Staatsloterij goklust met gekanaliseerde sociaal element «BS Australië wil 20.000 Nederlandse emigranten toelaten H, Vader zegende scooters voor Nederlands rampgebied Verhoging van posttarieven gaat volgende week in Herr Stumm doet mond open Proces over de roman JKaputt" Sobere dankdienst in kathedraal van Edinburgh G(CANG- X^SLAGEN Gepensionneerdenals „schikgodinnen Dertig- en drieduizend vielen nog nooit samen op de honderdduizend '□C De beste marsroute Henk van der Maze. Alleen medici en juristen zullen moeilijk werk kunnen vinden Kroon op een gebaar van christelijke edelmoedigheid ~1 Nieuwe frankeerzegel van 7 cent Malaparte samen met zijn uitgeefster aansprakelijk Scholieren worden duurder Noodlottig slot van een ruzie Nieuwe Britse atoom- proeven Het Nationale Ballet Dr J. Goslings Verbod voor Neder landse schepen Koningin ontving de emblemen van het Schotse koningschap DONDERDAG 25 JUNI 1953 PAGINA 3 Nog 17; uur voor de boeg en dat met hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). Geen wapens naar China of Noord-Korea (Van onze Haagse redacteur) Onlangs is in de Ned. Staatscourant aangekondigd, dat op 6 Juli a.s. de lotenverkoop aanvangt voor de 520ste Staatsloterij, waarvan de trekkingen zullen plaatsvinden van 27 Juli tot 11 September. Op zichzelf een dor be richt, dat veler aandacht ontsnapt en zelfs voor de (aspirant)-spelers niet meer dan een agenda-notitie betekent. Interessant is 't echter na te gaan bijv. tot welk jaartal de eerste der reeks loterijen, waarvan straks de 52Jste gehouden wordt, teruggaat. Hierbij blijkt, dat de eerste Generaliteits loterij van 1726 als de rechtlijnige stammoeder van de huidige Staatsloterij beschouwd kan worden. De nummering is meer dan twee eeuwen lang door blijven lopen. Maar ook die Generaliteitsloterij heeft een respectabele voorgeschiedenis gehad. In 1444 vond binnen de stad Sluis de j oudst bekende loterij plaats krachtens octrooi van Philip de Goede. De opzet daarvan was een stadspoort te bouwen, terwijl de hoofdprijs bestond uit een lijf rente van 12 Vlaamse ponden. Volgens een in 1862 verschenen studie over de „Geschiedenis van de Loterijen in de Nederlanden" van de hand van mi G. A. Fokker, bestond het prototype der Nederlandse loterij uit een eenvoudig systeem: twee verzegelde bussen, één met de nummers en de tweede met de prijzen en de nieten; door telkens tegelijkertijd een nummer en een prijs (of niet) te trek ken werd de uitslag bepaald. Dit is in hoofdzaak de werkwijze geweest van de talloze stedelijke en provinciale loterijen, welke ongeveer 2Vz eeuw lang in de Nederlanden werden gehouden. 17de eeuwse goklust Tegen het einde der 17de eeuw ging de goklust zich in de Lage Landen sterker doen gevoelen. Hier en elders verschenen vele particuliere ondernemingen op dit gebied, niet zelden van bedenkelijk allooi. En in 1713 klaagde de „Wegwijzer van Amsterdam" zelfs over „deze .geldver- kwistende tijd', waarin vele loterijen wer den gehouden op het binnenplein van de stadsherberg. Naar het voorbeeld van De eikenhouten trommel, waarin zich achter een glazen wand en onder een dubbel slot prijzen, premies en nieten bevinden. Na een paar wentelingen worden de opgerolde en geringde biljet jes stuk voor stuk, uit de van een hangslot voorziene koperen bi0 aan de onderzijde getrokken. Engeland, dat hierin reeds in 1694 was voorgegaan, ging de Overheid er in de jaren 1709 en 1713 zelf toe over, een aan tal loterijen te organiseren, echter zonder klassikale indeling. Hiertoe geraakte men wel, toen de Generaliteitsloterij eenmaal ging werken. De organisatie van dit instituut was ge kozen uit niet minder dan vijftig ontwer pen. Was de eerste Generaliteitsloterij een vinding van Adolf Huyske, ook de eerst volgende werden georganiseerd voor plan nen, opgesteld door daarvoor bezoldigde „inventeurs". Bij al deze heren valt de neiging te bespeuren om tot een klassikale indeling te komen: men wilde de in die Woensdag hadden we nog een verklaring i dagen betrekkelijk dure loten ook bereik- - „T1 Lil ojl.A 1T1 Qn VY1 O 4 /ID npM WE KUNNEN natuurlijk gloeiende speeches blijven afsteken, we kun nen ook voortgaan met beschouwin gen te schrijven over de preciese bedoeling van het episcopaat inzake de politieke eenheid, allernoodzakelijkst is het o.i„ dat duidelijk bewezen wordt, of er basis voor eenheid aanwezig is en zo ja, op welke wijze eenheid valt te bewaren of te her nieuwen. Woensu-o- - van prof. Roanm'e .n de krant, waarin hij o.a. beweerde: Doch niet alleen het communisme is iets, waarvoor wij ons te hoeden hebben, ook de'andere politieke partijen zijn ge vaarlijk. Het Socialisme, de Prat. Chris telijke partijen, die nog altijd de natie Protestants-Christelijk willen houden. De inleider betoogde tenslotte, sprekend over de economisch-sociale samenwerking, dat de leiders van de economisch-sociale organisaties meer samen r moeten werken, omdat een politieke eenheid, d;ie niet ge schraagd wordt door 'n eenheid op econo- misoh-sociaal terrein, niet met succes kan werken. Hier wringt inderdaad onze politieke schoen. In het jongste nummer van „De Op mars" staat o.a.: „In onze partijbijeenkomsten moet de waarde van de katholieke eenheid gron- j dig worden besproken. De argumenten i liggen echter niet enkel in het ver- j nieuwe vormen. Aan ons de taak om te zorgen, dat het nieuwe, christelijke vor men zullen zijn. Bij dit alles zal er ruimte moeten zijn voor eigen meningen. Niet in een geest van argwaan, niet in een geest van in wendige verdeeldheid, maar in een be hoefte om elkander te overtuigen van hetgeen volgens eigen christelijk ge fundeerd inzicht, de beste marsroute wordt geacht. De Partij moet naar bui ten de indruk maken van het politieke centrum van de Nederlandse katholieken te zijn waar men kan getuigen en over tuigen bij het. bepalen van iiet gemeen schappelijke katholieke standpunt. baar maken voor de man met de be scheiden beurs. Daardoor zou tevens de loten-omzet gunstig worden beïnvloed. Sinds 1726 is men nimmer meer van het klassikale stelsel afgestapt De Staatsloterij is met dat al van een ouderdom, waarop slechts weinige der bestaande officiële Europese loterijen kun nen wijzen. Geleidelijke sanering Hoewel er tweehonderd jaar geleden even goed ais heden ten dage, ook in Nederland tegenstanders van de door de Staat georganiseerde loterij waren, heeft dit verzet hier niet tot opheffing, doch tot geleidelijke sanering geleid. Het ene misbruik na het andere werd onmogelijk gemaakt. Tenslotte werd in 1885 voor het eerst een regeling bij de wet getroffen. Hierin werden de beginselen vastgelegd, waarnaar ook thans nog de Staatsloterij werkt. Deze wet bracht in zoverre een omme keer, dat de loterij vrijwel geheel haar karakter als winstobject voor de Staat verloor en uitsluitend werd ingesteld enerzijds op het kanaliseren van de goklust, anderzijds op het verschaffen van ondersteuning (aan de honderden collecteurs en collectrices) Toen minister Bloem in 1884 een poging deed om het klassikale stelsel te beper ken, gaf'het Kamerlid Schimmelpenninck de wens te kennen, dat de Staatsloterij „binnen het bereik der lagere klassen" zou blijven; een hiertoe strekkend amen dement-Van der Feltz werd gemotiveerd met de verklaring: „Wat de mindere man past, moet de mindere man weten". In 1950 is de Loterijwet herzien, waar bij de voorlopige regeling van 1945 in de wetsbepalingen werd opgenomen. Toen werden de mazen gestopt, waar de sedert het begin dezer eeuw verboden particuliere geldloterijen doorheen wa ren geglipt. In de jaren 1925 tot 1943 hadden deze een totale omzet bereikt, vele malen groter dan die der Staats loterij, welke toen nog aan de uitgifte van slechts één serie loten gebonden was. Dat hieraan in 1945 een eind werd gemaakt, had tot logisch gevolg, dat de Staatsloterij werd uitgebreid. De wet van 1950 bepaalde de uitgifte op een maximum van vier series per loterij. Hoe de trekking gebeurt Dit jaar hebben er ook voor het eerst vier loterijen in één jaar plaats, al wordt het maximum-aantal loten thans nog niet uitgegeven. Waren er voorts tot 1 Januari j.l. vijf klassen, nu zijn er vier, waarvan de eerste drie „binnenklassen" geen nieten bevatten zoals de vierde, in welke laatste echter ook de topprijzen en 2 premies 30.000 en 3000) zitten. Hoe echter de trekking van de 21.000 loten ver loopt, daarvan hebben zelfs van degenen, die elke loterij opnieuw met twintigjes, tientjes, kwarten en halve of hele loten meespelen, maar heel weinigen begrip. Velen hebben wel eens gehoord, dat twee weeskinderen de loten uit de bus nemen maar ze weten niet, dat het zo allang niet meer gebeurt. Hoe het dan wel gaat? De grote man bij de trekking is Q« directeur der Staatsloterij, die daarbij dezelfde rol vervult als een notaris. De loten zijn na interne controle der zakken van 500 biljetten elk in een meer dan manshoge trommel gedaan. Ze wor den één voor één getrokken, hetgeen weer een controle op zichzelf vormt. Meer komt er nog kijken bij het storten van nieten, prijzen en premies in de afidere, aanmerkelijk kleinere trommel. Tevoren heeft de directeur de prijzen, hoger dan „eigen geld", geparafeerd en op die van 1.000 en meer bovendien in schrijfletters de waarde aangegeven. Zij worden geteld en gecontroleerd door de dienst der Indirecte Belastingen van het departement van Financiën. Ten overstaan van een vertegenwoordiger van de minis ter doet de directeur deze prijsbiljetten in zakken, die van een dubbel zegel wor den voorzien. Het openen dezer zakken en het verbreken der zegels geschiedt in het openbaar bij de aanvang der trekking, waarna de biljetten in de kleine trommel worden gestort. Deze wordt met twee sleutels gesloten, waarvan de ene op het ministerie en de andere bij de directeur berust. De trekkingen geschieden dus in het openbaar in het gebouw aan de Kazerne straat in Den Haag, voor een ieder vrij toegankelijk. Óp de trekkingsdagen komen 's morgens om half 9 de sleutels weer bij elkaar voor het openen der trommels. Het publiek, gezeten in een haveloos zaaltje, dat aan een ouderwetse kazerne doet den ken, ziet op het podium een college van 11 personen. Onbewogen „schikgodinnen'' Aan weerszijden staan tegen de wand van het podium de trommels opgesteld: links neemt een persoon naast de loten- bus en rechts een tweede naast de prijzen- bus. plaats. Gelijktijdig halen zij een lot en een van een koperen ringetje voorziene prijs (of niet) onder uit en geven die elk door aan een naast hen, meer naar het midden gezeten, buurman. Deze beiden En tenslotte nog de volgende tirade: Geen politieke eenheid zonder sociale eenheid, Er is behoefte aan een nieuw, onze hele katholieke gemeenschap door dringend klimaat. Een klimaat waarin men elkander nader kan komen, waarin men elkander begrijpt en steun bij de verwezenlijking van afzonderlijke en gemeenschappelijke belangen. Nogmaals, die sociale leest doet elke groepering in min ol meer drift naar zijn politieke schoenen grijpen. We moeten de zaken scherp durven stellen. Staat een katholiek werknemer in ver band met het politiek program dichter bij de P.v.d.A.? Staat een katholiek werk gever krachtens het politiek program dichter bij de V.V.D.? Politieke partijen streven ondanks alle rumoer en toezeggingen over algemeen belang op de eerste plaats groepsbelangen na. Het spreekt vanzelf, dat bi] onze katholiek maatschappelijk verschillende standen ook uiteenlopende meningen zich voordoen. Is er nu nog voldoende materiaal, g®' noeg cement op godsdienstig, sociaal- economisch en cultureel terrein, dat onze groepen sterker bindt of zou moeten bin den tot een eenheid dan de uiteenlopende visie in het sociale vlak die haar uit elkaar doet jagen? Een enkel woord als aanloop voor wel licht nog volgende discussies. In Nederland is geen enkele politieke partij zo machtig, dat zij alleen kan rege ren. Samenwerking met andere groepen betekent reeds afremmen van eisen op een of meer terreinen. In elk gezin zijn onder de leden van dat huishouden aanpassing en beheersing r.odig. Niemand kan zonder meer volledig zijn zin doordrijven. Anders wordt het een chaos. Politiek gesproken. Of men als katho liek op de P.v.d.A. of op de V.V.D. stemt, zijn zin krijgt men toch niet volledig, om dat noch de P.v.d.A., noch de V.V.D. al leen haar wil kan doordrijven. Als er dan tenslotte nog factoren zijn, waarvoor elke katholiek, wie dan ook, waakzaam moet zijn tegenover andere partijen, lijkt het o.i. toch het beste, dat de katholieken onder elkaar eerlijk, openhartig en met verstand de zaken uitpraten. Om dan in derdaad de beste marsroute te bepalen. Maar daarover is het laatste woord nog niet gezegd of geschreven. lioen pond sterling, 1952 4.5 millioen pond sterling en voor dit jaar kan men het bedrag ongeveer schatten op 7 mil lioen pond. Het aantal Italiaanse immi granten is in de laatste jaren vermeer derd. Men kan dit nu op ongeveer 20.000 per jaar stellen. Australië zal in 1953 en 1954, voor een periode van een jaar, 20.000 Nederlandse emigranten kunnen opnemen. Daarvan kunnen er 9500 onder de oude overeen komst emigreren; de overigen 10.500 kunnen gebruik maken van een landings vergunning. Ten aanzien van de emigratie van ge zinnen bestond tot voor kort de beper king, dat onder de overeenkomst alleen families met vier kinderen onder de zes tien jaar konden emigreren; thans is die bepetking vervallen en kunnen families van elke grootte emigreren. Met betrek king tot de 9500 emigranten onder de over eenkomst, heeft men een verdeling ge maakt, van 650 werkers in de metaal industrie, 650 in de landbouw, 325 in an dere bedrijven en voorts 1000 ongeschool de en half-geschoolde werkkrachten, in totaal dus 2600 kostwinners. De Australische minister van Immigra tie, de heer Harold S. Holt, die op het ogenblik in ons land vertoeft, deelde dit gisteren mede op een bijeenkomst in Den Haag, waarbij o.a. minister Suurhoff, de Australische ambassadeur in ons land, de commissaris van de Emigratie, mr ir B. Haveman, leden van de Staten-Gene- raal en tal van andere autoriteiten aan wezig waren. Minister Holt zeide, dat de Nederlandse emigranten op het ogenblik geen moeilijkheden zullen hebben een passende werkkring in zijn land te vin den, met uitzondering dan van de medici en juristen. Sinds de oorlog nam Australië 43.000 Nederlandse immigranten op. In 1950 wa ren er 9.600, in 1951: 10.500 en in 1952: 15.800- Toen volgde er een terugslag ten gevolge van de economische omstandig heden, maar thans hoopt men weer op een groter aantal. Er was geen sprake van ernstige werkloosheid, slechts 2 pet. Het aantal is in de laatste maanden ver minderd. Overigens moet men er reke ning mee houden, dat van de 27-000 werk lozen de helft uit de stad Sydney kwam, dat 1,6 millioen inwoners heeft. Op bet eiland Tasmanië, waar de Nederlanders uitstekend werk hebben verricht, zijn deze immigranten zeer populair. Om een indruk te geven van de re sultaten, die door immigranten in Australië werden behaald, vertelde mi nister Holt, dat door de Italianen d'e volgende bedragen naar familieleden en betrekkingen in Italië werden overge maakt: 1949 - 318.000 pond sterling, 1950 - 710.000 pond sterling, 1951 1.9 mil- De zeven assistenten op het podium, gezien van de zaal uit, met links de kolossale lotentrommel. Tussen twee trekkingen door blijven loten en prijzen in de trommels doch wordt het podium door een ijzeren gordijn van de zaal afgesloten. ontrollen de papiertjes en geven z9 weer door elk voor een derde partner. Dit zijn de afroepers, die achtereenvolgens met luider stem het nummer en de daarop ge vallen prijs (of niet) bekend maken. Alle 6 „assistenten" zitten met het gezicht naar de zaal gekeerd- De zevende keert echter de toeschouwers de rug toe: hij zit aan een uitspringend gedeelte aan de platte kant van een halfronde tafel (zie afb.) en krijgt langs de beide menselijke kettingen in de linkerhand de loten en in de rechter de prijzen gedeponeerd. Hij hecht de bij elkaar behorende loten en prijzen aaneen en bergt ze voorlopig op een pin, later aan een verzegelde lias, aldus de legger van elke loterij vormende. De liassen wor den 3 jaar lang bewaard om zonodig aan een volledige na-controle onderworpen te kunnen worden. Premies en prijzen van 1.000 en hoger legt „de zevende man" op een houten „taartschep", waarmee hij ze toereikt aan de links schuin tegenover hem gezeten directeur. Die controleert waarde-aanduiding en paraaf en leest ver volgens lotnummer en prijs af. Hij wordt geflankeerd door twee ambtenaren, die de uitslagen noteren, terwijl een derde de trekkingsrooster in het oog houdt. Vooraan in de zaal zit een vertegen woordiger van de drukker, die afzonder lijk notities maakt van de naderhand met de lijsten der ambtenaren te controleren uitslagen, welke onophoudelijk als droog zand vallen uit de mond van de beide afroepers. Deze assistenten, allen gepensionneerden en dus geen weesjongens meer zoals in vervlogen tijden, vormen een groep van 7 „schikgodinnen", die onverschillig blijven voor het lot dergenen, wie een niet ten deel valt, en er niet de minste schik in hebben, wanneer door hun handen de 100.000 gaat. Iets meer spanning, vooral wanneer de laatste trekking aan de orde is, heerst er onder de toeschouwers, in wier midden zich verscheidene „stamgas ten" bevinden. De man die tweemaal de ton won Het hoogste wat men kan trekken is 1S3.000 (de honderdduizend plus de beide premies), hetgeen nog nimmer is voorgekomen. Wel is het de laatste 30 jaar driemaal gebeurd, dat op één lot de f 130.000 viel. Vrijwel altijd blijkt de f 100.000 in „twintigjes" verdeeld te zijn. Fameus is echter het geval van de Haagse bloemenkoopman, die de ton tweemaal op een heel lot trok en zo doende kans zag de bouwer en exploi tant van een groot bioscooptheater te worden. In 1952 werd aan prijzen en terugga ven 15 millioen gulden aan de spelers uitbetaald terwijl voor ongeveer 20 mil lioen aan 'loten was verkocht. Na aftrek van de provisies voor de 400 collecteurs, collectrices en debitanten, van salarissen, papier-, druk- en verdere bedrijfskosten bleef er voor de Staat ca. 1xk millioen aan netto-inkomsten over. Tussen de trekkingen in blijven de nog niet getrokken loten en prijzen rustig achter het ijzeren hek in de dubbel ge sloten trommels bewaard. Er wordt een dagbalans bijgehouden van wat eruit ge gaan is en er nog in zit. De rekening courant, welke doorlopend met de Staat wordt aangehouden, vertoont soms een surplus voor de Staatsloterij van 3 mil lioen. Voor de gang van zaken is verantwoor delijk de directeur, die evenals zijn staf op ambtelijke basis aangesteld en bezol digd wordt. Geregen in een keurslijf van tradities, welke een versnelling van het tempo der trekkingen verhinderen, doch waaraan nochtans angstvallig de hand wordt ge houden, is de Staatsloterij een bescheiden instituut. Het maakt geen schreeuwende reclame doch biedt het publiek een ge middelde winstkans, die ver uitgaat boven die. welke het buitenland door gaans geeft. De verkoop der loten vindt uitsluitend plaats door officieel daartoe aangewezen collecteurs en collectrices -meest we duwen met kinderen en oorlogsslachtof fers die op provisiebasis een toerei kend, zij het matig, inkomen genieten. In 1951 is te hunnen behoeve een parti culier pensioenfonds met staatsgarantie opgericht. Hun vacanties zijn vastgelegd in een rooster, die in AugustusSeptem. ber voor het volgend jaar wordt opge maakt. Ook in dit (sociale) opzicht is dus de Staatsloterij met haar tijd meegegaan In wezen is echter de 520ste loterij de zelfde gebleven als de Generaliteitsloterij van 1726, welke naamsveranderingen Bataafse, Keizerlijke. Koninklijke deze onder invloed der staatkundige ontwik keling ook heeft mogen ondergaan. (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Zaterdagavond. Hedenmiddag heeft zich in het Vaticaan een gebeurtenis afgespeeld, die wellicht niet in de wereldpers zal komen, maar die voor ons land van grote betekenis is geweest. De Heilige Vader heeft, zoals wij gisteren reeds aan kondigden, twintig gloednieuwe scooters, bestemd voor de sociale werksters en werkers in de door de watersnood getroffen gebieden van Nederland, persoonlijk gezegend. De Paus verlaat iedere middag omstreeks kwart voor vier het V aticaanse paleis om Zijn beroemd geworden middagwandeling in de nabijgelegen tuinen te maken. Hedenmiddag evenwel bood de grote binnenplaats van het Vaticaan, de Cortille di San Damasso, een ongewone blik, want behalve de grote zwarte privé-auto van de H. Vader, waarmede Hij iedere dag naar de Vaticaanse tuinen wordt gereden, stonden er naast elkaar twintig glanzende Vespa's opgesteld, de bekende Italiaanse scooters, waarvan de Eeuwige Stad dag en nacht gonst. Advertentie Men moet de voorgeschiedenis hiervan vernemen. Onmiddellijk na het bekend worden van de verschrikkelijke ramp van 1 Februari, bood het Internationaal bureau van katholieke charitatieve verenigingen (een organisatie, die op het initiatief van de H Vader persoonlijk in het leven werd geroepen) aan het Nederlandse landelijk katholiek charitatief centrum aan om daadwerkelijke steun en hulp te verlenen. Na uitvoerig overleg besloot het bestuur van deze internationale organisatie om met name de giften, die waren binnenge komen uit het aartsbisdom Turijn, op een practische wijze te besteden. Nu moet men weten, dat dit aartsbis dom niet minder dan vijf millioen lires bijeenbracht voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland! Hiervan werden drie millioen direct naar Nederland over gemaakt, maar van de resterende twee millioen besloot de pauselijke commissie, mede op speciaal verzoek van het Neder landse landelijk katholiek charitatief cen trum, om de bekende Italiaanse practische en zuinige scooters te kopen voor de so ciale werkers in het rampgebied. Men wendde zich tot de fabriek van deze Vespa's en verkreeg van deze een zo belangrijke korting, dat men voor de twee millioen lires maar liefst twintig motoren kon kopen. Nt nieuw overleg bleek, dat 't Italiaanse ministerie van vervoer bereid was een zeer belangrijke reductie op de belastingen te verlenen. Het is vooral om al deze zeer tastbare bewijzen van medeleven in de nood, die zo'n groot deel van ons land trof, dat de bestuursraad van het Inter nationale bureau te Rome er toe kwam om de Paus van deze waarlijk christelijke edelmoedigheid op de hoogte te stellen. De reactie bleef niet uit en zo kwam het dat de H. Vader vanmiddag een kwartier vroeger dan gewoonlijk Zijn appartemen ten verliet en op de Cortille verscheen. Hij werd begroet door mgr Baldelii, voor zitter van het Internationale bureau van charitatieve verenigingen. De Nederlandse gezant bij de H. Stoel, jhr Mark van Weede en de kerkelijke raadsheer van de legatie O mgr dr J. Damen, waren eveneens aan wezig. De Paus liet zich door een vertegen woordiger van de Vespa-fabriek uitvoerig inlichten over de prijs, kwaliteit en capa citeit van deze handige kleine motoren. Hij onderhield zich tevens geruime tijd met onze gezant, die Hem op de hoogte stelde van de wederopbouw en de herstel werkzaamheden in het Nederlandse ramp gebied. Tenslotte liep de H. Vader langzaam langs de motoren en zegende deze met het bekende, nadrukkelijke gebaar. Direct daarna hield een knielende lakei het por tier open van de grote zwarte auto. De paus stapte in en terwijl alle aanwezigen eerbiedig neerknielden, reed Hij zegenend over hét zonnige plein in de richting van de Vaticaanse tuinen. De verhoging der posttarieven, die reeds in December van het vorig jaar door de directeur-generaal der PTT, de heer L. Neher, tegen 1 Juli 1953 werd aangekon digd, heeft nu haar beslag gekregen door de bekrachtiging door H.M. de Koningin. De voornaamste wijzigingen zijn de vol gende: (Van onze correspondent) BONN, Juni. De vizioenen van Malaparte zullen nu binnenkort door een kantonrechter in Karlsruhe moeten worden uiteengerafeld. Een voormalige diplomaat uit de befaamde Wilhelmstrasse heeft de schrijver van het boek „Kaputt" voor de rechtbank gedaagd in de veronderstelling, dat hij een persoonlijke bele diging heeft willen lanceren. Malaparte is Duitser van afstamming. Alleen zijn voornaam Curzio herinnert nog aan het vroegere Kurt Suckert. „Kaputt", een in reportage-vorm geschreven roman over de Duitse capitu latie, heeft liem beroemd gemaakt. Hij verscheen in 1944 in Italië en vond daarna in zeventien talen zijn weg door een herademende wereld. In het boek beschrijft Malaparte een ontmoeting met de vrouw van één van Hitler's toegewijde diplomaten, Baron Gustav Braun von Stumm, de man, die tijde van Hitler's glorie c.. neergang de persconferenties van de Wilhelmstrasse leidde. Hij schildert er de wijze, waarop Stumm zijn Italiaanse vrouw (as-huwelij ken waren modern in die dagen) als goede Nazi gedrild had. Stumm had alle natio- naal-socialistische slogans letterlijk geno men en van zijn vrouw geëist, dat zij als ,die deutsche Frau" manmoedig alle las ten van de toch al verloren oorlog mee zou torsen. Zo stuurde de Nazi-diplomaat zijn zwarte Italiaanse markiezin met een kin derwagen de straat op om kolen te slepen. Het huispersoneel werd naar het front ge zonden en de adellijke dame kon inplaats van cocktails aan te richten kartonnetjes voor de vensters spijkeren en met 'n be zem de plafonds van de vloeren vegen. Tot zij, volkomen in Nazi-stijl, maar het heil van de Führer beu, 'n paar Veronal- tabletten te veel nam om Stumm, puin, diplomatie en Duitse vrouweneer voor altijd vaarwel te zeggen. Stumm, die on der al deze smartelijke bedrijven in de persclub der Fasanenstrasse en aan wel voorziene diplomatieke banketten zijn bijdrage aan de Endsieg had geleverd, ge droeg zich bij zijn thuiskomst na dit dra ma volgens Malaparte alweer zoals het 'n Nazi in die dagen betaamde. Hij hief de arm en zeide „Heil Hitier". Gezant Stumm bleef stom, terwijl dit verhaal in zeventien talen door de wereld ging. Hij diende de Führer toen trouwens nog in een Frans interneringskamp in Innsbruck. Hij begon zich echter te roe ren toen de beeldschone uitgeefster dr Ingeborg Stahlberg in Karlsruhe aankon digde, dat zij een Duitse vertaling van „Kaputt" zou uitgeven. Stumm eiste, dat zijn roemvolle „Heil Hitier" uit de tekst zou worden verschrapt. Ingeborg kwam aan zijn verlangen in het besef van de invloed, die de oude Wilhelmstrasse zich intussen in Bonn had weten te veroveren tegemoet. Zij degradeerde hem in het boek van Baron Stumm tot Freiherr von R., lichtte hem van Ribbentrop's Ausse- namt" naar Goebbels propagandaministe- rie, en herdoopte de markiezin van Giu- seppina tot Margherita. Het „Heil Hitier" tenslotte werd vervangen door „puntjes puntjes, puntjes". Zo nauw behoefde men het niet te nemen, zo vond zij, want het boek was tenslotte niet een van die thans in Duitsland zo populaire „feiten-berich ten", doch alleen maar een roman, Een jaar lang streek Ingeborg de winst op uit de goed lopende verkoop van het boek. Toen meldde zich echter dr Ernst Achenbach, de toevlucht van alle al dan niet verdrukte Nazi's. Hij kwam klagen namens Stumm, die vond dat zijn figuur, ondanks alle naamswisselingen, toch nog niet afdoende uit de tekst was weg ge wist. Achenbach eiste het intrekken van de uitgave en een boete van tienduizend mark. Het opduiken van zijn naam in de affaire verwondert niemand. Achenbach heeft namelijk niet alleen aartsnazi's ver dedigd, wat zijn goed recht als advocaat is maar hij heeft ook het zijne gedaan om deze heren weer op hoge posten te bren gen. Zelfs heeft hij lange tijd de ambitie gehad om in Bonn als minister van buiten landse zaken te gaan optreden. Hij had het reeds gebracht tot leider der buitenlandse commissie van een der regeringspartijen, de liberale, die recht op deze ministers zetel meende te hebben. Inmiddels is hij echter ontmaskerd als een medewerker van de Naumann-club, die in de laat ste maanden een ware Nau-Nau-stemming in de Duitse politiek heeft gebracht. Po litiek is de oude Jodenvervolger Achen bach met dat al door het ingrijpen van de Britse bezetting aan de kant gespoeld. Maar het eerherstel van de oude Nazi vrienden garandeert hem bij voorbaat het behoud van een lucratieve advocatenprak tijk. Midden Juli zullen Achenbach en Stumm voor het hekje in Karlsruhe van leer trek ken tegen Ingeborg, die de schoonste uit geefster der Bondsrepubliek wordt ge noemd. Zij heeft Curzio Malaparte drin gend uitgenodigd haar niet alleen in dit sombere gezelschap te laten en de hoffe lijke schrijver is daarom ijlings terug ge keerd uit het oerwoud van Chili, waar hij juist een film draaide. Voor het binnenland: brieven in het locaal verkeer t/m 20 gram: 7 ct (6 ct); briefkaarten locaal: 6 ct (5 ct); briefkaar ten interlocaal: 7 ct (6 ct}. Voor gewone en girokwitanties, die aan de PTT ter inning zijn aangeboden op of na 1 Juli a.s.: vastrecht 25 ct p. st. (15 ct). Voor het buitenland: brieven t/m 20 gr.: 25 ct (20 ct). (Dit geldt niet voor brieven per zeepost naar de West, Nieuw-Guinea en Indonesië en ook niet in het briefver keer m. Belg. en Lux.). Briefkaarten 15 ct (12 ct). Vooé de West, Nieuw-Guinea en Indonesië per zeepost en voor België en Luxemburg 7 ct. Gedrukte stukken, acten en monsters 5 ct per 50 gram (4 ct); kran ten, boeken en tijdschriften 3 ct per 50 gram (2 ct). Het port der brailledrukwerken in het internationaal verkeer is verlaagd tot 1 ct per 1000 gram (2 ct). Inklaringsrecht voor briefpostzendingen wordt 50 ct (35 ct) en dat voor postpak ketten f 1.(40 ct); Ook de tariefswijzi gingen voor de verzending van luchtpost naar Nieuw-Guinea, Indonesië en naar nagenoeg alle overige bestemmingen gaan 1 Juli in. Aantekenrecht (binnen- en bui tenland) 20 ct (15 ct). Vastrecht voor postpakketten met aangegeven waarde 20 ct (15 ct). Gemeentelijke bedragen per leerling steeds hoger Jaarlijks vóór 1 Maart stellen de ge meenteraden het bedrag vast, dat de scholen voor gewoon lager, voor uitge breid lager en voor buitengewoon lager onderwijs per leerling voor rekening van de gemeenten mogen besteden voor een aantal materiële doeleinden, zoals het onderhoud van de scholen en de aankoop van leermiddelen. Uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke de des betreffende gegevens over 1952 bevat, blijkt dat deze bedragen in de laatste laren sterk gestegen zijn. Een enkel voor beeld: stelden in 1950 14 in 1951 22 der gemeenten meer dan 30.per leer ling beschikbaar voor de gewone lagere scholen, inl952 deden dit niet minder dan 37 der gemeenten. Voorts valt op, hoe sterk de bedragen per leerling in de verschillende gemeen ten varieren: voor de gewone lagere scholen schommelden deze tussen 7. en 85.voor de ULO-scholen tussen 25.en 80. Ook blijken er opvallende verschillen te bestaan tussen de drie Zuidelijke en de twee Noordelijke provincies en tussen gebieden als de Zaanstreek en de kust streek van Noord-Holland. Jongen wierp bewusteloos meisje in het water In Groenendijk (gemeente Hontenisse) werd Zondagavond het 16-jarige meisje T. D. vermist. Maandagavond vond men in een polder in de omgeving haar lijk in het water liggen tussen het riet. Omdat het geval verdacht leek, hebben politie en Justitie zich ermee bemoeid met het gevolg, dat Dinsdag een 18-jarige jongen uit Kloosterzande is gearresteerd. Hij heeft bekend, dat hij het meisje, waar mede hij een verhouding had, bij een twist heeft geslagen. Toen zij daarbij bewusteloos was neergevallen, had hij haar, zo verklaart hij, in het water ge worpen en het lichaam met riet overdekt. Gisteren is de jongeman voorgeleid aan de officier van Justitie te Middelburg. De plaatsvervangende premier van Aus tralië, Sir Arthur Fadden, heeft medege deeld dat nieuwe Britse atoomproeven zul len worden genomen in de Zuid-Australi sche woestijn, ergens in het 26.000 vier kante meter grote gebied waar ook de r»- ketbaan van Woomera is gelegen. Een datum werd nog niet genoemd. Dit zouden de eerste Britse toomproe- ven op het vasteland van Australië zijn. Bij de proeven zullen de regeringen van het Verenigd Koninkrijk en Australië we derom samenwerken, evenals dat het ge val was bij de proeven, genomen op 3 October jl bij de Monte Bello-eilanden. Minister tot subsidiëring bereid De minister van Onderwijs, K. en W. heeft zich, naar wfl vernemen, na een grondige bestudering van de verschillen de voorsteilen, die hem dienaangaande zijn gedaan, bereid verklaard een in de gemeente Amsterdam te vormen Nationaal Ballet van rijkswege te subsidiëren. Op korte termijn zal in overleg met de be trokkenen een commissie worden aange wezen, die terstond de uitwerking der plannen zal ter hand nemen en daarin leiding zal geven, totdat het Nationale Ballet een definitief bestuur zal hebben. Bijzonder hoogleraar in de rheumatologie Het Leids Universiteitsfonds is bij K. B- bevoegd verklaard tot het vestigen bij de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Leiden van een bijzondere leerstoel in de rheumatologie. In verband hiermede is een benoeming tot bijzonder hoogleraar te verwachten van dr J. Goslings te Leiden, thans hoofd der rheumatologische afdelingen van het academisch ziekenhuis aldaar. Nederland heeft de Ver. Naties mede gedeeld, dat het een verbod heeft uit gevaardigd, krachtens hetwelk Neder landse schepen geen havens in commu- nistisch-China of Noord-Korea mogen aandoen, wanneer zij wapens, munitie, oorlogstuig of strategische goederen ver voeren. Het verbod geldt voor alle sche pen onder Nederlandse vlag en voor sche pen, die geheel of gedeeltelijk eigendom zijn van Nederlandse onderdanen of bur gers van Nederlandse gebieden. De Nederlandse mededeling is vervat ln een brief van de permanente vertegen woordiger bij de V.N., mr D. J. von Ballu- seek, aan secretaris-generaal Dag Ham- marskjoeld. Woensdagmorgen zijn koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh tegen woordig geweest bij de sobere kronings dankdienst van de Schotse Kerk, welke dienst in de kathedraal van Edinburgh werd gehouden. De gezangen, die het koor uitvi .-de, waren a capella; het orgel werd niet bespeeld en er was ook geen enkel ander instrument, die de dienst luister bij zette. Er waren nog twee verschillen met de kroningsplechtigheid in Westminster Abbey: in de eerste plaats werd door de geestelijken, die de dienst hielden, een enkele maai de titel „Elizabeth d e tweede" uitgesproken en vervolgens waren de koningin en haar gemaal op de zelfde bank gezeten, vooraan in een soort loge, waarin ook de leden van hun gevolg plaats hadden gekregen. De koningin was bij deze dienst slechts aanwezig als toeschouwster. Pas op het einde nam zij er actief aan deel, toen zij naar het altaar ging om daar de zegen van de moderator van de Schotse Kerk te ontvangen. Vervolgens werden haar door de deken van de Orde van de distel de drie emblemen van het Schotse koning schap overhandigd: het zwaard, de scep ter en de kroon. De koningin, ernstig en waardig, nam eerst het zwaard aan en hield het met twee handen enkele ogenblikken voor zich uit met de punt omhoog. Daarna kwam zij twee stappen naar voren om het te geven aan de edelman, die het in erfelijke be waring heeft, de graaf van Home. De scep ter reikte zij over aan de graaf van Craw ford and Balcarres. Ondanks de eenvoud van de plechtig heid gaven de aanwezigen toch blijk van ontroering, toen tenslotte de Schotse kroon op een goudscharlaken kussen, aan de koningin werd overhandigd. Zij aanvaard de het embleem en gaf het vervolgens de hertog van Hamilton in handen. Een tro...petfanf bet einde van de plechtigheid aan, waarna de konin gin en haar gemaal terugkeerden na: Holyrood House, waar zij logeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3