Emigratie kan dienen vele doelen NEDERLANDSE HULDE AAN ST WILLIBRORD I Eerste zitting van het nieuwe Italiaanse parlement Nederlandse noviteiten in Haarlem Belgen zullen brieven uit 1915 bestellen z Geen koppeling aan industrialisatie- schema Nehroe bepleit Lage ontvangsten kohierbelastingen in Mei iWordt I.C.C. hotel? Badings Psalmensymphonie en zeven variaties op een volkswijsje Nederlandse industrialisatie kan Duitse export benadelen Belangrijk praeadvies voor Emigratiecongres t Prof. L. Pelzer promoveert te Leuven Pelgrims vergezellen klok naar Echternach Stembureau nam het niet zo nauw Complot van postwissel vervalsers opgerold bijeenroeping der V.N.-assemblee Scliaroff weer gast regisseur Komende maanden opnieuw een stijging te verwachten Linkervleugel was direct al actief Post aan Bond v. Oud-Strijders overgedragen Alex van Wayenburg gehuldigd 4 VRIJDAG 26 JUNI 1953 PAGINA 3 Veelzijdige doelstelling WINKELPERSONEEL BAKKERSBEDRIJF Overeenstemming over de lonen „Kaartleggerif' Alles met mate KOLENPRODUCTIE IN MEI GEDAALD Kiezers stemden zonder volmacht voor anderen MEER AMERIK. „SABRES" NAAR EUROPA voor mooi, gezond hoar! OMDAT OMDAT OMDAT Ter bespreking bestands- kwestie Haagsche Comedie in het volgende seizoen BOSSCHE MUZIEKHOF VER- AUDIËNTIE Buitengeivone heffingen DWERGREPUBLIEKJE GAF VOOR HET RAMPENFONDS Tivee opdrachten Proefballonvaart 81-jarige reed zonder rijbeivijs BEJAARDE CHAUFFEUR MAAKTE BROKKEN KAPITEIN VAN „BATORY" KRIJGT ASYL CONVERTIBILITEIT BESLIS- SENDE FACTOR VOOR DE RATIONALISERING Van onze Haagse redactie) Tot basis van de gedachten wisseling, welke vandaag op het eerste Emigratie Congres der Katholieke Centrale Emigratiestichting te Utrecht heeft plaatsgevonden, diende het prae-advies „Sociografische aspecten van de emigratie", dat prof. G. H. L. Zeègers en prof. dr A. Oldendorff met medewerking van drs W. J. J. Kusters hebben uitgebracht. Dit prae-advies is uitgegeven in de vorm van een lijvige brochure door 't Katholiek Sociaal- Kerkelijk Instituut in samenwerking met genoemde stichting. De bedoeling van het geschrift is een inzicht te geven in de emigratie, zoals die van Nederland uit plaats vindt, en wel gescheiden naar de streken van waaruit zij zich voltrekt. Maar ook wil het een antwoord geven op de vraag, wat het doel van onze emigratie is en in hoeverre dit op de juiste wijze wordt nagestreefd. De resultaten van deze studie kunnen een belang rijk begin vormen van het wetenschappelijk inzicht in de emigratie problemen, waardoor het practische werk in binnen- en buitenland in de toekomst gedragen zal moeten worden. Aanvankelijk is de landverhuizing in ons land een vrije trek geweest. Na de oorlog is zij doelbewust tot een onderdeel van de bevolkingspolitiek gemaakt,, al kwam ze dan ook op het tweede plan na de indus trialisatie. Sinds deze laatste echter min der snel is gaan verlopen en bovendien niet alle personen geschikt bleken om in de industrie te werk te worden gesteld, wordt in toenemende mate aandacht aan de emigratie besteed. Vormt zij dus in vrijheid van het individu in de hand wor den gewerkt. Bij de taakstelling mogen twee aspecten niet verwaarloosd worden: de geregis treerde èn de verborgen werkloosheid. De laatste is moeilijk in kaart te brengen. De K.S.K.I.-onderzoekers hebben daarom 'n kunstgreep toegepast en zich laten leiden door het aantal boerenzoons van 25 jaar en ouder dat in bepaalde streken in ver gelijking met het rijkscijfèr te veel op de ons land het sluitstuk van de bevolkings- i vaderlijke boerderij werkt. Dit gegeven politiek in Engeland heeft de emigratie reeds eeuwen lang een integrerend deel daarvan uitgemaakt: los van het oogmerk d'e bevolkingsdruk te verlicnten, droeg zij er toe bij de goodwill voor Engeland in het toekomstige Gemenebest te verster ken. Ook in Nederland kunnen thans reeds doeleinden met de emigratie worden na gestreefd, die niet rechtstreeks verband houden met de bevolkingsdruk, zoals het herstel van het bevolkingsevenwicht tus sen Oost- en West-Europa b.v. door emigratie naar Frankrijk, het scheppen van goodwill en daardoor van nieuwe markten voor de Nederlandse export producten waarmee een versterking van onze positie in de internationale politiek gepaard kan gaan en „last but not least", speciaal voor wat het katholieke volks deel betreft, het verbreiden van het ka tholicisme doordat de emigranten apos- tolaatswerk verrichten of zich gaan ves tigen in gebieden, waar eigen missiona rissen werkzaam zijn. Het accent zal hier te lande, naar te verwachten valt, vooralsnog blijven liggen op het verlichten van de bevolkingsdruk. Wil de overheid hierin slagen, aldus het prae-advies, dan zal ze, evenals bij de in dustrialisatie, van een welomschreven taakstelling dienen uit te gaan. Hierbij dient zij zich rekenschap te geven van de mogelijke en wenselijke omvang der 'emi gratie, van de gebieden en de beroepen, waarvoor zij het meest urgent is en naar welke landen de stroom zich dient te rich ten. In de daarvoor in aanmerking ko mende gebieden dient in verband hier mede een gunstig klimaat te worden ge schapen door scholing en herscholing, door voorbereiding en nazorg. Nimmer mag hierbij uiteraard een inbreuk op de (Van onze correspondent). Gisteren heeft prof. L. Pelzer, hoog leraar aan het Groot-Seminarie te Roer mond, aan de R. K. universiteit te Leuven, het doctoraal examen in het kerkelijk recht afgelegd. Heden, Vrijdag, promo veert hij aan genoemde universiteit tot doctor in het kerkelijk recht op een proef schrift over het historisch onderzoek be treffende de invloed van amentia op de geldigheid van het huwelijk. Prof. Pelzer, die in 1947 als opvolger van mgr dr A. Hanssen benoemd werd tot hoogleraar te Roermond, heeft zijn studie te Leuven gedurende ongeveer vier jaren gecombineerd met zijn professoraat. De promotie direct na het doctoraal examen wijst op een opmerkelijke wetenschappe lijk prestatie. In het georganiseerd overleg voor het bakkersbedrijf is overeenstemming be reikt over de ingediende wijzigingsvoor stellen voor het winkelpersoneel in het bakkersbedrijf. De voorstellen zijn aan het College van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring voorgelegd. In de lonen zijn de verschillende 5% toeslagen thans op genomen, terwijl daarnaast verschillende bedragen ongeveer één gulden hoger lig gen. Voor de jongeren is dit nog hoger gesteld. Ook zijn de lonen voor leerlingen van 14 en 15 jaar vastgesteld. Van belang zijn voorts de lonen van winkeljuffrouwen en filiaalhoudsters. In de eerste klas verdient, een 19-jarige ten minste 18.50, een 25-jarige 29; er zijn vijf klassen, die telkens ongeveer een gulden lager liggen. De filiaalhoudsters in de verschillende klassen verdienen 36, 35, 34, 32.50 of 31.50. In de overeenkomst is voorts opgenomen de bepaling, dat bij een dienstverband van één jaar men recht heeft op vacantie- toeslag. vormt een belangrijke aanwijzing voor het vaststellen van de werkelijke structuur- werkloosheid in de afzonderlijke gebieden. Een derde belangrijke factor vormt het gemiddeld aantal levend geborenen per 1000 inwoners van elke gemeente. Deze drie elementen zijn elk afzonder lijk in kaart gebracht. Maar eveneens zijn (in een vierde bijlage bij het prae-advies) de drie aldus ontstane kaarten als het ware op elkaar gelegd: waar nu de drie factoren hoge geregistreerde werkloos heid, hoge verborgen werkloosheid en hoog geboortecijfer samenvallen, in die streken is de toestand wat betreft het ge brek aan werkgelegenheid ernstig te noe men. Dit nu blijkt vooral het geval te zijn in overwegend katholieke streken, zoals het Westen en N.O. van Noord-Brabant, het Noorden van Limburg, het Z.O. van Gelderland, en voorts in Zuid-Utrecht, ZO., Oost- en centraal Drente, Z.O. Gro ningen en N.O. Friesland. Hier zijn dus vooral industrialisatie, migratie naar gunstiger oorden en emi gratie gewenst. Legt men echter de kaart van de structurele werkloosheid naast die van de emigratie (een vijfde cartogram, gevoegd bij de brochure), dan blijken deze eikaars schaduwbeeld in plaats van eikaars spiegelbeeld te vormen. M.a.w. waar in sterke mate van emi gratie sprake diende te zijn, komt deze weinig voor, terwijl in streken met een gunstige werkgelegenheidssituatie de emigratiecijfers gemiddeld per gemeen te en per 1000 inwoners veel hoger lig gen! Alleen de Peelstreek maakt hierop met een gestage trek een gunstige uit zondering. Van dit achterblijven zijn culturele en psychologische factoren veelal de oorzaak. (De uitzondering van de Peel vindt haai reden in de mobiele aard van de bevol kingsopbouw, een karaktertrek, die eigen is aan jong-ontgonnen gebieden). Hier ligt dus niet alleen een taak voor de over heid doch ook voor de Katholieke Cen trale Emigratie Stichting. De Regering heeft.haar vierde indus trialisatienota reeds afgestemd op de tweede emigratienota. Dit prae-advies van het K.S.K.I. is een eerste fragment van al het researchwerk, dat nog moet worden gedaan, liefst door een wetenschappelijke dienst, om meer systeem in de emigratie te brengen. Emigratieplannen kunnen echter niet op lange termijn worden opgesteld zonder dat men een zo zuiver mogelijke schatting van de optimale omvang der emigratie maakt. Hierbij spelen zowel demografi sche als economische factoren een rol: de mografische, omdat de emigratie niet zulk een omvang mag aannemen, dat in d'e toekomst voor een teruggang van het be volkingscijfer moet worden gevreesd; economische, aangezien de emigratieplan nen niet gekoppeld moeten worden aan het industrialisatieschema. Een voorlopige analyse wijst uit dat beide belangen gediend worden door een emigratie van 20 a 25.000 hij het econo misch proces ingeschakelde personen per jaar, hetgeen neerkomt op een totaal van 50 a 55.000 personen. In elk der jaren 1948 en 1949 vertrokken 14.000, in 1950 ca 21.000, in 1951 rond 38.000 en in 1952 ongeveer 49.000 personen. Interessant zijn de gegevens in deze K.S.K.I.-studie verzameld over de kerke lijke gezindte der Nederlandse emigran ten. Hieruit blijkt, dat de emigratiecijfers der katholieken en onkerkelijken aan sterke schommelingen onderhevig zijn ge weest. De katholieken naderden meer en meer het percentage, dat verwacht kan worden, gezien hun aandeel in de totale bevolking. Hun percentage steeg van 17 in 1948 tot 32 in 1952. Dat der onkerkelij ken liep echter terug van 29 tot 11, ter wijl zij 17 pet der bevolking uitmaken. Daartegenover bleken de vertegenwoor digers der Ned.-Hervormde Kerk de meest constante plaats op de emigratie- lijst in te nemen, namelijk 30 pet, het geen overeenkomt met hun bevolkings percentage. De beste beurt maken "naar verhouding de gereformeerden met een emigratie-gemiddelde van 25 pet tegen een aandeel van slechts 10 pet in de totale Nederlandse bevolking. Deze en tal van andere wetenswaardig heden op het gebied der emigratieproble- matief bevat de K.S.K.I.-brochure, welke ongetwijfeld als een stuk baanbrekend werk en als een belangrijke katholieke bijdrage tot een meer gesystematiseerde en doelgerichte emigratie kan worden beschouwd. (Van onze Brusselse correspondent) Zoals men weet, zal van 27 tot en met 29 Juni een Nederlandse nationale bede vaart plaats vinden naar het graf van de H. Willibrord te Echternach in het groot hertogdom Luxemburg. Deze bedevaart naar het graf van de Alt'rink overgaan tot de plechtige wijding der door de Nederlandse katholieken ge schonken zware Bourdon, die dan aan de Willibrordus-basiliek zal worden over gedragen. Maandagochtend wordt door de pel grims de thuisreis naar Nederland aan- apostel der Friezen, de eerste bisschop van vaar<L waar ze rond zes uur des avonds Utrecht, die in de basiliek van Echter nach ligt begraven, heeft plaats nu het door de oorlog verwoeste kerkgebouw wederom in gebruik genomen is en ka tholiek Nederland een feestgave komt aanbieden aan St Willibrord, ter gelegen heid van het eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland. Deze feestgave bestaat uit een zware luidklok, die zal geplaatst worden boven het graf van St Willibrord als dankbare hulde van katholiek Nederland. De pel grims zullen Zaterdagmorgen uit Neder land per autocar vertrekken en door de Belgische en Luxemburgse Ardennen Ech ternach tegen de avond bereiken. Zojuist vernamen wij uit deze stad, dat de klok Zaterdagavond om acht uur in Echternach wordt verwacht. Zij zal aan de ingang van de stad worden afgehaald door de wereldlijke en geestelijke over heidspersonen, alsmede door de bevol king van de stad. Voorafgegaan door een muziekcorps zal zij processiegewijze naar het voorplein der basiliek worden ge bracht. Daar zal dan rond half negen een plechtig Lof plaats hebben met pontifi cale assistentie van mgr dr B. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht. HiejAij zal eveneens aanwezig zijn de bisschop coadjutor van Luxemburg, mgr dr L. Lommei. Zondagochtend te half tien zal een plechtige H. Mis worden opgedragen, an dermaal met pontificale assistentie van mgr Alfrink. Zij zal met gezangen wor den opgeluisterd door een kerkkoor uit Boxtel, Na de Mis zullen de Nederlandse delegaties op het gemeentehuis worden ontvangen en zal door de gemeentelijke harmonie van Echternach een concert worden gegeven. In de loop van de namiddag zal mgr zullen aankomen. Volgens voorlopige cijfers beliep de to tale Nederlandse kolenproductie in Mei 961.200 ton, tegenover 1.006.500 ton in April. Daar het aantal werkdagen in April 25 heiiep en in Mei 24, daalde de gemid delde dagproductie van 40.300 ton in April tot 40.000 ton in Mei. De totale verzending van dc mijnen af bedroeg in Mei 740.600 (v.m. 762.100) ton, waarvan 665.000 (v.m. 694.900) t. bestemd was voor de binnenlandse behoefte. De voorraden aan de mijnen beliepen aan het einde van de maand Mei 35.800 (v.m. 20.200) ton. Daar in Mei 516.700 (v.m. 483.100) ton ingevoerd werd, was in totaal beschikbaar voor binnenlands verbruik 1.181.700 (v.m. 1. 178.000) ton. (Van onze correspondent). Een eigenaardige kwestie doet zich voor in de gemeente Budel. Tijdens de Donder dag gehouden vergadering van de ge meenteraad, waarbij dc geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden moesten worden onderzocht, heeft het lid Van Oyen de vraag gesteld of het waar is, dat in be paalde gevallen kiezers voor een ander hebben gestemd, zonder daartoe een vol macht te bezitten. Dc burgemeester heeft beaamd, dat inderdaad een stembureau ter plaatse oogluikend en te goeder trouw had toegestaan, dat bijvoorbeeld een zoon voor zijn vader stemde en dergelijke ge vallen meer. Of een en ander van Invloed zou zijn op de einduitslag van de stemming, meende de burgemeester te moeten ontkennen. Op 12 Juni j.l. hield de politie een fo tograaf aan die op het bijkantoor van de posterijen op de Prins Hendrikkade twee postwissels van een nieuwe serie van 90 aanbood. De ambtenaar vertrouwde de zaak niet en de fotograaf, die onraad be speurde, trachtte zich uit de voeten te maken. Hij werd echter gegrepen. Bij on derzoek kwam vast te staan dat de foto graaf deel uitmaakte van een complot dat een serie van 30 postwissels vervaardigd had waarvan er 2, voor een totaal bedrag van circa duizend gulden werden aange boden en geïncasseerd. Het complot bleek, naast de fotograaf, te bestaan uit een filmoperateur en een focussljjper, welke laatste gisteren door de Amsterdamse po litie is aangehouden. Hij heeft, evenals de twee anderen de filmoperateur was reeds eerder aangehouden een beken tenis afgelegd. Het betreft hier drie Am sterdammers; een hunner is reeds eerder met de Justitie in aanraking geweest. De Amerikaanse luchtmacht heeft Don derdag bekend gemaakt, dat binnenkort nog 'n „Wing" jachtbommenwerpers naar West-Duitsland zal worden gezonden. Deze „Wing" is uitgerust met 75 „Sabres" van het nieuwste type. Het is de tiende groep vliegtuigen van de tactische Amerikaanse luchtmacht, die in Europa wordt ge- stationneerd. BRYLCREEM BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag; BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog hacr en roosvorming tegengaat, de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorglng. BRYLCREEM bevat geen gom, geen zeep, geen alcohol Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Premier Nehroe van India heeft Lester Pearson, de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N., een boodschap ge zonden, waarin hij hem in dringende be woordingen doet weten, dat het naar zijn mening noodzakelijk is de Algemene Vergadering spoedig bijeen te roepen ter bespreking van de wapenstilstandskwes tie in Korea, voordat de toestand nog ernstiger wordt. Nehroe deed dus niet een officieel ver zoek om bijeenroeping der Algemene Vergadering, maar liet een besluit hier omtrent aan Pearson over. In kringen der V.N. werd niet bijster enthousiast gereageerd op de stap van Nehroe. Functionarissen verklaarden, dat zij liever de Ver. Staten alle gelegenheid wilden geven om met president Rhee tot een oplossing te komen. De Amerikaanse gedelegeerde bij <ïe V-N. heeft zich onmiddellijk uitgespro ken tegen het houden van een bijeen komst van de Algemene Vergadering in het huidige stadium. Ook de Britse rege ring meent, dat de pogingen .die thans door de Ver. Staten worden gedaan, eerst dienen te worden afgewacht. Van het repertoire dat de Haagsche Comedie zich voorstelt in het seizoen 1953 —1954 ten tonele te brengen, werden ons de volgende titels onthuld: „l'Ora della fantasia" van de Italiaanse schrijfster Anna Bonacci, (op het ogenblik in Parijs opgevoerd). Sacha Guitry's blijspel „N'écoutez pas mesdames" en het Ameri kaanse bekroonde werk van William Inge. getiteld „Come back little Sheba". Verder ligt het in de bedoeling Christo pher Fry's „The lady is not for burning" in een nieuwe vertaling en wel van de hand van Bert Voeten op het repertoire te nemen, alsook een Russisch werk onder regie van Peter Scharoff. Van het grote klassieke repertoire kan worden genoemd „Maria Stuart" van F. von Schiller in de vertaling van Anton van Duinkerken. Van 't lopende seizoen zullen „Colomle" en „De Storm" op het programma blijven. 1 Generaal Matthew T. Ridgway, de aftredende opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in Europa, is Donderdagmiddag op Soesterberg gear- WACHT 250.000ste BEZOEKER nveerd voor zijn afscheidsbezoek aan Nederland. Het gezelschap reed, na aan komst naar paleis Soest dijk waar het werd, ontvangen door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Bij deze ge legenheid werden generaal Ridgway en zijn adjudant, majoor Moeder, door de Koningin onderscheiden met het Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. Hier zien we Koningin Juliana en Prins Bernhard in gesprek met generaal Ridg way. Geheel links mevrouw Maeder, echtgenote van de adjudant van de gene raal, gedeeltelijk zichtbaar achter de Koningin Voordat het vermaakcentrum van 's-Hcr- togenbosch Muziekstad „De Muziekhof" Zondagavond a.s. zal worden gesloten, verwacht men nog de 250.000ste bezoeker te kunnen verwelkomen. Ongeveer 215.000 bezoekers hebben dit vermaak- stadje reeds bezocht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 30 Juni en Woensdag 1 Juli a.s. geen audiëntie verlenen. In Mei werd voor de gezamenlijke ko hierbelastingen, inclusief opcenten en ver menigvuldigingsfactor, 103,4 millioen opgelegd tegen 76,2 min in April. Daar mede is aan de voortdurende daling van het op kohier gebrachte bedrag in de voorafgaande maanden van dit jaar een einde gekomen. Deze ommekeer is vooral toe te schrij ven aan het feit, dat in Mei, evenals in 1952 van die maand, een begin is gemaakt met het opleggen van voorlopige aansla gen inkomstenbelasting over het lopende belastingjaar. Het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1953 54 van deze belas ting toont als gevolg hiervan per ultimo van de afgelopen maand een stand van 21,6 min. Aan definitieve aanslagen, nagenoeg geheel het belastingjaar 1951 betreffende, werd een relatief gering be drag opgelegd, nl. 25 min. Het kohier bedrag van het boekingstijdvak 1952'53 kwam hierdoor op 783,9 min. Aan vermogensbelasting werd ten gun ste van het boekingstijdvak 1952 53 5 min op kohier gebracht, vooral uit hoof de van de definitieve aanslagregeling over het jaar 1952; de stand van dit boe kingstijdvak is thans 85,6 min. Het kohierbedrag van het boekingstijd vak 1953/54 van de vennootschapsbelas ting steeg in Mei met 32,1 min. De toe neming vloeit in hoofdzaak voort uit het opleggen van definitieve aanslagen over 1951 en voorgaande jaren en nadere voor lopige aanslagen over 1952 en 1951/52. Aan grondbelasting 1953 werd in Mei, inclusief opcenten 24,6 min opgelegd, waardoor reeds een totaal van ruim 60 min perd bereikt. De opbrengst in hoofd som van de grondbelasting 1952, die na genoeg geen wijziging meer ondergaat, wijkt met 28,6 min slechts zeer weiq^g af van de raming ad 28 min. Daaren tegen blijft het kohierbedrag van de per sonele belasting 1952/53, hetwelk eveneens nog slechts geringe veranderingen onder gaat, met 23 min beneden de raming ad 27 min. De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen waren in Mei met 120,8 min de laagste sedert Januari 1950. De komende maanden, wan neer het opleggen van slagen inkomstenbelasting 1953 goed op gang komt, mag weer een stijging der ingevorderde bedragen worden ver wacht. Ondanks de geringe ontvangsten liep het nog in te vorderen bedrag verder terug en wei, aangezien slechts 103,4 min werd opgelegd, met 17,5 min tot 770,3 min. De niet-kohierbelastingen brachten de afgelopen maand 306,2 min op tegen 289,6 min in Mei 1952. De hogere ont vangsten zijn nagenoeg geheel toe te schrijven aan de opbrengst van de divi- dendbelasing 19,4 min tegen 7,6 min in 1952 en van de rechten op de invoer 36,6 min tegen 28,7 min in 1952. Bij de dividendbelasting moet de oorzaak vooral worden gezocht bij in vergelijking met het vorige jaar vroegere declaraties van divi denden door een aantal grote maatschap pijen. De ontvangsten aan invoerrechten in Mei jl. zijn, evenals in Maart en April, toen resp. 38,1 min en 38,6 min werd geïnd, beïnvloed door een relatief hoge op brengst van het bijzonder invoerrecht op benzine in samenhang met een grotere voortbrenging van dit product. De opbrengst van de accijns op bier blijft nu reeds sedert September 1952 ten achter bij die van de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar. In Mei jl. werd 1,8 min ontvangen tegen 2,1 min in Mei 1952. Het in de eerste vijf maanden van dit jaar geïnde bedrag aan accijns op gedistilleerd ligt daarentegen met 43,5 min op hetzelfde niveau als het vorige jaar. Vermelding verdient tenslotte, dat de rechten van zegel de laatste maanden re latief lage opbrengsten leveren. Evenals in Februari, Maart en April werd in Mei ruim 2,5 min ontvangen bij een maand- gemiddelde van 3.5 min in 1952. In dit verloop weerspiegelt zich de ten opzich te van vorig jaar verminderde emissie- bedrijvigheid van de gemeenten. Het bruto kohierbedrag der buiten gewone heffingen vertoonde in de afge lopen maand een stijging van 20,8 min en kwam daarmede op 3.937,0 min. Hiervan betreft ƒ2.792,6 min de vermo- gensaanwasbelasting en ƒ1.144,4 min de vereveningsheffing ineens. De verminde ringen van aanslagen bereikten een to taal van ca 660 min, waardoor het netto kohierbcdrag per saldo met 18 min toenam tot ca 3.277 min. In Mei werd wegens de beide heffingen f 9,0 min ontvangen. In totaal is thans 1.974,3 min geïnd uit hoofde van de vermogensaanwasbelasting en 1.045,7 min uit hoofde van de vermogensheffing ineens, dit is tezamen 3.020,0 min. De twaalfduizend inwoners van het in de Apennijnen gelegen dwergrepubliekje San Marino hebben voor de Nederland se watersnoodslachtoffers 1.400.459 lire (ruim 8400) bijeengebracht. Het nieuwe Italiaanse parlement is Don derdag voor de eerste maal bijeen ge weest. Reeds dadelijk bleek, dat de lin kervleugel van plan is grote druk uit te oefenen op de centrum-partijen onder lei ding van premier De Gasperi. De verkiezing van de voorzitter der beide huizen van het parlement, ging vrij vlot. Giovanni Gronchi werd herkozen tot voorzitter van het huis en het voor zitterschap van de senaat verkreeg senator Cesare Merzagora. Eerstgenoemde be haalde 273 van de 504 stemmen, dc laatste 132 van de 229. Beiden zijn christen-demo craat. De communisten en links-socialis ten enerzijds en de monarchisten ander zijds hadden eveneens candidaten gesteld. Onmiddellijk na de verkiezing van de voorzitters drong de leider der linkse so cialisten, Nenni, aan op een detat over opheffing van de nieuwe kieswet, volgens welke de groep partijen, die bij verkie zingen de helft plus een van het aantal stemmen krijgt, recht heeft op twee-derde van het aantal zetels in het huis van af gevaardigden. Na Nenni kwam de communistische vak bondsleider Di Vittorio aan het woord. Hij vroeg om verwerping van het rege ringsbesluit, volge„s hetwelk ambtenaren, die deelnamen aan door de communisten uitgeroepen onwettige stakingen, hun sa laris zouden derven wegens deelneming aan „politieke slakingen". Premier De Gasperi wilde echter op deze kwesties nog niet ingaan en vroeg om een spoed-debat over de voorlopige begroting voor de komende vier maan den. Verwacht wordt, dat deze begro ting nog vóór of tijdens het weekeinde door beide huizen zal worden goedge keurd, hetgeen De Gasperi in staat zou stellen president Einaudi officieel het ontslag van zijn regering aan te bieden en daardoor communistische en socialis tische aanvallen te voorkomen tot een nieuwe regering zal zijn gevormd. Welk een vreugde, het steeds binnen de bijna hermetisch gesloten studio-wanden concerterende Radio Philharmonisch Or kest nü in het openbaar te horen spelen en wel in de Gem. Concertzaal van Haar lem, die gisteravond in het kader van het Holland Festival werd ingeschakeld. De leider van genoemd orkest Paul van Kem pen, had ditmaal zijn scepter afgestaan aan de leider van het Rotterdams Philh. Orkest Ed. Flipse, die reeds met Wagenaar's Ouverture „Cyrano de Bergerac" huizen hoog de fonteinen uit dit klankbekken deed opspuiten. Dat Willem Andriessen hierna het Vierde Pianoconcert van Beethoven kwam spelen, scheen hoe viriel het werk ook werd uitgevoerd meer „pour le be- soin de la cause publique" dan dat het in dit kader paste. Het attractieve van dit concert was ge legen in een tweetal opdrachten aan Ne derlandse componisten. In zeven variaties op een Vlaams volksliedje „Des winters als het regent", door zeven componisten be werkt, leek het alsof de zeven gebroeders wat onwennig bij elkaar waren gebracht. Sem Dresden (chef d'equipe in dit geval als inleider), Cor de Groot, Jurriaan Andries sen, Herman Strategier, Marius Fiothuis, Karei Mengelberg en Anthon van der Horst hadden tot taak een orchestrale va riatie te componeren op dit charmante volkswijsje. De kiankresultaten waren zeer uiteenlopend wat men verwachten kon De een vermeide zich in een Strauss- idioom, de ander in Dukas' klankregionen; een derde werd bekoord tot ingewikkelde klankconstructies en weer anderen bleven zich de eenvoud van het volkslied herin neren in dit geval Fiothuis en Strategier. En zo kreeg men het gevoel van een proefballonvaart, die door verschilende at mosferische storingen telkens de koers kwijtraakte of soms in het geheel geen vaart verkreeg. Zulks een experiment be wees weer eens duidelijk hoe weinig stijl Na de pauze volgde de Psalmensympho nie, eveneens in opdracht geschreven, van Henk Bading. Badings' schrijfmanier ver toont met het voorafgaande ook weer niet de minste verwantschap, maar zij heeft dit voor, dat zijn componeerwijze „stijl" is te sterk gezegd onmiddellijk herkenbaar is. Ook al laat deze componist zijn Muze stilaan verglijden van het polytonale ter rein, vol voetangels en klemmen voor de luisteraar, naar het hem meer vertrouwde gebied van de tonaliteit, hij blijft zichzelf. En edze beginselvastheid, dit uitgroeien van 'n kerngegeven, is meer dan één op zicht Badings' kracht. Zo ervaart men ook in deze Psalmensymphonie, dat zij is ge bouwd op enkele sterke steunpunten, die de continuiteit van dit werk uitmaken. Na de Symphonie de Psaumes van Stra- winsky, die als een granieten zuil zich ver heft in het domein der hedendaagse mu ziekkunst, betekent Badings' gelijknamig werk geen stuk dat in oorspronkelijkheid met genoemde meester zou zijn te verge lijken. Maar is het billijk een volstrekt meesterwerk als vergelijkingspunt te ne men? De Nederlandse stijve maar krachtige Statenvertaling werd Badings opgelegd. En voor zover mogelijk maakte hij deze psalmregels tot vloeiende melodieën uiterst beknopt van lyriek in het eerste deel en wat overdadig van jubel op het eind. Toch menen we, dat in het Holland Fes tival dit werk een waardige plaats verdient en feitelijk niet onder de Haarlemse ko renmaat moet blijven staan. M. M. oals wij enkele dagen geleden be richtten, heeft men onlangs op de zolder van een Maastrichts huis een zak gevonden met enige duizenden uit 1915 daterende brieven, briefkaarten, kranten, foto's en souvenirs. Het was des tijds de bedoeling, dat deze post, afkom stig van Belgische militairen aan het front, via ons land naar het door de Duitsers bezette gebied van België ge smokkeld zou worden. Nog deze week heeft een afgevaardigde van de Bond van Belgische Oud-Strijders de post in Maastricht afgehaald. De bond zal namelijk trachten de brieven en an dere stukken alsnog aan de geadresseer den te bezorgen. De bewoners van het betrokken Maas trichtse huis waren van de aanwezigheid van de poststukken op de hoogte; de bui tenwereld kwam echter pas iets te weten eenheid van sentiment en geest er in ons nadat een Maastrichtse postzegelverzame- tijdsbestek binnen onze grenzen bestaat. I laar, de heer Ceha, enige van de brieven in handen had gekregen. Hij vroeg toen de hele zak mee naar huis te mogen ne men. De bewoner stond dit toe, op voor waarde dat zijn naam niet genoemd zou worden, een voorwaarde waaraan de heer Ceha heeft voldaan. Hij stelde wel de Belgische bond van Oud-Strijders en de Belgische consul te Maastricht op de hoogte met het hierboven vermeide re sultaat. Op de Arnhemse weg ter hoogte van de Rondweg Zuid te Apeldoorn kwam Don derdagavond tegen zeven uur een auto in botsing met een jeugdige wielrijdster, die in de veronderstelling verkeerde, dat de autobestuurder haar voorrang verleende. De wielrijdster, de 10-jarige J. K., kwam met de schrik vrij maar haar rijwiel werd ernstig beschadigd. De auto werd bestuurd door de 81-jarige K. M. uit Apeldoorn, die bij onderzoek niet in het bezit bleek van een rijbewijs- De oude man kreeg wegens dit gemis een proces verbaal. Er bestaan plannen om het Internatio- voorloDiee aan- naal Culturele Centrum in het Vondel- voo opige a .n^ park te Amsterdam uit te breiden. Deze nieuwbouw zou dan een hotel worden, weike aan minstens 250 personen plaats biedt. Het hotel zou een eerste klasse hotel worden, zonder echter een te grote tentoonspreiding van luxe. Ook bestaan er plannen om het zalen complex uit te breiden met o.a, een grote zaal, omdat de huidige accommodatie te dien aanzien ontoereikend is. De directie van het I. C. C. deelde ons mede, dat deze plannen reeds geruime tijd bestaan, maar dat men nog niet kan meedelen of reeds spoedig de nodige stappen bij B. en W. zullen worden ondernomen om tot realisa tie ervan te geraken. (Van onze correspondent) Alex van Wayenburg, de leider van het K.R.O. ziekenprogramma „De Zonne bloem", is Donderdag ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag door velen ge huldigd. Legio waren de brieven en ge lukstelegrammen, welke voor hem namens zijn zieke luisteraars bij de K.R.O.-studio werden afgeleverd. De Zonnebloemmede werkers huldigden hem tijdens de Zonne bloem-uitzending op Donderdagmorgen. Wim Quint hield een geestige toespraak en overhandigde de vijftigjarige een bloemstuk. Na de uitzending werd de jarige nogmaals gehuldigd in de kamer van de programmaleider, de heer Toon Rammelt, die eveneens een toespraak hield. Hierbij werden enige boekwerken overhandigd. Van Wayenburg zeide zelf, dat het Zonnebloem-werk wordt gedragen door idealisme en dat hij hoopte in staat te zijn zijn arbeid voor de zieken nog vele jaren voort te zetten. De kapitein van het Poolse passagiers schip „Batory", Jan Cwiklinski, he'eft toe stemming gekregen om in Engeland te blijven. Hij heeft Donderdagmiddag de gevangenis van Brixton, waar hij in af wachting van de beslissing werd vast gehouden. verlaten. Ook aan de scheeps arts, die evenals d'e kapitein was achter gebleven, is asyl verleend. Dezer dagen is de algemene leden vergadering gehouden van de districts kamer Dusseldorp van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland. Tijdens deze vergdaering heeft dr E. Voigt secretaris van de „Industrie- und Handels- kammer" te Keulen, een lezing gehouden over Duits-Nederlandse economische vraagstukken- Het moeilijke punt in dc Duits-Neder landse handelsbetrekkingen wordt vol gens spreker van Nederlandse zijde ge vormd door de industrialisering, van Duitse zijde door dc landbouw. De Duitse industrie afhankelijk als zij voor haar export is van de omvang der agrarische invoer uit de nabuurlanden hoopt op een geleidelijke vermindering der agra rische invoerrechten, samengaand met kostenvermindering resp. productiever hoging in de Duitse landbouw. Spreker vroeg echter begrip voor de zeer moeilijke situatie in de Duitse landbouw. Een ver dere liberalisering zou thans voor be paalde takken van de Duitse landbouw gevaarlijk kunnen zijn. In de agrarische handel Nederland- Duitsland wordt het systeem der z.g. minimumprijzen toegepast dat zo zeer zijn waarde heeft bewezen dat ook van Ita liaanse zijde wordt aangedrongen op toe passing van dit systeem. De verantwoor delijke instanties op landbouwgebied zijn Nederland zeer dankbaar voor het in hen gestelde vertrouwen en voor het feit, dat men van realisatie van bepaalde invoer- mogelijkheden, die de Duitse markt in ge vaar zouden hebben gebracht, heeft af gezien. Omgekeerd hoopt men, dat het ook in Nederland op prijs wordt gesteld, dat Duitsland op grond van de „Besse- rungsklausel" extra-contingenten groente en fruit invoert. Op deze wijze werd in 1952 het dubbele van het in het han delsverdrag overeengekomen contingent groente geïmporteerd. Men ontveinst zich in Duitsland echter niet, dat de verdere industrialisering van Nederland bepaalde moeilijkheden zou kunnen brengen, wanneer zij echter afziet van invoerbeperkingen en vrije concur rentie aangaat, zal zij de verdere ont wikkeling der Nederlands-Duitse handels betrekkingen geenszins beïnvloeden. Hoe wel er dus tegenstrijdige belangen bestaan is het belangrijkste toch, dat het fun dament van de NedAlands-Duitse handel stabiel is. Beide landen zijn baanbrekers op de weg naar liberalisering en conver- tabiliteit der valuta's. Spreker sprak tenslotte de wens uit, dat deze convertabiliteit als beslissende fac tor voor de rationalisering en daarmede voor de vergroting van de goederenruil binnen niet al te lange tijd bereikt moge worden. De Nederlands-Duitse goederen- ruil heeft bewezen, welke mogelijkheden er in het internationale goederenverkeer liggen, wanneer wederzijds de goede wil aanwezig is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3