Hij vraagt de om terug gevluchte te komen boeren Regering blijft aan Positie van kraamverzorgster Niet met Erefonds uit de armoe li KLM vliegt ..Christcliurcli-race met passagiers Zware ontploffing in kruit fabriek eist een dode Ketels spatten met enorme kracht uiteen Twee personen door bliksem gedood D' M Oost-Duitsers en verzorgsters dupe van vergissingen Mensenredder in de bloemen Donderdag 25 Juni 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Volgend jaar hopelijk betere salarisregeling llilP Joegoslavië ontevreden over Donau-connnissie Aanmeldingen zelfs uit Brazilië Ouderkerk dreunde op zijn grondvesten Enorme ravage Zwaar onweer boven Zuid-Nederland Verschillende branden Analyst WEERBERICHT V. Premier Grotewohl van Oost-Duitsland is zich gisteren wederom te buiten ge gaan aan zelfbeschuldigingen. H\j hield een rede voor de arbeiders van een ko lenmijn te Boehlen in Saksen en zei heel deemoedig: „Wjj, de regering, zijn schul dig aan de toestand in Oost-Duitsland; het is verkeerd de schuld alleen op de Westelijke provocateurs te schuiven". Duidelijk liet hij uitkomen, dat het op roer van verleden week een gevolg was van de slechte toestande.n in Oost-Ber- lijn en Oost-Duitsland. „De onruststo kers zouden nooit zoveel succes hebben gehad, als er geen kiemen van ontevre denheid onder het volk waren". Voor de eerste maal gaf Grotewohl toe, dat „de vlucht van honderdduizenden boeren naar het Westen een ernstige voedsel- crisis heeft veroorzaakt". Naar wij gis teren reeds meldden, hadden vluchtelin gen al eerder mededelingen over een zeer ernstig voedseltekort in de door de Russen bezette gebieden van Duitsland gedaan. Hier en daar zou de nood reeds zo hoog zijn gestegen, dat er door de bevolking honger wordt geleden. Zelfcritick in Hongarije Onrust in Roemenië? Boodschap van Churchill - WSÊÊS&m Groter rijkssubsidie nodig v.Rossem's Het zal zich misschien terugtrekken Joegoslavië heeft gisteren na beëindi ging van de vergadering der Donan- commissie te kennen gegeven, dat het rich mogelijk uit deze commissie zal te rugtrekken, omdat de Joegoslavische voorstellen, die ten doel hadden de Rus sische controle over de commissie op te heffen, werden verworpen. Giftige bruine dampen Oorzaak nog onbekend PRINS BERNHARD BIJ DE PADVINDERS Kapitale boerderij in de as gelegd Na Vaderdag! NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met ln de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Vrijdag 36 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 21.04 uur, onder 3.02 uur. Grotewohl erkent bestaan van ernstige voedselnood De premier deed een beroep op de vluchtelingen om hun wantrouwen te la ten varen en naar Oost-Duitsland terug te keren. Het aantal gevluchte hoeren loopt in de tienduizenden en op vele boerderijen heeft daarom het werk stil gelegen. Reeds toen de Oostduitse rege ring haar zogenaamde „koerswijziging1 aankondigde dit gebeurde, zoals men zich herinnert, enige dagen vóór de on geregeldheden van verleden week werd een zelfde beroep op de naar het Westen gevluchte Oostduitse boeren ge daan, maar er blijkt in slechts weinig gevallen gehoor aan te zijn gegeven. Een grote, zelfs beslissende fout van de Oostduitse regering noemde Grote wohl de bovenmatige Uitbreiding van de zware industrie in Oost-Duitsland. „De regering heeft over het hoofd Sezleu, dat een dergelijke industrie in Oost-Duits land niet nodig is als men zich meer moeite had ge&even voor het herstel van de Duitse eenheid", betoogde hij Over het optreden van Russische soldaten bij het onderdrukken van de ongeregeldhe den, geide hij: .,Wij alleen zouden niet in staat zijn geweest de provocateurs de baas te worden". Elders, waar Grotewohl arbeiders toe sprak, riep iemand uit het gehoor: „Zal de regering geen nieuwe fouten maken? Zullen zij. die verantwoordelijk zijn, worden afgezet?". De premier antwoord de hierop: „Het zou voor ons verreweg het gemakkelijkst zijn om onze handen van de zaak af te trekken en af te tre den. Maar dat zou de toestand niet ver beteren en de vroegere fouten van de regering niet goedmaken. We hebben ge handeld zoals we gedaan hebben omdat we meenden dat dit uiteindelijk in het voordeel van de arbeiders zou zijn, maar we hebben ons vergist" Met klem sprak Grotewohl de geruch ten over de aanstaande val van zijn ka binet tegen. „De regering zal alles doen wat mogelijk is om de gemaakte fouten te herstellen", zeide hij. Ook vice-premier Ulbricht, de meest gehate man van Oost-Duitsland, heeft zijn stem weer laten horen. Hij heeft medegedeeld, dat op het ogenblik met de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën onderhandelingen worden gevoerd om levensmiddelen en andere producten voor de Oostduitse bevolking te ver krijgen. Nog steeds komen berichten binnen over terechtstellingen. De burgemeester van Doebermitz, die een lid van de volks- politie had belet te schieten öp demon stranten, is gisteren na standrechtelijk rvonnis gefusilleerd- De Westduitse so ciaaldemocratisch e partij heeft geëist, dat de terechtstellingen en represailles in Oost-Duitsland onmiddellijk ophouden en dat de bezettende mogendheden onver wijld onderhandelingen beginnen om tot vrije verkiezingen in geheel Duitsland te komen. De socialistische internationale beeft zich m'et deze eisen solidair ver klaard. Behalve de berichten over de vele te rechtstellingen en het toenemend ge brek aan levensmiddelen in Oost-Duits land* bereiken ons ook mededelingen omtrent zuiveringen onder de volks- politie en leden van de communistische partij Dinsdag zouden wederom hef tige demonstraties zijn gehouden in Saksen-Anhalt en in de provincie Sak sen. o-mdat de staatswinkels voor de zevende achtereenvolgende dag geen rantsoenen konden honoreren. Bijna iedere dag zien leden van de volks'politie kans om naar het Westen uit te wijken. Er is onder meer een groep van twintig man, onder wie twee inspec teurs, in West-Duitsland aangekomen. Volgens het onder Amerikaanse licentie verschijnende blad „Der Abend" hebben zevenhonderd leden van de volkspoUtie te Neubrandenbuirg (Mecklenburg) ge weigerd tegen de demonstraties op te treden. Zij zouden door Sovjetrussische troepen ontwapend en overgeplaatst zijn naar de Oder-Neisse linie. Behalve de drie overgangen, waar spe ciale categorieën Oost-Berlijners de ge legenheid krijgen om de Westelijke sec toren binnen te gaan op vertoon van een pas, is Oost-Berlijn nog steeds afgesloten Wel vindt uitwisseling vam post plaats- Woensdag hebben zich, ondanks de gro tere moeilijkheden bij het overschrijden van de grens, 522 Oost-Duitsers bij de vluchtelingenddenst in West-Berlijn ge meld. De eerste reacties van de officiële Hon gaarse pers op de onrust in Oost-Duits land en Tsjecho-Slowakije waren zelfbe schuldigingen en beloften van beterschap. Gezegd werd, dat de levensomstandighe den van de arbeiders onbevredigend wa ren en dat hierin verbetering zal worden gebracht. In tegenstelling tot talloze vroegere hoofdartikelen, waarin vergroting van de productie werd geëist en critiek werd ge oefend op de slechte arbeidsdiscipline, schreef het blad „Sza'bad Nep" in zijn editie van Zondag, dat de arbeidsvoor waarden in Hongarije onbevredigend zijn en dat de arbeiders „worden uitgebuit als machines". „Onze partij is er van overtuigd", aldus het blad, „dat het niet juist is alleen maar een verbetering in de levensstandaard voor de toekomst te beloven. Wij moeten nu reeds alles in het werk stellen om dit doel in Hongarije en de andere landen, waar de arbeidersklasse aan de macht is, Twee veteranen op het gebied van dt politiek, nl. Sir Winston Churchill er Italië's Alcide de Gasperi, hadden eet lang gesprek in de tuin van Sir Winston ambtswoning, 10 Downing street, tl Londen. te bereiken. Het verwaarlozen van de zorg voor de arbeiders scheidt de massa van de partij". Tot nu toe had de Hongaarse pers steeds gesproken van „een steeds hoger wor dende levensstandaard". Nu echter maak te het Hongaarse bureau voor de statis tiek bekend, dat de wekelijkse uitgaven voor voedsel voor een gezin van vier per sonen sedert Januari 1949 zijn gestegen van 90.36 forint tot 264.15 forint. Het blad van de Joegoslavische com munistische partij „Borba", baalt in haar editie van Donderdag uitlatingen van vluchtelingen aan, volgens welke ook in Roemenië arbeiders betogingen tegen de regering hebben gehouden. Onlangs zou er ernstige onrust hebben geheerst in een van de grootste Roemeen se fabrieken, een metaalfabriek te Boe karest. De arbeiders hadden hier het werk neergelegd toen de directie hun loon niet op tijd uitbetaalde. De autoriteiten had den toegegeven en onmiddellijk betaald. Volgens de verhalen van de Roemeense vluchtelingen zou er eveneens onrust heersen op het platteland. De voedseltoe stand was volgens hen kritiek. Voor een half rantsoen brood zou men soms vijf uur in de rij moeten staan. Sir Winston Churchill heeft in een boodschap aan bondskanselier Ade nauer verklaard, dat de onlusten in Oost-Duitsland de „dringende nood zaak" van hereniging van Duitsland in vrijheid hebben gedemonstreerd. De Britse premier antwoordde op een tele gram van de West-Duitse kanselier, waarin deze de volledige steun voor Duitsland's eisen tot beëindiging van de staat van beleg in Oost-Duitsland en herstel van de Duitse eenheid had ge vraagd. De drie Westelijke geallieerde comman danten van Berlijn hebben de Sovjet- Russische beschuldiging, dat tot het op roer in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland door Westerse agenten was opgestookt, van de hand gewezen. In een brief aan de Sovjet-commandant, verklaren de Amerikaanse, Britse en Franse comman danten: „Gij zijt u evenals de rest van de wereld heel goed bewust van de ware oorzaken der recente ongeregeldheden in Oost-Berlijn". De Westelijke commandanten herhalen de eis, dat de aan de Berlijnse bevolking opgelegde beperkingen worden opgehe ven. Britse autoriteiten hebben Woensdag bij de Russen geprotesteerd tegen het doodschieten van de vijftienjarige West- Berlijnse jongen Wolfgang Roehling door Oost-Berlijnse politie. (Van onze Utrechtse redacteur) Voor één dag hebben de katholieke kraamverzorgsters zich aan haar zorgen voor moeder en kind; overigens met veel liefde besteed, ontrukt, om ook eens aan dacht aan eigen belangen te wijden. Eerst hebben zij een daad van piëteit en dankbaarheid verricht door het hij wonen van een H. Mis, die de geestelijke adviseur, de zeereerw. heer P. -J. van Steijn gistermorgen in de St. Augustinns- kerk te Utrecht opdroeg voor de ziele- rust van haar overleden presidente, mej. dr M. van Dijk. Dan begaven de kraam- -A -K Alom in den lande sal dit jaar iveer ten bate van de culturele arbeid van ons volk door het Prins Bcrnhard Fonds met behulp van de regionale Anjerfond sen de Anjerdag worden georganiseerd. Voor de Anjerdag van dit jaar sal ge collecteerd worden met speldjes, foto's van het Koninklijk Gezin en, hiertoe in staat gesteld door de Nederlandse Bloe misterij, op verschillende plaatsen met levende anjers. In totaal werd in 1952 in 31f9 gevallen steun verleend aan cul turele objecten voor een totaalbedrag uit eigen middelen en met behulp van der den van ruim driekwart millioen gulden. Daardoor is het mogelijk gemaakt, dat verschillende wetenschappelijke onder zoekingen konden worden verricht, dat verschillende wetenschappelijke en litte raire boeken konden worden uitgegeven, expedities werden gesteund, kunstenaars bij htm start geholpen werden, het ballet werd gesteund, dorps- en gemeen schapshuizen werden ingericht en sub sidies ten behoeve van congressen wer den gegeven. Zo de geestelijke, en cultu rele vryheid ons volk nog iets waard is, dan is een bijdrage aan het Prins Bern- hard Fonds, of aan één der afdelingen, de regionale Anjerfondsen, hoe klein ook, ereplicht. Gironummer 500900. Bank: Neder- landsche Handel-Maatschappij N.V., Amsterdam. (Foto: Cas Oorthuys, A'dam. Nadruk verboden). verzorgsters zich naar de vergaderzaal, waar mej. Chr. van Aalst uit Breda met zeer waarderende woorden nog eens het werk van dr Van Dijk herdacht. Mej. H. Bender, uit Rotterdam, de se cretaresse, bracht een uitvoerig jaarver slag uit, waarin gememoreerd werd, dat de Katholieke Bond met de Nederlandse Bond van Kraamverzorgsters adhaesie heeft betuigd aan een artikel in „De Katholieke Gezondheidszorg" over een leemte, die er is, doordat de kraamver zorgsters nog steeds niet onder de Onge vallenwet vallen. In 1951 werd daarom al verzocht. Instemming had ook een artikel van dr Mol, die aandrong op pensionnering, opdat niet de kraamverzorgsters even als de wijkverpleegsters op haar oude dag door een Erefonds uit de armoe ge holpen moeten worden. Met het oog op het in 1954 te vieren zilveren jubileum werd een commissie be noemd. Een andere commissie zal de moge lijkheid onderzoeken om volgend jaar een reis naar Lourdes te organiseren. In ver band hiermede deelde de geestelijke ad viseur mee, dat er mogelijkheid voor kraamverzorgsters bestaat om reeds voor 85,naar Lourdes te gaan, indien zij bij de verpleging behulpzaam zijn. Zuster Govers en zuster Tobbe, Rot terdam, zuster van Loon, Amsterdam en zuster Bakkée, Bergen op Zoom werden gehuldigd met haar zilveren jubileum. De heer A. Letschert hield een inlei ding over „De positie van de kraamver zorgster, de verbetering daarvan en wat daarmee samenhangt", welke uiteenzet ting met grote aandacht gevolgd werd. De heer Letschert ging eerst na de verschillende maatregelen, die sinds 1926 zijn genomen, waardoor de positie van de kraamverzorgster steeds duidelijker werd omschreven. In genoemd jaar is onder scheid gemaakt tussen bakers en kraam verzorgsters, De modern opgeleide kraamverzorgster dateert pas van 1943, toen werd echter over salarissen en ver goedingen nog niet veel gesproken. De eerste min of meer officiële richtlijnen over de materiële positie van de kraam verzorgster vindt men pas in het z.g. „bruine boekje", „Organisatie van de kraamverzorging", dat in Maart 1946 verscheen. Spr memoreerde vervolgens de grote financiële nood, waarin de kraamcentra in 1948 verkeerden, de sociale verzeke ring van kraamverzorgsters, zowel ge diplomeerden als leerlingen in 1949, om daarna uitvoerig in te gaan op het rap port van de in 1950 ingestelde Commissie van Advies uit de Kruisverenigingen, waarin ook de organisaties van de kraam verzorgsters vertegenwoordigd zijn. De conclusie van dit rapport is, dat de daarin voorgestelde salaris- en pensioen regeling alleen uitgevoerd kan worden, indien naast de regeringssubsidie extra uitkeringen worden beschikbaar gesteld. Het beginsalaris bij vrije kost zou 5.50 per dag moeten bedragen, oplopend ieder jaar met 25 ct. per dag gedurende 6 jaar. Deze regeling, die als een mini mum-regeling is bedoeld, werd gebaseerd op 240 werkdagen, 52 rustdagen, 48 wachtdagen, 18 vacantiedagen en 7 er kende feestdagen. Er ging bij het horen van deze bedra gen een vreugdevol geroezemoes door de vergadering, doch dit enthousiasme werd gedrukt, toen men besefte, dat voor vrije dagen geen vergoeding gegeven zou wor den De regeling, die Rotterdam kent, bleek volgens de mededelingen van een afgevaardigde veel gunstiger te zijn. De heer Letschert had goede hoop, dat door de uitkeringen van het Praeventie- fonds, dat de tekorten van de Kraam centra over 1950 en 1951, waarmee een bedrag van 500.000 gulden is gemoeid, dekt en wellicht bereid is in 1953 voor het laatst bij te passen en wanneer de Kruisverenigingen bovendien gedaan krijgen, dat het rijk 2% h 3 gulden per dag betaalt, de voorgestelde salarisrege- iing in 1954 doorgevoerd kan worden. Met de pensionnering is het echter nog niet zo ver en orïder instemming van de vergadering, betoogde dr Hijmans uit Utrecht, dat men met een goede regeling ineens moet komen en niet om de 10 jaar iets. Dr Hijmans dacht ook aan de oudere verzorgsters. 1.40 f. 1 Onder meer had Joegoslavië gevraagd de belangrijke post van secretaris van de commissie, die nu wordt waargenomen door een Rus, om de drie jaar te laten, bezetten door een ander lid van de com missie Het wilde voorts, dat de secreta ris zijn bevoegdheden zou delen met een uitvoerdende raad, waarin alle leden zit ting zouden hebben. Ook had Joegoslavië geklaagd over het feit, dat de secretaris verantwoordelijk is aan zijn regering en niet aan de commissie. Zoals bekend hebben de Sovjet-Unie, Tjecho-slowakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Joegoslavië zitting in de Donau-commissie. Voor de deelneming van de K.L.M. aan de iuchtrace van Londen naar Christchurch, die op 8 October a.s. begint van het vlieg veld London Airport, bestaat reeds nu grote internationale belangstelling. On middellijk nadat de luchtvaartmaatschappij had bekend gemaakt, dat emigranten en vol-tarief betalende passagiers konden worden vervoerd op deze bijzondere vlucht, ontving de K.L.M. zowel uit Neder land als uit het buitenland een aantal boekingen. Besloten is thans de boeking voor emi granten voor deze vlucht omstreeks 15 Juli a.s. te beëindigen. Behalve uit Nederland zijn ook uit Brazilië, Engeland Heel Ouderkerk dreunde op zijn grondvesten en talloze ruiten van woningen uit de omgeving sprongen aan scherven, toen gistermiddag enkele minuten voor vijf uur met een ontzaglijke knal twee grote ketels explo deerden op het uitgebreide fabrieksterrein van de N.V. Koninklijke Ned. Springstoffenfabriek nabij Ouderkerk a/d Amstel. De explosie kostte de 34-jarige werkbaas Kruyswijk, gehuwd en vader van 2 kinderen, het leven, terwijl de 36-jarige A. Hendrikse, eveneens een lid van het ongeveer 100 man tellende personeel, levensgevaarlijk gewond naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam werd vervoerd. Ook Hendrikse is gehuwd en heeft twee kinderen. De ketels spatten met enorme kracht uit elkaar; brokstukken vlogen naar alle kanten weg. Een zwaar uiteinde van een der ketels schoot op geringe hoogte een aangrenzend weiland over, dwars tussen de bomen langs een weg door en be landde op de wallekant van de daarnaast lopende sloot. Zo groot was de vaart van dit stuk metaal, dat het opveerde, een diep gat achter liet op de wal en nog minstens 50 meter voort suisde. Het werd tenslotte op ruim 200 meter afstand van de fabriek in een bouwland teruggevonden. Onmiddellijk na de explosie werd het gehele terrein, ook buiten de fabriek door de politie afgezet in verband met gevaar voor meer ontploffingen. Enkele uren na de explosie arriveerden uit Den Haag twee technici van de crimi nele voorlichtingsdienst, die samen met hoofdinspecteur J. P. A. J. v. d. Bosch van de gcmeente-politie te Nieuwer Amstel ter plaatse een onderzoek instelden. De terstond gealarmeerde brandweer, politie en G.G.D. troffen op het terrein een grote ravage aan- Overal lagen stuk ken van de ontplofte ketels, glasscherven en uit elkaar geslagen stenen potten, waaruit zuur wegstroomde. Het dak van een grote loods, het z.g. „zuurhuis", was gedeeltelijk weggeslagen. Uit een derde ketel, die door de lucht druk lek geslagen was, ontsnapten giftige bruine dampen, die zich in dikke wolken over de omgeving verspreidden en een ernstige handicap vormden voor de eerste reddingspogingen. Met vijftien stralen was de brandweer van Nieuwer Amstel, als mede die van de fabriek zelf, een kwartier lang bezig deze dampen weg te spuiten. Op het terrein vond men het stoffelijk overschot van de werkbaas Willem Kruys wijk. De ontploffing geschiedde bijna onmid dellijk nadat om twee minuten voor vijf de fabrieksfluit het voorsignaal voor het neerleggen van het werk had gegeven. De arbeiders maakten zich gereed om naar huis te gaan en Kruyswijk liep juist langs de ketels, op weg naar het kleedlokaal, toen deze explodeerden. Op geringe afstand van Kruyswijk trof men voorts de zwaar gewonde Hendrikse aan, die ijlings naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis in Amsterdam werd ver voerd, waar hij onmiddellijk na aankomst werd geopereerd. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De geëxplodeerde ketels waren nagenoeg leeg, hoewel aangenomen wordt, dat er nog enig explosief zuur, hetzij zwavel zuur of salpeterzuur, hetzij beide, in aan wezig was. In de fabriek, die gelegen is tussen de Ouderkerkerlean en de Provinciale wej bij Ouderkerk, doch in de gemeente Nieu- wer-Amstel, worden grondstoffen gemaakt voor de N.V. Koninklijke Springstoffen fabriek „De Krijgsman" te Muiden (N.-H.) waarvan „De Oude Molen" een onderdeel vormt. Reeds meermalen hebben zich ln deze kruitfabriek ernstige ontploffingen voor gedaan. In 1945 kwamen twee arbeiders bij een explosie om het leven en enkele jaren later werd een arbeider bij een soortgelijke ontploffing gedood- Dat er ditmaal niet meer dan twee slachtoffers zijn is voor een deel aan het gelukkige toeval te danken, dat de ploeg arbeiders, uitgzonderd Kruyswijk en Hendrikse, de ketels één minuut vóór de ontploffing was gepasseerd. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard het voornemen de Nationale Koempoelan 1953, welke op 27 en 28 Juni op de Goudsberg te Lunteren gehouden zal worden, op Zaterdag te bezoeken. (Van onze correspondent) Een zwaar onweer, dat gisteren avond boven Zuid-Nederland woedde heeft aan twee personen het leven gekost. Het eerste slachtoffer, een 39-jarige huisvader uit Bakel, werd in de keuken van zijn huis door de bliksem gedood; het andere, een 19-jarig meisje uit Siebengewald (N.-Limburg) verloor het leven, toen zij op het land door het hemelvuur werd getroffen. Voorts veroorzaakte het natuurgeweld nog enkele boerderijbranden en de dood van enkele koeien. Te Bakel sloeg de bliksem in in de wo ning van de stratenmaker J. T., vader van zes kinderen. De man zat in de keuken met een van zijn jongste kleuters op de knie, toen hij werd getroffen. Hij zelf was op slag dood; het kind echter viel op de grond en bleef ongedeerd. Er ontstond geen brand. Omstreeks vijf uur overviel het onweer een groepje van 5 personen, die nabij de Hulmerheide aan de Nederlands-Duitse grens in N.-Limburg op Duits grondgebied op het land hadden gewerkt en juist huis waarts keerden. Voordat zij een schuilplaats konden vin den sloeg de bliksem in hun midden; vier personen bleven daarbij ongedeerd doch het 19-jarige meisje J. P. uit Siebengewald werd op slag gedood. derse Baan te Tegelen. De brand werd door bewoners van omliggende woningen ontdekt, zodat spoedig maatregelen tot blussing konden worden genomen. De brandweer van Tegelen, die in allerlijl werd gewaarschuwd, kon volstaan met na blussen; alleen de zoldrevrdieping brandde uit. Op het moment van de brand was alleen een ziek meisje thuis. Het noodweer in deze omgeving dnnrde ongeveer een half uur. Er kwam een hoeveelheid regen uit de hemel, zoals nooit in Tegelen in zo korte tijd is waargenomen. Tientallen kelders en woningen liepen gedeeltelijk onder water. De waterschade is op verscheidene plaat sen vrij groot, o.a. liep een wijnkelder van een wijnhandelaar onder water. In Rosmalen bü Den Bosch werd om streeks half acht de ouderwetse kapitale boerderij van de landbouwer A. van N. door de bliksem getroffen. De boerderij brandde tot de grond toe af. Omstreeks 9 uur ontstond door bliksem inslag brand in een woonhuis aan de Gel- en Italië aanvragen bij de K.L.M. binnen gekomen. Uit Brazilië zijn geboekt de heer enl mevrouw T. E. B. Poole a,daar, woon achtig en afkomstig uit Christchurch. De heer Poole bekleedt verscheidene open bare functies: hij is o.a. vertegenwoordi ger van de Nieuw-Zeelandse dienst voor industrie en handel in Brazilië en presi- j dent van de Nieuw-Zeelandse en Austra lische vereniging in dit land. Binnenkort zal de K.L.M., naar verwacht wordt, mededeling kunnen doen over de aan de race deelnemende bemanning en het toestel. De jarige redder E bekende redder A. Boon uit Hoek van Holland heeft gisteren zijn 85ste verjaardag gevierd en bö deze ge legenheid heeft men deze stoere zeerob op een overvloedige wijze, zowel letter lijk als figuurlijk „in de bloemetjes" ge zet. Reeds vroeg in de morgen kwam de voorzitter van de wijkraad, de heer IJ. v. d. Berg de krasse jubilaris feliciteren en daarna bleef de stroom aanhouden. De heer Boon heeft dan ook heel wat handen moeten schudden, die van de voltallige wijkraad, van de heer Kuijck van de Mij. Zeeland, de chef van het loodswezen van alle Hoekse redders en ook van velen uit de andere kust plaateen, de chef van Hudig en Pieters, de commandant van het Engelse Transit Camp en vele anderen. Een gerucht als zou ook de Koningin de jubilaris komen feliciteren bleek niet op waarheid te be rusten. 's Avonds bracht in de met vlaggen versierde straat de harmonievereniging R.A.Z. uit Hoek van Holland een sere nade aan deze stoere redder, die op deze dag op een prettige wijze heeft kunnen ervaren, dat men in Nederland het mens. lievende werk, dat hij in zijn welbestede leven heeft verricht, nog niet vergeten heeft. EN denkt misschien, omdat wij de laatste maanden niet over hem schreven, dat het ,/if' is met onze vriend-vrijgezel, daar hij „aan" heeft. Wij kunnen echter het tegendeel bewe ren; tussen ons is het niet „af" en de vrijgezel maakt voor zover ons be kend geen plannen om zijn vrijheid te offeren op de steen van de liefde. Maar onze gangen lopen tegenwoordig wat uiteen, hetgeen heel jammer geacht wordt onzerzijds, omdat onze vriend van die verdraaid goede sigaretten rookt! Deze week echter liepen wij elkander tegen het lijf; om precies te zijn: op Maandag. Zijn eerste vraag was, of Vaderdag weer best was geweest. Wij presenteerden hem een grote sigaar, waar het hem natuurlijk om te doen was, want na in deze afglans van onze feestdag de brand gestoken te hebben, was hjj helemaal niet nieuwsgierig meer. Hij gooide het gesprek terstond over een andere boeg door te informeren, of wij Zaterdag voor Vaderdag in een si garenwinkel waren geweest. Onzerzijds werd op het voorhoofd getikt, de zaak toelichtende met de verklaringdat rvy vertrouwen hadden op Vaderdag, in welk vertrouwen wij niet beschaamd werden, getuige de sigaar met bandje in zijn mond. Nu heeft onze vriend een dikke huid en dus bleef hij even vriendelijk. Zelfs beaon hij heel uitbundig te lachen. De vrijgezel was wel sigaretten gaan kopen on die Zaterdag en geamuseerd dat hij zich had. Allemaal dames in de winkel om vijpen, sigaren, tabak en sigaretten te kopen. Wij informeerden, waarom zulks zo lachwekkend geacht, moest worden f Neen, dat was het niet. Doch die ge zichten van de dames. Wisten uiteraard helemaal niet, welke pijp- tabak of sigaren zij moesten nemen. Daar stonden nu die vrouwen met stomheid, geslagen en met haar mond vol tanden. Vreselijk aardig, vond onze vrijgezel! Wü lachten uiteraard niet. want vol gend jaar is het weer VaderdagEn mM behoren niet tot dr vriinezellen, die zirh dergelijke vreselijke grapjes veroorloven kunnen! Maar misschien was het toch wel aar dig in de sigarenwinkels!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1