LAATSTE BERICHTEN Nieuws uit STAD en Het raadhuis heeft er een JSchiedam-Room" VAN DER VEER JUNI-AANBIEDINGEN aargangen De stem van de lezer camera op t buitenland In Wandsworth... Een ernstig Pauselijk woord Juniorendag R. K. S. V. Excelsior Kledingbedrijf HEEFT EXTRA VOORDELIGE Wielerwedstrijden Jeugd jolijt PONDERDAG 25 JUNI 1953 PAGINA 2 Voor iedereen in elk neissoen SCHIEDAM VERSLOEG HBSS PROMOTIEWEDSTRIJD S.V.V. 4D.H.C. 3 CONCERT IN PLANTAGE De grote dag GROTE PLANNEN VOOR KLEUTERHEIL TE GOIRLE SPAANSE LANDMIJNEN VOOR DE V.S. Verbiedert zou op waanzin PLAATSELIJKE KEUZE BURGERLIJKE STAND Op 19 Maart j.l. richtte onze Paus Pius XII zich tot een congres van leraren en leerlingen van scholen voor volwassenen. Hoewel deze redevoering hoofdzakelijk afgestemd was op Italiaanse toestanden, houdt zij toch ook voor ons zeer behar tigenswaardige gedachten in, waarvan we er enkele naar voren willen brengen. „Indien de arbeider zich diep bewust is van de grootsheid van zijn vaderlijke taak, als de moeder zich wijdt aan haar zending van opvoedster, als zij houvast hebben aan een doeltreffend onderricht, dan is 5e leven-verwekkende cel van de maatschappij sterk en gezond". „Onwetendheid en onvermogen leveren de massa soms zonder enige bescherming uit aan de willekeur van handige agita tors en gewetenloze politieke intrigan ten". „Het is onze vurigste wens, dat de volksopvoeding het hare zal doen, om 't moeilijke overwicht te handhaven tussen de constructieve activiteit van de indivi duen ten dienste van het maatschappelijk welzijn en de noodzakelijke taak van de beschermende en verdedigende organis men, die de individuele activiteit moeten steunen en nooit mogen overwoekeren". Deze enkele gedachten uit de pauselijke toespraak wijzen op een noodzaak van ontwikkeling, ook als men de schoolban ken al lang heeft verlaten. Wat een problemen doen zich niet op in gezin, in werkmilieu en in de omgeving van het dagelijks verkeer. De Paus wijst op de noodzakelijke voor waarde voor ontwikkeling en behoud van „persoonlijkheid". Daarvoor is nodig een meer dan oppervlakkige kennis. Het is beslist niet alleen de arbeider, die ontwik keling nodig heeft. De groeiende vraag stukken in de samenleving zijn van dien aard, dat ook andere categorieën er niet uit kunnen. Mensen, die heus niet tot de onontwikkelden behoren, geven meerma len het verlangen naar meer ontwikke- ling te kennen. Maar door de K.A.B. heeft de arbeider een pracht-mogelijkheid. De 3-jarige sociaal-econoipische school en daarnaast een eenvoudige twee-jarige cursus bieden juist, wat men in de groeiende verhouding, waarin we leven, nodig heeft. Diepere kennis van de Gods dienst. Inzicht in de wordende maatschap pelijke ontwikkeling, waarvan de Ency clieken de algemene lijnen aangeven. In zicht in het historische milieu, waaruit onze tijd groeide. Een vorming, waardoor men persoonlijk rijker wordt. Wat een prachtstuk vrije-tijdsbesteding ligt hier niet open? „Maar we hebben het al zo druk", zegt men wel eens. Zou het niet verstandig zijn, om veel drukte eens opzij te zetten en eens meer aan de kern van ons leven onze per soonlijkheidsvorming, te gaan werken? U kunt alle inlichtingen over de werk wijze van de school krijgen, bij p. J. A. Roghmans O.P.. Hoogstraat 87, Schiedam en in Vlaardingen bij kap. Greef, Hoog straat 26, Vlaardingen. Maar voor een goede organisatie is het nodig niet te wachten. We moeten spoe dig weten, welk getal leerlingen deel neemt om voor hen ook mogelijkheid te scheppen. Voor hen, die zich reeds op gaven. is er zeker gelegenheid. Maar wie te lang wacht, zouden we mogelijk teleur moeten stellen. De prachtige samenwer king met het Schiedamse en Vlaardingse lerarencorps verzekert u, dat u nooit s-"t zult hebben van de tijd, die u aan uw godsdienstig-sociale vorming hebt be- Door de Schiedamse Gemeenschap is aan de Gemeente Schiedam een twintigtal betonnen bloembakken geschonken, waarvan er al tien op de Broersvest. zijn geplaatstMen wil met deze bloempotten, die gevuld zijn met geraniums, een fleurig aanzien in de stad brengen. Hieronder volgt het programma van de op 28 Juni a.s. te houden Junior-dag, op de terreinen aan de Oudedijk. 12.00 uurExcelsior 4VDZ 4; DVSU 3VDZ 3. 12.35 uur VDZ 1—DVSU 1, VDZ 2—Ex celsior 2. 13.10 uur DVSU 4Excelsior 4; Excel sior 3—DVSU 3. 13.45 uur Excelsior 1—VDZ 1; DVSU 2 —VDZ 1. 14.20 uur VDfc 4—DVSU 4; VDZ 3— Excelsior 3. 15.00 uur DVSU 1Excelsior 1, Excel sior 2—DVSU 2. 16.00 uur Sluitingswoord in de cantine. Eén van de ere-leden heeft voor de ver eniging, welke de meeste punten behaalt, een aardige beker beschikbaar gesteld. Zoete most van appelen Goed, goedkoop, gezond Mr Rich, mayor van Wandsworth, in vol ornaat. 1 De nederlaag-seriewedstrijd tussen Schiedam en H.B.S.S. is geëindigd in een geflatteerde overwinning van 4—1 voor Schiedam. De Boshoekbewoners verdie nen de overwinning zeker, maar 3-2 zou de verhouding toch beter hebben weergegeven. Het eerste kwartier is voor Schiedam, maar daarna wordt H.B.S.S. langzamerhand sterker, maar de inmid dels opgelopen 2—0 achterstand kan nog niet worden weggewerkt. Weliswaar tel de H.B.S.S. enkele invallers, maar daar heeft het toch niet aan gelegen, dat Schie dam, nadat H.B.S.S. een tegenpunt had gescoord, nog 2 doelpunten wist te maken, waardoor de eindstand op 41 voor Schiedam kwam. De doelman van Schie dam speelde een goede wedstrijd en hij behoedde zijn club voor een minder goed resultaat. Er werd sportief gespeeld en de arbitrale leiding was goed. De stand in deze promotiewedstrijd is als volgt: D.H.C. 3 2 gespeeld 3 punten; S.V.V. 4 ,3 gespeeld 3 punten; H.D.V.S. 3 3 gespeeld 2 punten. S.V.V. ontvangt dus Zondag D.H.C. 3. De uitwedstrijd tegen D.H.C. werd mét 21 verloren. De Delftenaren beschikken over een goede ploeg en S.V.V. zal zich voor de volle 100 moeten geven om de 2 punten te veroveren/ Wint S.V.V. Zon dag dan hebben zij 5 punten en moet D.H.C. van H.D.V.S. winnen om te komen tot een beslissingswedstrijd. Er kan een spannende wedstrijd tegemoet gezien worden. De wedstrijd wordt a.s. Zondag 28 Juni gespeeld op het S.V.V. hoofdter rein, aanvang 7 uur. Het programma, uit te voeren door Gusto's Muziekvereniging op Zaterdag 27 Juni a.s. des avonds om acht uur in de Plantage luidt als volgt: 1. Erica Mars, Alb. Kappert; 2. Ouver ture Joyeuse, Meier Bela (arr. M. J. H. Kessel§); 3. Les roses du Midi, J. Strauss (arr. J. Blangeois); 4. Doornroosjes Bruidsvaart, Max Rihode (arr. Dreissen); 5. Dans-suite, G. Boedijn. I Intrade, II In termezzo, III Finale; 6. Selection De Vogelkoopman, C. Zeiler (arr. S. P. v. Leeuwen); 7. De Garde (Mars), C. J. Cori. naar Schiedam komen. Wat er nog verder zal gaan gebeuren, eventueel het volgend jaar, zal morgen vermoedelijk in de ge combineerde vergadering worden uitge stippeld ofwel uitgemaakt. Het is morgen dus een grote dag. We hebben ons er op voorbereid door een flinke rustperiode, die inmiddels gevuld was met het bezoek aan de Coronation Route en de bekende Londense beziens waardigheden. De Schiedamse delegatie is zowaar ook op het raadhuis van de County of London ontvangen en daar werd ons eveneens een lunch aangeboden. Over dit bezoek later meer. Laten we voor vandaag volstaan met te vermelden, dat het de mensen hier bij zonder deugd doet, zowel onze burge meester als mevrouw Peek vloeiend En gels te horen spreken. Het vergemakke lijkt uiteraard het contact. Trouwens alle leden van de delegatie staan wat hun En gels betreft, niet bepaald met een mond vol tanden en er heerst bij elke bijeen komst dan ook een levendige conversatie. Tijdens een bijeenkomst op Kleuterheil heeft dr J. Keijzer, kinderarts te Tilburg en stichter van het Kleuterdagverblijf „Kleuterheil" te Goirle, medegedeeld, dat het stichtingsbestuur wederom een beroep heeft gedaan op een religieuze zustercon gregatie om de leiding van het verblijf op zich te nemen. Veertien jaar lang heeft Kleuterheil on der leiding gestaan van de zusters Fran ciscanessen, die zich eohter cm bijzondere redenen terug moesten trekken. Nadien was er alleen lekenpersoneel. Als de openluchtschool van deze stich ting, waarvan de plannen bij Ged. Staten zijn nadat de gemeente Goirle ze ver worpen had een feit wordt, zullen de zusters van de congregatie, die zich met de leiding zal belasten, ook het ónderwijs ter hand nemen. Deze openluchtschool is ontworpen op het reeds enige tijd geleden aangekochte terrein van de Boskens in Goirle, naast de gebouwen van Kleuterheil. Dr Keijzer deelde eveneens mede, dat deze zomer een internaat, midden in Til burg, in gebruik genomen zal worden als verblijf voor de leerling-kinderverzorg sters, die op Kleuterheil in opleiding zijn. HET SCHOONHEIDSMIDDEL geheel op die mentaliteit afgestemd. Men slikt gewillig en graag wat het „Witte Doek" te aanschouwen geeft. En als men nu weet, dat 75% van de in Nederland uitgebrachte films waardeloos blijken en dat nog altijd ruim 20% van de in Neder land toegelaten films ofwel voor het ge hele katholieke volksdeel ofwel voor grotere groepen daarvan door de KFC ontoelaatbaar worden verklaard, dan moet men toch waarlijk stekeblind zijn om het „Filmgevaar" niet te zien. Spanje zal landmijnen voor de Ver. Staten gaan produceren, krachtens een overeenkomst vallend onder het Ameri kaanse program voor aankopen in het buitenland, aldus is onofficieel te Madrid vernomen. De overeenkomst, waarbij een bedrag van drie millioen dollar is ge moeid, zou binnen enkele dagen te Hei delberg worden getekend. HOOGSTRAAT 174 Voorts blijkt nog dat vooral voor jeug dige personen en aankomende volwasse nen de grootste groep in het bioscoop publiek het bezoek aan de bioscoop een wekelijkse aangelegenheid is geworden Uit een herderlijk schrijven d.d. 14 Dec. 1952 van het gehele Belgische Episcopaal blijkt, dat volgens de jongste statistieken in België elke week 2 millioen 2 honderd duizend Belgen een filmvoorstelling bij wonen. Wij moeten dus de film aanvaar den als een integrerend deel van het leven en van de opvoeding onzer jongeren. lijke leven omgaat. Een minstens even groot aantal zoekt ln de film echter, be wust of onbewust, een soort van compen satie voor al die verlangens en behoeften die het werkelijk leven onbevredigd heeft gelaten. Voor de jongeren geldt bovendien, dat zij een diepe bevrediging ervaren bij het zien van een Sensatiefilm. De mens, die derhalve de bioscoop bin nentreedt, bevindt zich in het algemeen dus reeds in een zodanige geestesgesteld heid, dat hij weerloos de invloed van de film ondergaat en de productie, de im port en de distributie van films is bijna In het Pensionnaat der Eerw. Zusters Dominicanessen „Huize Bijdorp" bij Voor schoten had eergisteren eene indrukwek kende plechtigheid plaats. Vier élèves, waaronder het dochtertje van den Spaanschen gezant bij ons Hof, werden tot hare eerste H. Communie toe gelaten. Mgr Rinaldini, Pauselijk internuntius, verrichtte de schoone plechtigheden, waaronder de toespraken door een Fran- schen pater Dominicaan gehouden wer den. De vader en zuster van den Spaan schen gezant waren tot deelneming aan deze plechtigheid uit Spanje overgeko men. Zelden zal het gebeuren, dat bij een dergelijk feest zooveel verschillende na tiën vertegenwoordigd waren; en toch heerschte na afloop der Kerkelijke plech tigheden, die grooten indruk op alle aan wezigen maakten, aan den feestdisch, die de Eerw. Overste haren gasten aanbood, een gullen en hartelijken toon. Het heerlijke weder, gepaard aan de schoone en boschrijke omgeving van het Instituut, verhoogde de goede stemming van alle aanwezigen en zal voor velen, die dit feest mochten bijwonen, eene on- uitwischbare herinnering achterlaten. Msb.)- (Nieuwe Schiedamsch e Courant van 18-19 Mei 1890). De film te verbieden voor jonge mensen zou op waanzin lijken. Maar haar invloed te onderschatten is 'n nog grotere dwaas heid. Want wij hebben ons voor ogen te houden, dat het bioscoop-publiek slechts voor een zeer gering percentage naar ,ie bioscoop gaat terwille van kunstgenot of andere geestelijke verrijking. Voor velen is de film slechts tijdverdrijf, een soort spel, een proces, dat buiten het werke- Het was in 1952 een mooie geste van de R. C. „Schiedam", ten bate van de kas van het Schied. Bur. v. Medische Sport keuring, gedurende enkele zomeravonden, een wielertournooi te organiseren. Hier voor bleek, zowel van de zijde van het publiek als van de deelnemers, grote be langstelling te bestaan, waarin de R. C. „Schiedam", in overleg met de „S. B. L. O.", aanleiding gevonden heeft dit wie lertournooi te herhalen. Gereden zal worden op Dinsdag 30 Juni. 7 en 14 Juli a.s. op het parcours Wester kade—Nwe. Haven, terwijl de eindstrijd zal plaats vinden op Dinsdag 21 Juli e.k., op het parcours TuinlaanL. Nieuwstraat' telkens tussen 79 uur. Het programma luidt: Dinsdag 30 Juni, Jun. en A-klassers, resp. 12 en 52 K.m.; Dinsdag 7 Juli, A en B-klassers, resp. 40 en 28 K.M.; Dinsdag 14 Juli Jun. en A-klassers, resp. 12 en 52 K.M.. Dinsdag 21 Juli, B en A-klassers, resp. 30 en 50 K.M. Reeds staat vast, dat aan deze wedstrij den door de sterkste Rotterdamse en Schiedamse renners zal worden deelgeno men, in totaal een 200 man. Hier doet zich een prachtige gelegen heid voor sportlievend Schiedam voor, om vooi een gering bedrag 0.10) interes sante wedstrijden voor een sympathiek doel bij te wonen, zodat de organisatoren hopen op een grote belangstellin- van het publiek te mogen rekenen. De autopedwedstrijd en de behendig heidsspelen zijn Dinsdagavond uitstekend geslaagd. De Rattenvanger heeft Woens dagavond de Gorzen veroverd. Honder den jongens en meisjes hadden zich ver kleed en er waren honderden belangstel lenden langs de weg. De poppenkastvoor stelling was een succes. Het slot van deze geslaagde bijeenkomst was spelen op de binnenplaats van de school Dwarsstraat met alle kinderen die verkleed waren, o a Zevensprong-Schoorsteenveger en de mos selman. Donderdagavond is de Rattenvanger in het Oosten van de stad. De route wordt: School Buys Ballotsingel, Buys Ballotsin- gel even, oneven, Pascalstraat, Hogenban- weg, Jan Leeghwaterstraat, Daltonstraat, Bellstraat, Fultonstraat, Morsestraat, Lo- rentzlaan, Celsiusstraat, Stationstraat Teylerstraat, K. O. Laan, Stephensonstraat Leeuwenhoeckstraat, Wattstraat, Vijlastr., Swindenstraat, Voltastraat, Snelliussingel' Buys Ballotsingei naar Schoolplein, ver trek ongeveer half 8 uur. De Harmonie „St. Ambrosius" gaat mee Behoudens goedkeuring Van B. en W. komen er drie wedstrijden op gewone fiet sen voor jongens van 14 jaar en ouder n.l. op 8, 15 en 22 Juli o. 1. v. de rennersver eniging Schiedam. Voor de Kethelse jeugd ook goede be richten. De Rattenvanger komt. Verder een autopedwedstrijd en een spelavond met poppenkastvoorstelling. Oagaiad voorn scurnAM rn onsTAfurm grante strijd met alle op dit punt ge troffen afspraken. Degenen, die Syngman Rhee thans ver oordelen om zijn „hardnel'■■e oorlogs zuchtigheid", moeten deze dingen eerst goed onder het oog zien. Als psychologi sche bijzonderheid dient men dan ook nog het leven van Rhee in zijn oordeel te be trekken, dat gekenmerkt is door een on ophoudelijke, taai volgehouden strijd voor de onafhankelijkheid van zijn vaderland, door tientallen jaren van ballingschap en dat verbitterd is door de keer >p keer op gedane ervaringen, dat de grote mogend heden, ook de V.S., maar al te gaarne be reid bleken om terwille van een machts evenwicht in het Verre Ooaten de belan gen van het kleine Korea op te offeren. En wie zal ontkennen, dat Korea thans wederom opgeofferd wordt? De V.S. zijn in Korea ten strijde getrokken met de actieve, doch beperkte steun van hun pact- 75ste Jaargang No. 22185 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam Dam '8. Telefoon 66152 Giro-nummer 590941 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. 2.— per maand, f 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte f 015 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0 30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lageie tarieven, weikf bli de administratie of Dl) de erkende advertentiebureau* verkrtigpaai zun Kampioenen (kleine advertentien) tot 30 woorden 50 cent Eik woord meer 3 cent Maximum 50 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Aüe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. GEBOREN: Johanna, dochter van C. van Loopik en J. J.Regeer; Martina F., dochter van M. F. v. Bekhoven en M. Da- men. OVERLEDEN: H. van Schalkwijk, 47 j. A. M. v. d. Graaff, 45 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2