Bijna 250 equipes volgden het ingewikkelde radiospoor w Maseratis maakten brokken Willem III won ongestuurde vier HARD GELAG Grand Prix van België voor Ascari Neumeyer opnieuw de beste skiffeur Kampioenstitel voor Voorting Vliegen en kippenveren als jachttrophee De honkbal-uitslagen De poursuite voor Van Est Spaans ruiter wereld kamp ïoen Fraaie scliermzege in Noordwijk MAANDAG 22 JUNI 1953 PAGINA 4 Zestig volle strafpunten „Pluk 'm maar zelf!" De uitslag Pure gold leal Virginia Uitvallers Ter vliegenvangst Neumeyer won Vuurwerk Roei-regatta op de Bosbaan. De jonge acht van Njord wint met royale voorsprong het hoofdnummer voor Laga. 1 KRO hield rally e-rijders zes uur aan het lijntje DEN BOSCH, Zaterdagavond (Van onze speciale verslaggever) MET HET OOR dicht aan de luidspreker hebben bijna 250 équipes, op gesteld in vijf verschillende steden van ons land, vanmorgen het uur R afgewacht; het tijdstip (vijf minuten vóór elf), waarop de vertrouwde slem van Leo Pagano voor de K.R.O.-microfoon de start van de door deze omroep in samenwerking met de Brabantse Automobielclub „De Hertog rijders" georganiseerde derde Radio-Rallye aankondigde, daarmede voor al deze équipes een „seizoen" van tenminste zes volle uren spanning, verras sing en sensatie inluidend. En toen het eenmaal zover was, toen de later op de middag ietwat angstaanjagend klinkende, doch nu nog vriendelijk schallende bazuinen voor het eerst hadden geklonken, toen aanwijzing nummer één voor ieder van de vijf startplaatsen: Rotterdam, Apeldoorn, \en lo, Bergen op Zoom en Hilversum verschillend! via de wuivende antennes tot in het gespannen brein der Rallye-ridders was doorgedrongen, toen leek het plotseling, als speelden op het Midden-Nederlandse wegennet 250 automobielen krijgertje, zodat zij die deze middag niet op de K.R.O. hadden afgestemd, bij 't aanschouwen van dit „spel" zich haastten dit te doen, teneinde aan de weet te komen wat deze briezende benzine-euthousias- ten wel bezielde. De rijders zelf bemerkten van de snel-groeiende publieke belangstelling weinig; daar was die eerste ingewikkelde en zwaar-geformu leerde aanwijzing debet aan. En als ware deze opgave nog niet voldoende om het rallyecorps ertoe te bewegen zich reeds in die eerste minuten van jasjes, vesten, dassen, boordeknoopjes e.d. te ontdoen, volgde, net toen men zich in méér dan een van de 250 wagens begon af te vragen welke voorstel ling de organisatoren van deze derde radio-rallye wel hadden van het menselijk vernuft, tot overmaat van spanning de eerste boodschap, wacht, maar desalniettemin overrompelend. ver- Equipe drie van de in Hilversum ge starte ploeg, bestaande uit de twee heren Luycks, dr J. de Beer en de verslaggever, beleefde het feest wellicht intenser dan welk ander team, maar dat lag meer aan het radiotoestel dan aan deze rijdende luisteraars. Immers, door een technisch onbegrijpelijk mankement gaf de luidspreker ofwel hard, ofwel gèèn geluid, en aangezien wij deze mid dag, meer dan ooit, de stem van Pagano nodig hadden, accepteerden we dan maar het geloei, dat èèn doorlopende reclame scheen voor Hilversum èn onze verster kersinstallatie. Enfin, alles went zegt men en zo vernam équipe drie, met de vingers in de oren, dat het, in verband met de vol beladen prijzentafel in het Bossche Casino, waarop zich naast vijf prachtige radiotoestellen ook een, voor de eerste maal door Z.K.H. Prins Bern- hard aangeboden zilveren medaille be vond, nuttig zou zijn via Lage Vuursche koers te zetten naar een nader omschre ven handwijzer. Over dit „nader omschreven" zou, bij onderlinge afspraak, dr De Beer zich ontfermen en dus nestelden de beide overige passagiers zich behagelijk ach ter in het pluche, om bijna onmiddel lijk daarna weer overeind te veren bij het vernemen van die eerste, nooit ver moede boodschap. Een boodschap, die bij de uitgeslapen, met telefoonboeken, hardgekookte eieren, jampotten-met- sigaretten, weinig moeilijkheden op, doch de vlieg des te meer. Onmiddellijk na het bekend worden van deze „lugu bere" boodschap zag men op vele plaat sen in het land het snelverkeer plotse ling stil liggen. Dames en heren, die deze arbeid nog nimmer in hun loopbaan had den vejrricht naar buiten snellen en met zakdoeken, jasjes, papieren zakken en andere geïmproviseerde jacht-attributen het veld intrekken. Doch ook cfj vliegen schenen er van vernomen te hebben en verdwenen, spoorloos, en zelfs de vin dingrijke équipe die het met de spreek woordelijke stroop probeerde, ving alleen maar bot. Equipe drie zocht het in de bestorming van een boerderijtje, waar voor de deur reeds een zo imponerende stoet wagens stond, als hield men hier receptie. Doch dit was niet het geval, het volk bevond zich eendrachtig rond de mestvaalt, waar men broederlijk de kansen van de dag besprak. „Wellicht", sprak een onzer, „heeft de brave boerin er nog enkele onder de lampekap hangen". Doch anderen hadden dit plan reeds eerder gekoesterd. „Neen", zei de vrouw, „u komt tever geefs. Ik heb ze wel gehad, maar ja en zij maakte daarbij een gebaar als had men haar een kostbare verzameling ont stolen. „Maar er zal er toch nog wel een probeerden we met een hongerwinter- gebaar. Ze schudde het hoofd en toen was het ineens niet meer nodig, want diep achter in het hondenhok had de heer Luycks een ongehoorzaam vliegenjong ontdekt, dat zich heel even had vertoond en dat terstond, als ware het wie-weet- wat-voor-kostbaars, als jachttrophee door ons werd meegevoerd. Wij hadden onze tweede boodschap volbracht! In de KRO-studio lagen nog zes ande ren op ons te wachten, maar dat wisten we, gelukkig, toen nog niet. De derde boodschap deed ons struike len. Het kostte ons zestig volle strafpunten, onbeschrijflijk jammer, want voor hetzelfde bedrag had dr De Beer een controle-post mogen missen en wie met eigen ogen aanschouwde hoe bloedig hij deze, over de midden-Neder landse wegen verdekt opgestelde neder zettingen bijeen moest garen, beseft het tragische van deze geschiedenis. Eigen lijk ligt de schuld bij de Culemborgse burgerij, die immer fiessenmeik met kroonkurken wil nuttigen en het gebruik van capsules schijnt te boycotten. De opdracht luidde: Verzamel een bo terbloem, een paardebloem en een mar griet en bundel deze tezamen met de capsule van een melkfles. Welja! Vredig plukten we, gelijk zovele andere rallye rijders, onze bloemetjes, twistten even over de juiste botanische waarderingen en gingen toén op zoek naar de gevraag de capsule. De boerenbevolking bleek allemaal een privé-koe te bezitten, zodat wij ons heil binnen de poorten van Culemborg de dichtst nabijgelegen stad moesten zoe ken. Weer zo'n prettige conversatie. „Drinkt u melk?" De vrouw aan de deuropening knikte verheugd. „Zoudt u ons dan misschien....?" Ze bleek een radio te bezitten en, hoe wel vaag, iets van de radio-rallye te heb ben opgevangen. Ze dook het huis in en bracht redding door ons blij een fles met een kroonkurk te overhandigen. We moes ten haar teleurstellen. We moesten een capsule hebben. In de kom van het dorp ontdekten we, na een intiem gesprek met de bevolking, dat er helaas geen capsules in omloop waren en daar er toch iets moest gebeu ren begaf uw dienaar zich met enkele ingezetenen naar een duistere bergplaats achter een winkeliersbedrijf, waar. naar men mompelde, nog een partij oude fles sen moest liggen. Het was daar dat eerst genoemde ongegeneerd de champagne fles, daterend van des kruideniers heug lijke echtvereniging in of omstreeks 1923, voorzichtig van de goud-glanzende doch o zo broze capsule ontdeed, om er enige ogenblikken later de ruiker mee te bun delen. Helaas, twintig minuten later, bij de inleveringspost, zou bljiken dat de con troleurs van de Radio-rallye het sprookje van de gouden melkfles-capsule niet slik ten en met een krachtig: „Kom nou!" equipe drie zestig strafpunten rijker maakte. Enkele minuten later ontdekten we, langs de kant van de weg, vier pick- nick-ende motorrijders. Ze dronken, om geven door zilverglanzende capsules, fiessenmeik. En zo rallye't men dan maar verder, langs stoffige wegen, door met verwon derde toeschouwers gevulde dorpen, heen en terug, ai naar gelang de radio het zegt. Men verzamelt achtereenvolgens nog een bruine kippenveer „Pluk 'm maar zelf", zei de boer gemeen en hjj gierde nog van het lachen toen we weg reden een gestempelde postzegel van 2 cent, een kromme roestige spijker aan een zwart wollen draad voor dit laat ste sloopte een Brabantse grootmoeder speciaal een nog vrij acceptabele sok twee geschilde aardappelen aan een touwtje en een leeg groenteblik, dat we, na veel praten, van een hotelhouder los kregen, doch waarmee, later op de dag, honderden jongens en meisjes langs de route stonden opgesteld, toen w\j het na tuurlijk al lang aan een eindje touw, achter de auto hadden bengelen. En men overleeft het, waarachtig, hoe wel men daar in die in Venlo gestarte Volkswagen, die ergens van een dijkje aftuimelde en drie maal over de kop sloeg, even niet zo heel zeker meer was. Maar de wagen hield het, evenals de in zittenden, die, zij het dan met twee rui ten minder en, gelijk hun auto, hier en daar wat gekneusd, de rallye voortzetten en het er warempel niet eens zo gek af brachten. En dan eindelijk, na zeven volle uren rallye, slaat men de kreukels uit, strekt de ledematen en denkt nog slechts aan twee dingen: eten en de uit slag. En prijst men zich gelukkig de enorme hoeveelheid „aether-voedsel", die de KRO op deze Zaterdag voor haar rij dende luisteraars had toebereid, verwerkt te hebben. Enfin, het was goed „voer" dat ons in deze derde, wellicht na vandaag als de meest berucht bekend staande Radio-rallye werd voorgezet; daar was het uiteindelijk ook om begonnen, zowel bij de KRO, bij de „Hertogrijders" als bij de 250 enthousiasten, die men van avond hier in het Bossche Casino slechts even op de schouder behoeft te tikken om een verhaal te horen dat, naar eigen verkiezing, handelt over dode vliegen, geschilde aardappelen, melkcapsules, kip- penveren en andere, voor ons vandaag bijzonder belangrijke zaken! De uitslag, zoals die tijdens een avond vol Bossche leut in het Casino bekend werd gemaakt, luidt: Algemeen prijswinnaar (route Apel doorn) de heer D. Reijmes-F. Pronk, Arn hem met 0 strafpunten. Eerste prijs (route Rotterdam) de heer D. Kramer-dr P. de Lint, Hillegersberg. Eerste prijs (route Apeldoorn) de heer D. Reijmes-F. Pronk, Arnhem. Eerste prijs (route Venlo) dé heer A. v. d. Heijden-M. Elshout.Drumen. Eerste prijs (route Bergen op Zoom) de heer L. v. d. Heijden-S. Biemans, Vught. Eerste prijs (route Hilversum) de heer W. Coenen en J. Butter, Delft. De eerste teamprijs ging naar de Baro nierijders en de eerste damesprijs naar de dames M. Vermeulen-Thun'ach-N. Scharroo-Hoek. Op verschillende plaatsen in ons land wachtte de. Rallye-rijders, met de radio afgestemd op de K.R.O., gezamen lijk het ogenblik af, waarop zij hun eerste instructie kregen. De verzamelplaats in Venlo. SPA, Zondag Der Grote Prijs van België werd verreden onder schitterende weersom standigheden ten aanschouwen van een geweldige mensenmenigte. Twintig coureurs namen deel aan de wedstrijd die ging over 36 ronden van het 14.120 K.M. lange circuit van SpaFrancorchamps, dus 508.320 K.M. in totaal. In het eerste gelid zag men bij de start Fangio (Maserati)die de beste tijd tijdens de training had genoteerd, Ascari (Ferrari) en Gonzales (Maserati). In de tweede rij bevonden zich Farina (Ferrari) en Villoresi (Ferrari)in de derde Marimon (Maserati)Hawthorn (Ferrari) en Trin- tignant (Gordini). Fangio nam onmiddellijk de kop voor Gonzales, Ascari en Villoresi maar na de eerste ronde had Gonzales zijn plaats ingenomen: Het tempo was zeer hoog en Gonzales verbeterde al in de tweede ronde het ronderecord tot 4 min. 34 sec., overeenkomend met een gemiddelde snelheid van 185.518 K.M. per uur. Na zeven ronden, toen er dus bijna 100 K.M. was gereden was de positie: 1. Gonzales, 2 Fangio op 9 sec., 3. Ascari, 4. Farina, 5 Haw thorn, 6 Villoresi, 7 Marimon, 8 Trintignant op 2 min. 19 sec., 9 de Graf- fenried, 10 Claes. plaats voor Maserati te verwerven Steeds kleiner werd het versfchil tussen hem en Villoresi; na 32 ronden was het 33 seconden, na 33 ronden 27 seconden, na 34 ronden nog slechts 23 seconden. Er bleven nog twee ronden over, te wei nig voor de Argentijn om de Italiaan in te lopen. De twee Maserati-coureurs liepen ge leidelijk verder uit op Ascari en Farina, totdat na 12 ronden Gonzales, die tot dan toe de grote animator van de wed strijd was geweest, aan de kant bleef staan met een gebroken verbindingsstang van zijn gaspedaal, waardoor hij tot op geven werd genoodzaakt. Fangio ver ving hem aan de kop, totdat een ronde later ook hij voor zijn pit halt hield met een defecte motor. Hij stapte over in de Maserati van Claes, die op dat moment de zevende plaats innam, en stormde achter de leiders aan, maar met bijna 4 minuten achterstand op de aan de kop rijdende Ascari. Er werd met een ge middelde snelheid van ruim 180 K.M. per uur gereden. In de 14e ronde verdween Farina, een van de grote favorieten, van het strijdtoneel na een langdurig opont houd voor de tribunes. Ascari bleef met de grootste regelma tigheid zijn rondjes draaien, terwijl ach ter hem Hawthorn, Marimon en Villo resi elkaar vinnig bekampten om de tweéde plaats. De Graffenried en Trin tignant leverden strijd om de vijfde maar kregen al spoedig een felle aanval te verduren van Fangio die hen in de 20e ronde voorbij ging. Toen was de po sitie: 1. Ascari met een gem. snelheid van 181.271 K.M./u.; 2. Hawthorn, 3. Marimon 4. Villoresi, 5. Fangio op 3 min, 48 sec., 6. De Graffenried, 7. Trintignant, Geleidelijk voerde Ascari nu zijn snel heid op, en na dp 24e ronde, bedroeg zjjn algemeen gemiddelde snelheid 181.326 K.M./u. Hjj had toen 2 min. 15 sec. voor sprong op Hawthorn die vlak voor Ma rimon reed en 2 min. 20 sec. op Villo resi. Kort daarna schoot Villoresi met een indrukwekkende spurt Marimon en Hawthorn voorbjj. en intussen liep Fan gio elke ronde enkele seconden van zijn achterstand in. Na de 28e ronde kreeg Hawthorn achterstand door motorpech, zodat slechts vier coureurs aan de kop bleven, in deze volgorde: Ascari, Villoresi, Marimon en Fangio. Ascari was vrijwel zeker van de zege, maar Fangio zette alles op alles om althans een tweede H(j moest trouwens tot geweldige te leurstelling van het publiek, dat de strijd tussen hem en Villoresi in de grootste spanning had gevolgd, in de laatste ronde opge ven nadat zijn wa gen in de bocht van Stavelot een „tête a queue" had gemaakt. Even la ter werd Fangio op een brancard naar de post van de ge neeskundige dienst gedragen, wat on rust verwekte tot dat bekend werd gemaakt, dat Fan gio niet ernstig ge wond was. Hij had ontvellingen aan het gezicht opgelopen en lichte kneuzingen over het hele li chaam. Veiligheidshalve werd hij naar een ziekenhuis vervoerd waar men een roentgenfoto zou maken. Intussen won Ascari op indrukwekken de wijze voor de tweede maal in succes sie de Grote Pr u's van België, vóór zijn ploegmaat Villoresi. De Argentijn Mari mon werd derde met een Maserati, met een ronde achterstand. FANGIO .per brancard. Het Criterium van Oostburg over 110 km. werd gewonnen door Van As, vóór Wagtmans, Van Oers. Smits en Dekkers. Bij de daartoe aangewezen post ruilt een van de deelneemsters haar met veel moeite gevangen vlieg keurig verpakt in het voorgeschreven celo- phaanzakje in tegen een controle- stempel. gaatjes-in-de-deksel en talloze andere ingrediënten gewapende rallye-rijders insloeg als trof de bliksem de antenne en niet de beschaafde omroepstem die het bevel gaf een rose giro-formulier te •„organiseren" en dit, met het nummer van een (voor ons onvindbare) ANWB- handwijzer als bedrag ingevuld te de poneren bij een volgehde controle-post. Waar halen vier gehaaste lieden, toen zwervend onder de rook van Bilthoven, een rose girobiljet vandaan Bij een lommerrijk In het groen ver scholen schilderswoning meenden we onze kans waar te zien. Een oud moeder tje voerde daar vredig de kippen. „Goeden morgen, kunt U ons aan een rose girobiljet helpen?" „Blieftu", zei het vrouwtje. „Welwe vertelden iets over de radio-rallyes. Ze lachte vriendelijk, maar snapte het verband niet. „We hebben geen radio en we betalen altijd contant, mijnheer, het is zo gemakkelijk, weet u, want als je dat niet doet...." De auto reed alweer. Het girobiljet kwam er natuurlijk, via een naar de KRO-luisterende caféhou der die, tot meerdere eer en glorie van het auto-rijdende publiek, in de loop van die morgen goedwillend zijn giro-bloc plunderde. De tweede boodschap voerde ons ter vliegenvangst. Terwijl dr De Beer zijn continu-arbeidend brein in dienst stelde van de route-aanwijzingen, die geregeld en immer luider, ons wagen tje binnengolfden, kreeg de boodschap- penafdeling tot taak een dode vlieg, ver pakt in een cellophaan zakje, te verga ren, om deze aan een daartoe in de buurt van Utrecht speciaal afgericht iemand te overhandigen. Het zakje leverde, dank zij het keurige omhulsel van een pakje AMSTELVEEN, Zondag Als langs een onzichtbare op het water gelegde strakke lijn gleed de ongestuurde vier van Willem III in de intern, regatta van de start naar de eindstreep, de andere ploegen ver achter zich latende. Van enige strijd was in deze ontmoeting geen sprake. Ver achter de Amsterdammers kwamen de Cercle des Regates, Bruxelles en Nereus, maar niemand had enige aan dacht voor de beide laatsten. Alle ogen waren als gefascineerd gericht op die prachtige homogene ploeg van Willem III, die de omstandigheden in aanmerking genomen de goede tijd van min. 54.7 sec. voor zich liet afdrukken. Tweemaal moest voor deze race gestart worden, omdat de eerste keer de Belgen al na 100 meter in het riet stuurden. De tweede maal startte Willem III in een tempo van 44 slagen per minuut. Op 500 meter lag Nereus een halve lengte, op 750 meter al een hele lengte achter. Zoals gezegd, week de vier van Willem III geen decimeter van de baan af. Al zijn de ploegen voor Henley nog niet definitief aangewezen, het lijdt geen twijfel of deze vier, bestaande uit R. Jansen, boeg, H. J. L. Brunmaiej, R. C. Loef en P. van Schelt, slag, zal afgevaardigd worden als de grootste Nederlandse troef. Reeds bij Hollandia en de daarop volgende internationale wedstrijden in Parijs heeft deze ploeg haar grote kwaliteiten bewezen. Voor boeg Jansen was het een bijzonder glorieuze dag, want hij behaalde voor de dertigste maal een eerste prijs op roeiwedstrijden. Willem III had nog een grote troef, de skiffeur Tom Neumeijer. Voor de achtste maal in successie won hij het nummer oude skif, een prestatie, die niemand hem spoedig zal nadoen. Zijn voornaamste tegenstander was Rob van Mesdag, want Goudberg was op de helft van de wedstrijd uitgeroeid. Het ver schil tussen Neumeijer en Van Mesdag was op de 1500 meter nog uiterst gering. De Willem III-skiffeur verstuurde zich toen en kwam in de baan van Van Mes dag. Na 1750 meter sloeg Neumeijer, die inmiddels had bijgestuurd, een tempo van 29 tegen Van Mesdag 30. Wie een span nende eindstrijd had verwacht, kwam be drogen uit; 200 meter voor de finish kreeg Van Mesdag, precies op het moment dat Neumeijer een krachtige spurt inzette, een inzinking en scheen stil te staan in vergelijking met de Willem III-skiffeur. Na afloop diende Van Mesdag een protest in, omdat hij in het vuile water van Neu meijer had moeten roeien. Het protest werd door de kamprechter afgewezen. Willem III kwam door het grootste aan tal overwinningen in de senior-nummers in het bezit van de „Jubilieumbeker", omdat Van dér Meer in de nieuw gevorm de combinatie met de Spaarne-roeier Wil- brenninck de dubbel twee won. In het be gin van dit seizoen maakte de dubbel twee van Spaarne, bestaande uit Wilbrenninck en Manger, een goede indruk. In Parijs bleef deze ploeg echter ver achter bij de buitenlanders. De nieuwe combinatie liet voortreffelijk waterwerk zien en eindigde met een straatlengte voor Viking en Brus sel als eerste. Het hoofdnummer van de Koninklijke, de jonge acht B, werd gewonnen door Njord voor Laga, Cadetten, Brussel en Nereus. Njord won ook de oude acht met grote voorsprong op Laga en de Duitse ploeg Munster. De Duitsers hebben geen enkel succes kunnen behalen en eindigden meestal in de achterhoede. De buitenlanders boekten alleen een overwinning in de oude twee. De ploeg van dé Royal Sport Nautique de Bruxelles ondervond weinig tegenstand van Triton, nadat de combinatie van De Hoop en Nereus, bestaande uit Fontani, Boeg en Dutry van Haeften, die zijn tenten in de hoofdstad heeft opgeslagen, al spoedig wegens een gebroken dol moest opgeven. De wisselbeker „Rukt voort en ziet niet om" werd gewonnen door de Adelborsten, die de meeste overwinningen in over- naadse boten behaalden. Voor vuurwerk op de eerste dag van de gecombineerde internationale wedstrijden van de K.N.Z. en R.V, en de Holland- beker-wedstrijdvereniging zorgde de jonge vier A van Argo, die bijna de hele baan de leiding had voor Aegir en constant 'een tempo van 34 slagen roeide. Op de laatste 150 meter verstuurde de Argo-stuurman zich, met het gevolg, dat de achter vol gende Aegirploeg zwaar gehinderd werd. Argo werd gediskwalificeerd, zodat Aegir beslag legde op de eerste plaats. De tijden waren op de eerste dag rede lijk. Er stond een kalm briesje vrijwel in de lengte van de baan met de roeiers mee en de zon zorgde voor een heerlijke portie warmte. Snel roeide bijvoorbeeld de oude vier van Njord, die met miniem verschil wederom Nereus versloeg. Nereus heeft dit jaar de varsity gewonnen, maar moest op Hollandia het onderspit delven tegen Fjord. Ook nu hadden de Amsterdammers aanvankelijk meer dan een lengte achter stand op Njord. Maar toen Nereus na 1500 meter een felle spurt inzette, werd het verschil met iedere slag kleiner. Njord wa3 volkomen uitgeroeid, maar slaagde er door een laatste krachtsinspanning in de winst in de laatste meters te behouden in 6 min. 51 sec. Nereus deed er slechts 0.3 sec, langer over. Het Utrechtse Triton bracht de twee laatste nummers de twee zonder stuurman en de jonge acht 9 op zijn naam. Eerste klasse: ABC—OVVO 110, Ajax —Blauw Wit 3—0, HHC—Schoten 4—1, TIW—Kennemerland 184, VVGARCH 3—13. Overgangsklasse A: EHSEDO 43, SC Haarlem—VVGA 2 11—4, RFC—DWS 9-7, De VolewijckersSparta 27. Overgangsklasse B: HFC HaarlemDEC 3—7, Schoten 2—DOS 8—2, TYBB—The Catchers 5—3, ZeeburgiaHCK 35. Wim van Est is er in geslaagd, zijn titel bij de achtervolgers te prolon geren. De ijzeren man van 't Heike was in de halve finale onweerstaanbaar en liep Henk Lakeman na zes ronden in. In de finale had hij weinig moeite met Adrie Voorting, die na een snelle start in de eerste ronde een kleine voorsprong nam, maar uiteindelijk op 15 meter na werd ingelopen door de machtige Wim van Est. Voor de eerste maal in zijn wielerloopbaan is de thans 30-jarige Gerrit Voorting er in geslaagd, een nationale titel te behalen. Diverse malen heeft hij een grote rol gespeeld in nationale kampioenschappen, maar nimmer kon hij de begeerde rood-wit-hlauwe trui bemachtigen. Op de 50 K.M. voor profs zonder gang- making ging Voorting na een weinig spannende race als eerste over de streep. In de oerste 55 vonden van de 100 werden diverse uitlooppogingen gedaan, waarbij o.m. Van Breenen, Piet Haan, Harm Smits. Evers, Adrie Voorting en Wim van Est betrokken waren. Toen de laatste wegsprong, kleefden onmiddellijk Van Oers en Gerrit Voorting aan zün wiel. Na 27.5 K.M. sprongen Evers, Adrie Voorting, Van Breenen, Gerrit Voorting, Cor Bakker en Harrie van de Kamp weg en dit was de inleiding tot de beslissen de slag, die vijf kilometer later geleverd werd. Cor Bakker en Van de Kamp lagen toen nog aan de kop en kregen Wim van Est en Gerrit Voorting mee. Dit viertal slaagde er in. na 40 K.M. een ronde te nemen op de anderen, uitgezonderd Piet Sieveking, Smits en Dekkers, die op 3/4 ronde bleven hangen. Gerrit Voorting won de verwarde eindsprint voor Van de Kamp, Van Est en Cor Bakker. Ook de revanche van het stayerskam- pioenschap over 50 K.M. was teleurstel lend. Cor Bijster startte van kop en be hield deze positie tot op de eindstreep. I De eerste maal. dat Cor dé st> 5 i nieuwe kampioen, een aanval op oe leider deed, werd hü afgeslagen en moest lossen! Ook de overigen lieten niets bijzonders zien. Bakker, die evenals Pronk tijdens de wedstrijd van gangmaker verwisselde, stapte voor het einde af. Het resultaat werd: 1. Bister 50 K.M. in 41 min. 36 sec, 2. De Best op 700 meter. 3. Wierstra op 1250 meter, 4. Pronk op 1525 meter, 5. Kunst op 2900 meter, 6. Stakenburg. Achtervolging: finale: 1 Wim van Est 6.29.6, 2. Adrie Voorting 6.48.6. £e derde prijs: 1. Gerard Peters 6.49.4, 2. Lakeman 6.51.8. 50 K.M. zonder gangmaking: 1. Gerrit Voorting 1 uur 8 min. 18.6 sec., 2. Van de Kamp. 3. Wim van Est, 4. Cor Bak- ker. Op 3/4 ronde: 5. Piet Sieveking, 6. Harm Smits, 7. Hans Dekkers. Op een ronde: 8. Henk Faanhof. 9. VOORTING .eindelijk een titel. Piet Evers, 10. Dielissen, 11. Storm. 12. Witteveen, 13. Boeyen 14. Adrie Voor- i ting, 15. Tolen, 16. Schoenmakers. -V 1 -r.' 1 y - ...A. De uitslag van de finale van het wereld kampioenschap springruiters, dat de af gelopen week in het Pare des Princes te Parijs werd betwist, luidt: 1. en wereldkampioen Francisco Goyoa- ga (Spanje) 8 pnt; 2. Fritz Thiedemann (Did) 8V2 pnt; 3. Pierre Jonqueres d'Oriola (Fr.) 16 pnt; 4. Piero D'Inzeo (It.) 24 pnt. Het klassement voor de paarden luidt: 1. Quoram (Sp.) 4'i pnt; 2. Ali Baba (Fr.) 8 pnt; 3- Diamant (Did.) 12 pnt; 4. Uruguay (It.) 32 pnt. Een springconcours om de Grote Land bouwprijs werd op de laatste avond van het internationaal concours hippique ge wonnen door mej. Jose Bonnaud (Fr.) met Charleston. Zij ging het parcours van 8 hindernissen foutloos rond in 34.1 sec. Tweede werd de Duitser Winkler met Halla met. 8 fouten en 35.6 sec. De derde plaats werd gedeeld door onze landgeno ten ritmeester J. J. Gruppelaar met a Artagnan en J. Rijks met Master. Prins ■Bernhard reikte de prijzen uit. Een 97 overwinning van de Neder landers was te Noordwqk het slot van een degenontmoeting tussen de Haagse schermvereniging „Parade et Riposte" en de Zwitserse Fechtklub Bern. Hoofdzake lijk was de zege te danken aan het prach tige werk van ir Van de Hoeve en van Hordijk, die, na de eerste party te heb ben verloren, op dreef kwam. Ir Van dep Hoeve verraste z(jn tegenstanders meer malen met zjjn gevaarlijke leensteken cn zelfs maitre Vaugenot, die deel uitmaakte van het Zwitserse team, werd twee maal door een tcensteek geraakt. De Zwitserse ploeg was gehandicapt door het uitvallen van Hamberger, die na zijn eerste partij last van duizeligheid kreeg. Aangezien de Zwitsers geen reserve hadden, waren zij genoodzaakt de reste rende partijen van Hamberger te verdelen over de drie overige equipiers. De meest opvallende schermer was - men zou ge neigd zijn te zeggen vanzelfsprekend - Vaugenot. Hij hanteerde de degen schitte- bewegingen maakte hij treffer na treffer. En zo verloren v. Kreg- ten, Hordijk en Kuypers resp. met de cijfers 5—2, 52 en 50. Ir Van der Hoeve bracht het er tegen deze meester het beste af, want de partij tussen hem en Vaugenot verloor hij met 10—8. Alle partijen werden om 5 touches getrokken, maar bij wijze van uitzondering ging de laatste partij over 10 treffers. Voor 40.000 toeschouwers won te Kopen hagen het Zweedse voetbalteam met 13 van de Denen. Met rust leidden de Zweden met 0—1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4