Strawinsky: vraagtekens triomf en een DE NIEUWE POSITIE VAN HET GELOOF Op zoek naar de OORSPRONG Taak in belang van bedrijf s vrede Sovjet-Unie verzacht reisbeperkingen voor buitenlanders Onze na-christelijke beschaving Castella houdt U fris als een bloem Thans keus uit clrie soorten Wetsontwerp op de paramedische beroepen Goede exportresultaten Vredestein KOLENRESERVES DER K.S.G. Uitvoering van „l'Histoire du soldat" een gebeurtenis Proces-Christie Nieuwe visa-regeling voor West-Duitsland Nieuwe stap van het Kremlin Diplomatiek voorspel te Cairo Nederlandse toeristen in Parijs Schilderij ter herinne ring aan „Honderd Jaar Kromstaf" St. Willebrord gaat eerste priesterzoon huldigen Leiden krijgt Lorentz- leerstoel Castella voor IEDERE vrouw! Record asperge-oogst Acht jaar geëist wegens verraad in bezettingstijd Nog gelegenheid voor overleg met organisaties Toch wetenswaardig Canada heeft groot vertrouwen in Nederland Nieuwe wegen bij onder zoek naar Melkweg stelsel Jeugdvervoer per Spoorwegen Kath. ingenieurs in Den Bosch bijeen DINSDAG 23 JUNI 1953 PAGINA 5 Wegens moord op zijn vrouw Arsenaal LEVENSVERZEKERING-MIJ „DE MAAS" i door Dr JOS CREYGHTON SJ. Paters van Mission Hollandaise staan klaar om te helpen R.K. ZIEKENHUIS IN BREDA UITGEBREID Na 112 jaar kerkdorp In Noord-Limburg Dit seizoen vermoedelijk een millioen kilo meer dan vorig jaar (Van onze correspondent) Communist ging „door de knieën PASTOOR K. MEURS t „ONDERDRUKKING EN VERZET" Astronomen congresseren in Eelde VOOR ONGEVEER 80 PCT IN DUITSLAND Nauwere verbinding met Engeland Ongemotiveerde insinuaties tegen Katholieke organisaties Nadat de laatste maten van de het vorig jaar geschreven en hier voor het eerst uit gevoerde cantate van I. Strawinsky waren verklonken, volgde 'n beleefdheidsapplaus; men keek elkander bedenkelijk aan en in de pauze werden tal van vraagtekens gezet in de gesprekken. Sommigen voelden zich bedrogen als eertijds de kopers en kenners van Van Meegeren's schilderijen; anderen gisten naar het mysterie dat de sfinx van Hollywood omgeeft. Gaf hij zijn hoorders een orakelspreuk in handen of is het zijn ironie die hem willens en wetens telkens de melodische of stemfiguren doet ver tekenen? De cantate werd geschreven voor so praan-solo, vrouwenkoor en een klein in strumentaal ensemble op anonyme 15e en 16e-eeuwse teksten. In het strak gehou den schema van 'n rondo-vorm appelleert Strawinsky aan een vrije stemvoering zoals dat in de eerste ontstaanstijd der meer stemmige muziek in Europa gebruikelijk was en ook aan een aria-achtige melodiek die hij op enigmatische wijze met klassieke benamingen van canon en. cantus con- crizano omgeeft. De mlstekende sluitingsaccoorden, de on gerijmde samenklanken, welke uit het li neaire principe voortvloeien "en het starre vormprocéde doen deze muziek wankelen op de grens van ernst en ironie. Maar met L' Histoire du soldat is het een ander geval! Hier is de ironie met bijna versteende rhythmen en felle samenklan ken met een klanktover omgeven die men anno 1918 niet voor mogelijk zou hebben gehouden en die een kwarteeuw nadien nog in staat blijkt gelijk in de volle Diligentiazaal stormen van geestdrift te ontketenen. Strawinsky heeft evenals bijvoorbeeld Honegger, het geluk gekend, beschaduwd te worden door een groot dichter of dich terlijk gegeven. Zo ontmoette de compo nist tijdens zijn verblijf in Zwitserland de dichter C. F. Ramuz, die aan de hand van een folkloristisch Russisch gegeven een libretto schreef van weidse spankracht en waarvan onze dichter Nijhorf een der beste vertalingen leverde die ooit vanuit een vreemde in onze landstaal zijn over- In de „Old Bailey", 't centrale gerechts hof in Londen, is gisteren het proces ge opend tegen de 55-jarige Londense klerk John H. Christie, die er van wordt be schuldigd vier vrouwen te hebben ver moord. Thans wordt hem alleen de moord op zijn vrouw Ethel ten laste gelegd, wier stoffelijke resten onder de vloer van Chris tie's woning in Nottinghiil, een noordelijke voorstad van Londen, werden gevonden, kort nadat men in een kast in het sous- terrain de lijken van drie jonge vrouwen had ontdekt. Men verwacht dat het proces vier dagen 1 zal duren. Indien Christie van de moord op zijn echtgenote wordt vrijgesproken, kan 'hij nog berecht worden wegens de dood van de drie andere vrouwen. De verdachte verklaarde onschuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Zoals wij hebben bericht zal het met in gang van 1 Juli a.s. onder meer voor Nederlanders niet meer nodig zijn, dat zij voor een reis naar West-Duitsland een Duits visum hebben. Het bezit van een geldig paspoort is dan voldoende. Deze nieuwe regeling geldt voor een verblijf in de Bondsrepubliek, met inbegrip van West- Berlijn, van ten hoogste drie maanden en voor zover geen bijzondere verblijfsver gunning op grond van geldende voor schriften voor buitenlanders in het gebied van de bondsrepubliek en West-Berlijn vereist is. Nader vernemen wU echter, dat een vol gend verbljjf zonder visum pas wordt toe gestaan een maand na het vorige vertrek, dat niet met een doorreis in verbinding siaat. Uitgifte van een bijzondere verblijfs vergunning na binnenkomst zonder visum in het bondsgebied of West-Berlijn is niet mogelijk. gebracht. Woordrhythme en muzikaal rhythme sluiten volkomen ineen alsof ze aldus oorspronkelijk zijn geconcipieerd, en zo beleefden we van „De geschiedenis van de soldaat" een weergave in con- eertvorm die na rond een halve eeuw een gebeurtenis is geworden. Men overzag nu na deze tijdsafstand beter de enorme hoedanigheden van Stra- winsky's oeuvre en ook haar tekorten. Een arsenaal van mogelijkheden ligt hier nog steeds opgestapeld in rhythmisch en instrumentaal opzicht. Men zou zich voor de dans van de duivel geen verbetener, grijnsachtiger en onbarmhartiger muziek kunnen denken dap aan het slot van deze partituur te lezen staat. Maar men zoekt tevergeefs naar de melodische essentie, die de deemoed uitzingt, de compassie van dit in wezen zeer dramatisch en al gemeen menselijk gegeven. Strawinsky's scheppingskracht blijft beperkt tot deze elementaire kwaliteiten maar die zijn dan ook gerealiseerd in vormen welke tot op de huidige dag een klankopenbaring betekenen. Een groot kenner van Strawinsky, de Brusselaar Paul Collaer bracht het stuk met een alles bezielend vermogen ten ge hore, daarbij ter zijde gestaan door zeven leden van het Kamerorkest van de Bel gische Nationale Omroep, de voortref felijke voorlezer Joh. de Meester, de als soldaat te zwak declamerende Bert Jans- sens; Frans Roggen als een overtuigende duivelsfiguur en de weinig te zeggen heb bende Paula Lemer als een beminnelijke prinses. De uitvoering in concertvorm had het nadeel dat men veelal niet wist waar men dramatisch aan toe was. Enige verande ringen in de partituur bleken later te zijn aangebracht. Maar men was méér dan content aan de bijvalsbetuigingen kwam schier geen einde - dat men met een dezer meest karakteristieke scheppingen van deze eeuw geconfronteerd was geweest. MARIUS MONNIKENDAM. De Sovjet-regering heeft Maandagavond I en andere, alsmede de meeste herstellings- aan alle ambassades In Moskou een nota oorden injiebidon» gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de beperkingen op het reizen voor buiten landers In grote gebieden van Europees Rusland, Wit-Rusland, de Oekraïne, de Kaukasus en Centraal-Azië zijn verzacht. Dit geldt o.m. voor reizen buiten het gebied van veertig km. rondom Moskou, waarvoor de bepalingen zijn verlicht. Ook binnen dit gebied zijn een aantal beper kingen opgeheven, met name bij de Wes telijke toegangen tot de stad. Zoals men zich herinneren zal, werden in September 1948 en Januari 1952 strikte bepalingen omtrent verboden gebieden uitgevaardigd. De verzachtingen thans be tekenen, dat diplomaten en andere buiten landers o.m. zullen kunnen reizen naar de hoofdsteden van de Oekraïne en Wit- Rusland Kief en Minsk en ook ste den van Centraal-Azië Tasjkent, Sa- markand, Bochara en Alma Ata. Onbeperkt reizen zal mogelijk zijn langs vrijwel de gehele lengte van de Wolga en door Sovjet-Azië, met de Trans-Siberische spoorweg van Wladiwostok naar Moskou. De herstellingsoorden aan de Zwarte Zee staan thans open voor buitenlanders, evenals de Krim (behalve Sabastopol, Kertsj en Theodosia), voorts de herstel lingsoorden van Yalta, Sotsji, Soechoem President Naguib van Egypte heeft Maandag een „zeer bevredigende bespre king" van twee uur gevoerd met de Pakistaanse premier, Moh. Ali. Onder meer werd gesproken oveir de kwestie van het Suezkanaal. De twee staatslieden konden het klaarblijkelijk goed met elkaar vinden. „Let goed op uw gezondheid u behoort niet slechts aan Egypte, doch aan de gehele Mohammedaanse wereld zei de Pakistaanse gast bij het afscheid. Tegenover de pers verklaarde de pre mier, dat volgens hem de vooruitzichten voor een regeling van het BritsEgypti sche geschil over de kanaalzöne „beter dan ooit" zijn. Hij wilde deze opmerking, die hij baseerde op de Londense confe rentie van de premiers van het Gemene best en zijn bespreking met president Naguib, niet nader verklaren. Vandaag heeft president Naguib de pre mier van India, Nehroe, ontvangen. Blijkens het verslag ove 1952 van de N.V. Levensverzekering-Mij. „De Maas" te Maastricht, beliep de productie 3.572.576 (3.226.434) en het verval 2.194.811 (2.106.223), zodat de vooruitgang bedroeg 1.377.765 (1.120.210). Aan premiëëën werd ontvangen 712.806 (656.519). De bruto-winst bedraagt 27.000 (47.305) Deze daling houdt voornamelijk verband met de stijgine van de onkosten. Voorge steld wordt een dividend uit te keren van 4 pet. MEN WEET dat de Britse historicus Arnold J. Toynbee verleden jaar voor de Londense B.B.C. zes Lec tures heeft gehouden onder de gemeen schappelijke. titel The World and the West. Deze voordrachten, uitgegeven bij de Oxford University Press, hebben maanden lang in Engeland en de Ver enigde Staten op de lijsten der belang rijke boeken gestaan. Zij zijn onlangs in Nederlandse vertaling verschenen bij Kroonder te Busstim onder de titel De Wereld en het Westen. De gedachte die Toynbee ontwikkelt, is dat de wereld het niet-Westen alle reden heeft om zich, zoals het thans, vooral onder „communistische" leiding doet tegen het Westen te weer te stel len, aangezien het Westen zich geduren de de laatste vier en een halve eeuw heeft doen kennen als de aartsagressor, voortdurend uit op verovering, onder drukking en exploitatie. De Amerikanen met hun anti-kolonialisme zijn, om een voorbeeld te noemen, in onze en hun eigen ogen een vrijheidlievend en -ver erend volk, maar in de ogen van de Wereld zijn zij West-Europese indringers, die de rechtmatige bewoners van Noord- Amerika hebben weggevaagd om ruimte te maken voor zichzelf en hun Afri kaanse slaven. Toynbee noemt, over deze dingen spre kend,, de Westerse, dat is dus onze be schaving, een na-christelijke of ex- christelijke beschaving. Hij zou, menen wij, met hetzelfde recht kunnen spreken van een ex-religieuze (of ex-godsdien stige) beschaving. Want wij bevinden ons voor het opmerkenswaardige feit, dat °veral waar het christendom wordt ver aten de neiging zich voordoet om met 'cder geloof te breken. Er bestaat ver schil niet alleen in naam, maar in type pussen de antieke heiden zoals wij die in ons traditioneel spraakgebruik kennen en de „moderne humanist". De eerste is van nature godsdienstig. Hij bezit de Anima naturaliter Christiana, de van nature christelijke ziel, en staat dus °Pen voor het Evangelie, dat hij ver dacht. De laatste kent het christendom. Hij. verwerpt het. En nu blijkt dus (voor zover onze nog betrekkelijk jonge erva ring reikt), dat wie. dit doet, de toegan gen van zijn hart afsluit voor iedere vorm van godsdienst. Tenminste ais wij de term godsdienst verstaan in die zin waarin wij hem altijd hebben begrepen. Toynbee staat in zijn oordeel dat wij in een na-christelijke beschaving leven, niet alleen. Men kan gerust zeggen dat de meesten van, en vooral de meer be gaafden onder de moderne anti-theïsten, van oordeel zijn dat het nog voortleven van het christendom niets anders is dan een normaal traagheids verschijnsel. Het is inwendig reeds dood. maar leidt nog een schijnbestaan uit kracht van zijn verreikende traditie. Laten wij een en kel, recent voorbfe' 1" noemen. Enkele maanden geledemis Harvard in twee, tezamen 1650 pasrin- omvattende delen de nagelaten b tel -sseling verschenen tussen twee de: b.'-Wlantste mannen on zer eeuw, de in 1950 gestorven E^ggis. socialistische thdoreticus HaTold Joseph LzS'ki en the Great Dissenter, de in 1935 overleden Amerikaanse jurist Oliver Wendell Holmes. Laski zegt in een zijner brieven over het christendom: „Ik denk dat het in intellectueel opzicht glorie rijk dood is, en ik denk dat de Franse revolutie het heeft omgebracht". Maar ook onder de niet-godsbestrijders zijn er die menen, dat het christendom, ook als het nog leeft, zijn vormende kracht ten aanzien van onze samenleving verloren heeft. Er zijn er zelfs hun aantal is niet klein, en hun gezag niet gering die op het standpunt staan, dat zulk een vormende kracht aan het christendom vreemd is. Het geloof bevindt zich in het Wes ten en mutatis mutandis in de gehele wereld in een nieuwe positie. Men kan er over van mening verschil len of, en in welke mate de opvattingen, hierboven genoemd, juist zijn. Dat de wereld tegenover het geloof, of, als men wil, het geloof tegenover de wereld een nieuwe positie betrokken heeft, schijnt ons niet voor bestrijding vatbaar. En eveneens dat daaruit voor ons, gelovi gen, belangrijke consequenties voort vloeien. Wij stellen ons voor aan deze situatie enkele volgende artikelen te wijden. In de Transkaukasus kan men afgezien van een grensstrook reizen in geheel Ar menië en Azerbeidzjan, met inbegrip van het oliecentrum Bakoe, maar met uitzon dering van gebieden ten Zuiden van de lijn Bakoe-Kirofgrod-Tiflis. Treinreizen tussen Bakoe en Tiflis zijn echter toege staan. Behalve in het gebied van Krasnodofsk kan men tevens reizen in Toerkmenië. Het aantal Nederlanders, dat jaarlijks een vacantiebezoek aan Parijs brengL loopt in de tienduizenden en beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Niet allen echter komen met uitsluitend aan gename hërinneringen terug. Onder hen bevinden zich talloze Katholieken, die al of niet in neutraal reisverband in aan raking komen met gelegenheden en vaak terecht komen in hotels, welke een gevaar betekenen voor hun geestelijk welzijn. Veelal gebeurt zulks onbewust en zelfs onopgemerkt, anderzijds wordt soms ge meend, dat dit onvermijdelijk is in een stad als Parijs en dat dergelijke gelegen heden tot de attracties van de Lichtstad behoren. Er kan niet genoeg op gewezen wor den, dat deze opvatting volkomen onjuist is en van een totale onkunde getuigt, terwijl bovendien een dergelijke gang van zaken heel eenvoudig vermeden kan worden. Er is n.l. in Parijs een Katholiek in stituut, de Mission hollandaise (39, Rue du Docteur Heulin, Parijs (XVIIe), welke onder leiding van Nederlandse Paters Lazaristen staat en zich behalve met de zielzorg onder de in Parijs woonachtige Katholieke Nederlanders bezig houdt met bemiddeling te verlenen aan Nederlandse vacantiegangers, die al of niet in gezel- schapsverband_ op een alleszins oirbare wijze van Parijs willen genieten. De Mis sion hollandaise zorgt zowel voor be trouwbare en toch populaire hotels, gid sen e.d. en verleent verder alle bemid deling, welke voor Nederlandse vacantie gangers onmisbaar of nuttig geacht kan worden. De Haagse kunstschilder Antoon van Welie is bezig met een schilderij, dat een herinnering wordt aan het feit, dat hon derd jaar geleden hier de bisschoppelijke hiërarchie werd hersteld. De schilder werd daartoe geïnspireerd door het boek van L. J. Rogier en N. de Rooy „In Vrijheid Herboren Katholiek Nederland 1853—1953". Het schilderij is in drieën verdeeld. Boven ziet men een af beelding van de drie-eenheid; in het mid den de pausen, die in de afgelopen jaren de stoel van de H. Petrus bezet hebben. Pius de twaalfde, die in het midden Is gezeten, geeft daarbij zijn pauselijke zegen. Onderaan zijn de Nederlandse bisschoppen afgebeeld met Kardinaal de Jong in hun midden. De afbeelding wordt geflankeerd door twee engelenfiguren. Het is de bedoeling van de heer van Welie dit schilderij aan het Bisschoppelijk museum aan te bieden. Het Bredase St Laurentiusziekenhuis heeft een modernisering ondergaan en is thans uitgebreid met een kinderpaviljoen met zestig, bedden en een polikliniek met een zestal specialisten. De stichting kan zich nu ook meer gaan toeleggen op de verpleegstersopleiding in verband waar mede een afzonderlijke gelegenheid is in gericht, waar een twaalftal leerling-ver pleegsters is ondergebracht. De nieuwe in richtingen zijn door de vicaris-generaal van het bisdom, mgr dr W. Koenraadt, in aanwezigheid van verscheidene genodig den ingezegend. Westbrabants wielercentrum, het kerk dorp St Willebrord bjj Roosendaal, gaat op 2 Augustus een van zijn beste zonen op een geheel ander terrein eer bren gen. Op Zondag 26 Juli zal nameljjk de eerste geboren en getogen St. Wil- lebrorder, de wel- eerw. Egidus Wij- nings, te Ouden bosch bij de paters van de H. Familie met nog zeven an dere confraters de H. Priesterwijding ontvangen. Maandag 27 Juni zal deze neomist in de kapel van de eerw. broeders van St. Louis te Oudenbosch zijn eerste plechtige H. Mis opdragen en hij zal dit in zijn geboorte dorp doen op Zondag 2 Augustus, om tien uur in de parochiekerk van de H. Wille- brordus. Men kan er van op aan dat St. Willebrord dit feit met een even bijzondere als spon tane viering zal herdenken. Dit volk, met een ruwe schors maar een edel hart, bracht namelijk in de 112 jaar dat het tot zelfstandige parochie verheven werd, niet één priester voort. Men wijt dit voorna melijk aan de eigenaardige mentaliteit van de bewoners. Men,wilde er voor alles vrij zijn, de scholen en met name de la gere werden slecht bezocht. Eenmaal van school ging men in de handel. Van die aangeboren drang naar vrijheid kon o.a. de bezetter getuigen die er geen voet aan de grond kreeg, terwijl de N.S.B. het maar één keer waagde er een propagan- dabijeenkomst te beleggen Onder het burgemeesterschap van de vroegere wethouder van Schiedam, de heer P. Alberts, is dit alles nu zoetjesaan aan het veranderen en draagt men onder hand de vruchten van de niets ontziende arbeid van wijlen pastoor Bastiaansen die er na de oorlog een standbeeld mid den in het dorp kreeg voor zijn vele ver diensten voor deze gemeenschap, welke deze pionier wel heel bijzonder na aan het hart lag. Egidius Wijnings verliet na vier jaar de lagere school te St. Willibrord en kreeg verder te Huijbergen onderwijs op het pensionaat St. Marie. Hier ontwaakte in hem het nadrukkelijk verlangen om naar de missie van Borneo te gaan bij de pa ters van de H. Familie. Na Huijbergen trok hij resoluut naar het klein semina rie te Kaatsheuvel en van hier, na een onderbreking door de bezetting, in '47 voor een jaar noviciaat naar Nieuwkerk. Op het groot seminarie te Oudenbosch voltooide hij tenslotte zijn studies. Gisteren is in Leiden een congres be gonnen ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de grote Leidse na tuurkundigen Lorentz en Kamerlingh On nes werden geboren. Tot het bijwonen tan dit congres was een veertigtal voor aanstaande physici uit dertien verschi' lende landen uitgenodigd. Hun bespre kingen in besloten sfeer zullen vooral ge wijd zijn aan de kwantum-electrodynami- ca en de metaalelectronen bij extreem lage temperaturen. In zijn toespraak bij de opening van dit congres deelde de president-curator van de Leidse universiteit, dr J. E. baron De Vos van Steenwijk, mede, dat de minister van O., K. en W. zijn medewerking had toegezegd voor het instellen van een nieu we buitengewone leerstoel, Welke de naam Lorentz-leerstoel zal krijgen. Het is de be doeling, dat deze leerstoel, voor het tot standkomen waarvan naast de rijksbij drage tevens steun van het bedrijfsleven is ontvangen, jaarlijks bij toerbeurt bezet zal worden door een vooraanstaand bui tenlands physicus, bij voorkeur een theo reticus. Advertentie Wilt U voor een zéér bescheiden prijs een echte merkzeep kopen met de volle garantie van Castella kwaliteit, neem dan de proef met Castella Bloemenzeep, voor slechts 20 cent per stuk! U heeft dus keus uit drie soorten Castella. Voor iedere vrouw, voor iedere huid en voor iedere beurs is er nu Castella te kust en te keur, vooral om met de zomerdagen eens een keer méér te genieten van de heerlijke verfrissing, die Castella garandeert! Voor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de overvloedig schui mende Castella Spécial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) beschikbaar voor haar talloze aanhangsters. Tijdelijk levert Uw winkelier U twee stukken Castella Schoonheidszeef) voor slechts 50 cent. Neem deze kans nog gauw waar, zolang dit bijzonder aanbod geldt. "Ook de vrouw, die maar een klein be drag wil besteden, behoeft zich thans Castella niet te ontzeggen. Er is nu immers onverpakte Castella Bloemen zeep voor 20 cent! Iedere vrouw kan mooi zijn! Het warme zonnetje heeft de laatste dagen de asperges in Noord-Limburg zo snel uit hun bedden doen schieten, dat de l'OO asperge-telers met vrouw en kinderen en alle helpers, die zij konden vinden, het nauwelijks konden bijbenen. Het gevolg was, dat Maandag op de Venlose veiling, waar men eigenlijk gerekend had op 10.000 kilo, niet minder dan 70.000 kilo asperges (zeven wagons) werd aangevoerd. Daarmee maakten de Noordlimburgse aspergetelers de drie millioen kilo van dit seizoen vol. Men verwacht nog deze hele week asperges te kunnen steken, zodat de velden dit jaar vermoedelijk een millioen kilo meer zullen opbrengen dan verleden jaar, toen tijdens het hele seizoen 2.3 mil lioen kilo werd gestoken. En dat was toen al een record! De asperges, waaraan niet alleen de telers met hun gezinnen, maar ook vele losse arbeidskrachten een behoor lijke cent verdienen, gaan grotendeels naar het buitenland. Als gevolg van de hoge opbrengst breidt de cultuur zich steeds meer uit. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justi tie bij de bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank gisteren geëist tegen de 41-jarige Amsterdamse directeur en oud-voorman van de Communistische Partij Nederland P. O. Chr. V., wegens verraad in bezettingstijd. De verdachte werd ervan beschuldigd na zijn gevangenneming door de „Sicher- heitspolizei" op 30 Maart 1943 verschillen de van zijn communistische medestrijders te hebben verraden, van wie er enige door de Duitsers werden geliquideerd. Deze zaak diende in eerste instantie in October van het vorige jaar voor de bij zondere strafkamer te Amsterdam, die de verdachte dezelfde straf oplegde als thans door de officier van Justitie te Utrecht in hoger beroep werd geëist. De officier van Justitie verwierp in zijn requisitoir de verontschuldigingsgronden, door de verdachte en diens verdediger aan gevoerd. Hij was van mening, dat V. door zijn eigen schuld in de noodpositie was ge raakt, omdat hij reeds bij zijn eerste arrestatie door de Duitsers „door de knieën" was gegaan en zich een al te ge makkelijk werktuig in de handen van de Duitsers had getoond. De verdachte, naar gebruik het laatste woord krijgend, verzocht de rechters de beslissing in zijn zaak aan te houden totdat zij inzage genomen zouden hebben van ge heime rapporten van de S.D., welke na de oorlog hier te lande zijn aangetroffen en die thans op het departement van Justitie aanwezig zouden zijn. Een en ander zou naar zijn mening een geheel andere kijk op zijn zaak kunnen geven. Na raadkamer wees de bijzondere straf kamer dit verzoek van de hand en be paalde de uitspraak op 6 Juli a.s. Het Tweede-Kamerlid de heer Cornells- in een vergevorderd stadium van voor- sen (VVD) heeft onlangs aan de staats secretaris voor de volksgezondheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat er momenteel een nieuwe wet op de paramedische beroepen Daags na zijn terugkeer uit Lourdes is in de leeftijd van 46 jaar overleden de zeereerw. heer K. G. Th. Meurs, pastoor van de paroohie van de H. Familie J.M.J. in Zeist. Pastoor Meurs werd geboren op 18 April 1907, priester gewijd op 23 Juli 1933 en tot pastoor in Zeist benoemd op 28 Augustus 1950. Aflevering 43 van dit standaardwerk over de bezettingstijd (Uitg. J. M. Meulen- hoff te Amsterdam en Van Loghum Slate rus te Arnhem) biedt het vervolg van het hoofdstuk „Londen", gewijd aan de voor lichting, de Engelandvaarders en Londens geheime diensten. Onderscheiding. Mr N. H. E. van den Heuvel te 's-Hertogenbosch, directeur van de Bossche Diocesane Middenstands bond en lid van de Tweede Kamer, is benoemd tot officier in de kroonorde van België. Deze benoeming is geschied we gens de verdiensten van mr Van den Het Deense leger zal geoefend worden in de oorlogvoering met atoomwapens- Hiertoe is een aparte opleidingsschool op gericht. Vermoedelijk als gevolge van overbe lasting is op tien kilometer afstand van Kota Tjana (Oost-Sumatra) een autobus gekanteld en vervolgens in brand gevlo gen. Zeventien personen werden op slag gedood, veertien andere passagiers veer den ernstig en nog twee licht gewond. Van de zwaar gewone slachtoffers zijn er later nog vijf overleden. In de algemene vergadering van aan deelhouders in de N.V. Rubberfabriek Vredestein, deelde de heer F. Schiff na mens de directie mede, dat een afzonder lijk bouwfonds is gevormd m.h.o. op het uitgebreide bouwprogram dat dit jaar wordt uitgevoerd. Wat de te verwachten fiscale maatrege len betreft gaf de directie als haar mening te kennen, dat de tegemoetkomingen m.h.o. de gewenste uitbreiding van de werkgelegenheid nog veel te gering zijn. Men is echter niet blind voor de omstan digheid, dat de regering tengevolge van de grote staatsuitgaven, welke moeten worden gedaan, waarschijnlijk nog wei nig gunstiger perspectieven bieden kan. De concurrentie op de binnen- en buiten landse markt is zeer groot; mede hier door is men op zeer korte leveringstijden Op het buiten „Vosbergen" te Eelde is gistermiddag een internationaal astrono misch congres begonnen, dat tot 37 Juni zal duren. Het is gewijd aan het onder zoek naar het melkwegstelsel. Voorzitter is de directeur van de Leidse sterren wacht, prof. dr J. H. Oort. In zijn openingsrede sprak deze over het werk van de Nederlandse geleerde J. C. Kapteyn, die omstreeks het begin van deze eeuw begon met zijn onderzoek naar de structuur van het melkweg stelsel. De problemen waarmee we thans te maken hebben, aldus prof. Oort, zijn deels nog van dezelfde aard als vijftig jaar geleden. We zijn nu zover gekomen, dat we de algemene afmetingen en structuur van het melkwegstelsel bij be nadering weten, maar we interesseren ons nu hevig voor ingewikkelder struc tuur-eigenschappen. We willen niet meer uitsluitend iets weten van structuur en bewegingen in ons tijdvak, maar ook van de oorsprong van de huidige structuur en van de oorsprong van de sterren. Veel sterker dan de doelstellingen zijn de methoden en mogelijkheden van waar neming veranderd Vooral in de laatste tien jaren zijn die veranderingen zo ra dicaal geweest dat een nieuw „aanvals plan" wel noodzakelijk op vele belang rijke punten moet verschillen van het oude „plan of selected areas" van Kap teyn. Bij het ontwerpen van zulk een plan, aldus spr.. voelen we Pijnlijk het gemis van zijn inspirerende hulp. Mogelijk, besloot prof. Oort, zullen de besprekingen van deze week op bepaalde terreinen al direct kunnen leiden tot con crete voorstellen en tot de uitvoering van definitieve programma's. Voor ver schillende van de voorgestelde program ma's echter zullen enige jaren van voor bereiding nodig zijn. Aan het eind van deze week zal de mogelijkheid onder het oog worden ge zien in 1955 weer een dergelijke bijeen komst te houden Tijdens de. Maandag gehouden gemeen schappelijke vergadering van het parle ment der Europese' Kolen- en Staalge meenschap en de Raad van de Europese Beweging, heeft prof. Erick Nölting (SPD) de wens te kennen gegeven, dat er credie- ten beschikbaar zullen worden gesteld voor de wederopbouw der na de oorlog gedemonteerde staalfabrieken in het Ruhr- gebied. Hij verklaarde, dat voor de weder opbouw credieten ten bedrage van 5 mil liard DM benodigd zijn, welk bedrag niet door de Duitse economie alleen kan wor den opgebracht. Prof. Nölting zeide voorts te hopen, dat de investeringsplannen van het Hoge Ge zagsorgaan voor een belangrijk gedeelte betrekking zullen hebben op de ontginning van de kolenreserves in West-Duitsland. Hif merkte op, dat ongeveer 80'/. van de kolenreserves in het gebied der gemeen schap, die in totaal 82 a 84 millioen ton bedragen, zich in West-Duitsland bevin den. Met deze verhouding moet het Hoge Gezagsorgaan rekening houden bij de ver deling van de beschikbare investerings middelen. De Deense afgevaardigde Hermod Lan- nung verklaarde, dat de maximumprijzen, welke door het hoge gezagsorgaan zijn vastgesteld voor kolen en staal, wellicht te hoog zijn en kunnen leiden tot een da ling van het verbruik. Lannung vestigde er de aandacht op, dat de staalexportprij- zen der 6 landen van de gemeenschap zijn gestegen sedert in Maart j.l. te Parijs een exportkartel werd,opgericht, en hij sprak zijn. bezorghéid er over uit, dat het Hoge Gezagsorgaan van mening is, dat het der gelijke kartels niet kan verbieden. Lan nung beval aan, dat de raad van ministers der gemeenschap er bij het Hoge Gezags orgaan op aan zal dringen de vorming van kartels tegen te gaan. De leider van de delegatie der Britse la- bourpartij bij de Raad der Europese Be weging, Alfred Robens, vroeg de president van het Hoge Gezagsorgaan, Jean Mon- net of de kolen- en staalgemeenschap zich niet in het beginstadium van een protek- tionistische politiek bevindt. In zijn antwoord aan de verenigde ver gadering sprak de president van het Ge zagsorgaan, de heer Monnet, zijn grote voldoening uit over het welslagen van de eerste gemeenschappelijke vergade ring van het Europa van zes en dat van vijftien landen. De bijeenkomst heeft getoond, dat deze proef aan het slagen is. Dit is het begin van een bredere markt, die ons in staat zal stellen onze technische middelen voor onze welvaart te gebruiken", aldus Monnet. De door lord Layton gestelde vraag, wanneer en in welke vorm een engere verbinding met Engeland zal kunnen plaats vinden, noemde Monnet het dui delijkste bewijs, dat de gemeenschap reeds tot een werkelijkheid geworden is. Hij zei, dat bet Hoge Gezagsorgaan reeds concrete gedachten hierover heeft, die zij echter thans niet aan de vergadering kon voorleggen en die zonder talmen met de Britse vertegenwoordiger in Luxem burg zouden worden besproken. Het Nederlandse lid van bet Gezags orgaan, de heer Spierenburg beantwoord de de door een der Engelse leden gestelde vraag of de gemeenschap zich niet op protectionistisch gebied zou begeven. Dit was volgens de heer Spierenburg zeker niet het geval .Het verdrag voorziet in een vrije concurrentie. De tarieven der gemeenschap zijn niet verhoogd. Na vijf jaren zal volgens de heer Spierenburg de gemeenschap op het gebied van staal de laagste tarieven ter wereld hebben. Weliswaar blijven kwantitatieve beper kingen nog mogelijk, doch in de Bene- luxlanden waren deze reeds afgeschaft. De heer Spierenburg meende, dat de concurrentie van de Britse kolen in de gemeenschap ten zeerste gewenst is. Hij legde er de nadruk op, dat het Hoge Gezagsorgaan als regel generlei recht van interventie heeft in normale handelsbe trekkingen tussen de deelnemende staten en derden. Voorts ontkende de heer Spie renburg, dat er een staalkartel zou be staan. Er was geen groot verschil tussen de exportprijzen en prijzen binnen de gemeenschap aan te wijzen. aangewezen, hetgeen niet altijd even ge makkelijk is. De efficiency wordt ecchter zoveel mogelijk opgevoerd. Ondanks de geringe werkloosheid en het tengevolge daarvan dalende werkkrachtenaanbod ge lukt het de Mij toch nog vrij aardig perso neel aan te trekken. Met zeer veel energie en niet zonder succes wordt gewerkt aan opvoering van de export. Er valt niet te voorzien of dit zo blijven zal, doch de algemene indruk is, dat de Ned. industrie voorlopig nog goed met orders blijft voor zien. 4ranuit de vergadering werd lof gebracht vanwege de resultaten welke ondanks de onzaglijke concurrentie in die landen zelf op de Amerikaanse en Canadese markten zijn geboekt. In Canada is dit te danken aan de good-will, die de Ned. landbouw daar heeft gekweekt, aan de voortvarend heid van de Ned. economische attaché en aan de initiatieven van het eigen export bureau. In de V.S. is het minder eenvoudig een afzetgebied te vinden. Toch is Vredestein erg tevreden over de uitvoer naar dit land al valt wel eens plotseling de export van een bepaald artikel stil vanwege defensie werk der home-industrie. Een goed ding vormen echter de repeatorders. De Ameri kaanse cliënt is veeleisend. Veelal is men niet tevreden met f.o.b. leveringen doch wenst men aflevering aan huis. De export naar Indonesië is thans vrij wel nihil. Dit land is zeer afhankelijk van de rubberprijzen, die tot een laag niveau zijn gedaald, waardoor de „eigen tappers" een moeilijk bestaan hebben. Voor Indo nesië en Z.O. Azië is het van belang dat de prijzen niet te ver dalen i.v.m.h. bewa ren van de politieke rust. Wordt de koude vrede een normale vrede en worden de alom gevormde stocks alsgevolg daarvan leeggepompt dan is niet te zeggen welke nadelig ge volgen hieruit voor deze landen kunnen voortvloeien. Rekening houdend met de internatio nale politieke constellatie neemt Vrede stein een grote voorzichtigheid in acht met het doen van aankopen. Intussen wordt veel researchwerk verricht o.m. op het stuk van onbrandbare banden. Men heeft over de gehele linie groot vertrouwen in het Nederlandse product, hetgeen blijkt uit het feit, dat de door Canada in Europa aangekochte electro- technische artikelen eerst door de KEMA in Arnhem moeten worden gekeurd, zulks tot groot verdriet bijv. van de Zwitsers bereiding is? 2. Is het waar, dat bij de samenstelling van deze wet noch aan de vertegenwoor digende organisatie „het Nederlands ge nootschap voor heilgymnastiek en mas sage", noch aan de „rijkscommissie van advies inzake de examens voor heilgym nastiek en massage" advies werd gevraagd of met een van beide overleg werd gepleegd? 3. Zo ja, acht de minister het juist, dat over bepaalde beroepen beslissingen wor den genomen zonder de betreffende orga nisaties hierin te kennen? 4. Is het de minister bekend, dat er groeperingen zijn die, zonder aan de wet telijk daarvoor gestelde eisen te voldoen, trachten bovengenoemde staatsbevoegd- heid tot behandeling van patiënten te verkrijgen en acht de minister dit ook niet in strijd met het belang van de volks gezondheid? De heer Muntendam heeft hierop thans schriftelijk het volgende geantwoord: De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord, met dien verstande, dat de voorbereiding nog niet zover gevorderd is, dat geen gelegenheid meer zou bestaan voor overleg met belanghebbenden. Ook de tweede vraag wordt, voorzover de voorbereiding van het wetsontwerp is gevorderd, bevestigend beantwoord. Hieruit vloeit een bevestigend antwoord op de derde vraag nog niet voort. Er zal alsnog voldoende gelegenheid zijn organi saties in de voorbereiding te kennen. De staatssecretaris veronderstelt, dat in de vierde vraag gedoeld wordt op de wet telijke bevoegdheid tot behandeling van patiënten als heilgymnast-masseur. Het is hem niet duidelijk, hoe groeperingen van personen er in zouden kunnen slagen de bevoegdheid te verkrijgen zonder aan de wettelijk daarvoor gestelde eisen te voldoen. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap deelt ons mede: Zoals reeds eerder is gepubliceerd heeft de Nederlandse Jeugdgemeenschap van de Ned. Spoorwegen een reductie van 10 pet verkregen voor jeugdvervoer in groepsverband. Dezer dagen verscheen in verschillende dagbladen een sterk gekleurd bericht, waarin gesteld werd dat „de katholieke jeugdorganisaties" reeds geruime tijd een reductie niet van tien doch van vijftig procent zouden ontvangen. Tevens dat zij deze faciliteit verzwegen zouden hebben tijdens een bespreking tussen de geza menlijke jeugdorganisaties in N.J.G.-ver- band en de Ned. Spoorwegen. Deze situa tie zou grote spanningen hebben opgeroe pen tussen „de katholieke" en „de niet- katholieke organisaties" in de Ned. Jeugd gemeenschap. Wij stellen het op prijs deze zaak tot zijn juiste proporties terug te brengen, temeer omdat bedoelde berichten zijn verschenen zonder enigerlei voorafgaande informatie bij de Ned. Jeugdgemeenschap. De feiten zijn aldus: De bekende reductie van tien procent was het resultaat van besprekingen tus sen het secretariaat van de Ned. Jeugdge meenschap en de Nederlandse Spoorwe gen. De afzonderlijke organisaties zijn bij deze besprekingen niet betrokken ge weest. Het bericht dat de katholieke organisa- 50 pet reductie ontvangen is onvoor- waaraeiijk onjuist. Van enigerlei span ning tussen de organisaties als gevolg van eenzijdige bevoorrechting of gebrek aan goede trouw is derhalve geen sprake. De Katholieke Nationale Jeugdzorgor ganisaties (niet te vereenzelvigen met de Katholieke Jeugdbeweging of „de katho lieke jeugdorganisaties") maken gebruik van een reeds 1945 bestaande speciale re geling, waarbij 50 pet korting wordt ver leend op vervoer van kinderen naar en van herstellingsoorden en vacantiekolo- nies. In hoeverre deze laatste regeling te ruim zou zijn toegepast onttrekt zich aan onze waarneming. In eik geval kan dezer zijds niet worden aangenomen dat van een bewust verkeerd gebruik sprake is. Bedoelde organisaties hebben van de toepassing nimmer een geheim gemaakt en tot tweemaal toe bijzonderheden over deze regeling gepubliceerd in haar docu- mentatieorgaan, waarop ook verschillen de niet-katholieke organisaties zijn ge abonneerd. I'1 ',pt stadhuis van het gastvrije s-Hertogenbosch heeft de jaarvergade ring plaats gehad van de Katholieke In genieursvereniging. Bi) de opening heeft de voorzitter, prof. ir J. H. Froger, het herstel herdacht van de kerkelijke hiërarchie, waarbij naast voldoening ook veel zelfcritiek gewenst is. In 't bijzonder werd daarbij de achter stand op cultureel gebied gememoreerd. Hoewel er een verheugende groei is van het bijzonder hoger onderwijs moet he laas worden geconstateerd, dat bij het openbaar hoger onderwijs nog te weinig leerstoelen door Katholieken zijn bezet. Het stellige vertrouwen werd uitge sproken, dat bij de benoeming van cura toren en docenten aan de tweede tech nische hogeschool recht zal worden ge daan aan de levensopvatting van Zuid- Nederland, dat de studenten voor deze instelling overwegend zal moeten leve ren. Daarnaast wijdde spreker aandacht aan de positie van de middengroepen, welker bescheidenheid in tijden van tekort nu dreigt te leiden tot bestendige terugstel ling. Opvoering van de productie en van het nationale inkomen kan loonsverhoging mogelijk maken, zowel voor de geschool de arbeiders als voor de middengroepen In het bijzonder ging spreker in op de middenfuncties, die de meeste ingenieurs in het bedrijfsleven bekleden Zij zhn de werknemer meer nabij dan de werkge ver en kunnen door een goede opvatting JununUtn Xfej bijdragen tot de echte en bestendige bedryfsvrede Voorts werd het woord gevoerd door dr ir Th. J. Ferrari, landbouwkundige van het landbouwproefstation te Gro ningen, over „De hulp aan onontwikkel de gebieden en de taak van de Katho lieke academicus"! Deze gaf een overzicht van de probleemstelling volgens de ver schillende opvattingen, waaruit duidelijk bleek hoezeer het gewenst is, dat over tuigde Katholieken deelnemen aan deze nieuwe strevingen. De goede invloed van de Katholieke artsen in de wereldge zondheidsorganisatie bewijst dat dit werk op internationaal gebied concrete resultaten kan opleveren. Het betoog van dr Ferrari vond zoveel instemming,- ge- dat dit onderwerp verder in de activitr van de vereniging zal worden opger men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5