal gewonden naar omliggende ziekenhuizen is vervoerd. De beide sporen van deze drukke lijn waren versperd door de grotj ravage, die is aangericht, terwijl de palen van de electrische leiding over een afstand van 450 meter vernield zijn. Hoe de botsing mogelijk was en wat de oorzaak was, is nog niet bekend. Zoals hierboven reeds vermeld, was de lege personentrein bemand met perso neel, bestaande uit de wagenbestuurder, een conducteur en een leerling-conduc teur. Deze leerling zat in de bagage-af- Naar bekend is geworden heeft de Raad van Vakcentralen in een nota, welke zjj bij de Stichting van de Arbeid heeft inge diend, de stelling geponeerd dat een loonsverhoging met 5 pet zou moeten worden doorgevoerd. Deze loonsverhoging wenst men enerzijds om een compensatie te krjjgen voor de huurverhoging, ander zijds omdat nog een lichte prijsverhoging ais gevolg van doorwerking van de loons verhoging wort verwacht en tenslotte voor het ongedaan maken van het nog resterende deel van de consumptiebeper king ad 5 pet van het voorjaar 195X. De Raad van Vakcentralen komt dan in zijn berekeningen tot 'n totale loonsverhoging van 5 pet. Er zal nog wel enige discussie ont- „Voor ons bejaarden en gepensionneer den betekent het wetsontwerp der huur verhoging en de daaraan verbonden com pensaties een ontstellende verzwaring van de zorgen, die ,ons ouden van dagen, in deze tijd drukken. Omdat wjj buiten het productie-proces vallen, zijn de ge projecteerde compensaties, zoais de ver laging in de suiker- en schoenenprijzen, voor ons van geen betekenis". Dit con stateerde de voorzitter van de Federatie van Katholieke Bonden van Bejaarden en Gepensionneerden de heer Th. Steinmetz, tijdens de eerste te Lisse gehouden alge mene vergadering in het bisdom Haar lem. „Overleg met de K.V.P.", aldus de heer Steinmetz, „heeft uitgewezen, dat een oplossing moeilijk te vinden zal zijn. Alleen voor degenen, die sociale steun ge nieten, is er misschien nog een uitweg te vinden. Voor de kleine zelfstandigen echter zal slechts een oplossing in ge meentelijk verband te vinden zijn. Over de woningnood verklaarde de voorzitter, dat op dit terrein veel voor de ouden van dagen wordt gedaan, 'n Groot en voor velen onoverkomelijk bezwaar is evenwel het feit, dat de nieuwe tehuizen voor ouden van dagen nog te weinig in getal zijn en bovendien te duur. Dit laat ste geldt eveneens voor de tweekamer woningen voor ouden van dagen. Een huur van 11.— per week veronderstelt een inkomen van minimaal 4000.per jaar. Meer dan 70 pet. van de bejaarden in Nederland echter heeft slechts een inkomen van 2000 per jaar. De tweeka merwoning biedt voor de bejaarde, al thans voorlopig, nog geen oplossing. Het vraagstuk der subsidie voor ont spanning besprekende, stelde de voorzit ter voor, een poging te doen tot verkrij ging van ministeriële steun. Voorts achtte hij het noodzakelijk, dat de leeftijdsgrens van weduwen van mannen, die uit de noodwet hebben getrokken, verlaagd wordt van 65 tot 60 jaar. Tijdens de ochtendzitting der vergade ring behandelde de diocesane voorzitter, de heer Heselaar, de algemene situatie der bejaarden. Hij wees op de snelle groei van hun aantal. In 1890 telde ons land on der zijn bevolking slechts 1 pet boven 65 jaar. Thans is dit gestegen tot 11 pet, meer dan een millioen. Over 12 jaar verwacht m'en, dat dit percentage tot 17 of 18 zal zijn geklommen. De gemiddelde leeftijd van 71 zal, naar men aanneemt, eveneens nog iets stijgen. Hij constateerde voorts, dat vele bejaarden, die vroeger tot neu trale bonden behoorden, thans tot de Ka tholieke bond zijn toegetreden De katho lieke bond van Bejaarden en Gepension neerden in het bisdom Haarlem telt 50 af delingen en 5000 leden. De heer Heselaar bepleitte tenslotte, dat naast de sociale verzorging de nadruk gelegd dient te wor- dn de yersorgiKi. staan of voor alle factoren die tezamen de 5 pot uitmaken, inderdaad wel een loons- y er hoging van die omvang noodzakelijk is voorts of 't gewenst en mogelijk is het restant van de consumptiebeperking ongedaan te maken. De vakbeweging stelt als wij het goed hebben, dat van de consumptiebeperking nog 2,2 pet ongedaan zou moeten worden gemaakt, terwijl volgens becijferingen van andere zjjde dit percentage lager zou zijn. Van belang is hier ook het feit, of men met regelingslonen of verdiende lonen rekening houdt. „Inderdaad", zo zeide de heer M. Rup- pert, voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland in een ge sprek, dat een redacteur van het A. N. P. met hem had, inderdaad is gebleken, dat het communiqué van de drie vakcentrales over de voorstellen der regering inzake de huurverhoging, aanleiding heeft gegeven tot misverstand. Dit misverstand vloeit voort uit de termen die in het communi qué voorkomen n.l., dat de verantwoorde lijkheid wordt afgewezen, dat het overleg nog moet beginnen en dat er geen instem ming bestaat met de berekening der re gering. „Het was noodzakelijk aldus lichtte de heer Ruppert toe in een communi qué mede te delen, dat de gepubliceerde voorstellen regeringsvoorstellen waren, dat daarover het overleg nog moest be ginnen en dat de vakbeweging niet ge acht wenste te worden het eens te zijn met de door de regering verstrekte cijfers". „Maar" aldus formuleerde heer Rup- pert het „tenminste even belangrijk als deze formele zijde is de zaak zelf. Maar ik ben niet bereid om mij daarover k definitieve ieroeoi te uit^. Ik wij, "Td rever- meedoen aan het noemen van bepaalde loonsverhogingspercentages, zoals dat reeds van andere zjjde is gedaan, omdat ik dat niet gefundeerd kan doen en om dat dit bovendien uit een oogpunt van tactiek zeer ongewenst zou zijn. Het over leg moet immers nog beginnen en de mo gelijkheid blijft open, dat de regering of de werkgevers met argumenten komen, die wij thans nog niet zien. Maar omge keerd vertrouwen wjj, dat ook de rege ring en werkgevers zich niet zullen vast leggen". Hii verklaarde voorts dat als het gaat om de lonen, men immers van het stand punt moet uitgaan, dat de werkgevers- en werknemersorganisaties hierin het eerste woord hebben. De huurverhoging met de compensatie daarvan, en de opheffing van de investe- rings- en consumptiebeperkingen zijn twee volmaakt verschillende problemen. Compensatie voor de huur verhoging Komende tot de compensatie van de huurverhoging betoogde de heer Rup pert. dat de regering van oordeel is, dat de huurverhoging zoveel mogelijk ge compenseerd zal moeten worden door be lastingverlaging en Slechts aanvullend door loonsverhoging. Dit regeringsstandpunt noemt de voor zitter van het C.N.V. wel te begrijpen, omdat van een verlaging van (indirecte) belastingen meer huurders zullen profi teren dan van loonsverhoging, waarvan de pensioen- en rentetrekkers immers geen baat, hebben. Maar de heer Ruppert aarzelde niet deze opzet desniettemin onjuist te achten. Immers, zo zeide hij, ook voor de loon- en salaristrekkenden geldt, dat zij aan het eind van de eerste week in Januari het verhoogde, huurbedrag in handen moeten hebben, en zy zijn er bitter wei nig mee gebaat, indien men hun voor houdt „Ja, maar als ge eens schoenen of kolen moet kopen, zult ge wel merken, dat ge goedkoper uit zijt". Het loonpeil in Nederland (wij betalen de laagste lonen van geheel West-Euro pa) is nu eenmaal niet zo, dat er reserves gevormd zijn of worden, waaruit maar geput kan worden. Nu is het huurprobleem op zichzelf geen zaak voor de vakbeweging, maar voor de regering en voor de volksverte genwoordiging. De vakbeweging heeft in wezen te accepteren, wat daaruit voor komt Maar bij de compensatie staat het anders Daar blijft zij geen toeschouwster bij want zeer nadrukkelijk is die com pensatie immers ook een zaak van loon vorming. Hier is haar plicht een oordeel te geven over het regeringsvoorstel. De consumptiebeperking Ten aanzien van de consumptiebeper king wees de heer Ruppert erop, dat het de overheid was, die in 1951 de consump tiebeperking invoerde en dat met loyale medewerking van de vakbeweging. De vakbeweging mag daarom verwachten, dat nu de opheffing van diezelfde con sumptiebeperking aan de orde is, de overheid van haar kant eveneens loyaal handelt en het nu maar niet aan de vak beweging overlaat om die consumptiebe perking' ongedaan te maken in de sfeer van onderhandelingen reei de werk- deling van de achterste wagon. Daar kwam de electrische locomotief van de exprestrein met enorme vaart tegenop. Deze wagon werd volkomen in elkaar geschoven en de ongelukkige leerling conducteur kwam deerlijk verminkt tus sen de wrakstukken op het dak terecht Maar ook in de exprestrein was een dode te betreuren. Het was een manne lijke reiziger, die bekneld zat op het voorbalcon van het tweede rijtuig. De wagenbestuurder, die de ramp had zien aankomen, heeft alle remmen aan gezet en is daarna naar achteren gelopen. Hij heeft zich via een kapot geslagen raam weten te redden. De locomotief kwam naast de spoor baan terecht. Ze was van het onderstel geslagen, is als een slee weggeschoven en op een weiland links van de spoor baan tot stilstand gekomen. Ook het eer ste rijtuig van de exprestrein is ontspoord en staat dwars over de beide sporen. Het tweede rijtuig is eveneens ontspoord, maar naast de spoorbaan in de rijrichting blijven staan- Eén persoon wordt nog vermist; het is vermoedelijk een jong meisje, dat ook in de exprestrein zat. Men heeft een damestasje in de wrakstukken gevon den, maar weet niet of dit aan dit meisje behoort. Het verkeer wordt op het ogenblik met bussen onderhouden. Aanwezig waren o a. de president-di recteur van de N.Sir F. Q. den Hollan der en de burgemeester van Weesp. Behalve de doden heeft het ongeluk een tiental gewonden veroorzaakt, be halve dan nug anderen, die schrammen hebben opgelopen doch niet, onder de gewonden mogen worden gerekend. De passagiers, die ernstiger verwondingen hadden opgelopen het zyn er nog geen tien zijn vervoerd naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam en enkelen naar het Majella-Ziekenhuis in Weesp. Met een pleister op zijn hoofd stond vanmorgen om half tien de 37-jarige landbouwkundig ingenieur J. Heringa uit Amsterdam voor het station in Weesp te wachten op verder vervoer. „Ik zat 1 In de expresse, die van achteren op dc 1", -| -| trein naar Bussum inreed", zo vertelde JTl I hij. „Van een personeelslid'uit de Bus- J sumse trein heb ik gehoord, dat deze trein kort voor Weesp tweemaal had stilgestaan voor een onveilig sein. En kele seconden voordat de botsing ge schiedde, begon de trein naar Bussum juist weer te rijden, doch als hij al snel heid heeft gehad, dan is die zeer gering geweest". Twee assistent-accountants uit Am sterdam, de 29-jarige A. van Pinxsteren en de 24-jarige G. Moorland waren even eens passagiers van de expresse. Zij zaten in de derde wagen. „Wij voelden op een gegeven moment een enorme klap", vertelden zij. ,,De wa gen schudde hevig, passagiers, die voor uit reden, werden van hun plaatsen ge gooid en hoewel het slechts enkele se conden kan hebben geduurd, scheen het ons toe. dat de wagen een eeuwigheid bleef wankelen en of hij zou omvallen. Dat gebeurde echter niet. Toen de trein tot stilstand was gekomen konden wij verlicht adem halen en ons in veiligheid stellen. Een inspecteur van vervoer der N. S. vertelde, dat de oorzaak van het ongeluk een storing is geweest in het spoorsein vlak voor het station Weesp. Dit sein stond op onveilig toen de trein van 7.17 uur uit Amsterdam met bestemming Bussum reeds naderde. De seinwachter was niet in staat het op „veilig" te zetten. De sto ring werd na enige tijd opgeheven, het sein ging omhoog en de electrische trein naar Bussum zette zich in beweging. Na nauwelijks honderd meter te hebben gere den de trein had toen nog slechts ge ringe snelheid botste de met volle vaart uit Amsterdam naderende expresse er van achteren tegen aan. Volgens -de inspecteur van vervoer moet er een fout gemaakt zijn bij de opheffing van de storing in het sein. „Het is een heilige regel bij de spoor wegen, dat geen twee treinen geljjktqdig in één blok mogen rjjden. Dat is in dit geval echter toch gebeurd. Een blok is een kort traject op een lijn, aan beide kanten afgesloten door een sein. Zolang het voorste sein op veilig slaat, moet het achterste sein op onveilig staan. In dit geval heeft het achterste sein op veilig gestaan, ook nog nadat men erin geslaagd was de storing in het voorste sein op te heffen en dit op veilig te zetten. Het ge volg is geweest, dat de tweede trein, de expresse, bij het begin van het blok niet door een onveilig sein is tegengehouden". Generaal Henri Navarre, de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indo-China. heeft Donderdag een nieuwe politiek van „militaire agressiviteit" aangekondigd. De voornaamste punten hiervan zjjn: het ge bruik van guerillastrijdkrachten, aanvallen in de rug van de tegenstander en stabili teit van het opperbevel „m de troepen groter vertrouwen te schenken. De generaal verklaarde, aat de militai re toestand „met geen mogelijkheid schit terend" genoemd kon worden De groot ste steun zou volgens hem n de toekomst kunnen worden verleend ooor nationale Indochinese legers, die snel worden opge bouwd. Voorts meende generaal Navarre, dat het moreel van de Franse troepen ver sterkt diende te worden. Slechts enkele dagen scheiden ons nog van de 29e Junide verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Deze dag. welke het Nederlandse volk, dank zij zijn medeleven met het wel en wee van ons Koninklijk Gezin als feestdag pleegt te vieren, is de laatste jaren te vens de dag geworden van de grote landelijke inzameling van het fonds, dat de naam van onze Prins draagt en dat reeds gedurende een aantal jaren op de bres staat voor de Nederlandse cultuur. Het Prins Bernhard Fonds en zijn afdelingen, de Anjerfondsen moch ten n.l. dénk zij de offervaardigheid van het Nederlandse publiek reeds vele culturele instellingen financieel in staat stellen hun voor onze samenleving zo belangrijke werk voort te zetten. Dit fonds doet aanstonds weer een beroep U en hoewel ik besef, dat het velen Uwer moeilijk zal vallen zo kort na de inzamelingen ten behoeve van het Nationale Rampenfonds wederom financiële offers te brengen, meen ik, dat dr geestelijke waarden van ons volk U allen wel zó ter harte gaan, dat U zich hiervoor enige opoffe^ag ■zult willen getroszicn. Dc opbrengst van de collecte blijft voor het overgrote deel ten minste 70 pet) ter beschikking voor steun aan verenigingen en instellingen in onze provincie; het Prins-BernUird Fonds ontvangt voor steun aan ar beid in groter verband de rest van de opbrengst. In voorafgaande jaren heeft het Zuidhollandse publiek duidelijk getoond het belang van geestelijke waarden te begrijpen; ons gewest mocht immers steeds behoren tot de provincies met de hoogste collecte-opbrengsten. Laat dit zo mogen blijven en geeft daarom met milde hand in het besef, dat vele culturele organisaties en kunstenaars, die thans in nood verkeren, straks met geestdrift hun werk sullen voort zetten, omdat zij weten, dat het Neder landse volk achter hen staat en zo no dig bereid is voor hun arbeid een offer te brengen. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland Voorzitter van het Anjerfonds Zuid-Holland. -Ir L. A. KESPER.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1