Ebert huldigt het „energieke en omzichtige" Russische optreden OL! I KOEMPGEL AN der ROMANTIEK Van vrije concurrentie is niet veel sprake Slot van Bossche Muziekfeest Stijlvolle uitvoeringen tijdens het laatste weekend D1 Leidsters traven niet bang voor spoken Maria-ommegang m IJsselstein 17e Eeuwse meesters in Arnhem Oud-strijders leggen dubbele eed af Kapitale boerderij door brand verwoest Kind speelde met vuur prijsindeTgezins- verbruik Accoord in de radio distributie op komst Gastoevoer Weesp was in gevaar De Kerle en Strawinsky PAGINA 7 te Miinchen in rep en roer Westelijk protest afgewezen Ook in Hongerije >01 cvv o-o; Zomertentoonstelling in gemeentemuseum Wereldveteranendag gevierd in de drie grote steden DUIZENDSTE ARBEIDER BIJ ENKALON-FABRIEK PASTOOR J. H. TESSELAAR f Twee gezinnen dakloos BOERDERlJuÏTGEBRAND Geringe stijging in Mei AMSTERDAMSE GRAAN MARKT ZUS ER InTbrÓER ER UIT MGR- AUBERS TERUG NAAR INDONESIë Snel opruimingswerk na treinongeluk ROTTERDAMSE VEEMARKT Directeur Hoogovens bespreekt K.S.G. MAXIMUM KOLENPRIJZEN ZIJN TE HOOG Begin en slot Terug tot de bron Monetaire aspecten Rede van minister Zijlstra DESERTIE IN INDO-CHINA BOSCH MANNENKOOR NAAR OOSTENRIJK VERKOOP VAN ONROEREN DE GOEDEREN BIJ INSCHRIJVING Experiment met nieuwe methode in Rotterdam VEREENVOUDIGING DOUANE-PROCEDURE IN V.S. EXPOSITIE VAN AERO- PHILATELISTEN IN ARNHEM LIEP ZEE- SCHIP VAN STAPEL LEMMER KRIJGT EEN STRAND irsport- i natio- Streef- strt' V. aaf; 2- e". 'eemani „R:a"r leuwits; Mole' Uiterlijke rast in Berlijn Oost- Graal „Wind-1 Joh.! de toe- doorge- lonstra- aats en' rijd ge- de ge- et drie! bal ge- Juist het optreden van de Russen heeft Salters1 de haat der Duitsers nog aangewakkerd, ■eeds 35' Niettemin heeft de burgemeester van mmissiel Oost-Berlijn, Ebert, het bestaan om de Russische terreur te verheerlyken dit terwijl de slachtoffers maar nauwelijks begraven waren en nog tientallen zwaar gewonden met de dood worstelen. Ebert zeide dat „de fascistische putsch" was mislukt, maar helaas niet door „de ge zamenlijke kracht van de arbeiders zelf, maar door onze Russische vrienden, die ons en de vrede een grote dienst hebben itine tot bewezen door hun energieke maatrege- cent een jen d[e met zo grote omzichtigheid wer én voor der; toegepast". De Oostberlijnse pers en radio beweer- -tSSfeiden Zaterdag, dat overal, waar stakingen l il waren, uitgebroken, het werk weer was hervat Volgens vluchtelingen naar het Westen was de toestand in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland echter nog verre van int mei normaal. Zo zou in de Stalinlaan het I- uJ grootste woningbouwproject, van geheel ,er Boys óost-Duitsland, waar de staking Dins- .„c. dag begon, het werk nog niet zijn hervat, ts—AVS, Yolgens de Westberlijnse „Telegraf r 2—Sa'i ziin°ook 100.000 arbeiders van de ura- :as 0—3; niummijnen te Aue in Saksen nog steeds tivitas 2! j staking Voorts zijn Zondag in Leipzig grote betogingen van arbeiders gehou- )indua- §en omdat het plaatselijke commums- )mdua-t tische blad .meedogenloze en hartstoch- Jindua— jjjke haat tégen de raddraaiers" had ge- [illigers- e'is(;. 3. NRCJ Naar het communistische persbureau lua 1—0.' o N* Verder meldt, hebben „agenten -0; Din- van de vijand" een brikettenfabriek te Dindual NaChterstadt, 110 bin. ten Zuidoosten van ppen. 2. Berlijn, in brand gestoken shoppen,' Het bestuur van het Westduitse vak verbond heeft zijn leden opgeroepen, op dheid in' Dinsdag het werk vijf minuten neer te rnhovén leggen als bewijs van medeleven met de rukkerijl slachtoffers in Berlijn en Oost-Duitsland. and 0 1' Het vakverbond zal alles in het werk stellen om de nabestaanden te steunen. Verscheidene duizenden communisten zijn Zaterdagmiddag te Muenchen slaags geraakt met de politie. De ongeregeld heden braken uit, nadat de politie twee rode redevoeringen over de gebeurtenis sen in Oost-Berlijn had v-erhcwl<"n- Volgens de politie hadden de com"}" nisten zich aangesloten bij een andere 3. Sche- menigte, die protesteerde tegen het be- HOV siujt van een groot warenhuis te.Muen- 5 P- chen om na de gebruikelijke sluitingstijd op Zaterdagmiddag open te blijven. Dui zenden personen stonden voor het wa renhuis en hadden een dreigende houding aangenomen. De communisten konden prachtig in troebel water vissen en wel dra vielen de eerste klappen. Er hadden hevige gevechten plaats. Toen de politie de betogers die intussen tot een menigte van tienduizend man waren aangegroeid, met de baas kon Voor liet stadhuis van West-Berlijn en op andere punten in de westelijke sectoren van de stad zijn gisteren grote groepen zwijgende mensen bijeen gekomen voor een plechtige herdenking van de slachtoffers, die verleden week hij de anti-communistische betogingen in Oost-Berlijn en Oost-Dnits- land zijn gevallen. Nog steeds is Oost-Berlijn, waar reeds vijf dagen de staat van beleg heerst, geheel van de buitenwereld afgesloten. Volgens berichten die doorsijpelen, waren de kerken, schouwburgen en bioscopen gisteren eugdige' normaal open, maar alle sportwedstrijden waren afgelast. Het vervoer in gekre- Oost-Berlijn schijnt weer zo goed als normaal te functioneren. Zo nu en dan t' zater- werden er Zondag nog schoten in de Oostelijke sector gehoord, maar voor bet overige scheen het rustig in liet stadsdeel, waar op het ogenblik niet ter van min(jer dan 25.000 Sovjetrussische soldaten gelegerd zouden zijn om zo heThemj nodig elk nieuw verzet direct de kop in te kunnen drukken. worden, riep zjj versterkingen op. Vele demonstranten waren er in geslaagd op een dak van een handelsgebouw te komen, van waar zij de politiemannen met sténen en stukken iood bekogelden. Velp ruiten moesten het ontgelden. Tenslotte richtte de politie krachtige waterstralen op de massa en toen ge motoriseerde politie op het toneel van de strijd was verschenen, konden de demon stranten worden uiteengedreven. In het geheel werden honderd personen aange houden In de Amerikaanse sector van Beripn zjjn Zaterdag ruim driehonderd personen een kantoor van de socialistische een heidspartij binnengedrongen Zy wierpen een grote hoeveelheid propagandamate riaal op straat en staken het in brand. De politie dreef de mensen uiteen en de brandweer bluste de brand. Elders in de stad hielden 'n paar honderd studenten den betoging voor het hoofdkwartier van de drie Weste lijke bevelhebbers,, omdat de vlag van het gebouw niet halfstok gehesen was, als teken van rouw voor de slachtoffers van de ongeregeldheden. De bevelheb bers besloten daarop met ingang van Zondag de vlag halfstok te hijsen, zo- ais op alle openbare gebouwen in West- Berlijn was gedaan. De Russische commandant in Oost- Berlijn, generaal-majoor Dibrova, heeft Zondag de westelijke protesten tegen de hardheid van zijn maatregelen na de on geregeldheden in Oost-Berlijn, van de hand gewezen. In een nota aan de drie commandanten van West-Berlijn zegt Dibrova, dat de maatregelen genomen moesten worden om een fM t" ,,aan de gewelddaden, plundering en brandstichting, door fascistische agenten uit West-Berlijn georganiseerd". De Russische commandant verklaarde bereid te ziin het normale leven te her stellen, indien de westelijken van hun kant geen „misdadige elementen" naar Oost-Berlijn zullen laten gaan. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie zullen Za terdag 27 Juni de westelijke hoge-com- missarissen te West-Berlijn bijeenkomen voor een bespreking van de gebeurtenis sen De zegsman noemde het onwaar schijnlijk, dat de Sovjet-hoge-commissa- ris, Semjonof, zou worden uitgenodigd, omdat de westelijke mogendheden nog niet officieel van zijn benoeming in ken nis zijn gesteld. Inmiddels hebben de Amerikaanse autoriteiten de toestemming aan de Russen om een Russisch oorlogsmonu ment in de Amerikaanse sector te her stellen, ingetrokken. Het gedenkteken een Sovjet-tank op een stenen voetstuk was twee jaar geleden door anti-com munisten beschadigd. Vorige week waren Oostberlijnse arbeiders met het herstel begonnen. Vluchtelingen, die In de Oostenrijkse stad Oraz zijn aangehouden, hebben be weerd dat onlangs 28.000 arbeiders het werk hebben neergelegd ln het Industrie centrum Csepel bj) Boedapest. Volgens de zegslieden waren 600 arbeiders door de Hongaarse politie in hechtenis genomen. Van officiële Hongaarse zijde werd dit bericht niet bevestigd. rukkerij 1—0. De' iek Hol- cerij Re-i 5 Druk-j eparofa- -nooi: A 3. Sche-j is: Nept rein aar, itournodil ar—HOV Sxcelsiof ptunus-' -, Coal-^ rd 2—O' ippen; 2. OV 1 p.! afschop-; p. No 3 loal 00' groep A ïo 1 klas! ndstand' 5. Coat .50 (Van onze Utrechtse redacteur) TERWIJL een blauwe hemel het oude stadje overkoepelde, werd gistermid dag in IJsselstein de dertiende plech tige Ommegang met de beeltenis van O.L. Vrouw van Eiteren gehouden. Van heinde en ver uit het Sticht en ook daarbuiten, met auto, fiets of in extra autobussen waren duizenden vreemdelin gen gekomen om dit immer indrukwek kende en devote schouwspel te aanschou- i wen. In de parochiekerk droeg mgr G. C. Hartmann, president van het groot-semi narie „Rijsenburg" des morgens een plechtige Hoogmis op en om drie uur be gon de bedetocht met als hoofdintentie het betuigen van dankbaarheid aan Maria voor de vele gunsten gedurende de eeuw, dat in ons vaderland de Kerkelijke Hiër archie weer bestaat. Het kranige tambourcorps van de Kon. R.K. Harmonie „Amicitia" ging voorop, dan volgden de verschillende verenigingen Te Arnhem heeft Zaterdag burgemeester Matser in het gemeentemuseum een ex positie van 17e eeuwse meesters uit Gelders bezit geopend. De ruim 70 schil derijen zijn afkomstig uit Gelderse bas- telen en uit woonhuizen in de Achterhoek de Veluwe en de Veluwezoom. Werken uit de collecties van mr N- J. van Aalst te Hoevelaken, J. C. Heldring te Oosterbeek en mr A. Staring te Vorden zijn ook af gestaan. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft haar medewerking willen verlenen door een aantal portretten en een ruiter- stuk voor dez» expositie beschikbaar te stellen. Dank zij het optreden van een kleine groep kunstbeschermers (onder leiding van de heer W. F. v. d. Haagen te Arnhem) blijkt veel Gelders kunstbezit in de oorlog behouden te zijn. Van de ver schillende genres is het landschap het ruimst vertegenwoordigd (onder meer door werk van Jan van Goyen, Albert Cuyp, Adr. van Ostade en Jan Steen). De tentoonstelling duurt t.m. 30 Aug. Ook in ons land is Zaterdag, zoals overal elders in de vrije wereld, de Wereld veteranendag gehouden. In de hoofdstad geschiedde dit bjj het Nationaal Monument op de Dam ln aanwezigheid van een dertigtal burgerlijke en militaire autori teiten en bestuursleden van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers en de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het „Mobilisatie-kruis". Nadat een muziekgezelschap „Aase's Dood" ten gehore had gebracht las de reserve-kapitein J. H. W. Klopper, de ver klaring der wereld-veteranen-federatie voor en overhandigde hij aan de loco- burgemeester, wethouder mr A. de Roos, een ingelijste copie van het „Credo" van de Wereldfederatie, opgesteld door Ralph Bunche. De verklaring omvat een dubbele eed van 16 millioen oud-strijders uit twintig landen in Europa, Amerika, Azië en Afrika voor een ernstig streven naar vrede en vrijheid en voor een rechtvaar dige actie ten behoeve van de oorlogs invaliden en van degenen, die van hen afhankelijk zijn. Aan de voet van het monument, waar voor het ere-peloton van de B. S. stond (Van onze correspondent) Een felle brand heeft een grote boerderij in Averlo (onder Deventer) in de as ge legd, nadat in het woongedeelte brand was uitgebroken. Een der bewoners heeft de onvoorzichtigheid gehad een sigaren aansteker. nadat deze gevuld was, te pro beren, terwijl een bus met benzine nog niet gesloten was. De boerderij was in een half uur tijds uitgebrand, omdat er o.a. gebrek aan water was. Slechts een veekolkje kon water leveren. De schade is enorm groot. De boerderij is een oud landgoed van baron van Hövell tot Westerflier. Een simpele mededeling op het publi catiebord bij de poort van de Enkalonga renfabriek te Emmen maakte vanmorgen bekend, dat de duizendste arbeider bij deze industrie in dienst was getreden. Evenals honderden veenarbeiders vóór hem, heeft ook de werkloze veenarbeider J. A. Post uit Zwartemeer een plaats gevonden in In het ziekenhuis St Joannes de Deo in Haarlem is Zondag in de ouderdom van nog slechts 49 jaren overleden de zeer- eerw. heer J. H. Tesselaar, pastoor te Ierseke Hij was op 11 Maart 1904 in Bovenkerk geboren en op 25 Mei 1929 priester gewijd. In Augustus van dit laatste jaar zag hj zich de parochie van Den Burg op Texel als eerste werkterrein in de zielzorg aan gewezen. Twee jaar later volgde zijn overplaatsing naar Overschie en in Mei 1932 die naar Monster. Hierna is hij nog kapelaan .geweest in Rotterdam (H.H. Mart, van Gorcum) (October 1934)Vlaar- dingen (Augustus 1938), Den Haag (H. Jeroen) Enkhuizen (Augustus 1944) en Castricum (Augustus 1947). Sedert 5 Jan. jl. was de zeereerw. heer Tesselaar pas toor in Ierseke. (Van onze correspondent). Doordat een vierjarig kleinzoontje met lucifers speelde zijn Zaterdagmiddag de gezinnen N. en W. te Hattemerbroek dek- loos geworden. Het jongetje zette een hooiberg in vlammen. Het vuur sloeg over op de boerderij, welke geheel afbrandde. Een deel van de inboedel kon worden ge red. Zondagavond is de hofstede va de land bouwer A. Spruvt aan de provinciale weg te Haastrecht geheel uitgebrand. Het vuur is vermoedelijk om 5 uur in de achter het woonhuis gelegen hooiberg ontstaan en overgeslagen naar de boerderij, die met een rieten dak was bedekt. De brandweer uit Haastrecht heeft het vuur drastisch weer van Vlist behoefde geen dienst te de hofstede geheel uitbrandde. De brand- bestreden, doch kon niet verhinderen, dat doen. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Het CBS heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik per 15 Mei 1953 eeDubliceerd. Het totaal-Indexcijfer steeg van 15 April op 15 Mei met 1 punt tot 123. Het indexcijfer voor de voedingsmiddelen liep eveneens met 1 punt op en wel tot 125, voornamelijk als gevolg van een stij ging van het indexcijfer voor fruit. Be halve dat voor fruit vertoonden ook de indexcijfers voor groenten, melk en aard appelen een stijging- Vis werd goedkoper. Bij de niet-voedingsmiddelen was de da ling van de prijzen van vaste brandstof fen (voorjaarsprijzen) van betekenis. Het indexcijfer voor de groep „woning" liep hierdoor met 1 punt terug tot 122. Het V.I.B. gaf deze week wederom een verdeling haver uit van ca 7000 ton. Hoe wel de prijzen van buitenlandse granen voor mais en gerst 50 c. lager waren dan vorige week, was de vraag naar deze ar tikelen toch gering. Canada rogge, spoe dig verwacht, werd in verhouding tot in landse rogge laag geoffreerd en hierin konden dan ook meerdere transacties worden afgesloten. Chinese paardenbonen Aug./Sept. aflading waren aan de markt voor f 31.50 boordvrij, terwijl Johannes- brood gedaan werd voor 34.25 boordvrij, ladend en Juni aflading. Inlandse haver had een kalm gestemde markt. Voor kippenhaver en rogge be stond zo nu en dan enige belangstelling. De noteringen waren voor 54/55 kg. haver 30, zomergerst al naar kwaliteit 28-29 en voor rogge met .17 pet vochtgarantie 30. In binnenlandse granen nieuwe oogst kwamen enige zaken tot stand. Voor haver 54/55 kg. op Sept./Öct. levering werd 24 betaald, voor rogge doorsnee-kwaliteit Aug./Sept. levering 25 en voor zomer gerst Aug./Sept. lévering 26.25. Eerder hebben wij gemeld, dat in Berghem een broer en zus beiden een plaats veroverden in de nieuwe gemeen teraad. By loting werd de zetel toege wezen aan mej. Martens. De heer Martens, die drie en twintig jaar lid was van de raad is dus niet herkozen, deze enorm snel gegroeide industrie Op 2 Januari 1952 begon het bedrijf met aangetreden, werden daarna een gezamen- j 750 man. Een jaar later reeds was dit aan- lijke krans van de wereldfederatie en de tal gegroeid tot 850. De verdubbeling van ,'RO. 7. .30 Gram-i ram. 9.o0| Voor udu v wig,vjv„n v v.» iters. 11.00 met hun vaandels of banieren; een prach- did"0 12 33 tige demonstratie van het katholieke ver- 3 enigingsleven in IJsselstein. Natuurlnk trok vooral het gedeelte, waarbij de ge- schiedenis van het terugvinden van het beeldje door vier slootgravers we™ u gebeeld, weer de bijzondere aandacht. Het beeldje werd gedragen door vier 10's. 13.01 opole-ork' ,30 Gramj Voor d<j ugd. 17.3J *ws. 18. r ram. 18.5< Amusem pages in keurige kledij, waaraan de gees- hoorsp. telijkheid en bruidjes voorafgingen. Dansmuz Xan het einde wandelden de leden van 3.00 NwS' Gram. >1. Iers. 12.55 port. 14.00 5 Report >5 Weerb- Ï.10 Hoor' 1.00 NwS' )gr. 22.00 rz. 23.00— en 247 M 45 Orkest' de vrouw- ork. 16. l5 17.00 Ver- lort. 18.43 port. 19.30 xrnc. 22.00 3.05 Voor" '0 Nws. rkestconc- 7.00 NwS' Italiaan' •am. 21.45 Dansork- 7 M. ram. 14.0^ 20.02 Ka' 3.45—24.ÜÖ am. 13.n" 15.00 om' 17.00 NwS- 17.30 Ka' muz (veU fws. 19.40 .00 Gram- 52.15 Jas*' ïws. 13.1^' 17.00 NW* 19.00 «5 nuz. 2149 fws. i 'Jederlai1'®' vers. Wt eerber. ra. 4 patf vrouwelijke verenigingen en vrouwelijke pelgrims, zingend en biddend en zo trok de afwisselende stoet naar het gymnasttekter- rein, waar mgr Hartmann een Lof cele breerde Prof. dr H. Mulders, eveneens van het groot-seminarie „Rijsenburg hield een feestpredikatie, waarin hij nog eens tot een vuiige Mariadevotie opwekte. Het iaat zich aanzien, dat spoedig een beslissing kan worden verwacht over ae status van de radiodistributie. Tussen minister van Verkeer en Waterstaat en de Vereniging van oud-centralehouders is overeenstemming bereikt, nadat de oun- exploitanten accoord waren gegaan met een bestuursvoorstel om een uitkering van het rjjk te aanvaarden en dan de exploitatie van de radiodistributie aan P.T.T over te laten. Het bestuur heeft met dé minister overeenstemming bereikt over de hoogte der uitkering. Men ver wacht dat de minister binnenkort een voorstel tot wijziging van de telefonie en 'elegrafiewet b(j de Tweede Kamer zal indienen, waarna ook de positie van het overgenomen personeel kan worden ge- i'egeld, Woensdag zal het m.s. „Willem Ruys" hit Rotterdam naar Iadonesië vertrekken. Onder de passagiers bevinden zich A. E. J. fibers, apostolisch vicaris van Malang, Pater A. J. Piets van de Kruisheren te Nijmegen, pater G. A. W Heyne van de Congregatie van de H. Familie te Tilburg, pater en drie broeders van het God- Pflij'k Woord te Teteringen, onder wie de °-.iarige broeder F. Breueker. Vijf Indo- h*si»ehe zusters UrsuMnen, die enige tijd !n Rome verbleven, keren nu met de „Wil- Nederlandse afdeling en een krans van de Franse oud-strijders-organisatie neer gelegd. Met het Wilhelmus en een défilé werd de plechtigheid besloten. In Den Haag geschiedde, eveneens in het bijzijn van vele autoriteiten o.w. de commissaris der Koningin in Zuid- Holland en de burgemeester van de Hof stad, Naaldwijk en 's-Gravenzande, een soortgelijke plechtigheid bij het monument voor de gevallen Grenadiers en Jagers aan de Hofweg- In Rotterdam werden negen leden van de bond van Nederlandse militaire Oorlogsslachtoffers en de Neder landse bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis op het,stadhuis officieel ontvangen. Bij het monument op de Leusderheide nabij het voormalig concentratiekamp „Laan 1914" te Amersfoort, werd ter ge legenheid van Wereldveteranendag een krans gelegd ter nagedachtenis van hen die vielen voor de vrijheid van het vader land. Ie m Ruys" naar haar land terug. Nog geen 24 uur na het spoorweg ongeval is personeel van de spoorwegen dat de gehele nacht heeft doorgewerkt, erin geslaagd het baanvak Weesp—Am sterdam weer vrij te maken. „Wie gisteren de ravage heeft gezien, moet daarover toch wel zijn ogen uitwrijven", aldus de burgemeester van Weesp, mr J. c. Bühr- mann, die voor het opruimingswerk der spoorwegen mets dan lof heeft. ,Om 6 uur vanmorgen kwam de eerste trein uit Am sterdam al weer door", zo vervolgde hij. Van het ongeluk getuigt dan nog slechts de in de sloot liggende locomotief, die vannacht van binnen geheel gesloopt is. Alle machines zijn er uit gehaald en het gedeukte en op vele plaatsen vernielde chassis is als schroot verkocht. Dat de gastoevoer van de gemeente Weesp, die haar gas uit Amsterdam be trekt, als gevolg van het ongeluk in gevaar is geweest, was gisteren slechts weinigen liekend. De zware electrische locomotief, die naast de dtfk een moddergat in de berm van een sloot boorde, kwam precies op de gasleiding van Amsterdam naar Weesp terecht, die daar dicht onder het oppervlak van het Weiland is gelegd. De vrees bestond, dat de locomotief nog verder in de grond zou zakken en dan de gasleiding zou beschadigen. Om leder risico te vermijden heeft men daarom gisteren eerst zo snel mogelijk de gas houder in Weesp volgepompt en daarna de gevaar lopende leiding afgeknepen. Om de locomotief heen heeft men daar op vannacht een nieuwe aansluiting aan gelegd, zodat de gastoevoer thans buiten gevaar is. het productieproces, waartoe de directie onlangs heeft besloten, doet de bedrijfs leiding verwachten, op 1 April 1954 elfhon derd arbeiders in dienst te hebben. Voor deze productieverdubbeling verrijzen thans nog steeds enorme fabriekshallen in Bar- germeer. De overschakeling van het veen naar de fabriek is gunstig verlopen, deelde de be drijfsleider van de A.K.U., dr ir F. Prakke ons mede. Het verloop onder het personeel is zelfs lager dan het landelijk gemiddelde. ROTTERDAM, Maandna 22 Juni. Vette koeien en ossen 988. varkens 599. Aanvoer ln totaal 1587 dieren. Vette koeien: le kw. 2.90—3.00, 2e kw. 2.742.84. 3e kw. 2.402.60; varkens (lev, gew.) resp. ƒ1.91, ƒ1.89, ƒ186. Vette koeien: aanvoer korter, handel redelijk, le kw. goed prijshoudend, 2e en 3e kw. iets stijver, enkele prima's boven notering; varkens «lev. gew.): aanvoer kleiner, handel kalm, niet gereel prijshoudend. Bij de N.V. Gispen Metaalwarenfabriek te Culemborg heeft men wegens slapte ontslag gegeven aan een twintigtal arbei ders. Zeer waarschijnlijk zal deze lijst de komende week met twintig nieuwe ontslagen worden aangevuld en de kans is niet uitgesloten, dat er nog meer zul len volgen. Een gedeelte van de ontslagen arbeiders kon bij andere industrieën in Culemborg en elders worden ondergebracht. (Van onze correspondent) BIJNA vierhonderd leid sters en leiders van de Limburgse Ver kennersbeweging hebben Zaterdag cn Zondag hun twee-jaarlijkse koempoe- lan gehouden in en rond het oude kasteel „Agi- mont" te Neercanne b(j Maastricht. „Koempoelan der romantiek" had men deze samenkomst ge noemd. Om die naam zo veel mogeHjk inhoud te geven liet men Zaterdag avond bjj de opening drie schone, middeleeuwse jonkvrouwen, geflankeerd door pages, post vatten op de tinnen van de ver weerde terrasmuur voor het kasteel. Bovendien werd het hijsen van de vlag door een heraut in geluid met klaroenge schal. Andere middel eeuwse personagiën had den van tevoren met behulp van een oude koets, waarmee zjj steeds maar op en neer reden, verschillende deelnemers een vorstelijke intocht bereid op de binnen plaats van het kasteel. Of liever op de „pala dijnhof", want zo luidde gisteren en eergisteren de naam van die binnen plaats. Ook voor de an dere terreinen rond de burcht had men roman tische namen uitgedacht. De toegangsweg bijvoor beeld was in „Vier Heemskinderenlaan" om gedoopt. Het grasveld voor het terras was ver anderd in een tournooi- veld dat als de belen dende percelen een „schildknapendreef", een „nimphenberg" en een „pagebeemd" had gekre gen. Enfin, het kasteel te Neercanne deed tijdens het weekend nog roman tischer aan dan ooit on der een der elf adellijke geslachten die er tussen 1454 en 1939 huisden, Het feit dat de nieuwe bewoners voor het groot ste deel per fiets of brommer hun entree had den gemaakt, deed daar niets aan af, want deze „anachronistische" ver voermiddelen had men achter het slot prima op geborgen in een mergel grot. INTUSSEN bleef de ro mantiek van deze koempoelan niet tot uiterlijkheden beperkt. Men had ook het werk programma min of meer romantisch opgezet, zo ver namelijk, dat trouw, ridderlijkheid en rein heid - de idealen immers die aan Graalridders en Kruisvaarders herinneren de motto's van dit weekend waren. Mr R. Höppener, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad in Nederland, bouwde hierop zijn spreekbeurt over de apostolische taak van de jeugdleider welke Voorst tot Voorst van de katholieke jeugdbewe ging in Nederland acte de présence. Verder wa ren enkele Waalse ver kenners uit Luik en Duit se verkenners uit Aken en Keulen van de partij. Zondagmorgen luis terde mgr dr J. G. H. Lemmens de koem poelan op met zijn tegen woordigheid. Mgr las toen adn een van mergel- blokken vervaardigd al taar een H. Mis op het z.g. St. Jorisplein waar ook een borstbeeld van de Sterre der Zee prijkte. Later wees de bisschop in een bezielende toe spraak de deelnemers op de grote betekenis van 't werk onder de jeugd. Op het St. Jorisplein verza melden de leidsters en leiders zich ook Zater- lende districten voerden enkele stukjes ten to nele, waaronder een zeer koddig geval over het ontstaan van Maastricht. En dat de „yells" niet van de lucht waren, laat zich denken. hij Zondagmiddag voor de deelnemers hield. Dit gedeelte van de Koem poelan werd bijgewoond door vele gasten, onder wie mgr P. J. M. Jennes- kens, aalmoezenier E. Beel, pater Molenaar, oud-diocesaan aalmoeze nier, loco-burgemeester A. H. Bovy, de garni zoenscommandant en de commissaris van politie van Maastricht, benevens vertegenwoordigers van jeugd-standsorganisaties, de staatsmijnen en van de stichting „Het Lim burgs Landschap". De eigenaren van kasteel Neercanne, ir F. C. Egelie en ir D. C. van Schaik kregen een dankbaar ap plaus voor de gastvrij heid aan de verkenners leiders betoond. Ook ga ven hoofdaalmoezenier K. J. Verhoeven en hoofd commissaris baron Van dagavonds laat, om hulde te brengen aan de Sterre der Zee. Tegen elf uur trokken zij, ieder met 'n kaars in de hand naar 'haar beeld, zodoende op de duistere heuvel van Neercanne een grandio ze processie vormend. Zondagmiddag werd op het St. Jorisplein een lof gecelebreerd, door de di ocesane aalmoezenier M. Hendrikx uit Hoensbroek die voor deze gelegen heid het Allerheiligste had gehaald in België, in het vlak bij Neercanne gelegen plaatsje Canne. Een van de hoogtepun ten was natuurlijk het kampvuur van Zaterdag avond. Commissaris J. de Win uit Maastricht gaf daarbij een prachtig ver haal uit de historie van Neercanne ten beste. Groepen uit de verschil- kE leidsters bivakkeer den in de nacht van Zaterdag op Zondag onbevreesd voor de spo ken in het kasteel; de leiders kampeerden toen langs de boorden van de Jeker, waar zich de ene tent naast de andere rijde. In een van die ten ten deed men de roman tiek van de koempoelan danig geweld aan. door klokslag middernacht d. m.v. een draagbaar ra diootje, de jongste be richten over Berlijn op te vangen. Sectievergaderingen voor welpenleidsters, ver kennersleiders en voor trekkers behoorden met Excursies door de grotten van Neercanne tot de andere programmapunten van deze Maastrichtse koempoelan. Oud-verken ners van Maastricht zorg den voor de nodige leut door Zondagmorgen bij het dintf; een soort boe- renkapel door de in een refter veranderde Vier Heemskinderenlaan te la ten trekken. Ook trokken Zondag Maastrichtse leid sters als schoolkinderen verkleed met een krui wagen vol rozen naar de Paladijnenhof, om daar de pappies onder de lei ders en commissarissen met een fleurig boeketje schadeloos te stellen voor het feit dat zij hun va derdag buiten de huise lijke kring moesten door brengen. De diocesaan- commissaris H. Jongmans uit Heerlen toonde zich zeer bevredigd toen hij tenslotte op het tournooi- veld samen met baron Van Voorst tot Voorst de koempoelan der roman tiek uitluidde. Daar had hij ook alle reden voor. Op de vergadering, die de „Economische Liga voor Europese Samenwerking" Za terdag in het kasteel Oud-Poelgeest" bij Leiden heeft gehouden, heeft de directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken, de heer P. R. Bentz van den Berg, een inleiding gehouden over „De Europese Integratie in de Practijk". Spre kende over de kolen- en staalgemeenschap wees hij erop dat het Duitse standpunt, dat het uitvoerende land de omzetbelas ting heft, door een intrenationale commis sie onder leiding van prof. Tinbergen is bestreden, doch dat de hoge autoriteit nog geen beslissing heeft kunnen nemen, om dat zij niet competent is op fiscaal gebied. Spreker noemde deze kwestie, omdat zij aantoont dat men bij integratie van een bepaalde bedrijfstak onherroepelijk moeilijkheden ontmoet doordat geen overeenkomst bestaat ten aanzien van bijvoorbeeld lonen, belastingen en ver voer. Bovendien zou, indien het Duitse standpunt zou hebben gezegevierd, een belangrijk precedent zijn onstaan voor de staalmarkt. Het Franse staal zou dan steeds met 17 pet. (inclusief productiebe lasting) zijn belast tegenover 4 pet. in de andere landen, waardoor de concurrentie van de vijf overige Schumann-landen vel gemakkelijker zou zijn geworden. Spreker betoogde voorts, dat van vrtje concurrentie een van de principes van het verdrag in de practitk niet veel sprake is door de beperkende bepalingen daarop. Ook zjjn de door de Hoge Autori teit vastgestelde maximumprijzen voor kolen te hoog. De prjjs van Amerikaanse kolen is veel lager. De concurrentie te gen de Engelse staalfabrieken wordt door deze hoge prijs bemoeilijkt, evenals door de prijs voor schroot, die bijna twee keer zo hoog is als ln Engeland. Het optreden van de Franse en Duitse regeringen jegens hun staalproducenten hebben tot gevolg gehad, dat in deze lan den voor die walserijproducten, waarvan de kunstmatige lage binnenlandse maxi- Te zeggen dat het Bossche Muziekfeest van het Kon. Ned. Zangers verbond een der belangrijkste manifestaties is geWee.,t die ooit in ons land en waarschijnlijk ook daarbuiten is gehouden, zou een gemeen plaats zijn voor de buitenstaander. Maar voor hen die het eerste, het derde en dit laatste van de vier Bossche weekenden hebben meegemaakt, zullen daarvan sterke indrukken blijven leven. Vanzelfsprekend waren er ook bij dit festival momenten van minder gehalte Het peil daalde een enkele maal onder de middenmaat, zweefde er meermalen om heen, maar bareikte ook hoogtepunten die de aanwezigen prachtige herinnerin gen zullen hebben geschonken. Welbeschouwd waren de stemkwaliteiten van Rotterdams Mannenkoor niet sterk. Dit koor heeft dringend verjonging en versterking nodig, maar er ging met name in Strawinsky's „Oedipus Rex" zulk een bezieling van dit koor uit, dat men klei nere feiten vergat „Die Haghesanghers" zijn niet alleen de talrijkste koorgemeen schap; hun zang en stemverhouding mag ideaal genoemd worden. Ook al konden wij niet in geestdrift raken over <le muziek van Dellapiccola en Petrassi. Hun werk bleef besloten in een dramatisch pathos, dat misschien in een opera-stijt enige kans zou hebben. Zo was er nog een Franse componist, (persoonlijk aanwezig), Ciry genaamd die een „De Profundi^" voor deze gelegenheid heeft geschreven, welke volkomen in de ban stond van Strawinsky's „Symphónie des Psaumes". Veel eigener was het werk van de Maas trichtse componist Matthieu Nlël, die de rake inval had met zijn koor „To a God unknown" uit te voeren, dat, voortreffe lijk gezongen, tot btesering noopte. Herhalingen hoorden wij ook van „De schepping" van Jaap Vranken en de „Hymne van de arbeid" van Geza Frid, composities van diametraal onderscheid, waarover wij reeds eerder spraken- Nu geschiedde het dat de dag geopend werd met de Missa „Regina Coeli" van de Kerle en besloten met Oedipus Rex van Strawinski's. Roermond's Mannenkoor zong de Mis in de St Leonarduskerk en onwillekeurig gingen onze gedachten terug naar de inzet van het feest met Diepen- brock's Mis in een andere Bossche Kerk. Hoe dankbaar zouden deze Bossenaren moeten zijn zulk een koor en zulke muziek die uit de hoogbloei der Ned. school stamt in een hunner kerken tijdens de Hoogmis te mogen aanhoren! Ook 's middags in het Casino had men nog eens gelegenheid om deze meest serene aller a capella-mannen Koor missen in haar glorie te kunnen beluis teren. Want Peter Schmitzeler, de dirigent van het Roermonds Kathedraal Koor, kent de geheimen dezer meerstemmigheid als de gotische gewelven waaronder hij des Zondags zijn zangers bezielt. Men zou slechts wensen dat de stemverhouding van laag en hoog bij dit koor in om gekeerde sterkte-verhouding stond, ten einde deze verwikkeling van stemmen in deze stijl glansrijker te doen uitkomen. Het reit echter dat bfl uitzondering deze muziek tot de bron terugkeerde, waaraan z(j is ontsprongen onze liturgie wordt n« als een memorabel feit ge noteerd terwjjl deze muziek daar als regel zou moeten klinken. Hoe weinig heeft onze liturgie ln muzikaal opzicht nu met kunst uitstaande. En hoe heeft de eman cipatie van het mannenkoor zich van zjjn bronnen verwijderd. In zekere zin geldt deze bemerking ook voor het sluitstuk van dit festival; Oedipus Rex van Strawinsky. Dankbaar gedenken we deze sterk overtuigende uit voering onder leiding van Jos. Vranken met genoemd Rotterdams Koor, waarbij de voorzitter zelf, de heer Honig, als recitant optrad en diens zoon als tenor solist fungeerde. Voorts noemen wij Siemen Jongma (bas), Frans Vroons (tenor), Jan Timp (bariton) en vooral Lily v. d. Veen in haar dominerende sopraan partij. In Oedipus Rex vervult het man nenkoor, zoals bekend, een dienende rol, fungerend in het kader van een klassiek drama. Men kan nu discussiëren over de meng vorm waarin Strawinsky dit drama heeft gegoten; over de Latjjnse tekstvertaling, over de concertvorm waarin het nu ge presenteerd werd, over de beknotting van de tekst en andere problemen. Maar het feit blijft bestaan dat deze muziek als een brok graniet is, meedogenloos hard van factuur en samenklank, maar ook zo monumentaal van conceptie als er geen tweede mannenkoorwerk bestaat- En dit zonder dat het mannenkoor zich opdringt of zelfs een mannenkoor genoemd kan worden. Geldt in dit alles niet de dubbele les welke het Bossche feest ons geleerd heeft: dat om tot een werkelijk monumentale conceptie te komen, tot een universeel kunstwerk, het mannenkoor tot een orga nische functie moet terugkeren gelijk eer tijds in de liturgie en gelijk oudtijds in het klassieke drama. Het individualisme heeft een eeuw en langer nog het mannenkoor en wie weet welke vormen nog meer van de gemeenschap vervreemd; wellicht dat in het volgend tijdsbestek dé geluids-barrlère zal doorbroken worden naar een meer universele stijl die meer dan tot dusver de gemeenschap tot deelgenoot zal maken van het muziekgebeuren. MARIUS MONNIKENDAM mumprijzen onder het vrije exportniveau lagen, de z.g. Schuman-prijzen, niet tot dit vrije niveau opgetrokken werden. In Duitsland zijn dientengevolge de prijzen ongeveer gelijk gebleven, terwijl in Frank rijk een verhoging van 4 tot 5 pet. kwam. De drie Beneluxlanden moesten zich ten gevolge van de open grenzen aanpassen, zodat kan worden gezegd, dat Bonn en Parijs nu ook de staalprijzen in de Be neluxlanden beheersen. Een van de gevol gen was, dat in Nederland de prijs voor platen verlaagd moest worden, hoewel ja ren achtereen de importprijs aanmerkelijk boven de Nederlandse prijs lag en van eind Mei 1952 af deze prijzen ongeveer gelijk waren. Prof. dr C. Goedhart behandelde de mo netaire aspecten van de Europese integra tie, waarbij hij het convertibiliteitspro- bleem het belangrijkste vraagstuk noem de. Spreker kwam in zijn betoog tot de conclusie, dat uit monetair oogpunt de aandacht vooral gericht moet zijn op het vinden van een staatkundige vorm, die het mogelijk maakt met toereikende sanc ties een vergaande intereuropese coördi natie van het monetaire en financiële be leid te verzekeren, waarbij als grondbe ginsel van het beleid een op monetair evenwicht en „full employment" gerichte anti-cyclische politiek wordt aanvaard. Voorts achtte prof. Goedhart een herzie ning van de Europese wisselkoersen nood zakelijk teneinde te komen tot een vol doend concurrerend prijsniveau in de ver schillende landen. Als beginsel zal dan verder een stelsel van vaste wisselkoersen moeten worden aanvaard, die slechts her ziening dienen te ondergaan, voor zover fundamentele evenwichtsverstoringen daartoe nopen. Tijdens de bijeenkomst heeft ook de minister van economische zaken, prof. dr J. Zijlstra het woord gevoerd over de achtergronden, de huidige stand en de toe komstmogelijkheden van de Europese eco nomische intergratie. Daarbij verklaarde minister Zijlstra van mening te zijn, dat Europa slechts door een economische in tegratie een toekomst heeft, en dat hij geen reden zag tot wanhoop of tot twijfel of de Europese staten wel tot een derge lijke integratie zouden komen, welke of fers dan ook ten spijt. Tussen politieke en economische integra tie bestaat niet alleen, naar het persoon lijk inzicht van prof. Zijlstra. maar ook naar de mening van de Nederlandse rege ring een nauw verband. De Nederlandse regering, aldus minister Zijlstra, is niet bereid een politieke integratie te aanvaar den zonder dat aan bepaalde minimum eisen is voldaan, welke eisen op het eco nomisch vlak liggen, namelijk: het tot stand komen van een Westeuropese douane-unie. Dit Is voor ons land een con ditio sine qua non. Spreker waarschuwde er tegen, te snel en krachtig de integratie te remmen om dat in bepaalde hoeken „pijn geleden" werd. Over „pijn" wordt al heel spoedig door mondige groepen gesproken, maar bij dat alles wordt de consumentengroep, die volkomen ten onrechte de meest ver geten groep van de huidige maatschappij dreigt te worden, teveel over het gezien. Voorts betoogde prof. Zijlstra, dat sou- vereiniteitsoverdracht voortvloeiend uit Europese integratie noodzakelijk is, doch beperkt moet worden tot die mate, die no dig is, om de gestelde doelen te bereiken en die gestelde doelen zijn in de eerste plaats de herleving op alle terrein van de Europese economie. Naar de Franse generale staf te Saigon meldt, is het gehele garnizoen van een op 25 km van Saigon gelegen post ge deserteerd na de commandant en 40 onder-officieren te hebben vermoord. De reden van de desertie is niet bekend. Ook weet men niet of het garnizoen, dat onder meer uit 'n honderdtal Vietnamezen bestond, naar de opstandelingen is over gelopen. Het Koninklijk 's-Hertogenbosch' Man nenkoor heeft uit Oostendijk de uitnodi ging ontvangen als enig Nederlands man nenkoor, Nederland te komen vertegen woordigen op het grote Oostenrijkse zangersfeest, dat van 1114 Juni in Kla- genfurt zal worden gehouden. In Rotterdam is onlangs opgericht de Stichting Instituut voor Verkopingen van Onroerende Goederen bij Inschrijving (I.V.O-G.I.), die naast een verbetering in de maatschappelijke waardering van de makelaar, haar tot nn toe vijftig aan gesloten leden-makelaars in de gelegen heid wil stellen verkopingen van onroe rende goederen bij inschrijving te orga niseren. Hierdoor beoogt de stichting, aldus ver telde ons het bestuur, dat zo veel moge lijk gegadigden kennis kunnen nemen van de aan te bieden panden, waardoor voor cliënten een hogere prijs verkregen kan worden, welke de juiste prijs is. Dit is het eerste instituut, dat in ons land op dergelijke wijze gaat werken, zo verklaarde het bestuur ons, dat ook mee deelde, dat niet alleen Rotterdamse make laars mogen inschrijven, doch alle be- edigde makelaars en door de Kamers van Koophandel erkende tussenpersonen in on roerende goederen in den lande. Men zou kunnen vragen of het notariaat hierdoor niet benadeeld wordt, doch de stichting beantwoordt deze vraag ont kennend, omdat zij meent, dat door deze wijze van verkopen een groter aantal transacties de notaris moeten passeren, zq schrijft het reglement en dit zou, aldus onze zegslieden, uitbouw van het nota riaat betekenen. De eerste inschrijving wordt 30 Juni a.s. gehouden. De financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft haar toestem ming gehecht aan een wetsontwerp tót vereenvoudiging van de douane-proce dure. Zij weigerde echter het dollarbedrag, tot hetwelk goederen vrij van invoerrech ten kunnen worden ingevoerd, te verho gen. De regering had verzocht goederen met een waarde van mihder van minder dan 3 vrij van recsten te laten invoeren. De commissie besloot echter de tegen woordige limiet van 1 te handhaven. Or ganisaties op het gebied van de kleinhan del hadden zich verzet tegen verhoging van de limiet, daar, naar zij zeiden, dit buitenlandse fabrikanten de gelegenheid zou geven op grote schaal postbestellin gen voor export van goe'dkope producten te ontvangen, hetgeen voor vele Ameri kaanse industrieën schade zou opleveren. Het doel van het bovengenoemde wets ontwerp is de Amerikaanse douane procedure soepeler te maken en het door opheffing van verouderde bepalingen aan buitenlandse handelaren gemakkelijker te maken op de dollarmarkt te verkopen. De Nederlandse Vereniging van Aero- Philatelisten heeft dit weekeinde een ten toonstelling gehouden in het gebouw van de Shell te 's-Gravenhage. Er zijn veler lei luchtvaartdocumenten, zoals vlieg- brieven, luchtpostzegels, souvenirs, te zien. Tevens werd een veiling gehouden. Gisteren hield de vereniging haar jaar vergadering. (Van onze correspondent). Onder grote belangstelling is Zaterdag het Finse s.s. „Pamilo", gebouwd op de werven van de Arnhemse Stoomsleephel ling, door de echtgenote van prof. Saari, de bekende Finse bosbouwkundige, te water gelaten. Het schip is gebouwd voor rekening van de Finse houtverwerkende industrieën. De Arnhemse Sleephelling heeft inmiddels opdracht ontvangen van de Braziliaanse regerhjg tot de bouw van drie HekwieleTs en een vrach'passagiers schip. In Lemmer is men druk bezig met de aanleg van een strand. Een gedeelte ter grootte van ongeveer 2000 vierkante meter is reeds klaar. Over twee maan den zullen de werkzaamhedeen zijn be ëindigd. Dan zal het strand van Lemmer een oppervlakte hebben van 7500 vier kante meter. Honderden naar verkoeling zoekende mensen hebben evenwel nieï: op de opening van het gehele strand kunnen wachten. Zij namen Zondag reeds bezit van het gereed gekomen strandje aan het IJsselmeer Honderden mensen, vooral kinderen, genoten hier van het ongevaarlijke water, dat laag is en geen golfslag heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7