Derde dag bracht eerste doodstraf Totaal bankroet der S.E.D. Duitsers tegenover Duitsers iLfORJK JONAS WIST WAT HIJ DEED Den Haag bereidt derde Bloemenweek Hooggerechtshof geen beslissing Vandaag weer bijeen nam nog Ongeschoolde worden EMIGRANTEN geholpen Calif ornië hielp dijken dichten Scholier uit Zeeland Harry Morgan vertelde op Schiphol van zijn wedervaren SLAGEN voor Bruin gebak 'S WERELDS T (mU ROLFILM Henk van der Maze. N.S.-informatrice gaat geurige scepter voeren Het lot van de Rosenbergs Opleiding tot lmlparbeider in de landbouw Pseudo-vogelpest in Limburg Met 150 dollar de Oceaan over Mijn vrienden lachten me uit Mgr. Damen huisprelaat (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Donderdagnacht De straat leek nauwelijks te durven ademen en het grauwe ochtendlicht er kwam een onweer opzetten, en het maakte alle ruïnes zwavelig geel gaf de hele stadswijk het voorkomen alsof ze net heroverd was op de vijand. Slechts een enkele burger bewoog zich met dat schichtige gevoel van te worden gevolgd door een geweerloop, haastig en onzeker langs de huizen. Vooraan stond een cordon Vopo's, hun wapen in de aanslag, dreigend schietbereid; zij sloten de straat af, lagen aan weerszijden in stellingen, half ingegraven tussen het hoge gras. Een vijftig meter verder een tweede cordon: Russische soldaten, zelfbewuster, minder nerveus. Daarachter de plompe silhouetten van drie Russische tanks, de koepels open, dode massieve monsters in een straat die, zo ver men kijken kon, absoluut leeg was, verlaten, op een enkele schuwe voetganger na. Dat was de Leipziger Strasze, waar de dag te voren de haat van duizenden in een woedend protest was opgebruist naar het „Haus der Ministerien". Alleen de zware keien, waarmee toen de tanks bekogeld waren, lagen nog overal verspreid. En dichterbij stond het uitgebrande silhouet van het Columbus Haus en het geblakerde Haus Vaterland. De stilte over dit stadsdeel was afschuwelijk. Dodenaantal onbekend Korte metten Woorden, woorden Broeders van liet St Servatius- gesticht verdedigen hun recht op zijn schilderijen Kaliber tegen kaliber Raadsels Woordbreuk 25.000 an jers per dag „Stad en strand in één hand Ontmoeting in Sing Sing HARRY MORGAN goodwill-ambassadeur Over een paar jaar réunie Friend of Holland „De Drempel" in Bennekom VRIJDAG 19 JUNI 1953 PAGINA 3 stilte Dreigende straten m doodse Alleen de journalisten mochten door; de journalisten en eon paar autoriteiten. De rest van de nieuwsgierigen werd door de Westberlijnse politie reeds honderden meters eerder terug gestuurd en ook „die Preese" ging uitdrukkelijk „op eigen risico" verder tot aan de eigenlijke sec torgrens. Aan de Potzdamer Platz, waar de Rus sische. Engelse en Amerikaanse sectoren bij elkaar komen, stonden tientallen West Polizisten, Schuipo-helm op. grijze regen- cape om, op nog geen honderd meter af stand tegenover hun communistische volksgenoten, die allen zeer jong, ner veus met hun wapens manoeuvreerden. Op een plat dak zaten twee Engelse M.P.'s- Een kleine, licht gepantserde Britse patrouillewagen, schoof geluidloos de bocht om. verdween in de Bellevue S'rasze .Twee Amerikaanse jeeps hiel den luide, metalige gesprekken met de centrale zenderpost. Een eind terug ston den een paar overvalwagens van de poli tie. „Allemaal Vopo's uit Saksen" zei de IVestduitse commissaris en liet zijn kij ker zakken, ,,de kaffersde Berljjnse TERWIJL Woensdagavond de redactie van het communistische drgaan hier te lande ten aanzien van de gebeurtenis sen in Oost-Berlijn manipulaties uitvoerde die we in nuchter Nederlands plegen aan te duiden met „doen alsof de neus bloedt" brengt „De Waarheid" van gisteravond de waarheid over hetgeen geschiedde. Kame raad Marcus Bakker werd met deze taak opgeknapt. Hem signaleerden we reeds meer als de bakker van bruin gebak. Ondanks in- en uitpraterij moet de schrijver toch langs zijn neus weg toe geven, dat de Oostduitse regering n reeks stommiteiten heeft begaan. Waarmee op- nieuw bewezen wordt, dat ook daar a perfectie van regelen nog niet is uit gevonden. Doch laten we kameraad Marcus aan het woord laten. Hij schrijft dan: De regering van de Duitse Democrati sche Republiek had in de laatste maan den een aantal maatregelen getroffen, die door de bevolking niet begrepen werden. Ter bevordering van de duurzame wel vaart van het Duitse volk stond zij o.a voor de noodzaak om snel een zware in dustrie op te bouwen iets, waarvoor echter de benodigde middelen niet aan wezig waren. Terwille van deze plannen nu heeft zij een serie maatregelen door gevoerd, die het directe levenspeil van de bevolking niet ten goede kwamen Maatregelen, die in het bijzonder de mid denstand van het land troffen, maar ook voor de arbeiders nadelen meebrachten. Dat zou toch hier moeten gebeuren. En wat kunnen de communisten hier dan toch lekker vrij opzwepen en kankeren. Maar de regering in Oost-Duitsland sliep toch niet helemaal, want, aldus de rode Bakker: De regering kwam vrij spoedig tot het Inzicht, dat deze maatregelen weliswaar voor de toekomst van het land verant woord mochten zijn. maar dat het volk zich daartegen verzette, o.a. doordat een aanzienlijk aantal mensen wegtrok uit de Duitse Democratische Republiek. Daarom heeft zij de vorige week een aantal van die maatregelen herroepen. Eén van de maatregelen van de D D.R.- regering tot verhoging van het staats- tnkomen was geweest, het verscherpen van de tarieven. Deze maatregel Vopo's waren heel anders. Daar hadden we nog een zeker contact meeDie zjjn gisteren overgelopen uit het Colum- hus Haus. Maar die jonge lummels daar spreken geen Berlijns Ze stonden zelfs tot onder de Potzda mer Platz op post, want achter de geslo ten hekken van het ondergrondse station zag men zo nu en dan een glimp van een Oost-Duitse uniform. Duitsers tegenover Duitserscon cludeerde een fotograaf en stelde zijn camera in om een plaat te maken. Het onweer rommelde in de verte- Er was niemand die door mocht. Een auto met een Frans nummerbord pro beerde het; later liep een andere bui tenlandse journalist zwaaiend met zijn paspoort de kleine strook niemandsland over, maar ook hij keerde onverrichter zake terug, Drie burgers, oudere mensen, gepakt en gezakt, Oost-Berlijners waarschijnlijk, die met duizenden lotgenoten de avond tevoren vanwege de spertijd niet meer thuis hadden kunnen komen en het nu overdag probeerden, werden door een post meegenomen. Achter ons, op hoge masten, ijlden de lichtletters vain de ..Freie Berliner Pres- se". tot ver in de Oostsector zichtbaar. Ze sipelden het nieuws: „Achttien doden, alleen al volgens het West-Duitse Rode Kruis meer dan honderd gewonden.... over de aantallen in de Oostsector ont breken de gegevens....". „Sympathie betuigingen uit de hele wereld met de moedige Oost-Berlijners De Vopo's keken star voor zich uit. Men kon slechts raden wat er achter dit cordon gebeurde in de doodstille stra ten en verderop, dieper in de Oostsector. Berichten waren schaars. Geruchten gingen, dat de Oost-Duitse regering haar zetel reeds verplaatst had. Betrouwbaar der leek het nieuws over grote opstan den en betogingen elders in Oost-Duits land, over de muiterij onder de Volks- politie. Zéker was alleen de aanwezigheid van deze tanks. Reeds Woensdagnacht hadden de com munisten bekend gemaakt, dat de eerste elf „provocateurs en raddraaiers door de politie in samenwerking met de loyale arbeiders" waren opgespoord. Enkele uren later was in het Westen de order opgevangen, welke de Vopo-overvalwa gens naar het: stakingsbroeinest in de Stalin Allee dirigeerde. „Praetisch overal is reeds het wenk hervat" .dreunde Radio Rood Berlijn, „in vele fabrieken zijn spontane manifesta ties van trouw aan de regering gehou denhet leven in de stad herneemt zijn normale loop...."- De Leipziger Strasse was leeg, alleen heel in de verte zag men een enkele auto rijden („de bonzen"), druppelde wat voet gangersverkeer, dat haastig de straat over stak. „Met de kleine groepen fascistische agenten, die door hun provocerende ge welddaden de rust hebben trachten te ver storen, zal korte metten gemaakt wor den. Dit was in deze omineuze stilte het uur, waarop eensklaps overval- commando's stil hielden en bleke mensen het brute „Aufmachen!" hoorden. Het uur der afrekening.... Er waren de politici bleken zeer actief en zeer veel hoge vertegenwoordigers der bondsregering waren ijlings naar Berlijn gevlogen er waren die dag twee pers conferenties; stromen woorden, die weinig nieuws brachten en soms zelfs de indruk wekten dat ze over de hoofden der schrij vende journalisten heen tot de Oost-Ber lijners werden gericht voor zuiver partij politieke doeleinden. De socialisten waren reeds Woensdag avond begonnen met een massa-betoging vlak bij de Oostsector, hadden ge schreeuwd dat de tijd van halve maat regelen voorbij was en elke aarzeling nu verraad betekende. De S.P.D.-voorzitter Ollenhauer meende dat thans de tijd gekomen was voor de Westelijke mogendheden om het initiatief te nemen. Tijdens de persconferentie, welke de regering later op de middag hield, werd HP3 FP3 SE10CHR0ME Voor de Roermondse rechtbank diende gisteren weer de befaamde zaak Jonas. Men weet dat de overleden Maastrichte schilder Henry Jonas gedurende enige tijd wegens geestesstoornis werd ver pleegd in het gesticht St. Servatius te Venray. De schilderijen die hij daar maakte ongeveer een 60-tal hebben aanleiding gegeven tot een merkwaardig proces over het eigendomsrecht op deze werken. De weduwe van de schilder vor dert de 60 schilderijen, waarvan er 24 door Jonas werden geschonken aan het gesticht ..St- Servatius" op. betogende dat Jonas toen hij deze schenking deed, niet toerekeningsvatbaar was. Voor de rechtbank hebben de Broeders was van Liefde die het gesticht in Venray be- doorgevoerd. zoals de regering en het be- j heren'eïsTerën hun kijk op de zaak weer. stuur van de S.E.D. naderhand hebben verklaard, zonder dat de noodzaak daar van aan de arbeiders voldoende was aan getoond. Doch hoe is dan toch al die herrie mogelijk geweest, zal men vragen. Ook dat verklaart Marcus Bakker. Toen de vakbondsleiders het Dinsdag met de arbeiders niet eens konden wor den, zijn dezen n^ar „de regering" gegaan. De vreedzame protesttocht ging rustig uiteen, toen bleek, dat de regering de tariefverscherping had teniet gedaan. Toch grote herrie? Dat was het werk van de West-Duitse minister Jacob Kaisei. Want provocateurs waren Oost-Berlijn binnengedrongen. Knap werk van die Kaiser. Immers volgens de bruinbakker: beschikten Kaiser en zijn meesters ovei een legertje van duizenden en duizenden provocateurs, in een periode van jaren zorgvuldig aangekweekt uit lieden, die wegens een of ander vergrijp, of misleid door de Amerikaanse propaganda uit Oost-Berlijn waren gevlucht, en die in de Westberlijnse „vluchtelingenbarak- ken" door werkloosheid en fascistische propaganda tot afgestompte, vaak mis dadige individuen zijn vervormd. Deze lieden werden op grote schaal de democratische zóne van Berlijn ingezon den om de arbeiders op te stoken. En die afgestompte individuen kregen zo maar de kans Oost-Berlijn op stelten te zetten. Enfin, we weten het nu: De Oost-Duitse regering haalde enkele domme streken uit. maar de zaak is hersteld en alles is weer oké. Gelukkig maar. HENK VAN DER MAZE. gegeven. Zij betogen dat zij het eigen domsrecht van hun 24 schilderijen recht matig hebben verkregen en dat de wijze van verkrijging steunt op de wet. De schilderijen werden in Venray. al dus de woordvoerder van de Broeders van Liefde, niet bepaald verborgen ge houden. Voor iedereen zichtbaar hingen zij aan de wanden van het ,.St. Serva- tius"-huis. En „iedereen" dat betekent in een dergelijk gesticht tal van bezoekers, waaronder ook herhaaldelijk lieden van de rechterlijke macht. Toen de schilder ons de schilderijen schonk, aldus de broeder, wist hij zeer goed wat hij deed. Slechts zijn gemoeds leven was gestoord, niet zijn verstande lijke reactie. Er is de broeders verweten, dat zij Jonas geëxploiteerd zouden heb- ëjen_ Hiertegen voeren zij aan dat de schilderijen een versiering van het ge bouw betekenden, ten behoeve van de patiënten. Tot slot werd een brief geciteerd van een broeder-verpleger die Jonas in Ven ray had verpleegd. Hij noemde Jonas een fijn-voelend mens en verzocht dringend hem niet posthuum beschuldigingen of klachten te laten uiten die nimmer in zijn nobel hart zouden zijn opgekomen. Op de Potzdamer Platz hielden twee burgers een Schupo staande en vroegen of ze fotograferen mochten. „Maar natuurlijk", zei de West-Polizist verwonderd. „Ja maar, zo straks waren we een eind verderop bezig en toen Ze aan de overkant onze grote camera zagen, dachten ze kennelijk dat de lange tele-iens een stuk geschut was. Ze werden er zó zenuwachtig van, dat ze hun eigen licht geschut onmid dellijk in hoogste alarmtoestand brachten en als we daar nog vijf minuten waren gebleven De twee fotografeerden op de Potzdamer Platz en er gebeurde niets. een perstelegram van een Amerikaans nieuwsbureau binnen gebracht. De leider der conferentie onderbrak een ogenblik het kruisvuur van vragen en las plotse ling luisterde iedereen zeer aandachtig het bericht voor, dat in Oost-Berlijn reeds de eerste West-Berlijnse „provoca teur" veroordeeld was. „Het vonnis is bereids voltrokken". Dat was de achtergrond dezer dreigende stilte over een schijnbaar uitgestorven stad De Russen zijn wel in een zeer moeilijk parket geraakt, maar niets wees er Don derdag op, dat ze Grotewohl of Ullbricht hadden laten vallen. Algemeen is men het er over eens. dal de „bloedige Woensdag" een volledig bankroet betekende voor deze laatsten Een regering, die plotseling voor de ogen van de hele wereld geen volk achter zich bleek te hebben, een regiem dat nooit meer als evenwaardige partner, zelfs niet meer in de uiterst correcte onderhande lingssfeer der hoge politiek tegenover een Westduitse regering aan de conferentie tafel zou kunnen zitten. Alleen daarom reeds leverde deze revolte hèt argument voor vrije, geheime verkiezingen. Wanneer men de gebeurtenissen nuchter bekijkt, moet men toegeven, dat de Russen Woensdag een zekere zelfbeheersing aan de dag gelegd hadden. Hadden zij toen hard terug geslagen, dan was het bloedbad honderd keer erger geweest. Betekent dit dat Semenov ook voor de nabije toekomst zijn milde politiek speciaal tegenover het Westen wil handhaven en daartoe zelfs de tanks van zijn soldaten liet molesteren, zonder in dezelfde, hete drift te antwoorden? De maatregelen, die hij thans genomen heeft, vormen geen oplossing voor het probleem, waarvoor hij zich gesteld ziet. De situatie van het ogenblik, die met de staat van beleg voor Oost-Berbin en mis schien die voor heel Oost-Duitsland feite lijk een terugkeer betkent naar de toe stand van 1945, kan slechts tijdelijk zijn- En daarna? Tegen de middag stonden we voor de Brandenburger Tfer. Tussen de zware zui len ziet men de eveneens verlaten Unter den Linden af. A,an beide zijd van de kloof, een weg niemandsland, speuren de verrekijkers, kan aan de Westelijke kant geen auto arriveren of een Russische offi cier weinig elegante platte pet op het ronde hoofd, de grauwe nauwsluitende tuniek en daaronder de „afgezakte" pof broek heft achterdochtig de kijker. Het waren slechts nieuwsgierige journa listen, een Britse kolonel, die zijn wacht posten kwam inspecteren en later de af lossing van de politie, die 24 uur onafge broken in touw was geweest. Wat dacht hij? Hij behoefde niet bang te zijn, dat het Westen plotseling de Charlottenburger Chaussee af zou stormen. Zelfs de twee tanks van het Sovjet-Denkmal in de Britse zone, vlak bij de Tor, had geen schram metje gekregen en dank zij een dubbel cordon van Engelse soldaten en Westelijke polizisten was er geen steen gegooid de dag tevoren naar de Russische soldaten die daar op wacht stonden. En in de rug, daar beveiligden hem de Russische tanks. En de bekendmaking dat de eerste „sa boteur" reeds terecht gesteld was. Tegen de middag barstte het noodweer, dat de hele ochtend zwavelig had gedreigd, in zijn volle zwaarte los over de stad. Over de normale Westelijke sectoren, die zich klaar maakten om Gary Cooper te ontvangen ais gast van het filmfestival, over de Oostelijke sector, waarin niets scheen te gebeuren. Een wolkbreuk, die in minder dan geen tijd de straten in rivie ren herschiep. „Dat zal ook 't laatste restje revolufion- nair demonstratievuur blussenzei iemand. Gaan de gebalde vuisten weer terug in de zakken van de afgedragen dunne arbei ders-overalls? In de stille straat stopt plotseling een overvalwagen voor een huis. „Aufma chen!" Open maken! De brutale vuist op de deur (Van onze Haagse redactie) In geheim conclaaf van liet bestuur der Stichting Den HaagBloemen Zee is besloten, dat de 22 lentes-tel lende mej. Tony Hulstede, informa- trice bij de Ned. Spoorwegen, tot Bloemenkoningin 1953 zal worden geproclameerd. Dit heuglijke feit zal zich voltrekken, in de morgen van 3 Augustus a.s. op het stadhuis aan de Groenmarkt, alwaar bur- gemeester Schokking zich met de procla- matie zal belasten. Herauten te paard, muziekkorpsen 'en ruiters zullen de j sprookjesvorstin voorafgaan. Versierde auto's en wagens zullen haar, haar beide hofdames eveneens N.S.-informatrices ji en de lijfgarde volgen. In de namiddag van diezelfde dag wordt een bezoek ge bracht aan de honderdjarigen der Resi dentie, bij wie een geurige en kleurige ver rassing zal worden bezorgd. Niet zonder reden is het koninginnetje van deze zomer door de N.S.-employé's gezocht. Door deze nationale vervoers maatschappij bij de viering van de Bloe menweek te betrekken heeft de Stichting hulde willen brengen voor het prachtige hersteiwerk, door de in ons economisch bestel zo belangrijke N. S. na de bevrij ding verricht. Van hun Kant zullen de spoorwegen over het gehele net propagan da maken voor dit Haagse evenement. Wat lag er dus meer voor de hand dan dat een informatrice, die eerst in het Arnhemse stationsgebouw zo velen naar Den- Haag heeft geholpen en thans sinds enige tijd in de hall van het Hollandsche Spoor station de reizigers ook in de Hofstad zelf de weg wijst, tot deze prettige doch ver moeiende taak werd geroepen?! Op het voorlopig opgestelde programma voor de week van 3 tot 8 Augustus komen Tony Hulstede: Van de bali naar de bloemen verder voor o.m. een receptie vóór het gebouw van de Hoge Raad. het bezoek van koningin en bloemenprinsessen aan enkele inrichtingen, een ruiterfeest met springconcours in hst Westbroekpark, te verzorgen door de Zuidholiandse Jacht- vereniging, een demonstratie van bereden en motorpolitie, een bloemenvuurwerk in Scheveningen, het leggen van een bloe- menzaïek door schoolkinderen voor het vml. Paleis Noordeinde, een bloemencorso in Den Haag en op de zeeboulevard en een slotavond in het Dierentuingebouw, waar de Bloemenkoningin weer aftreedt om als gewoon aardig meisje aan het bal-cham- pêtre deel te nemen. In alle binnenkomende internationale treinen zullen aan de grenzen bloemen onder de passagiers worden uitgedeeld. Ook de Harwichboot wordt bij deze actie betrokken. Dagelijks zullen in de stra ten der Hofstad 20 a 25.000 anjers, te leveren door de veilingen van Honse- lersdijk, Berkel-Rodenrijs. Aalsmeer en Rijnsburg, worden uitgereikt. Een bloemententoonstelling in het West broekpark wordt gratis toegankelijk ge steld. Tal van versierde winkelstraten hoopt de bloemenkoningin in de loop der week te bezoeken om er prijzen uit te rei ken aan de winnaars der door de win keliers uitgeschreven wedstrijden. „Den Haag-Bloemen-Zee". stad en zee zijn er al, maar de bloemen kosten de Stichting de meeste hoofdbrekens. Er is de beide voorgaande jaren nogal eens ge schamperd, dat er slechts hier en daar wat bloemen te zien waren. Dit hoopt men nu I mede te ondervangen door de versiering meer op het stadscentrum te concentre- ren en dit aldus een werkelijk feestelijk aanzien te geven. Om dezelfde reden zal ook het bloemencorso waarschijnlijk min der uitgebreid zijn: men wii •hier eveneens meer het accent leggen op de kwaliteit dan op de hoeveelheid. Er zal voorts een groter aantal bloemenmozaïeken dan voor heen worden gelegd. Plantsoenendienst en G.E.B. zullen sa menwerken om ook 's avonds fleurige ef fecten te bereiken. Een uitstekend affiche van G. Hagemeyer, dat in de gehele rand stad Holland, op alle grote stations en in vele buitenlandse steden is verspreid, zal er mede toe bijdragen, zo hoopt men, o-m in de bloemenweek vele vreemdelingen naar de gemeente te lokken, die „stad en strand in één hand" heeft Gefluisterd wordt, dat de wethouder van Openbare Werk"i het mogelijke doet om tegen die tijd een belangrijk aantal opgebroken stra ten dicht te laten gooien. van een Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren'het nemen beslissing over het voorlopige uitstel van executie, dat door rechter Douglas werd gelast, uitgesteld. Hedenmiddag 17 uur (Ned. tijd) zal het Hof wederom bijeenkomen. Rechter Burton kwam alleen uit de raadskamer en deelde dit mede. Door dit besluit blijft het voorlopige uitstel van rechter Douglas dus van kracht. Hierdoor zijn de Rosenbergs niet op de vastgestelde tijd ter dood gebracht. Alles hangt nu af van wat het Hof hedenmiddag zal heslissen. Voor de zitting bestond een enorme be langstelling. Meer dan duizend personen verdrongen zich om een plaats te krij gen. Men kan zich een dergelijke toe loop in de geschiedenis van het Hof niet herinneren. De negen rechters begonnen met het horen van de argumenten van de plaats vervangende procureur-generaal. Stern, namens de regering. Deze zeide er aan te twijfelen of er wel redenen voor het uitstel van rechter Douglas waren. Douglas viel hem daarop in de rede met de opmerking, dat de samenzwering, waarvoor de Rosenbergs terecht stonden, de periode van 1944 tot 1950 besloeg en zich uitstrekte over een periode van vier jaar na het van kracht worden van de atoom wet van 1946. Vervolgens merkte rechter Jackson op, dat alle „kennelijke strafbare daden" gepleegd zijn na het van kracht worden van de wet op de atoom energie. Daniël Marshall, die tezamen met Fyke Farmer rechter Douglas tot het voorlopige opschorten van het vonnis had gebracht, begon met het verzoek om meer tijd voor de behandeling van een „zo gecompliceer de kwestie". Hij en Farmer hadden slechts enige uren tijds gehad voor de bestudering er van. „Dit is geen fatsoenlijke wijze om over deze zaak te beslissen". Marshall zeide een nieuw verzoek tot nader verhoor „writ of habeas corpus" te zullen indienen, waarbij elf nieuwe punten naar voren zouden worden gebracht. Bloch, de hoofdverdediger, zeide, dat het uitstel van rechter Douglas gehandhaafd diende te blijven, totdat te New York een beslissing genomen zou worden over de juridische aspecten van de zaak. De ver dedigers hebben deze zaak daar inmiddels aanhangig gemaakt. De rechters trokken zich in de raad kamer terug. Zij hebben geen enkele aan wijzing gegeven hoe hun beslissing zou uitvallen. Enige tijd later kwam Boston met de mededeling, dat het Hof zijn beslis sing tot vandaag had uitgesteld. Julius en Ethel Rosenberg, de twee ter dood veroordeelden, hebben elkaar Don derdagavond ter gelegenheid van hun veertiende trouwdag in de gevangenis mogen zien. De echtelieden die op dat ogenblik geen zekerheid hadden of zij de volgende dag nog zouden leven, onderhielden zich op gedempte toon gedurende een half uur. Zij waren op banken tegenover elkaar geze ten, gescheiden door zware tralies. Op een teken van de bewaker, die van een afstand toezag, stonden zij langzaam op en gingen naar hun cellen terug. Daar gebruikten zij een maal van warme worstjes, zuurkool en gekookte aardappe len, in afwachting van de uitspraak van het oppergerechtshof, dat tezelfdertijd over hun zaak vergaderde. Mevrouw Sophie Rosenberg, de moeder van Julius Rosenberg, is Donderdag per vliegtuig van New York naar Washington gereisd. Zij wil persoonlijk president Eisenhower verzoeken haar zoon en diens echtgenote gratie te verlenen. Advertentie (Van onze speciale verslaggever). Velen, die geen kans zien in het eigen land zich een behoorlijke toekomst op te bouwen, zouden graag willen emigreren, doch missen de nodige vakbekwaamheid om aan de eisen van de landen, waarheen In Limburg is de gevreesde pseudo-vo- gelpcst weer uitgebroken. In Roggel moest de kippenfokker W. zijn hele pluimvee stapel, groot 1280 stuks, onmiddellijk af maken. De kippenstapel van de landbouwer E. te Geijsteren (L.) werd ook aangetast door pseudo-vogelpest. Alle dieren, ongeveer 250 stuks, zijn op grond an de geldende bepalingen, afgemaakt. Bij 'n kippenboer in Hoogwoud (N.-H.) is bij een 800-tal kippen, zgn. Noordhol landse Blauwen, pseudo vogelpest gecon stateerd. De beesten zijn in het destruc tiebedrijf vernietigd. JT EN .105 GE, idealistische, blijmoedige arbeiderszoon is gisteravond ah volbloed „goodtcHl-ambassadeur van ons land naar zijn eigen familie in Amerika teruggekeerd. Met een uecmoedig hart, boordevol van onuitwisbare indrukken over het leed, dal hij in Zeeland met eigen ogen en oren had tvanrgenomen, met een gemoed zo dankbaar voor alle vriendelijkheid, die gulle en joviale Nederlanders hem hadden beloond, dat hij telkens opnieuw tevergeefs trachtte zijn gevoelens onder woorden te brengen, heeft Harry Morgan, de 10-jarige scholier uit Salinas in Calif ornië. gisteravond afscheid genomen van het lage landje aan de Noordzee, dat hij kwam helpen, toen het in nood was. En hoe: Negen weken lang heeft Harry die in jeugdige overmoed besloot Nederland met zijn handen te gaan helpen, toen hij in de Amerikaanse kran ten over de ramp las, gezwoegd en ge ploeterd. stenen gesjouwd en geschrobd, gegraven en gebouwd en daarbij 's nachts geslapen in een oude kerk, op een sim pele en harde matras. Nu stond hij op Schiphol, klaar om terug te gaan en vertelde bij stukjes en beetjes zijn hele verhaal. „Ik had 150 dollar", zei Harrv en m'n vrienden lachten me uit toen "ik het plan opperde om daarmee 9000 mijl naar Nederland te reizen. Ja, ik had speciale belangstelling voor Nederland, omdat ik een jaar tevoren Gerard Bedding uit Amsterdam in New York had ontmoet. Hij had toen tegen me gezegd: ais je ooit in Nederland bent, kom me dan op zoeken. Dat heb ik gedaan ook. Mijn vader zei tegen me: je mag het wat mij betreft proberen, good luck En toen ben ik naar Chicago gelift. Ze'hebben daar een radio-programma vol met adverten ties en om 's morgens om 7 uur geklap in de studio bij de uitzendingen te krij gen, geven ze iedereen, die daar komt gratis ontbijt. Ik moest zuinig zijn, dus ik ging in die studio ontbijten. Ze lieten me een formulier Invullen, zoals iedere toeschouwer dat moet doen en daarop werd ook gevraagd waar je heen ging. Toen ze zagen, dat ik naar Holland wilde, vroegen ze me of ik voor de microfoon wilde komen. Zo werd ik geïnterviewd en vervolgens hebben zij mijn overtocht betaald. Daarmee maak ten ze dan weer reclame". „Half Maart kwam ik op Schiphol aan. Toen ik Amerika verliet had ik ge dacht heel Nederland onder water te vinden. Ik dacht, dat ik op Schiphol wa terlaarzen nodig zou hebben. Maar dit heb ik wel geleerd, je hebt drie weken nodig om het leed werkelijk te peilen. Als je ziet, dat van 1100 mensen uit een dorp er maar 40 terugkeren, terwijl de anderen dood of geëvacueerd zijn, dan benauwt je dat. Als je ziet hoe een oud vrouwtje in doffe gelatenheid haar ver woeste woning bekijkt, maar dan toch genoeg veerkracht vindt om weer aan de schoonmaak te beginnen, terwijl ze iedere hulp afslaat, dan doet dat je iets, dat je niet onder woorden kan brengen. Het doet je zeker meer, dan wanneer je in een krant leest, dat kleine Jan zijn moeder heeft verloren". Harry heeft voornamelijk in 's-Graven- deel en in Dreischor op Schouwen Duive- land gewerkt. „De mensen daar zijn zo ontzettend aardig tegen me geweest", ver telt hij enthousiast verder. „In het begin was het wat vreemd. Vele mensen daar hadden nog nooit een Amerikaan gezien en aangezien Nederlands er de voertaal is, kun je niet van ze verwachten, dat ze Engels kunnen spreken. Dikwijls werd ik uitgenodigd om op de thee te komen. Dan zaten we daar een uur lang bij elkaar zonder iets tegen elkaar te kunnen zeg gen. tot ik dan weer wegging en zei: dag. Want dat woordje had ik gauw geleerd". „Werd je nog betaald voor je werk?". „Nee, het was allemaal vrijwillig. We kregen wel ons voedsel. Maar we wilden ook geen betaling. We waren met een hele groep, mensen uit allerlei landen en we hebben afgesproken, dat we over twee ot drie jaar nog eens in Zeeland een reünie zullen houden". „Een wildvreemde familie heeft me na de 9 weken zo maar op vacantie meege nomen naar Frankrijk, Zwitserland. België en Luxemburg. Ze wonen in Leidschen- dam, alles werd voor me betaald. En de burgemeesters van 's-Gravendeel en Dreischor hebben me alle twee een zilve ren lepeltje meegegeven van hun plaatsjes als herinnering". „Neem je nog meer souvenirs mee terug?". „Ja", zegt Harry en dan toont hij vol trots zijn polshorloge. Het is een gouden klokje, vol-automatisch, dat zichzelf door de bewegingen van de pols opwindt. Achterop staat heel simpel gegraveerd: Harry Morgan, friend of Holland, 1953". Harry weet niet van wie hij dat gekregen heeft. Het is hem anoniem per postpakket toegestuurd. Dan gaat het vliegtuig vertrekken en Harry stapt met in zijn handen de klom pen, waarin hij gewerkt heeft en waarop al zijn vrienden hun handtekening heb ben gezet, naar het vliegtuig „So long", roept hij, „dag geëmigreerd wordt, te voldoen. Teneinde aspirant-emigranten, die een bestaan in de industriële sector zoeken, enige scho ling te geven, bestaan reeds enkele op leidingsinstituten. Hef Bureau Oogstvoorziening van het ministerie van Landbouw, reikt sinds eni ge tjjd de helpende hand aan jonge men sen van het platteland, die al enige tijd op agrarisch gebied werkzaam zijn ge weest, zonder de liefhebbers voor emi gratie uit de grote steden, van wie aan genomen mag worden, dat zjj voor land bouw geschikt te maken zjjn, aan hun lot over te laten. Het is de bedoeling deze mensen op te leiden voor hulparbeider in de landbouw in Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, waarmee in De Beemster een proef werd genomen, die als uitstekend geslaagd be schouwd kan worden. Het Commissariaat voor de Emigratie heelt aan Bureau Oogstvoorziening ver zocht dit seizoen ongeveer 500 aspirant emigranten op te leiden, waarvoor een twaalftal kampen in exploitatie zijn, ter wijl nu ongeveer de helft van genoemd aantal in opleiding is geweest. De aspirant-emigranten w>-den indivi dueel te werk gesteld bij daarvoor ge schikte bedrijven, waar zij de meest nood zakelijke landbouwwerkzaamheden krij gen te Ieren, alsook het bedienen van mo derne landbouwmachines. Bovendien krij gen zij enige keren per week les in de Engelse taal. Tijdens deze opleiding, die 6 a 7 maanden duurt, krijgen zij een loon, dat varieert van 35 tot 38 per week. Een dezer opleidingscentra is 't kamp „De Dikkenberg" te Bennekom bij Wagemngen, waar gistermiddag een nieuw gebouwtje is geopend, waaraan de cursisten zelf de toepasselijke naam „De drempel" hebben gegeven. In dit kamp kunnen maximaal 30 aspi rant-emigranten worden ondergebracht die op bedrijven langs de Veluwe-zoom zullen werken Hier vindt men een 15-tal bedrijven van 40 tot 80 ha, zelfs een aan tal met een oppervlakte van 80 tot 150 ha, alsook enige van kleinere omvang, die vrijwel alle modern geoutilleerd en ge mechaniseerd zijn en dus zeer geschikt voor deze opleiding. (Van onze Romeinse correspondent). Z. H. de Paus heeft benoemd tot huis prelaat de hoogeerw. heer mgr J. H. Da- men, rector van het Nederlandse College te Rome. In een telegram van Z. H. Exc. mgr dr J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, is mgr Damen van deze onder scheiding op de hoogte gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3