M% artikelen 11* 0BE NB Nieuws uit STAD en Jaarvergadering Wit-Gele-Kruis JURGENS voor een collectie HOUTMAN HENGEL, KANIS... en grote leef netten vol! Statutenwijziging-Bestuursverkiezing Intieme plechtigheid in liet Sted. Museum Bezoek onze tentoonstelling „ZO SPAART DE WERELD" in het Stedelijk Museum ROTMRD.D'JK 26V PAGINA 2 ZATERDAG 20 JUNI 1953 Samenstelling bestuur Wit-Gele Kruis DE VERKEERSLICHTEN op de kruising L. Nieuwstraat Gerrit Verboonstraat COMFOREN - GEYSERS FORNUIZEN - HAARDEN TE HARD GEREDEN CONCERT IN DE PLANTAGE PASSAGE THEATER „Het eiland van begeerte" U. V. G. HANDBALTOURNOOI FIETSEN GESTOLEN SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 BURGERLIJKE STAND PIANO'S GROOTHANDEL IN EIEREN WINT EXCELSIOR VAN V. R. A.? MEDISCHE ZONDAGSDIENST QVIKCHIESCHÉSTR.SS-W'TEI. 67121 jaar 1900 de county London gevormd werd. Dit Wandsworth is de grootste van alle boroughs, zowel in oppervlakte als in bevolking. Het bestaat uit de districten Putney, Wandsworth, Clap- ham, Balham, Tooting en Streatham, stuk voor stuk gegroeid uit landelijke kernen. Ook Wandsworth zelf was omstreeks 1900 een landelijke ge meente- Toen in 1901 in Tooting de eerste woningen voor Londense ar beiders gebouwd werden, nam de ontwikkeling van de borough Wands worth een aanvang. Ze telt (volgens de telling van 49) 334.840 inwoners, zendt vier af gevaardigden naar het parlement en heeft zeventig stemdistricten. De oppervlakte bedraagt 14'/z vierkante mijlen. Onze redacteur hoopt, na alles in Wandsworth met eigen ogen aan schouwd te hebben, de lezers van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" tal van interessante bijzonderheden over dit Wandsworth en de er wonende mensen, die Schiedam zulk een goed hart toedragen, te kunnen vertellen. Een Schiedamse delegatie, met aan het hoofd de burgemeester, mr J. W. Peek, die door zijn echtgenote ver gezeld wordt en welke voorts bestaat uit mr G. M. Hoving en de heer E. A. Leenderts, vertrekt morgen naar Londen, om daar een bezoek te brengen aan de voorstad Wandsworth waarmede onze stad, vooral dank zij 't Enso-comité zulke prettige relaties onderhoudt. De bedoeling is na te gaan, in hoeverre deze relaties ver stevigd en bestendigd kunnen worden en de wederzijdse uitwisseling beter kan worden georganiseerd, althans indien hiertoe nog mogelijkheden bestaan. De delegatie zal door de mayor van Wandsworth ten stadhuize aldaar ontvangen worden en de gast zijn van Engelse families. Onze redacteur zal haar vergezellen en in enkele reis brieven zijn indrukken weergeven van het verblijf in Wandsworth, of wel, zoals de officiële naam van deze Londense voorstad luidt: de Metro politan Borough of Wandsworth, een van de 28 boroughs, waaruit in het ben zitting: dr A. Kunze voorzitter, A J. C. Oppen seer.-penningmeester, en mevr. v. d- Hoeven. Dit bestuur bestaat tevens uit twee leden van de afd. Vlaar- dingen en één lid uit Kethel (mevr. Kamps) In de Stichting Kath. Gezinszorg en Gezinshulp hebben zitting mevr- Smulders presidente, A- J. C. v. Oppen secr.-penningmeester, dr L. Geerdes en M. A. H. v. d. Laarschot. Mede 'heeft zitting de heer A. Bouwens namens gfd. Kethel. In bet 'bestuur van de Kath- Kin deruitzending hebben zitting dr L. Geer des als voorzitter en A. J- C. v. Oppen als secr.-penningmeester. Verder zijn er drie vacatures in dit bestuur, welke binnen kort zullen worden aangevuld. In de St. Thomas Stichting is verder dr L. Geerdes als afgevaardigde van Schiedam benoemd. De centrale administratie van het Wi.t- Gele Kruis met dochter- en zusterorgani saties is geheel in handen van de ad ministrateur A. de Boer. die in het Cen trale Wij'kgebouw Nieuwe Haven 121 'kantoor houdt. De daarop aan de orde zijnde jaarver slagen werden onveranderd goedgekeurd, onder dankzegging aan de secretaris en penningmeester, alsmede aan de adminis trateur, A. de Boer, die met zoveel toe wijding zijn taak heeft verricht. In ver band met de sterk gewijzigde omstandig heden en wensen van de instanties op het gebied van de gezondheidszorg, werd voorgespeld de statuten geheel te vernieu wen. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Als gevolg hiervan trad het gehele bestuur af en werd met algemene stemmen opnieuw herkozen, terwijl mede werden gekozen mevrouw v. d. Hoeven-Boergonje en de heer tand arts J. H- C. Cornelisse. Uit het bestuur werd tot presidente met algemene stem men gekozen, op voordracht van het be stuur, mevrouw M. J. G. M. Smulders- Waucquez, die door de vice-voorzibter met enkele hartelijke woorden werd geïnstal leerd en bedankt voor al hetgeen zij in de korte periode van het bestuurslidmaat schap reeds voor de vereniging heeft ge daan. Tenslotte nam de penningmeester, de heer E. van Heusden, als oudste bestuurs lid, het woord om in een gloedvolle toe spraak dr Kunze te bedanken, voor al hetgeen deze reeds in diverse functies voor het Wit-Gele Kruis heeft verricht en voor zijn toezegging, de functie van vice- voorzitter te willen blijven vervullen. Me vrouw Smulders werd door de heer Van Heusden als nieuwe presidente in harte lijke bewoordingen welkom geheten. Tot slot kwant nog ter sprake de goede samenwerking, welke er bestaat tussen de diverse organisaties van elke richting op het gebied van de gezondheidszorg, waar door nu wederom de jaarlijkse inzame ling kan worden gehouden en de onder linge verdeling werd vastgesteld. In de na de jaarvergadering gehouden bestuursvergadering werden de bestuurs- 'fumoties als voljj. verdeeld: Geestelijk Adviseur kapelaan G. J. B. d, Wit, presi dente mevr. M. J. G. M- Smulders-Wauc- quez, vice-voorzitter dr A. L. J- Kunze, secretaris A. J. C. van Oppen, penning meester E. G. V. A- v. Heusden. commis sarissen mevr. v. d. Hoeven-v. Boergon- je, tandarts J. H. C. Cornelisse, M. A. H. v. d. Laarschot en dr L. Geerdes jr. In het bestuur van het Kraamcentrum faeb- Het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Schiedam heeft het nodig geacht om thans weer tot de goede gewoonte van vóór de oorlog terug te keren en de jaarlijkse ledenvergadering te houden, ofschoon des tijds de opkomst van de leden dermate was, dat het de moeite niet waard leek een avond daarvoor te bestemmen. In zijn openingswoord gaf de vice-voorzitter, dr A. L. J. Kunze, een overzicht van hetgeen in de laatste jaren bereikt was. Het aan tal leden steeg tot plm. 2400, het aantal ziekenbezoeken tot 16.000 per jaar, het aantal wijkverpleegsters tot 6. Een groot aantal activiteiten werd in de afgelopen jaren ontwikkeld en de organisatie flink uitgebouwd. De kraamverzorging werd ondergebracht onder Het Kraamcentrum Schiedam van het Wit Gele Kruis met een leidster-verpleegster en 14 kraamver zorgsters; de hulp in de huishouding in de Stichting voor Gezinszorg en Gezins hulp met een leidster-verpleegster en 14 gezinsverzorgsters met eigen colonnehuis, een bureau voor Praenatale Zorg werd opgericht onder dr Klein, het aantal con sultatiebureau* voor zuigelingen en kleu ters breidde zich uit onder leiding van dr Schaars, de Kath. Kinderuitzending werd ondergebracht onder het Wit-Gele Kruis, een Schiedams Medisch Opvoed kundig Bureau van de St. Thomas Stich ting kwam eveneens tot stand. In 19S0 werd een geheel gemoderniseerd Centraal Wijkgebouw betrokken, terwijl onlangs het 25-jarig bestaan werd gevierd. Spre ker memoreerde tevens het overlijden van de diepbetreurde voorzitter dr R. H. M. Geerdes, aan wiens grote stuwkracht zo veel te danken is en ook van mej. C. Jan sen, die zovele jaren de administratie heeft gevoerd en ook zoveel voor het W. G. Kruis heeft gedaan. In aansluiting aan hun voorstel van 16 Juli 1952 kunnen B. en IV. thans aan de raad mededelen, dat de totale kosten van het gesubsidieerde deel van de restauratie van de Koopmansbeurs door de directeur van gemeentewerken zijn berekend op 309 173,03. Aangezien op grond van de voorlopige ramingen door de raad tot 'heden eredie- ten zijn verleend tot een bedrag van 288.500. zal nog een aanvullend crediet nodig zijn va.n Tond 21.000 gespecifi ceerd als volg: meer-toosten van de res tauratie van de gewelven 3.400, risico- regeling 800, wijziging van de deur knoppen aan 'het hek langs het trapgat op de begane grond (voorgeschreven door Monumentenzorg) 1.100. door Monu mentenzorg voorgeschreven werkzaam heden met betrekking tot bet schoonma ken, vervangen, accorderen en verven van natuurstenen 'basementen, kapitelen, tre den, pilasters en lijsten 3000, meerkosten voor het leggen van een natuurstenen vloer in pla;\s van de in het bestek voor geschreven bestrating in het midden van |de ,hal f 11.300. arohi'tectenhonorarium 1 075, is totaal 20.675. of rond 21.000. Aangenomen mag worden, dat de mi nister van O K. en W. het totaalbedrag van 309.173.03 voor subsidiëring in aan merking zal doen komen- Zoals reeds eer der werd gemeld, zal deze subsidiëring 40 pet bedragen, terwijl gerekend wordt op een provinciaal subsidie van 10 a 15 pet. Met 'betrekking tot het met-jesuhsi- dieerde deel van de restauratie (inrich ting kantoren en hal) kunnen B. en W. mededelen, dat een totaalbedrag nodig zal zijn van 213.992,42. te vermeerderen met 5 pet extra kapitaallasten op de gesub sidieerde werken na 1 Januari 1952 ad 5.275,11, alzo 219.267,53. Hiervoor zijn reeds voorlopig credieten verleend tot een 'bedrag van 205-500, odat nog een aan vulling nodig is van rond 13.800. De overschrijding is het gevolg van het feit, dat het percentage dat door Gemeente werken op de kapitaalswenken wordt ge legd, na 1 Januari 1952 10 pet bedraagt (vroeger 5 pet); Dit betekent op de ge subsidieerde werken een bedrag van rond 5.300 en -op de niet-gesubsidieerde werken een. bedrag van rond 8-500, te- zamen 13.800. Voor het aanschaffen van enig meubilair voor de hal zal verder nog nodig zijn: 1. voor 14 stel zwaar linnen De proefneming met de automatische verkeerslichten op de zo lastige kruising van de Lange Nieuwstraat en de Gerrit Verboonstraat voldoet blijkens de erva ring goed. Het is nog gebleken, dat de oversteek voor voetgangers bij De Kroon er geregeld weldadige adempauzes door krijgt. Er is nu besloten de lichten auto matisch te houden van 8-9, van 12-1 en van 5-6 uur. Zaterdags zullen ze van 8-9 en van 11.30-12.30 functioneren. TEL. 68387 HOOFDSTRAAT 185 - 187 - 189 VOOR Er is proces verbaal opgemaakt tegen de 18-jarige garage-bediende W. P., die met een personenauto tegen de gevel van een pand aan de West Frankelandse- straat is opgereden en daarna tegen een lantaarnpaal, die afknapte. De gevel werd licht, de auto zwaar bescha digd, De jongeman had te hard ge reden en geen acht geslagen op de glad heid van de rijweg. Op Dinsdag a.s. geeft het Schiedamsch Politie Muziekgezelschap, o. 1. v. de heer M. de Graaff een concert in de Plantage. Aanvang 20.00 uur. Het programma luidt: 1. Colonel Bogey, mars, K. J. Alford; 2. Rembrandt-Ouverture, Gust. de Roeck; 3. The Lost Chord, A. Sullivan, arr. A. C. van Leeuwen; 4. Selection uit de operette „De Vogelkoopman", C. Zeiler, arr. S. P. van Leeuwen; 5. Met Klingendem Spiel, mars, Th. Furter. 6. Rococo-Suite, 4 delen, G. Boedijn; 7. Intermezzo, G. Bizet, arr. Adr. Nieman; 8. Les Savoyards, ouverture, OffenbachJakma; 9. Bleu Tango, arr. M. de Graaff; 10. Stadion-mars, W. Schoote- meijer. In de aula van het Stedelijk Museum was gisteravond een aantal genodigden, onder wie zich wethouder Th. J. L. v. d. Berg bevond, bijeen gekomen, om getuigen te zijn van de officiële opening van de tentoon stelling „Zó spaart de wereld", waarover we reeds het een en ander hebben medegedeeld. Er werd een inleidend woord gesproken door drs K. W. van Houten, directeur van de Spaarbank Anno 1820, op wier initiatief de expositie van Vlaardingen naar onze stad werd oveijgfl|racht. ----I er in zijn dankwoord aan, dat de Spaar bank Anno 1820 in de concistoriekamer van het voormalige St. Jacobsgasthuis, thans het Stedelijk Museum, werd opge- jWQSte richt. De plechtigheid werd met een rondgang besloten. De heer Schade van Westrum l|fe heeft het orgel bespeeld. Een piepjonge Amerikaanse marinier komt na een schipbreuk terecht op een der duizenden kleine onbewoonde eilan den van de Pacific, tezamen met een ver pleegster, die een jaar of vijftien ouder is dan hij. Er is volop voedsel op het eiland, zodat zij er een soort vacantieleventje lei den. Natuurlijk wordt de jongen verliefd op de verpleegster en, hoewel zij niets voor hem voelt, na een poosje'doet zij alsof ze ook van hem houdt. Na een jaar wordt het gezelschap uitgebreid met een Engelse vliegenier, die op het eiland een noodlanding maakt en zwaar gewond door het tweetal uit het vliegtuig wordt ge haald. De verpleegster zet de piloot „even" een arm af en nadat de Engelsman hersteld is, wordt ook hij natuurlijk ver liefd. Hij is over de dertig en heeft meer succes. De jonge marinier „neemt" dit na tuurlijk niét en er ontstaat een gevecht, waarin het tweetal gestoord wordt door de aankomst van een schip. Aan boord van het schip ziet de jonge marinier in, dat de piloot meer rechten heeft dan hij en in Zondag a.s. houdt UVG haar jaarlijkse handbaltournooi, waaraan niet minder dan 12 elftallen zullen deelnemen. Voor handballiefhebbers is er morgen middag volop gelegenheid, om de verrich tingen van onze katholieke verenigingen gade te slaan. Er zal gespeeld worden in een z.g. halve competitie. Deelnemende verenigingen zijn: Activitas, Advendo en Spartaan alle uit Rotterdam; Excelsior (Rijswijk) Rohda (Delft). De wedstrijden vangen aan om 12 uur en zullen worden gespeeld op de DWS-ter- reinen aan de Oude Dijk. Er zijn fietsen gestolen: van de kan toorbediende D. M. V., wonende Oost singel, op de Rotterdamsedjjk, van de 13-jarige A. de W. uil Vlaardingen uit het rjjwielhek van de Rijks H.B.S. en van de 14-jarige M. B. wonende te Rotterdam op het Stationsplein. Advertentie Geopend a.s. Zondag van 15 uur Maandag en Dinsdag van 105 uur. GEBOREN; Wouter, z. v. J. W. van Vuuren en J. C. Zuidgeest; Jelle, z. v. A. H. Koogje en W. van Dijk; Geertruida M. d. v. L. v. Noortwijk en A. G. M. van Dijk. OVERLEDEN: P. van Eijk 53 j. SINGEL 114—116 -rje noift pn Morgen speelt Jxcelsior thuis tegen V.R.A. uit Amstelveen. Tot nu toe hebben onze stadgenoten het er zeer goed afge' bracht. De 3 competitiewedstrijden, welke zij hebben moeten spelen, zijn alle in het maximum aantal punten omgezet. Of dit Zondag a.s. echter zal lukken? V.R.A- heeft met Glerum in de gelederen een sterke battingside, welke de overigen^ goede aanval van Excelsior handen vu' werk zal geven. Wij verwachten echter een goede dag cricket en wanneer het weer zijn medewerking geeft, dan zal het waarachtig wel gaan. Exdblsior speelt 1,1 de volgende opstelling: F. Bakker aan' voerder, P. Middendorp wicketkeeper, en A. Oosterholt, J. Dries, A. Hoenderop* H. ter Braak, C. Vullebregt, N. van Hueb A. Duymel en H. Ruigrok. 0*001*0 VOO» 5CV/F04A» ff OMSt»f*f* 75ste Jaargang No. 22181 De medische Zondagsdienst wordt deze week waargenomen door Dr Van Buren, B. Ballotsingel 72, tel. 69661. dr Van H°°" genhuyze, Nassaulaan 59, tel. 68067; dr. Or- mel. Singel 76. tel. 68250. Apotheek Evers, Lange Haven 81. Deze dienst duurt van Zaterdagmiddag 1 uur tot Zondagavond 12 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2