Zij eisen een werkelijke van hun lot verbetering Het is Sovjet-leiders om binnen landse populariteit te doen" Nieuwe kapel op de Tiltenberg Meer contact tussen gezin en school Christie ter dood veroordeeld Emigratiecongres kaartlegger ij en industrialisatie Zomeropruiming Tevreden Haagse burgervader onthulde naam van het melkmeisje Vrijdag 26 Juni 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kath. Economische Hogeschool Visie van Britse ex-minister op Russisch „vredesoffensief' Bondsdag stelt politiek debat uit Het cadeaustelsel Opvoedende taak van verbruikscoöperaties Woningen bejaarden in Mijdrech t Hoop voor zwaar gewonde Internationaal gezelschap rond mgr Huibers Onderwijsinstelling houdt ontkerkelijking niet tegen, maar stelt haar slechts uit Churchill wil atoom geheimen delen Verweer, dat hij krankzinnig zou zijn, verworpen Zuivelkoningin heet Trijntje K.. WEERBERICHT „Meer! Meer! Labourprotest aan Moskou Prof. v. d. Grinten rector magnificus Wetsontwerp in studie iülü Recente opname van Z.K.H. Prins Bernhard, die Maandag zijn 42ste verjaardag hoopt te vieren. MI II HFD LIMONADESIROOP iHULL/La G0UDMERK fl. 1.65 Minister Mansholt sprak op jaarvergadering Begint Zaterdag 11 Juli Drie-dimensionale kleurenfoto UWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het geldig tot Zaterdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk en kele regen- of onweersbuien, voornamelijk ln het binnenland. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering ln temperatuur. Zaterdag 27 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur; Maan op 21.47 uur, onder 4.09 uur. O.-Duitse arbeiders nemen geen en met louter beloften genoe Voorzover uit de berichten, die ons vanuit Oost-Duitsland bereiken, valt op te maken, herneemt het leven in de door de Sovjets bezette gebieden geleidelijk zijn normale aanzien. Althans uiterlijk, want in vele plaatsen heerst nog een sfeer van onrust en ontevredenheid. Het communistische persbureau A.D.N. verwondert zich er over, dat de arbeiders geen genoegen nemen met louter beloften, „Ondanks de beloften van regering en partij om de levensvoorwaarden voor alle lagen van de bevolking te verbeteren, zijn vele arbeiders nog niet tevreden en zij eisen nog meer verbeteringen"', aldus meldt het persbureau schrander op. Vluchtelingen verklaren, dat er onder de; Oostduitse bevolking een groeiende verontwaardiging heerst over het voortduren van de staat van beleg. Bevestigd wordt, dat het voedsel schaars is en dat in verschillende sectoren van de industrie de arbeiders aandringen op een werkelijke ver betering van hun lot. Van beloften kan men niet eten, zo redeneren deze arbeiders heel logisch, en communistische betogingen zoals er door de S.E.D. tegen vandaag, Vrijdag, een was uitgeroepen „om uitdrukking te geven aan het vertrouwen van de arbeiders in de Oostduitse regering"! dragen nu niet direct bij tot een verhoging van de levensvreugde. De massa-arrestaties in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland gaan voort. Alleen al in Dresden waren gisteren meer dan 400 personen door de volkspolitie aangehou den op beschuldiging actief aan de on geregeldheden van verleden week te heb ben deelgenomen. Er zijn talloze andere steden en dorpen waar het aantal arres tanten meer dan honderd bedraagt. Blijkens officiële gegevens uit Oost duitse bron zouden in totaal zes Duit sers voor Russische vuurpeletons het leven hebben gelaten. Volgens niet- officiële Westduitse berichten is het aan tal echter veel hoger. Voor zover men gisteren kon berekenen, moeten er reeds minstens dertig personen zijn terecht gesteld en nog steeds komen er meldin gen van executies binnen. Volgens het Oostduitse kabinet zijn bij de ongeregeldheden in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland 25 personen gedood en 378 gewond. In Westelijke kringen acht men het waarschijnlijk, dat ook deze cijfers aan de lage kant zijn gehouden. Alleen al te Erfurt werden 9 personen gedood en 248 gewond. Intussen gaan Grotewohl, Ulbricht en andere autoriteiten voort met het bezoe ken van fabrieken om daar de arbeiders toe te spreken en met beloften te paaien. Tegelijkertijd doet de regering wanhopige pogingen om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijke toestand op het gebied van de voedselvoorziening in Oost-Duits land. Zij heeft opdracht gegeven „een aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen" uit de staatsreserves te nemen en te ver kopen. Volgens de regering voorziet het besluit in de verkoop van 5.000 ton vis- conserven, 25.000 ton vlees en 15.000 ton suiker. De Oost-Duitsers wordt beloofd, dat z|| van 1 Juli af het volledige rant soen op hun bonkaarten werkelijk kun nen krijgen. Er zal meer brood worden gebakken, meer fruit ingevoerd, meer textiel voqr de arbeiders worden ver strekt. Er zullen méér huizen worden ge bouwd, aldus gaat de stroom van belof ten verder. Deze woningbouw zal geschie den met gelden, die tevoren bestemd wa ren voor de investering in de zware in dustrie. Ook zullen de arbeiders meer schoenen ter beschikking worden ge steld, terwijl zieken in het vervolg zul len kunnen kuren zonder dat deze tijd als vacantie word't gerekend. A.D.N. voegt hier nogal naief aan toe: „het kabinet nam nog andere maatrege len om het leven voor de arbeiders ge makkelijker te maken. Deze maatregelen zijn: hogere lonen, minder gedwongen leveringen voor de boeren en verhoging van de pensioenen". Alsof bet daarvan afhing, zijn alle vacamties van de voor aanstaande ambtenaren der Oostduitse ministeries afgelast, ,,om te verzekeren, dat al de getroffen maatregelen op de juiste wijze worden uitgevoerd". Het telefoonverkeer tussen Oost- en West-Duitsland is nog steeds verbroken. Sinds vorige week de ongeregeldheden in Oost-Berlijn en de rest van Oost-Duits land begonnen, geeft het kantoor te Leip zig, waarover alle gesprekken lopen, geen antwoord. Een groep Oostduitse vluchtelingen heeft Donderdag bij het Russische oorlogs gedenkteken in de Amerikaanse sector van Berlijn een meer dan zes meter hoog houten kruis geplaatst, dat bedoeld is als blijvend gedenkteken voor de slachtof fers van de ongeregeldheden in Oost- Duitsland. Ruim vjjftig vooraanstaande leden van de Britse Labourpartjj hebben Donderdag in een brief aan de regering van de Sov jet-Unie geprotesteerd tegen de wfjze, waarop de Russische bezettingsstrjjdkrach- ten „waren gebruikt om de Oostduitse arbeiders te onderdrukken". De brief is ter doorzending aan de Sovjet-Russische ambassadeur te Londen, Malik, gestuurd. In het document, dat o.m. was onder tekend door Bevan, wordt gezegd, dat „de rechten van de arbeiders om te organise ren, te staken en tegen grieven te demon streren, altijd erkende beginselen van de vakverenigingen zijn geweest". Het feit, dat troepen tegenover ongewapende ar beiders werden geplaatst, die in staking waren gegaan wegens de arbeidsvoor waarden welke door de Sovjet-Russische vertegenwoordigers zelf als onrechtvaar dig waren gekenschetst en daarom nader hand werden verbeterd, wordt in de brief „een smet op uw regering" genoemd. Het curatorium der Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg heeft voor het studiejaar 1953/1954 benoemd tot rector-magnificus mr W. C. L. van der Grinten en tot secretaris van de senaat prof. dr J. M, Pieters. Ex-minister Harold Wilson, die in de jongste Britse Labourregering de porte feuille van handel beheerde, zegt, tijdens een kortgeleden aan Moskou gebracht be zoek, de persoonlijke mening te hebben opgedaan, dat de Russen vastbesloten zijn om in vrede met het Westen samen te leven. Toch verwacht hij niet, dat zeer belangrijke vraagstukken zullen worden opgelost, behalve, misschien de kwestie- Korea. Wilson sprak over zijn bezoek aan Moskou op een besloten vergadering van de Labour-fractie uit het Lagerhuis. Hij zeide, dat de huidige Sovjetrussische re- De Westduitse Bondsdag heeft gisteren besloten het debat over de buitenlandse politiek, dat vandaag, Vrijdag, gehouden zou worden, uit te stellen tot Woensdag 1 Juli. De socialisten stemden tegen het uitstel, waar de vrije democraten in ver band met hun aanstaande partijdag om hadden verzocht. TV oedende demonstranten bestormden in Jena, in Oost Duitsland het hoofd kwartier van de Communistische Partij, waar men alle papieren en archieven op straat wierp en het meubilair vernielde. Dit is de eerste foto. die uit Oost Duits land naar West Berlijn kon worden ge smokkeld, en die een beeld geeft van de toestand in het door de Sovjets bezette Duitsland. De straat voor het hoofd kwartier was overdekt met papier. De mensen op de voorgrond, zijn uit angst voor represaillemaatregelen onherkenbaar gemaakt. Naar wfj vernemen, is bij het departe ment van Economische Zaken een wets voorstel op het cadeaustelsel in studie. Het is echter nog niet te zeggen, wanneer het zal worden ingediend. gering uitgaat van strikte samenwerking; de verschillende ministers werken niet individueel. Voorts is Wilson van mening, dat de dagen van Stalin's roekeloosheid voorbij zijn en dat de tegenwoordige re gering voorzichtiger te werk zal gaan. Bovendien zou de huidige regering niet op persoonlijke verafgoding kunnen reke nen, maar zou zij moeten bouwen op de populariteit van datgene wat zij daad werkelijk bereikt. Dat is dan ook de reden, aldus Wilson, dat zij de levensstandaard wel moest verhogen, de prijzen verlagen en meer goederen op de binnenlandse markt moest brengen. Volgens de Britse ex-minister wordt door de Russische leiders echter ook in gezien, dat zij, als zjj populair willen wor den, in de eerste plaats de spanning moe ten verminderen en de kansen op vrede vergroten. Wilson had de indruk gekregen, dat Rus land nog geen schikking zal willen tref fen inzake Duitsland, maar dat het toch een vreedzame samenleving en handel wenste. MRU Advertentie (Foto: Paul Huf). NEEM VAN WAT U GEWEND BENT TE GEBRUIKEN „De Nederlandse regering zal de ver bruikscoöperaties alle ruimte geven voor het vervullen van haar taak de consument de factoren te doen beseffen, die gelden bij de integratie van Europa", dit zeide de minister van landbouw, de heer S. L. Mansholt gisteravond in zijn inleiding, uit gesproken tot de jaarvergadering van de Nederlandse Verbruikscoöperaties in Kras- napolsky te Amsterdam. De minister had hieraan laten vooraf gaan, dat de vakverenigingen niet in het bijzonder moeten worden gezien als ver tegenwoordigers van het consumenten belang. In zijn toespraak schetste de minister een beeld van allerlei ontwikkelingen, ver bonden aan Europese integratie, die van de landbouw in het bijzonder. Een ruime markt, een vermindering van economische belemmeringen tussen de landen, in het bijzonder die van West- Europa kan de algemene welvaart belang rijk verhogen, maar er moeten ook, aldus de minister, nationale offers voor worden gebracht. Op landbouwgebied is aan Europese in tegratie nog weinig gedaan. West-Europa is het grootste voedsel importerend deel van de wereld. Meer dan de helft van wat het invoert is voedsel. Hier zal samenwer king van nationale stelsels, hoge productie, lage kosten en betere kwaliteit de wel vaart zeer kunnen verhogen. Een plan zoals de landhervorming in Italië zou een gemeenschappelijk plan be horen te zijn zoals bijv. gemeenschappe lijke exploitatie der Belgische mijnen in verband van de K.S.G. om de kans te helpen uitsluiten van mislukking van Italië's wedloop met het communisme. Een grotere markt voor enkele produc ten zou gevaarlijk zijn. Alleen volledige integratie in groter geheel is, aldus de minister, denkbaar. In de snel groeiende gemeente Mijdrecht (de grootste gemeente in N.W. Utrecht), wordt thans een bouwplan uitgevoerd van honderd woningen, t.w. een en veertig woningwetwoningen, een complex van zes en twintig bejaarden woningen, twee en twintig duplex-woningen, zes woningen voor grote gezinnen en vijf middenstands woningen. Het bejaardencomplex wordt gebouwd onder de auspiciën van de R.K. Stichting voor Bejaardenzorg, de bouw van de middenstandswoningen is ter hand genomen door een ter plaatse gevestigd grafisch grootbedrijf. Anton Hendrikse, de 36-jarige employé van de kruitfabriek bij Ouderkerk, die Woensdagavond als gevolg van de ontplof fing in deze fabriek met levensgevaarlijke verwondingen naar het O. L. Vrouwe-zie- kenhuis te Amsterdam werd vervoerd en aldaar onmiddellijk werd geopereerd, maakt het zo goed als men onder de ge geven omstandigheden kan hopen. Gis teren was zijn toesand weliswaar nog zorgwekkend, doch levens gevaar achtte men nauwelijks nog aanwezig. (Van onze verslaggever). „Het is een intiem heiligdom", zeide mgr Huibers gisteren tijdens zijn toespraak, gehouden nadat de laatste juichkreet van Flor Peeters' „Jubilate Deo" de plechtig heden bjj de consecratie van de nieuwe kapel van „De Tiltenberg" te Vogelen zang had besloten. Inderdaad een intiem heiligdom is deze kleine, vierkante, witte kapel met haar koepel, rustend op een achtkantig bogenfries, dat wordt ge schraagd door acht granieten zuilen. In tiem door de kleine schaal der afmetingen, maar tegelijk van een ruimheid, die ner gens de blik belemmert. En zo past deze nieuwe kapel, door architect Van der Laan meesterlijk aangepast aan het bestaande, uit 1931 daterende, Tlltenberg-huis, won- De nieuwe kapel van „De Tiltenbergdie gisteren door mgr Huibers werd geconsacreerd derwei bij de apostolaatsbeweging voor de jonge vrouw, die hier in Vogelenzang het internationale hoofdkwartier heeft. De beweging rond de Vrouwen van Naza reth immers is ook tegelijk intiem 'en ruim, Zij gaat nog steeds uit van .een kern, zoals wijlen prof. Van Ginnekên S.J. in 1921 de beweging stichtte, maar heeft sindsdien in zo wijde kringen de jonge vrouwen over de gehele wereld in haar ban gekregen, dat „De Graal" thans in tal van Europese landen maar ook in Australië, N.-Amerika, Brazilië, China, Z.-Afrika, Indonesië en Belgisch Congo stevige centra heeft gevormd. Het zaadje, door prof. Van Ginneken gezaaid, heeft wel zeer rijke vrucht ge dragen. De beweging van jonge vrouwen, die zich willen inzetten in het leken- apostolaat van de universele Kerk en dit met eenvoudige middelen, 'in oer-christe- lijke geest en met wereldwijde visie doen, blijkt de moderne vrouw van alle rassen en standen uit het hart gegrepen. Dat kon zelfs een volslagen outsider constateren tijdens de receptie, die giste ren, na de plechtigheden van de Kerk- consecratie, op de zonnige binnenplaats van „De Tiltenberg" werd gehouden. Men zag er Japanse meisjes in kimono even elegant als op de prenten van Hokusai, Amerikaansen met gekleurde bril en camera, een Graalmeisje van de Philippij- nen, een uit China, en een donkere Zuid- Afrikaanse; vriendelijke koffieschenksters bleken uit Australië of Schotland af komstig, terwijl father Fogarty uit New York en father McCristal uit Sydney (Australië) in drukke conversatie waren met collegae uit Nederland. De Tiltenberg deed zijn naam van internationaal centrum inderdaad eer aan. De plechtigheden waren in de vroege morgen begonnen met de zalving van het altaar en de plaatsing der relieken van j de H. Martelaren van Gorkum, de H. J Martelaressen Felicttas, Perpetua, Cunera en Maria Goretti en de toewijding van de Kapel aan de H. Moeder Gods. Daarna celebreerde mgr Huibers de Pontificale H. Mis, geassisteerd door rector L, Wolf en dr Naaykens M.S.C. als troondiakens, prof. J. van der Linden als diaken, pas toor A. Vollaerts als subd'aken, prof. dr M. Wenners als diaken ad intus, deken J. Brinkman als presbyter assistens en ver der pastoor H. v. d. Burg, pastoor H. Kouwenhoven en de twee genoemde bui tenlandse geestelijken. Na de H. Mis hield mgr Huibers een korte toespraak, waarin hij wees op de diepe betekenis van deze nieuwe woon plaats voor God, toegewijd aan Maria „de Vrouwe van Nazareth bij uitnemendheid". Mgr zette in het kort de zin der plechtig heden van deze morgen uiteen en bracht de geloofsijver der martelaressen, wier relieken in het altaar rusten, in verband met het apostolaat waartoe zovele jonge vrouwen op De Tiltenberg worden opge kweekt. „Ik zal God te allen tijde dankbaar blij ven, dat uw voortreffelijke werk, dat zich thans over de gehele wereld heeft uitgebreid, in ons bisdom is begonnen", zo zeide de bisschop. De plechtigheden werden bijgewoond door mgr Van Straelen, mgr Van Hussen, mrs Okamoto de echtgenote van de Japan se gezant met haar dochter, de prior van Slangenburg, dom Tholens O.S.B., pater Cyrillus O.Cap., prof. Zeegers, mej. J. Geldens en vele anderen uit de vrienden kring van De Tiltenberg. De nieuwe kapel is ook wat de versiering betreft, sober gehouden. Een hangend altaarkruis van Niel Steenbergen, twee gebrandschilderde atosisramen van Karei Trautwein, de Kruiswegstaties van een Schotse beeldhouwer en de smeedijzeren kroon uit het atelier van Jan Noyons be wijzen, dat de weinige kunstwerken met fijne smaak werden gekozen. (Van onze correspondent) Op de 18e ILK. Onderwijzersdag van de dekenaten Deventer en Zwolle heeft de Deken van Deventer, de hoogeerwaar de heer G. Oostveen uit Apeldoorn gis teren erop gewezen, dat het de scholen nog teveel ontbreekt aan „godsdienstig heid". Hij sloot hierbij aan op de rede van dr N. Perquin S.J., directeur van het mgr Hoogveld-Instituut te Nijmegen, die gezegd had, dat de scholen de ontkerke lijking niet tegenhouden, maar slechts uitstellen. Dr Perquin had betoogd, dat de school zich langzaam heeft losgewerkt van het gezin en een eigen grootheid is gewor den. Hjj nam stelling hiertegen en be pleitte een veel inniger en hechter con tact tussen gezin en school. Met name wilde hij zien, dat het onderwijzend per soneel zich naar de ouders begeeft en dat omgekeerd de ouders op schoolfeest jes e.d. getuigen zijn van de prestaties van hun kinderen. De huidige oudercom missies achtte dr Perquin niet rijp voor deze taak, die er een moet zijn van uit wisselen van gedachten over alle moge lijke vraagstukken, van nieuwe onder wijsmethoden tot de kwestie van het zak geld toe Dr Perquin kantte zich tegen de Oostenrijkse internaats-mentaliteit en zeide voorts, dat de ouders zich te weinig interesseren voor wat hun kinderen leren. Van de andere kant moeten de on derwijskrachten veel meer belangstelling tonen voor de gezinnen, de enige ge zichtshoek, van waaruit het kind kan worden benaderd. Hij vroeg tenslotte be scheidenheid van het onderwijzend per soneel op het stuk van beoordeling. Niet alleen, aldus dr Perquin, is het voor een ouder niet aangenaam te horen, dat het kind „dom" is, maar menig „dom kind werd later een „grote kop". In de middaguren heeft drs Jean Eyc- keler, Montfortaan. gesproken over de hedendaagse stand van de Katholieke Bijbelverklaring. De dag werd ingeleid door de heer F. A. van Dongen uit Broekland, voorzitter van deze R.K, Onderwijsdagen. De zomeropruiming zal ook dit jaar niet op de officiële datum van 15 Juli aan vangen, zo is thans definitief bepaald. In overleg met de middenstandsorganisaties is de begindatum ook nu weer vastgesteld op de Zaterdag vóör de vijftiende, dus op 11 Juli a.s. De opruiming duurt tot en met Zaterdag 8 Augustus. Naar Reuter uit politieke kringen te Londen verneemt, zal premier Churchill er tijdens de Bermuda-conferentie bü president Eisenhower op aandringen te trachten toestemming van het Ameri kaanse congres te krijgen voor een over eenkomst van Brits-Amerikaanse samen werking op het gebied van de kernphy- sica. Zoals men weet is het bij een door het congres aangenomen wet de Ameri kaanse regering verboden inlichtingen over het atoomonderzoek in de Ver. Staten aan andere landen te verschaffen. De Lontlense klerk John Christie, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord, is Donderdag ter dood veroordeeld wegens moord op zijn vrouw, welke misdaad Iiem in dit proces alleen ten laste was gelegd. De jury van negen mannen en drie vrouwen, had een uur en twintig minuten nodig om tot de uitspraak te komen. Zij verwierp liet verweer, dat .Christie krankzinnig zou zijn. IIJF GESLACHTEN. J andaag viert Alida, Theresia Seesing, Abadanstraat 29a in Rotterdam Zuid Hoogvliethaar eerste verjaardag. Dit kind ver tegenwoordigt het vijfde geslacht. Op de foto ziet U, behalve de jarige, mevr. Cornelia J. van Es-de W it (1863), mevr. Cornelia van Zummerenvan Es (1884) eerste man tvas Van Wijngaarden mevr. Petronella van Wijngaarden-Ton (1906) en mevr Christina H. Seesing-v Wijngaarden (1926) Christie gaf geen antwoord op de vraag, of hij nog iets wilde zeggen, vóór hij ver oordeeld werd. Daarop zette de rechter het traditionele zwarte kapje op en veroordeelde hem om „te worden opgehangen aan de nek, tot de dood zou zijn ingetreden". Christie keerde zich bruusk om, toen het doodvonnis werd uitgesproken. Hij weigerde de hand, die een politieman hem ter ondersteuning toestak. Met vaste tred verliet hij de zaal en weigerde ook op de trappen, die naar zijn cel leidden, de door de politiemannen hem geboden ondersteuning. Curtiss-Bennet, Christie's verdediger, antwoordde op de vraag van de rechter, of hij van plan was in hoger beroep te gaan: „Tien seconden geleden is het von nis uitgesproken. Wij hebben tien dagen de tijd om beroep aan te tekenen". Mr J. Linthorst Hom an,' voorzitter van het XI lie Internationale Zuivel- congres, heeft gisteren op de Zuiveltentóonstelling „De Melkweg" te Den Haag de naam van het melkmeisje onthuld. Deze naam werd op 17 Juni door burgemeester Schokking, oiïder verzegelde enveloppe gegeven. Onder het zegel stond: Trijntje. Onder gejuich en applaus van enigee indruk gekregen van het wel zeer grote duizenden bezoekers overhandigde mri belang, dat wij allen hebben bij de Neder- Linthorst Homan het jonggedoopte melk meisje een grote bloemruiker. Later werd bekend gemaakt dat de heren A. F. van Es uit Amsterdam, J. de Ruyter uit Den Haag, mejuffrouw Vos uit Purmerend, me vrouw van Zijl van der Voort uit Den Haag en mevrouw F. Hulleman uit Den Haag de eerste tot en met de vijfde prijs, Goudse en Edammer kazen zullen ont vangen. De deelnemers aan de naamraadwed- strijd zonden 86 verschillende namen in. De naam Trijntje werd door 28 inzenders verkozen. Het melkmeisje trok de winnen de kaarten onder toezicht van de heer J. A. Geluk, secretaris van de Kon F. N. L. „Als pleegvader van het melkmeisje doet het mij genoegen te horen, dat zovelen hebben meegeraden naar haar geheime naam Trijntje, aldus de burgemeester van Den Haag, mr F. A. M. Schokking, toen hem het resultaat van de bijeenkomst werd medegedeeld; „Hoewel de charmante verschijning van het melkmeisje niet zal hebben nagelaten inspirerend te werken, mogen wij hier toch ook uit afleiden, dat de zuiveltentóon stelling „De Melkweg" de belangstelling voor de Nederlandse zuivelindustrie heeft verlevendigd", voegde hij daaraan toe. .Beantwoordt de tentoonstelling naar uw mening aan haar doel?" „Als ik op mijn eigen r&actie mag afgaan, zeker wel. Want door de bezichtiging van deze tentoonstelling heb ik een uitstekende landse zuivelindustrie in haar geheel. Het verheugt mij in het bijzonder, ver volgde de Haagse burgemeester, dat de „Melkweg" in Den Haag wordt gehouden. Hierdoor immers syboliseert men de cen trale plaats, die de Nederlandse zuivel industrie in onze nationale economie in neemt. De nijverheid en de levenskracht van onze plattelandsbevolking worden hier als het ware in een grote drie-dimen sionale kleurenfoto gepresenteerd aan al diegenen, die medewerken aan 's lands bestuur. Het ligt niet in de Nederlandse aard veel aan de weg te timmeren. Maar als daar eens, zoals thans, een bepaalde aanleiding toe is, dan geloof ik, dat de vele honderdduizenden, die hun werk vin den in de zuivelindustrie, met vrucht van deze gelegenheid kunnen gebruik maken om het grootste resultaat te zien waartoe hun gezamenlijke arbeid in ons aller be lang leidt. Ieder ziet immers graag dat zijn werk resultaat heeft. Ik waardeer het bijzonder, dat de boeren en burgers in Den Haag elkaar de hand reiken. Maar er is nog iets anders. Doordat deze tentoonstelling tegelijk met het XlIIe In ternationaal Zuivelcongres wordt gehou den, worden 2000 zuiveldeskundigen uit de gehele wereld op een charmante en boeiende manier met de belangrijkste in- dustriegroep van ons vaderland geconfron teerd. En als men dan nog denkt aan de talrijke buitenlandse handelsattaché's, die in Den Haag zijn» gevestigd, dan kan het welhaast niet anders of deze manifestatie moet ook de voor ons allen zo belangrijke export ten goede komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1