X Wij voor ook zijn zullen niet rusten zij weer vrij zijn Er is een vernedering die geen enkel volk dragen kan Zwarte eiland dijken Flakkee w op m Het moordproces-Christie PINAY WIJST OPDRACHT VAN DE HAND Beambte van Ned. gezantschap ter dood veroordeeld Kinderbijslag naar verhoudin van het loon Progressie eis van sociale recht vaardigheid Europese lucht nog zwaar bewolkt Zon der vrijheid schuil Onbestendig weer Woensdag 24 Juni 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Harde arbeid in koortsachtig tempo Geheimzinnige zaak van zijn buurman- moordenaar Regeringscrisis kostte reeds meer dan honderd milliard francs In Bulgarije davert het van proeessen Teruggeroepen zaakgelastigde vertelt Polen deserteerden Grondslagen van huidige wet wijzen eveneens in die richting Italiaanse scooters voor het rampgebied Weer zeven ton voor het Rampenfonds Mig's boven Bornhohn? Marinier door om vallende muur gedood WEERBERICHT V. 11 11 Eén katafalk bleef leeg 7 wee kleine meisjes in nieuwe jurkjes.... Frankfurter Allee.... IJ WAREN gewend dat op Flakkee de buitendijken Op dit plechtige moment zweer ik dat we niet zullen rusten en deze eed leg ik af voor het héle Duitse volk dat wij geen rust zullen kennen vóór ook zij weer vrij zullen zijn, vóór héél Duitsland weer verenigd zal zijn in vrede en vrijheid Geen enkele macht ter wereld vooral in de msmsm BITUMEN CONTRA GOLVEN Geen tijd voor een blaasje Kleine, dóódsimpele mensen Kapitein en dokter bleven in Engeland achter De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Zwaar tot half bewolkt met in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 25 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 20.08 uur, onder 2.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Berlijn afscheid van nam doden (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Dinsdagavond. Het kleine groepje mensen nog geen honderd stond een ogenblik onzeker op de Rudolf Wilde Platz. Een pathetisch klein groepje, vrouwen in diepe rouw, mannen in slecht zittende zwarte pakken, een enkele hoge hoed, een bleek jongetje in een korte broek, twee kleine meisjes. Tienduizenden mensen, een zee van mensen, die het grote, rechthoekige plein voor het raadhuis vulden, rekten en richtten hun blikken op dat kleine, verloren groepje, waarover zich snel een deftige ambtenaar in stemmig zwart ontfermde: de nabestaanden van de Juni-slachtoffers klommen de trappen op, verdwenen door de geheel achter zwarte rouw-draperieën schuilgaande ingang van het raadhuis. De zeven kisten, bedolven onder een schat van bloemen, bleven achter. Men zei ons. dat er minder mensen op de Rudolf Wilde Platz voor het Westber- lijnse raadhuis in Schöneberg stonden dan bij de rouwdemonstratie voor de neer geschoten Westberlijnse politie-agent van enkele maanden terug. De arbeiders bevolking van de stad was echter ditmaal slechts in de geest aanwezig, legde om half vier vanmiddag enkele minuten de arbeid neer in de fabrieken en herdacht zo de doden, terwijl tienduizenden andere Berlijners in dichte rijen langs de route stonden, die niet minder dan 25 kilometer lang was- Misschien waren er minder mensen, maar het enorme plein stond zwart van de Berlijners en de menigte puilde uit tot in de straten, die uitkwamen op de Platz, terwijl velen zelfs op de daken rondom een plaats gevonden hadden. Om twee uur arriveerde de lange, zwarte stoet, werden de kisten, gedekt met de Berlijnse vlag, plechtig neergezet op de kleine katafalken, die voor het raadhuis eenvoudig op het plaveisel ston den opgesteld. Rondom het afgezette gedeelte waar, op een simpel podium, ook de stoelen voor de nabestaanden stonden te wachten, brandden op zwarte, hoge pilaren de roe tige vlammen der rouwtoortsen. In een grote halve cirkel daarom heen klapper den de vlaggen van Berlijn en de „Lander" der Bondsrepubliek alle halfstok, alle met crepe omfloerst. Aan de gedeeltelijk met zwarte drape rieën bedekte gevel van het raadhuis woeien de zwart-rood-gouden banier der Bondsrepubliek en de rood-wit-rode vlag met de zwarte beer van Berlijn eveneens halfstok. De hele atmosfeer was weinig pompeus. Er waren zeer veel vlaggen van de S.P.D. Er waren zelfs vlaggen van S.P.D.- afdelingen uit de Oost-sector en uit Frankfort a. d. Oder (Oostzóne), maar deze waren reeds jaren geleden naar het Westen gevlucht, toen de socialistische partij daar haar Sovjetzwenking naar links maakte en S.E.D. werd. De andere politieke groeperingen droegen geen vlag gen. Men las de gouden letters op de linten, die van de kransen neerhingen. Kransen van de Bondspresident, de Bondskanse lier en kransen van de Berlijnse senaat, kransen van de metaalbewerkersbond en opdrachten als: „Den Freiheitskampfer", waarmee de Bond voor Vrijheid en Recht de doden eerde. Misschien was het opschrift op de bloe menhulde der S.P.D. beter. Daarop stond simpel: „Den Opfern des 17 Juni". Deze zeven doden waren namelijk het slacht offer geworden van de straatgevechten. Ze waren op die 17de Juni, gewond of ge dood door Oostelijk vuur, uit het nie mandsland gehaald, dat zich toen in die onbeschrijfelijke chaos vol ziedende men senmassa's, chargerende Vopo's en de ra telende Russische tanks aan weerszijden van de sectorgrens had uitgestrekt. Mis schien waren er nieuwsgierigen bij ge weest, misschien waren ze meegesleurd door de wilde, opgewonden mensenstroom Misschien hadden ze meegedaan, mis schien waren ze ook dodelijk getroffen, terwijl ze zich op Westelijk gebied bevon den Om iets voor drie uur binnen hadden de autoriteiten inmiddels hun deelneming betuigd aan de nabestaanden trad de Bondskanselier dr Konrad Idenauer naar buiten, geleidde de familie naar hun plaatsen. Een onweer van fotografen-blitz.icht, onbarmhartig allesziende ogen van film camera's, reporters die met gedempte stem in hun microfoon spraken, journalisten uit de hele wereld Vooraan, bleek, achter een zwarte sluier een jonge vrouw, aan elke nand een klein meisje. De twee kleine meisjes in nieuwe blauwe jurkjes stapten schuw door al die drukte op nieuwe schoentjes naast hun moeder. Het waren waarschijnlijk de eer ste nieuwe jurkjes sinds lange tijd, die de dochtertjes van de werkloze, steuntrek kende Willi Goett'ling gekregen hadden Opnieuw kwamen de fotografen naar voren, zoemden, terwijl de politiekapel de treurmarsch van Chopin inzette, de film camera's, namen het stomme verdriet van deze eenvoudige mensen onder vuur over de met bloemen bedekte baren heen. „Unsere Herzen sind von Trauer erfüllt' sprak de bleke Bondskanselier, „omdat we onze doden gedenken. De doden, die hun bloed gaven voor de vrijheid, de doden, wier bloed vergoten werd door brutale en wrede machthebbers, die hun tyrannieke heerschappij in stand wilden houden. Met ons treuren millioenen Duitsers, met ons treuren in andere landen allen, die de slavernij haten en de' vrijheid lief hebben Adenauer betuigde z«n diepe deelne ming met het leed der aohtertolijvenden, herdacht de doden, gewonden en gevan genen, herdacht ook de vervolgden en op- gejaagden in het Oosten. Het woord Stalin Allee kwam echter niet over zijn dunne lippen: hij sprak van „de 'elementaire woede" die begonnen was op een bouwbedrijf in de Frankfurter Allee (de oude naam). „De hele wereld hebben zij getoond, dat de Duitsers geen slaven willen zijn, dat de tijd der totalitaire heer schappij voor de Duitsers voorbij is. Naast de rouw, naast het medelijden, zijn wij trots op deze helden der vrijheid.... „Moge God", richtte hij zich andermaal tot de nabestaanden, „u troosten in uw leed. Wij willen de doden niet vergeten en de levenden willen we helpen. God zal met u en met ons zijn Na hem sprak de Bundesmdnister für Gesammtdeutsche Fragen, Jakob Kaiser. „De 16de en 17de Juni waren de dagen van de opstand van de mens tegen een systeem zonder menselijkheid", aldus Kai ser. „Het was de opstand tegen de tegen natuurlijkheid om een volk in stukken te scheurenWij hier in het Westen meen den de bevolking aan de andere kant steeds weer te moeten vermanen zich niet te laten provoceren, af te zien van acties Welke hun leven jn gevaar zou brengen. Maar heden weten we méér dan ooit: er is een mate van vernedering, van psychi sche en materiële nood, die geen enkel volk verdragen kan. Deze nood was het die vredelievende Duitse arbeiders tegen hun onderdrukkers deed opstaan. Nu zouden wjj hier in het Westen de schuld zijn van deze opstand, maar de hele wereld vraagt zich af: wie probeert men nu nog zand in de ogen te strooien? Deze Juni-gebeurtenisscn moeten toch ieder de ogen hebben geopend Deze offers hebben de enige juiste weg naar een Westelijke vredespolitiek gewe zen. een opzij verschuiving van het com munistische systeem en het opheffen der verdeeldheid van Duitsland.... Voor God en ons volk leggen we de belofte af, dat iedere politieke weg moet worden ge gaan om aan de nood en de onderdruk king? in de Oostzone zo snel mogelijk een eind te maken". Daarna - met een stem schor van ont roering - maakte zich de burgemeester van Berlijn, Ernst Reuter, tolk van allen. „Hoeveel slachtoffers die afschuwelijke en nog steeds voortdurende worsteling ginder heeft geëist weten we niet.. Maar we beloven op dit uur, met de hand op het hart: ook wij zullen samen met u daarginds niet meer rusten vóór we het doel bereikt hebben, vóór we de dag zul len beleven, dat we niet meer aan een dodenbaar behoeven te stgan om te treu- ren over mensen, '*1e hun leven moesten Haringvliet, j iaten in de strijd tegen een vreemde ons zomer, zich als groene boorden uitstrekten langs Volkerak, Krammer en Grevelingen. Geen fraaier beeld was denkbaar dan vijandige macht. zo'n dijk, waarop door bet met boterbloemen en madeliefjes doorspikkelde reyd e Q0^ Jg<?toond", Vervolgde Reuter, gras het zwartbonte vee graasde. Dat beeld zal tengevolge van de watersnood, straks tot het verleden behoren, want de dijken worden niet meer groen, ze worden zelfs niet bruin van de zware klei, waarmede men ze vroeger afdekte, maar ze krijgen een doffe, grauwe, zelfs zwarte kleur. Gras groeit er niet meer op, niets groeit er meer! Want betonasphalt dient voor geen enkele plant als voedingsbodem. Nadat de nieuwe dijklichamen, dank zij honderdduizenden tonnen zand en dank zij ook machtige machines te land en te water, benevens hard werken van een paar duizend arbeiders, konden worden opgeworpen, is men nu al op enkele plaatsen bezig met het aanbrengen van een dikke bitumenlaag, die een harde, ondoordringbare en naar men hoopt ook onverwoestbare bedekking zal vormen, bestand tegen de golven en de vloed. Over grote afstanden moeten de as- phaltbetondijken worden aangelegd, van Middelharnis naar Stad aan 't Haringvliet, van Ooltgensplaat naar Herkingen aan de Zuidkant van het eiland en mis schien nog wel verder. Met de dijk van de Van Pallandt-polder te Middelharnis is men al een heel eind gevorderd. Per dag legt men 70 a 80 meter bitumenlaag op het talud aan de zeekant, dat aldaar een breedte heeft van pl.m. 7 meter. Bo- Bij de voortgezette behandeling van het moordproces-Christie werd een vroeger afgelegde verklaring van de beklaagde voorgelezen, waarin bij bekende in 1943 nog twee vrouwenmoorden te hebben gepleegd (behalve de reeds door hem toegegevene) en de lijken in zijn tuin begraven te hebben. De verdediger van Christie, Curtis Ben I huiskwam had Christie hem gezegd, dat »>tt, kwam terug op een andere moord I ijn vrouw zelfmoord had gepleegd, maar nett, zaak. waarin Christie indertijd als ge tuige was opgetreden, nl. de moord op het 14 maanden oude dochtertje van de chauffeur Evans, welke laatste in 1950 deswege was opgehangen. Het lijikje werd met het lijk van de moeder in de woning van Evans gevonden. Voorlezing werd alsdan gedaan van 'n tweede bekentenis, indertijd door Chris tie afgelegd, nl. dat hij (Christie) me vrouw Evans door wurging had vermoord omdat zij zulks gevraagd had, wijl haar man haar slecht behandelde. Toen deze dat hij (Evans) van moord op zijn vrouw verdacht zou worden, omdat het be kend was, dat hij met haar in onmin leefde. Evans besloot daarom zich van het lijk te ontdoen. Hij werd later gearresteerd en op grond van zijn eigen bekentenis veroordeeld wegens moord op zijn dochtertje. De gis teren gehoorde hoofdgetuige der politie, inspecteur Griffin, verklaarde overtuigd te zijn. dat Evans terecht was opgehangen voor die moord. ven op de dijk, waar men met smaller breedte te maken heeft en men gemakke lijker werkt, schiet het nog harder op. In één keer is men overigens niet klaar; eerst wordt een laag asphalt gestort, ge mengd met zand, daarna komt het veel zwaardere en veel harder wordende as- phaltbeton; de eerste laag is ongeveer 10, de tweede 15 c.M. dik. Een paar dagen nadat de bovenste laag gestort en gestre ken is, rijden zware vrachtauto's er al overheen, zonder een spoor na te laten Het is zwaar werken aan de dijken en vooral dat bitumengieten en gelijk maken is een harde karwei. Daarenbo ven dringt de tijd Geen minuut mag verloren gaan, want als October aan breekt en daarmede de kans op herfst stormen, moeten de dijken klaar zijn Vandaar dat er dagen van dertien uren gemaakt worden met dat beton gieten en in die dertien uren is er nauwelijks tijd voor wat de arbeiders noemen „een blaasje", voor even opkijken om snel een boterham en een dronk uit de ther mosfles naar binnen te slikken. Aan het begin van de dijk staan de as- phaltmolens, die de substantie leveren, waarop aller hoop en vertrouwen is ge vestigd. Kokend heet laten die molens 't asphalt in vrachtauto's stromen, die de er dijk mede opsnellen om het op hun beurt op talud of kruin te laten neer komen. Daar werken de arbeiders met hun neus boven die zwarte hitte. Op koele dagen of in de morgen slaat er een dikke nevel uit en als er regendruppels vallen veranderen die tegelijk in stoom, zodat de arbeiders boven op de dijk hun kameraden, die beneden aan de gang zijn, nauwelijks of niet kunnen zien. Als het zo juist gestorte asphalt is gelijk gestreken legt men er een plank over, waarop men een zware ijzeren stamper laat op en neer dansen, zodat de bitumenlaag zo glad als een aal er onder vandaan komt Straks zullen die zwarte dijken land en bewoners van Flakkee moeten be schermen. Zij zullen het bewijs dienen te leveren dat het nieuwe beter is dan het oude, dat moderne techniek en weten schap het kunnen opnemen tegen storm en vloed „waar het Duitse volk staat: wij behoren als een vrij trots volk tot een vrije we reld". „De 17e Juni 1953 is een zeer belang rijke datum in onze geschiedenis. Deze elementaire opstand van ons volk heeft de wereld wakker geschud en de weg vrij gemaakt voor een betere toekomst. Nie mand, geen enkele macht ter wereld, zal op de duur de Duitsers van elkaar ge scheiden kunnen houden „Wanneer we nu", zo besloot hij, „on der de tonen van „Ich hatt' ein Kamera den'" onze gevallenen naar hun laatste rustplaats gaan geleiden, zal de klank van onze vrijheidsklok vermanend, troostend en sterkend ons vergezellen; de vrijheids- klok, die tot een symbool geworden is voor ons Berlijners, voor de gehele we reld. Onder haar klanken zullen we met ontbloot hoofd de belofte afleggen, dat een grote tijd ons altijd op post zal vin den De eerste lijkauto gleed naderbij. Poli- tie-agenten droegen plechtig de eerste kist van de katafalk. Toen de zware deu ren toeklapten kwamen de nabestaanden van dit eerste slachtoffer, namen plaats in de volgwagensDe tweede lijkauto; daarna de familie van het tweede slacht offer. Onhoorbaar gleden ze weg over het smalle pad, dat de politieafzetting had vrij gehouden tussen de doodstil toekijkende menigte. De derdede vierde en tel kens opnieuw klonken de koperen hoorns der kapel rouwend „Ich hatt' ein Kame raden". s'TÏ:'s \x- A Antoine Pinay lieeft liet verzoek van president Auriol om een nieuwe Franse regering te vormen, afgewezen. De oorzaak van zijn weigering was, dat de volksrepublikeinen hem hun stem niet wilden toezeggen, terwijl de Gaullisten voorbehoud maakten. Pinay Wenste de Nationale Vergadering slechts om zijn investituur te vragen indien hij kon rekenen op de 314 stemmen, die voor bevestiging nodig zijn. Door de houding van de volks republikeinen en de Gaullisten was dit niet mogelijk. Pinay was de zevende politicus, die was verzocht een oplossing te zoeken voor de reeds vijf weken durende kabinetscrisis. Hij was de derde, die weigerde het. parle ment om bevestiging als premier te vra gen. D0 minister van financiën in het de- missionnaire kabinet heeft gisteren de Nationale Vergadering medegedeeld, dat dP gevolgen van de regeringscrisis de Franse schatkist reeds meer dan 100 mil liard francs hebben gekost. Op verzoek van de afgetreden regering heeft de Nationale Vergadering de Ban- que de France machtiging gegeven om de staat toe te staan de betaling van een voorschot van 80 milliard francs, die op 1 Juli a.s. zou moeten geschieden, uit te stellen. Dit voorschot werd op 24 Maart verstrekt en de terugbetaling is reeds twee maal uitgesteld. Voorts gaf de Nationale Vergadering de Banque de France toestemming een nieuw voorschot van 50 milliard francs aan de staat te verstrekken voor het vol doen van op het einde van deze maand vervallende verplichtingen. Het voor schot is voornamelijk benodigd voor de grote pensioenbetalingen, die eind Juni moeten geschieden, en voor de terugbe taling van 20 milliard francs in buiten lands geld aan de. Ver. Staten en Canada wegens in 1948 van deze landen ontvan gen leningen. President Auriol heeft gisteren nog-^ niaals gezegd, dat zijn besluit om zich bij de presidentsverkiezingen, die in de herfst van dit jaar zuilen worden ge houden, niet herkiesbaar te stellen, „onherroepelijk vaststaat". In de vroege ochtend van Dinsdag is het bekende hotel Berg en Dal in Val kenburg door een geweldige brand ver woest. Een oude huisknecht is in de vlammen omgekomen. Overzicht van de nog brandende puinhopen. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een krachtig hoge-drukgebied, dat zijn in vloed uitstrekt over de Oostzee en het Noorden van Duitsland. Boven Frankrijk bevindt zich een uiterst vlak lage-druk- gebied, dat samenhangt met een hoeveel heid koude lucht in de hogere niveaux. Het weer in ons land wordt in sterke mate beheerst door een front, dat de scheiding vormt tussen de koude lucht boven Frankrijk en warmere lucht, die door Oostelijke winden over het Noorden van Duitsland aangevoerd wordt. Langs dit front komen zware buien voor, waarvan sommige met onweer ge paard gaan. Zo werd op het vliegveld Twenthe in 24 uur 25 m. neerslag opge vangen. Het front verplaatst zich bijna niet. Zolang het front boven ons land blijft liggen, houdt het onbestendige weer met weinig wind en plaatselijk zware buien aan. Korte tijd geleden lieeft onze rege ring, zoals is gemeld, de Nederlandse zaakgelastigde in Bulgarije, de lieer A. M. E. Brink, teruggeroepen, nadat de Bulgaarse regering hem „persona non grata" had verklaard. De heer Brink en zijn familie zijn thans veilig in ons land aangekomen. De gezagvoerder van het Poolse pas sagiersschip „Batory" (14.287 ton), Jan Cwiklinkski, heeft vergunning gevraagd om in Engeland te mogen blijven. Het schip heeft in 1949 wereldbekendheid verworven, omdat het toen op sensatio nele wijze de in Duitsland geboren com munist Gerhard Eisler („Amerika's com munist no. 1 genoemd") van de V.S. naar Europa bracht. De kapitein was achtergebleven, toen de „Batory" Zaterdag j.l. uit Engeland vertrok. Hjj werd door de politie opge- dat verscheidene doodvonnissen zijn ge spoord en vroeg toen vergunning om in j veld. Zo ook tegen de beambte van het Engeland te blijven. Ook de scheepsdok- Nederlandse gezantschap. Het proces ter van de „Batory" was achtergebleven. I werd gevoerd met gesloten deuren en tot Zoals men weet, was hetgeen gebeurd is een uitvloeisel van een proces, waarbij een Bulgaarse beambte van het Neder lands gezantschap betrokken was. De heer Brink zeide in een kort onderhoud na zijn aankomst, dat het davert van processen in Bulgarije en dat alles al heel gauw als staatsgeheim en spionnage wordt beschouwd. Hij meent, dat bij dit proces 21 personen betrokken waren en Het bestuur van liet Centrum voor Staatkundige Vorming heeft in 1932 een commissie ingesteld met de opdracht, een antwoord te geven op de volgende vragen: Is het wenselijk de bedragen van de kinderbijslag te wijzigen, teneinde een zekere verhouding tussen kinderbijslag en loon tot stand te brengen; zo ja, welke wijzigingen zou de commissie dan willen aanbevelen? de vigerende Kinderbijslagwet berust, in de richting van een dergelijke progressie. De commissie werd op 27 Maart 1952 ge ïnstalleerd in de volgende samenstelling en was als volgt samengesteld: voorzitter mr P. Aalberse te Wassenaar; secretaris dr G. Veldkamp te Breda; adjunct-secretaris G. Gussenhoven te 's-Gravenhage; leden; dr W. Dijsselbloem, dr W. de Kort, dr Ch. Pacilly, drs Dom. Pillen O.F.M., J. de Wit. Op 1 October 1952 heeft de commissie haar rapport aangeboden. Het overleg, dat hierna tussen commissie en bestuur is ge volgd, heeft tot een aantal wijzigingen geleid, waarna het bestuur besloot aan het rapport der commissie algemene bekend heid te geven, hetgeen bij deze geschiedt. Naar het oordeel van de commissie is progressie in de kinderbijslag naar ver houding van bet loon een eis van sociale rechtvaardigheid. Bovendien, aldus de commissie, wijzen de grondslagen, waarop Het loon dient 'n sociaal levensminimum mogelijk te maken. Dit sociaal levensmini mum is voor de verschillende maatschap pelijke groepen verschillend. Het kan in de huidige organisatie van de maat schappij slechts worden verwezenlijkt door boven de primaire beloning kinderbijslag te verlenen in een bepaalde verhouding tot die primaire beloning. Uit berekenin gen blijkt, dat door het ontbreken van een progressie naar het inkomen de kinder bijslag als deel van het loon voor de hogere inkomens een steeds geringer per centage uitmaakt. Naar het oordeel der commissie kan deze scheve verhouding in het algemeen niet worden opgeheven door de bestaande fiscale tegemoetkomingen aan de grote gezinnen. Zij acht daarvoor de progressie naar de hoogte van het loon geboden en ook het meest juist. Tenslotte geeft de commissie een ant woord op de vraag, op welke wjjze de kinderbijslag in verhouding tot het loon kan worden gebracht. De commissie be veelt een stelsel aan, waarbij met in achtneming van een minimum en een voor lopig maximum aan bepaalde toon groepen verschillende kinderbijslagen wor den vastgekoppeld. Het minimum dient naar de mening der commissie te liggen bij het loon der ongeschoolde arbeiders, het maximum bij het maximum-dagloon, hetwelk de Werkloosheidswet kent. De commissie gaat uit van zeven loon- groepen, waarbij de kinderbijslag per dag en per kind in iedere volgende loongroep 0.05 hoger is dan in de voorafgaande. Bij een dagloon van 6.60 en minder bedraagl de kinderbijslag: voor het eerste 0.46 per dag; voor het tweede en derde 0.51 per dag en per kind; voor het vierde en vol gende 0,67 per dag en per kind. Voor de volgende loongroepen worden deze be dragen als volgt gewijzigd: Loongroep 1ste 2e en 3e 4e meer dan kind kind kind e.v. 6,60—8,— 0,51 0,56 ƒ0,72 8.00—„10,00 ii 0,56 0,61 0,77 10.00—,, 12,00 „0,61 0,66 0,82 12.00—,, 14.00 0,66 0,71 0,87 14,00—,, 16,00 0,71 0,76 0,92 16,00 0,76 0,81 0,97 De huidige progressie naar het kindertal dient, zolang deze althans niet wordt ver beterd, bewaard te blijven. Zou deze pro gressie worden verbeterd, dan dient naar het oordeel der commissie, deze verbete ring in alle loongroepen te gelden. De commissie raamt de kosten van de aanbevolen wijzigingen op pl.m. 60 mil- lioen per jaar. het ogenblik, waarop de heer Brink liet land verliet, was er niets over gepubli ceerd. Zulke processen, aldus de heer Brink, hebben geen enkele basis en zjjn geheel in scène gezet. Men vindt het onwense lijk, dat vreemdelingen in Bulgarije ver toeven, die in dat land goed bekend zijn en de taal beheersen. Dergelijke personen zijn al gauw verdacht. Toen de heer Brink en familie ver trokken zij moesten plaats nemen in een goederenwagen waren alle leden van het corps diplomatique op het station ten afscheid. Reeds tevoren was door middel van afscheidsdiners en dergelijke zeer demonstratief opge treden door de Westerse diplomaten. Het vertrek had 10 Juni plaats, nadat de heer Brink 20 jaar in Bulgarije had gewoond. Sinds 1947 was hij aan het ge zantschap verbonden. Het gezantschap is gesloten, al blijft onze gezant te Bel grado in Sofia geaccrediteerd. De Neder landse consulaire belangen worden be hartigd door België. De katholieken van het Aartsbisdom Turijn hebben van de gelden, welke zij hebben bij elkaar gebracht voor de slachtoffers van de watersnood in Neder land, o.a. twintig motorscooters gekocht, vervoermiddelen, welke juist daar zeer populair zijn. Dezer dagen zullen zij naar Nederland worden verzonden. Vandaag zal Z. H. de Paus de scooters zegenen. In de loop van de vorige week is een bedrag van 700.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds, waardoor het to tale bedrag, waarover het fonds kan be schikken is gestegen tot 116,8 millioen. Twee buitenlandse straaljagers, welke volgens ooggetuigen van het zelfde type waren als de twee Mig's, die onlangs kort na elkaar op Bornholm zpn geland, cirkelden Dinsdag boven het Deense eiland. De toestellen landden echter niet. De marinier De Lange uit Soestdijk is bij werkzaamheden in het Savonetakamp op Aruba door een omvallende muur ge dood. Hij is gisteren begraven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1