Ca m bods ja niet van Aziatisch langer een oase temidden strijdgewoel Frankrijk staat voor nieuw probleem NOORDELIJKEN STAKEN BESTANDSBERAAD Watersnood ernstige, tegelijl practische waarschuwing Afsluiting zeegaten technisch rrp reeds mogelijk Alex van Wayenburg leidt populair programma Lachappelle f 3 'S Dreiging boven een eeuwen-oud vorstendom i i..i I Zaterdagse mijmeringen BEWOGEN HISTORIE Eerste „Super Connie" voor de K.L.M. onderweg Geen oase meer Observator Bekende radio-man ziet Abraham „De Zonnebloem": van en voor de zieken parket De vloer voor Uw leven Koning Norodom Sihanoek is vrijwillig in ballingschap gegaan. Hij verliet, zoals dezer dagen bekend werd, zijn land, Cambodsja, om zich naar Siam ofwel Thailand te begeven en daar af te wachten, of de Fransen er toe zullen overgaan, aan Cambodsja een grotere mate van onafhankelijkheid te verlenen. Aldus schiep hij voor Parijs, dat in Indo China toch al met zoveel, schier onoverkomelijke moeilijkheden te kampen heeft, een nieuw probleem. Een stad verrees Korting Jayaverman VII Wee de dieven Druk bevolkte harem In vergetelheid Geknipt W isselwerking Belangstelling voor alles Moderne methoden L Dat is voorbeeldig Gelukkig initiatief Tot liet uiterste Eigen vastendag En morgen? •t ZATERDAG 20 JUNI 1953 PAGINA - Een koning neemt de vlucht Het dot dusver zo rustige Cambodsja, waar slechts af en toe een schaduw viel waar te nemen van de dreiging die boven dit deel van Azië hangt, staat mi welliclu op een keerpunt, want de vlucht van Norodom Sihanoek kan verstrekkende gevolgen hebben. Immers, Cambodsja is niet zulk een belangrijk en dicht bevolkt land, maar het heeft een naam, die voor de Aziaten klinkt als een bazuinstoot. Cambodsja, het is in de herinnering een. groot en machtig rijk, dat zich eens tot aan de grenzen van India en China wist uit te breiden en grote vloten tot in de wateren van de Indo nesische Archipel zond. Het Canihoilsja van liet begin onzer jaartelling had bovendien relaties met Java, die liet voor ons des te interessanter maken. De heer sers over de bijna legendarische Javaanse rijken hebben liet eeuwen lang onder bun gezag gehad. Slechts weinig is hiervan bekend, maar wat Cambodsja zelf betreft, daarvan is een geschiedenis opgetekend, on gemeen kleurig en bewogen, vol Voze zonderlinge reuzen bewaken glimlachend de poorten van Angkor Thorn fantastische contouren en de relieken er van zijn even indrukwekkend als de Boeroeboedoer op Java. De ontdekking van de ruïnes van Ang- 'koj- in het dichte oerwoud was even op zienbarend als die der verlaten steden van de Maya's in Yucatan en de ïiezoe- kers van de aan het oerwoud ontworstel de ruïnes staan vol ontzag temidden van enorme tempels met kunstvolle reliëfs, die in steen verhalen van grootse episo den uit Cambodsja's historie, toen het als ket Rijk van Khmer zijn glorietijd be leefde. Het rijk van Khmer De Fransman Georges Maspero vertelt zijn boek „l'Empire Khmer", dat om- «treeks 'het begin van onze jaartelling dit ►Uk door de Javanen aan zich onderwor pen werd. die hat verlaagden tot een pro vincie van 'het koninkrijk Fou-Nan. Het Was tot op dat moment geregeerd door de ffstammelingen van Kamboe Svayam- bhoeva, een koning van de Arya-Deca, een in India wonend volk. Deze Kamboe verliet zijn land, troos teloos om de dood van de schone Mera, zijn vrouw, die hem volgens de legen de door de god Siwa zelf geschonken Was. Hij heerste over een vruchtbaar en rijk land. maar de dood van zijn vrouw deed hem dit alles als waarde- loos beschouwen. Hij besloot zic'h in 'n verlaten dorre streek terug te trekken en daar mediterend op zijn dood te wachten. Kamboe zwierf lange tijd rond, tot hij in een rotsachtige woestijn belandde. Overal zag hij diepe grotten en opeens kwamen uit die grotten enorme slangen te voorschijn, met vijf koppen, die op de vreemdeling toekwa men, rechtop gaande, als mensen. Kam boe verwachtte niet anders, dan door <!e slangen gedood te worden. Hij toonde echter geen vrees en tot zijn verbazing vroeg de grootste slang hem te blijven. ,,Laat in ons land uw leed een einde ne men" zei de slang. Aangezien de slangen, aldus de legen de, halfgoden waren en tot alles in staat, voldoeden ze aan Kamboe's verlangen, om 'bun land wat gastvrijer te maken. Ze veranderden de rotsen in vruchtbare heuvels, maakten meren van de grotten en veranderden hun woestijn in rijke velden en dichte bossen. Ze nodigden alle dieren uit, in dit land te komen wonen, terwijl ze zelf mensen werden. Kamfooe trouwde een dochter van een dezer merk waardige slangenmensen, die natuurlijk wonderschoon was en ze werden de eer sten van een soort supervolk, de Khmers. Brahmaans ingrijpen Dat was lang voordat de Javanen bet Rijk van Kluner ofwel Cam bodsja veroverden. De stoere Khmers waren toen in slappelingen ver anderd. Toch duurde bet gezag der Javanen niet ecuwig. Omstreeks liet jaar 400, dus in de tijd van onze grote volksverhuizing, kwam 'n Brahmaan Koning Norodom Sihanoek van Cambodsja uit Madras, Kaundinya genaamd, naar Fou-Nan, dal toen een groot handelscentrum was, waar koop lieden uit heel Oost Azië bijeen kwamen. Hij predikte er de gods dienst van Siwa en besteeg tegelijker tijd de troon. Onder zijn regering begonnen de Khmers zich weer te doen gelden. Omstreeks bet begin van de zesde eeuw stond een Khmer prins op, Bhavavarman genaamd, die het land weer onafhankelijk wist te maken. Hij kreeg opvolgers, van wie Jayavarman II de beroemdste was en door wie in de negende eeuw de grondslagen werden gelegd voor de hoofdstad Angkor Thom. Over dit alles berust nog veel in oude documenten in de archieven van de hui dige 'hoofdstad Pnom Penh, waar thans een troon door zijn vorst verlaten staat. De oude documenten beginnen vaak met de traditionele aanhef „Een duizend jaar geleden" om-dat de feiten er in tamelijk door elkaar gehaald zijn ,ook wat de ge schiedenis van de ruïnestad Angkor Thom betreft. In werkelijkheid echter zijn deze ruïnes en ook die van Angkor Vat lang zo oud niet als de Mayasteden van Yu catan. De enorme stadsmuren van Angkor werden gebouwd, toen in Europa de to rens van de Notre Dame zich 'begonnen te verheffen en de Westminster A-bbey ontworpen werd. Slaven zwoegden er bij duizenden aan, tijdens de regering van een jonge Khmer-koning, Yacovar.man genaamd. die achter deze muren een reusachtig fort bouwde en tenslotte een immens paleis, de Bayor. De architecten van Yacovarman kenden evenwel de boog niet en bet waren slechte cijferaars, ter wijl ze eerder decoratieve dan bouwkun dige kwaliteiten bezaten. Ze konden geen grote zalen maken en de tempels van Ang kor alsmede de paleizen bestaan uit reeksen kleine kamers en binnenplaat sen. Ongeveer duizend jaar geleden was Angkor de hoofdstad van wat nu Siam, Cambodsja, Cochin China en Laos is en in deze 'hoofdstad werden bondgenoot schappen met de Chinezen gesloten- Het koninkrijk Cambodsja stond op bet top- ount van zijn roem onder koning Jayaver- man VII. een vorst met de gestalten van een reus, van wie in de reliëfs op de ruïnes geschreven staat, dat hij' „olifan ten en leeuwen ongewapend versloeg". Hij deed als Karei V en hij gaf, toen hij hiertoe de tijd gekomen achtte en nieuwe veroveringen hem onmogelijk leken hij wist niet zo heel veel van de uitge strektheid va-n het gebied rondom hem af zijn scepter over aan zijn zoon In- dravarman II en trok zeh in een Bhoed- distisch klooster terug, waar 'hij zijn laat. gte dagen sleet onder drie koorden, welke de armoede, de nederigheid en de ge hoorzaamheid symboliseerden. Het jaar van zijn troonsafstand ig bekend: 1201. Nog enkele honderden jaren maakte het koninkrijk Cambodsja een periode van grote bloei door- De Thai ofwel Siame zen hadden zich echter inmiddels tot een heel krijgshaftig en militair uitstekend geschoold vol'li ontwikkeld. Ze kwamen telkens weer tegen de Khmer-vorsten in opstand, die door hun ontzaglijke rijkdom en gemakkelijk leven danig aan geest kracht hadden ingeboet. De Siamezen trokken, in de veertiende eeuw het eigenlijke Cambodsja binnen en belegerden de rijke hoofdstad Angkor, Deze viel in hun handen en ze maakten er volgens de oude kroniekschrijvers een buit: „groot duizend olifantenladingen, van goud, juwelen, vrouwen, kostbare meubelen, edelstenen en kunstvoorwer pen. Er is een beschrijving bewaard ge bleven van Cambodsja's hoofdstad Angkor Thom van de Chinese reizi ger Tsjeoe-Ta-Qoean, die er in het Volgens een geallieerde woordvoerder zijn gedurende de afgelopen nacht weer 45 krijgsgevangenen uit Zuidkoreaanse kampen ontsnapt. Negen hunner zijn opnieuw gevangen genomen. Tijdens de ontsnapping werd een Zuid koreaanse wachtpost gedood en een Amerikaanse soldaat gewond door mi- trailleurvuur afgegeven van een heuvel helling bij het kamp, aldus de woord voerder. Gisteren is de eerste „Super Constella tion" van de K.L.M. de PH—TFR „Elec tro.!!" van het fabrieksvliegveld van Lockyeed te Burbank in Californië ver trokken naar Nederland. Het toestel vliegt via New York, waar het korte tijd zal blg- v®,™' In de loop van Maandag wordt de „Electron" op Schiphol verwacht. blik' op de tempel van Angkor Vat. De leetiw tras eens met goudblad hekleed, schitterde oogverblindend in het tropische zonlicht De communisten hebben heden(Zaterdag) morgen het werk aan de voor bereidingen voor een wapenstilstand en de uitwisseling van gevangenen gestaakt en de hutten, waarin de waarnemers tijdens de besprekingen plachten samen te komen, gesloopt. Zij besloten tot opschorting van de be sprekingen en verklaarden, dat deze zou den kunnen worden voortgezet, wanneer een der beide partijen dit verzocht. De geallieerde en communistische afge vaardigden waren Vrijdagmorgen in vol tallige zitting bijeengekomen. Op deze zitting protesteerden de com munisten tegen het vrijlaten van de met- communistische krijgsgevangenen uit ^md- koreaanse kampen. Zij beschuldigden de Verenigde Naties er van, dat deze het vrij laten der gevangenen oogluikend hadden toegelaten. De communisten eisten, dat de 26.000 Noord-Koreanen, die door president Rhee waren vrijgelaten, allen weer naar de kampen zouden worden teruggevoerd. Cambodsja, het leek tot voor kort een oase in het getourmenteerde Indo-China, waar Frankrijk nu al jaren achtereen het communisme bestrijdt. Gelegen temidden van veel grotere landen als Siam, Viet nam en Cochin China, werd het nauwelijks genoemd. In 1949 sloten de Fransen met de koning een over eenkomst, waarin deze zich ver plichtte, de uit Vietbnam naar zijn oerwouden gevluchte communisten te verdrijven. Hem werd toen tevens een zekere onafhankelijkheid beloofd. Hij is nu naar Siam ge vlucht en Cambodsja komt thans telkens in het wereldnieuws voor. En het is lang niet onmogelijk, dat het spoedig in het grote conflict betrokken zal worden jaar 1296 een bezoek bracht, als am bassadeur van de Chinese keizer Tsjeng Song. Hij bracht de heerser over Cambodsja vele prachtige ge schenken en zijn reisgezelschap reed op olifanten en kamelen en het be schutte zich tegen de zon met fraaie baldakijnen. De Chinees vertelde, dat voor de grote poort van Angkor, de hoofdtoegang tot de stad, zich vijf grote maskers van Boeddha ver hieven, waarvan er een van zuiver goud was. Volgens Tsjeoe-Ta-Qoean had Angkor zijn poorten voor alle handelaars van de wereld openge steld. Ze mochten vrij in en uit. Door de hoofdpoort hielden ze hij aan komst hun triomfantelijke intocht, hun waren aan iedereen tonend. Misdadigers en honden was het niet toegestaan van de hoofdpoort gebruik te maken. Lieden, die zware misdrij ven hadden gepleegd, werden door een zijpoort geleid en buiten de stad le vend begraven. Plegers van kleine mis drijven, die herhaaldelijk betrapt wa ren, werd een paar tenen afgehakt. Ze konden dus ook niet door de hoofd poort. Onverbeterlijke dieven zagen zich gestraft met het afhakken van een arm. Waren er verzachtende omstandighe den, dan werd hun een vinger afgehakt. De inwoners van Angkor beschikten over talrijke slaven, merendeels krijgs gevangenen of leden van wilde stam men uit de oerwouden. Men noemde ze en bloc „tsjoeang" ofwel.... dieven. Wanneer een vrij mens zich „tsjoeang" hoorde toegevoegd, beschouwde hij dit als een dodelijke belediging. De gezant van de keizer van China werd nooit in het eigenlijk paleis toege laten. Hij erkende meermalen geprobeerd te hebben, er binnen te sluipen, maar tel kens werd hij door opmerkzame wachters ontdekt, schreef hij in zijn rapport aan de keizer van China. „De grote koning", rapporteerde hij verder, „heeft een hoofd vrouw, die in kamers woont, welke aan de zijne grenzen en nog vier andere vrou wen. Over zijn harem en het aantal dan seressen van zijn hof kon ik geen juiste cijfers verkrijgen, doch naar schatting zijn het er ongeveer vier duizend. Helaas, de Siamezen verwoesten de pracht van Angkor Thom en vermoede lijk ook die van Angkor Vat. Wat ze niet vernielden, werd dra door het oerwoud overwoekerd, terwijl de voormalige zo trotse inwoners ergens in Siam in slaver nij wegkwijnden. Eeuwenlang is Cambodsja daarna in vergetelheid gebleven. De Khmers gin- Een godheid met vier gezichten slaat de bezoekers van de ruïnenstad Angkor Vat gade genn allengs op in de halfwilde stammen van de aangrenzende gebieden. Het wa ren resten van het eens zo machtige volk, die moeizaam een nieuwe beschaving op bouwden, welke inmiddels lang niet zo spectaculair was als die van het oude Cambodsja. De ruines van Angkor Thom en Angkor Vat werden in de vorige eeuw ontdekt. Het was een Fransman, Moubat genaamd, die de eerste expeditie er heen onder nam. Cambodsja bleef het betrekkelijk rustige koninkrijk. Pas in 1907 kwam het onder Frans oppergezag. Het telt onge veer drie millioen inwoners, die voorna melijk van de landbouw leven, in casu dan het verbouwen van allerlei tropische gewassen. Hun cultuur is aan de Hindoe cultuur van India ontleend. In November 1949 tekende de thans gevluchte koning een verdrag met Frankrijk, waarbij zijn land onafhankelijkheid in het kader van de z.g. Franse Unie verleend werd. (Van onze verslaggever). In tegenwoordigheid van de secretaris sen-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr E. G. W. Spitzen en ran Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening! mr H. T. Bonnerman en tal van autoriteiten is gis termiddag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam een vergadering gehouden van de Vereniging voor Landaanwinning. Het vraagstuk van de afsluiting der zee gaten, in verband met de watersnood bij zonder actueel geworden, werd behandeld door ir A. G. Bruggeman, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland, die de waterstaatkundige aspec ten van een eventuele afsluiting bchan- (Van onze correspondent) Kom 's een keer langs", zei de oprichter van de K.R.O., pastoor Peruuin, in 1930 tegen Ale* van Wayenburg, toen deze een lezing had gehouden voor de microfoon. En Van Wayenburg, die 'M!n eers e kennismaking met de micro foon niet licht zal vergeten het was een wondere sen satie zó tot de mensen kun nen te kunnen spreken kwam terug. Toen hij vol verlangen om nog eens de kans te krijgen voor de mi crofoon fe staan de studio binnenstapte, werd een pro gramma van oude dansen uitgezonden; het K. R. O.- orkest van Marinus van 't Woud verzorgde deze uitzen ding. „Als je wilt, kun je gerust wat voor de micro foon zeggen", zei men tegen de journalist Van Wayen burg en dat liet deze zich geen tweemaal zeggen. Wéér stond hij voor de microfoon en van een papiertje, dat men hem in de handen had ge drukt, las hij de nummers voor welke het orkest zou spélen. Het papiertje ver meldde de naam van de te spelen stukjes en verder moest frappant verschil met de hedendaagse „super organisatie" de omroeper maar aan het improviseren gaan. Na zij" debuut als om roeper was Van Wayenburg voor goed aan de microfoon verankerd; hij ging door met omroepen en maakte de ge hele fascinerend snelle evo lutie van de radio mee- Maar de luisteraars kennen Alex van Wayenburg, die op Donderdag 25 Juni de vijf kruisjes bereikt, niet als om roeper. Zijn naam werd bij de vele duizenden radiobezit- ters bekend als leider van een specifiek programma: de „Zonnebloem". Daarmee startte Alex van Wayenburg acht jaar geleden, bij „Radio Herrijzend Nederland". Daar zocht men een man, die de programma's voor de zieken een eigen sfeer zou geven, wiens stem in staat zou zijn de zieken op te monteren en hun levensvreugde te schen ken. Alex van Wayenburg was daar geknipt voor. Zo startte hij na de oorlog met 'n radio-rubriek, welke thans een van de populairste pro gramma's is, niet alleen van de K.R.O., maar van de ge hele Nederlandse radio. De zieken wachtten met onge duld op het moment dat Van Wayenburg's stem in de aether komt" en hij hen ver telt over de dingen van alle dag, over kleine belevenis sen, over brieven van zijn luisteraars, afgewisseld met vrolijke muziek. Hoevelen zullen door hem hun zorgen gen uit de aether verdween 'n „tot wederhoren" uitsprak en hij was het o-^k, die na de bevrijding de eigen radio- omroep weer bij de luiste raars kon introduceren. Hier na werd hij echter buiten het gewone omroepwerk ge steld om zich helemaal te kunnen toeleggen op zijn specialiteit: de programma's voor de zieken. Elke week drie of viermaal komt Alex van Wayenburg op bezoek bij „zijn zieken". En men kan „Zoek de zonzij"! even vergeten hebben en hoevelen was hij een steun op het pad naar genezing? Er zijn geen statistieken van samen te stellen, maar het zijn er legio. Dinsdag wordt de 1500ste „Zonnebloem" uit gezonden: is er een treffen der bewijs van de populari teit en het grote belang van dit programma denkbaar? an Wayenburg was het, die toen in de oorlogsja ren de KRO noodgedwon- zich geen beter leider voor een dergelijk programma wensen. Alex van Kayen- burg wéét wat het betekent ziek te zijn; lag hij zelf niet maandenlang aan het ziek bed gekluisterd? Hij ként de moeilijkheden van hey ziek zijn, zesmaal werd hij ge opereerd en in de perioden dat de wereld voor hem door de wanden van de zieken kamer werd begrensd, ervoer hij wat eenzaamheid bete kent en groeide in hem het plan later, als hij hersteld zou zijn, via de radio iets voor de vele zieken te gaan doen- Kent Van Wayenburg het leed van het ziek-zijn, hij heeft ook ervaren dat de zieke geen minderwaardig lid van de gemeenschap is. De zieke denkt juist dieper door dan de gezonde, de zieke be zit eigenschappen, waarvan de gezonde mens kan profi teren. Daarom heeft Alex van Wayenburg in zijn pro gramma's gezorgd voor een wisselwerking tussen gezon den en zieken. Beiden heb ben elkaar iets mee te geven, beide beuren elkaar op. En Van Wayenburg schakelt de zieken bij zijn programma's in; zij doen mee aan de uit zendingen. Kunnen ze har monica spelen, dan moet dat voor de microfoon blijken; willen ze voordragen, de „Zonnebloem" zendt hun stem de aether in. Een van de stelregels van Van Wayenburg is dat de zieke belangstelling heeft voor alles. Zijn inte resse reikt verder dan de muren van de ziekenzaal, hp wil zoveel mogelijk welen van het leven daarbuiten en de stemmen horen van de „man langs de straat", van al de eenvoudige lieden, die in al hun eenvoud somtijds meer kunnen zeggen dan de anderen, wier stemmen te wei geformuleerd zijn om de zieken te bereiken. Van het een komt het an der. De „Zonnebloem" is niet alleen een radiopro gramma gebleven, er kwam een eigen tijdschrift aan te pas, acties werden en wor den via de „Zonnebloem", waar óók duizenden gezon den naar luisteren, geleid en de resultaten zijn elke keer weer verrassend. Er waren artisten, die in de uitzen dingen naam maakten, zoals de blinde pianist Jules de Corte. Alex van Wayenburg heeft zieken en gezonden de zonzq van het leven doen kennen. Het zinrijke parool van Alex van Wayenburg en zjjn „Zonnebloem" is dan ook; „Zoek de Zonzij". delde, en door dr ir F. P. Mcsu, directeur van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht die het belang van de sluiting der zee armen voor de landbouw toelichtte, daar bij in belangrijke mate teruggrijpend op zijn onlangs in Utrecht gehouden rede over deze onderwerpen. Reeds jarenlang worden door de Rijks waterstaat plannen bestudeerd om tot af sluiting van de zeegaten te komen. De steeds meer landinwaarts dringende ver- zilting van het water in de riviermonden, de stijgende behoefte aan zoetwaterbek kens voor land- en tuinbouwdoeleinden, de voortdurende „inklinking" en langzame daling van de bodem, gepaard ganade met stijging van de zeespiegel, de in verband daarmee noodzakelijke, doch uiterst kost bare ophoging van de dijken te^ totale lengte van 1700 km.! hebben de wense lijkheid van deze afsluiting steeds meer beklemtoond. Daarbij kwam dat de ruim telijke ordening van ons land niet toeliet een groot aantal zeegaten te laten voort bestaan: landaanwinning en liefst zo goed koop mogelijk is thans van het grootste gelang. Tenslotte zou het verkeer vooral met de zich snel ontwikkelende Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, die nu nog geïsoleerd liggen, buitengewoon gebaat zijn bij kustverkortmg. De stormvloed was een ernstige vvara- schuwing. Op grond van practische over wegingen moeten dus thans ofwel de dij ken verhoogd worden, hetgeen in het al gemeen in het gebied van de beneden rivieren onmogelijk is, ofwel de zeegaten geheel of gedeeltelijk want de Wester- schelde en Nieuwe Waterweg zai men j in verband met scheepvaart en wateraf voer openhouden worden afgesloten. De door de minister ingestelde Delta commissie zal dan ook vermoedelijk tot de conclusie komen, dat afsluiting op ver schillende plaatsen mogelijk moet worden geacht. Technisch kan het al. Ir Bruggeman gaf als zijn overtuiging te kennen, dat gebruik zal moeten worden gemaakt van „prefa bricated elements", nog meer geperfec- tionneerd dan die bij het dichten van de diverse stroomgaten onlangs zijn gebruikt. Na plaatsing daarvan zal doorstroming nog mogelijk moeten zijn, terwijl zij ook snel gesloten moeten kunnen worden. Wel licht kan men vooraf geconstrueerde grote sluizen, drijvend aangevoerd, gebruiken! In het algemeen zal men kunnen volstaan met een keersluis of een stormstuw in plaats van een dam, indien alleen ten tijde van stormvloeden bepaalde plaatsen moeten worden gesloten. De plannen zjjn talrijk en verscheiden. In alle concepten echter past een afslui ting van de Hollandse IJssel door een brug met keersluis of stormstuw, de afdam ming van het Haringvliet en de vorming van een zoetwaterbekken Veregat en Zandkreek. Een „natuurlijke" oplossing van het probleem van de verbinding van Antwerpen met de Rijn zou wellicht ge vonden worden in afsluiting van Greve- lingen en Oosterschelde en dan kanalise ring van de binnenwateren van Wester- Schelde tot Lek. Breda lachappelleshaa! 12 Tel. 8707 of 6442 1 EE.V DECREET van de Portugese regering verscheen, waarbij het bezoe ken van openbare voorstellingen door kinderen streng aan banden wordt ge legd. Ook de invloed van pers en geïllu streerde tijdschriften op minderjarigen wordt beperkt. Kinderen beneden 6 ja ren is het verboden bioscopen te bezoe ken, jeugdige personen van 6 tot IS jaar mogen alleen speciale kindervoorstellin gen bijwonen, doch nooit na 8 uur 's avonds. Voor de jonge mensen boven 18 jaar zal een keuring worden inge voerd. Daarmede wordt de landelijke commissie voor de schouwburgvoorstel lingen belast, die de toneelstukken zal classificeren, doch eerst na overleg te hebben gepleegd met de commissie voor kindervoorstellingenIlcel goed, geen scherpe messen op tafel leggen en dan zich verwonderen, dat kinderen zich bloedend in de vingers snijden. IN NAVOLGING van de hiërarchie in andere landen hebben ook de Duitse bisschoppen het plan opgevat dc feest dag ran St. Petrus en Paulns op 2.9 Juni te wijden aan de herdenking van de vervolgde Kerk achter het IJzeren Gordijn. Het gaat er om zo verklaart. Kardinaal Frings. aartsbisschop van Keulen, in een herderlijk schrijven over dit onderwerp, de aandacht van alle goedwillende mensen te richten on het leed, dat zovele broeders en zusters om wille van hun geloof moeten verduren. Ook weer een uitstekend id.ee. Nieuw bewijs voor de terreur. Lees dan verder. EEI\ NIEU\VE maatregel van dc Hongaarse regering zal het dopen van kinderen m dc toekomst, nog moeilijker maken dan het tot op heden reeds was. Een pas opgerichte .yBeweging van Voorlichters" spoort dc mocdrrs-in-ver- •wachting op en geeft haar bij de over heden nan. Deze worden dan op de se cretarie ontboden en krijgen dc verkla ring te tekenen, waarin zij beloven hun kinderen niet te laten dopen. Indien een moeder ingaat op deze aandrang van de overheid, ontvangt zij een volledige uitzet en een kinderwagen, tenminste dat belooft de overheid. Daar na wordt de naam van de vrouw per radio omgeroepen rn haar daad als proletarische loyaliteit" geprezen. De pers publiceert dagelijks de namen van de vrouwen, die zich bij de overheid heb ben opgegeven. De godsdienst moet er uit. De mensen daar staan wel onder drukkende dwang. DE CHRISTENEN en Mohammeda nen, leden van het Comité Frankrijk Islam, hebben op verzoek van de voor zitter Prof. Massignon in Noord-Afrika een gemeenschappelijke vastendag ge houden. Met intentie, dat de rechtvaar digheid in Noord-Afrika zou triomferen, dat iedere vorm van geweld een einde zou nemen, en dat de geesten tot vrede zouden geraken. Dat is' het derde prach tige voorbeeld. Maar denk eens goed na, een vastendag houden voor een overigens ideaal doel. St. Augustinus gCest schijnt in Noord-Afrika vandaag toch nog niet helemaal te zijn gewe ken. MORGEN IS HET weer Zondag Al weer de vierde na Pinksteren én nog maar steeds donkere luchten. Breng nu ieder zonneschijn voor de Bisschop door flmk te offeren voor de nieuwe kerken. Om alle mensen te brengen tot de vrij heid van de kinderen Gods overeenkom stig St. Paulus' woord in het epistel. Het evangelie brengt het verhaal van het resultaat van geloof en vertrouwen: een wonderbare visvangst. Voor de rest een wonderbaarlijk fijne Zondag met het fijn-besneden gelaat van iemand, die, naar het Goddelijk Model gevormd, men- seft weet te vangen rde, lek- ide, 72 8" lect, een 95 per- iag- niet igs- ïag- loet pet, tol. (of :en- :sp), ;ooi, i, 15 dio- s-si, itor, (of lan- ;ge- eeft ran. zlke e is Eik hij na- •Het Mei e di jen, eur. de iiig tier- lan- hie- de wij ver- het am- ang tijd rter ?eer t ang i, of zal ver- van luni kin van een oed, pne- van elijk en het eeds rden ïrif- :ster vóór die- king zijn nte- de een r 18 ding 1 of t de Pge- i'ge- cor- .T. W. egen pben ilge- elke tiet r dit R.A- een gen® VtM htef het het It ih aan' r, :rop' luet'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3