Nieuws uit STAD en OMTREK Op bezoek bij MAYOR RICH Adenauer doet beroep op het Westen St. Caecilia zong in Den Bosch Voortreffelijke prestatie in geheel Nederlands program j LAATSTE BERICHTEN HOOFDSTEDELING IS VAN ziin haven vervreemd Vlootschouwin het IJ zal Amsterdammers naar het IJ doen trekken H' I De stem van de lezer aargangen De camera op 't buitenland gevonden In Wandsworth UIT 75 KUNSTAGENDA Dodelijk ongeval op Delftse kermis K.A.B. houdt Verbondsdag Centraal Station werd demarcatielijn Rebellen veroorzaken treinramp Assemblee Z.-Korea wenst opheldering Een vij fling in China WOENSDAG 24 JUNI 1953 PAGINA 2 PLAATSELIJKE KEUZE HET INRICHTEN VAN DE WONING Voorlichting voor verloofden HERMES-D. V. S. W. S. V. WANDELVRIENDEN NED. VRACHTENMARKT ZELDZAAM JUBILE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE DEELNEMING DOOR ST. CAECILIA Het repertoire van St. Caecilia Belangrijke dag! GESLAAGD BURGERLIJKE STAND SCHIEDAM ROTTERDAM V. N Ushandelaar viel uit rotorschuitje Aantal bestuurders wordt uitgebreid WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Ingedijkt Lijk van meisje Misdrijf niet uitgesloten Minstens 35 doden Overheid teil er zorg voor dragen VERPLICHT BUNKEREN VAN PERZISCHE OLIE NATIONALE BIDDAG IN DE V. S. Van onze redacteur] LONDEN, 22 Juni 1913. Het was met een zekere schroom, dat we de grote binnenplaats ofwel het voorhof van het stadhuis van Wandsworth betraden. Ten slotte, men kan nu wel trots zijn op 72.000 inwoners en op het feit, dat Schiedam zulke goede tradities met Wandsworth onderhoudt, maar men vergelijke toch wel even. En al is ons stadhuis pittoresk en een cultuurmonument, dat .jnunieipal building" is indrukwekkend genoeg, om een mens even stil te maken. Enkele jaren vóór de oorlog is het ge bouwd, dit stadhuis van Wandsworth. Het kostte toen een half millioen pond. Thans zou het anderhalf millioen pond kosten, vertrouwde een lid van de council ons toe. Men ziet het er aan, dat er indertijd geen kosten voor gespaard zijn. De entree is een grote hal, geheel in marmer uitge voerd, met een trappenhuis, een paleis waardig. Modern van opvatting en toch vervuld van het typische Britse traditiona lisme. Stoer van contouren. Imposant van conceptie. Licht en ruimte overal. De raadszaal ligt op de eerste verdieping. De met rood leder beklede zetels brengen er een kleurige noot in. Helaas zijn de le den van de council ofwel raad van de bo rough Wandsworth nu niet in vergadering bijeen. Anders zouden ze de zaal met hun groene en purperen (voor de wethouders) toga's nog levendiger hebben gemaakt. En dan had de mayor er gezeten in zijn schar laken „robe", met sabelbont afgezet, waar over een ambtsketen, die wanneer de mayor er mee op reis gaat, voor 1700 pond sterling verzekerd wordt. Een vorige mayor heeft hem een keer mee naar ons land genomen. In het imposante stadhuis werd intussen iedere schroom onmiddellijk weggevaagd door de hartelijkheid, waarmede de Schie- damse delegatie ontvangen werd. Mayor Rich en zijn echtgenote, de town clerk, ofwel gemeentesecretaris, de secretaris van de burgemeester en enkele andere officials ontvingen ons letterlijk met- open armen en ze maakten het ons direct gemakkelijk. Onze burgemeester mr Peek, die van mevrouw Peek vergezeld was, bracht uiteraard de groeten van het Schïedamse gemeentebestuur over en hij begon al dra herinneringen op te halen over het we derzijdse contact aan beide kanten van de Noordzee. Wandsworth en Schiedam, ze hebben elkander gevonden en er zijn sterke vriendschapsbanden gesmeed, zowel tussen de officiële persoonlijkheden als tussen de sportlieden van beide plaatsen. Onze delegatie werd door mr Frank H. East voorzitter van 't Wandsworth-comité aan de mayor voorgesteld. Wij voor ons konden de verleiding niet weerstaan, een vergelijking te maken tussen de twee bur gemeesters en de twee gemeentesecretaris sen. Bij de eersten konden we dit als het ware uit de eerste hand doen. Burgemees ter Peek stond daar naast de kleine mayor Rich bijna als een reus. En de machtige gemeentesecretaris van Wandsworth was beslist een reus vergeleken bij onze mr Post, met wie hij een volslagen tegenstel ling zou hebben gevormd, indien deze ook van de partij en dus ter plaatse aanwezig geweest was. Deze Britse gemeentesecre taris heeft een postuur van een kampioen- worstelaar. Klein stond de mayor naast hem. Maar diens intelligent twinkelende ogen deden vermoeden, dat hij de hem in belangrijk heid direct opvolgende functionaris wel eens te slim af is. De Schiedamse delegatie vertoefde geruime tijd in de ruime werk- Nu de Raad van Vakcentralen zich be reid heeft verklaard het adres aan de ministerraad inzake de resolutie van de Bond van de Plaatselijke keuze in de drankwet mede te ondertekenen, wordt het de hoogste tijd, dat de Schiedamse distillateurs op de eerste plaats en tevens alle arbeiders, die in de gedistelleerdin- dustrie hun brood verdienen, tot een tegen-actie overgaan. Indien de gemeenteraden zelf naar hartelust de vergunningen kunnen be perken, en tevens de Benelux een feit wordt na verloop van tijd, dan zal de gedistilleerd-industrie, die in Schiedam altjjd een zeer voorname plaats heeft ingenomen, met wortel en tak worden uitgeroeid tot grote vreugde van de drankbestrijders. De arbeiders, die hun werk vinden in de tientallen distilleerderijen, die onze stad telt, zullen dan het brood uit de mond worden gestoten en tevens ook de arbeiders in flessen-, kurken- en capsule- fabrieken zullen de terugslag hiervan ondervinden. Daarom is 't zaak, dat de gedistilleerd- industrie, die Schiedam over de hele wereld beroemd maakte, niet ten gronde zal gaan. Alleen door gezamenlijke inspanning van alle krachten, kan een ramp voor Schiedam worden voorkomen. Hoogachtend: J. Z. kamer van de mayor, waar onder een glas sherry herinneringen werden opgehaald aan een samenwerking, die in het jaar 1946 een aanvang nam. Hoe Wandsworth Schie dam koos uit een aantal Nederlandse ste den, die in 1945 en 1946 graag relaties met Engelse steden wilden aanknopen, konden we niet vaststellen. Hiervoor zullen we ons om nadere inlichtingen ter bevoegde plaatse moeten wenden. Zeker is echter, dat het met Schiedam niet is gegaan als met Hengelo. Dit werd door het stadje Mitchem bij Londen als volgt uitverkoren. De mayor nam de kaart van Nederland en stak er op goed geluk een speld in vast. Hij deed dit precies op het cirkeltje van Hengelo. Hoe het bezoek verliep, zullen we een volgende maal vertellen. We volstaan, thans met nog even te releveren, dat de, overtocht in prachtig, zonnig weer ge maakt werd. Bij aankomst in Londen re gende het en hing er over de van de „Co ronation" overgebleven verlichtingen een dampige waas. Maar de dag van Maandag was zonnig en daardoor af en toe zelfs warm. Zoals wij destijds aankondigden is, blijkens mededeling van de Spaarbank Anno 1820, thans verschenen de brochure „Annie en Jan gaan trouwen" van de hand van mevrouw E. J. Wilzen-Bruins. De brochure, uitgave van het Gezins- Begrotings-Instituut der gezamenlijke zelfstandige spaarbanken, waarvan de schrijfster de consulente is, geeft op vlot geschreven en zeer leerzame manier uiterst waardevolle adviezen over de meest doelmatige inrichting der toekom stige woning. Aan de hand van de stelregel, dat de inrichting moet passen bij de staat, die het echtpaar straks kan voeren, bevat het geschriftje raadgevingen (met prij zen!) over de uitzet, de keukeninventa ris, werkmateriaal, wasbenodigdheden, serviesgoed en aanschaffing van de „grote stukken" voor woon- en slaap kamer. Bij de adviezen wordt met alles rekening gehouden. Met de tijd, waarin wij leven, de woningnood, de kleine be huizing, de omvang van loon of salaris, met de grote keuze van artikelen, waar uit de goede en goedkope prijsklasse wordt gekozen. Het blijkt dat een be scheiden luxe óok voor de smalle beurs bereikbaar is. Hoewel in het bijzonder geschreven voor verloofde paren met trouwplannen, zullen ook getrouwde vrouwen in het boekje vele waardevolle opmerkingen tegenkomen. De brochure is tegen de prijs van 15 cent verkrijgbaar op het hoofdkantoor van de Spaarbank, Lange Haven 80. Dinsdag hield Hermes-DVS een leden vergadering. Bij de aanvang herdacht de voorzitter, de heer A. de Jong, het on langs overleden lid van verdienste, de heer F. Lindeman. In de cricket-commissie werd benoemd de heer J. v. d. Schoor. De wijziging van het reglement, zoals die was ontworpen door een door het be stuur benoemde commissie, en waarmee het bestuur zich accoord had verklaard, werd met algemene stemmen goedge keurd. Het bestuur van W.S.V. Wandelvrien den deelt mede. dat de geschillen niet opgelost zijn, daar er van het bestuur niet één op de vergadering van W.S.V. De Trekvogels aanwezig was. De oplos sing van het optreden van het bestuur van W.S.V De Trekvogels zou met. het dagelijks bestuur van de Wandelkring Rotterdam worden recht gezet. Daar de heer K/bremans niet tot het bestuur be hoort, (wel tot de propaganda-commis- sie) heeft hij er niets mee te maken. Van samenvoeging kan toch niets meer komen. Alzo komt W.S.V. Wandelvrien den Zaterdag op de Rotterdammér-mars uit met één jeugdgroep op de 15 km. en één jeugdgroep op de 20 km. en één seniorgroep op de 35 km. Het bestuur is als volgt gekozen: Voorzitter: C. Smith, penningmeester: D v. Genderen; secretaris: J. Boender, Maasdamsestraat 18 en corresp.R. Roza, Eendrachtstraat 2. Schiedam. Helpt de Oost-Duitsers A ~~t JL ~W T laat Duitsland moeten omvatten. KUTTJÜftJJAJVL, Zó JUni 22 Juni n.m.: 305 ron tmerts Arnnem; uu ton petr. coKes JNijmegen; 20V ton veevoeder Uen uoscn; euo ton namersiag umuiaen; iod ton kan is ij kerk; öuu ton kan uen «oscn; zuo en 3 x 4öu ton suiker Amsterdam; ïou ton maïs Manssum; 150 ton granen Weert; 285 ton tarwe Doesburg; 330 ton sesamzaad Delft; Totaal 45 reizen, 15 vletreizen. 23 Juni v.m.250 ton kali Someren; 502 ton kali Weert; 390 ton copra Maarssen; 385 ton copra Zaanstreek; 240 ton palmpitten 1. varen; 330 ton tarwe Aarle-Rixtel; 3 x 500 en 3 x 450 ton suiker Roosendaal; 45 stènd hout Den Haag; 90 ton oud ijzer Alblasserdam. Nu te Den Bosch het laatste bedrijf van het grote Zangersfeest heeft gespeeld, leek het ons goed daarvan in grote trekken melding te maken voorzover Schiedam erbij betrokken is geweest. De heer Jan Zoetmulder, sigarenhande laar alhier, herdacht gisteren 3 Febr. 1902) met zijn personeel den dag, waarop hij voor 12'4 jaar zijne zaak aan de Hoog straat, op den hoek van de Breede Markt- steeg, vestigde. Zoowel de winkelbediende, de heer S. I. F. 't Hoofd, als de werkster, wed. I. Oos termanDaalmeijer, vierden mèt den patroon het koperen feest, daar beiden vanaf de oprichting in de zaak werkzaam zijn. De goede verstandhouding, die hier tusschen patroon en ondergeschikten be staat, bleek uit het feit, dat ook stoffelijks blijken van waardeering met de meeste hartelijkheid werden gewisseld. Van vele zijden ontvingen zoowel de patroon als zijne ondergeschikten blijken van belangstelling in dit zoo zeldzaam samenvallend koperen feest. (Nieuwe Schiedamsche Courant, van 5 Februari 1902). p ic.Bt-a vnosr 75ste Jaargang No. 22184 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam '8, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie prijs op gewone Kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte I 0 30 pet millimeter hoogte 3ij contract gelden lageie tarieven. wetKr bu de administratie of du de erkende adverieniiebureaux verknigDaai zijn Kampioenen (Kleine adverientieru tot 20 wóórden 50 cent eik woord meer 3 cent Maximum so woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Op Zondag 14 Juni heeft R. K. mannen koor „St. Caecilia" als enig deelnemend Schiedams koor zijn aandeel geleverd. Het mocht er zijn. Die middag waren we ge tuige van een belangwekkend onderdeel van het zangersfestijn, n.l. het grote mid dagconcert in het Casino, waar een aantal voortreffelijke koren medewerkte aan het eigenlijke doel van deze viering van het 100-jarig bestaan van het Kon. Ned. Zan gersverbond: propaganda voor het man nenkoor in het algemeen en voor het goe de aan de tijd aangepÉste repertoire. Over het algemeen krijgt men de indruk, dat de nadruk is gelegd op de werken voor grote koren met orkestbegeleiding. Of dil juist is, kan met enige grond worden be twijfeld. Het merendeel van de Neder landse mannenkoren is niet zo groot van formaat als de gezelschappen, die door het Zangersverbond terecht als exponenten van de mannenzang worden gevierd. Al leen om deze reden zou het overigens in teressante repertoire dat een eerste uit voering beleefde gedurende dit feest, een gesloten bofk moeten blijven. Ook de financiële kwestie is een zwaar wegende, gegeven het feit, dat het gemid delde Nederlandse koor nu eenmaal niet de beschikking heeft over een rijke kas Waar uitvoeringen met orkest toch altijd een kostbare geschiedenis zijn, is het ini tiatief van het Verbond, om dergelijke grote werken met orkest zo intensief te propageren vrij onvruchtbaar: de vele tienduizenden zangers, die ons land rijk is zijn voor het overgrote deel aangesloten bij kleinere verenigingen. Afgezien van deze problemen blijft daar nog de voornaamste: de zuiver artistieke. Het moet namelijk aan enige twijfel on derhevig worden geacht, dat koormuziek met begeleiding de juiste wijze van koor- zangbeoefening is. Interessant, jawel, en wellicht (soms) ook belangrijk, maar de onbegeleide, de capella zang is toch de vorm, waarin het koor op de meest pure en zuivere wijze zijn bestemming vindt. Vanuit dit gezichtspunt leverde „St. Caecilia" een hoogst belangwekkende prestatie. Het heeft geen enkele zin verge lijkingen te maken met de overige koren, die we die middag hoorden. Dit zou niet stroken met de opzet van dit feest, waar bij alle gedachte aan „concurrentie" en wedijver in beginsel onth ak. Het is echter een niet weg te redeneren feit, dat Schiedam in „St. Caecilia" een wel zeer waardevol vertegenwoordiger heeft gevonden. Het koor zijn licht in Schiedam nogal onder de korenmaat hou dende heeft bevonden, zijn jjlaats op het hoogste niveau in de koorzang waard te zijn en wel op het moeilijkste want meest ideale vlak; de a capella zang. „St. Caecilia" bereikte een zeer hoge graad van perfectie in klank- en woord- beheersing, gaf een treffend zuivere ver tolking van de opgegeven composities. Het Ave Maria van Badings, ongetwijfeld een der kostelijkste stukken van de huidige litteratuur, werd zeer gaaf en nobel gezon gen. Een repertoirestuk loopt altijd gevaar ten slachtoffer te vallen aan de mindere spanning, waarmee het wordt uitge voerd. Hoewel „St. Caecilia" dit nummer reeds enige jaren voert, kan men slechts constateren, dat de vertolking daaronder in genen dele lijdt en integendeel een steeds grotere mate van verfijning en raf finement bereikt. „Maria Boodschap" van Han van Koert vrij onbekend in de mannenzang- litteratuur, is enkele jaren geleden door „St. Caecilia" ten doop gehouden. Het is een stuk muziek van gracieus en edel ka rakter, al zal het de liefhebbers van de ouderwetse „stevige" mannenzang wel eens wat erg beheerst voorkomen. Dit nu is inderdaad slechts schijn: spanningen en emoties kunnen ook wel zonder explosies worden verwerkt en „Maria Boodschap" moge gelden als een zeer geslaagd voor beeld van deze stelling. „Leven is Goed" van Vranken en „De Ballade van den Boer" van A. Maessen vonden eveneens een loffelijke verklan king, waarover in de locale pers hier en daar dan ook bewonderende opmerkingen konden worden aangetroffen. Een interessante bijzonderheid: „St. Caecilia" zong die dag als enig koor uit sluitend Nederlandse werken. Het heeft bewezen, dat men heus niet buiten de grenzen behoeft te gaan om een in alle opzichten belangwekkend en verantwoord repertoire op te bouwen. De 14e Juni is voor Caecilia een be langrijke dag geweest, belangrijker wel licht dan men op het ogenblik zelf kon bevroeden. Een zuiver oor en een onbe- voordeeld onderscheidingsvermogen, zal de deskundiger hoorder en die waren er uiteraard in groten getale! ervan heb ben overtuigd, dat hier in Schiedam iets groots aan het groeien is. „St. Caecilia" is waard aan het firmament der sterren in de Ned. koorzang te schitteren en vroeg of iaat zal dit zeker een feit wor den. Moge het koor minstens in Schiedam de belangstelling op brede basis verkrij gen die het stellig en zonder enig voorbe houd verdient. Voor 'het toelatingsexamen va:n de Avond-'MTS te Rotterdam zijm van de Cursus VMTO te Schiedam 10 van de 11 candidaten geslaagd en wel de 'heren I. Bos, E. v. Doorn, W. Faasse. W. v. Heest, J. Kemmer, C- v. d- Klaarw, F. Leyendek- kers, M. Vink, J, Vrij'enhoek en J. Wes- terman. GEBOREN: Adrianus J. zoon van S. A. J. v. Gerven en M. Over de Vest; Wiï- lemina dochter T. A. Prins en E. Mijn- ster; Els dochter van A. E. J. van Gul den en C. M. Snijders Passage Theater: Het eiland van be geerte (14 jaar). Monopole Theater Klopjacht. (18 jaar) Stedelijk Museum: 19-24 Juni: Ten toonstelling spaart de wereld". TONEEL EN MUZIEK Donderdag 35 Juni Schouwburg, 8 uur: Einduitvoering Rotterd. Toonkunst Conservatorium. BIOSCOPEN Arena: Een koningin wordt gekroond (a. I.); Capitol: Het vierde masker (volw.); Cineac: Bureau Zedenpolitie (strikt volw.); Colosseum: Robin Hood <a. 1.); Harmonie: Viva Zapata (14 J.); Lutusca: Carrie (strikt volw.); Luxor: Een vreemdeling trok voorbij (14 j.); Passage (Schiedam): Het eiland der begeerte (14 j.); Prinses: My Pal Gus (ontoelaatbaar); Rex: De verborgen zilvermijn (18 j.); 't Venster: Edouard et Caroline (18 j.); Victoria: 't Zit in de lucht (a. 1.). JUIST vóór zijn vertrek naar Parijs zond de Westduitse bondskanselier *dr Adenauer Maandag telegrammen aan president Eisenhower, aan eerste-mmis- ter Churchill en aan de Franse afgetreden en „de lopende zaken afhandelende" pre mier Mayer. De dringendheid van zijn boodschap mag worden afgeleid uit de omstandigheid, dat de in Bonn geaccredi teerde geallieerde Hoge Commissie, de normale schakel in het verkeer tussen de Westduitse regering en de Westelijke rege ringen, gepasseerd werd, waarvan mei enige verbazing kennis werd genomen. In deze telegrammen geeft dr Adenauer in bewogen woorden een karakteristiek v i wat in Oost-Duitsland gebeurd is en hij eindigt, onder verwijzing naar de Bondsdagresolutie van 18 Juni: „Help deze bevolking (van Oost-Duitsland) in het verkrijgen van een vrij en menswaardig bestaan en help de eenheid en de vrijheid van het gehele Duitse volk te herstellen, waardoor de vrede in Europa kan worden gediend". Dit verzoek om hulp aan de drie Weste lijke bezetters is een verrassing. De ge vraagde hulp bestaat uiteraard niet in „gewapende hulp" of een rechtstreeks ingrijpen in de politieke situatie in Oost- Duitsland. Adenauer kan slechts bedoelen, dat de drie Westelijke bezetters stappen zullen ondernemen bij de Sovjet-Unie om een regeling van het Duitse probleem te bewerkstelligen. Adenauer legt dus zijn met grote hardnekkigheid volgehouden verzet tegen een Viermogendhedenconfe- rentie af. De tweede stap, die Adenauer Maandag zette, is niet minder opmerkelijk. Hij zond een brief naar de voorzitter van de Bondsdag, dr Ehlers, met het voorstel uit de politieke vluchtelingen uit het Oosten enkele personen te kiezen, die, met het recht aan de beraadslagingen deel te ne men, de Oostzóne in de Bondsdag moeten vertegenwoordigen. Het voorstel komt vandaag in behandeling en het lijdt weinig twijfel of de Bondsdag zal het met over grote meerderheid aanvaarden. Deze reacties van dr Adenauer óp de révolte van Oost-Duitsland zijn bij de socialistische oppositie, die er een toe nadering tot haar eigen standpunt in ziet. in zeer goede aarde gevallen. Het is ech ter de vraag in hoeverre de bondskanse lier met het opofferen van zijn afkeer tegen een Viermogen dhedenconferentie ook zijn ambities voor een verenigd Europa heeft laten varen. Dat dr Adenauer na het verzenden van zijn koerswijzigende telegrammen het vliegtuig nam naar Parijs, waar hij een conferentie van de zes ministers van het Schuman-plan moest bijwonen over de op te richten politieke Europese gemeenschap, kan als een ironische speling van het toeval ge zien worden. Deze conferentie over het oude lieve- lings-thema van de Duitse kanselier was immers, door de groeiende Franse afkeer, evenzeer als door de Franse regerings crisis, bij voorbaat tot steriliteit gedoemd. Maar het lijkt voorlopig ongefundeerd er meer dan een toeval achter te zoeken. ET IS NAMELIJK niet in te zien, waarom door wat in Oost-Duitsland gebeurd is, de fundamentele conceptie van Adenauer's buitenlands beleid wijzi gingen zou moeten ondergaan. Men moet de revolutie in Oost-Duitsland noch over-, noch onderschatten. Men moet haar niet onderschatten: het was het gericht van d'e arbeiders over wat het arbeidersparadijs heet te zijn. De munt die hieruit tegen de communistische propaganda in de vrije landen kan worden geslagen is onbetaal baar. Een eenvoudige zin uit de concessie, die de rode machthebbers aan hun ver bitterde onderdanen hebben gedaan, zoals: „De dagen, waarop wegens ziekte niet is gewerkt, zullen niet van de vacantie worden afgetrokken", geeft aan de Wes terse werkende mensen een scherper beeld van de sociale achterlijkheid van de communistische heilstaat, dan een heel betoog. Ook op internationaal vlak kan het ge beurde, naar het ons voorkomt, belang rijke consequenties hebben. Natuurlijk wist men ook vóór de 17de Juni heel goed, dat de Oostduitse marionetten alleen maar de Russen en allerminst de Oost-Duitsers vertegenwoordigden. Maar het Oostduitse bewind, dat, formeel gezien, juist de vruchten van een ogenschijnlijk wat zelf standiger bestaan zou gaan genieten door de afschaffing van het Russische militaire opperbevel, heeft thans op slag alle ge zicht definitief en hopeloos verloren. Elke poging tot optreden naar buiten maakt de leiding van de z.g. Duitse Volks republiek tot de risée der internationale samenleving. DEZE SITUATIE moet de Russen in hun huidige „appeasemenf'-politiek uitermate onwelkom zijn. Duitsland, in het hart van Europa, is 't kernprobleem tussen Oost en West. Alle Russische con cessies, in de afgelopen maanden gedaan, spelen krijgertje om dit vraagstuk. Let wel, dat de Sovjet-Unie nog nooit een bewijs van tegemoetkomendheid heeft ge geven, dat zij niet zelf weer éénzijdig ongedaan zou kunnen maken. Door de revolutie in Oost-Duitsland is de Russen echter de kans ontnomen met de daar op gestelde, de Russische zaak blindelings toegewijde pionnen te manoeuvreren in het spel van schijnbare tegemoetkomend heid. Elk gebaar van de Oostduitse lei ders is een slag in de lucht geworden, na de tientallen doden die de afgelopen week onder de Russische kogels zijn gevallen. Dit moment als het ware te fixeren is de eerste opgave voor de Westelijke mogendheden. En dit lijkt ons dan ook het oogmerk van dr Adenauer, in zijn telegrammen naar Londen, Parijs en Washington. De „hulp" waarom gevraagd wordt, zal moeten bestaan in het peilen van de bedoelingen, die schuil gaan ach ter de wel spectaculaire, maar al met al zeer schrale resultaten afwerpende Russi sche toenaderingspogingen die vroeg of Deze Russische bedoelingen vormen uiteraard de allesbeheersende factor in heel dit steekspel. Zolang er nog altijd een dichte sluier hangt over de machts verhoudingen in het Kremlin, heeft het maar heel weinig zin hierover nadere voorspellingen te doen, alle op stellige toon weergegeven „diagnoses" ten spijt. Dr Adenauer had de vorige week nog het grootste gelijk, toen hij oeweerde, dat deze onzekerheid t.a.v. Rusland moest dringen tot vooruitgang op het Europese pad. Nu de kruitdamp boven de Bran denburger Tor is opgetrokken, blijkt op dit kardinale Russische raadsel nog steeds geen antwoord gegeven. De verlamming van het Suvjet-initiatisf in Oost-Duitsland geeft hst Westen dus wel een bijzondere kans om zelf, mits eensgezind, de leiding te nemen in de diplomatieke koude oorlog. Maar er is geen enkele reden om juist nu concessies te doen inzake de Euro pese conceptie, die de Russen blijkens hun herhaalde uitlatingen zo graag in stukken willen slaan. Ad interim. Op de kermis op de paardenmarkt in Delft is gistermiddag een dodelijk onge luk gebeurd, waarvan de eigenaar van een ijstent, de 39-jarige C. B. uit Alk maar, het slachtoffer is geworden. De man stond met zijn tent naast een der nieuwste attracties van de kermis, de „rotor een draaiend rad met metalen schuitjes. Hij had aangeboden enige werkzaamheden aan de rotors te verrich ten. Ondanks de waarschuwingen van de eigenaar had hij verscheidene meters boven de grond plaats genomen op de rand van een der schuitjes. Door onopge helderde oorzaak kantelde het schuitje en viel de man, waarbij hij met het hoofd op een ijzeren bint terecht kwam. Hij werd naar het gasthuis vervoerd en is daar aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had een zoon van 19 jaar. De Amerikaanse marine heeft verzocht om toewijzing van gelden voor de bouw van een derde vliegdekschip "an 60.000 ton. Het eerste vliegdekschip van deze klasse, de „Forrestal", die 217 millioen j dollar zal kosten, zal volgens de plannen in 1955 in dienst worden genomen. Het j vweede, de „Saratoga", ongeveer een half j laar later. De marine w'l in totaal tien i van deze schepen laten bouwen. Op Maandag 29 en'Dinsdag 30 Juni zal in het Jaarbeoarsrestaurant te Utrecht de verbondsraad van de K A.B. bijeenkomen. De verbondsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, zal de openingsrede uitspre ken. Verder bevat de agenda een be stuursverkiezing met het oog op uitbrei ding van het aantal gesalarieerde ver- bondsbestuurders. De enige candidaat is de heer J. Mertens, voorzitter van de K.A.B. in het bisdom Breda. Voorts moe ten verbondsbestuurders worden geko zen wegens periodiek aftreden van de heren J. Grasso en P. Vriens en ter voor ziening in de vacature-Lelieveld, wegens diens benoeming tot gesalarieerd bestuur der. In de vacature-Grasso is geen tegen candidaat gesteld en het bestuur van de Bossche diocesane bond heeft de heer Vriens opnieuw als zijn vertegenwoordi ger in het verbondsbestuur aangewezen. In de vacature-Lelieveld zijn candidaat gesteld de heren P. J. M. de Graaf, alge meen voorzitter van Sint Ohristoffel, J Nieman. voorzitter van Sint Joris, C. J- van de Ploeg, voorzitter van de land- arbeidersbond, H. B. Vink, voorzitter van de fabrieksarbeid'ersbond en A. C M Weyters, voorzitter van de K.A.B.O.' Voorts komen in deze vergadering gog aan de orde voorstellen van het verbonds- (bestuur inzake de oprichting van een stichting genaamd ..De Centrale Reiskas" en van een stichting „Lectuurvoorzie ning". Verder wordt een inleiding gehou den door de heer Aug- Vanistendael, al gemeen secretaris van het I.C.V. over „De ontwikkeling der internationale organi satie" en houdt dr J J. Hirdes, genees heer-directeur van het sanatorium „Berg en Bosch" een causerie. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 912.30 en 26 uur: brood zak inh. kinderjasje, afschermer van uit- laadpi.ip, gebogen ijzeren stang, tabaks pijp, passer. Te bevragen bij de vinders: gebloemde hoofddoek J. Brandenburg Achter de Teerstoof 26; damesshawl en een paar .hand'schoenen Den Duik drukkerij De Eendracht West Frankelandsestraat 12; zwarte zwembroek en geblokte handdoek T. Homminga Nieuwe Maasstraat 56a; nikkelen dameshorloge N. Bruggeling Broersveld 114; -kinderportemonnaie J. v. d. Heijden, Pr- Fr. Hendrikstraat 6a; étui met vulpen en potlood Rebers Talma. laan 35; kinder armband je M. Postma Schoolstraat 7; polshorloge t.n.v. Pil Duij. mei, Damlaan 11; bruin leren portemon- naie D. v d.. Heuvel Slachthuislaan 28b; ring met 3 sleutels, Chr. Laurens Villastr. 34; driewieli'g kinderfietsje W. v. d. Leijen Zwartewaalsestraat 37; speelgoed autootje Mekes B-K-laan 199a; nummer plaat met stoplicht W. Elgers St. Lidui- nastraat 57a; ring met 2 sleutels, J. Oubo- ter Vondellaan 23; Lipssleutel J. Gijsen Faforistraat 45b; contactsleutel K. Pap pers Grote Markt 2. Wanneer een van de trotse zeekastelen de Amsterdamse liaven binnenloopt, willen de hoofdstedelingen hun belang stelling nog wel eens tonen. Het zijn meestal niet alleen familieleden van de opvarenden die de op deze foto vereeuwigde uit Indonesië terugkerende Oranjebij haar thuiskomst op het IJ begroeten. (Van onze Amsterdamse redactie) Van 26 tot 30 Juni zal Amsterdam in het teken staan van de vloot. Er wordt dan op het IJ een grote vlootschouw gehouden, waaraan de voor naamste Nederlandse oorlogsbodems zullen deelnemen. Dan zal het IJ, dat bijna altijd een machtig schouwspel biedt, zijn dagelijks kleed afleggen en zich instellen op zijn tijdelijke functie: expositieruimte voor een verzameling schepen, die nu niet bepaald aan de Amsterdamse haven een aanblik van vreedzame werkzaamheid zullen geven. Het lijdt geen twijfel of duizenden zullen van het grootse schouwspel gaan genieten. TOEN Amsterdam door de vissers op het Fievomeer aan de boorden van IJ en Amstel werd gesticht, zal geen van de toenmalige vroede vaderen ook maar een ogenblik gedacht hebben aan de roem volle positie, die de stad en haar haven gedurende veie eeuwen zou gaan bekleden. Op de plaats van de steigers, waaraan nu de oorlogsbodems zullen liggen: aan de De Ruyterkade achter 't Centraal Station, was een dikke zestig jaar geleden nog niets anders te zien dan water. Voor die tijd konden de schepen een ligplaats vin den aan de Haringpakkerskade, de Texel se kade, de Oude Teertuinen, het Kam- perhoofd, en de Buitenkant die in 1897 ge noemd werd naar Prins Hendrik de Zee vaarder, de jongste zoon van Koning Wil lem II, die in dat jaar stierf. Aftijd heeft het water een wezenlijk be standdeel van de stad uitgemaakt, niet alleen door de grachtengordels die de trotse kooplieden lieten aanleggen om er hun paleizen langs te bouwen, maar ook door het IJ dat de toevoerhaven was waarlangs het geld in de beurzen vloeide van^ die kooplui, die in de gouden eeuw de toon aangaven voor de stads- en landspolitiek. Toch lijkt het of de Amsterdammer van vroeger en nu zich nooit één heeft gevoeld met de haven en 't I.J waaraan de stad zijn opkomst en positie te dan ken heeft. Het lijkt of men zich van de haven afkeerde, geheel in tegenstelling met die andere grote havenstad van ons land, Rotterdam, waar men de stad om de haven heeft gebouwd en men de ha ven beschouwt als de aorta waarlangs het levenbrengend bloed naar de stad stroomt. In de hoofdstad ligt het anders. Het is alsof de bewoners die hun glorie en opkomst aan het IJ te danken hebben, het minderwaardig vinden om zich er mee te bemoeien. Het schijnt, als wij het zo mogen for muleren, of de hoofdstedelingen be schaamd zijn om hun afkomst te beken nen. De rijke Amsterdamse kooplieden lieten de gebieden rondom de havens in nemen door het ondergeschikte volk, daar hadden zij hun fabrieken, hun fac torijen, hun scheepswerven en zeilmake rijen. Later is dit symbolisch nog sterker uitgedrukt toen Pierre Cuypers het Cen traal Station bouwde, dat een demarca tielijn lijkt tussen de stad en de haven. n de vorige eeuw dreigde het IJ te ver zanden en derhalve heeft men het inge sloten door dijken waarin sluizen werden gelegd om het scheepvaartverkeer door gang te laten vinden. Men kreeg ook ge brek aan een goede ligplaats voor de vaar tuigen terwijl er met het voortschrijden der techniek een grote behoefte ontstond aan een betere verbinding per spoor. Men had het plan opgevat om het middelpunt van het treinverkeer aan de haven te leg gen, waardoor een gemakkelijke vervoers- mogelijkheid zou ontstaan. Omdat er in de buurt van de haven geen open terrein be schikbaar was, moest dit gemaakt worden en zo kwam men tot het afdammen van een deel van het IJ. Veel geld en moeite is er aan besteed maar tenslotte kwamen toch de drie stationseilanden gereed. Op het middelste vond het Centraal Station een plaats terwijl de twee buitenste be stemd werden voor rangeerterrein. Het geheel werd in 1889 in gebruik genomen. Gedurende de laatste wereldoorlog is de haven, zoals bekend verondersteld mag worden niet voor de vernielzucht van de bezetter bewaard gebleven. Van de Petro leumhaven om maar een voorbeeld te geven die een capaciteit had van 18500 m3, bleef slechts één tank intact met een inhoud van 200 m3. Twee schepen van 9000 en 3000 ton werden in het IJ tot zinken gebracht, zodat het meeste zeeverkeer on mogelijk werd gemaakt. Toen even later in IJmuiden de sluisdeuren werden ver nield en men in de sluis eveneens een schip tot zinken bracht was de Amster damse haven lamgelegd. Het ergste werd de Coenhaven getrof fen: 1200 meter kademuur bleef er van de oorspronkelijke 6800 meter over. kranen en elevators werden vernietigd. Fabrieken werden leeggeroofd, schepen vernield en alles wat van machinerieën e.d. niet meegenomen kon worden, viel ten prooi aan de handgranaat en het dy namiet. Al deze explosies werkten als evenzovele boemerangs op de gebouwen, waarvan geen raam of deur heel bleef. Toen men na de oorlog voor het ont zaglijk zware probleem stond alles wat kapot was weer te herstellen, was de Coenhaven het zwaarste karwei. Men heeft een dijk aangelegd, zodat de onbe schadigd gebleven kademuur bereikbaar bleef en toen het waterpeil vier meter laten zakken. Daardoor kwamen de funde ringen bloot te liggen, zodat zij gemakke lijk te repareren waren. In 1950 was men met het herstel van de Coenhaven gereed, waarvoor een bedrag van 13 millioen moest worden neerge teld en dat door een twaalftal aannemers bedrijven gelijktijdig werd uitgevoerd. Doch zo was het niet alleen met de Coen haven, zo was 't overal elders. De Amster- damsche Droogdok Mij vond 't Prins-Hen- drik-dok in stukken op de bodem van het IJ liggen, bij de Kon. Ned. Stoombootmij waren alle kranen verdwenen en de kade muren en loodsen waren veranderd in puinhopen. Alle maatschappijen en de ge meente hebben gewerkt jaren en jaren lang om te herstellen wat vernield was doch tevens breidden zij uit. Hoe snel de opkomst van de Amster damse haven na de oorlog in haar werk ging. moge blijken uit de volgende cijfers. In 1938 kwamen in Amsterdam 3.464 sche pen binnen en de goederenomzet beliep ongeveer 5.7 millioen ton. In 1946 was het aantal binnengekomen schepen gedaald tot 1.706, terwijl het goederenverkeer een omvang had van 2.1 millioen ton. In 1950 was het aantal binnengekomen schepen ge stegen tot 4.480, een aantal dat reeds gro ter was dan voor de oorlog, doch het goe derenverkeer bleef nog beneden het voor oorlogse peil n.l. 5.2 millioen ton. In 1951 was zowel het aantal binnengelopen sche pen groter dan voor de oorlog n.l. 4.354 als het goederenverkeer dat 6.2 millioen ton beliep. Ondanks alle goede zorgen die door de Amsterdammers aan de opbouw van hun haven is besteed, ondanks al het werk dat het heeft gekost om de haven groot te maken, is de vervreemding toch de oor zaak geworden dat de stad nu met proble men worstelt die „par une ironie du ha- sard" door het IJ worden veroorzaakt. De grootste hiervan is de verbinding met Noord, dat eigenlijk altijd ais een stiefkind is behandeld. Het lijkt wel of het IJ, dat altijd buiten de werkelijke belangstelling van de Amsterdammer heeft gestaan, nu met interest zijn wraak op de hoofdstad heeft losgelaten. in een feit, Het parket uit Middelburg stelt Groenendijk (gemeente Ilontenisse) onderzoek in naar aanleiding van 't dat in een in de omgeving gelegen polder het lijk van het 16-jarige meisje D. is gevonden. De mogelijkheid van misdrijf wordt niet uitgesloten geacht. Een aan tal personen is inmiddels door de politie verhoord, waarna een persoon voor een nader verhoor is aangehouden, 't Meisje, dat zwanger was, werd sedert Zondag avond vermist. Maandagavond werd haar lijk tussen het riet van de polder gevon den. Minstens 35 treinreizigers m Indo-China hebben het leven verloren, doordat Viet- nminh-opstandelingen een viaduct hadden opgeblazen. Het daardoor veroorzaakte treinongeluk gebeurde ongeveer 65 kilo meter ten Zuidoosten van Hue, op de lijn naar de havenstad Tourane. Twee loco motieven en vijftien wagons stortten in een vijftien meter diep ravijn. Nog vele personen moeten zich tussen de wrakstukken bevinden. Men vreest, dat het aantal doden wellicht tot honderd zal stijgen. De Zuidkoreaanse Nationale Vergade ring heeft besloten, de eerste minister, Pa-ik Toe Tsjin en drie andere ministers te verzoeken, Zondag voor de Vergadering te verklaren, waarom president Rhee het gezag van de V. N. heeft genegeerd door niet-comnnunistische N oor dkoreaan se krijgsgevangenen vrij te laten. Acht-en- zeventig van de 100 aanwezige leden van de Vergadering stemden vóór dit besluit, de overigen onthielden zich. Een Chinese boerin, Lui Saulien geheten en woonachtig in Tsjekiang. heeft het leven geschonken aan een vijfl'ing. Het zijn allemaal dochters, die elk ongeveer vier pond wegen. De moeder en de vijf nieuwgeboren maken het goed. Het gemeentebestuur van Tsjekiang heeft aan het betrokken gezin 250 kilo rijst van de beste soort toegewezen en plannen gemaakt om zorg te dragen voor de vijf kinderen, die om de Chinese trots te verhogen de eerste vijf ling van China genoemd worden. De Perzische regering heeft laten weten, dat alle koopvaardijschepen, die in Perzi sche havens laden of lossen, olie van de genationaliseerde Perzische Oliemaat schappij zullen moeten bunkeren. Indien de schepen zulks weigeren, zal hun de toegang tot Perzische havens worden ont zegd. Naar verluidt, zal de maatregel niet on middellijk van kracht worden. President Eisenhower heeft bepaald, dat 4 Juli voor Amerika zal zijn een nationale dag van boetedoening en gebed. Hij heeft alle burgers verzocht dan te bidden om Gods hulp bij „de oplossing van de ern stige problemen" waarvoor de Verenigde Staten zich gesteld zien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2