Opstand in Oost-Duitsland was wijdvertakt Vooral in de uranium-gebieden is het fel toegegaan Spanning in Cambodja MOWH Breda en omgeving door wolk breuk geteisterd 70 millioen voor bevordering van werkgelegenheid Gewone aanbesteding zonder DUW-verband Meer dwang op FELLE BRAND VERWOEST VALKENBURGS HOTEL Kinderen kunnen nu ook op grote voet gaan leven Honderden kelders ondergelopen en zes koeien verdronken Herverkaveling in het rampgebied DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 23 Juni 1953 WEERBERICHT V. Geen plotselinge uitbarsting Beroep van Adenauer Semjonof meldt zich Franse autoriteiten ongerust Man zag zijn hele gezin verdrinken Vrouw en 7 kinderen om het leven gekomen Anti-Franse schoten MOORDAANSLAG OP TÜNESISCHE PRINS Krijgen Ned. Antillen eigen legerkorps? Aardbeienoogst geheel verloren Twintig millioen geblokkeerd wegens de watersnood - Gevolgen van de watersnood Meubels naar de boven verdieping Hetze overstemd Analyst IT Tsj echische arbeiders Schiermonnikoog kreeg ook zijn portie Eerste Ned. steenkool naar het buitenland Huisknecht kwam in vlammenzee om, kok brak een been Gasten vluchtten in nachtkleding Regeringsvoorstel, dat 80 millioen kost Bespreking Europese politieke gemeenschap De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Zwaar tot halt bewolkt met enkele verspreide buien. Over het algemeen weinig wind. Iets hogere temperaturen. Woensdag 21 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 18.59 uur, onder 1.36 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Arbeiders boordevol grieven Kort nadat de regering gisteren de arbeiders in Oost-Duitsland en Oost- Berlijn beloften had gedaan en tien met name genoemde concessies in het vooruitzicht had gesteld, werden, wil men het communistische Oostduitse persbureau A.D.N. geloven, uit verschillende fabrieken in het gehele door de Russen gecontroleerde gehied van Duitsland telegrammen naar Berlijn ge zonden, waarin vertrouwen in de regering wordt uitgesproken en de nieuwe maatregelen en beloften worden toegejuicht. In Halle zouden vroegere officieren van het Duitse leger de regering hebben toegezegd, haar bij haar nieuwe politiek te zullen steunen. Speciaal meldt A.D.N., dat meer dan 17.000 arbeiders van de grootste fabrieken in Oost-Duitsland, de Leuna Werke voor synthetische benzine, allen weer aan het werk zijn gegaan. Omtrent de toestand in de door de Russen geëxploiteerde uraniummijnen nabij de Tsjechische grens bewaart het communistische persbureau het stil zwijgen. Naar vluchtelingen hebben gemeld, zou de uitbarsting van verzet juist daar uiterst hevig zijn geweest. Er zouden mijnschachten zijn vernield en onder water gezet. De stakers sommige berichten spreken van honderdduizend zouden slaags zijn geraakt met Russen en volkspolitie, waarna Sovjet-troepen met harde hand hebben ingegrepen. Volgens het Britse blad Daily Telegraph zouden twaalf arbeiders zijn geëxecuteerd. Bij gevechten zouden 25 arbeiders zijn gedood en 300 gewond. Hoewel de zonegrenzen gesloten zijn, slagen er nog steeds vluchtelingen in het Westen te bereiken. Zodoende krijgt men voortdurend nieuwe gegevens omtrent de gebeurtenissen in de verschillende Oost duitse steden. Een jonge arbeider uit Quedlinburg vertelde bijvoorbeeld, dat bij de ongeregeldheden aldaar twee Sovjet- Russische soldaten door de menigte zijn aangevallen en tenslotte door de ruiten van een hotel zijn geworpen. Een der sol daten werd gedood, de andere zwaar ge wond. Vervolgens had de menigte zich naar het kerkhof begeven en daar de graven van de Russische militairen, die gedurende de Russische bezetting zijn be graven, verwoest. De opstand in het Oostduitse stadje, dat 26.000 inwoners telt, werd door 300 Russische soldaten be dwongen. Een vluchteling uit Maagdenburg ver klaarde, dat de Sovj'etrussische militaire gerechtshoven voortdurend in zitting bijeen zijn. Vijf personen waren reeds ter dood veroordeeld en 100 gearresteerden moesten nog voor een hof verschijnen, aldus deze zegsman. Hoewel uit verschillende mededelin gen van vluchtelingen steeds duidelijker blijkt, dat de opstand zich over bijna ge heel Oost-Duitsland heeft verbreid en dat zelfs in de kleinste plaatsen op do een of andere wijze tegen het regiem werd betoogd, is het nog niet mogelijk een afgerond beeld van wat er pre cies in de verschillende provincies is voorgevallen, te vormen. Ook omtrent het juiste aantal slachtoffers verkeert men nr»g in onzekerheid. Vast staat, dat gisteren het achtste Westberlijnse slachtoffer is gevallen, na melijk een 15-jarige jongen, Wolfgang Roehling. In geallieerde kringen te Bonn wint de opvatting, dat het oproer van vorige week geen plotselinge uitbarsting was, steeds meer veld. Het zou veeleer de climax zijn geweest van een ontwikkeling, die ruim vier maanden geleden begon, toen de directies van staatsfabrieken voor de eerste maal vergaderingen met de arbei ders belegden voor het bespreken van productie en arbeidsvoorwaarden. Toen bleek, dat op felle critiek geen represaille maatregelen of bedreigingen volgden, had den de arbeiders steeds meer uiting ge- gegeven aan hun grieven. H.M. de Koningin heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de nationale euiveltentoonstelling „De Melkweg", die in de Houtrustliallen te Den Haag ge houden wordt. Op de geïmproviseerde Alkmaarse kaasmarkt op de tentoon stelling boden de 11-jarige Heieen Vos en haar 9-jarig broertje de Koningin een kaasje aan, bij welke gelegenheid He leentje voor H.M. een gedichtje opzegde. De kinderen waren gekleed als kaas dragers. Dinsdag hadden de bouwvakarbeiders, die werkzaam zijn bij het grote woning bouwproject aan de Stalinlaan, op klach ten te horen gekregen, dat zij zich tot de betrokken minister moesten wenden. De arbeiders wezen aanvankelijk een afvaar diging van drie personen aan, die later werd uitgebreid tot tachtig personen. Toen deze afvaardiging zich vreedzaam naar 't ministerie begaf, sloten zich steeds meer mensen bij haar aan, zodat de stoet bij aankomst bij het ministerie een grote omvang had aangenomen. Er was toen nog slechts een kleinigheid nodig om de smeulende volkswoede te doen ontbran den. Bondskanselier Adenauer heeft Maandag aan president Eisenhower, premier Sir Winston Churchill en de waarnemende Franse eerste minister, René Mayer, tele grammen gezonden, waarin hp hun ver zoekt alles in het werkte stellen om erkenning van de rechten van de mens in Oost-Duitsland te verkrijgen en mede te helpen aan het tot stand brengen van een Verenigd Duitsland. Adenauer is van plan de bondsdag voor te stellen, enige politieke vluchtelingen, die in verband met de ongeregeldheden in Oost-Berlijn naar de westelijke sector van de stad zijn uitgeweken, als vertegenwoor digers van de Duitse bevolking in Oost- Duitsland aan de werkzaamheden van de bondsdag met adviserende stem te laten deelnemen. De West-Berlijse gemeenteraad heeft Maandag besloten de „Charlottenburger Chaussee" voortaan de „Straat van de 17de Juni" te noemen, de dag waarop de anti-communistische opstand in Oost- Berlijn begon. De beroemde weg, die ruim anderhalve kilometer lang is, leidt naar de Sovjet-sector. Vladimir Semjonof, de eerste Sovjet- russische hoge commissaris In Duitsland, heeft het bureau van het geallieerde pro tocol in Bonn officieel mededeling ge daan van zijn nieuwe functie. De brief Volgens berichten uit Bangkok hebben de Franse autoriteiten haar troepen rond om de hoofdstad van Cambodja, Pnom penh, versterkt met het oog op eventuele vijandelijkheden door het leger van dit land. Dit leger is weliswaar klein en slecht uitgerust, maar zou toch een gevaarlijke guerilla-activiteit kunnen ontplooien. De spanning, welke in de hoofdstad heerst sinds koning Norodom Suhanoek op 13 Juni onverwachts naar Bangkok uitweek om zijn actie voor zelfstandigheid van Cambodja kracht bij te zetten, is sinds de onverwachte terugkeer van de vorst aller minst geluwd. Het staat nu wel vast, dat de koning is teruggekomen omdat hij in Thailand geen vrijheid van handelen had. De vorst is yan plan in dat deel van zijn land te blijven, waar zich geen Franse troepen bevinden. Hij wil zich aan het hoofd van zijn leger plaatsen,- „niet om de Fransen Een Inwoner van Gent, een zekere Maurice Corryn, heeft Zondag zijn vrouw en zes van z(jn zeven kinderen zien ver drinken. Uet zevende kind, dat door een bruggewachter werd gered, is later in het ziekenhuis overleden. Corryn keerde Zondagavond per auto terug van zee met zijn jeugdige echtgenote en hun zeven kinderen. Bij Mariakerke maakte de wagen plotseling een te grote bocht en kwam in het kanaal Gent Brugge terecht. Twee bruggewachters, die het ongeval hadden zien gebeuren, sprongen onmiddellijk in het water. Cor ryn kon zelf uit de auto komen en een der bruggewachters haalde een kind boven, dat direct naar het ziekenhuis werd gebracht en daar overleed. Men slaagde er niet in de vrouw en de zes andere kinderen uit de wagen te halen, zodat deze jammerlijk verdronken. De kinderen waren tussen de 13 en 4 jaar oud. aan te vallen, doch eerder om de troepen er van te weerhouden dergelijke vijande lijkheden te beginnen", aldus verklaarde een woordvoerder namens hem. Maandag zijn twee schoten afgevuurd op prins Slimane, oudste zoon van de Tune sische troonopvolger en neef van de Bey van Tunis. De prins bleef ongedeerd en de aanvallers wisten in een auto te ont komen. De vader van de prins en zijn ge zin zijn bekend om hun pro-Franse ge zindheid. is doorgezonden naar de Britse, Ameri kaanse en Franse hoge commissies. De Amerikaanse hoge commissaris en zjjn Franse collega hebben Maandag avond met de waarnemende Britse hoge commissaris gesproken over de recente gebeurtenissen in Oost-Berlijn en over het eerste officiële contact, dat zij thans met de Sovjet hoge commissaris, Sem jonof, hebben gehad. De bijeenkomst vormde een informele inleiding tot de vergadering van de geallieerde hoge commissarissen, die Zaterdag a.s. te Ber lijn zal worden gehouden. Men verwacht, dat -Maandagavond zal worden besproken hoe de Westelijken zullen reageren, indien Semjonof zou trachten de geallieerde controleraad voor Duitsland nieuw leven in te blazen. De voorzitter van de Antilliaanse Re geringsraad, dr Da Costa Gomez, heeft in de staten der Nederlandse Antillen tijdens een debat over het voorstel om anderhalf millioen Antilliaanse guldens te voteren als bijdrage in de kosten der defensie van dit Nederlands gebiedsdeel, medegedeeld, dat besprekingen zullen worden gevoerd om te komen tot een eigen Antilliaans legerkorps. Op het Engelse motorschip „Swift" in de haven van Amsterdam heeft zich een hevige explosie voorgedaan, veroorzaakt door een electrisch apparaat in de ma chinekamer, een zgn. olieverwarmer, die door tot dusver onbekende oorzaak, uit elkaar is gesprongen. Een van de leden van de bemanning, die brandwonden op liep, na te zijn verbonden. Hij is de 19- jarige derde machinist James Hepburn uit Londen. Een enorme wolkbreuk heeft gistermiddag de stad Breda en enkele in de omgeving liggende gemeenten geteisterd. De kelders van honderden wonin gen liepen onder en hier en daar drong het water ook door in de woonver trekken. In verscheidene straten vooral die in de lager gelegen gedeelten van Breda bereikte het water een stand van ongeveer een halve nieter. Vele straten zakten in. Vooral aan de te velde staande gewassen is veel schade aangericht. In Etten verdronken zes koeien; de 35 meter hoge schoorsteen van de in deze gemeente staande steenfabriek „De Bremberg" werd door de bliksem ge troffen en stortte met donderend geraas naar beneden. In Breda stortte het dak van een garage in. Voorzover thans bekend is, zijn er nergens persoon lijke ongelukken gebeurd. Het zware weer, dat zich concentreerde boven Breda, Ginneken, Princenhage, 'Je vele ondergelopen kelders leeg te pom- Om half vijf verminderden de slag regens enigszins en om zes uur was de riolering weer in staat het vele water te verwerken. De straten waren toen spoedig weer watervrij. De reinigingsdienst te Breda werkte met vijf pompinstallaties om Nieuw Ginneken, Ulvenhout en enkele andere gemeenten in de omgeving van Breda, kondigde zich omstreeks twee uur gistermiddag aan. Tot vier uur regende het daarop pijpestelen. pen. De dienst gemeentewerken begon terstond met het herstel van de ingezakte straten. Het noodweer heeft vooral veel schade toegebracht aan de te velde staande aard- „Het verheugt de regering, dat verschil lende malen en ook van verschillende zijden instemming is betuigd met haar opvatting, dat de werkgelegenheid cen traal gesteld moet worden in het sociaal economisch beleid. Ook de regering staat op het standpunt, dat bij dit beleid de bevordering van de activiteit in het be drijfsleven primair moet worden gesteld", aldus de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van hoofd stuk 14 der rijksbegroting voor het dienst jaar 1953 (werkgelegenheidspolitiek). Ter bestrijding van de werkloosheid op korte termijn waren ook andere maat regelen noodzakelijk, met name ter be vordering van de uitvoering van een aantal openbare werken. De minister van Financiën stemt in met de leden, die als hun oordeel te kennen gaven, dat de werkgelegenheidspolitiek geen eenzijdig fiscaal karakter mag heb ben. De maatregelen, welke in de vierde industrialisatie-nota zijn uiteengezet, en die, welke met het onderhavige wets ontwerp verband houden, doen zien wat buiten de fiscale sfeer wordt verricht. De uitvoering van openbare werken zal met name in bepaalde streken, c.q. bepaalde tijdstippen, niet kunnen worden gemist. In het antwoord op de schriftelijke vragen van de heer Janssen zijn de for mele voorwaarden genoemd, waaraan bij de uitvoering van de objecten moet wor den voldaan. Over de materiële zijde, die thans wordt aangeroerd, valt het volgende op te merken. Bij de keuze van de werken, waarvan de uitvoering ten behoeve van de verruiming der werkgelegenheid bevorderd dient te worden, wordt doelbewust de voorkeur gegeven aan objecten, die tegelijkertijd een bijdrage zouden kunnen leveren tot verbetering van de blijvende werkgelegen heid. Dit is met name het geval, indien deze werken gericht zijn hetzij recht streeks op verdere industrialisatie, hetzij in het algemeen op verbetering van het klimaat (voor industrie en landbouw) en op verheffing van het sociale en culturele verzorgingspeil van de bevolking. In het bijzonder wordt daarbij aandacht besteed aan die streken, of plaatsen, welker ge brekkige structuur tot uitdrukking komt in een duidelijk tekort aan werkgelegen heid, ook gedurende de daarvoor gunstige seizoenen. Een specificatie van alle werken, welke ten behoeve van de werkgelegenheid ge- heel of gedeeltelijk met behulp van gelden i uit hoofdstuk 14 der rijksbegroting voor het lopende dienstjaar worden uitgevoerd is bij het wetsontwerp overgelegd en nedergelegd ter griffie, ter inzage van de leden. Alle in deze bijlage genoemde wer ken worden uitgevoerd in de vrije econo mische sector, d.w.z- dat het overgrote deel van de werken op normale wijze is aanbesteed ea slechts een klein sant?* im regie zal worden uitgevoerd. Geen enkel werk wordt in z.g. DUW-verband uit gevoerd. De oorspronkelijke begrotingspost be droeg 40 millioen, thans wordt 50 millioen suppletoir aangevraagd, zodat in totaal 90 millioen beschikbaar zal zijn. Intussen heeft de regering evenwel besloten van dit totale bedrag voorsbands 20 millioen te blokkeren, teneinde mede hierdoor een gedeeltelijke compensatie te verkrijgen van het inflatoire effect der uitgaven, verband houdende met de watersnood. Het is de bedoeling, dit bedrag van 20 millioen niet te besteden, tenzij de ontwikkeling der werkloosheid in het a.s. najaar on verhoopt dermate ongunstig mocht wor den, dat het na bedoelde blokkering res terende bedrag van 70 millioen, waar van thans ongeveer 50 millioen is besteed voor het jaar 1953 beslist ontoereikend zou blijken te zijn. Met behulp van dit bedrag worden werken van het rijk en de lagere organen tot uitvoering gebracht. Om een aantal openbare werken tot een totaal bedrag van meer dan 75 millioen te beginnen, is het dus niet noodzakelijk over een zelfde bedrag aan rijksgelden te beschikken. Uit het voorafgaande is reeds gebleken, dat, hoewel het onderhavige ontwerp van wet nog geen wet was op 1 Maart, geen stagnatie in de uitvoering van de werken zal optreden. Van alle in de bijlage ge noemde werken is de uitvoering begonnen. beien. De kwekers vrezen, dat de oogst als verloren moet worden beschouwd, tenzij er vandaag geen hoge temperaturen voorkomen. Is dat wel het geval, dan zullen de aardbeien, die geruime tijd onder water hebben gestaan, verrotten. Ook zijn op veel plaatsen hooimijten ten gevolge van de zware slagregens weg geslagen. Door de wolkbreuk liep h'et viaduct onder de grote weg AntwerpenRotterdam onder. De brandweer van Prinsenbeek heeft het weer leeggepompt. Het verkeer werd voor alle zekerheid omgelegd. Het zwaarst werd een garage m Breda ge troffen. Het platte dak bezweek tenge volge van de druk van het water. Met enorm gekraak zakte het dak ineen, bal ken knapten af en grint en water stroom den de garage binnen. ÖAT de voltrekking van het dood vonnis over Ethel en Julius Rosen berg door de Communisten als een stunt van bijzondere politieke propagan da zou worden benut, viel te verwachten. Hun is nu eenmaal niets te dol en niets te brutaal! Wij willen op deze tragische affaire niet nader ingaan, na alles, wat reeds in ons blad werd geschreven, met name over het verzoek om gratie door het Vaticaan. Dus b.v. niet de vraag aan de orde stellen, of de Amerikaanse rechtspraak ons, Nederlandersbevredigen kan. En niet afwegen de argumenten, welke voor en tegen executie waren aan te voeren. Wat voor ons echter nimmer een vraag was, is, dat de Communisten door hun hetze het echtpaar Rosenberg al lerminst een dienst bewezen hebben. En dat de Communisten de laatsten mogen zijn om over politieke moorden" te ageren! De duizenden slachtoffers van hen achter het IJzeren Gordijn vormen immers zulk een luide aanklacht tegen de Sovjet-methoden, dat deze geheel het rode gebral overstemt. De „Rudo Pravo", spreekbuis van de rode regering van Tsjechoslowakije, heeft gemeld, dat alle arbeiders, die tijdens de jongste geldhervorming in Tsjecho- slowakjje „in strijd met de arbeidsdisci pline hebben gehandeld", uit de vakver enigingen zullen worden verwijderd. Zoals gemeld, zijn er in sommige delen van het land relletjes geweest, omdat de geldher vorming voor vrijwel alle lagen van de bevolking een grote verarming betekende. Het uitvoerend comité van de vakver enigingen zal thans de volle verantwoorde lijkheid op zich nemen voor het volbren gen van 't Tsjechoslowaakse economische I Vijfjarenplan en voor het voldoen aan de Het is op geen honderdtal na te schatten orders van de Sovjet-Unie en haar satel- C Ilntnn I7Ay\T,4-« nrnl h Or r> /\irr-l T Ck T toffom hoeveel kelders in Breda zijn onder gelopen. De dienst van het gemeentelijk vervoerbedrijf heeft aanstonds een aantal kolkenzuigers beschikbaar gesteld om in de ergste gevallen zo snel mogelijk te helpen. In sommige straten steeg het water zo hoog, dat het zelfs de woningen binnendrong. Twee ouden van dagen kregen ook water in hun huisje. Zij konden eebter niet uit de voeten en werden later doorweekt door de buren aangetroffen. Velen hebben hun kostbaarste meubels naar de bovenver dieping gebracht. Ook vele industrieën hebben last van het water ondervonden. Boven Schiermonnikoog heeft gisteren laat in de middag een zeer zwaar onweer gewoed. De bliksem is verscheidene ma len ingeslagen, o.a. in de lidhtleiding, waardoor de el'ectriciteitslevering korte tijd uitviel. De bui ging gepaard met hevige regenval. Het komt zelden voor, dat zich een zwaar onweer boven dit eiland ontlast. lieten. Voorts zal het comité zich tegen alle „ongerechtvaardigde" eisen om loons verhoging verzetten. Het zal alle rege ringsmaatregelen ondersteunen tegen sta kers en saboteurs in de industrieën. Tenslotte heeft het uitvoerend comité van de Tsjechoslowaakse vakverenigin gen besloten 4000 van zijn beste leden naar de mijnen te sturen om daar de productie op te voeren, omdat het niet volbrengen van het economische plan voor de mijnen de gehele economie van het land bedreigt. Voor de eerste maal sedert de bevrijding wordt in de haven van de staatsmijnen te Stein 500 ton steenkool verladen met be stemming Gernsheim in West-Duitsland. Deze export wordt beschouwd als een uit vloeisel van de overeenkomst der West- Europese Kolen- en Staalgemeenschap. In de haven van Born worden twee schepen met resp. 300 en 258 ton steenkolen ver laden voor Parijs. Een felle brand, welke vannacht omstreeks kwart voor twaalf in het Valkenburgse hotel „Berg en Dal" aan de Plenkerstraat uitbrak en het gebouw volkomen in de as legde, heeft het leven gekost aan de 67-jarige huisknecht E. Jagers uit Geleen. De man durfde niet uit het raam te springen en kwam jammerlijk in de vlammenzee om. Een kok, die ook te laat het alarm had gehoord en zich wel springende uit het raam, het vege lijf durfde te redden, brak een heen. Er ontstond onder de ongeveer vijftig gasten, die in het hotel verblijf hielden en van wie de meesten reeds in bed lagen, een grote consternatie, toen zij gewekt werden door het alarm. Velen moesten in nachtkleding hun kamers verlaten en via de brandladders vluchten; zij hadden geen tjjd nog iets van hun bezittingen mee te nemen, zo snel verspreidde het loeiende Ir S. Herweijer, directeur van de Rijks dienst voor Landbouwherstel, heeft in de gisteren te Goes gehouden vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij medegedeeld, dat de ministers van Land bouw, van Financiën en van Verkeer- en Waterstaat, gistermorgen bij de Tweede Kamer een uitvoerige Memorie van Ant woord hebben ingediend, betreffende het ontwerp van wet om de herverkavelings- wet „Walcheren" op enkele delen van het rampgebied toe te passen. 7" vragen de Staten-Generaal te willen goedkeuren dat de herverkavelingswet „Walcheren"' wordt toegepast op a. Schouwen-Duive- land, b. het eiland Tholen, c. de Zak van Zuid-Beveland ten Zuiden van de lijn over de plaatsen Borsele en 's-Gravenpol- der en d. de polder Waarde. Indien de Staten-Generaal zich met dit voorstel verenigen, dan wordt hiermede de weg geopend van een algehele cul tuur-technische en bedrijfs-economische vas belangfjike deles re dec", van Zeeland, zo zeide ir Herweijer. De regering raamt de kosten van uit voering van deze wet op circa 80 millioen gulden. De cultuur-technische en land bouwkundige toestand van deze gebieden kan tegelijkertijd met hef herstel zeei aanzienlijk worden verbeterd. Uitdrukkelijk verzekert de regering nogmaals de agrarische bevolking, dat herverkaveling geen „opruiming" bete kent van te kleine bedrijven. In de Memorie van Antwoord wordt nogmaals vermeld, dat elk agrarisch be drijf of bedrijfje zal blijven bestaan en dat de agrariërs na de herverkaveling 'n nagenoeg gelijk of een groter bedrijf of bedrijfje zullen krijgen, hetzij in zijn eigen gebied of in de Noord-Oostpolder. Braakman of Quarlespolder. „Ik hoop", zo zeide spreker, „dat men dit goed verstaat en dat men aan deze schriftelijke toezegging van de regering niet gaat twijfelen. Hiertoe is geen enkele vuur zich door het oude hotel, waarin veel hout is verwerkt. De brand ontstond in de achter „Berg en Dal" aangebouwde toneelzaal, waarschijnlijk in een perso- neelskamer boven het toneel. Na slechts enkele minuten waren de vlammen reeds overgeslagen naar het hotel. De vrijwil lige brandweer van Valkenburg rukte on middellijk uit en bestreed met groot ma terieel het vuur. Toen bleek, dat men de laaiende vlammenzee, die de omgeving in een helse gloed zette, niet de baas kon worden, werd de hulp ingeroepen van omliggende plaatsen en van Maastricht, die zich met enkele brandspuiten even eens in de moeilijke strijd tegen deze rode haan inzetten. Ondanks vereende krachten, konden de spuitgasten niet voorkomen, dat het hotel, alsmede de to neelzaal, de bar en de garage geheel ver woest werden. Het woonhuis van de di recteur, de heer Chr. Huynen, kon geluk kig nog behouden blijven, Om twee uur was de brandweer het vuur meester en begon zij met de na blussing. De schade aan het hotel, dat kortgeleden nog een kostbare uitbreiding had ondergaan, wordt op enkele tonnen geschat.. De oorzaak is nog niet bekend, aangezien nog niet alle leden van 't per soneel konden worden gehoord. De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap hebben Maandag te Parijs besloten, op 7 Augustus te Baden- Baden (West-Duitsland) opnieuw bijeen te komen, om het ontwerp voor een Europese boven-natiohale politieke autoriteit te b—- .stsideren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1