Om katholiek en protestant „Een Kerk in onrust om haar belijd* Puistjes D.D.D. 'n Stukje Montmartre in Utrecht RANG Het „mysterie" van de droom Waalwijk ontvangt de Europese jongeren VLIEGTUIG lenis mn Begum heeft het gewonnen Proefschrift van dr H. A. M. Fiolet O.F.M. Kunstenaars verkopen liun werk in de open lucht Middel om patient beter te begrijpen Het gestolen Nederlandse architec tuurschilders VRIJDAG 26 JUNI 1953 PAGINA 4 99 ARTILLERIE MONUMENT IN OLDEBROEK PATIENT TROK ZIJN ZAKMES CHAUFFEUR BIJ BOTSING GEDOOD NIEUWE NEDERLANDSE MUZIEK IN DE AETHER BELGISCH COMITé BENELUX Leemten in sociale en economische politiek BOSBESSENPLUK IN VOLLE GANG «Kliiroï MINISTER LUNS IN DJAKARTA Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Crista! fruits proeft: Uw winkelier heeft ze in voorraad. WERELDLANDBOUW PRODUCTIE STIJGT STERKER DAN DE BEVOLKING Internationale mond- en klauwzeerconferentie BRITSE ERE-DOCTORATEN Droom en geneeskunde Pietje doet een wens A. N. DE LINT'S INDUSTRIE EN HANDELMIJ N.V. Daling der omzetten weer ingelopen ENGELAND BETAALT MEER VOOR AUSTRALISCHE KAAS EN BOTER door PERCY KING (Wordt vervolgd) Tentoonstelling te Utrecht geopend Op de strikt-wetenschappe-lijlce mérites van dit bij C. T. Callenbach te Nijkerk verschenen werk behoeft men in een ■bespreking voor een dagblad niet in te gaan- We mogen echter op dit punt het volste vertrouwen hebben in de schrij ver. Want in het voorwoord getuigt nie mand minder dan dr M- van der Linde, N. H. predikant en tot voor kort secre taris van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland: „Mij is geen ge schrift bekend, dat zo naar objectiviteit strevend en met zo uitvoerig citeren der bronnen in deze materie inleidt". Wat is dan deze materie? De Kerk in onrust is de Ned. Herv. Kerk in de vo rige eeuw. En deze onrust werd veroor zaakt door een diep-ingrijpende en fel- bewogen strijd met als inzet enerzijds de trouw aan het van de Reformatoren ge- erfde geloof, uitgedrukt in de oude be lijdenisgeschriften, anderzijds het bewa ren van het karakter der Ned. Herv. Kerk als Calvinistische volkskerk. Achtereenvolgens of tegelijkertijd moest de synode de aanvallen verduren van de vier grote richtingen: Vrijzinnigen, Con fessionelen, Ethischen en Gereformeerde Bonders, die intussen ook in een voort durende onderlinge strijd verwikkeld waren. Dat een dergelijke strijd, waarbij het wezen en bestaan van de kerk zelf van binnenuit bedreigd werd, kon ont staan en meer dan een eeuw voortduren, verklaart dr Fiolet uit de Kerkorde, die Koning Willem I haar in 1816 had op gelegd. Daarom is met de vervanging van het oude Reglement door de nieuwe Kerkorde van 1950 het uitzicht geopend op het herstel van de Ned. Herv. Kerk tot een belijdende volkskerk, m.a.w. een noodzakelijke voorwaarde is vervuld om te komen tot een eenheid in geloof en belijdenis, die gebaseerd is op Gods Open baring in de H. Schrift. Of dit voor velen vurig verhoopte doel echter in feite bin nen afzienbare tijd bereikt zal worden, hangt af van de vraag, of de wel dichter tot elkaar genaderde, maar toch nog steeds, althans voor een deel, bestaande richtingen elkaar zullen kunnen vinden. En dan spreken wij nog niet eens over een nieuwe „richting' als het Hilver- sumse Convent. De geschiedenis van deze geestelijke strijd, die wij met een enkel woord heb ben aangeduid, is in dit boek in een boeiende stijl, met een juist gevoel voor hoofdzaken en bijkomstigheden en met een scherpe blik voor drijfveren en be doelingen van de hoofdfiguren beschre ven; het laat dan ook de lezer niet los voor hij de laatste pagina bereikt heeft. De eigenlijke betekenis van dit werk is hiermee echter nog niet voldoende in het licht gesteld. Daartoe moet men het beschouwen tegen de achtergrond van de Oecumenische Beweging en speciaal de verhouding Katholieke KerkRefor matie in Nederland. Misschien zullen sommige lezers zich erover verwonderen, dat een katholiek priester een boek schrijft over de dog matische strijd in de Ned. Herv. Kerk en zich daarbij ten ene male onthoudt van een waarde-oordeel uit katholiek stand punt Wat voor nut heeft dit? Kan men dit 'niet beter overlaten aan theologen van reformatorischen huize? Het ant woord op deze vraag is eigenlijk al ge geven door het Ned. Episcopaat, toen het in 1948 aan de Kath. Universiteit een leerstoel stichtte voor de phenomenologie van het Protestantisme. Daarmee heeft het een belangrijke bijdrage geleverd tot een nieuwe oriëntatie in de benaderings wijze tussen katholiek en protestant, die In een kleine kring van theologen reeds begonnen was. Het doel van deze leerstoel is nl. de studenten, priesters en leken, te helpen om rich een zuiver begrip te vormen van en een helder inricht te verkrijgen in leer en godsdienstig leven van de refor matorische christen, zoals deze zelf dit ziet en ervaart. Eigen geloofsovertuiging en spiritualiteit mogen in het bepalen van dit beeld en het interpreteren van de gegevens niet of zo dit onmogelijk GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Advertentie Sulver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest Ter nagedachtenis aan de tijdens de laatste wereldoorlog en in Indonesië en Korea gesneuvelde artilleristen is een monument opgericht in de legerplaats Oldebroek. Op 30 Juni a.s. zal het door de minister van Oorlog worden onthuld. Brigade-generaal der artillerie J. F- M. Steenmetser, inspecteur der artillerie en voorzitter van de commissie tot oprichting van het monument, opent de plechtigheid met een toespraak, waarna de minister tot onthulling zal overgaan. Na de kranslegging wordt de plechtig- hèid besloten met een défilé van onder delen der veld- en luchtdoelartillerie. Donderdagavond omstreeks acht uur viel de 79-jarige verpleegde J. F. K. van de Stichting „Het Hoogeland" te Beek bergen de dienstdoende verpleger v. d. W. met zijn zakmes aan. De bejaarde man zag kans zijn slachtoffer aan beide polsen ernstige vewondingen toe te brengen. Na ter plaatse verbonden te zijn werd Van de W. naar het Juliana-ziekenhuis te Apel doorn vervoerd waar hij ter verpleging is opgenomen. De dader werd ingesloten. Men neemt aan dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. (Van onze correspondent). Doordat een zware vrachtauto plotseling voor een bakfiets moest stoppen, slipte een achterop rijdende vrachtwagen gister middag op de Boschdijk te Eindhoven, raakte de voorligger en kwam tegen een boom langs de weg tot stilstand. De 37-jarige bestuurder, A, Pellicaan uit Giessen, raakte in zijn cabine bekneld en moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. Ter gelegenheid van een „week van nieuwe muziek", die wordt verzorgd door Radio-Frankfort, zullen o.m. nieuwe wer ken van drie moderne Nederlandse com ponisten ten gehore worden gebracht. Op het programma, dat Donderdagavond begon, staan o.m. de muziek die Marius Flothuis schreef bij een gedicht van Jan Campert, drie Bretonse liederen van Henk Badings en een partita piecola van Lex van Delden. Tet Amsterdamse kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel zal in deze week voor radio-Frankfort optreden. is zo weinig mogelijk meespreken. Hiertoe dient de streng-wetenschappe- lijke phenomenologische methode, die men alleen met vrucht kan beoefenen, als men is uitgerust met een grote soe pelheid van geest en een voortdurende denk-ascese weet te beoefenen. Als men zo heeft meegedacht en meegeleefd met de ander dan is men in staat, maar ook niet eerder, om in het Protestantisme, of liever in een bepaalde reformatorische kerk waarheid en dwaling te onderschei den; dan zal men ook met eerbied voor het aanwezige authentiek-christelijke openbaringsgoed, met beschaamde be- wondering dikwijls voor het hartstochte lijke worstelen om de waarheid en met meer liefde voor deze mede-christenen hen kunnen toespreken en mogen hopen dat er een echt gesprek zal ontstaan. De katholiek kan in zo'n gesprek nooit ook maar het minste prijsgeven van de volle waarheid, die zij door de H. Geest krachtens Christus' belofte bezit. Maar zal de Kerk er ooit in slagen haar leer als Gods waarheid te doen erkennen en wie zou ons van een ongewettigd op timisme durven beschuldigen, als wij ver. trouwen op de macht van Christus, de Heer van alle gelovigen. Die al Zijn schapen in één schaapstal wil verenigen? dan zal zij dat moeten doen uit de wel. iswaar onvolledige of verminkte, maar toch kostbare waarheid, die bij de afge scheiden christelijke kerken aanwezig is. Deze waarheid is dikwijls des te kost baarder, omdat ze geïsoleerd en daarom intenser beleefd, soms krachtiger en rijker ontplooid is dan binnen de Kerk. Tegen deze achtergrond beschouwd gaat dit boek in betekenis veruit boven het belang van het onderwerp, dat het behandelt. Op de eerste bladzijde drukt de schrijver het als volgt uit: „Deze stu die is gegroeid uit oecumenisch meeleven met de grote daden, welke God geduren de het laatste decennium in de Neder landse Hervormde Kerk heeft gewerkt". Én hij maakt deze woorden waar door de liefde waarmee hij geschreven heeft, de onrust die hij tot de zijne heeft ge maakt en de sympathie in de oorspron kelijke zin van „mee-ondergaan" en „mee-lijden", die hij op de lezer over draagt. Zo wil dit boek meewerken aan het aankweken en versterken van een oecu menische bezorgdheid en verantwoorde lijkheid onder het katholieke volk. Daar om verdient het gelezen te worden door alle priesters en ontwikkelde leken. Ook zij die zelf niet aan het officiële gesprek kunnen of willen deelnemen, mogen zich niet geheel afzijdig houden. Zij zullen minstens het klimaat moeten helpen scheppen, waarin dit gesprek kan voort bestaan en op de tijd die God heeft bepaald zijn vruchten kan afwerpen. F. HAARSMA. Op de algemene vergadering van het Belgische Comité Benelux heeft de ver slaggever ir Van Dorpe verklaard, dat de tegenwoordige economische samenwerking tussen de drie landen ernstige leemten vertoont door het ontbreken van een pa rallel lopende sociale en economische bin nen- en buitenlandse politiek. Om in deze leemten te voorzien achtte hij het noodzakelijk, dat behalve de hogere organen ook een gemeenschappelijke dienst voor contingenteringen 'en vergun ningen voor invoer en uitvoer naar andere landen tot stand zou komen. De talrijke verschillen op h'et ge bied der economische wetgeving in de drie landen achtte ir van Dorpe eveneens wei nig bemoedigend en hij dacht hierbij voor al aan de wetten op de aanbestedingen, de alcohol en aan de vestigingswetten. Hij erkende dat het verschil tussen de Neder landse en Belgische lonen niet de enige oorzaak was van de huidige moeilijkheden 'en dat. deze ook gezocht moest worden in de grote winstmarges en de hogere indi recte belastingen in België. Tenslotte kwam hij tot de conclusie dat het voor het herstel van het evenwicht gewenst was tijdelijke veiligheidsmaatregelen te nemen ten 'gunste van sommige Belgische indus trieën. In de staatsbossen rondom Nijmegen en in Groesbeek is de pluk van de bos bessen in volle gang. De schooljeugd in Groesbeek krijgt daarvoor vervroegde vacantie. Families trekken de bossen in en vergaren zo samen een spaarduit. Jammer is, dat de oogst dit jaar niet zo groot is als vorige seizoenen. (Van onze Utrechtse redacteur). Er was gisteren een stukje Montmartre naar Utrecht overgewaaid, toen op het St Janskerkhof schilders en beeldhouwers, die achter een kraampje stonden, hun wer ken aan het wandelende publiek verkoch ten. Deze manifestatie van kunstenaars werd gehouden in het kader van de evene menten, die gedurende enige weken door de Stichting „Stadsontspanning" op touw worden gezet om het bezoek aan Utrecht toch maar zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het St Janskerkhof is voor een kunste- naarsmarkt een uitgezocht plekje met de mooie oude kerk op de achtergrond en een overkoepeling van het groen der bomen. Er heerste al heel gauw een prettige ge zellige* stemming en vele nieuwsgierigen verdrongen zich voor de tentjes, be studeerden de tentoongestelde schilderijen of beeldhouwwerken om daarover later op een uitgereikt briefke hun oordeel te geven. De vraag of zij 'n gezonde critische zin hadden, kon bij een vergelijking met de uitspraak van de jury later min of meer worden beantwoord, hetgeen bij een gunstige uitkomst niet onbeloond zou blijven. Naast beeldende kunst was er toegepaste kunst als weefwerk en pottenbakkers kunst, terwijl er ook verschillende speci mina van typografie te zien waren. Er hingen evengoed affiches, waarin de drift van het moderne leven gevangen was als een mooi portret, dat juist door zijn rust ontroerde of een verdroomd stilleven, dan wel een landschap, waarin aan de vaart van het leven even een halt was toe geroepen. Otto van Rees, Van Kruiningen, Van Velzen, Van Heteren, Fedde Weidema, Hans van Dokkum en vele andere kunste naars, zij stonden broederlijk naast elkaar en hier en daar werkte een beeldhouwer of pottenbakker onder de ogen van het vele publiek rustig alsof hij in zijn atelier stond. Heel mooi kwam op het markt pleintje uit een fraai beeld van G. Hek man. Fedde Weidema, wiens affiches veel aan dacht trokken, heeft met enkele woorden deze kunstenaars-manifestatie geopend, welke tot stand kwam door de medewer king van „Kunstliefde", de Ned. Federatie van Beroepsverenigingen van kunstenaars en de Alg. Kath. Kunstenaarsvereniging. En to'en begon een pierement te spelen, hetgeen de stemming zeer verhoogde. Ge- Donderdag hebben H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de breedbandwal serijen te IJmuiden, „Breedband N.V.", bij welk bezoek de walserijen officieel in gebruik loerden gesteld. Tijdens de rond gang door de walserijen. De president- directeur, ir A. II. Ingen IIousz, en de president-commissaris prof. P. B. Kreuk niet flinksaan weerszijden van de Koningin, leidden H.M. rond. Tweede rij, in het midden Prins Bernhard. Minister Luns is Donderdag op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Tegen over de pers noemde de minister het een vreugde en een voorrecht de Indonesische hoofdstad te kunnen bezoeken. Hij ver zekerde, dat de Nederlandse regering alles zeten aan een tafeltje om van ëen ver- wil doen om de betrekkingen tussen Ne frissing te genieten waanden wij ons op het Place des Tertres in Parijs „Chez mère Cathérine". derland en Indonesië zo goed mogelijk te doen zijn. Hij noemde zijn bezoek aan Djakarta het hoogtepunt van zijn reis. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" In een te Rome gehouden bijeenkomst van de Raad der Voedsel- en Landbouw organisatie (F.A.O.) der Ver. Naties werd geconstateerd, dat de wereldlandbouwpro ductie per jaar met 1 pet stijgt, terwijl de wereldbevolking jaarlijks met slechts 1.4 pet toeneemt. Opgemerkt werd, dat deze stijging van de productie ongelijk is ver deeld. De raad kwam tot de slotsom, dat een van de beste middelen om de voedselvoor ziening in de wereld te verbeteren de uit voering is van een economisch ontwikke lingsprogramma op lange termijn, waarbij aan de landbouw een vooraanstaande plaats wordt ingeruimd. De F.A.O. en het Internationale Bureau voor de Bestrijding van Veeziekten wer ken gezamenlijk aan de oprichting van regionale commissies voor de bestrijding van mond- en klauwzeer. De raad juicht dit initiatief toe en heeft met voldoening kennis genomen van het voornemen van Frankrijk om een bijeenkomst uit te schrijven ter voorbereiding van een inter nationale conferentie over de middelen tot bestrijding van mond- en klauwzeer. De universiteit te Oxford heeft ere doctoraten verleend aan de Italiaanse premier. De Gasperi, de Engelse minister van binnenlandse zaken Sir David Max- well-Fyfe, de Engelse ex-minister van buitenlandse zaken. Herbert Morrison, en de bekende beeldhouwer Jacob Epstein. LONDEN, 24 Juni. DE BEGUM is de vrouw van de Aga Khan. Ze heet daarom Begum Aga Khan. Ze is een Francaise. Elk jaar komt ze van de Rivièra naar de races in Engeland. Madame Suzy Volterra doet hetzelfde. Allebei kwamen ze dit jaar voor de derde maal. Alles wat vrouw is in Londen heeft ijverig de krant opgeslagen om te zien, wie van de twee het gewonnen heeft. Neen, ze hebben geen wedren over de honderd meter gelopen. De Begum noch Suzy Volterra kunnen in de verste verte niet met Fanny Blankers concurreren. Ze laten evenmin paarden lopen en kun nen er zich b.v. niet op laten voorstaan, dat ze een jockey in hun dienst hebben, die evenals Winston Churchill de titel van Sir draagt. Toch heeft de Begum met een paarden hoofdlengte gewonnen. Althans volgens de modemedewerkster van de „Daily Express", een zekere Anne Edwards. Die heeft drie jaar achtereen de garde robe van de Begum en Suzy Volterra nauwkeurig opgenomen. Deze twee dames zijn allebei schatrijk en ze kunnen het zich veroorloven, elk jaar bij een Parijse couturier een eigen garderobe geheel volgens eigen smaak te bestellen. Allemaal toiletten, waarvan niemand an ders een tweede heeft. Anne Edwards heeft ze stuk voor stuk nauwkeurig gewaardeerd op élegance, kwaliteit en de kunst, om het te dragen. Welnu, zoals gezegd, volgens haar won de Begum met een paardenhoofdlengte. Wat deze maat betreft blijft ze in de stijl want de dames hebben haar nieuwste cre aties vooral op de rennen getoond. Teneinde haar stelling te bewijzen, pu bliceerde Anne Edwards foto's uit 1951, 1952 en 1953. Ze constateerde speciaal bij de Begum een stijgende lijn in smaak en nam hierbij in overweging dat ze minder slank is dan Suzy Volterra en dus beperk ter is in haar keuze. Het is hier een der onderwerpen van de dag geweest, in gesprekken aan ontbijtta fel, in trams, bussen en underground. f)E DROOM heeft altijd de mens geboeid. In de oudste geschiedenis, denkt b.v. aan Jozef in Egypte, had men er reeds bijzondere aandacht voor. Het dromen bevat steeds iets mysterieus en fascinerends, waardoor het de aandacht van de mens wel moet trekken. Al heel vroeg had men de intuïtie, dat er verschil bestond tussen het gedroomde verhaal, zoals wij ons dat herinneren en iets anders. Wat is dat andere? Bij veel volkeren bestond het geloof, dat een droom of open baringen waren van de goden öf van de demonen. De droomuitleggers uit de oudheid beweerden, dat zij wisten, wat de geesten door middel van de droom te vertellen hadden. De toekomst, die altijd zo geheimzinnig in het onbekende ligt, wordt zo graag geweten en de mysterieuze droom werd benut om iets van de geheimzinnige toekomst te verklaren. Het was Aristoteles die de psycholo gische aard van de droom verdedigde en de ingevingen van de goden afwees. Hij opperde de mogelijkheid, dat kleine prik kels in de slaap in de droom tot grote prikkel omgevormd worden. Bijvoorbeeld bij een geringe objectieve warmteprikkel kan de persoon dromen door vlammen omringd te zijn. De mogelijkheid, dat zo doende bij ziekte-toestanden lichamelijke veranderingen al zijn zij zo gering, dat zij overdag nog niet worden waargenomen, in de droom vergroot beleefd worden, is door Hippocrates daarna uitgewerkt. Deze wijze van diagnotiseren wordt niet meer toegepast. Toch heeft de droom nog wel medische belangstelling, doch dat is om het diepere psychische leven van de patiënt te doorschouwen. De laatste jaren kennen wij in de z.g. psychosomatische geneeskunde steeds meer wetmatigheden in het verband tussen geestelijke spanningen en licha melijke ziekteverschijnselen. Al moge de droom een pracht middel zijn om deze geestelijke spanningen op te sporen en naar waarde te schatten, dat wil nog niet zeggen, dat er een directe toepassing is van de droom met betrekking tot op sporen van het lichamelijke lijden. Tegen woordig wordt de droom in de psychia trie gebruikt om 't psychische evenwicht bij neuroselijders te helpen herstellen. Door de droom leert de psychotherapeuth de patiënt en de patiënt tevens zichzelf kennen. Dit leren kennen is erg tijdro vend, omdat er geen algemene droomuit leg bestaat. Elke droom moet in de per soonlijke geschiedenis van de patiënt worden ingepast en verklaard. Het blijkt meer en meer, dat de droom samenhangt met een stuk van ons gees tesleven, waarvan wü zelf het bestaan niet kennen. Wij hebben er geen weet van, het is niet in ons bewustzijn, van daar de term, dat het komt uit het on bewuste. Men is iets meer van het dromen gaan begrijpen door de eenvoudige kinder dromen niet op zich zelf te gaan be kijken doch in het eigen leventje van het kind, dat gedroomd heeft. De kinderlijke geest is veel gemakkelijker te doorzien dan het geestesleven van de volwassene. Het was een vruchtbare gedachte om de kinderpsychologie te gaan bestuderen en daardoor is de psychopathologie van de volwassene ook belangrijk verdiept. Laten wij dit door een voorbeeld ver duidelijken. Pietje is nog niet op schooi en loopt een groot deel van de dag fi guurlijk en ook wel eens letterlijk ach ter moeders rokken. Moeder koopt een bescheiden hoeveelheid mooie rode Meikersen en Pietje vraagt, wanneer ze lokkend schoongewassen op een schaaltje liggen, of hij een kers krijgt. Moeder, die de porties van het fruit al te klein vindt, zegt: neen Pietje, je krijgt nu geen kersen. Verlangend gaan de blikken naar de lekkernij maar ze draaien af en Pietje gaat door met zijn spel. Er wordt niets meer over dit voorval gezegd. De volgende nacht droomt Pietje. Hij bevindt zich in een kamer waar op tafel een grote schaal met prachtige rode kersen staat. Hi] kijkt er naar en weet niet. of hij de kersen al of niet mag opeten. Dan komt er een lieftallige onbekende dame. die zegt: je mag zoveel van deze kersen eten als je maar wilt. Wat is hier gedroomd? De wens, die overdag niet werd ingewilligd, is in ver vulling gegaan. Hoe stelt men zich dit uit een dieptepsychologisch standpunt voor Pietje begeert de lokkende rode kersen, die zijn moeder hem geweigerd heeft. Een moment leeft deze begeerte in hem doch meteen wil hij er niet meer aan denken: hij mag ze niet pakken, zijn moeder en zijn geweten verbieden het. Hij denkt er inderdaad niet meer aan. Zulk een stoute begeerte verbant hij uit zijn geest. Maar daarmee is deze begeer te om zo te zeggen nog niet het lichaam uit. In het z.g. onbewuste leeft deze be geerte als het ware verder. Als de gees telijke weerstand van de bewuste mens verzwakt, zoals in de slaap, dan probeert de ongeweten begeerte vanuit het onbe wuste weer in de geest door te dringen. Dit gelukt alleen wanneer het gecamou fleerd gedaan wordt. Pietje krijgt de kersen in zijn droom. Een ontoelaatbare wens is tijdens de droom in vervulling gegaan. De dieptepsychologie kent verschillen de wetmatigheden in de camouflage en heeft daardoor een richtlijn om onbewus te wensen in de droom op te sporen. Dit geldt niet alleen voor de kinderdroom maar ook voor het dromen van de vol wassene, hoewel deze in de regel Veel minder doorzichtig is. Zo beschikt men in de techniek van de droomuitleg over een middel te meer om de patiënt beter te begrijpen en daardoor te helpen. De jongerenafdeling van de KVP te Waalwijk heeft het, in samenwerking mêt de landelijke organisatie, weten klaar te spelen deze plaats tijdens de feestelijk heden van 21 tot en met 31 Augustus a.s., welke gehouden zullen worden in het kader van de viering „Waalwijk 650 jaar stad" en van de grote SLEM-expositie, tevens te maken tot een West-Europees centrum. De „Union Internationale des jeunes démocrates chrétiens" komt name lijk van 24 tot en met 29 Augustus te Waalwijk haar Europese jongerencongres beleggen, met het doe] de jeugd uit tal rijke landen te laten demonstreren voor een verenigd Europa. Vond verleden jaar te Villach (Oostenrijk) een dergelijk con gres plaats, voor 1953 staan Waalwijk en Tours op het program. Sprekers uit verschillende landen zullen de groot-Europese vraagstukken behande len. België is o.a. vertegenwoordigd door de heer De Schrijver, een der bekende pioniers van de Europese beweging. Hij zal de jongeren, die na een optocht met vaandels en fakkels door Waalwijk, zich voor het raadhuis verzamelen, op de ope ningsdag 24 Augustus toespreken. Dr Hahn en pater Cascer belichten de toestanden der christenen achter het ijze ren gordijn; het Tweede-Kamerlid dr In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van A. N. de Lint's Industrie en Handelmij N V. Den Haag, werden balans en verlies- en winstreke ning over het jaar 1952 goedgekeurd. De president-commissaris deelde mede, dat de in de aanvang van d'it jaar ondervonden daling van de omzetten, waarvan in het jaarverslag melding wordt gemaakt, was ingelopen. Het Ver. Koninkrijk zal in het jaar 1953/54 3% pet meer voor de Australische boter en kaas betalen dan dit jaar het geval was- De prijs voor boter is bepaald op 326 sh. en voor kaas op 182% sh. per hundredweight f. o. b. Onder het afge sloten 7-jarig contract dat Juni 1955 afloopt mag ieder jaar de prijs hoog stens 7% pet gewijzigd worden. Australië heeft echter met een geringere stijging genoegen genomen, daar Engeland aan Nieuw Zeeland overeenkomstige prijzen betaalt. Blaisse behandelt de economische inte gratie in het raam van de Europese grond wet; staatssecretaris dr C. Veldkamp houdt een inleiding over de coördinatie der sociale verzekeringen in Europa. Een speciale landdag, met excursies, is gewijd aan de landbouwproblemen. Een Belgische woordvoerder zal pleiten voor de Europese landbouwpool. Ter opluistering zullen de Kon. Mili taire Kapel en de Saarlandse Harmonie „Bergmanner" tijdens dit internationale congres in Waalwijk te gast zijn. Nr 24) Fenture besloot tot een inspectie van de kamers en ging daarbij omzichtig te werk, want hij had met twee factoren rekening te houden hij kon onverhoeds worden besprongen èn hij wilde de enige weg, waarlangs ontsnappen mogelijk was. niet uit het oog verliezen. Telkens wan neer hij een deur had geopend, trad hij snel terug, hield even de trap in de gaten en stak dan de lamp vooruit om het inte rieur van de kamer op te nemen. Slechts twee vertrekken waren bezethet ene in gebruik bij Mrs. Eastman, die het nu deelde met de stewardess; het andere waarin Jack Darnell, de tweede piloot, lag. Alle drie sliepen. In Darnell's kamer tje werd de verklaring gevonden van de schoenen, die tussen twee spijlers door staken; ze behoorden aan de piloot en de grapjas had ze ongevraagd geleend. In geen van de andere vertrekken ontdekte Fenture een levend wezen. Toch moest iemand op de galerij zijn. Hij was de jaren te boven om aan toverij te geloven. De schoenen waren niet uit zichzelf in de latten gekropen. Hij had horen kreunen, voorzichtig een deur slui ten. Dit alles wees onmiskenbaar op de aanwezigheid van een mens. Algernon was het met zichzelf eens ge worden, het raadsel onoplosbaar te ver klaren en weer naar beneden te gaan, toen hij, langs het lijk van Blake komend, aan een opwelling gevolg gaf. Hij over won zijn tegenzin en onderz'ocht de zak ken van de dode. De portefeuille bevatte bankbiljetten, enige brieven, betaalde re keningen en een velletje papier met no tities. Alleen dit laatste interesseerde Al gernon. Hij floot door de tanden, zodra hij van de inhoud kennis had genomen, en stak het papier bij zich. Er was een vreemde, peinzende uitdrukking in zijn ogen. Toen werden eensklaps zijn gedacht.en teruggeleid naar de zonderlinge grappen maker. In de storeloze stilte had hij een geluid opgevangen, geschuifel van een voet, die uitgleed. Het kwam van boven hem en er was maar één uitlegging iemand bevond zich op het dak. Fenture keek rónd. Van een ladder of iets, wat er voor kon doorgaan, geen spoor. Toch was er een toegang tot het dak; dit stond vast. Hij betastte nauwkeurig de wand, begin nend bij de trap. Daar, waar de galerij een flauwe bocht maakte, ontdekte hij in het midden een paneel. Na er een poosje aan te hebben gemorreld, week het op de wijze van een schuifdeur en een nauwe donkere, tochtige opening kwam bloot. Een steile ladder leidde omhoog. Zon der aarzeling beklom Algernon haar en even later was hij op het hoge, spits toe lopend dak. Hij had er niet de minste houvast, dus ging hij op de buik liggen en liet zich tot aan de goot zakken. Daar aangeland, nam hij de omgeving op. Hij z'ag niets bewegen, hoorde evenmin iets. Er waren slechts twee plaatsen, waar de gezochte zich kon schuil houden ach ter een deb donker opdoemende, massie ve schoorstenen. Algernon foeterde, dat hij niet direct aan de schoorstenen had gedacht. Nu zat er niets anders op dan weer over de dakpannen een reis om hoog te maken, een gevaarlijk karwei, dat kruipend moest worden verricht, waar bij kwam, dat zijn rechterhand op minder dan halve kracht werkte, aangezien hij zijn revolver niet wilde prijsgeven. Maar hij bracht het er heelhuids af. Terwijl hij even uitblies, realiseerde hij zich, dat al zijn moeite nog heel goed om niets kon zijn geweest, want er was geen enkele waarborg, dat de vluchteling juist achter deze schoorsteen dekking zou heb ben gezocht. Het bleef een kwestie van toeval. Achteraf bleek het echter niet zo heel veel verschil te maken, want toen hij zich opgehesen en aan een der rook kanalen vastgeklemd had, was hij in staat, ook het grootste gedeelte van de ruimte achter de andere schoorsteen te overzien. Zozeer ging Algernon in de observatie op, dat, toen hij gerucht vernam, het reeds te laat was. De duw, die hij ontving, kwam niet hard aan, doch het onver wachte er van was meer dan genoeg om hem het evenwicht te doen verliez'en. De arm, die hij om het rookkanaal had ge slagen. kon de zwaarte van het lichaam niet houden; hij was genoodzaakt los te laten. Fenture slaakte een gil en tuimelde hulpeloos om en om langs de pannen om laag. Vergeefs sloeg hij de handen naar steun uit; de revolver ontglipte hem, gleed weg, verloren in de duisternis. Het leek hem, alsof hij op een glijbaan terecht was gekomen, met niets tot stuiting van zijn vaart een krankzinnige duikelpartij, die niet scheen te eindigen. In zijn ver beelding duurde het een eeuwigheid, in werkelijkheid was het een kwestie van seconden. Fenture werd zich pas bewust, dat in een laatste wanhopige poging tot behoud zijn vingers steun hadden gevonden aan de rand van de dakgoot eerst die van de ene, daarna van de andere hand toen de rest van zijn lichaam er overheen schoot. Een ogenblik hing hij tussen he mel en aarde. Daarop boog het zink onder het gewicht door een scheurend geluid en opnieuw ging het omlaag. Ditmaal was het een tuimeling van één, hoogstens anderhalve meter. De val werd gebroken door de overkapping van de loggia; alleen kwam zijn hoofd in pijn lijke aanraking met de kant van een ste nen ornament. Even bleef Algernon half versuft liggen. Daarna bewoog hij voor zichtig armen en benen en constateerde verheugd, dat hij het er wonder boven wonder gaaf had afgebracht. Hij wachtte tot hij wat op adem was gekomen, stapte naar het uiteinde en liet zich vallen. Direct kwam hij overeind, rende de loggia door en de trap op, om tegen Vera Grafts aan te stuiven, juist toen deze zich naar 'beneden wilde begeven. Hij versperde haar de weg- Zo. zei hij grimmig. U leverde me dus dat koopje. Precies, antwoordde zij koel. Waar om niet? Ja, waarom niet? In dit merkwaar dige huis schijnen de gekste dingen nor maal te zijn. Maar nu heb ik genoeg van het Jan Klaassenspel en ik verlang ver klaring van uw twijfelachtig gedrag. Ik geef verklaringen aan mensen, die 'bevoegd zijn, ze te vragen Is dat u duidelijk? Beeld u niet in, jonge dame, dat u me zó afpoeiert. Ik ben er achter geko men, dat Donald Blake éen detective was. Gefeliciteerd. Ik wist het al lang. Mr Blake was in mijn dienst. Verbazend! Daarom stak u hem over. 'hoop! Zot! Driedubbele zot! Zou ik een man overhoop steken, die me bescherm de? Ik had een beter smoesje verwacht. U deed een poging Mrs. Eastman van het leven te beroven, omdat ze u niet be schermde, 'hè? Vera Crafts nam Fenture van het hoofd tot de voeten op- Als dit een huis is, waar de gekste diiingen normaal lijken, moet u er zich bijzonder op uw plaats voelen. Uw hooghartigheid brengt me niet van de wijs. Mrs. Eastman was op bet punt, u van de misdaad te beschuldigen, toen ze bezwijmde. Morgen is ze in staat te spreken. Wanneer u het niet deed, moet u weten, wie dan wèl de dader is. U en Mrs. Eastman hebben één kamer. Hedenmiddag heeft in het Centraal Museum te Utrecht de staatssecretaris van O., mej. dr A. de Waal de tentoonstelling „Nederlandse architectuurschilders t600— 1900" geopend. Voor deze tentoonstelling is een respectabel aantal schilderijen van Nederlandse meesters en ook een colléctie tekeningen bijeengebracht, waarop archi tectuur in beeld wordt gebracht. Met name van Saenredam, zijn een zestal schilderijen en 13 tekeningen opgenomen. Verder treft men er een keur van werken van schilders zoals. Aerts, Arntzenius, Bartholomeus van Bassen, de Beerstratens, de Berckheydes, Bosboom, Breitner. Chabot, Albert Cuyp, Fabritius. La Fargue, Gossaert v. Mabuse, Jan v. d. Heyden, Houckgeest, Isaac Israels, Jongkind, Liender, Maris, de beide Neeffs, Van Ostade, Ruysdael, Jan Sluv- ters, Verheyen, Weissenbruch, A. C. Wil link, enz. In totaal zijn er 116 schilder stukken en 31 tekeningen. De meeste werken stammen uit het Cen traal Museum zelf. een aantal werken uit binnen- en buitenland is in bruikleen ontvangen. Er zijn stukken bij uit het be zit van H.M. de Koningin en van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Vooral de schilderijen en tekeningen, waarop Utrechtse architectuur is afgébeeld zijn talrijk. De tentoonstelling duurt van 27 Juni tot 28 September. Kon. conservatorium roor muziek. Met, ingang van 1 September a.s. zijn aan het Kon. conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage benoemd de volgende lera ren: de heer Samuel Brill te Amsterdam tot leraar voor violoncel en de heer Jan de Man te Heemstede tot leraar voor piano. Het bestuur van het Nederlands zuivel- bureau heeft besloten, gezien het zeer drukke bezoek, de nationale zuiveltentoon- stelling „De Melkweg" in Houtrust, Den Haag, met een week na 30 Juni te ver lengen. Het gemiddelde dagbezoek be draagt thans reeds meer dan 10.000. Onderscheidingen. Bij K.B. is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer J. J. Kleuver, repetitor van het kóor der afdeling Amsterdam van de maatschappij tot bevordering der toonkunst, wonende te Amsterdam en tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, prof. dr J. J. van Loghem, oud- hoogleraar aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, wonende te Laren (N.-H.). Vonnis tegen Zweedse minister be vestigd. Het Zweedse hooggerechtshof heeft Donderdag het vonnis tegen de mi nister van binnenlandse zaken, Gunnar Hedlund, bevestigd. Hij was tot een boete van 1400 kronen veroordeeld, omdat hij een bedrag van 8000 kronen, verkregen uit de verkoop van hout, niet voor de in komstenbelasting had opgegeven. Men gelooft te Stockholm niet, dat deze uit spraak voor de politieke loopbaan van minister Hedlund gevolgen zal hebben. Het dagelijks bestuur der Unie van Ka tholieke Studentenverenigingen in Neder land is voor het jaar 19531954 als volgt samengesteld: Praeses: R. J. M. de Quay; quaestor: P. H. W. C- Rommers; inter nationaal secretaris: P. H. J. M. Houbén; praeses KMSI: mej. E. A. M. van den Donk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4