VAN FARMAN TOT METEOR De Melkweg - m Zuivelexpositie geeft boeiende demonstratie van Nederl. kunnen H Groot feest om de „Udense Zwarten TJORMTsmKmm „Definitieve afreke ning met Mau Maiv' 16m;- l'ce, et^-p^ó Aan Terpsichore worden offers gebracht Kapitein drie maanden geschorst En nu gaan ive naar „De Melkweg Geertekerk gebed zonder einde ZATERDAG 20 JUNI 1953 PAGINA 9 HET ONTSTAAN VAN SOESTERBERG De K. L. M. ontstaat De jachtvliegtuigen-afdeling Het einde van de vlieghei Soesterberg vliegbasis Lag Soesterberg het eens zo bedrijvige vliegveld, er de eerste jaren na de oorlog eenzaam en verlaten bij, terwijl op de vliegbasis Leeuwarden en Twenthe al vol op gevlogen werd, in 1951 kwam daarin verandering. De 31ste Augustus werd Soesterberg officieel in gebruik genomen als Vliegbasis van de Nederlandse Lucht SUCCESSEN OP SCHOUWEN'S WATERFRONT op--- o.l.v. Cruys Voorbergh en KLOMPENDANSEN BEKENDE RADIO-ENSEMBLES Brabantse gemoe delijkheid viert hoogtij Een bont allerlei VRAAGT f20 >ER N00T-VRUCHTENREPEN V d. STUK NAMEN VOOR NIEUWE PATROUILLEVAAR TUIGEN liBii Éi' Binnen afzienbare tijd zal Fokker weer een nieuw type aan de Koninklijke Luchtmacht, afleveren. De S-l straal trainer, een ontwerp dat zich met de beste buvtenlundse producten kan melen. yB" Ja fl#J^ IMi GROOTSCHEEPSE OPZET KOST 4iTON Eén koe 3820 liter melk Geen „saaie weg VEERTIGJARIG PRIESTER- FEEST IN DE MISSIE V eerti luchtmacht en Soesterberg jaar Begin Juli zal liet veertig jaar geleden zijn dat liet vilegveld Soesterberg de bakermat werd van de Nederlandse Luchtmacht. Niet alleen de bakermat van de Nederlandse Luchtmacht van thans, maar ook van de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld, onze K. L. M. Soesterberg en de Koninklijke Luchtmacht gaan straks hun jubileum luister bijzetten met vliegdemonstraties die Soesterberg op dat ogenblik zullen maken tot het belangrijkste vliegveld van heel West-Europa. VliegdemonstratiesDit woord roept herinneringen op aan de eerste dagen van de Soesterbergse vlieghei toen het nog geen militair vliegveld was en de militaire luchtvaart nog geboren n^ocst worden. Voor het ontstaan van Soesterberg gaan we terug tot 1909. Omstreeks dat jaar waren twee jonge Nederlanders naar Frankrijk gegaan om daar nader kennis te maken met het vliegtuig. Dat alles fasci nerende apparaat dat hele volken ver stomd deed staan. In Mourmelun leerde Henri Wijmalen vliegen op een Farman tweedekker en te zelfder tijd was in Reims Frits Koolhoven zich ijverig aan het oefe nen op een Harriot ééndekker. En hoe kon het anders, beide vliegers ontmoetten elkaar en tijdens het gesprek vertelde Wijnmalen, dat een oom van hem plannen koesterde om ook Nederland air- minded te maken. Tot dat doel had deze oom, hoofd van de toen zeer bekende automobiel-import Mij ..Verwey en Lugard" twee percelen heidegrond ge kocht. Een in de gemeente Ede en een in de gemeente Soest. Deze terreinen zouden tot vliegveld worden ingericht met het doel vliegdemonstraties te houden en tevens vliegtuigen te fabriceren. De beide jonge vliegers begaven zich daarop, gewapend met hun vliegbrevet, naar Nederland en traden'in dienst van deze eerste Ned. vliegtuig-industrie. Nog een Hollander, Küller, sloot zich hierbij aan en zo vormden zij gedrieën de eerste vaste vliegers op deze vliegvelden. Frits Koolhoven werd benoemd tot chef van de exploitatie en onder zijn leiding werden de hangars gebouwd. Ook het veld zelf werd onder diens leiding „ge moderniseerd" door vele meters heide plaggen weg te steken, zodat er een vlak gedeelte ontstond. Een bewerking dié achteraf radicaal fout bleek en een toe stand schiep van een grote zandvlakte die tijdens harde wind in een stuivende zand woestijn veranderde. Velen van ons ken nen ongetwijfeld deze Soesterbergse aan blik, die tot 1940 voortduurde. Geleidelijk aan werd steeds meer perso- neel aangesteld en met behulp van deze krachten bouwde Frits Koolhoven zijn eerste eigen ontwerp de „Heidevogel" De eersteling van een serie die in 1940 zijn einde vond met het acht-en-vijftigste type, een jager waarmede de Franse Lucht macht tal van overwinningen op de Duit sers bevocht. Tussen het werk door gaf het drieman schap verschillende demonstraties waar van enkele duizenden ooggetuige waren. In April 1911, op Paasmorgen 's morgens om 6 uur is het grote moment aangebro ken en verheft zich Koolhoven's Heide vogel van de Soesterbergse vlieghei. In totaal legt de jonge constructeur zes lange kilometers af in de tijd van 5 minuten en 41 seconden. Begrijpelijk trekt dit Nederlandse vlieg tuig veel belangstelling en een der eerste passagiers die met Koolhoven de lucht in gaan is luit-generaal Van Heutz die, even als later generaal Snijders, grote belang stelling had voor de luchtvaart. Kort hierna is Soesterberg het begin- v v: Het beste vliegtuig waarover de Nederlandse Luchtmacht in 1940 beschikte, was de beroemde Fokker G-l. Het handje vol dat wij er echter van hadden kon slechts weinig uitrichten tegen de moderne Luftwaffe. in Frankrijk het vliegbrevet gehaald. Be halve deze officieren waren er ook drie burgervliegers" bij de afdeling ingedeeld. Van Meel, Bakker en Van Steyn, die later in militaire dienst werden genomen, ter wijl zich bij deze zes pioniers ook nog de luitenant der artillerie Roeper Bosch voegde. Nog in September van datzelfde jaar nam de Luchtvaart Afdeling voor het eerst deel aan legermanoeuvres. Van de drie Farman vliegtuigen die intussen waren aangekocht was er maar één vlieggereed, zodat deze Farman gevlo gen door luitenant van Heyst met de drie vliegtuigen van Van Meel, Bakker en Van Steyn de hele vliegklare lucht vloot vormde. De eerste samenwerking tussen grond troepen en luehtveTkenners toonde aan dat zeer bruikbare verkenningsresulta ten werden verkregen. De snelheid van de vliegtuigen was maar laag, maar toch kon men over kleine afstanden met een snelheid van 90 K.M. per uur ver- keningsvluchten uitvoeren. De vlieg hoogte was ook nog maar gering en een hoogtevlucht van 2000 meter was een prestatie op zich. Vergelijken we deze snelheden en vlieg hoogten met die van thans, dan kunnen we een glimlach moeilijk onderdrukken. Doch het begin was er en toen de mobi lisatie-periode in 1914 aanbrak beschikte Nederland over een achttal vliegtuigen. Evenwel zonder eigen vliegtuig- of mo torenindustrie. Al spoedig kwam men tot de ontdekking dat het vliegtuig zich bij de oorlogvoerende partijen meer en meer tot een belangrijk oorlogsmiddel t^doiiotvande grote Europese Rond- ontwikkelde en het vooruitzicht van de en eindpunt van de grote Europese ïtona- LucMvaart Afdelinc was dan ook al vlucht Enkele tienduizenden uit alle delen van Europa waren naar Soesterberg ge trokken om de vliegers te zien vertrekken en hun terugkomst af te wachten. Grote tribunes waren er gebouwd en de drukte die toen op de deze vlieghei heerste zal slechts worden overtroffen met het a.s. jubileum. Na deze rondvlucht dreigt het echter mis te gaan met Soesterberg. Het publiek had alle „groten" zien vliegen en verdere demonstraties van het drietal Wijnmalen, Koolhoven en Küller trokken nog maar zo weinig belangstelling, dat de exploitatie ernstig in het gedrang kwam. De firma Verwey en Lugard knoopt daarom onder handelingen aan met het toenmalige Dep. van Oorlog over de verkoop van het vliegveld Soesterberg. Deze onderhande lingen kregen hun beslag in 1913 en vanaf die tijd is Soesterberg militair vliegter rein. In deze tijd zijn er ook onder de voor aanstaande militairen verschillenden die niet veel in de vliegerij zien. Een beetje waaghalzerij van enkelen die vanzelf wel weer over zal gaan. Behalve deze groep van afkerigen, waren er echter ook die wèl een vérziende blik hadden en drom mels goed inzagen dat er voor het vlieg tuig een grote toekomst was weggelegd en dit in woord en geschrift verdedigden. Een van deze prominente figuren, aan wie de Nederlandse Luchtvaart zo ontzet tend veel te danken heeft, was generaal Snijders. Aan zijn grote en stuwende kracht is het grotendeels te danken dat op 1 Juli 1913 op Soesterberg de Luchtvaart afdeling werd opgericht. Dat was het begin; 'n Luchtvaart-afde ling als onderdeel van de Landmacht. Eén vliegtuig: een Farman tweedekker „De Brik" genaamd en eigendom van de res.-vaandrig M. van Meel en drie officie ren-vlieger stonden onder commando van de kapitein dpr genie H. Walaardt Sacré. De drie officieren Van I-Ieyst, Versteegh Luchtvaart Afdeling was dan ook al gauw minder rooskleurig dan verwacht was. Desondanks verwierf de Luchtvaart Afdeling zich reeds tijdens het eerste mo bilisatie jaar een plaats van betekenis in het leger. Reeds toen werden er vanuit Soesterberg enkele vliegtuigen gedeta cheerd te Gilze-Rijen, Arnhem en Vlis- singen en werden van die velden af re gelmatig verkenningsvluchten uitge voerd. In die tussentijd was ook het z.g. mi litair-brevet ingevoerd dat aanmerkelijk zwaarder was dan het F.A.I. brevet. De vliegers Van Heyst en Versteegh waren de eerste die het behaalden en traden als zodanig dan ook op als instructeurs. Al spoedig bleek, dat oorlogvoerenden hun vliegtuigen meer en meer moderner uitvoerden, waarbij tevens speciale vlieg tuigen voor verkenning en voor bombar- dementsdoeleinden werden ontwikkeld. Aankopen van vliegtuigen in het buiten land stuitte aanvankelijk op onoverkome lijke bezwaren. Doch de N.V. Trompen burg, onder directie van Wijnmalen bleek in staat Farman vliegtuigen na te bou wen. Ongeveer tezelfder tijd vielen de eerste oorlogsvliegtuigen in Nederlandse handen door internering. De machines werden door de regering aangekocht, vliegklaar gemaakt en op deze wijze breidde de luchtvloot zich uit en deed het vliegend personeel een schat van er varing op. Trompenburg bracht ook nog een ma chine uit naar eigen ontwerp. Dit was het „Spijker"-vliegtuig en dit heeft nog jaren lang dienst gedaan. Na vele pogingen ge lukte het tenslotte ook om vanuit het bui tenland vliegtuigen te betrekken, zodat in 1918 de Luchtvaart Afdeling bestond uit 30 jachtvliegtuigen emruim 70 verkenners alsmede de 6 Farmans en het Spijker- vliegtuig. Dertig vliegers en even zoveel waarnemers en bovendien nog 250 man technisch personeel was de sterkte van de L.V.A. De Luchtvaartafdeling had zijn mer genoeg heeft de na-oorlogse politieke sfeer van 1918 haar weer tot de rand van dé afgrond terug gebracht. Onder de kleine kern van vliegers op Soesterberg liep ook de luitenant-vlieger Plesman rond. die grote plannen had. In 1919 wist hij het voor elkaar te krijgen, dat de bekende E.L.T.A. tot stand kwam, waaruit zic'h de K.L.M. ontwikkelde. Er is dus aan het begin van dit artikel geen woord teveel gezegd, dat de wieg van de K.L.M. ook op Soesterberg stond. Een an der uitvloeisel van de E.L.T.A. was de vestiging van een ervaren vliegtuigindus- Fokker G-l doet zijn intrede, alsmede de luchtkruiser Fokker T-5, geschikt voor trie in Nederland. Fokker, de Nederlandse vliegtuigbouwer, die in Duitsland zijn sporen verdiend had, stichtte de N.V. Ne derlandse Vliegtuigenfabriek. Terugkerend tot Soesterberg zien we, dat er in 1919 een commando-wisseling plaats vond en kapitein J. H. Hardenberg het commando van Luitenant-kolonel Wa- laardt-Sacré heeft over genomen. Er vindt een reorganisatie plaats en er wordit o.a. ook een aparte vliegschool ge sticht o.l.v. de grote leermeester Ver steegh, die vooral grote bekendheid heeft verworven door in 1923 deel te nemen aan de vliegfeesten te Gothenburg. Hier wist hij met het beroemde escadrille „Vijf vin gers aan een hand" de eerste prijzen te behalen in escadrille-, estafette- en snel- heidsvliegen. Het escadrille vloog met Fokkers, die inmiddels dioor de Neder landse Fokkerfabriek aan de L.V.A. wa ren geleverd. Het jaar daarop, in 1924 vindt de eerste tocht naar Nedierlands-Indië plaats met van der Hoop; van Weerden Poelman en van den Broeke. Ook het Soesterbergse element was bij deze vlucht aanwezig, waaruit nogmaals sterk de band Soester- berg-K.L.M. spreekt. Uit de materieelpolitiek van dez'e dagen bleek wel, dat als hoofdzaak voor de L.V.A., nog steeds de verkennings en waarnemingstaak werd beschouwd. Het voornemen bestaat evenwel ook aan een jachtvliegdienst aandacht te schenken. Het is de grote verdienste van wijlen de kolonel van de Generale staf J. J. van Santen geweest, de kern van de jacht vliegtuigafdeling, JaVA genoemd, te heb ben gesticht. De JaVA, welke later op Schiphol werd ggstationneerd, stond onder aanvoering van de bekende vlieger Van Weerden Poelman. Onder leiding van de commandant Har denberg werd, gezien het beperkte jaar lijkse budget, zo veel mogelijk naar een heid van materieel gestreefd, waarbij hoofdzakelijk op Fokker vliegtuigen werd gestandaardiseerd. In 1925'26 kwam de L.V.A. in het bezit van de nieuwe Fokker C-V verkenners. Een bijzonder geslaagd type vliegtuig dat. zij het gemoderniseerd, tot 1940 dienst deed. In 1929 volgt de majoor van de Generale staf J. J. van Santen, Kolonel Hardenberg op als commandant van de L.V.A. te Soes terberg. De periode van Santen kenmerk te zich door het uitvoeren van grote es- cadervluchten» De eerste, waaraan 40 vliegtuigen deelnamen, werd uitgevoerd ter gelegenheid van de terugkeer van de Nederlandse Oceaanvlieger Van Dijk. De volgende, met meer dan 60 vliegtuigen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de L.V.A. op l Juli 1933. Ondanks de wereldcrisis, die tot uiter ste zuinigheid maande, werd toch de ma terieel voorziening doorgezet en zag Soes terberg de zeer moderne Fokker D-16 en wat laiter de Fokker D-17 éénpersoons ja gers komen. Beide zeer goede Fokkers, die bij de JaVA werden ingedeeld. In 1932 vindt nog een belangrijke gebeurtenis plaats, n.l. de afscheiding van de techni sche dienst, die onder de aanduiding Luchtvaart Bedrijf, rechtstreeks onder de minister van Defensie werd gesteld. Deze splitsing leidde uit de aard tot diverse bezwaren, die in 1935 weer wer den ondervangen door de L.V.A. en het L.V.B. onder één gemeenschappelijke chef; de inspecteur der militaire luctvaart te plaatsen. Inmiddels, in 1933 is het com mando over gegaan op de Luitenant-ko lonel van de Generale staf P. W. Best. Tezamen met de inspecteur der mili taire luchtvaart de reserve Luitenant- Generaal Raaymakers, heeft deze nieuwe commandant de militaire luchtvaart uit het moeras gehaald, waar zjj door bezui- nigingspolitiek in was terecht gekomen. Zo werd het in dienst zijnde materieel grotendeels van nieuwe motoren voorzien. Tevens werd het geheel „oorlogsgereed" gemaakt, waarbij de bewapening werd ge moderniseerd. Zuurstofinstallaties wer den ingebouwd en moderne valschermen werden aangeschaft. Tevens werd nieuw materiaal bijbesteld en behalve Fokker deed nu ook het Koolhoven vliegtuig zijn intrede. Moderne Fokker C-X verkenners en Koolhoven FK-51 lichte verkenners wer den aan de luchtvloot toegevoegd. Inmiddels k\ m men tot de conclusie, dat de gevechtswaarde meer op de voor grond diende te treden dan de verkenning. Mede in verband hiermede werd een vernieuwing van de organisatie van de militaire luchtvaart, zowel in Nederland als in Nederlands-Indië aan de Minister voorgesteld. Toen in 1937 de luit.-kolonel F. A. van Heyst het commando over nam, bestond de Luchtvaart Afdeling uit drie afdelings- scholen welke zouden worden omgevormd tot drie regimenten met daarnaast een aantal technische diensten. Een toestand die op 1 November 1938 zijn beslag krijgt met het einde van de Luchtvaart Afdeling en het ontstaan van een Luchtvaart Brigade, waarmede de militaire luchtvaart een afzonderlijk wapen was geworden. Ook moderner vliegtuigen komen be schikbaar. De voor Nederlands»Indië ont worpen Fokker jager D-21 blijkt ook in Europa uitstekend te voldoen. De bekende en we mogen wel zeggen beroemde verkenning en bombardement met een bommenlast van 800-1200 kg. Zo is de stand van zaken wanneer op 10 Mei 1940 Duitse jagers over Soester berg gieren en het einde inluiden van de vlieghei. Vijf dagen lang werd verbitterd ge vochten tegen een numeriek veel sterker vijand. Aan de uitstekende geest is het te danken geweest dat tot het einde toe tegenstand kon worden geboden. De strijd was heldhaftig en toen op 14 Mei 1940 het onvermijdelijke einde kwam, werd de militaire luchtvaart onderscheiden met de hoogste militaire onderscheiding: De Militaire Willemsorde der vierde klasse! Vijf jaar lang hebben de Duitsers er over gedaan om van Soesterberg een vliegveld te maken. Het heeft weinig ge holpen. Mede is dit te danken aan het optreden van de Nederlandse Militaire Luchtvaart die in geallieerd verband van uit Engeland meevocht. Nederlanders meldden zich bij de R.A.F. en werden on dergebracht bij verschillende squadrons van de R.A.F. Zij vlogen op bijkans alle vliegtuigtypen. Specifiek Nederlandse squadrons waren het 320ste van de Marine en het 322ste Spitfire squadron dat geheel uit Lucht- machtpersoneel bestond. Harde slagen hebben zij de vijand toegebracht; gevoe lige verliezen geleden, doch de Neder landse militaire luchtmacht was niet ver slagen. Onmiddellijk na de bevrijding werd begonnen met de-opbouw van een nieuwe luchtmacht. In 1945 werd het regiment luchtvaarttroepen opgericht dat tot taak had zorg te dragen voor de opleiding van personeel en bewaking van de vliegvelden. In 1947 volgt de oprichting van het commando Luchtmacht Nederland met daarbij gelijktijdig het Commando Lucht vaarttroepen en Commando Luchtvaart opleidingen voor luchtmacht en marine. Alhoewel de uitdrukking Luchtvaart Afdeling al sinds 1938 verdwenen is, is de luchtmacht nog steeds nauw met de Koninklijke Landmacht verbonden. In '48 begint de opbouw van een operationele luchtvloot en kiest men hiervoor de Glos ter Meteor IV straaljager. Op 1 Juli 1948 verleent H.M. de Ko ningin de Luchtmacht een eigen vlag. In 1950 verdween het commando Luchtmacht Nederland en kwam hiervoor in de plaats de Luchtmachtstaf met als commando's: Commando Luchtverdediging; Commando Opleidingen; Commando Tactische Lucht strijdkrachten; Commando Luchtvaart troepen en het Commando Depots Mate rieel Luchtvaart. macht. Voordien was het een luchtvaart terrein onder beheer van de luchtmacht en dienovereenkomstig een gewoon mili tair vliegveld. De promotie die Soester berg op die 31ste Augustus maakte kwam hierop neer dat het onder commando van een basiscommandant werd geplaatst, die op zijn beurt weer wordt bijgestaan door een volgens vaste richtlijnen opgezette staf. De luit.-kolonel Van Rooy is thans de man die de scepter op Soesterberg zwaait en onder zijn commando is de basis uit gebreid tot een grote hypermoderne lucht basis van staal en beton. Ooit thans is Soesterberg weer het cen trum van al het gebeuren dat op onze luchtmacht betrekking heeft. Zo was Soesterberg op 27 Maart 1953 getuige van het .geheel zelfstandig worden der lucht macht en H.M. de Koningin de „Konink lijke Luchtmacht" instelde en daarbij de Luitenant Generaal-Vlieger Z.K.H. de Prins der Nederlanden tot Inspecteur- Generaal benoemde. De Koninklijke Luchtmacht in Neder land zal straks zijn 40-jarig jubileum vieren. De Militaire Luchtvaart in Indië zal dit feit nimmer gedenken, zij is slechts 36 jaren oud geworden. Begonnen als „Proef vliegafdeling" op 30 Mei 1914, moest zij op 26 Juni 1950 de vlag strijken en dit roemrijke wapen met zijn prachtige ge schiedenis ook zij was drager van de Militaire Willemsorde bestaat niet meer. Dit was dan de geschiedenis van een Luchtmacht en een Vliegveld die 40 jaar lang de Nederlandse driekleur hoog ge houden hebben in de lucht. W. H. M. VAN BEEK. Generaal Erskine, de bevelhebber van de Britse strijdkrachten in Kenya, is van plan door middel van een grote zuive ringsactie een definitief einde te maken aan de activiteit van de Mau-Mau. Hij deelde Vrijdag op een perconferentie te Nairobi mede, dat drie brigades infan terie, versterkt met tanks en vliegtuigen, het land in gedeelten zullen zuiveren. Eenmaal gepacificeerde gebieden zullen weer onder burgerlijk bestuur komen. Wij moeten ons niet beperken tot pas sieve verdediging, doch een jacht organi seren, zo verklaarde de generaal. Aan het waterfront op het eiland Schou- wen-Duivela-nd zijn in de afgelopen week enkele kleinere successen Dehaald, voor namelijk van belang voor de droogmaking van de polder Oosterland In de Ram- paertsedijk werd, behalve enkele kleinere gaten, het stroomgat nabij -de boerderij van de landbouwer Deïst gedicht. Er rest in de Ramppaertsedijk nu nog een breed gat, waardoor het water de polder Ooster land kan binnenstromen. Aan de dichting daarvan zal thans worden gewerkt. Te vens werden deze week de eerste zink stokken geplaatst in het gat bij Stevens- sluis in de zeewering van de Veerbanneu- polder langs de Grevelingen. Maandag- en Vrijdagavond KLEDERDRACHTENSHOW GROOTSE NATIONALE ZUIVELSHOW 20 l/m 30 JUNI, KOUTRUST OEN HAAG Geopend op werkdagen van 10 uur v.m. lol 11 uur n.m. Oes Zondags van 2 lol 11 uur Entree 11.- Militairen en kinderen i 0.50 Gezelsch. reductie Optreden var» Kaasmakerij Weide-diorama Stal met koeien Mach. melken Alkm. Kaasdragers Gratis proeven KINDERBOERDERIJ (Van en Coblijn hadden op eigen kosten praetische bruikbaarheid bewezen. Jam- onze speciale ver slaggever). ET Brabantse dorp Uden draagt reeds lang niet alleen een boerenkiel, maar ook 'n keurige overall; het is uitgegroeid tot een in dustrie-plaats van bete kenis. Maar wat er ook verandert en moderni seert, de „Udense Zwar ten", die heerlijke sap pige kersen, blijven hun roem behouden en als de bomen deze verrukkelij ke vruchten dragen, komt bij de goede bevolking de „kriebel" om feest te vieren. Vroeger werden vrienden en familieleden uitgenodigd om kersen te komen eten en grote biezen manden met de onvolprezen Udense vruchten, die tot in Am sterdam bekend zijn, werden nog mee naar huis gevoerd. Nu Uden grootse allu res heeft gekregen, is het dorp wel verplicht ook aan zijn Kersenfeest wat meer stijl te geven en reeds in 1949 werd daarmee begonnen, toen een Kersenkoningin met hofhouding de bewonde ring van de ingezetenen en duizenden vreemdelin gen trok. In latere jaren werd een Bruegheliaans feest op het aardige Marktplein gegeven en 't Kersenfeest is van lie verlede uitgegroeid tot „Uden's Kersenhof", wel ke naam synoniem is met een origineel zomerfeest, waarbij rondom de een voudige charmante kers allerlei artistieke presta ties door kunstenaars ge geven worden, terwijl 't volk op eigen wijze, d.w.z. gemoedelijk en smaakvol, aan zijn vreug de uiting geeft. De Brabantse gemoede lijkheid viert dan hoogtij en werkt aanstekelijk op de vreemdeling, die van harte welkom is, als hij de goede tradities van fatsoen en hartelijkheid maar in acht neemt. Het bestuur van de stichting „Kersenhof", met als artistieke advi seur de Kruisheer J. Coe- nen, zelf een geboren Udenaar, die zijn volkje kent, alles doet om de Brabander ook cultureel te verheffen en daarvoor steeds met nieuwe ge schikte ideeën voor de dag komt, heeft voor Zaterdag 4 en Zondag 5 Juli met durf en vertrouwen een geheel nieuw programma ontworpen, dat niet mis is. Rekening houdend met de grote liefde van de Brabanders voor de dans wordt voor de duizenden bezoekers van het Kersen feest vorig jaar waren er liefst 25000 ruimte genoeg overgelaten om zelf Terpsichore te ver eren, maar aan de godin van de dans zullen offers gebracht worden in zo'n verheven vorm, als de be woners van een dorp zel den of nooit krijgen te aanschouwen. OP alle plankiers in de Kersenhof, die de laatste jaren op een terrein aan de weg naar Volkel wordt ingericht, zal beide avonden van 8 tot 11 uur één uur gedanst kun nen worden Zaterdag met muziek van de L.S.K.- band „The Glosters" en Zondag onder leiding van „The Skymasters" met Karei van der Velden en Rita van Schaik. In de pauze van ongeveer 15 mi nuten treden dan op het Ballet van de Lage Lan den en de Ambonese dans groep „Usaha Ibu", een groep van 45 danseressen in bruiloftstooi, die nog niet eerder buiten eigen omgeving anderen van haar kunst hebben doen genieten. Verder zijn er in de loop van deze dagen demonstraties van keur- turners, Morris- en zwaarddansen, Jiu Jitsu, en vendelzwaaien, terwijl speciaal voor de kinderen van 2 tot 8 uur onafge broken het sprookje van „Klaas de Klauteraar" wordt opgevoerd. Tot besluit is er Zon dagavond een magnifiek vuurwerk met een taptoe. Tot de vrolijkheid zullen in niet geringe mate bij dragen talrijke harmonie ën, een Venrayse muziek kapel en een Beierse mu ziekkapel met Gretl Bauer, welk laatste gezel schap voor gezelligheid zal zorgen in Pirke Ver- schiet's biertaveerne. Pirke Verschiet moet ge weten, is de 18 meter lan ge vogelverschrikker, om wie al dat leutige spul in „Udens Kersenhof" draait. Zaterdag 4 Juli begint des middags om 3 uur de oriënteringsrit voor auto's en motoren naar de Ker senhof in Uden met als hoofdprijs een wisselbeker en een bedrag van 100. Met een originele pro- paganda-tocht door Oost- Brabant zal 27 Juni de bij zondere aandacht op het komende Kersenfeest in Uden gevestigd worden. De kapitein H. Mecrtens uit Delfzijl ii door de Raad voor de Scheepvaart schul dig bevonden aan het ongeval, dat zjjn motorzeilschip „Albatros" op 22 December j.l. in het Kanaal is overkomen, toen het op de kust van het eiland Wight op de grond stootte en verging. De drie opvarenden konden zich ter nauwernood redden door 200 meter door het ijskoude water naar de kust te wa den, waar ze werden voorzien van droge kleren. Omdat ook de scheepspapieren waren verloren geraakt, was het ongeval moeilijk te reconstrueren. Naar de me ning van de inspecteur had de kapitein niet de juiste conclusie getrokken, die in de gegeven omstandigheden bij een juiste navigatie voor de hand lag. namelijk een andere koers te gaan varen toen hij be merkte, dat hij te dicht bij de kust lag. Ook de verklaring van de kapitein, dat hij het mistsein van de wal niet had gehoord, achtte de inspecteur niet aannemelijk. Hij vroeg de raad kapitein Meertens de be voegdheid tot het varen als kapitein te ontnemen voor de tijd van een maand. De raad, direct uitspraak doende, veroor deelde de 38-jarige kapitein tot het ontne men van zijn bevoegdheid voor de tijd van drie maanden. H. M. de Koningin heeft bepaald, dat de vijf patrouillevaartuigen voor de Kon. Marine, die thans op de rijkswerf te Den Helder in aanbouw zijn, de volgende na men zullen dragen „Baldar", „Bulgia", „Freyer", „Hadda" en „Hefring". Deze namen behoorden vroeger aan de stoomkanonneerboten, die waren belast met de rivierverdediging. ::WSjaSK*. i (Van onze Haagse redacteur) DE Kaes, die doet de y y Maeghe goet, Dus eet se maer in over doet", zo raadt 'n uithang bord op het marktplein van Oud-Alkmaar aan. Laat men er de blik langs de hoge kaaswaag, welke daar op de zware „kinderhoofd jes" staat opgesteld, naar boven glijden, dan verbreekt dc overkapping der Haagse Houtrusth allen de illusie, in voorbije tijden overgeplaatst te zijn. Een andere gezichts begoocheling op de Natio nale Zuiveltentoonstelling „De Melkweg", welke minis ter Mansholt vanmorgen heeft geopend, veroorzaakt het uitstekend geslaagde diorama van een Hollands polderlandschap. Van een platform af, waarop 500 personen. kunnen staan, werpt men een blik in de verte, welke zich verliest „in het nevelig verschiet". In feite staat men echter te genover een 26 meter brede beschilderde achtergrond met steeds kleiner wordende koetjes op een slechts enkele meters diep voorplan. De belichtingvariabel van sonnest.erkte tot avondschemering inclusief het pastelrose der ondergaande zon, maakt dit fata morgana compleet. De expositie, welke tot 30 Juni te be zichtigen is, werd ingericht naar aanlei- ding van het dertiende Internationale Zuivelcongres, dat te Scheven ingen wordt gehouden, en van het 50-jari'g bestaan van de Internationale Zuivelbond. Het Nederlands Zuivelbureau heeft 4% ton in dit grootscheeps opgezette geval ge stoken, waarmee het leek en deskundige wil tonen, wat ons land betekent als zui vel land zowel voor de nationale welvaart a.s voor de wereldvoedselvoorziening. De logische volgorde in de opzet der tentoon stelling is de weg, die de melk volgt van producent via industrie en handel naar de verbruiker. De naam „Melkweg" lag dus voor de organisatoren voor de hand. Er valt heel wat te leren uit de gro tendeels grote stands. Onder een enorme «zwevende wereldkaart, waarop de 148 landen zijn aangegeven, waarheen de Ne derlandse zuivelproducten worden geëx porteerd, bevindt zich een 100 M2 grote etalage, die niet minder dan 20 ton waren bevat Een kolossale toren is opgebouwd uit 3820 melkflessen .bevattende het even grote aantal liters melk, dat het inheem se koebeest helemaal op zijn eentje jaar lijks produceert. Hoe die melkvloed ma chinaal wordt afgetapt, kan men beleven in een speciaal daarvoor gebouwde stal. waarin tweemaal daags 12 zwart-bonten van haar kostbare last worden bevrijd. Een wijsneuzige koe beantwoordt, als men op een serie knoppen drukt vragen op zuivelgebied. Haar zwerftocht van de berg Ararat, waar Noë's ark werd geparkeerd, naar Tietjerksteradeei, is op geestige wijze op de wand uitge beeld. Ma Koe moet er aanvankelijk niet veel zin in hebben gehad doch pa Stier trok welgemoed de lieslaarzen aan. En de laatste had goed gezien, want „de bod Cm was vruchtbaar en de koeien vermenigvuldigden zich", leert quasi-bijbels de bijgevoegde tekst. Maar dat volgens de eveneens vertoonde landkaart van Nederland hier nu alles zelfs volgepropt met hoornvee zou zijn, is toch geen compliment voor de men sen, die er ook nog wonen. Het is an ders geen kleinigheid, dat onze her kauwers, kop aan staart staande, een rij van Zoeterwoude tot aan de Noord pool kunnen vormen. Een krant is geen catalogus en daarom dient hier te worden volstaan met nog enkele 'hoogtepunten in deze Melkweg aan te duiden, zoals de kinderboerderij, een volledig werkende kaasfaforiek. een 10 meter hoog koelhuis, als showroom voor kwaliteitsproducten ingericht, de kaas, die aan Koningin Elizabeth zal wor den aangeboden, een leslokaal met een ,.7.u:velmeester" een diorama van de Goudse kaas-markt, een modelkeuken, 'n zuiveltuin met milkbar, een proefstation, en ga maar door .Wat er verder omheen te beleven valt aan shows, demonstraties, films, prijsvragen, muziek, snoeperijtjes, boerendansen, is werkelijk te veel om op te noemen. Burgers, boeren en buiten lui kunnen het best zelf gaan zien wat hier aan groots werd verricht. (Van onze Utrechte redacteur). Het drama met de vervallen Geerte kerk te Utrecht schijnt toch zijn ontkno ping nog niet te naderen, zoals wij meen den, toen de Remonstrantse gemeente ons in kennis stelde van haar plannen, die zij met betrekking tot dit oude bouwwerk had. Wij vernemen van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, die nog altijd eigenaresse van de ruïne is. dat zij in deze plannen niet is gekend en de publicaties van de Remonstrantse gemeente als zeer voorbarig beschouwt. Van die zijde heeft haar niet eens een verzoek bereikt om de Geertekerk te kunnen kopen. Wel is de Ned. Herv. Gemeente in het bezit van andere aanvragen, o.a. van de Hersteld Apostolische Gemeente, terwijl ook het Utrechtse dekenaat van de R.K. Kerk nog steeds tot de candidaten behoort. De kerkvoogdij is op geen der aan vragen ingegaan, omdat zij nog steeds het antwoord wacht op een brief aan de minister van O. K. en W. waarin werd gevraagd, ie hoeverre bij eventuele res tauratie op een bijdrage van Rijksmonu mentenzorg gerekend kan worden. Zij was daarom zeer verbaasd te vernemen, dat de Remonstrantse gemeente al pre cies kon aangeven in hoe-verre over heidsinstanties als rijk, provincie en ge meente zouden bijpassen om de plannen tot algehele restauratie en inrichting van de Geertekerk te kunnen uitvoeren. De totale kosten zouden zes ton bedragen met een bijdrage van 85 pet van genoem de instanties, terwijl de Remonstrantse gemeente 185.000 voor haar rekening zou moeten nemen. Verder verklaarde de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente ons. dat nog steeds de bepaling geldt, dat om de Geertekerk te kunnen verkopen eerst een referendum onder de lidmaten gehouden moet wor den en bovendien toestemming van de notabelen nodig is. Op de persconferen tie die de Remonstrantse gemeente een dag of tien geleden belegde, hebben wij nog gevraagd of de Ned- Herv_ Kerk nu eindelijk het zwijgen verbroken had en haar wens om de kerk te verkopen ken baar gemaakt. Daarop kon men ons geen bevestigend antwoord geven, maar men sprak de overtuiging uit, dat de kerk voogdij het plan van de Remonstrantse gemeente zeker als een goede oplossing van haar moeilijkheden zou beschouwen. Op 13 Juli a.s. hoopt de zeereerw. heer Th. H. Tiedink C.M. (Lazarist) zijn 40-ja- rig priesterfeest te herdenken. Pater Tie dink heeft gedurende al die 40 jaren in Zuid-Amerika vertoefd en was bijna al die tijd belast met de opleiding van in landse priesters. Nauwelijks had hij in 1913 de H. Pries terwijding ontvangen of zijn Oversten zonden hem naar Bolivia als leraar aan het daar bestaande Klein-Seminarie. Na vervolgens in Lima gewerkt te hebben werd hij benoemd tot leraar aan het Ju venaat der Lazaristen te Santiago de Chili. In 1928 werd pater Tiedink belast met de leiding van het Juvenaat. In 1936 genoot pater Tiedink voor de tweede maal van welverdiend verlof in het vaderland. In het voorjaar van 1938 werd hij benoemd tot Overste van het Groot-Seminarie te Santiago. Doch alvorens hij die functie aanvaardde moest hij nog geruime tijd assisteren in de Bedevaartsplaats Juan. Sinds enige jaren hebben de paters La zaristen een nieuw Groot- en Klein-Se minarie gesticht in Escobar in Argentinië. Pater Tiedink bleek de aangewezen per soon om hierover de leiding te nemen, waar hij nu zijn 40-jarig priesterfeest gaat vieren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9