Voorzitter politiek" tegenover Spanningen in de beweging niet te hoog opvoeren hekelt „centjes werknemers m 1 D-DAY in Alioy-hallen te Rotterdam Churchill moet een maand Uw eigen TOUR de FRANCE in drie etappes Zonnig week-eind leed en rouw Auto reed in op groep bedevaart gangers bracht veel Vrees voor nieuwe wereldoorlog gaat tanen DAGBLAD VOOR SCH/EDAMEN OMSTREKEN D-Day: naar meer macht om anderen gelukkig te maken Schepen voor katoen 1 Uöl !iulillen Russen laten 600 Oostenrijkers vrij Maandag 29 Juni 1953 ""*N WEERBERICHT K.. Geen kruimelpolitiek Eigen streven nnnr Benelux Kleine hondjes obstakels voor P.B.O. Kopersstaking van schoenwinkeliers Op Interiederbeurs Paratliyplms in Zweden Reeds 17 doden Machtige manifestatie van Bond zonder Naam Heeft teveel van zijn krachten gevergd Woensdag start onze Tour-prijsvraag met als hoofdprijs: een luxe-toerfiets Bejaarde man door auto gegrepen Militair bij motorongeluk gedood Knaap zocht met lucifer naar een vogelnestje Student sloeg overboord Op zijn verjaardag Elf-jarig jongetje in de Lek verdronken Vrouw na val overleden Reacties op Ber n uda-uitstel De ochtendplechtigheden Vivat Henri de Greeve! Denk, Doe en Durf D» <•••»-»«rwachtlng van het K.N.M.I., geldig ven h«-i»n- lot Dinsdagavond, luidt: 'Var n en overwegend zonnig weer, maar een ken» op onweer behalve in het Noord-Oosten »j> net land. Matige en af en toe vrij krach tig» Noord-Oostelijke wind. Dinsdag 30 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur; Maan op 22.58 uur, onder 8.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .A.B. en het huidige loonpeil (Van onze Utrechtse redacteur) „De conclusie, dat het huidige loonpeil niet te laag is, kunnen wij zonder meer nog niet onderschrijven". Dit zei vanmorgen de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, toen hij in Utrecht de Verbondsvergade ring opende, die gedurende twee dagen wordt gehouden. De heer Middelhuis reageerde daarmee op een uitspraak van oud-minister prof. v. d. Brink, dat ook bij de loonvorming, zoals die verlangd zou worden door de theorie van de vrije verkeershuishouding, geen merkbaar ander loonpeil zou kunnen worden verwacht dan het thans heersende. Het zou. aldus de heer Middelhuis, interessant zijn geweest, indien prof. v. d. Brink tevens zou hebben onderzocht, waaraan het te wijten was, dat de vraag naar arbeid aan de lage kant bleef. Immers, zowel te hoge als te lage lonen kunnen werkloosheid veroorzaken. Gezien het opmerkelijke herstel van onze handels- en betalingsbalans en de nog steeds groeiende goud- en deviezenreserve is er minstens plaats voor de vraag, of de consumptiebeperking niet te groot is geweest. Met de verdwijning van de ai*ste- rinsubeprrking dient ook de consump tiebeperking op te houden, waarbij aan de hand van de laatste cijfers van het Nationaal Budgetonderzoek nader be paald dient te worden of deze werke lijk nog maar 2,2 pCt en niet ineer be draagt. Vanzelf dient hierbij volop rekening te worden gehouden met wat wel eens de vergeten groepen worden genoemd, waarbij vooral de Noodwettrekkers en de gepensionneerden de aandacht die nen te hebben. Als de dividendstop kan verdwijnen, als zij die buitenlandse reizen maken weer f 75.per dag mogen verbruiken, als thans verschillende bedrijfsbelastingen weer verlaagd kunnen worden, dan past ook tegenover de grote massa van de loon- en salaristrekkenden wat meer royaliteit dan de regering blükbaa»- te kunnen opbrengen. Op de wijze, zoals de regering zich dit blijkbaar voorstelt, komen we opnieuw in een kruimelpolitiek terecht. We koesteren de hoop, dat ook de werkgevers hiervoor niets zullen voelen en bereid zullen zijn tot reële en royale onderhandelingen. De huidige zoveel gunstiger economische toe stand verdraagt zich niet met een piete peuterige centjes-politiek tegenover de werknemers van hoog tot laag. Een vleugje optimisme na 8 jaren van voor beeldig werk bij sober leven zou met misplaatst zijn en geeft misschien een gunstiger economischer resultaat dan alle macro- en micro-economische rekensom metjes bij elkaar. De regering brenge nu ook eindelijk eens het noodzakelijke over leg tot stand om althans een begin te maken met de opruiming van de meest schreeuwende wanverhoudingen door de sterk verouderde gemeenten-classificatie. De heer Middelhuis herinnerde voorts ann het standpunt van de K.A.B., conform dat van de Raad van Vakcentralen, dat de huurverhoging volledig door loonsver hoging gecompenseerd dient te worden en wel met gelijktijdige ingang van de huur verhoging. Voor wat de loonpolitiek betreft, wees de heer Middelhuis nog op de van Bel gische zijde geuite bezwaren tegen onze door de overheid geleide loonpolitiek, die men een belemmering acïit voor de ver- wezenlijking van Benelux. Van huis uit voelt de K.A.B. voor een terugtrekken van de overheid en het overlaten van ®en en ander aan de organen van het bedrijfs leven. De K.A.B. houdt geregeld bijeenkom sten met het Christelijk Vakverbond van België en daarbij zijn de volgende con clusies genomen: Voor Nederland: a. dat bij het kiezen van de beste vorm van compensatie voor de huurverhoging ernstig rekening dient te worden gehouden met het nog be staande verschil in loonpeil tussen België» Luxemburg en Nederland; b. dat de tot standkoming van een vrijere loonvorming moet worden bevorderd; c. dat een ver mindering, dan wel afschaffing van de gemeenten-classificatie moet worden door gevoerd. Voor België: a. dat gestreefd dient, te worden naar een wijziging van het fis cale stelsel, strekkende tot vermindering van de indirecte belastingen; b. dat de kosten van levensonderhoud moeten wor den verlaagd door een rationalisering van het distributie-apparaat en door een her ziening van het Benelux-landbouwpro- tocol van 1947. Kon de heer Middelhuis zich in tevre den en optimistische toon over de S.E.R. uiten, minder bevredigend noemde hij de gang van zaken met betrekking tot de totstandkoming van bedrijf- en product schappen. Tegen de beperkende bepaling met betrekking tot de sociale bevoegdhe den voor het schildersbedrijf, het steen- houwersbedrijf en voor het stucadoors- bedrijf is bezwaar gemaakt, maar omdat er anders voorlopig geen bedrijfschappen kwamen, is de voorgestelde regeling aan vaard. Obstakels voor een spoedige verwer kelijking van de P.B.O. zijn de bonden of bondjes, die niet bij een van de drie cen trales zijn aangesloten. Indien men het goed .meent met de bedrijfsorganisatie moet men deze categorale bonden en bondjes, die maatschappelijk en con structief gezien Vrijwel geen betekenis hebben, aan hun eigen steriel bestaan overlaten. De heer Middelhuis betuigde zijn eer bied voor de moed van de Duitse arbei ders om tegen de Russische wapens in, zó indrukwekkend te getuigen voor hun onwankelbaar streven naar vrijheid en democratie, tegen onrecht en verdruk king. Die Duitse arbeiders hebben het communisme een nederlaag toegebracht, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Bedroeg het ledental van de K.A.B., 1 October 1952 332.500, 1 April 1953 bedroeg het 345.568. Een speciale commissie is bezig plan nen uit te werken met als inzet, het le dental van de K.A.B. zo mogelijk tot 400.000 op te voeren. In de tweede helft van Juli wordt een tweedaagse studie-conferentie gehouden voor de bestuurders ter behandeling van de onderwerpen van het jaarlijks Vor mingsprogram. Deze onderwerpen zijn: „De internationale verhoudingen", Het humanisme" en „De nood van onze jeugd". De zorg voor de katholieke eenheid moge ons, zo merkte de heer Middelhuis voorts op, tevens in het bijzonder leiden bij het zoeken naar de juiste oplossing voor onze eigen organisatorische moeilijk heden. De eenheid in onze K.A.B. is wel iswaar en gelukkig niet van kraakporse lein: zij kan wel tegen een stootje, doch het verdient aanbeveling de spanningen niet al te hoog op te voeren. De hoop Hikt gewettigd, dat we thans niet al te lang meer zullen behoeven te wachten op het rapport van de Bisschop pelijke commissie en we spoedig de orga nisatorische voorzieningen kunnen tref fen, welke nodig zijn. Alle inkoopcombinaties van schoenwin keliers (negentien in getal) en de Kath. Bond van Schoenwinkeliers hebben hun leden geadviseerd op de vandaag te Utrecht geopende Interiederbeurs geen or ders bij fabrikanten te plaatsen, tenzij deze order accepteren op de ordercopie van de schoenwinkeliers. In feite betekent dit een kopersstaking. Reeds jarenlang wordt strijd gevoerd tussen de schoenwinkeliers en de schoen fabrikanten over de leveringsvoorwaarden, welke, naar van de zijde van de Kath. Bond van Schoenwinkeliers wordt mede gedeeld, eenzijdig door de fabrikanten zijn opgesteld. Tengevolge van de vorige week Maan dag in Zweden begonnen paratyphus-epi- demie is Zaterdag het zeventiende slacht offer,' een 85-jarige man in Haernoesand in het Noorden van het land, overleden. In geheel Zweden werden Zaterdag 400 lijders aan de ziekte in hun huizen ver pleegd. In ziekenhuizen werden geïsoleerde af delingen, die in geen jaren meer zijn ge bruikt, in orde gemaakt om patiënten te kunnen opnemen. De Zweedse gezondheidsraad heeft de Zweedse huisvrouwen verzocht om het buitenlands gist, dat zij tijdens de staking in de voedselindustrie van de vorige maand, hebben gekocht, voor een onder zoek in te leveren. Zondag zijn alle openbare bad- en zweminrichtingen van Stockholm gesloten. In totaal lijden thans een kleine vier duizend Zweden aan parathyphus. Overzicht van de Ahoy-hal te Rotterdam tijdens de toespraak van pater W. Loop. De Braziliaanse scheepvaartmaatschappij „Navigation de 1' Amazone" heeft, naar AFP meldt, in Nederland een contract ge sloten voor de aankoop van negen schepen, bestemd voor de passagiers- en vracht- dienst op de Amazone. De directeur van de Braziliaanse maatschappij heeft het staatshoofd machtiging gevraagd, katoen naar Nederland te mogen verkopen ter dekking van de kosten. Het Braziliaanse ministerie van Financiën zal over deze transactie een oordeel moeten geven. Overweldigend was de aanblik, die de Ahoy-hallen in Rotterdam gisteren boden. Van de galerij, recht tegenover het in het midden van de zijwand opgerichte altaar, zagen wij uit over een enorme mensenmenigte, in lange rijen rond het altaar gezeten. Kleurrijk en fleurig was de aanblik van de duizenden, die zich hadden verzameld. Het altaar: stralend wit, schoon in zijn eenvoud, met daarachter een sober, stijl- Opnieuw is de conferentie van de „Grote Drie" die op de Bermuda-eilanden zou worden gehouden, uitgesteld, thans omdat de man, die er het initiatief toe nam en er het vurigst naar heeft uitgezien, de 78-jarige Britse eerste minister, Sir Winston Churchill, zich heeft overwerkt, Zaterdag werd officieel te Londen hekend gemaakt, dat Churchill's artsen de eerste minister minstens een maand rust voorschreven. Churchill zal deze rusttijd doorbrengen op Chartwell, zijn landhuis in Kent. Het bericht van Churchill's ziekte en het uitstel van de conferentie op de Ber muda-eilanden kwam in Londen geheel onverwachts. 48 Uur vóór bet uitgeven van de verklaring had Churchill zich naar Chartwell begeven, waar hij, naar werd bekend gemaakt, voorbereidingen zou tref fen voor de besprekingen Churchill zou morgen met het slagschip „Vanguard" ver trekken. Churchill is overwerkt, maar niet ziek. Hij hoeft het bed niet te houden en hij zal de belangrijkste staatsstukken kunnen blij ven ontvangen. Beslissingen betreffende vraagstukken van groot belang zullen dan ook nu nog naar Churchill worden ver wezen. Churchill heeft het in de laatste tijd ont zaglijk druk gehad. Vertrouwend op zijn enorm sterk gestel en zijn hoge leeftijd negerend, nam hij enige maanden geleden ook nog de werkzaamheden 'van minister Eden op zijn schouders, toen deze onder medische behandeling kwam. In de afgelopen week zijn herhaaldelijk pogingen gedaan om hem er toe te brengen het wat kalmer aan te doen, maar zy mis lukten alle, totdat de artsen eenvoudig hun gezag deden gelden. In de laatste tijd heb- In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, de inspecteur van de Kon. Landmacht, heeft Zaterdag in het Gof- fertstadion te Nijmegen de overdracht plaatsgevonden van de nieuwe gala-uni formen van de kapel van de Kon. Lucht macht en de drumband een geschenk van het Nijmeegse comité „Gala-unifor men luchtmachtkapel" dat voor dit doel in het leven was geroepen en dat zijn actie tot het hele land heeft uitgebreid gezien. Z.K.H. Prins Bernhard in specteert de nieuwe gala-uniformen, be staande uit zwarte kolbakken met witte pluimen, de tunieken van Nassaus blauw met zwarte broeken en witte hand schoenen. Noe enkele dagen slechts, dan lost men in Straatsburg het startschot voor de 40e Ronde van Frankrijk, de monster-wielerrace, die een bonte kara vaan van renners en volgers drie weken lang zal meesleuren in een wat bizarre doch altijd boeiende maalstroom van spanning, risico's en sensaties. De belangstelling voor de Ronde van Frankrijk is ook in Nederland de laatste jaren in haast overstelpende mate gegroeid. Meer dan drie weken achtereen 'vormt ook hier de Tour het gesprek van de dag, mede ais gevolg van de ver bluffende prestaties, welke onze renners in deze onmenselijk zware race Iiez!'belangstelling heeft nu een hoogtepunt bereikt. Voor het eerst start chef d'éuuipe Pellenaers Vrijdag a.s. met een grote tien renners tellende Nederlandse ploeg. Voor het eerst ook signaleert nu de buitenlandse sport pers niet zonder ontzag enige Nederlanders onder de grote favorieten. Zoals in het verleden, zullen wij ook ditmaal met mtvoerige reportages van de hand van onze redacteur Martin W. Duyzings de lezer dagelijks ver slag doen van de Tour. En met een speciale Tour de France-prijsvraag voor de lezers van „De Maasbode", „Het Nieuwe Dagblad", de „Nieuwe Schiedamsche Courant", de „Toekomst", de „Nieuwe Dordtsche Courant", „De Westerbode" en de „Nieuwe Zuid-Hollander", welke bladen alle uitgaven zijn van de Maasbode- Pers, hebben wij gemeend de attractie van deze reportages voor TI nog te kinnen verhogen. Wij vragen voor deze Tour-prijsvraag waarvoor, naast een luxe-toerfiets, nog twaalf andere prijzen ter beschikking zijn gesteld, Uw bijzondere aan dacht. Zij gaat, geheel in Tour-stijl, in drie, U stellig boeiende en onderhou dende etappes en de voorwaarden plus de eerste opgave zal men kunnen aantreffen in het nummer van Woensdag 1 Juli a.s. Het is wellicht nuttig, juist met oog op deze prijsvraag, tevens Uw belang- stelling te vragen voor onze serie Tour de France-beschouwingen, welke wij van Dinsdag af nog zullen geven. (Van onze correspondent) Het afgelopen zonnige week-einde heeft in tal van gezinnen rouw gebracht. Het verkeer eiste weer een zware tol, evenals het water, terwijl voorts enkele andere tragische ongevallen de schaduw op de afgelopen Zaterdag en Zondag nog hebben helpen vergroten. Het meest ernstige verkeers ongeluk gebeurde wel Zondagmorgen in Gemert, waar een 60-jarige dame door een auto werd gedood, terwijl vijf bedevaartgangers met ernstige verwondingen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De 60-jarige dame, mevr L. H.W. uit Valkenswaard, die met haar echtgenoot, elk op een bromfiets, van een bedevaart naar Handel terugkeerde, werd onder de gemeente Gemert door de auto aangere den, toen zij onverwacht voor deze wagen de weg wilde oversteken. Zij overleed tien minuten later aan de bekomen verwondin gen. De auto ramde na de aanrijding en kele boompjes en vloog toen in op een groep bedevaartgangers, die daar liep, allen leden van de E.H.B.O.-groep Val kenswaard. Vijf van hen werden ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Hel mond opgenomen. Daarheen is ook het stoffelijk overschot van mevr. L. H.W overgebracht. De bejaarde G. uit Helmond, die bij zijn dochter in Well (L.) logeerde, stak Zon dagmorgen toen hij uit de kerk kwam, plotseling op zijn fiets de Rijksweg over nadat hij eerst een motorrijder had laten passeren. Hij bemerkte echter blijkbaar niet, dat met vrij grote snelheid een Bel gische auto naderde. De bestuurder van deze auto kon ondanks krachtig remmen niet meer voorkomen, dat G. door de wa gen werd geraakten enige meters verder tegen het asfalt werd gesmakt. Hij moet vrijwel op slag zijn gedood. De auto botste vervolgens met grote kracht tegen een voorbijgangers slaagden er echter in het vuur te doven. De autobestuurder liep 'n gapende hoofdwond op maar kon, na ver bonden te zijn, zijn weg zij het dan zonder wagen vervolgen. Op de Rijksweg te Reuver vloog Zater dagmiddag een motorfiets met twee mili tairen, die met 24 uur verlof op weg naar huis waren, tegen een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwam en naar links uitweek om de Rijksweg te verlaten De bestuurder van de motorfiets, een mi litair uit Kerkrade, gehuwd en vader van een kind, overleed op de plaats van de botsing. Zijn duo-passagier K. uit Linne werd bewusteloos en in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis in Tegelen vervoerd. Toen de Venlose brandweer Zondagmid dag, gealarmeerd voor een brandje in een tuinderskeetje, dat gevuld was met gereedschap, stro hout en afvalpapier, bij het in lichter laaie staande schuurtje arri veerde, vond een van de mannen huiten een autoped. Onmiddellijk drongen drie brandweerlieden, voorzien van rookmas- kers het schuurtje binnen en daar werd boom en vloog in brand. Toeschietende hun vreselijke vermoeden bewaarheid. Zjj vonden er het lichaampje van het vierja rige zoontje van de tuinder T„ de eigenaar van het schuurtje. Men neemt aan, dat het knaapje het gebouwtje is binnengegaan, omdat zich er een vogeltje in had genes teld en dat hü een lucifer heeft aangesto ken om het beestje te kunnen vinden. Toen daarbij brand ontstond is het kind waar schijnlijk in zijn angst weggekropen achter het opgeslagen materiaal, waar het in de vlammen een jammerlijke dood heeft ge vonden. De 26-jarige student L. de W„ afkomstig uit Hengelo, en woonachtig te Amsterdam, is Zaterdagmorgen circa half twaalf even buiten de haven van Muiden van de mo- torbotter „Jonge Jaap" gevallen en ver dronken. Hjj was met een medestudent onderweg van Kampen naar Muiden, toen bij het weghalen van het zeil het ongeluk gebeurde. De vriend, die de schippers- kunst niet geheel meester was, kon niet tijdig bijdraaien en verwachtte trouwens dat de student, die kon zwemmen, zich zelf zou redden. Een tragisch ongeval heeft zich Zondag middag te Venlo voorgedaan. Bij de on derlinge wedstrijden van de handboog- schutterij „Diana" werd de Venlonaar B., die op een van de schietbanen stond, door een verdwaalde pijl, aan het hoofd ge troffen. B. werd onmiddellijk vervoerd naar het ziekenhuis, maar doktershulp mocht niet meer baten. Enige uren later overleed de man, die die dag juist 43 jaar was geworden en een vrouw en 5 kinderen achterlaat. Zondagmiddag is het 11-jarig zoontje van de fam. v. R., kermisexploitant en momen teel vertoevend in Culemborg, bij het ba- i den in de Lek in de onmiddellijke omge- j ving van het zwembad verdronken. Zijn zusjes misten hun broertje pas toen zij huiswaarts wilden keren. De 83-jarige bewoonster van een per ceel aan de Transvaalkade te Amsterdam is Zaterdag bij het vegen van de trap naar beneden gevallen. De vrouw, die een sche delbreuk had gekregen, is vrijwel onmid dellijk overleden. Ji-in.winl no. .„/.-U t- De ongesteldheid van Churchill heeft overal grote beroering gewekt. Uit alle landen kwamen betuigingen van mede leven en de beste wensen voor zijn herstel. Churchill zelf schijnt de situatie niet tra gisch te nemen. Hij presideerde Zondag aan de lunch een beperkt gezelschap goede vrienden en was daarbij uitermate vrolijk gestemd. De grote vraag, die overal opgeworpen werd was: Wat gebeurt er thans met Ber muda. President Eisenhower, die van zijn me deleven blijk gaf in een telegram aan „Dear Winston", dat ondertekend was met „Your friend Ike" beschouwde Bermuda 'als „tijdelijk uitgesteld". Vooral in Londen zelf was men zeer bezorgd voor de na delige gevolgen van dit uitstel. De confe rentie is nog even hard nodig als tevoren, aldus een officiële zegsman. Ook in Parijs vond men in politieke kringen, dat de Bermuda-conferentie niet langer mocht worden uitgesteld, dan strikt noodzakelijk was- Wel wat brutaal gezegd, als men bedenkt, dat het juist dcor de langdurige Franse kabinetscrisis was. dat de confe rentie niet veel eerder plaats vond. Alleen in Washington was men kennelijk opgelucht door het verkregen respijt. Men was daar nooit bijzonder enthousiast over het Bermuda-plan, en dit teminder sinds vaststond, dat Churchill Ike's toestem ming tot een ontmoeting met Malenkof wilde forceren- Taft b.v„ de leider der republikeinse meer derheid in de senaat, zei openlijk, dat hij toch al niet veel in de eonferentie had gezien. De tijd is er niet rijp voor, meen de hij, met het oog op Kor^a. De Russen moesten bovendien maar eens wat verder over de brug komen, in Oostenrijk en el ders. Het uitstel zou geen kwaad doen, was zijn conclusie. De Sovjet-Unie heeft amnestie verleend aan ruim 600 Oostenrijkers, deels wegens oorlogsmisdaden veroordeelde krijgsge vangenen, deels burgerlijke gevangenen. Op 1 Juli zal de eerste groep gevange nen aan de Oostenrijkse autoriteiten wor den uitgeleverd, aldus heeft een woord voerder van het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken Zaterdag te We nen bekendgemaakt. (Volgens niet-officiële ramingen verte genwoordigen deze 600 gevangenen ruim een derde van alle Oostenrijkers, die in de Sovjet-Unie gevangen gehouden worden). Kanselier Raab zal, naar de officiële woordvoerder meedeelde, bij de eerste de beste gelegenheid die zich voordoet de nieuwe Russische ambassadeur en hoge- comrpissaris, Ilytsjef, uit naam van de Oostenrijkse regering dank zeggen voor deze vrijlating. vol décor van bloedrood fluweel. Vlaggen van alle landen en volkeren ter wereld daarboven, stil neerhangend, vanuit de hoeken van de enorme hal in strakke lij nen naar het altaar lopend, af en toe licht deinend op een zucht van de wind die aanwaait door de geopende poorten. Dan, een schallende stoot van de trom petten. Het geroezemoes valt neer. Pries ters schrijden binnen, plechtig in hel groene gewaden met gouden balken, voor afgegaan door een witte rij van acolythen. D-Day van de Bond zonder Naam! Van heinde en verre, uit alle delen des lands waren de promotrices en promotoren ge- i .—i >i; «wtrtffuaru het eindpunt, van de kruistocht van de 'naastenliefde. Het uitgestrekte parkeer terrein bij de hallen en paviljoens stond vol bussen en wagens: uit Groningen en Limburg de mijnwerkers kwamen in volledig uniform met houweel en lamp uit het nog pas zo zwaar getroffen Zee land en uit alle andere gewesten, fier voor op de wagens het opschrift „Bond zonder Naam". Om elf uur begon de plechtige Hoogmis, gecelebreerd door pater W. Loop met as sistentie van pater A. van Heusden als diaken en pater C. van Teylingen, sub diaken, beiden eveneens Montfortaan. Mgr J. H. Niekel, deken van Rotterdam, was links van het altaar neergeknield. Het Haarlemse kathedrale jongenskoor onder leiding van dr A. Kat voerde de wisselende gezangen uit. Verkenners en voortrekkers in uniform handhaafden de orde; een lichte taak. Hartstochtelijk richt pater Loop zich tot de aanwezigen. Immer is er in deze bij eenkomsten, waar ook gehouden, iets da! hetzelfde blijft: de levende geest van een grote gemeenschap, die met elkaar bidt zoals dat in de eerste tijden van de pri mitieve christenheid moet zijn geweest. Een groot religieus gebeuren, stormend van geestdrift, wordt zo geboren. En al moeten wij vaak zeggen „confiteor", toch. ieder van ons, iedere man en iedere vrouw, bezit iets verhevens, een gave Gods; de macht om anderen gelukkig te maken. Een geheel ander karakter droeg de middagbijeenkomst van de Denk-, Doe- en Durfdag. De congressisten, in de koffie pauze uitgezwermd over Rotterdam, ver enigden zich toen om zich te bezinnen op het werk en het doel van hun Bond. Pater Loop gaf uiting aan de erkentelijkheid en trouw van alle aanwezigen voor de oprich ter en grote stuwer van de Bond Zonder Naam, pater Henri de Greeve. Een donde rend applaus bekrachtigde zijn woorden, waarvan in een telegram aan Henri de Greeve kond werd gedaan: „Pater De Greeve, de duizenden van de Ahoyhallen te Rotterdam vieren hun D-day, nog steeds bezield met de idealen van mensenliefde, die U verkondigd hebt. Bij dit vuur willen zij allen de trouwe wachters zijn. Uit grote dankbaarheid zenden zij U eensgezind hun genegen groet". Hierop valt de Koninklijke Harmonie uit Den Bosch in om een zee van opgewekte klanken uit te storten over de aanwezigen, die vrolijk op de maat meevlaggen, Denk, doe en durf, deze drie woorden vormden de kern van het betoog, dat pater Loop vervolgens hield. Denk ruim, in een alles en allen omvattende christelijke naas tenliefde, handel in overeenstemming daarmee en durf tenslotte te wagen. Alle nobele mensen die dit ideaal willen volgen vitoden elkaar in de Bond Zonder Naam, ongeacht of zij katholiek dan wel protes tants-christelijk dan wel humanistisch zijn. Periodiek stelt het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen uit een representa tieve steekproef van de Nederlandse be volking de vraag: „Wat verwacht u, komt er nog een wereldoorlog of niet?" Uit de onlangs wederom gehouden opiniepeiling is gebleken, dat 3 op de 10 Nederlanders een derde wereldoorlog vrezen (31 Dit is het laagste percen tage sinds de bevrijding geconstateerd. In 1945 bedroeg dit percentage 50, in 1948 zelfs 71 en in 1950 nog 60. Tegenover 'n gemiddelde van 31 van alle ondervraagden, die een nieuwe we reldoorlog vrezen, vinden we deze vrees bij 38 van de mannen en 23 bij de vrouwen De jongeren zijn pessimistischer ge stemd dan de ouderen. Van de volwasse nen tot 35 jaar verwacht 41 een nieu we wereldoorlog, tegenover 27 van de leeftijdsgroep tussen 35 en 50 jaar. Zij, die ouder zijn dan 50 jaar zeggen in 50 van de gevallen, dat er nog eens een we reldoorlog zal uitbarsten. Elf procent verwacht de oorlog binnen 10 jaar. In vergelijking met. de uitkom sten van vroegere opiniepeilingen is men nu heel wat optimistischer gestemd. In 1945 was dit percentage nog 32, in 1948 zelfs 52 en in 1950 verwachtte 41 een nieuwe wereldoorlog binnon 10 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1