Nederlands gevangeniswezen gaat nieuw tiidperk in Beschavingspeil wordt herkend aan deernis met lijdende mens Tweede Kamer komt in tijdnood Prestige van Groningse boeren stand aangetast Londen zal krachtig protest zenden V.N.-OPPERBEVEL SOMT KLACHTENREEKS OP Everest-beklimmers terug in de bewoonde wereld Nieuwe Otello-triomf voor de Ned. Opera Temperamentvolle Chileen in de hoofdrol Demonstratief congres tegen. drankmisbruik Re volutionnaire beweging in strafrecht vindt haar afsluiting Koning van Cambodja terug >1 Spaanse dansavond Op reelasseringsgebied is versnelde ontwikkeling te verwachten Uit de filantropische sfeer Handicap-toelage voor minder validen Regering wil EDG-verdrag afgedaan zien nog voor eventueel uitgesteld zomerreces Behandeling huur verhoging eerst in September? De heer Louwes over „De Ommelanden Sociologisch onderzoek van belang Egypte gaat verder Kabinetsf ormatie mislukt in Indonesië 1 Verbolgenheid over Zuid-Korea „We bereikten de top gelijktijdig", zegt Tensing HOLLAND FESTIVAL Waarom op voeten? Duitse uiterst-rechtsen gaan samen Actie voor Plaatselijke Keuze MAANDAG 22 JUNI 1953 PAGINA Zonder schade aan de ziel.... Voortdurende aandacht voor bedreigde particuliere invloed LIMBURGSE GROOT MOEDERS KRIJGEN LES A.V.O. stelt voor: Goed figuur slaan NAGUIB SPREEKT MET TWEE PREMIERS OVER SUEZ Commissie blijft bereid De opvoering Manolita en Vargas Mark Clark beschuldigt Rhee (Van onze redacteur) TJT RACHTENS KONINKLIJKE BESLISSING is op 1 Juni j.l. in werking getreden de nieuwe Beginselenwet Gevangeniswezen. Hiermede is niet slechts een nieuw tijdperk voor het Nederlands gevangeniswezen ingeluid, maar tevens een belangrijk nieuw adviescollege in het leven geroepen: de Centrale Raad voor Advies voor het Gevangeniswezen, de Psycliopatlienzorg en de Reclassering. Zaterdag j.l. is dit nieuwe adviescollege in het gebouw van de Hoge Raad te 's-Gravenhage geïnstalleerd door de minister van Justitie, mr Donker. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de leden van de Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht der Tweede Kamer, vertegenwoordigers van de rechterlijke macht en de reclasseringinstellingcn en functionarissen van het gevangeniswezen en de psycho patenzorg. De instelling van dit adviescollege gaat gepaard met het verdwenen van een drietal bestaande adviescolleges. Het Centraal College voor de Reclassering, de Algemene Raad voor Psychopatenzorg en de Ministeriële Commissie van Advies voor het Gevangeniswezen behoren thans tot 't verleden. Zjj gaan op in de nieuwe Centrale Raad, die drie secties omvat, welke corresponderen met de verdwenen colleges: nl. de secties Reclassering, Psychopatenzorg en Gevangeniswezen, resp.'staande onder voorzitterschap van prof. Pompe uit Utrecht, prof. Van der Horst uit Amsterdam en mr s'Jacob uit Assen. noodzakelijkheid, dat de reclasseringsar- beid een graad van deskundigheid ver eist, welSe aan particulieren van goede wil niet zonder meer eigen is. De Centrale Raad zal, aldus spr., voortdurend aandacht moeten besteden aan deze ontwikkeling en er op bedacht moeten zijn in hoeverre en op welke wijze de particuliere medewerking kan worden gehandhaafd. Huizinga heeft eens geschreven dat het beschavingspeil van een volk afgelezen kan worden aan de mate, waarin dit volk deernis toont met de lijdende mens. Deer nis dringt naar barmhartigheid. In zijn installatierede schetste minister Donker allereerst de betekenis en ver diensten van de opgeheven colleges en bracht hij een eresaluut aan al degenen, die in één dezer drie colleges den lande en met name het ministerie van Justitie uiterst belangrijke diensten hebben be wezen. Het totstandkomen van het nieuwe adviesorgaan is een gevolg van de voortschrijdende feitelijke integratie van de drie arbeidsterreinen, die thans formeel binnen de Centrale Raad ge coördineerd zijn. Na een vluchtige blik in het jongste verleden geworpen te hebben, eindigde de bewindsman met het geven van een overzicht van de taak, die de Raad te wachten staat. Wat de sectie Reclassering betreft, haar adviezen zullen, aldus mr Donker, vooral gericht moeten zijn op de integratie in ons strafstelsel van de door het particuliere initiatief uitge voerde reclassering. De minister verwacht in de komende jaren een versnelde ontwikkeling van de reclasseringszorg. Wij verkeren op dit terrein in een overgangsperiode; het re- classeringstoezicht maakt zich meer en meer los uj.t de louter filantropische sfeer doch heeft nog niet zijn nieuwe vorm ge kregen, waarbij het deskundige element over de gehele lijn op de juiste wijze is ingeschakeld. Hernieuwde aandacht vraagt ook de coördinatie van strafrechtspraak en reclassering. Prof mr W. Pompe, voorzitter van de nieuwe Raad beantwoordde de installa tierede van minister Donker Spr. zag het inwerkingtreden van de nieuwe e- ginselenwet als de afsluiting ,van revolutionnaire beweging in het strai- recht, welke zich in ons land langs de weg der evolutie heeft voltrokken. Voor de strafrechtspraak en executie van rechterlijke beslissingen lijkt het mij, aldus de Utrechtse hoogleraar, van grote betekenis de medewerking van het particuliere initiatief aan de reclassering te bewaren en te helpen ontwikkelen. In de huidige situatie schuilen echter geva ren voor de reële medewerking van het particuliere initiatief. De staatssubsidie bedraagt tegenwoordig veel meer dan de particuliere bijdragen. Een tweede be dreiging van de particuliere invloed is gelegen in het groeiend besef van de De R. K. Vereniging „Het Lim burgse Groene Kruis", begon enige tijd geleden met speciale cursussen voor grootmoeders. Tot nu toe werden reeds drie cursussen gege- ven, n.l. in Heerlen, Afferden en Neer Tot de belangrijkste instruc ties behoort het op verstandige wijze opvoeden van kleinkinderen. Er blijkt bij de grootmoeders grote animo voor deze cursussen te be staan. In Neer waren 20 deelneem sters: de leeftijden varieerden van 52 tot 76 jaar. Een grootmoeder in Aiferden, met een stuk of wat ach terkleinkinderen, vond het maar wat jammer dat de cursus niet wat langer had geduurd. Zeer waar schijnlijk zullen er in Limburg door het Groene Kruis nog in meer plaatsen soortgelijke cursussen wor den gehouden. De gehele Centrale Raad zal het, zo be sloot prof. Pompe zijn rede, eens zijn met de uitspraak van de minister, dat in ge vangeniswezen, psychopathenzorg en re classering de centrale plaats wordt inge nomen door de mens. Het gaat daar om bestraffing en beveiliging, maar alleen vervuld met dit menselijke gevoel van barmhartigheid zullen deze kunnen wor den verwerkelijkt zonder schade aan de ziel, niet alleen aan de ziel van de ge straften, maar ook aan de ziel van hen, die tot de bestraffing hebben mede te werken. Zaterdag is het congres van de Neder landse Vereniging sociale zorg voor minder validen A.V.O., dat Vrijdag in Dordrecht is begonnen, voortgezet. In de middagvergadering van het con gres werd uitvoerig gesproken over het rapport van de commissie ter bestudering van het loonvraagstuk van te werk ge stelde minder-validen en de toepassing van de sociale wetgeving op hen- Het bestuur stelde de vertegenwoordi gers der afdeling voor het rapport met de daaruit getrokken conclusies ter kennis van de regering te brengen, met het ver zoek de gevolgtrekkingen (die onder meer de instelling van een regeringsfonds be oogden, waaruit minder-validen een han- dicaptoclage zouden kunnen ontvangen en die de wijziging van enkele sociale wetten voor hadden) in practljk te brengen. De vergadering meende echter, dat hier aan een rustige behandeling in de afdeling moest voorafgaan, waartoe ook werd be sloten. De Tweede Kamer zal Vrijdag 10 Juli geheel reserveren voor het afdelingsonder- zoek van de pas ingediende wetsontwer pen, welke verband houden met de huur verhoging en de daaruit voortvloeiende fiscale maatregelen. Het zal dan wel einde Juli worden alvorens het voorlopig verslag van de commissie van voorbereiding zal kunnen verschijnen. De Kamer zal dan vermoedelijk reeds op zomerreces zjjn, dat misschien 17 Juli zal kunnen beginnen, zodat te verwachten valt, dat deze wets ontwerpen niet vóór begin September aan de orde zullen komen. Het zal wel nodig zijn, dat, afwijkende van haar gewoonte, de Tweede Kamer weer bijeenkomt nog vóór de opening der Staten-Generaal. Er wachten immers nog omvangrijke onderwerpen op afdoening. Gedacht kan hier in de eerste plaats wor den aan 't verdrag der Europese defensie gemeenschap, waaromtrent een uitvoerig (Van onze correspondent) De heer H. D. Louwes heeft als voor zitter van de Nationale Coöperatieve Raad een artikel gepubliceerd over „De Ommelanden" in het Juni-nummer van „Coöperatie", algemeen maandblad voor het Nederlandse Coöperatiewezen. In dit artikel constateerde de heer Louwes dat de leden van „De Ommelanden" gro tendeels behorend tot het organisatorisch minder geschoolde deel van de Groninger boerenstand met hun directeur een heel stuk prestige van hun eigen stand hebben vernietigd. Als diepere oorzaken haalde de heer Louwes aan het feit dat de directeur met grote vaardigheid op bepaalde gevoelens in de boerenstand heeft gespeculeerd en het feit dat een groep boeren, in algemene vergadering bijeen, bij herhaling zulk een onbesuisd gebruik van hun democratische rechten heeft durven maken. Dr heer Louwes constateerde onder de leden van „De Ommelanden" en he laas in nog grotere kringen van de Gro ningse boerenstand een nog niet ver werkte weerzin en ergernis tegen de hui dige ontwikkeling op politiek, econo misch en sociaal gebied van ons volks- leven, welke onwil zich dan vooral richt op de toegenomen invloed van"e ar beidersklasse en haar vakverenigingen. Het is op deze gevoelens dat de direc teur van „De Ommelanden" steeds weer een beroep heeft gedaan en waardoor het hem gelukt is een meerderheid onder de leden achter zich te krijgen. Dat daar bij grove argumenten van socialisatie, communisme en collectivisme werden gebruikt en ook nog insloegen is slechts des te erger. Voor de landbouworganisaties is dit, aldus de heer Louwes, een aansporing te meer om te beseffen hoeveel er nog te doen is. Een tweede verschijnsel dat met grote zorg moet vervullen omschreef de beer Louwes als de formele en veelzins dode democratie in de grote coöperatieve fabrieken Hiervan moet weer een zin volle en handelende democratie gemaakt, worden. D0 Groningse boer beschouwt in het algemeen zijn coöperaties al te veel als vrij ver van hem afstaande econo mische instellingen, welke hem een goe de prijs voor zijn producten moeten geven doch met welke instellingen hij zich niet verbonden voelt. Er is weinig contact tussen de bestuurscolleges en de leden en de bestuurscolleges vullen vaak practisch zichzelf aan. De heer Louwes stelde aan het slot van het artikel voor, dat of bgv. het In- stituut voor Landbouwcoöperatie in Gro ningen of een of meer representatieve standsorganisaties het initiatief neemt of nemen om ervaren sociologen voor deze vraagstukken te interesseren. Grondige bestudering van de diepere achtergronden van het conflict bij „De Ommelanden" is van groot belang. Hier uit zouden aanwijzingen kunnen voort spruiten hoe men welbewust kan pogen in de gehele Groningse boerenstand en in de grote verwerkingscoöperaties zodanige maatregelen te nemen dat bij soortge lijke conflicten of andere moeilijkheden dergelijke betreurenswaardige nevenver schijnselen niet meer zie lit haar zullen worden, omdat ze in de wortel zijn aan getast en overwonnen, aldus de heer Louwes. voorlopig verslag is verschenen. De Memorie hierop wordt begin Juli verwacht en dan zal het van velerlei omstandig heden afhangen of het noodzakelijk geoor deeld wordt dit verdrag nog vóór het zomerreces te behandelen. Wij menen te weten, dat de regering in derdaad de Kamer gaarne genegen zou vinden, de behandeling van dit verdrag nog af te doen vóór zij met vacantie gaat. De regering meent, dat een spoedige be handeling internationaal een uitnemende indruk zal maken, vooral in Amerika en Engeland. De kans is aanwezig, dat de Kamer tegen dit tijdstip van behandeling geen overwegend bezwaar zal maken, te meer daar Nederland de vrije hand houdt. De uiteindelijke beslissing moet immers in ieder geval wachten op de Eerste Kamer. Wordt het ontwerp door beide Kamers geaccepteerd, dan valt te verwachten, dat de regering, gezien de mogelijkheid van nieuwe internationale ontwikkelingen, nauw contact zal houden met het parle ment alvorens een definitieve beslissing te nemen omtrent de ratificatie en het tijd stip daarvan. Gaat de Tweede Kamer inderdaad tot behandeling over vóór het zomerreces, dan zal dit op een later tijdstip dan 17 Juli moeten beginnen. Verdere (^mvangrijke onderwerpen, die eveneens vóór de behandeling der begro ting dienen te worden afgedaan, zijn de Watersnoodschadewet en misschien de Omzetbelastingwet. President Naguib van Egypte zal Dins dag a.s. premier Nehroe van India en premier Moh- Ali van Pakistan ontmoeten die, op weg naar huis, Cairo zullen aan doen. Naguib wil met hen de kwestie van het Suezkanaal bespreken in het licht van de Gemenebest-conferentie, die zijn gas ten te Londen hebben bijgewoond. Egypte heeft intussen tegen de Britse zaakgelastigde te Cairo en de opperbevel hebber der Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten een eis tot schade vergoeding ten bedrage van ruim 400.000 gulden ingesteld „wegens het verwoesten van een Egyptisch dorp". Het gaat om de hutten, die eind Mei door Britse troepen om strategische redenen zijn neergehaald. Koning Norodom Sihanoek van Cam bodja, die naar het buurlarid Laos bleek te zjjn uitgeweken, is Zondag even on verwacht naar zyn land teruggekeerd. Een lid van dc staf van dc koning gaf als reden op, dat de koning „een op stand van ongeduldige onderdanen, die onafhankelijkheid van Frankrijk eisen, wil voorkomen". Norodom Sihanoek was, aldus deze zegsman, öang, dat het volk tijdens zijn afwezigheid guerilla- aanvallen op de Franse troepen zou doen. „De koning is er van overtuigd, dat Cambodja onafhankelijkheid binnen de Franse Unie kan verkrijgen zonder zijn toevlucht tot bloedvergieten te be hoeven te nemen", werd aan deze ver klaring veelbetekenend toegevoegd. Westelijke waarnemers te Bangkok wa ren van mening, dat de werkelijke reden van de plotselinge terugkeer van koning Norodom Sihanoek naar zijn land wellicht is, dat de Thailandse regering hem niet wilde toestaan Bangkok als centrum voor propaganda te gebruiken. Ook wordt de mogelijkheid geopperd, dat de raadgevers van de vorst vreesden, dat de koning tijdens zijn afwezigheid door de Fransen zou worden afgezet. De beide formateurs, aan wie president Soekarno de vorming van een nieuw In donesisch kabinet had opgedragen de heren Mor Roem en Mangun Sarkoro, hebben hun mandaat aan de president teruggegeven. Deze hoopt, ten spoedigste een andere formateur of formateurs kunnen aanwijzen. te van Noord-Korea moeten worden wacht". Naar het opperbevel der V.N. mede deelt, zijn Zaterdagavond 668 niet-com- munistische Koreaanse krijgsgevangenen uit vier kampen ontsnapt. Z\j werden ge holpen door vrachtauto's van het Zuid- koreaanse leger. Amerikaanse wachten probeerden direct in te grijpen en wisten nog een groep gevangenen terug te drij ven, maar de meesten wisten te ontsnap pen, ofschoon de wachten gebruik maak ten van traangas. Volgens een mededeling van de V.N.- krijgsgevangenencommissie zijn drie Ame rikaanse wachten, die de ontsnapping nabij Taegoe wilden verhinderen, gewond. Hef hantal ontsnapte krijgsgevangenen bedraagt thans, met die van Donderdag meegerekend, rond de 26.000. Volgens diplomatieke kringen te Lon den zal Engeland binnenkort een in krachtige bewoordingen gesteld protest aan de Zuidkoreaanse regering zenden naar aanleiding van het optreden van president Rhee. Men verwacht, dat in de nota gezegd zal worden, dat de president de kans op een spoedig staken van het vuren op Korea ernstig in gevaar heeft gebracht en dat Engeland om deze reden zich voortaan vrijheid van handelen voor behoudt ten aanzien van militaire en po litieke onderhandelingen met de commu nisten. De Nieuw-Zeclandcr Edmund Hillary en de Sherpa-gids Tensing, die samen dc top van de Mount Everest hebben be klommen, zijn Zaterdag met de hoofdgroep van de Britse expeditie in Katmandoe aangekomen. Zjj waren getooid met bloe men en bestrooid met rijst en vermiljoen- poeder door een geestdriftige menigte, die de mannen langs de bergweg naar Katmandoe toejuichte. De dappere mannen werden ontvangen door de leider der expeditie, kolonel Hunt, die reeds eerder in Katmandoe was aangekomen, de Britse ambassadeur in Nepal en honderden mensen. Op vele punten waren triomfbogen opgericht met afbeeldingen van de Everest en met de Nepalese vlag. Koning Tribhoevan van Nepal heeft Tensing de titel „Nepal Tara" verleend, de hoogste onderscheiding voor een bur ger. Ook- kolonel Hunt en Hillary ont vingen onderscheidingen. Een der grootste dagbladen in India heeft een fonds geopend om ongeveer 9.000 gulden bijeen te brengen, waarmede Tensing land kan kopen en een huis bou wen in Darjeeling. Het Tibetaanse woord Tensing betekent: bezitter der wijsheid. Ook de vrouw van de gids blijkt in die wijsheid te delen, want toen men haar vroeg wat wel de mooiste beloning was die ze bedenken kon, zei ze direct: „Een echt huisje van ons eigen". Het echtpaar woont thans in een met een blikken dak bedekt hutje van één kamer. De Tensings hebben twee dochtertjes. In bepaalde kringen heeft men van de vraag wie van de twee mannen het eerst 'de top bereikte, Hillary of Ten- sing, een soort politieke stunt gemaakt. Tensing heeft daar een einde aan ge maakt door Zondagavond voor de radio te verklaren, dat Hillary en hij gelijk tijdig de top van de Mount Everest had den beklommen. Hij noemde Hillary „mijn kameraad voor het leven" en roemde het leiderschap van kolonel Hunt, de leider van de expeditie. Precies negen maten schenkt Verdi zjjn publiek nog om na het gesmoorde „Ah, un altro bacio" in de werkelijkheid terug te vallen. Negen maten waarin men nog in een flits beleeft dit gruwelijk drama van niets ontziende jaloezie, die de nobele Otcllo tot een demon kon maken, even afzichtelijk als Satan zelve zoals hij in de Jago belichaamd is. En dan rusten ook de instrumenten in de orkestbak. Even is er een vacuum en meteen weet men weer, dat al de emoties die men zojuist heeft ondergaan, opzett- lijk zijn opgewekt door mensen die zich dit tot een beroep gemaakt hebben. Men sen, die men in de loop van de avond reeds toegejuicht h'eeft en die straks onder elkaar of voor zichzelf cribiek zullen leveren op de uitvoering, op de reacties van het publiek, op de kwaliteit van de zaal, etc. Het Holland-Festival-publiek, dat ge komen is om te horen en te zien wat niet alledaags is, is enthousiast; het applaus neemt geen einde, het regent bloemen vanaf de balcons; men juicht en stampt met de voeten. De bespreking in dit blad van de „Otello"-opvo'ering voor de Wagnerver- eniging de vorige maand te Amsterdam gegeven, maakt een beschouwing over het werk zelf t'hans overbodig. Wanneer wij er ons toe bepalen de voor treffelijke hoedanigheden van deze op voering naar voren te brengen, die o.t. de vorige reproductie nog in de schaduw stellen, dan noemen we allereerst de ver tolking van de hoofdrol door de Chileense zanger Ramon Vinay, die misschien in zijn stemmiddelen niet de sonoriteit van een Wyndham Ernest bezit, maar ander zijds over een stemlenig'heid beschikt die aan het wonderbaarlijke grenst. Zijn acteurstalent is ongetwijfeld groter dan dat van Ernest, zodat hier een vol- JOSEF KRIPS maakt spel voor het .voetlicht gebracht werd, dat ook in d'e kleinste details adem benemend was. Hoe bruisend van tempe rament moet deze Vinay wel zijn als men ziet ipet welk een leeuwensprong hij de trappen bestormt. Maar ook in het z.g. stille spel laat zich zijn heftig gemoeds leven nauwelijks onderdrukken. Dat tegenover een dergelijk onnavolg bare Otello Scipio Colombo zich tot een onovertrefbare Jago liet inspireren, heb ben wij deze avond kunnen ondervinden. En bij een dergelijke creatie begrijpt men, dat Verdi aarzelde om zijn Otello niet „Jago" te noemen. Gré Brouwenstijn, om ook een Neder landse naam te noemen, gaf wederom een prachtige en ontroerende Desdemona, zo als men slechts op internationaal niveau aan kan treffen. Groots was de regie van Herbert Gras, die misschien op enKeie momenten, zoals bij het uitblazen van twee kaarsen in één adem en op een paukenslag aan over-regie leed. Josef Krips heeft het Concertgebouw orkest dat wederom machtig gemusiceerd heeft, ondanks een enkel ongelukkig mo ment bij de contrabassen, in grote een heid met de figuren op het podium ge bracht. Zijn leiding was sterk en be zielend. B. G. Zo heeft het Holland-Festival dan ook zijn eerste autonome dansavond achter de rug. Zonder ballet is geen festival moge lijk, hoewel de variatie, die de organisa toren bij de keuze van de balletten en groepen aan de dag leggen, nog bloed armoediger is dan het he:e programma, dat nog afgewerkt moet worden. Spaanse dans, de steeds weer nieuwe troep van de markies de Quevas en na het succes van Hima Kesarcodi nu Ram Gopal uit India. In de openlucht komt ten slotte een Grieks Danstheater, waarmee het aandeel van Terpsichore uitputtend is neerge schreven. Manolita en Salvador Vargas hebben de rij geopend met een dansavond in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg. Alleen om het uitstekende nummer „La Pena Negra", een op een gedicht van F. Garcia Lorca, gedanste Soleares en Seguiriya heb ben wij niet betreurd deze Spaanse dan sers gezien te hebben. Met een dynamiek en een dramatische stuwing naar de c-limax dansten Manolita en Vargas onder guitaarbegeleiding van Pedro Hernandez en vocalistische begeleiding van Chico de Madrid. Manolita en Salvador Vargas be zitten beiden het temperament van een rechtgeaarde Spanjaard. Technisch is niet alles even perfect, hoewel in de beide bravourdansen die de avond besloten iets van de flamenco dansers te bespeuren viel. Juist deze op 'n volledige beheersing van de techniek en op een artistieke geladenheid van de executant gebaseerde dansen, misten wij en de beide nummers Zapateado en Far- ruca konden dit gemis niet geheel weg werken. Naast de hiervoor genoemden traden nog op twee danseressen Mercedes en Maria-Luisa en een waanwijze jongeman Rafaël Aguilar. Deze kleine compagnie vulde een avond met zestien nummers, waarbij de toeschouwers zich nu eens in uitbundige ovaties lieten gaan, omdat zij terecht een voortreffelijke dans hadden aanschouwd en dan weer zich moesten wanen in een music-hall te zitten, waar zij met veel hoogzwierende rokken een dans zagen in Spaanse stijl. Het castagnettenwerk was goed; de costumering vaak fraai en de piano-bege leiding van Antonio Rodrigeuz die na tuurlijk de onvermijdelijke soli speelde niet slecht. Soms waren de choreografieën opvallend goed en gevarieerd, waarvoor Manolita en Vargas alle eer toekomt. Samenvattend dus een tweeslachtig pro gramma met 'n doorschemering van goede danskunst, die echter met een te dikke saus, die bestemd is om het gebodene vooral aantrekkelijk te maken, was over goten, waardoor wij ons niet aan de in druk konden onttrekken, dat terwille van het succesvolle effect afbreuk werd ge daan aan de artistieke waarden. Bu. Generaal Mark Clark, de opperbevel hebber der Ver. Naties in Korea, heeft Zondag een verklaring uitgegeven, waar in hij zegt dat president Syngman Rhee persoonlijke verzekeringen had geschon den door de vrijlating van niet-commu- nistische gevangenen uit Zuidkoreaanse kampen te gelasten. Clark ontkent dat er enige geheime verstandhouding bestond lussen de Zuidkoreaanse regering en zijn hoofdkwartier betreffende de ontsnap pingen. Hij noemt de actie van de Zuid- Koreanen „een rechtstreekse schending van de mij opgedragen macht". De gene raal wijst er op, dat de Zuidkoreaanse regering deze macht had erkend en vrij willig haar troepen voor de duur der vijandelijkheden onder het bevel van de Ver. Naties had gesteld. De generaal geeft in zijn verklaring een uitvoerige beschrijving van alle klachten die hij jegens president Rhee heeft. Hij zegt echter niet of bepaalde tegenmaat regelen worden overwogen. Wel ver klaart Clark dat hij van plan is geweest de Zuidkoreaanse wachtposten te ver vangen, doch dat hij besloot dit niet te doen omdat hij daartoe troepen van het front zou hebben moeten terugtrekken. De generaal geeft de verzekering, dat „alle middelen, die uitvoerbaar zijn, wor den toegepast om de terugkeer van de gevangenen te bewerkstelligen". Volgens het communistisch persbureau „Nieuw China" hebben de Amerikanen tot nog toe „geen ernstige pogingen ge daan" om de door de Zuid-Koreanen vrij gelaten gevangenen op te sporen. De Noordkoreaanse radio waarschuwde, dat, indien er geen definitief antwoord wordt gegeven op de Noordelijke protestnota in zake de vrijgelaten krijgsgevangenen, „ernstige reacties van het gehele volk Zwitserland, India en Zweden hebben Washington meegedeeld, dat zij bereid blijven zitting te nemen in een neutrale commissie voor toezicht op repatriëring van krijgsgevangenen na een bestand in Korea, aldus is Zondag in de Ameri kaanse hoofdstad vernomen. Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft een persoonlijke boodschap voor president Rhee meegegeven aan Walter Robert son, onder-minister van buitenlandse zaken, die vertrokken is naar Korea. In dit schrijven zou Dulles hebben ver klaard, dat de Ver. Staten vastbesloten blijven om de bestandsonderhandelin gen voort te zetten op basis van de door de communisten aanvaarde voorwaar den. Waarom zou men nu altijd op zijn voe ten lopen, als het je ook op je handen kunt? De?e diepzinnige vraag stelde zich Etienne Marchesi een oud-acro baat en het resultaat van zijn over peinzingen was, dat hij een wandeling op deze ongebruikelijke wijze gaat ma- De Westduitse rechtsradicale splinter partijen, die totdusver in politiek opzicht niet veel te betekenen hadden, hebben Zondag besloten gemeenschappelijk de komende verkiezingsstrijd te voeren. On der de aanduiding „nationale oppositie zullen zij een aantal gemeenschappelijke candidaten stellen. De partijen zijn de „Duitse gemeenschap", de „Duitse sociale beweging", het „Duitse blok" en de „nationale rijkspartij". De dreigende breuk in de Westduitse vrije democratische partij iF.D.P.) schijnt, nu de verkiezingen in zicht zijn, te zijn hersteld De voorzitter heeft aangekon digd dat de vrije democraten „vereend ter stembus" zullen trekken. De partij is de tweede in grootte van de Westduitse regeringscoalitie. I tsPp ken van 200 kilometer. Hij is inmiddels van Dijon op weg gegaan naar Beaunne. Vervolgens doet hij Döle aan en in Be- sangon gaat hij weer op de traditionele wijze verder. Van vuile handen houdt de hand-wandelaar niet en daarom trekt hij handschoenen aan. Hij denkt er op zijn tocht twintig paar te verslij ten. Hieronder ziet u hem „en route". <UI JIOUIII*;* l.ti.l (Van onze correspondent) Het Zaterdagmiddag te Utrecht gehou den demonstratief congres van de Natio nale Bond voor Plaatselijke Keuze nam met algemene stemmen een resolutie aan, waarin bü de regering wordt aangedron gen op invoering van het stelsel van P.K. via aanvulling van de Drankwet. De be doeling is, dat alvorens een gemeenteraad besluiten treft inzake het aantal gelegen heden voor drankverkoop, de kiesgerech tigde burgers gelegenheid wordt gegeven zich óver deze materie uit te spreken. In zijn inleidend woord merkte de voor zitter van 't congres, oud-minister J. In t Veld op, dat de kansen voor de invoering van de P.K. thans beter staan dan ooit, nu de Raad van Vakcentralen zich bereid heeft verklaard het aan de ministerraad te richten adres ter zake mede te onder tekenen. Niet minder verheugend achtte hij het, dat het Katholieke volksdeel thans achter deze beweging staat en o.a. de bisschop van Haarlem, zijn adhaesie heeft betuigd aan dit streven. De resolutie werd voorafgegaan door inleidingen van drie sprekers. De eerste, prof. mr dr G. v. d. Bergh, betoogde, dat het beginsel van P.K. in geen enkel op zicht in strijd is met de Grondwet of met enig principe van ons staatsbestel. Ds G. W. Korevaar bestreed de opvatting, dat het voorstel van Plaatselijke Keuze uit oefening van dwang zou betekenen of kortwieken van de persoonlijke vrijheid, maar hij achtte het een bescherming van de zwakke mens tegen zich zelf. De laat ste spreker, pater Abdon v. Beek, wees er op, dat het half milliard gulden, dat jaarlijks door ons volk voor alcoholica wordt uitgegeven, niet opweegt tegen het kapitaal, dat daarmede aan morele volks kracht verloren gaat. Pater Van Beek achtte vermindering van 't aantal drankgelegenheden daar om van groot belang, omdat alleen reeds de aanwezigheid van veel café's het drankgebruik stimuleert. Spr. verge leek de café's met muizenvallen, waar in vooral de zwakke broeders terecht komen. De schade, die door deze maat regel aan caféhouders wordt toege bracht, kan z.i. beperkt woorden door t schenken van andere (alcoholvrije) dranken. Overigens gaat ook in dezen 't algemeen belang boven dat van enke lingen, betoogde spreker. Met 't drank kapitaal aldus pater v. Beek be hoeft men in het geheel geen medelij den te hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3